Přejít na obsah


Fotka

Fotíte a zvětšujete barvu?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
101 odpovědí na toto téma

#1 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 30 červen 2007 - 20:32:46

Fotí taky někdo z temnokomorníků na barvu? Ja docela jo. Používám z 99-ti procent jeden film. ProFoto 100. Fotky mi dělaj v Rychnově nad Kněžnou. Obsluha je tam pohodová, dá se s ní domluvit skoro na všem. Už mi tam dělali fotky z kinofilmu na formát 60x50cm.
Vždy si nechám udělat vše ve formátu 9x13 a pak vyberu pěkné záběry ze kterých dělám 15x21 (nejvíc co může lab).
A co ostatní černokněžníci? (temnokomorníci) zvětšujete doma?
  • 0

#2 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 30 červen 2007 - 21:56:53

Fotí taky někdo z temnokomorníků na barvu? Ja docela jo. Používám z 99-ti procent jeden film. ProFoto 100. Fotky mi dělaj v Rychnově nad Kněžnou. Obsluha je tam pohodová, dá se s ní domluvit skoro na všem. Už mi tam dělali fotky z kinofilmu na formát 60x50cm.
Vždy si nechám udělat vše ve formátu 9x13 a pak vyberu pěkné záběry ze kterých dělám 15x21 (nejvíc co může lab).
A co ostatní černokněžníci? (temnokomorníci) zvětšujete doma?


tohle forum je predevsim ulitba panu ekonomickemu namestkovi.
  • 0

#3 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 červenec 2007 - 10:52:25

A co ostatní černokněžníci? (temnokomorníci) zvětšujete doma?



No jasně. Jsem barevná ovce tohoto serveru. Já nefotím čb, jen barvu, v drtivé většině negativ. Fotky si i zvětšuju, i když na to je málo času...:-)
  • 0

#4 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 červenec 2007 - 10:54:05

Mimochodem dovolil jsem si upravit název vlákna. Ony ty tři otazníky jsou tak nějak dost neurčité :-)
  • 0

#5 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 1 červenec 2007 - 11:46:27

Taky občas sáhnu po barvě, kdybys chtěl, tak tě to naučím. Jenže tu černobílou mám tak nějak raději.
  • 0

#6 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 červenec 2007 - 12:21:37

Já teď chci dělat barevný fotky doma, páč co v posledních letech předvádí fotolaby, to by člověk zvracel! Potřebuju ale poradit jakou vývojku a papíry. Na netu jsem našel jen Tetenal RA4 a paíry vůbec žádný. Jinak pusto prázdno a to co sem našel, tak taky hodně draho...
  • 0

#7 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 červenec 2007 - 12:29:56

Pánové, shodou okolností prodávám Opemus 6 i s barevnou hlavou a trafem (koupil jsem větší na 6x7). Pokud by někdo měl zájem...
  • 0

#8 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 červenec 2007 - 12:37:37

Já teď chci dělat barevný fotky doma, páč co v posledních letech předvádí fotolaby, to by člověk zvracel! Potřebuju ale poradit jakou vývojku a papíry. Na netu jsem našel jen Tetenal RA4 a paíry vůbec žádný. Jinak pusto prázdno a to co sem našel, tak taky hodně draho...



Vývojka Tetenal RA4 je v pohodě. Dá se koupit u Škody, i když trochu dráž - asi za tisícovku. LightQ ji má za 950, ale zase si přičti poštovné. Tahle jediná se používá při "pokojové teplotě" tedy od 16 do 25 stupňů.
Pro horký proces se prodává Agfa Hobby kit nebo se dá sehnat i chemie Fuji pro laby.
Papíry v listech Kodak Supra Endura - asi nejlepší nebo sem tam se dá sehnat Fuji. Jinak v rolích. Ale to jsem nezkoušel. Papíry Kodak se dají objednat přes Karbusického shop.

jedna fotka 18x24 vyjde cenově zhruba na 13-15Kč (papír za 8), ale budeš dělat proužkovky, minimálně zpočátku a to se prodraží. Je ale pravda, že jak uděláš jednu fotku, tak ty další na filmu (a pokud fotíš na profi film, tak i na dalších) mají za stejných světelných podmínek stejnou nebo velmi podobnou barevnou filtraci. Takže pak už se těm 13Kč přiblížit dá. Ale kdo by doma počítal a hlídal náklady, že? :-)))
  • 0

#9 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 1 červenec 2007 - 15:29:05

Také dělám barvu doma. K tomu, co napsal jirif, bych ještě dodal, že v LightQ se dá sehnat i Tetenal Profi Kit na 5l, který se používá při teplotě 35 st.C (dá se i při 30 st.C. a samozřejmě mezi tím). Shodou okolností jsem právě před chvílí nasadil z něho litrové roztoky a chystám se ho večer vyzkoušet.
Papíry používám taky Kodak Supra Endura, na www.nakoukni.cz je docela velký výběr papírů v rolích, cenově je to o dost příznivější a snad by neměl být problém s pomocí řezačky a nějakého vodítka a zarážky ty papíry z role nařezat potmě na listy. Taky se chystám vyzkoušet.
  • 0

#10 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 červenec 2007 - 16:38:31

Nechá se nějakým způsobem ovlivňovat sturace barev? A jak se vlastně chovají barevné papíry v závislosti na době vyvolávání?
  • 0

#11 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 červenec 2007 - 17:48:43

Nechá se nějakým způsobem ovlivňovat sturace barev? A jak se vlastně chovají barevné papíry v závislosti na době vyvolávání?


Ale jo, dá. Sice daleko míň, než ve photoshopu, ale dá se. Lehce zkrátíš dobu osvitu a naoplátku prodloužíš dobu volání. Je lepší to dělat spíš v teplejší vývojce. Při delším volání je fotka nejen tmavší, ale narozdíl od prodloužení svícení má i trochu výraznější barvy.
Hodně tomu dá i výběr papíru. Kromě samotných značek i povrch. Je to sice jen "pocitová" záležitost, ale na lesklém povrchu je ten barevný kontrast větší, než na matném (fotka se zdá být i ostřejší). Používám lesklý:oops:)

Je ale pravda, že mám rád spíš lehké přírodní barvy i u krajiny a nějak se po zvýšené saturaci nepídím a s tímhle moc nemanipuluju. Volím spíš cestu na straně výběru filmu a přeexpozice. Tím zvýšíš saturaci barev určitě:lol:
  • 0

#12 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 červenec 2007 - 18:36:16

...jo a teď mě ještě napadlo jaké osvětlení fotokomory se používá? Otec kdysi dávno používal 15W žárovku + filtr, tuším že měl označení čísla 166 nebo 177 (tmavě zelený). Dneska sem to našel na půdě :oops: .
  • 0

#13 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 červenec 2007 - 20:03:40

na barvu? žádné. Týden trénuješ orientaci a naklánění misek při vložení papíru tak, abys nevylil chemii a pak to jde samo.
Barevné papíry jsou citlivé v celém spektru, jen v určité vlnové délce nejsou citlivé až tak moc. Pro tlumené osvětlení se používá světlo o 590nm, ale ani tak si tím nemůžeš svítit na celou komoru...
Já jedu potmě, aspoň naplníš konečně název TEMNÁ KOMORA do puntíku:)

Rozsvítit se dá v průběhu ustalování, já svítím až při praní.
  • 0

#14 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 červenec 2007 - 20:27:27

na barvu? žádné. Týden trénuješ orientaci a naklánění misek při vložení papíru tak, abys nevylil chemii a pak to jde samo.
Barevní papíry jsou citlivé v celém spektru, jen v určité vlnové délce nejsou citlivé až tak moc. Pro tlumené osvětlení se používá světlo o 590nm, ale ani tak si tím nemůžeš svítit na celou komoru...
Já jedu potmě, aspoň naplníš konečně název TEMNÁ KOMORA do puntíku:)

Rozsvítit se dá v průběhu ustalování, já svítím až při praní.


Tak to bude horor!
  • 0

#15 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 červenec 2007 - 20:49:55

vůbec ne, jde to lehce. Přinejhorším si můžeš koupit v hračkářství takové ty nalepovací posforeskující hvězdičky a dát na hranu stolu k miskám a vypínači. Usnadní to orientaci a papír od nich rozhodně závojovat nebude:)
  • 0

#16 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 2 červenec 2007 - 08:17:28

Konecne jsem tohle forum prosadil:-)
Ja jeste barvu nedelal, ale rozhodne se na to chystam. A vzhledem k tomu, ze standardne foti na diaky tak to bude rovnou Ciba...

Jinak ja mam na zasadni mista komory misto fosforeskujicich samolepek (v papirnictvi meli jén Pokemony) pouzil fosforeskujici barvu na WindowColor --> na vypinaci svetla mam nakreslenou zarovku, na ventilatoru ventilator...

Jako alternativa k miskam se u barvy rozhodne hodi nejaky rotacni procesor (proto jsme ho z kolegou koupili) a nebo alespon tank a totovat ve valeccich...
  • 0

#17 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 2 červenec 2007 - 08:19:41

...jo a teď mě ještě napadlo jaké osvětlení fotokomory se používá? Otec kdysi dávno používal 15W žárovku + filtr, tuším že měl označení čísla 166 nebo 177 (tmavě zelený). Dneska sem to našel na půdě :oops: .

Kaiser ma nejake svetlo z diod o vlnove delce 590nm, ktere je udajne i na barvu, ale ta cena...
  • 0

#18 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 červenec 2007 - 09:13:45

s Cibou zkušenosti nemám vůbec žádné. Nikdy jsem ji doma nedělal a ani se nějak nechystám. Je pravda, že pár diáků jsem nafotil, ale svěřuju je labům
  • 0

#19 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 2 červenec 2007 - 11:28:09

s Cibou zkušenosti nemám vůbec žádné. Nikdy jsem ji doma nedělal a ani se nějak nechystám.

My tim,ze nemame vlastne zadne barevne negativy ale jen diaky mame tu volbu skoro jasnou...
Akce se vsak odklada asi az na pocatek zimy - ted nemam penize na nakup chemie a papiru (male baleni neexistuje) a hlavne ani cas.
V kazdem pripade se docela tesim. A zaroven desim tech akladu nez se vse potrebne vychyta (nejlevnejsi papir 24x30 vyjde asi na 75Kc)
  • 0

#20 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 červenec 2007 - 12:34:34

jo, ciba je svinsky drahá. Známý, který dělá na kšeft zvětšeniny, už cibu přestal nabízet, pokud nebude zakázka aspoň na 30 fotek. Jinak se mu nevyplatí držet zásoby.
  • 0

#21 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 červenec 2007 - 14:39:04

Konecne jsem tohle forum prosadil:-)
Ja jeste barvu nedelal, ale rozhodne se na to chystam. A vzhledem k tomu, ze standardne foti na diaky tak to bude rovnou Ciba...

Jinak ja mam na zasadni mista komory misto fosforeskujicich samolepek (v papirnictvi meli jén Pokemony) pouzil fosforeskujici barvu na WindowColor --> na vypinaci svetla mam nakreslenou zarovku, na ventilatoru ventilator...

Jako alternativa k miskam se u barvy rozhodne hodi nejaky rotacni procesor (proto jsme ho z kolegou koupili) a nebo alespon tank a totovat ve valeccich...


Já na barvu používám slotový "poloautomat" (podle návodu Petra Dzika na Paladixu). Výhoda je, že se v něm dobře drží teplota a roztoky mají velmi malou styčnou plochu se vzduchem. Nedávno jsem na eBay pořídil procesor CPE2, používám ho na vyvolávání barevných negativů a chystám se i na pozitivy. Ale asi jen větší formáty.
  • 0

#22 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 2 červenec 2007 - 15:10:44

Já na barvu používám slotový "poloautomat" (podle návodu Petra Dzika na Paladixu). Výhoda je, že se v něm dobře drží teplota a roztoky mají velmi malou styčnou plochu se vzduchem.

To jsem mel puvodne taky v umyslu ale po vymysleni orientace na Cibu jsem sel taky do starsiho Joba CPE2. Ona preci jen v jednom z roztoku na Cibu je (tusim) 5% kyselina sirova
  • 0

#23 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 13 červenec 2007 - 23:36:24

Jak odměřujete čas máchání papíru v jednotlivých lázních?
  • 0

#24 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 červenec 2007 - 07:55:15

Jak odměřujete čas máchání papíru v jednotlivých lázních?


Mam dvoje spinaci hodiny, jedny klasicky ke zvetsovaku a na druhych merim cas pro volani. machani v ustalovaci odhaduju, tam je to vcelku jedno, kdyz je to trochu dyl...
  • 0

#25 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 14 červenec 2007 - 10:26:32

...ještě mě zajímala jedna věc ohledně papírů. Když na něj posvítím bílým světlem, bude po vyvolání papír šedý, nebo bude do nějaké barvy. Jde mě o to, jestli jednotlivé barvy reagují na stejný osvit shodně. Pokud ano, pak by nastavení filtrace bylo přeci hrozně jednoduché, protože by stačilo namíchat stejnou barvu světla, jako má maskovaní filmu. Furt čekám na papíry, jinak už bych to vyzkoušel...
  • 0

#26 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 15 červenec 2007 - 12:31:18

Pokud ano, pak by nastavení filtrace bylo přeci hrozně jednoduché, protože by stačilo namíchat stejnou barvu světla, jako má maskovaní filmu. Furt čekám na papíry, jinak už bych to vyzkoušel...


Řekl bych, že to tak není, protože když se třeba zvětšuje crossovaný diapozitiv (diapozitivní film, vyvolaný jako negativ), vycházejí úplně jiné filtrace, než pro normální negativ. "Negativ" z diafilmu je nemaskovaný, takže to vypadá, že na barevně neutrální pozitiv se musí kromě vlastního posunu v procesu a ve vrstvách negativu se musí kompenzovat nepřítomnost masky. Tedy, papír je citlivostí přizpůsobený maskovanému filmu.
  • 0

#27 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 15 červenec 2007 - 19:41:33

Maska filmu silně ovlivňuje základní filtraci, ale ne tak, že je třeba namíchat stejné světlo, jako je maska. Spíš si to lze představit tak, že maska filmu + filtry teprve dají výsledný filtr. Např. mně u filmu Profoto 100 vychází základní filtrace 50M, 86Y (maska je relativně světlá), kdežto u filmu Fuji 160S je to 28M, 5Y (na první pohled je vidět, že maska tohoto filmu je daleko sytější, oranžovější).
Pro stanovení základní filtrace je asi nejrychlejší si za standardních podmínek (tj. hlavně barva světla - světlo oblohy rozptýlené jemnou oblačností, blesk) nafotit šedou tabulku a vyladit filtraci tak, aby výsledný pozitiv byl stejně šedý. Na šedé barvě se barevné odchylky poznávají nejlépe.
Pak může člověk postupovat dvojím způsobem: buď lze mírně korigovat filtraci pro každou fotku (nebo serii fotek při stejném osvětlení) tak, aby vyšly "normální" barvy - takhle to v podstatě dělají minilaby, nebo pracovat se základní filtrací a pozitivy pak respektují charakter osvětlení, při kterém byla fotografie pořízena (večerní světlo, přítomnost přechodového nebo náladového filtru, atd.)
Je dobré používat spolehlivé profesionální filmy, např. výše uvedené, protože u nich je aspoň podle mých zkušeností záruka, že maska je stále stejná.
  • 0

#28 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 červenec 2007 - 08:52:36

s tím co napsal Pavel se dá jedině souhlasit. S malou poznámkou, základní filtrace se bude lišit u jednotlivých hlav (značek, typů, ale co jsem viděl tak i kusů) i žárovek. Kupodivu 12V 100W Osram není to samé, co 12V 100W Osram
  • 0

#29 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 červenec 2007 - 22:29:40

tak dneska jsem se celý den mordoval s několika fotkama a došel k závěru, že na barvu už kašlu. Milióny proužkových zkoušek a výsledek za moc nestojí. Utvrdil jsem se, že je nesrovnatelně lepší a hlavně levnější nechat negativ oskenovat, poupravovat v Photoshopu, převést do ICC profilu labu. Pak jsou výsledky mnohem lepší, než když nechám v labu udělat fotky přímo z negativu. Aspoň jsem si to zkusil a mám teď klid v duši :)
  • 0

#30 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 červenec 2007 - 09:44:08

No, když jsem viděl fotky od Jirky, tak mi spadla čelist. Tímto si tedy s tebou dovolím silně nesouhlasit....
  • 0

#31 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 26 červenec 2007 - 10:42:32

Záleží na tom, kde skenujete. To je prvořadá záležitost. U nás bohužel existuje pouze jedno pracoviště, které dělá opravdu kvalitní skeny a to je v Jindřichově Hradci v národním muzeu fotografie http://www.nmf.cz/in...p?submenuid=38. Svitek 6x6 oskenovaný na 9000x9000 pix je opravdu impozantní a dokonale proklesený všude 8O 8O 8O. S takovými daty se už nechá velmi dobře pracovat. Mě nejvíc vadí, že když nechám dělat fotky v labu, tak oni stejně negativ oskenují (blbě) a pak ještě udělají spousty korekcí a výsledkem je paskvil!
  • 0

#32 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 červenec 2007 - 09:21:24

tak dneska jsem se celý den mordoval s několika fotkama a došel k závěru, že na barvu už kašlu. Milióny proužkových zkoušek a výsledek za moc nestojí. Utvrdil jsem se, že je nesrovnatelně lepší a hlavně levnější nechat negativ oskenovat, poupravovat v Photoshopu, převést do ICC profilu labu. Pak jsou výsledky mnohem lepší, než když nechám v labu udělat fotky přímo z negativu. Aspoň jsem si to zkusil a mám teď klid v duši :D



Nemá cenu hned házet barevnou hlavu do obilí:) Mě to taky chvilku trvalo, než jsem se naučil orientovat, abych neházel fotku do ustalovače místo vývojky, než jsem našel "základní" filtraci pro ten svůj typ filmu a tak... Te%d už jsem ale s výsledky vcelku spokojen.
BTW mám doma skener na svitek (multiformát, ne deskáč) a ani mě nenapadlo, že bych si fotky naskenoval a nechal vytisknout v labu...
  • 0

#33 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 25 září 2007 - 06:15:15

Pre jirifa: Nebolo by mozne aby ste napisal nejaky clanok o farebnej fotografii? Myslim take ze ako zacat + nejake vychytavky, alebo dokonca zalozit nejaky serial na pokracovanie myslim ze by to malo uspech.
  • 0

#34 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 25 září 2007 - 07:46:48

Pořídil jsem někdy v červnu Tetenal Profi Kit na 5l, se kterým se pracuje při teplotě 35 st.C. Co se týká barevnosti a sytosti, nepozoruji žádné velké rozdíly oproti Tetenalu pro pokojovou teplotu, ale příjemné je, že, jak se zdá, roztoky déle vydrží. Zásobní koncentráty jsou jak pro vývojku tak pro bělicí ustalovač rozděleny do dvou částí (na rozdíl od Tetenal RA4 pro pokojovou teplotu). Pokud opravdu roztoky vydrží na celých pět litrů (rozdělávám po litrech pracovního roztoku a počítám, že to spotřebuji nejdříve tak o vánocích), bude toto balení i ekonomičtější.
Problém je samořejmě ta teplota, to se v miskách už asi rozumně udržovat nedá. Sice se s touto chemií dá jít až na 30 st.C., ale moc se to nedoporučuje.
Jirif: Psal jsi, že se dá sehnat i chemie od Fuji pro minilaby. Kde je to možné?
  • 0

#35 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 září 2007 - 11:12:18

Pre jirifa: Nebolo by mozne aby ste napisal nejaky clanok o farebnej fotografii? Myslim take ze ako zacat + nejake vychytavky, alebo dokonca zalozit nejaky serial na pokracovanie myslim ze by to malo uspech.



Chjo, nestíhám zpracovávat fotky, natož ještě něco psát... ale pokusím se, "půjdu do sebe a ještě více úkolů na svá bedra vezmu" (Š+G).
V říjnu to asi ještě nebude, ale v listopadu snad:)
  • 0

#36 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 září 2007 - 11:14:25

Pavel Polcar: v labech, s některými se dá domluvit, že trochu za příslušný peníz odlejou. Brát celé balení by se nevyplatilo...

BTW nezkoušel jsi Agfu Hobby kit? Respektive pozitivní vývojku a ustalovač?
  • 0

#37 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 26 září 2007 - 10:00:38

Jirif:Dík za info, zkusím se zeptat.
Agfa Hobby Kit neznám, je to přece jen dost drahé a využít 90 m2 v rozumné době je pro mě nemyslitelné, to je přes 2000 fotek 18x24. Je ale fakt, že kdyby se v té soupravě udělalo "jenom" zhruba 350 fotek 18x24, vyšla by chemie pro jednu stejně jako u Tetenalu RA4 a pokud by kvalita byla lepší. dalo by se o tom uvažovat. Pořád mě trochu zlobí ty ne zcela bílé okraje u fotek, tak bych rád věděl, jestli jiná chemie na to má vliv. Ty používáš Tetenal RA4, jestli se nemýlím?.
  • 0

#38 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 říjen 2007 - 20:52:34

jo jo, používám Tetenal a lehce krémové okraje mě taky tak trochu štvaly, zvlášť když se mi zdálo, že bílá ve fotce je světlejší než ty neexponované okraje... Ocet jako přerušovač pomáhá, ale ne úplně.
Smířil jsem se s tím, Ivan Polačik, který zvětšuje RA4 na kšeft, mi potvrdil, že Kodak Supra Endura je lehce krémovější a doma úplně bílou nedostanu...
  • 0

#39 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 11 říjen 2007 - 18:51:57

Tak mě napadá - jsou to asi dva, tři roky co jsem zkoušel dělat barvu doma v Tetenalu, ale nějak mě to moc nešlo (bílá nebyla bílá, barvy mdlý atd), tak jsem toho nakonec nechal. Zbyly mi tu ale tři krabice Kodak Supra Endura lesk 13*18 (asi 50listů), 18*24 (taky asi 50) a 24*30 (tam je toho málo, tak 20). Leží mi to od té doby v komoře, akorát se na to práší, nemám tušení, jestli je to ještě vůbec použitelné (píšou na tom skladovat pod 13 stupňů, což samozřejmě nebylo dodrženo). Nehcceš je zkusit? Vyhazovat se mi to moc nechce, za pokus by to stálo, ne?
  • 0

#40 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 říjen 2007 - 10:30:51

18*24 mam spoustu, ale 24*30 by se mi šiklo. Zkusil bych je
  • 0

#41 Wydra

Wydra

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 říjen 2007 - 18:12:15

Chtěl jsem se zeptat Vás, co zvětšujete barvu: mícháte si chemii sami? Pokud ano, kde prosím nakupujete? Zatím jsem našel jen americkou firmu, viz odkaz. Snad víte i o něčem v ČR nebo alespoň v Evropě...?

http://www.artcraftchemicals.com
  • 0

#42 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 říjen 2007 - 13:17:07

sice někde mám doma předpis na nějakou chemii (starší, předchůdce RA4), ale nezkoušel jsem. Chemii kupuju.
  • 0

#43 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 18 říjen 2007 - 13:41:35

tééda pánové, trochu jsem si přečetl toto forum s tichou "závistí" zatím jsem si ještě ani neposkládal temnou komoru, natož abych vyvolával barvu. Jen takový můj postřeh - nedávám vyvolávat své filmy do fotolabů, ale našel jsem u nás jeden obchůdek s foto příslušenstvím, kde domácí vyvolává - tak jsem se s ním domluvil a paráda... Fotky jako víno... Takže pro některé takový návod ku zlepšení kvality..
  • 0

#44 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 2 listopad 2007 - 14:45:01

Potřeboval bych poradit co možná nejcitlivější barevný film, s dobrým podáním pleťovky, teplejší podání a dobře se vyrovnávající s umělým osvětlením. Padl mi do oka Kodak Portra 800, nicméně, jak to je s jeho podáním v umělém osvětlení nevím.
  • 0

#45 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 2 listopad 2007 - 15:46:45

Potřeboval bych poradit co možná nejcitlivější barevný film, s dobrým podáním pleťovky, teplejší podání a dobře se vyrovnávající s umělým osvětlením. Padl mi do oka Kodak Portra 800, nicméně, jak to je s jeho podáním v umělém osvětlení nevím.


A co tak Fuji 400NPZ resp 800 v umelom osvetleni urcite lepsie ako kodak
  • 0

#46 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 listopad 2007 - 11:10:57

Na apug.org bylo teď nějaké diskuzní vlákno o Fuji Superia 1600, viz http://www.apug.org/...ia-1600-a.html.
Co se týká umělého osvětlení, na to je asi těžké dát univerzální odpověď. Záleží na tom, jaké je to osvětlení, resp. jakou barevnou teplotu světlo má. Pokud jsou to speciální žárovky dávající "denní" světlo, tj. teplotu 5500-6000 st.K., pak by barevné podání neměl být problém. Ale čím nižší teplota, tím větší podíl žluté a je nutné používat modré konverzní filtry. Ty filmy Fuji jsou myslím dost oblíbené u svatebních fotografů, ale ti asi pracují většinou s bleskem.
  • 0

#47 macibob

macibob

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 listopad 2007 - 12:07:24

dovlím si tedy jakožto nováček s malinkou troškou do mlýna. zkusím to tak trošku v kostce shrnout. Tedy, s čb jsem tak nějak vyrostl, pak se na léta odmlčel, ale dá se říci, takže barva byla už jen takový důsledek při návratu do TK a moje touha po zvládnutí tohoto procesu :lol: nejsem pokročilý tedy nějak moc:)) Momentálě poslední cca rok jsem navíc bez možnosti temnokomorky úplně, zatímco stále neúspěšně adaptuji takovou technickou místnůstku ve sklepě:o) K té barvě tedy, prozatím kino (povětšinou už jen profota100. profota200 a supry-ty už došly úplně:), takže ještě portry, nějáké fujiny. 6x6 mám stále nenazvětšované a dva planfilmy nevyvolané, ty už budou asi úplně K.O... použív-ám(-val jsem) chemii od agfy, papíry páně kodaka, supry 20/30 + sloty (momentálně nefunkční-odešel ohřev) inspirované tuším článkem z Paladixu, od pana Dzika - víc mi velikost slotíků nepovolí. Dělám tedy při nějákých 34C, osvětlení při práci tuším že ORWOč.166, tm. zelený, jak už zde bylo poznamenáno, na základní prostorovou orientaci to bohatě postačuje. Problém s osvíceným papírem od osvětlení TK, nebo krémově zbarveným okrajem jsem naštěstí nezaznamenal, spíš jsem měl obrovský problém s prachem, který se objevoval jak kouzelný dědula v pohádce, tam kde nikdy předtím nebyl...Do nové komory mám, na inzerát sehnaný a z daleka dovezený durstík printo, válečkový volací modulární stroječek, už se nemohu dočkat, až to bude jednou hotové a durstík uveden v provoz. Akorát velikostí budu stále jen do max. š. 30cm, což na druhou stranu zase vyhovuje obyčejnému českému "hardware+optikoware" :)). Co se týče úplného začátku s pozitivní barvou, já, protože se nerad zabývám teoríí a raději žuchnu do praxe, jsem hned na hlavě bezhlavě nastavil "nějakou" filtraci, po pár minutách jsem vytahl z ustalovače o cosi, co bylo opravdu barevné, ale tak nějak zcela barevně mimo, pak už to prostě postupně šlo stále lépe, s obětováním více listů na různé hokuspokusy. Souhrnem bych čistě subjektivně zhodnotil výsledek jako slušný, v porovnání s labem přibylo mnoho jemnějších barevných odstínů, dobrý pocit a možná trošku i finanční výhody. Ovšem musím přiznat, že vlastně téměř vše pro barvu jsem sehnal na inzeráty a něco i velmi výhodně - chemii načnutou, papíry z druhé ruky, ale nikdy nerozbalené.. až zásoby dojdou, jestli se v lednici nezkazily, asi to bude už jinak třeba, nevím.
Prostě nemohu si pomoci - zkuste to taky, je to prima pocit, když už nic jiného:)), i když sám uznávám, že čb foto je (aspoň dle mě) kouzelnější asi v tom, že postupnou tvorbu obrazu sleduji přímo, než u barvy, kde je to vše malinko schované a "technologičtější" Jinak bych rád někdy do budoucna zkusil VF barvu, akorát to je zas někde jinde... a i ciba by se mi líbila asi.... :)) M.
  • 0

#48 Lubos

Lubos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 29 duben 2008 - 07:33:22

Zdravím všechny nadšence, kteří se pustili do barevných fotek, nebo alespoň do pokusů s nimi. Mne barevná fotografie živí a rád bych pomohl začínajícím ať již radou nebo materiálem. Rady zdarma, materiál za můj nákup+poštovné. Dělám jen role, ale není pro mne problém z rolí nařezat co kdo bude potřebovat. Papír 10x15 vychází kolem 0,7Kč a jiný formát si už z toho můžete vypočítat (A4-2,80). Chemii mám také v stolitrových baleních krom C-41, ale i ta se dá odměřit. Pokud někdo bude mít zájem o osobní konzultaci, lze domluvit termín, vzít si své negativy, dojet a vyzkoušet. Je to podstatně levnější a méně časově náročnější než začínat od nuly. Pak se každý může rozhodnout jestli se do toho pustí či nikoliv.
  • 0

#49 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 29 duben 2008 - 07:47:43

A ake typy papierov mate?
  • 0

#50 Lubos

Lubos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 29 duben 2008 - 08:17:24

Momentálně ještě Kodak Endura a Metallic, ale přecházím na Turu z důvodu ceny a bar. rozsahu.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních