Přejít na obsah


Fotka

Pentax MZ-5N: zatahování filmu do kazety


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 červenec 2007 - 15:58:12

Potřeboval bych vyměnit částečně exponované filmy, jenomže tenhle přístroj zatahuje začátek filmu do kazety a vytahovač nemám. Kdy je ta správná chvíle pro otevření zadní stěny fotoaparátu aby nebyla znehodnocena první políčka a zároveň zůstal kus filmu venku? Počítadlo při převíjení odpočítává snímky až do 0, ta nějaký čas zůstane a pak už je film sbalený. Můžu otevřít jakmile se objeví nula nebo ještě vteřinku, dvě počkat?

Nemůžu si to vyzkoušet ani otevřít ve tmě a kdyžtak domotat, takže metoda pokus/omyl není řešením.
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 červenec 2007 - 18:24:11

Potřeboval bych vyměnit částečně exponované filmy, jenomže tenhle přístroj zatahuje začátek filmu do kazety a vytahovač nemám. Kdy je ta správná chvíle pro otevření zadní stěny fotoaparátu aby nebyla znehodnocena první políčka a zároveň zůstal kus filmu venku? Počítadlo při převíjení odpočítává snímky až do 0, ta nějaký čas zůstane a pak už je film sbalený. Můžu otevřít jakmile se objeví nula nebo ještě vteřinku, dvě počkat?

Nemůžu si to vyzkoušet ani otevřít ve tmě a kdyžtak domotat, takže metoda pokus/omyl není řešením.


Spočítej si, jestli se vyplatí vytahovák na filmy za 200kč nebo servisní zásah do těla za já nevím kolik si může vzít servis. Babo raď...
  • 0

#3 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 červenec 2007 - 18:56:41

Jde mi právě o aktuální řešení situace kdy není nic po ruce (ani fotorukáv nebo zatemnitelný prostor), tenhle přístroj tady několik lidí má, třeba poradí. Jsem si na 100% jistý, že mnou popisovaný postup kdosi používá, rád bych znal akorát načasování.

Investice do vytahováku je jistě záslužná, stejně tak si můžu vzít druhé tělo a je taky po problému, ale tyhle možnosti mě principielně nezajímají.

Navíc se nejedná o mě a můj foťák, ale o bráchu. Odjel do ciziny na 14 dní, bere s sebou barvu i monochrom - bohužel tohle rozhodnutí přišlo příliš pozdě, čili nestihli jsme již nic vyzkoušet ani situaci nějakým jiným způsobem řešit. Jak jistě uznáte, celý kinofilm je dost políček na to, aby je člověk jen tak za odpoledne vyplejtval (fotí s rozvahou, sice jenom dokumentačně, ale docela mu to jde).
  • 0

#4 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 28 červenec 2007 - 10:35:21

Poté, když se objeví nula, počítám jedna dvě a pak otevřu zadní stěnu. Funguje spolehlivě (na MZ3, ale to by mělo být jedno).
  • 0

#5 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 28 červenec 2007 - 10:54:52

Supr, dík. Přesně tohle jsem chtěl vědět.
  • 0

#6 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 28 červenec 2007 - 20:09:02

Jinak si ale myslím, že investice do vytahováku se vyplatí, tedy pokud si vyvoláváš filmy sám. Když je film zcela exponován, nechám ho zatáhnout celý do kazety, abych ho nespletl s ještě neexponovaným. A taky se může stát, že se člověk ohlédne po hezké holce a zadní dvířka otevře pozdě:wink:
  • 0

#7 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 29 červenec 2007 - 21:49:29

... Když je film zcela exponován, nechám ho zatáhnout celý do kazety, abych ho nespletl s ještě neexponovaným...


Ja mam nastaveny fotak (EOS 30) tak, aby nezatahoval film cely do kazety, ale nechal konec venku. Identifikaci filmu mam zavedou takto:

- prazdny film - konec ohnuty okolo kazety "po srsti" (ve smeru vylezu z kazety); proste jak vylezl z vyroby

- castecne exponovany film - konec ohnuty okolo kazety po srsti + na kazete je samolepka s cislem posledniho exponovaneho snimku

- zcela exponovany film - konec filmu je zahnut "proti srsti" (zalomen na opacnou stranu)

Funguje to dobre. Tuzku a post-it samolepky mam stale v brasne a bezne mivam rozfocene 2-3 filmy a menim je.
  • 0

#8 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 29 červenec 2007 - 22:29:15

Popisování kinofilmu řeším lihovým fixem, ikdyž na svitek maluju propiskou nebo tím, co je zrovna poruce (na krycí pás chytá všechno).

MZ-6 tuhle funkci má taky, pětka je holt už trochu starší, ale jinak jí nic nechybí.
  • 0

#9 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 30 červenec 2007 - 07:06:42

souhlas, investice do vytahováku se určitě vyplatí, i když na to jdu zhruba stejně jako armas ovšem ne tak dramaticky.

apropó pánové, netušíte proč je na vytahováku to "zbytečné kolečko",- nějak mě to nikdo nechce říct.

on to asi zatím nikdo nevěděl :)
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 červenec 2007 - 07:27:21

souhlas, investice do vytahováku se určitě vyplatí, i když na to jdu zhruba stejně jako armas ovšem ne tak dramaticky.

apropó pánové, netušíte proč je na vytahováku to "zbytečné kolečko",- nějak mě to nikdo nechce říct.

on to asi zatím nikdo nevěděl :)


Já to vííím! :)

To zbytečné kolečko si odděláš z vytahováku a vrazíš ho na cívku filmu (ta část, co se otáčí) a otáčíš s tím. Je to jako pomůcka na točení. Nic zvláštnějšího v tom nehledej.
  • 0

#11 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 30 červenec 2007 - 09:11:29

souhlas, investice do vytahováku se určitě vyplatí, i když na to jdu zhruba stejně jako armas ovšem ne tak dramaticky.

apropó pánové, netušíte proč je na vytahováku to "zbytečné kolečko",- nějak mě to nikdo nechce říct.

on to asi zatím nikdo nevěděl :D


Já to vííím! :)

To zbytečné kolečko si odděláš z vytahováku a vrazíš ho na cívku filmu (ta část, co se otáčí) a otáčíš s tím. Je to jako pomůcka na točení. Nic zvláštnějšího v tom nehledej.


hézký, no to je teda blbost :)
díky
  • 0

#12 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 červenec 2007 - 09:55:23

To se náhodou občas hodí.
  • 0

#13 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 únor 2008 - 08:51:56

Mám podobný dotaz. U mechanických foťáků občas vyfotím část filmu, otevřu v komoře zadní stěnu, film přestřihnu a exponovanou část po odjištění vytáhnu z navíjecí cívky a vyvolám. Zbytek v kazetě můžu použít později. Tento postup se mi osvědčil, řeším tak situace, kdy je film příliš dlouhý.

Je možné tento postup použít i na MZ-5n? Resp. zajímá mě, jestli existuje způsob jak odjistit navíjecí cívku při otevřené zadní stěně.
  • 0

#14 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 8 únor 2008 - 10:22:44

Stačí zatáhnout za exponovanou část filmu, mechanizmus se uvolní a jde to bez problémů (je to vlasně využití pojistky proti vytržení filmu cívky - po překonání určité síly to povolí).
  • 0

#15 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 únor 2008 - 22:32:19

Díky, zkusil jsem to zatím bez filmu. Funguje to, ale je potřeba vyvinout větší sílu než by se mi líbilo. Roztočí se tím přes převody převíjecí motorek a pak odskočí nějaká západka a jde to úplně volně.
  • 0

#16 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 16 březen 2008 - 10:39:59

Při dnešní ceně fotoaparátů řady MZ bych raději přehazování částečně exponované filmu řešil koupí druhého těla. Takovéto otvírání při převíjení nebo násilné vytahování v temné komoře asi moc fotoaparátu neprospívá.
  • 0

#17 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 16 březen 2008 - 10:48:31

No to víš že mám tři Pentax-K těla :lol:. To jenom pro případ, kdy má člověk u sebe jako na potvoru jenom jedno.
  • 0

#18 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 březen 2008 - 20:07:15

Nejde o tělo navíc, ale o to, že občas chci vyvolat kus filmu. Třeba na zkoušku nebo jsem zvědavý na několik vyfocených obrázků a nechce se mi zahazovat zbytek filmu.
  • 0

#19 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 17 březen 2008 - 21:33:58

sklen:

Proč zrovna zahazovat. Nafotíš celý film a pak teprve vyvoláš. Pokud fotíš v nějakých specifických podmínkách např. koncert tak se tam snažit vyfotit film celý a nebo si počkat až půjdu na další. V druhém těle budeš mít založený jiný film a jedeš dál věci, které tě zajímají. Tím stříháním stejně moc neušetříš. Zavádění = osvícení kousku filmu a tím ztracení několika políček a abych si nepřestřihl zajímavý snímek tak také musím něco vynechat. Nafotit 36 políček v kuse není až takový problém.
Standardní postup vyvolání = už žádné kousky na zkoušku. Navíc u většiny vývojek jsou napsané vyvolávací časy pro většinu filmů např. u D-76 jsem se nesetkal s tím, že bych nenašel čas pro daný film.
  • 0

#20 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 březen 2008 - 23:21:32

To je věc názoru. Já jsem to tak dělal na Praktice a teď i na Pentaxu ME Super a byl jsem spokojen. Jednak jsem se mohl vrátit z vycházky a hned vyvolat, co jsem nafotil a navíc mi vznikaly kazety s různými zbytky, takže jsem měl větší výběr délky filmu. Je pravda, že přestřižením filmu přijdu o několik políček (u MZ o víc), ale bohatě to vyváží svobodu při neřešení délky filmu. Jistě, že není problém vycvakat celý film, ale po exponování posledního políčka se po chvíli najde zajímavý námět... Nezajímavá políčka musím archivovat, prohledávat, platit ....

Asi už mlátíme prázdnou slámu. Odpověď na mou otázku je tedy taková, že u řady MZ sice existuje postup, ale není asi příliš ohleduplný k mechanice foťáku. Mám MZ5n a MZ10. MZ5n můžu vyhradit na barvu, kterou většinou nechávam dělat minilabu a tudíž musím film dofotit a levňoučkou MZ10 na BW, kde můžu riskovat její poškození.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních