Přejít na obsah


Fotka

Černobílý diapozitiv


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
75 odpovědí na toto téma

#1 al-gaida

al-gaida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 červenec 2007 - 16:15:14

Ahoj, zdravím všechny temnokomorníky. Měl bych takový dotaz: Chtěl bych začít s focením na film a sám si dělat fotografie, nemám ovšem žádné vybavení ani prostory a tak zvažuju možnost dělat černobílé diapozitivy (máme totiž doma promítačku). Jak jsem se dočetl na internetu (http://www.photorevu...ent/view/65/46/) tak existují chemikálie které dělají z negativního černobílého filmu černobílý diapozitiv. Potřeba jsou pak jen vyvolávací tanky. Máte s tímto někdo zkušenosti? Nikde jsem o tom nenašel žádné informace (kromě výše uvedeného odkazu).
  • 0

#2 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 28 červenec 2007 - 17:19:47

Existuje přímo černobílý diapozitiv - tuším se jmenuje Fomapan R 100.

Viděl jsem výsledky u Vaška Pituchy a působí to opravdu zajímavě.
  • 0

#3 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 28 červenec 2007 - 18:11:52

inverzní chemie pro běžné černobílé negativy taky existovala, ale jestli se to ještě vyrábí???

Rozhodně ten Fomapan R 100 k mání je, dá se to volat doma (prodávají sadu chemie) nebo posílat do Fomy.
  • 0

#4 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 28 červenec 2007 - 18:58:24

tady ještě jeden zajímavý příspěvek z photolifu
http://www.photorevu...kce7/clan75.htm
třeba by to mohlo pomoct
  • 0

#5 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 28 červenec 2007 - 20:06:22

dělam s tou inverzní fomou taky a spokojenej sem maximálně. zblb sem do ní za poslední dva roky tak, že sem přestal kupovat velvie a provie a diáky valim skoro všechny na ni 8)

má to úžasnou atmosféru a plastičnost ty vobrázky z toho - holt už taky klasická emulze :wink:
  • 2

#6 m-i-ch-a-l

m-i-ch-a-l

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 červenec 2007 - 22:52:30

Privedli jste mne na dobrou myslenku:-) Miluji CB fotografii a ted jsem navic propadl diakum:-) Takze ted obcas resim, co si budu brat:-) Zda klasicky CB film nebo barevne dia. Asi zkusim R100 a uvidim:-) Mohl bych tak uspokojit oba chtice....CB a obrazek na zdi:-)
  • 0

#7 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 29 červenec 2007 - 01:12:18

pokud se dobre podivate, tak najdete nekde vlakno jak volat R100. kdybyste do toho domaciho volani nekdo sel...rad bych se pridal. 160Kc za vyvolani nedam, jeden mam naexponovany v lednici snad 2 roky, a 10 cerstvych mne ocekava.
  • 0

#8 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 červenec 2007 - 08:54:29

Na filmy R100 občas něco fotím.
Pokud máte v dosahu Hradec Králové, tak bych nechal filmy zpracovat přímo ve Fomě, sice to trvá a stojí, ale pro začátek je to ideální volba.
Jiná možnost je koupit sadu pro zpracování, kde je naprosto všechno již připraveno.
Já jsem to v sadě Fomaset kdysi taky dělal, a zase s tím začnu.
Protože se zrušením prodejny Fomy v Brně se velmi zkomplikovalo zasílání filmů do laboratoře, na poštu není spoleh, loni mi ztratili 2 vyvolané filmy.
Zpracování stačí udělat přesně podle návodu, já měl tehdá úpěšnost 100 %, povedlo se všechno hned na první pokus, a tyhle diáky jsou pořád pěkné i po 20 letech.
Jinak ale musím upozornit na to, že R100 je film starého typu, a ostrostí a zrnitostí zdaleka nedosahuje barevných dia typu Velvia, Provia, Senzia. Je to takový inverzní Fomapan N.
Ale u některých typů obrázků to vůbec nevadí, a třeba na černobílé portréty je naprosto ideální.
Laboratoř ve Fomě pracuje dobře, na zpracovaných filmech jsou sice drobné nečistoty a škrábance, občas nějaká kapka, ale celke to jde.
Při větším počtu filmů se ovšem velmi vyplatí koupit si sadu a zpracovat doma, navíc je to nesmírně zajímavá činnost, část procesu probíhá již na světle. PL
  • 0

#9 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 30 červenec 2007 - 11:07:22

Jinak ale musím upozornit na to, že R100 je film starého typu, a ostrostí a zrnitostí zdaleka nedosahuje barevných dia typu Velvia, Provia, Senzia. Je to takový inverzní Fomapan N.

no vždyť to tu melduju furt dokola... to je na něm právě nejkrásnější :) a navíc má proti velvijím a spol. daleko lepší barvy :)
  • 0

#10 al-gaida

al-gaida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 červenec 2007 - 13:00:36

Při větším počtu filmů se ovšem velmi vyplatí koupit si sadu a zpracovat doma, navíc je to nesmírně zajímavá činnost, část procesu probíhá již na světle. PL


Kolik kinofilmů se s tou vyvolávací sadou dá zpracovat?
  • 0

#11 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 červenec 2007 - 13:32:09

Jaká je skladovatelnost a využitelnost zpracovatelské sady nevím, mám vyzkoušeno jenom 4 ks, pak jsem vše vylil, víc filmů naráz jsem neměl.

Ale pro mne je nyní kalkulace jasná - vyvolání filmu ve Fomě asi 150, poslání poštou tam 80, kolik zpátky a jak to pošlou zpátky nevím, jinak navíc riziko ztráty a náhrada pouze 500 za doporučenou zásilku => už to nebudu riskovat.
A sada stojí cca 500.

S tou kvalitou jsem se špatně vyjádřil. Obraz je krásný, když se podaří dobře vyfotit.

Standardní zpracování ve Fomě vychází dobře při středně a více kontrastní fotografované scéně.

PL
  • 0

#12 pepa

pepa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBílovice nad Svitavou
Reputace: 11

Publikováno 30 červenec 2007 - 13:56:16

Taky už nějakou dobu uvažuji o ČB diapozitivu. Nadchla mě informace o filmu Maco Slide Direct, viz http://www.mahn.net/...AHN/RSDengl.pdf. Nemáte s ním někdo zkušenosti? Problém bude asi v tom, že je to ortochromatické. Zatím mají v nabídce jen kino a planfilmy, a ne svitek :)

Další zajímavý odkaz: http://www.schwarzweissdia.de/ (bohužel jen německy).

--
Pepa
  • 0

#13 al-gaida

al-gaida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 červenec 2007 - 22:06:38

pokud se dobre podivate, tak najdete nekde vlakno jak volat R100.


Díval jsem se už několikrát, ale nějak to furt nemůžu najít. Kdybyste to někdo našel nebo víte kde to je, nechcete sem hodit odkaz?
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 červenec 2007 - 22:11:09

http://www.temnakomo...viewtopic&t=113
  • 0

#15 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 červenec 2007 - 22:15:06

http://www.fotopruvo...d&clanek=125757

a

http://www.fotoapara...i=68827&t=68785

:)
  • 0

#16 Janek

Janek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 7

Publikováno 6 únor 2014 - 13:59:26

Vážení,

tak jsem ty odkazy všechny pročetl, také těch pár vláken o R100 zde na TK, ale na svůj konkrétní problém lék jsem nenašel:

 

Nafotil jsem tři R100 kinofilmy aparátem, který měl problém s měřením a všechno je to cca o 1 clonu podexponované. Dva jsem vyvolal standardně podle návodu Fomy (v té jejich vyvolávací sadě), kontrast je krásný, ale je to velmi tmavé, o kresbě ve stínech nemůže být řeč (přesto si mě tento film hned získal). Tak přemýšlím, jak bych mohl ten třetí zbývající film vyvolat lépe. To znamená pushovat na ISO 200. Jedinou zmínku o takové situaci jsem našel na fotoprůvodci (http://www.fotopruvo...d&clanek=125757), kde se píše:

 

"Vyvolavam rotacne pri 25 °C, coz mi dava efektivni citlivost ISO 200 pri zachovani vyborneho kontrastu a dostatecne Dmax."

a

"Co mě ale znepokojuje je že výsledky vycházejí lepší při přeexpozici filmu, což je u inverze celkem paradox. Rychleji ztrácí kresbu ve stínech než ve světlech, jako by citlivost byla někde u ISO 64 – 80."

a v angličtině:

"Increase the first development time or temperature to increase the film speed (slightly) – or lower to decrease the speed. Decrease the agitation of the first developer to lower the contrast (increasing agitation probably won’t increase contrast much)."

 

S tímto filmem dělám poprvé, a s pushováním vůbec nemám zkušenosti. Může někdo poradit, jak upravit čas/teplotu/překlápění prvního vyvolávání, abych získal světlejší výsledný obraz? Jestli to chápu správně, měl bych to "mořit", řekněme o 20% delší dobu, tzn. třeba 14,5 min namísto standardních 12 min. Překlápět spíš jen 10 s každou minutu, namísto 5 s každou půlminutu nebo dokonce 1 překlopení každých 15 s, protože kontrast je OK. Ale co ta teplota? Je to tak, že úměrné zvýšení teploty a zachování 12 min má stejný efekt jako zachování teploty 20°C a prodloužení času? Co je lepší? A o kolik procent mám navýšit pro kompenzaci té jedné clony?

 

Díky předem za komentáře / zkušenosti.


  • 0

#17 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 6 únor 2014 - 17:22:10

Já jsem asi před rokem vyvolal R100 jako 200ASA v procesu dle P.Dzika/viz.Fotoprůvodce/.1.vývojka FV 32 , 25st.C ,7min.Teplota všech lázní i praní taky 25st.V pohodě.Lqr neznám.Běžně na R100,ale i na Trix/super8/ míchám jako 1.výv. FV 26

Jinak ta fomácká LQR je strašně drahá,tak si raději míchám  vše sám.


  • 0

#18 Janek

Janek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 7

Publikováno 6 únor 2014 - 17:29:17

Díky za příspěvek, ale proces P. Dziky jde zcela mimo mě. Já si sám nic míchat (zatím) nechci, ani nemohu.

 

Šlo mi jen o úpravu/přizpůsobení standardního procesu vyvolávacím setem Foma R100...


  • 0

#19 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 6 únor 2014 - 18:01:04

Rozumím.


  • 0

#20 Janek

Janek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 7

Publikováno 6 únor 2014 - 23:26:48

... takže, nikdo mi neporadí? :-( tak to bude asi "pokus-omyl" (omyl je téměř jistý s mojí zkušeností) ...


  • 0

#21 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 7 únor 2014 - 00:11:08

Treba skúsiť v prvej vývojke predĺžiť čas o cca 25% (teda o štvrtinu), zbytok podľa predpisu. Myslím, že by to malo pomôcť. Ja osobne by som to riešil procesom ORWO 4105 alebo 4185, rozdiel je len v použitých vyvolávačoch metol,hydrochinon/fenidon,hydrochinon, vtedy sa Foma R100 tvári ako 200ASA. Len je tu jeden zádrheľ, musíš si túto vývojku navážiť sm. V podstate by stačilo prvú vývojku, ostatné lázne je možné použiť z Fomackej sady.


  • 0

#22 Janek

Janek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 7

Publikováno 7 únor 2014 - 13:02:58

Moc díky za radu! Takže prodloužit o 3 minuty první volání. Inu, zkusím to, a dám vědět. ORWO proces bych moc rád zkusil, ale kvůli jednomu filmu nebudu shánět chemikálie. Zkusím to prodloužit a příště zkusím lépe exponovat... :idea:


  • 0

#23 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 7 únor 2014 - 15:02:42

Volám doma ČB pozitívy procesom Fomapan R100 a so max. spokojná. Neskúšala som prípad, že podexponované, proste to treba nafotiť vopred poriadne. Proces E6 zasa píše, že prvé použitie chémie podľa návodu 6 minút, posledné predĺžiť na 7 minút (1 dávka na 4 36 obr. filmy alebo 4 zvitky).


  • 0

#24 Janek

Janek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 7

Publikováno 7 únor 2014 - 22:04:07

Tak bohužel zklamání. Prodloužil jsem 1. volání o 30% na 15,5 min. a výsledek je trochu světlejší, než ty předchozí stejně (o 1 clonu) podexponované filmy, ale je to výrazně na úkor kontrastu. Ty podexponované filmy, které jsem volal standardně, jsou hodně tmavé, ale taky hezky kontrastní. Tohle je takové mdlé, zesvětlily se stíny, ale kontrast šel do háje.


  • 0

#25 Janek

Janek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 7

Publikováno 7 únor 2014 - 23:09:23

Nemohl se mi kontrast snížit tím, že jsem po reexpozici druhé vyvolávání dělal za světla, v otevřeném tanku? Prý to nemá vadit, ale není mi jasné, proč by se kontrast snížil prodlouženým prvním vyvoláním? Jinak bylo vše standardně... :???:


  • 0

#26 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 8 únor 2014 - 08:50:30

Ak nepomohlo ani to predĺženie, tak problém bude asi niekde inde. Buď to nebola len ta jedna clona podexpozície, ale niečo iné. To druhé vyvolávanie za svetla nemá žiadny vplyv na výsledok. Ináč je to zaujímavé, s takým niečim som sa ešte nestretol. Bolo by zaujímavé dať pre názornosť jednu-dve scany obrázkov pre názornosť.


  • 0

#27 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 8 únor 2014 - 09:29:57

Podle mne je problém v první vývojce.Na push to není.Zkusit naředit 1+6,nebo /pokud nechceš míchat/koupit jiný vyzkoušený koncentrát na př.

Dokumol,Eukobrom/1l za 240kč/ .Budeš muset zkoušet.


  • 0

#28 Janek

Janek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 7

Publikováno 9 únor 2014 - 12:08:35

Díky za rady. Ono se to s tím sníženým kontrastem možná dává smysl, protože čirá podložka zůstala stejně čirá jako u těch tmavých, ale provoláním (říká se to tak?), tedy zesvětlením stínů se vlastně prakticky snížil kontrast. Nebo se to tak jen zdá při pohledu na film... Nebo bylo prostě rozptýlené světlo a tmavém negativu volaném normálně bylo ostré. Ten rozdíl každopádně není zásadní. O 30% déle volaný film vypadá prostě trochu světlejší a trochu mdlejší. Sken bohužel nemohu přidat, neb nemám skener. Snad časem vše oskenuju a třeba si pak na vás vzpomenu ;) Pro příště budu především dobře exponovat, už jsem zjistil, v čem byl problém – příliš citlivý měřák starého Pentaxu...


  • 0

#29 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 9 únor 2014 - 14:08:07

Nuž, to je asi problém všetkých inverzných filmov - musia byť nafotené korektne - nemajú takú pružnosť ako klasické negatívy. Mne manžel poradil naučiť sa fotiť a pomohlo :).


  • 0

#30 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 9 únor 2014 - 15:58:25

kdybych nekomu zaslal gratis neexponovanej zkusebni vzorek Silvermaxu (film neni upevnenej do kazetky, takze vyndavani z aparatu ve tme), je tu nekdo ochotnej to nejak zkusit nafotit, reverzne zpracovat a podelit se o zkusenost? Adox se kasa tim, ze tenhle film je skvelej i pro pozitivni volani (a dle JPP ho prodava jako "ADOX PAN-X Reverso Super8")...


  • 0

#31 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 9 únor 2014 - 16:57:57

kdybych nekomu zaslal gratis neexponovanej zkusebni vzorek Silvermaxu (film neni upevnenej do kazetky, takze vyndavani z aparatu ve tme), je tu nekdo ochotnej to nejak zkusit nafotit, reverzne zpracovat a podelit se o zkusenost? Adox se kasa tim, ze tenhle film je skvelej i pro pozitivni volani (a dle JPP ho prodava jako "ADOX PAN-X Reverso Super8")...

Nepoznám ten film a keďže o tom nič neviem, nemám žiadne zábrany ho použiť .... sľubujem, že nafotím len mravné fotky :D


  • 0

#32 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 9 únor 2014 - 17:10:15

http://www.adox.de/e...SMAX_index.html

hlavne veta "This enables him to built up a DMAX of >4,0 if reversal developed"... je to cb negativ, takze jestli to umis vyvolat jako pozitiv, posli mi do SZ adresu ...


  • 0

#33 Janek

Janek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 7

Publikováno 12 únor 2014 - 17:34:14

Vyvolal jsem osm filmů R100, které jsem si nakoupil k té sadě od Fomy. Ale protože jsem je volal po dvou, zbylo mi ještě trochu chemikálií. Tak přemýšlím, jaký negativní film bych mohl zkusit vyvolat jako pozitiv. Mám Ilford FP4, Kodak T-max 100 nebo Kodak Tri-X 400. Může mi někdo doporučit, který z těchto filmů by se dal vyvolat v sadě R100 od Fomy? A jak případně upravit vyvolávací časy? Připomínám, že nemám přístup k žádným chemikáliím, takže bych to vyvolával v tom, co je v té sadě, nic jiného nemám k dispozici. Předem díky za tip...


  • 0

#34 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 12 únor 2014 - 18:35:16

Môžeš vyvolať každý, ktorý má číru podložku, ale z Tvojich menovaných ani jeden nepoužívam, takže neviem. A hlavne, musíš ho nafotiť inak - ako keby mal nižšie ISO. Ja som skúšala Fomu 200 (zvitok) - dá sa, ale 200-ku treba exponovať cca ako ISO 80.


  • 0

#35 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 22 červen 2014 - 10:52:26

Foma 400 exponovaná ako 100 je na Fomapan R100 proces skvelá!!! (teda mám na mysli zvitok)


  • 0

#36 HonzaP9

HonzaP9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • LocationPraha Čakovice
Reputace: 24

Publikováno 16 únor 2015 - 12:02:59

Foma 400 exponovaná ako 100 je na Fomapan R100 proces skvelá!!! (teda mám na mysli zvitok)

 

Můžu poprosit o info jak v tomto případě řešíš ředění/množství/vyvolávací časy? Zkusil jsem v inverzní sadě od Fomy zatím 3 ks Fomapan R kino (vyšly hezky) a 2x svitek Fomapan 400@100.

 

U těch svitků jsem vzhledem k nutnosti většího množství lázně použil větší ředění a mírně prodloužené časy (tedy např místo 30+300ml vývojky/12 minut pro první volání kino jsem dával 30+470ml/14 minut pro svitek, ostatní lázně podobně). Výsledek se celý jeví přeexponovaný, nebo přesněji řečeno ty snímky, které jsem očekával tmavé vyšly ok, ty co jsem očekával ok jsou moc :-(

 

Nabízelo by se zkrátit první vyvolávání, ale to už by pak spíš dávalo smysl míň exponovat...

 

Kdesi v anglicky mluvícím internetu jsem narazil na informaci, že sada od Fomy má pro "normální" filmy (myšleno bez stříbrné antihalační vrstvy a la R100) příliš silný bělič a je nutno ho použít v poloviční koncentraci. Zkoušel to někdo?


  • 0

#37 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 16 únor 2015 - 13:25:39

Asi to tu nepatří, ale zkoušel někdo tu inverzní chemii (bělič) i na papír? Mám na mysli proces, co by z RC papíru exponovaného v pinohle udělal rovnou pozitivní obrázek.


  • 0

#38 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 16 únor 2015 - 16:49:06

Hľadaj, niekde sa tu už o tom písalo, len si nepamätám, v ktorom vlákne. Ide to.


  • 0

#39 bajsy

bajsy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
  • LocationNový Jičín
Reputace: 0

Publikováno 14 leden 2016 - 11:32:43

Nevíte jak to je či bude s dostupností Fomapanu R100 v kinofilmové kazetě? Nějak zmizel z e-shopů, dokonce ani ve fomáckém e-shopu není. Na e-mail poslaný do Fomy před měsícem jsem odpověď nedostal. Tak jen doufám, že neukončili výrobu a že se časem zase objeví ....


  • 0

#40 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 14 leden 2016 - 11:46:58

nerad dělám reklamu,  jen  tip:  zkus se obrátit na befoto.cz, třeba ti budou umět pomoci.


  • 0

#41 bajsy

bajsy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
  • LocationNový Jičín
Reputace: 0

Publikováno 14 leden 2016 - 13:05:18

Tam jsem objednával naposledy v říjnu nebo listopadu - erko neměli a říkali, že do konce roku ani mít nebudou a že ho nemá ani Foma. Tak jsem si říkal, že kdyby se po novém roce objevilo, tak nejdřív na e-shopu Fomy... Ale zkusim do befota napsat.


  • 0

#42 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 14 leden 2016 - 13:06:32

co je na reklamě na Béfoto špatného? :)

..apropo, není to odpověď na dotaz, ale inverzně se dá zpracovat teoreticky jakýkoliv ČB film. ideální jsou pak ty s čirou podložkou a nízkou citlivostí


  • 0

#43 kaiser

kaiser

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 42 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 14 leden 2016 - 13:15:13

Koncem roku jsem mluvil s panem Šilarem a bylo mi sděleno,že zatím výroba končí.Neví se ,zda se výroba vůbec rozjede.Důvod nevěděl.


  • 0

#44 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 14 leden 2016 - 13:44:19

mno... kdysi dávno tady platilo tytyty  velkého admina, že komerční sdělení jsou tu nechtěná.

souhlasím s tím, co píše berraneck,  jen doplním jeho větu za ... apropo ...,   a schopností dosáhnout vysoké míry zčernání.  

jak se tak prohrabuji archivy svých negativů,  tak tuto schopnost (a čirou podložku k tomu) měly až vrchovatě sovětské filmy Svema (ovšem díky nenapravitelnému kroucení podložky pro DIA nepoužitelné,  dále německé filmy  TURA,   z nedávné  a možná snad i dnešní produkce filmy na čiré PE podložce: MACO PET400 (alias v minulosti PTC400,  dnes stejný film prodávaný pod označením MACO TS Eagle AQS). Mimochodem,  tento film je dostupný,  vyznačuje se  relativně velmi jemným zrnem a vysokým rozlišením (v porovnání s ostatními filmy o citlivosti 400 s klasickou emulzí),  tudíž  vyzkoušení pro inverzní zpracování se přímo samo nabízí. 

Taktéž  existuje  recepis na inverzní zpracování cine filmu ORWO UN54 (viz technická dokumentace na stránkách výrobce,  filmotec.de).  S vysokou pravděpodobností půjde takto zpracovat i citlivější N74+,  páč jak se mi tento materiál jeví  při negativním zpracování se správnou vývojkou,   je  více než výborný a umí dát plnou škálu density. Já bych ho jako  diapozitiv ale  nepoužíval, neb má triacetátovou  nikoli čistě čirou podložku (je šedá,  podle použité vývojky může být světlejší či tmavší). 


  • 0

#45 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 leden 2016 - 13:55:24

co je na reklamě na Béfoto špatného? :)

 

přéésně tak, jedna z mála oáz k nákupu v čechách

tedy krom jedné továrny s velkým komínem okolo které jezdím, tam ale musíte přijít správně, jinak je pauza na oběd a nebo se jde už domů


  • 0

#46 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 14 leden 2016 - 14:12:48

Koncem roku jsem mluvil s panem Šilarem a bylo mi sděleno,že zatím výroba končí.Neví se ,zda se výroba vůbec rozjede.Důvod nevěděl.

Jestli si to pamatuju dobře, tak jsem tam loni na jaře volal, pač jsem to taky neviděl u nich na webu, a bylo mi řečeno, že se to koncem roku (2015) zas rozjede, že to dělaj ve várkách.. Takže je asi něco špatně.. :???:


  • 0

#47 DavidCz

DavidCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 143

Publikováno 14 leden 2016 - 15:03:38

mno... kdysi dávno tady platilo tytyty  velkého admina, že komerční sdělení jsou tu nechtěná.

souhlasím s tím, co píše berraneck,  jen doplním jeho větu za ... apropo ...,   a schopností dosáhnout vysoké míry zčernání.  

jak se tak prohrabuji archivy svých negativů,  tak tuto schopnost (a čirou podložku k tomu) měly až vrchovatě sovětské filmy Svema (ovšem díky nenapravitelnému kroucení podložky pro DIA nepoužitelné,  dále německé filmy  TURA,   z nedávné  a možná snad i dnešní produkce filmy na čiré PE podložce: MACO PET400 (alias v minulosti PTC400,  dnes stejný film prodávaný pod označením MACO TS Eagle AQS). Mimochodem,  tento film je dostupný,  vyznačuje se  relativně velmi jemným zrnem a vysokým rozlišením (v porovnání s ostatními filmy o citlivosti 400 s klasickou emulzí),  tudíž  vyzkoušení pro inverzní zpracování se přímo samo nabízí. 

Taktéž  existuje  recepis na inverzní zpracování cine filmu ORWO UN54 (viz technická dokumentace na stránkách výrobce,  filmotec.de).  S vysokou pravděpodobností půjde takto zpracovat i citlivější N74+,  páč jak se mi tento materiál jeví  při negativním zpracování se správnou vývojkou,   je  více než výborný a umí dát plnou škálu density. Já bych ho jako  diapozitiv ale  nepoužíval, neb má triacetátovou  nikoli čistě čirou podložku (je šedá,  podle použité vývojky může být světlejší či tmavší). 

 

 

 

A co Ilford Pan F?


  • 0

#48 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 14 leden 2016 - 15:18:59

Pan F+ nemám až tak moc  dobře zmapovaný,   má rovněž  acetátovou podložku,  je dost tvrdý a  potřebuje  rovněž  velmi  pozorné zpracování.   Určitě se dá pro  reverzní zpracování zkusit, určitě to  už  jiní úspěšně udělali... 


  • 0

#49 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 14 leden 2016 - 15:26:47

našel jsem,  co jsem před nějakým časem  četl a  přišlo mi velmi  zajímavé a užitečné:

https://www.google.c...6,d.bGQ&cad=rja


  • 0

#50 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 14 leden 2016 - 17:20:17

A co Ilford Pan F?

stačí se zeptat Ilfordu :)

 

http://www.ilfordpho...61291034093.pdf

 

-> PanF, FP4+ a Delta100 jsou výslovně doporučené

 

Sám jsem kdysi zkoušel inverzně vyvolávat Fomu, výsledky jsou zajímavé. Nějak jsem ale nenašel smysl takového počínání pro účely fotografie, jelikož diáky nepromítám a jiný význam to nemá.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních