Přejít na obsah


Fotka

Maskovací rám


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
100 odpovědí na toto téma

#51 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 12 leden 2010 - 16:07:04

tak. jak to má mistr kraken, tak to chci mít taky. jsem se svým systémem BYL spokojený, ale tohle je vymakaný od uložení po přiložení.
  • 0

#52 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 leden 2010 - 16:07:56

kraken: a mozes prosim ta spomenut aj nejake nevyhody tohto riesenia? ak teda nejake su ... tiez mam v plane pevne ramy ...
  • 0

#53 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 leden 2010 - 16:14:54

no to jsem nevěděl, jaký je kraken pořádný komorník
já to mám rozvěšené po celé komoře na různých trnech
nevýhoda pevnýho rámu je taková, když chci nevyužít ten danej formát a potřeboval bych zvětšeninu někde ořezat - tohle totiž nejde...
ale třeba já to potřebuju málo a na ten případ si vezmu rám meopta, naladím pravé úhly a tu jednu zvětšeninu udělám s ním
ale kdybych někde viděl profi rám s přesnými úhly- koupím ho
  • 0

#54 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 12 leden 2010 - 16:32:31

Nevýhodou je také cena řezání lázerem, ono to není úplně levné, ale stojí to zato. Já mám rámy na tři formáty 18x24, 20x30, 30x40.
Mám je v podstatě udělaně tak, že jeden mám na pplné políčko 6x7, druhý trošku nudloidní na 24x36, další ešče víc nudloidnější, a posklení vyloženě panoramaticky nudloidní. Výběr formátů vnitřkú mám nejvíc na 18x24, 20x30 mám jen tři.Nejvíc stejně používám ten fúl na 6x7 a to asi z více jak 90% !!!.
  • 0

#55 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2011 - 18:53:24

Tak jsem si dovolil Vám okoukat ty pevné rámy.Jen že ještě jsem nepřišel na to kde si nechat je udělat... :lol: :wink:
  • 0

#56 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 3 únor 2011 - 23:06:33

No u nás je firma MRP , které to dělá, ale pro tebe je to trošku z ruky, nejaké vypalování organizoval RHx na temné, zkus mu napsat, co on nato.
  • 0

#57 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 3 únor 2011 - 23:24:53

Tak jsem si dovolil Vám okoukat ty pevné rámy.Jen že ještě jsem nepřišel na to kde si nechat je udělat... :lol: :wink:

Mohu potvrdit, ty od Radima (RHx ) jsou parádní. Jestli budeš mít někdy cestu kolem Loun, můžeš se stavit a okouknout. Mám od něj 2 - 30x40 a 24x30.
  • 0

#58 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 3 únor 2011 - 23:41:10

Ogaro a co to zkusit tady:

http://www.fluokov.cz/

stačí zadat do vyhledavače ve firmách "řezání laserem" a ejhle!!!

Je tam hned a můžeš si i vybrat.
  • 0

#59 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 3 únor 2011 - 23:42:40

Kovové pravítko, kerévá sem nalepil na desku a složí jako dorazy. Je ocejchované jak z vnitřní tak venkovní strany. Kúpil sem ho tym Madal Balovi či jak sa temu Indiánovi nadává, za tuším 80 kč.

Vložený obrázek


Smyci a ani ste si nevšimli teji ponočku. Ty mi maminka upletla speciálně do temnej komory, kerůvá mám ve sklepě.
  • 0

#60 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 3 únor 2011 - 23:45:20

Smyci a ani ste si nevšimli teji ponočku. Ty mi maminka upletla speciálně do temnej komory, kerůvá mám ve sklepě.[/quote]
Všiml jsem si, neboj a říkám si, jak je dobře, že se zatím přes net nemohou šířit i pachy. :wink:)) Jinak jsou moc pěkný.
  • 0

#61 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 3 únor 2011 - 23:58:00

[quote]Smyci a ani ste si nevšimli teji ponočku. Ty mi maminka upletla speciálně do temnej komory, kerůvá mám ve sklepě.[/quote]
Všiml jsem si, neboj a říkám si, jak je dobře, že se zatím přes net nemohou šířit i pachy. :wink:)) Jinak jsou moc pěkný.[/quote]

Tak bacha, ponožky z vlny valašských ovcí, co jsem přivez manželce jako dárek z Rajnochovic, krásně ukázali důležitost srazu. Nepodceňujte ponožky!
  • 0

#62 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 3 únor 2011 - 23:59:42

Ponožky ukázaly. Pardon, shoda. :-/
  • 0

#63 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 únor 2011 - 04:29:55

díky Vám za rady.Ponožky??? :lol: když je o nich řeč,tedy já přez den v práci z bezpečnostních důvodů boty nesundám měl bych na svědomí zdraví kolegin a kolegů.Dobře jsem si ty pletené funágle prohlíd.Jsou parádní a jistě dobře hřejou v chladu :wink:
  • 0

#64 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 5 únor 2011 - 13:40:11

Měl bych dotaz na uživatele pevných zvětšovacích rámů.

Chci si teď nějaké nechat vyřezat a trochu váhám s rozměry. U kina jsem je to snazší, na klasickém maskovacím rámečku nějak zvykl na fotky 21x14 u papírů 18x24, chci si ale nechat říznout rámy i na 24x30 (výřez 18x27?) a 30x40 (24x36?) a kromě kina i pro formát 645 (zatím jsem z nej ale nezvětšoval). V té souvislosti bych se chtěl zeptat, jaké máte kdo nařezané rozměry a co vás k tomu vedlo. Zda máte například sjednocené delší rozměry u kina a svitku na stejný rozměr atd.
  • 0

#65 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 5 únor 2011 - 14:21:20

Měl bych dotaz na uživatele pevných zvětšovacích rámů.

Chci si teď nějaké nechat vyřezat a trochu váhám s rozměry. U kina jsem je to snazší, na klasickém maskovacím rámečku nějak zvykl na fotky 21x14 u papírů 18x24, chci si ale nechat říznout rámy i na 24x30 (výřez 18x27?) a 30x40 (24x36?) a kromě kina i pro formát 645 (zatím jsem z nej ale nezvětšoval). V té souvislosti bych se chtěl zeptat, jaké máte kdo nařezané rozměry a co vás k tomu vedlo. Zda máte například sjednocené delší rozměry u kina a svitku na stejný rozměr atd.

Ahoj, jestli Ti to pomůže, tady jsou výkresy mejch rámů - https://docs.google....uthkey=CL36iMUG

je to pro papíry 30x40 a pro 24x30. Vnitřní rozměr mám udělaný podle formátu 9x12 ,aby byl stejný poměr . Snažím se zvětšovat celý negativ bez výřezu a aby byl nějaký okraj na napnutí barytu. Rámy jsou zatížený obyčejnou ocelovou pásovinou 20x5, která je nalepená na vnějších okrajích a stříknutá černou matovkou.
Mám je od Radima asi měsíc a spokojenost.
  • 0

#66 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 5 únor 2011 - 14:31:30

Díky moc, dostal jsem se při kreslení ke stejným číslům. Chci si nechat říznout sendvič 1mm a 3mm, uvidím podle ceny, kdyžtak to vyřeším také pásovinou.
  • 0

#67 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 únor 2011 - 17:15:29

Jaké máte skušenosti s tlouštkou rámů? Tedy i co se týká středů :wink:
  • 0

#68 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 21 květen 2015 - 10:47:53

Ahojte,

 

mám prosbu, zda někdo pracujete s rámem Ahel Marge 3. Dostal se mi te´d do ruky a jsem z toho dost zmatený, neb jsem nepochopil princip fungování tohoto rámu.

 

Děkuji za každou radu vedoucí k úspěšnému zvětšování s ním :).


  • 0

#69 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 21 květen 2015 - 14:56:10

Na desce jsou tři čudlíky, které se pootočením odaretují a vysunou. Jeden z nich (podle formátu) slouží vždy jako zarážka pro papír na levé straně.

Ostatní jsou zaaretovány. Pak je tam několik stupnic, které jsou u mého rámečku nepoužitelné.

Proto mám pro oba formáty bílý papír shodné velikosti a na něm vyznačeny okraje pro různé poměry stran. Papír založím, seřídím pravítka podle značek a používám pro naštelování a zaostření zvětšeniny.


  • 0

#70 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 15 červen 2015 - 17:30:05

Na desce jsou tři čudlíky, které se pootočením odaretují a vysunou. Jeden z nich (podle formátu) slouží vždy jako zarážka pro papír na levé straně.

Ostatní jsou zaaretovány. Pak je tam několik stupnic, které jsou u mého rámečku nepoužitelné.

Proto mám pro oba formáty bílý papír shodné velikosti a na něm vyznačeny okraje pro různé poměry stran. Papír založím, seřídím pravítka podle značek a používám pro naštelování a zaostření zvětšeniny.

 

Vojto, děkuji! Opožděně, ale přece - přiznám se, že jsem na ten můj dotaz zapomněl :(

 

To s tím "zakládacím" papírem je fajn nápad, díky za něj!


  • 0

#71 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 15 červen 2015 - 22:12:43

Nějak jsem to tu přehlédl. Mám tady tenhle rám, ale pod pseudonymem Laboframe 34 od Dursta. Pro těch pár zvětšenin jsem ho zatím použil bez využití toho co to asi umí. A taky proto, že jazykově jsem dosti nevybaven. Ale zato k tomu mám návod, viz příloha. 

 

Takže je tu vlastně prosba pro anglicky gramotné a ochotné o překlad a vysvětlení jak na to ? A jak vidno nejen pro mne ? 

Přikládám ještě pro přehlednost foto rámu.

 

Děkujeme  :)

Přiložený soubor (y)


  • 0

#72 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 18 listopad 2016 - 13:59:38

Tak jsem se pokusil trochu seřídit maskovací rám 40x30 od Meopty.Je to lepší,ale není to dle mého gusta.Pokud fotku napínám slintačkou ,tak tam to je v pohodě.Když chci leštit/bílý rámeček dělám 2cm/,tam to je někdy malinko ujetý.Před časem jsem chtěl koupit u Škody ten Ahel,už není a nebude.Ach jo.

 U ty Meopty ,ty plastový dorazy,to je taky věc.Nejspíš je vyhodím a dám tam pevný  doraz.


  • 0

#73 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 13 srpen 2020 - 01:47:55

Zeptám se v týhle sekci kterou sem vyhrabal. Dávám do kupy polskej rám 30x40 od Pazdery za pár kaček a měl bych jeden dotaz. Rám je bílej a v jednom starým článku ''Zvětšování v černobíle fotokomoře I'' na FotoAparat.cz se doporučuje předělat ten bílej povrch na černou kůli odleskům. Mám to hrotit když už to mám rozebraný a desku prázdnou nebo to není tak horký? Co na to zdejší letitý komorníci, děkuji.  :)


  • 0

#74 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 13 srpen 2020 - 02:06:39

Zeptám se v týhle sekci kterou sem vyhrabal. Dávám do kupy polskej rám 30x40 od Pazdery za pár kaček a měl bych jeden dotaz. Rám je bílej a v jednom starým článku ''Zvětšování v černobíle fotokomoře I'' na FotoAparat.cz se doporučuje předělat ten bílej povrch na černou kůli odleskům. Mám to hrotit když už to mám rozebraný a desku prázdnou nebo to není tak horký? Co na to zdejší letitý komorníci, děkuji.  :)

Určitě to hroť.

Bílej povrch v rámu je fajn na výběr výřezu pod zvětšovákem, ale jako podložka pro papír naprosto nevhodnej. Černá, hnědá, dřevo, jsou OK.

Schválně si pak při zvětšování udělej pokus a pod kus fotky na černým podkladě si dej bílý papír. 

 

Hlavně, aby ten rámeček byl do vinglu. :-)


  • 0

#75 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 13 srpen 2020 - 06:05:21

Vážený kolego,"vejfuk", pořiďte si formátové plechové masky vyřezané laserem dle formátu papíru, maximálně využitelného obrazového pole dle zvětšovaného formátu a máte vyřešeno definitivně pro výstavní formáty na výšku, či na šířku. Nebudete tak ztrácet na maximální kvalitě díky nutnému přesahu formátového pole na projekční ploše zvětšovacího rámečku, odpadne problém s ideální rovinou zvětšovacího papíru atd. Zvětšovací rámeček s plastovými vymezovacími zarážkami je úplně k hovnu a pravý úhel posuvných pravítek abyste pohledal. Možná v počátcích výroby byla produkce kvalitnější. Kvalitní rámečky pro výstavní formáty 40x50/50x60cm jsou velice drahé. Viz. TK -formátové masky, obrazové pole dle formátu: kino-24x36mm, film 120-formát 6x6cm-58x58mm, film 120-formát 6x9cm- 58x81mm, formát 9x12-83,5x112 formát 4x5inch-94,4x120, formát 13x18-122x172mm, formát 5x7inch-120x170mm, formát 18x24-172x232mm, formát 8x10inch-197x249mm. Výřez ve formátové masce je násobkem aktivního obrazového pole. Zvětšujeme s minimálním přesahem pouze obrazové pole snímku. Zároveň je naší snahou rovněž komponovat obraz tak, aby vykryl optimálně aktivní obrazové pole dle formátu. Neztrácíme obrazovou kvalitu nadměrným zvětšováním a výřezem á blecha na bernardýnovi. Vášnivá diskuse dříve a většinová ignorace logického postupu z níž pochopili a realizovali jen nemnozí, to je taková "liguška v moloku", která mne v mé naivitě o praxickém množství DSLR v TK v poměru s počtem těch, kteří stále pracují v celém rozsahu tradičního postupu dosti rozpáčila. Inu, každý si jedeme po vlastní koleji, tak, jak nám to vyhovuje, že !!!

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#76 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 13 srpen 2020 - 07:04:32

Zeptám se v týhle sekci kterou sem vyhrabal. Dávám do kupy polskej rám 30x40 od Pazdery za pár kaček a měl bych jeden dotaz. Rám je bílej a v jednom starým článku ''Zvětšování v černobíle fotokomoře I'' na FotoAparat.cz se doporučuje předělat ten bílej povrch na černou kůli odleskům. Mám to hrotit když už to mám rozebraný a desku prázdnou nebo to není tak horký? Co na to zdejší letitý komorníci, děkuji.  :)

Hroť to. Tmavý  neodrazivý podklad pod  papírem  je lepší  (nakonec  jsi to asi viděl u mě, i to, že  pro  kompozici  i pro zaostření  vkládám do rámu bílý papír stejné tloušťky,  na který budu finálně zvětšovat)


  • 3

#77 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 13 srpen 2020 - 13:07:23

Hrotit budu! Od návštěvy u vás sem si mimo jiné odnesl i ty fígle s papírama a v komoře mám od každýho formátu poslušně ustálenej jeden kousek na kterej se komponuje a potom se místo něj dá ten, na který se zvětšuje. Přijde mi to naprosto logický a pohodlný.

 

Vážený kolego "Starý Jezevec Erik", o pevných plechových rámech vím vše a rozhodně do budoucna budou. Mám našprtáno všechno v tomhle topicu - http://www.temnakomo...etsovani/page-6 . A fotky od uživatele Kraken z předchozí stránky říkají naprosto vše, to je pořádnej matroš. Jen to něco stojí a je to plán do budoucna, stejně jako renovace mýho 9x12 Laboranta, prostě to bude. Zatim si pro představu můžu samo domo vypíchnout nějakej pevnej rám třeba z pasparty nebo podobnýho materiálu. To stojí pár korun. Takhle si to vyrobil jeden můj oblíbený temnokomorník na kanále YouTube a funguje to.

 

Pane Stříbrokaz, planžety u toho rámu moc do vinglu nejsou, ta jedna de šejdrem až hanba :D Ale já mám v hlavě takový plán jak docílit rovných bílých rámečků i tak, mělo by to fungovat. Díky kucí.


  • 1

#78 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 srpen 2020 - 13:26:01

když jsme u těch rámů, neřešil někdo podtlakový rám, co přisaje papír? o to vlastní těleso nejde, to se dá vyfrézovat do čehokoli, spíš jakou malou nedrahou vývěvu na to použít

zmiňuji se o tom proto, že mně nedávno v osvíceném okamžiku napadlo jedno zajímavé řešení, které vytváří potřebný podtlak i bez motorové vývěvy, jesti mám ten nápad rozvinout, nebo nechat ležet ve skicáku

že bychom to vyvinuli a byli slavní

= ptám se na malou hobby vývěvu, od jaké ceny a kde se dá nějaká sehnat, aby to přisálo papír dejme tomu 24x30


  • 0

#79 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 13 srpen 2020 - 14:20:35

Vejfuk:

Seš z Práglu? Udělej si výlet do Žatce, dáme škopek a já ti věnuji +/- do 10ks plechových rámů. Tuším od 18x24 - 30x40 tloušťka 2-3mm.

Musel bych se mrknout co tam přesně je.

Moje finální jsou dělané přesně na mnou používaný papír a rozměr negativu. Tlusté 5mm a vnitřní strany šikmo ofrézované o 3mm + vnitřní vložky na svícení černých rámečku okolo. To vše šmrnclé matně černou ( na vejfuky :) ) a poctivě zapečeno.

ps: poštou neposílam, bo su línej jak prase :)


  • 0

#80 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 13 srpen 2020 - 16:33:16

RHx: viděl jsem to řešený vysavačem na nožní spínač.

Vejfuk: Černá tapeta velur je fajn prodává se třeba na Florenci.
  • 0

#81 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 13 srpen 2020 - 16:53:16

když jsme u těch rámů, neřešil někdo podtlakový rám, co přisaje papír? o to vlastní těleso nejde, to se dá vyfrézovat do čehokoli, spíš jakou malou nedrahou vývěvu na to použít

zmiňuji se o tom proto, že mně nedávno v osvíceném okamžiku napadlo jedno zajímavé řešení, které vytváří potřebný podtlak i bez motorové vývěvy, jesti mám ten nápad rozvinout, nebo nechat ležet ve skicáku

že bychom to vyvinuli a byli slavní

= ptám se na malou hobby vývěvu, od jaké ceny a kde se dá nějaká sehnat, aby to přisálo papír dejme tomu 24x30

Myslím si, že tohle docela dobře vyřešil Calon z naší Jihočeské temné - dokonce mi i 1 rám udělal. Nechci mu lézt do zelí, je to jeho know-how, tak myslím, že může přispět. Já jen prozradím, že využil rafinovaně větráček z PC, do rámu vyvrtal dirky a papír je tak v rámu přisáván uprostřed. Jednoduché, levné, dostačující.. - Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#82 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 srpen 2020 - 18:18:19

vysavač je takové prvoplánové a kilowatta plus, do toho nejdu

luigi! to je nápad, výborný potrubní ventilátor vytvoří dostatečný podtlak, kupoval jsem nedávno bude stačit menší průměr, já bral 160

jinak moje úvaha se hnala daleko slepější cestičkou, chtěl jsem využít tlakový vzduch, píst, válec a gravitaci, tlakovým vzduchem píst a závaží hnát nahoru a po uvolnění tlaku nechat pomalu klesat, regulovaně a tím vytvářet podtlak z druhé strany

takové cimrmanovské, ale intuice říká, že by to fungovalo

ovšem ten větrák dobré značky vypadá zajímavě a p o d s t a t n ě  jednodušší :)

dík!


  • 0

#83 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 13 srpen 2020 - 19:51:19

https://www.avelmak....t&article=65621


  • 0

#84 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 13 srpen 2020 - 19:53:52

https://www.alibaba....0709173511.html


  • 0

#85 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 13 srpen 2020 - 19:54:49

Jak psal Luigi. Použil jsem větráček z notebooku napájený nabíječku z mobilu. Funguje to bezvadně. Dělám s tím 30x40 a pohoda.
Tady: https://youtu.be/X7DEX3ffWn0
  • 2

#86 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 13 srpen 2020 - 21:49:48

ak by niekto chcel vacsie formaty, mam niekde odvetravanie racku


  • 0

#87 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 srpen 2020 - 07:07:57

Jak psal Luigi. Použil jsem větráček z notebooku napájený nabíječku z mobilu. Funguje to bezvadně. Dělám s tím 30x40 a pohoda.
Tady: https://youtu.be/X7DEX3ffWn0

to vypadá velmi elegantně a prakticky!

já bych šel určitě cestou kopírování profi rámů a kanálků-drážek, jak je mají

jednou jsem to viděl litinové v jednom pražském atelieru - komoře blahé paměti

motor určitě oddělit a vyzkoušel bych nějaký malý řady cf, používám je na větrání v domě, tiché a výkonné a netrpí téměř žádnými vibracemi 

https://www.multivac.cz/produkty/cf


  • 0

#88 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 14 srpen 2020 - 07:23:22

Problém vysavačů a ventilátorů ve fotokomoře,  pokud  nemají  odvod  ven, mimo místnost,  je ten,  že  víří prach (obzvláště vysavače).  

To je  naprosto neslučitelné s tezí,  že  temnokomorník má s prachem udržovat přátelský vztah a zbytečně jej nevířit.


  • 0

#89 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 14 srpen 2020 - 07:52:40

Ten malý ventilátorek stačí bohatě. Alespoň mě stačí. A když položím nejdřív papír a pak zapnu ventilátor, tak ani moc toho vzduchu nefouká. Protože nemá kde jinde brát. Takže se sice točí ale nevyfukuje. A jako pojistku jsem (to na tom videu není vidět) dal k výstupu dřevěný klínek a ten rozráží vzduch ještě na dvě poloviny. Takže by to nemělo tolik výřit prach. Nemluvě o tom, že se dá sehnat bez problémů zadara.
  • 0

#90 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 srpen 2020 - 07:57:20

no můj vývod by byl jistě mimo komoru, to by mně ani v snu nenapadlo někam to foukat pod stůl

protože prach tam je, dokud s ním nehýbu, chová se úplně klidně


  • 0

#91 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 14 srpen 2020 - 12:38:22

Vejfuk:

Seš z Práglu? Udělej si výlet do Žatce, dáme škopek a já ti věnuji +/- do 10ks plechových rámů. Tuším od 18x24 - 30x40 tloušťka 2-3mm.

Musel bych se mrknout co tam přesně je.

Moje finální jsou dělané přesně na mnou používaný papír a rozměr negativu. Tlusté 5mm a vnitřní strany šikmo ofrézované o 3mm + vnitřní vložky na svícení černých rámečku okolo. To vše šmrnclé matně černou ( na vejfuky :) ) a poctivě zapečeno.

ps: poštou neposílam, bo su línej jak prase :)

 

 

 

Sem přímo z centra Prahy, kovanej. To snad nebude problém ten vejlet, tak domluveno.


  • 0

#92 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 14 srpen 2020 - 20:34:34

Ten malý ventilátorek stačí bohatě. Alespoň mě stačí. A když položím nejdřív papír a pak zapnu ventilátor, tak ani moc toho vzduchu nefouká. Protože nemá kde jinde brát. Takže se sice točí ale nevyfukuje. A jako pojistku jsem (to na tom videu není vidět) dal k výstupu dřevěný klínek a ten rozráží vzduch ještě na dvě poloviny. Takže by to nemělo tolik výřit prach. Nemluvě o tom, že se dá sehnat bez problémů zadara.

Jo Calon je šikula - všimněte si také toho rámu- ten si komplet vyrobil sám. Možná by to chtělo nějaký exaktní výzkum chvění, ale dle fotek Calona je asi neměřitelné...Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#93 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 14 srpen 2020 - 20:40:58

Jo a ještě mne napadá - vždyť ve zvetšováku mám přímo v hlavě taky větrák (Durst1200) a to je horší chvění i odvod vzduchu do komory. Nakonec LuzJi, Tvůj Jobo45 má taky v hlavě větrák, ne? Toliko jen na obranu Calonova řešení, ale proti gustu...Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#94 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 14 srpen 2020 - 20:41:50

Milošku když se koukneš pořádně na tvůj rám, tak si jistě všimneš antivibrační podložky nad ventilátorem, vystřižené z tepelné izolace pro klimatizace. Ta je kvalitnější než Mirelon. Já ji tam mám taky. Takže by vibrace být neměly.
  • 0

#95 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 14 srpen 2020 - 21:26:41

Milošku když se koukneš pořádně na tvůj rám, tak si jistě všimneš antivibrační podložky nad ventilátorem, vystřižené z tepelné izolace pro klimatizace. Ta je kvalitnější než Mirelon. Já ji tam mám taky. Takže by vibrace být neměly.

No vidíš, já věděl, že to máš promakaný - jen to musím spustit a to jaksi bez toho L1200 zatím pořád nedávám. Tak dobré nechvějící se světlo přeje všem Luigi :shock:


  • 0

#96 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 14 srpen 2020 - 22:04:27

Vážení kolegové, mám určité obavy, aby Vám ty "tiché větry" na vakuových zvětšovacích rámech papír spíše nezprohýbaly. Gramáž zvětšovacích papírů stále klesá až k hranici tehdejšího "Dokumentu", což byl takový temnokomornický toaleťák. Vakuová kazeta Linhof, či Sinar, to je zcela jiná kategorie, řešící opravdový problém, ale v případě zvětšovacího papíru za použití kvalitního zaostřovacího systému, to považuji za rozmar. Nicméně, iniciativě technického pokroku tleskám všemi tlapami. Erik


  • 0

#97 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 15 srpen 2020 - 00:04:45

Tak sem to dal do kupy, docela to prokouklo, dost sem si s tim vyhrál, celý rozebraný to bylo. Úhly sou rovnější, ale i tak použiju tejpu a stejpuju to podle narýsovaný linky která tvoří domnělej rámeček na ustáleným papíru na kterej se komponuje. Když člověk vidí na jakym principu to funguje ty posuvný planžety tak pochopí že to nikdy v životě nemůže tvořit pravý úhly ani kdyby samo chtělo. Prostě Polsko.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#98 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 srpen 2020 - 04:56:16

já ho mám na půdě někde taky
18x24 a pak ten 30x40
zase musím říct, že když se to srovná s meoptou, tak to ti polští bratři došli dál
  • 1

#99 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 15 srpen 2020 - 09:49:55

V nepravidelnosti je krása ...
  • 0

#100 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 15 srpen 2020 - 11:02:43

Vážení kolegové, rámeček Saunders s maximální obrazovou plochou 44,0 x 52,7 a dvěma vodícími protilehlými lištami je spolehlivý a přesný. Dostal jsem jej pod paži, jako bonus v původním balení od výrobce. Od té doby nic nemusím vylepšovat. Jen, aby bylo na materiál do rámečku, to je zásadní. Při stále rostoucích cenách papírů zůstává otázkou, zda-li to bude v budoucnu ještě reálné. Neživím se s fotografováním, ani se na ni nepřiživuji, je to pouze radost přinášející aktivita, která mne celý můj život pronásleduje. Pokud bych pletl proutěné košíky, pletl bych za ta léta gondoly pod horkovzdušné balony. Ale využívat všechny možnosti poctivě dělané klasiky, to v dnešní době ocení jen málokdo. Cvak sem, cvak tam, 150000x za den, to by mne zcela určitě netěšilo. To je o chlebařině, to nemá s fotografováním a vlastní hlavou nic společného. Clyde Butcher, je fotograf, jehož si nesmírně vážím a těším se na každou zprávu od něj. Dobré světlo!  S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních