Přejít na obsah


Nikon F70 vs. F90


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
69 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 červen 2007 - 18:51:25

Dostal se mi do ruk Nikon F70, tak sem si ho malinko porovnal s F90.

Je možné, že by F70ka měla rychlejší AF, a citlivější v tmavých podmínkách?
  • 0

#2 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 červen 2007 - 20:47:37

F 90 byl uveden na trh v roce 1992, F 70 v roce 1994. V roce 1994 byl F 90 inovován a mimo jiné byl u něho zrychlen a zpřesněn autofokus. Od té doby je znám jako Nikon F 90x a ten má dle mých zkušeností rozhodně rychlejší autofokus než F 70 (mám oba). Ten starší model na tom ale bude asi hůře.
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 červen 2007 - 20:51:00

Tak nějak jsem si to myslel. Chvilku jsem měl v ruce i F90x a bylo to opravdu poznat.
A co teď s tím? Asi časem prodám F90 a přikupim F100 (a tam už zůstanu).
  • 0

#4 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 červen 2007 - 20:55:54

Já mám dvě F 70, F 801 a F 90x. Každý má něco do sebe. F 90 (bez x)je v podstatě podobná F 801, jen má rychlejší autofokus (navíc vícebodový) a je větší, nicméně F 801 je na první pohled kovová bytelná (ačkoliv menší), kdežto F 90 už působí dost plastově.
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 červen 2007 - 21:00:14

Já mám dvě F 70, F 801 a F 90x. Každý má něco do sebe. F 90 (bez x)je v podstatě podobná F 801, jen má rychlejší autofokus (navíc vícebodový) a je větší, nicméně F 801 je na první pohled kovová bytelná (ačkoliv menší), kdežto F 90 už působí dost plastově.


Vypadat klidně může.

Každopádně co mě pobavilo, je páčka na těle F70 s nápisem panorama. To mně připadá jako parodie na foťák! :)
Je to jako mód: Na pláži, nebo Sníh, Párty...

Když teď nad tím přemýšlím, tak mám 4 těla Nikon. Už su jako sběratel!!
  • 0

#6 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 červen 2007 - 21:09:09

Aha, tak to máš tu verzi F 70D. Tu jsem nikdy v ruce nedržel a moc jich není. U normální poctivý F 70 takováhle kravina není.
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 červen 2007 - 21:12:01

Aha, tak to máš tu verzi F 70D. Tu jsem nikdy v ruce nedržel a moc jich není. U normální poctivý F 70 takováhle kravina není.


Takže mám nepoctivou F70???

Má to záda s nápisem Quartz date Panorama. A myslím, že ty záda fungují. Ale věřím, že to nikdy nepoužiju. Leda že by to tisklo expoziční údaje mezi políčka! :) Ale pochybuju.
  • 0

#8 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 červen 2007 - 21:14:01

Liší se to jen těma zádama (který byly nepochybně za příplatek) :-)
  • 0

#9 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 červen 2007 - 21:15:39

Expoziční údaje to netiskne, tiskne to jen datum do fotky jako kompakt plus to zastíní část filmu, aby to vypadalo jako panorama
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 červen 2007 - 21:18:51

Expoziční údaje to netiskne, tiskne to jen datum do fotky jako kompakt plus to zastíní část filmu, aby to vypadalo jako panorama


To zastínění ale dělá tělo. Je to trošku úsměvné, ale co už...
  • 0

#11 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 červen 2007 - 21:20:40

Asi kromě těch zad bude ještě nějaká úprava v tom těle, ale předpokládám, že se to ovládá z těch zad. Jak to tam je udělané? Není tam nějaký mechanický převod ze zad do těla? Představuju si to tak, že musí být něco posuvného mezi závěrkou a zrcátkem, nebo se pletu?
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 červen 2007 - 21:23:40

Asi kromě těch zad bude ještě nějaká úprava v tom těle, ale předpokládám, že se to ovládá z těch zad. Jak to tam je udělané? Není tam nějaký mechanický převod ze zad do těla? Představuju si to tak, že musí být něco posuvného mezi závěrkou a zrcátkem, nebo se pletu?


Jo, nějak tak. Skoumat to nebudu a nechci. Asi ji (F70) stejně prodám. Nebo bych ji mohl dát přítelkyni.
  • 0

#13 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 červen 2007 - 21:32:08

Tak jsem si zalistoval v návodu a informace k režimu Panorama jsou opravdu k popukání. Cituji: "V některých případech by se mohlo stát, že by vám místní laboratoř nebyla schopna vyrobit fotografie z panoramatického formátu snímku....Povšimněte si, že panoramatické fotografie jsou dražší a jejich zpracování trvá déle než u fotografií běžného formátu" :-)
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 červen 2007 - 21:36:25

Tak jsem si zalistoval v návodu a informace k režimu Panorama jsou opravdu k popukání. Cituji: "V některých případech by se mohlo stát, že by vám místní laboratoř nebyla schopna vyrobit fotografie z panoramatického formátu snímku....Povšimněte si, že panoramatické fotografie jsou dražší a jejich zpracování trvá déle než u fotografií běžného formátu" :-)


Trapas!

Nevšiml sem si, že bych měl někdy problém s vyvoláním filmu z Horizontu. :-) Prostě to vyvolám a hotovo!
  • 0

#15 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 červen 2007 - 21:38:31

Jinak já Nikon F 70 považuju za velmi dobrý amatérský foťák. Má sice několik neduhů, ale dá se to přežít. Kdyby měl napájení tužkovkami, battery pack, ovládání jako F 90 a ve spoušti závit na drátěnou spoušť, byl by to skvělý foťák. On by to sice už byl F 90x, ale ten vestavěný blesk F 70 se občas v nouzi hodí a navíc je menší než F 90x.
  • 0

#16 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 červen 2007 - 21:41:12

Tak jsem si zalistoval v návodu a informace k režimu Panorama jsou opravdu k popukání. Cituji: "V některých případech by se mohlo stát, že by vám místní laboratoř nebyla schopna vyrobit fotografie z panoramatického formátu snímku....Povšimněte si, že panoramatické fotografie jsou dražší a jejich zpracování trvá déle než u fotografií běžného formátu" :-)


Trapas!

Nevšiml sem si, že bych měl někdy problém s vyvoláním filmu z Horizontu. :-) Prostě to vyvolám a hotovo!


V informacích tohoto druhu vždycky vidím obchodnickopodnikatelskou snahu dělat z lidí, kteří tomu nerozumějí, blbce, za účelem dlouhodobého výdělku (navíc si ti lidé myslejí, že mají nějaký luxus, když mají fotku zeshora a zezdola oříznutou). Je mi z toho vždycky nanic, asi proto bych taky v podnikání nemohl uspět.
  • 0

#17 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 30 červen 2007 - 00:39:24

pánové, pánové... a neni to jedno - středo, velkoformát tahle firma stejně nikdy nedělala (jestli se nepletu-kromě voptiky teda). tak proč se rozčilovat, že jo :-)
  • 0

#18 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 30 červen 2007 - 08:46:50

mam obě těla... F70D jde pryč... panorama je vskutko komedie, ale jinak považuju F70 za velmi dobrý aparát - alespoň se dobře drží. navic moje F70 (a prý to není pravidlo) dokáže zastavit prevíjení filmu, aniz by jej šoupla celej do kazety. F70D ho tam napere bez milosti
  • 0

#19 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 červen 2007 - 10:43:43

mam obě těla... F70D jde pryč... panorama je vskutko komedie, ale jinak považuju F70 za velmi dobrý aparát - alespoň se dobře drží. navic moje F70 (a prý to není pravidlo) dokáže zastavit prevíjení filmu, aniz by jej šoupla celej do kazety. F70D ho tam napere bez milosti


Budiž pochválen vytahovák filmů!

Slyšel o jednom opravdu dobrém panu fotografovi, který přijel z cest a měl na svých nádherných diákách divokého ledního medvěda vždy na každém políčku dvakrát. Tak to by mně asi zabilo!
Když dofocený film, tak aby to něm bylo i poznat (zatažený celý do kazety, nebo nápis Exposed).
  • 0

#20 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 30 červen 2007 - 11:10:34

F 70, F 801 i F 90x se dá servisně přenastavit tak, aby film do kazety zamotávala nebo nezamotávala (bohužel ne volitelně). Moje dvě F 70 i F 90x film zatahují do kazety, F 801 naopak ne, ale není to tovární nastavení. Každý systém má svou výhodu. Nikdy se mi nestalo, že bych film fotil podruhé, protože po dofocení filmu automaticky utrhnu zaváděcí jazýček, takže si filmy nepopletu.
  • 0

#21 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 30 červen 2007 - 14:20:52

2x založený film? tak to nebude chyba aparátu... vytahován nepovažuji za věc, která by se měla přiblížit k měmu filmu na metr :-)
  • 0

#22 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 červen 2007 - 23:34:44

2x založený film? tak to nebude chyba aparátu... vytahován nepovažuji za věc, která by se měla přiblížit k měmu filmu na metr :-)


No asi to není chyba fotoaparátu, ale musíš připustit, že se to může stát i prfesionálovi (na cestách). A kdo nefotil ve stresu, tak to asi nepochopí.
  • 0

#23 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 1 červenec 2007 - 07:47:36

Kdyby na mě šel lední medvěd, tak bych nejen cvakal foťákem, ale i zubama.
  • 0

#24 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 1 červenec 2007 - 08:16:21

Také jsem špekuloval, k čemu je na Pentaxu MZ5n "panorama". Zdánlivě to vypadá jako naprostá hloupost, ale NENÍ! Myslím si, že to (docela nevhodně zvolené slovo) má říci, že kinofilmové políčko je "odcloněno" (na cca 1/2 kratšího rozměru). Měřící automatika - matrix měření (alespoň tak je to u MZ5n) dost výrazně ovlivňuje výslednou expozici a u Pentaxů této řady je známo, že si dokáže poradit i s abnormálními světelnými poměry. Ale ani tato těla si neporadí se vším.
Podle mě "odclonění" neslouží k tomu, aby imitovalo "panoramatický formát", ale aby "vyřadilo" snímací čidla (a pravděpodobně přizpůsobilo funkci automatiky pro ořezaný formát), která se podílejí na měření a stanovení výsledné expozice. Zkoušel jsem exponovat rozlehlou plochou krajinu (horizont) jak se zařazenou clonou ("panorama"), tak bez ní s matrix měřením a s měřením se zvýhodněným středem. Všechny tři expozice byly ROZDÍLNÉ a ta "panoramatická" nejpřesnější. Pravda, bylo-li popředí nepříliš tmavé a obloha nepříliš světlá, rozdíly nebyly tak markantní.

Je jasné, že tato "klička" nemá s panoramatickým formátem (tak, jak jej běžně chápeme) nic společného. Ale pravdou je také to, že když přinesete do běžného labu např. film z panoramatického Hasselbladu ("dvojpolíčko" kinofilmu), tak na to obsluha většinou zírá jako vyoraný hlodavec a opravdu jsou s VÝROBOU FOTOGRAFIE (ne vyvoláním filmu) problémy.
  • 0

#25 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 1 červenec 2007 - 09:31:13

2x založený film? tak to nebude chyba aparátu... vytahován nepovažuji za věc, která by se měla přiblížit k měmu filmu na metr :-)


No asi to není chyba fotoaparátu, ale musíš připustit, že se to může stát i prfesionálovi (na cestách). A kdo nefotil ve stresu, tak to asi nepochopí.


jasná věc :-) to naštve. já si jen stále vzpomínám na sebe, jak mám ucho o zadních dvířek od nikona a snažím se poslechem trefit konec filmu...
  • 0

#26 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 1 červenec 2007 - 11:30:02

Vytahováku jsem se dlouho bránil (zejména proto, že dlouho byl jediný dostupný Ilford za 750 Kč, což mi za kus plastu přišlo sprosté), ale nakonec jsem si u Škody koupil Kaiser za 150 Kč, který funguje zcela stejně a za menší peníze :-)
  • 0

#27 lacog

lacog

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 červenec 2007 - 07:56:49

Expoziční údaje to netiskne, tiskne to jen datum do fotky jako kompakt plus to zastíní část filmu, aby to vypadalo jako panorama


To zastínění ale dělá tělo. Je to trošku úsměvné, ale co už...


Ja občas využijem funkciu Panoráma na fotenie na diak. Samozrejme, že na negatív to extra význam nemá (jedine kvôli tomu aby som nezabudol, že som to komponoval ako panorámu ale jasne, že lepšie je to orezať potom a tam kde chcem) ale na diak sa mi to osvedčilo. A nasvietiť ten dátum na film sa mi podarilo len omylom - je to absolútna blbosť. Možno niekedy to malo význam pre nejakých CSI policajtov.
  • 0

#28 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 červenec 2007 - 17:28:44

F90X a vsechny dalsi aparaty co komunikuji pres kabel bud s orgos Nikon softwarem nebo softem dalsich vyrobcu si muzu doma nastavit sam :wink:

Dalsi vyhoda je ze je tim softem videt co ma aparat nafoceno - jde to u F90, F100, F5 a dalsich
  • 0

#29 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 červenec 2007 - 12:57:48

F90X a vsechny dalsi aparaty co komunikuji pres kabel bud s orgos Nikon softwarem nebo softem dalsich vyrobcu si muzu doma nastavit sam :wink:

Dalsi vyhoda je ze je tim softem videt co ma aparat nafoceno - jde to u F90, F100, F5 a dalsich


To zní jako výhoda.
  • 0

#30 Meriamon

Meriamon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 4 červenec 2007 - 13:40:57

Vytahováku jsem se dlouho bránil (zejména proto, že dlouho byl jediný dostupný Ilford za 750 Kč, což mi za kus plastu přišlo sprosté), ale nakonec jsem si u Škody koupil Kaiser za 150 Kč, který funguje zcela stejně a za menší peníze :wink:

Na Canonu 33V jsem si schválně inicioval funkci se zachováním konce filmu při přetáčení . Když měním film, přehnu konec(asi 1cm) a tak poznám, že film už byl exponovaný. Nikdy jsem s tím neměl problém a můj starý vytahovák leží ve skříni a už mě neobtěžuje.
  • 0

#31 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 červenec 2007 - 13:44:49

Vytahováku jsem se dlouho bránil (zejména proto, že dlouho byl jediný dostupný Ilford za 750 Kč, což mi za kus plastu přišlo sprosté), ale nakonec jsem si u Škody koupil Kaiser za 150 Kč, který funguje zcela stejně a za menší peníze :)

Na Canonu 33V jsem si schválně inicioval funkci se zachováním konce filmu při přetáčení . Když měním film, přehnu konec(asi 1cm) a tak poznám, že film už byl exponovaný. Nikdy jsem s tím neměl problém a můj starý vytahovák leží ve skříni a už mě neobtěžuje.


Když má člověk jeden foťák, který mimo jiné umí nevtáhnutí konce filmu do kazety, tak je to dobré. Pokud má ale více, tak vytahovák filmu není špatnou investicí. :wink:
  • 0

#32 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 4 červenec 2007 - 23:34:39

Čím víc těl máš, tolikrát jsi člověkem. Já mám už čtyři Nikony :lol: Paradoxně to stejně vede k tomu, že se mi v nějakém válí film třeba i několik měsíců, už nevím, co na něm je, posléze když chci rychle vložit film, tak foťák otevřu.....jé von je tam film 8) Za poslední půlrok se mi to stalo už dvakrát. Kdyby mi to dřív někdo vyprávěl, pomyslel bych si o něm, že je to blb :!:
  • 0

#33 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 5 červenec 2007 - 05:17:54

Čím víc těl máš, tolikrát jsi člověkem. Já mám už čtyři Nikony :lol: Paradoxně to stejně vede k tomu, že se mi v nějakém válí film třeba i několik měsíců, už nevím, co na něm je, posléze když chci rychle vložit film, tak foťák otevřu.....jé von je tam film 8) Za poslední půlrok se mi to stalo už dvakrát. Kdyby mi to dřív někdo vyprávěl, pomyslel bych si o něm, že je to blb :!:


Z tohodle důvodu jsem začal důsledně používat katičky z filmů.

1. založím film
2. zasunu kartičku do takovýho toho slotu na zadní stěně (tam jak bejvá obrazovka)
3. navinu

Taky mám v jednom foťáku už dva měsíce rozfocenej film a leží ve skříni v pohotovostní poloze. Neštěstí je mít jeden lepší systém, než je zbytek výbavy. To potom ten zbytek (zbytková výbava je v mém případě o něco rozsáhlejší) leží ladem, což si nezaspouží...
  • 0

#34 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 9 červenec 2007 - 07:52:34

Nikon tel mam cca 15 :wink:
  • 0

#35 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 3 prosinec 2009 - 00:35:42

petr22 napsal

F90X a vsechny dalsi aparaty co komunikuji pres kabel bud s orgos Nikon softwarem nebo softem dalsich vyrobcu si muzu doma nastavit sam Smile

Dalsi vyhoda je ze je tim softem videt co ma aparat nafoceno - jde to u F90, F100, F5 a dalsich


Prosím tě, umíš vytáhnout exif z F90x? Mělo by to fungovat. Jaké všechny informace v něm jsou? Zajímá mě hlavně jestli je tam datum nebo čas (nevím jestli F90x bez datové stěny může vědět kolikátýho je...).
Případně byl bys ochoten mi jednorázově nastavit mojí F90x? Ještě teda sám nevím co jde nastavit a už vůbec netuším jak bych to chtěl.
Podle informací tady http://www.bhphotovi...er.html#reviews by měl jít exif stahovat čtečkou, což by bylo velmi příjemné, i když dost drahé.
  • 0

#36 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 prosinec 2009 - 10:01:16

Datum a cas to samozrejmne vedet nemuze, a datovaci zadnice ti to tiskne primo na film

Umi to tyhle udaje: cas, clonu, pouziti blesku, mereni, expozicni rezim, ohnisko objektivu, kompenzaci expozice, kompenzaci blesku

Nastavit jde ledacos: vypnuti zvuku, zatahovani filmu do kazety, cislovani filmu, nastaveni displeje v hledacku

Nastavit ti to klidne muzu, ale nastavene to zustane pouze do chvile kdy z aparatu vytahnes baterky.

Tech 220 USD je prave duvod proc si ten kabel kazdy radsi vyrobi :-)
  • 0

#37 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 3 prosinec 2009 - 14:49:13

Díky, tak to se na to asi vykašlu. Mě ten kabel do počítače moc neláká, protože jsem k tomu nenašel žádnou zmínku o linuxu a kdo ví, jestli můj počítač vůbec má tyhle konektory (notebook určitě ne). Komlplikovat si to redukcí na USB, to radši zůstanu u tužky a papíru. Zvlášť když to stejně neumí datum. Třeba si jednou koupím F6 a to už budu mít i na tu čtečku :)
Ještě mám jeden dotaz na všechny majitele F90x. Potřeboval bych otestovat synchronizaci dvou foťáků přes kabel MC-23, je někdo z vás ochoten mi na chvíli půjčit F90x s libovolným AF objektivem kolem 35mm? Přinesl bych si na to zkušební film, blesk SB-800 a svojí F90x a během chvíle by to bylo hotové. Někde v Praze.
  • 0

#38 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 prosinec 2009 - 16:08:57

Mam pocit, ze servisni software ktery by podporoval linux snad ani neexistuje - jednak tahle konkretni zalezitost je starsi nez linux, druhak proc by se meli namahat s vyvojem software ktery by si koupili dva uzivatele, navic za par tydnu bez aktualizace by byl ten software treba nefunkcni.

Reseni ale existuje - budto Wine nebo emulace DOSu. Vsechno to komunikuje s pocitacem pres standardni seriovy port.
  • 0

#39 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 21 říjen 2013 - 21:02:56

nevíte někdo jak to je u kombinace
f70-vestavěný blesk-manuální sklo Ai?
než to začnu proměřovat, jestli blesk jede naplno podle nastavené citlivosti, protože k němu nedoletí údaj o zaostřené vzdálenosti a cloně, nebo to nějak "komunikuje"?
  • 0

#40 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 21 říjen 2013 - 21:26:14

RHx: předpokládám, že to bude fungovat stejně jako s externím TTL bleskem - fotoaparát použije "základní" TTL měření. S externím bleskem navíc nefunguje automatické zoomování reflektoru blesku. Údaj o zaostřené vzdálenosti (AF-D Nikkory) není nezbytný (rozdíl se projeví jen v některých specifických situacích).

Vyzkoušet si to můžeš s nějakým světelným objektivem a tělem bez filmu - jestli to spolupracuje, poznáš podle závislosti doby nabíjení (rozpoznat lze i odlišnou sílu záblesku) na nastavené cloně.
  • 0

#41 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 21 říjen 2013 - 21:26:18

Předpokládám že to bude fungovat správně. Foťák sice neví absolutní hodnotu clony, ale ví relativní, tedy o kolik EV se zavře clona při expozici. Navíc má TTL měření, které by mělo při správné expozici ukončit blesk. Aspoň F90X s originál systémovým bleskem (neb vestavěný nemá) to takhle dělá.
Zaostřenou vzdálenost IMHO F70 stejně neumí použít, myslím, že je to foťák starší než D objektivy. F90X taky, Fabius mě kdyžtak doufám opraví.
  • 0

#42 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 22 říjen 2013 - 06:59:34

F70 regulérně pracuje s D-objektivy, ale jaký to má vliv na jeho výše popsaný druh bleskové práce, nevím
  • 0

#43 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 22 říjen 2013 - 07:33:52

tak já to dám na stativ a změřím sílu záblesku




jakýs dlouhý převzatý text je na těhle stránkách, ale dejte si to přes vyhledavač jen kdo chcete, skákají tam všeliké reklamy navíc
m rybak tripod com / nikon
  • 0

#44 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 říjen 2013 - 11:35:51

tak jsem to poměřil
zaostřenou vzdálenost to nepozná, ale clonu ano
měřil jsem s vest bleskem a sb-22
v nouzi použitelné to je (f70+manuální 35 mm+blesk) a přibližně to téteeluje
  • 0

#45 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 23 říjen 2013 - 12:01:08

Proč "v nouzi"? - on 3D Matrix TTL je lepší jen v několika specifických případech.
  • 0

#46 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 říjen 2013 - 12:48:01

no já tyhlety ttely moc rád nemám, pořád to přemejšlí odkud se to odrazí, různě si to přidává-ubírá, nejlepší je mechanickej blesk s rozptylkou s nastavením výkonu, pak znám výkon, vzdálenost i clonu, chyba vyloučena! žádnej japonec mi do toho nežvaní :-)
ale já moc neblejskám, jen svátečně
jak je to s napětím na svorkách blesku, do kolika voltů f70 vydrží? myslím na starší blesky s jasně definovaným zábleskem, abych to tělo neodpálil, to bych nerad, je to skvělé zařízení za pár korun
  • 0

#47 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 23 říjen 2013 - 14:50:15

Já lenoch jsem naopak rád, že můžu fotit a nemusím počítat clony a směrný čísla. Ten můj blesk to všechno zvládne sám a přesně.
  • 0

#48 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 říjen 2013 - 17:07:01

ty se máš
já lituju peníze za chytřejší blesk
neznám ani jedno směrný číslo ani jednoho svýho blesku, rozcvičím, naměřím a nalípnu na něj jednou provždy tabulku kolik a kam až dává při jakém výkonu
rychlá práce potom
  • 0

#49 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 23 říjen 2013 - 20:47:07

Slušný starý blesky mají tabulku, novější šoupátko. Bez toho je blesk k nepoužití.

Mě taky zabolelo, když jsem se kvůli tomu modernímu blesku plácnul přes kapsu. Ale za tu dobu co ho mám, mi udělal spoustu krásných perfektně exponovaných fotek. Taky jsem ho dlouho vybíral, aby to všechno uměl.

Kdekdo říká že s bleskem se nedá udělat pěkná fotka, ale většinou jsou to lidi co nikdy pořádný blesk nezkusili, nebo se ho nenaučili používat a většinou obojí. Jasně, blesk není na všechno, ale když se s ním umí, tak je to moc dobrý pomocník.
  • 0

#50 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 23 říjen 2013 - 20:49:26

Vzpoměl jsem si na hlášku z jednoho úplně blbého filmu: "Já mám výběr jednoduchý, spokojím se jen s tím nejlepším."
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních