Přejít na obsah


Fotka

Černobílý diapozitiv


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
75 odpovědí na toto téma

#51 bajsy

bajsy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
  • LocationNový Jičín
Reputace: 0

Publikováno 14 January 2016 - 19:18:07

Díky za reakce. Já se vrátil k filmovému focení relativně nedávno, když jsem jej já vůl před cca deseti lety opustil, slušně  vybavenou komoru prodal, no zkrátka blboun oblouzněný digi marketingem. Na vlastní temnokomoru teď zatím nemám prostory, tak si vyvolávám a promítám černobílé diáky. Zatím jsem dělal jen Fomapan R100 v setu od Fomy.

 

Jirinolem uváděné filmy let minulých v zásobě nemám, Foma se na mně s černobílou inverzí nejspíš vykašlala/vykašle, tak zakoupím několik FP4+ a zkusím vyvolat podle ilfordího návodu.

 

Jinak zajímavý experiment s Fomapanem R100 a "ekologickou" chemií (vývojka Caffenol, bělič z peroxidu)je popsán tady:

http://www.filmlabs....xide-bleach.pdf


  • 0

#52 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,635 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 January 2016 - 19:21:28

Nevíte jak to je či bude s dostupností Fomapanu R100 v kinofilmové kazetě? Nějak zmizel z e-shopů, dokonce ani ve fomáckém e-shopu není. Na e-mail poslaný do Fomy před měsícem jsem odpověď nedostal. Tak jen doufám, že neukončili výrobu a že se časem zase objeví ....

Ještě se taky prodává Agfa Scala,mají jí u Škody.Já mám doma diáky který jsem volal z fomapanu,jde to taky.


  • 0

#53 bajsy

bajsy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
  • LocationNový Jičín
Reputace: 0

Publikováno 15 January 2016 - 08:07:03

Ta Scala by mohla být zajímavá. Jen vůbec netuším, jak ji volat? Ve Fomáckém setu? A co časy? Nějak jsem nic nenašel.


  • 0

#54 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,635 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 January 2016 - 19:09:55

Ta Scala by mohla být zajímavá. Jen vůbec netuším, jak ji volat? Ve Fomáckém setu? A co časy? Nějak jsem nic nenašel.

Tu jsem nevolal,kdysi k tomu dávali volání v Německu.Zeptej se Elvy ta tu psala že si jí volala sama,ona se tu v poslední době moc nevyskytuje.


  • 0

#55 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,635 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 November 2016 - 12:27:56

Jak je to s foma 100R?Vyrábí se stále?Be foto ho má stále  v nabídce,nebo jsou to jenom zásoby za skladu?


  • 0

#56 jirak

jirak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 November 2016 - 17:29:23

Jak je to s foma 100R?Vyrábí se stále?Be foto ho má stále  v nabídce,nebo jsou to jenom zásoby za skladu?

Nevím, jestli Foma ještě nějaké vyrobí, ve svém e-shopu ho už nějakou dobu nemá. Skladové zásoby nedoporučuji, vloni jsem si koupil desítku a všechny byly defektní(tečky, kroužky v obraze)


  • 0

#57 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 5 November 2016 - 19:46:45

 

Ta Scala by mohla být zajímavá. Jen vůbec netuším, jak ji volat? Ve Fomáckém setu? A co časy? Nějak jsem nic nenašel.

Tu jsem nevolal,kdysi k tomu dávali volání v Německu.Zeptej se Elvy ta tu psala že si jí volala sama,ona se tu v poslední době moc nevyskytuje.

 

AGFA SCALA 200 bw reversal - treba dodržať presný návod z Fomaset R100 - ten vyvoláva pre mňa krásne, čisto, prijateľne kontrastne, proste mňamka! Ak chceš niečo jemnejšie, treba použiť sadu Tetenal - neviem ale, kde sa dá zohnať, ani koľko stojí - tá nerobí takú výraznú ťažkú čiernu - tým mám vyvolané 2 filmy a nie je to moja šálka kávy. Funguje aj recept na miešané roztoky, v niektorom vlákne ho tu niekto napísal, časy podľa Fomaset R100 - testovala som, aj s tým som bola spokojná.


  • 0

#58 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 5 November 2016 - 19:59:10

Taky už nějakou dobu uvažuji o ČB diapozitivu. Nadchla mě informace o filmu Maco Slide Direct, viz http://www.mahn.net/...AHN/RSDengl.pdf. Nemáte s ním někdo zkušenosti? Problém bude asi v tom, že je to ortochromatické. Zatím mají v nabídce jen kino a planfilmy, a ne svitek :(

Další zajímavý odkaz: http://www.schwarzweissdia.de/ (bohužel jen německy).

--
Pepa

MACO 400 (neviemaký, dostala som metráž darom) som pri fotení exponovala ako ISO 100 alebo 200 a na vyvolanie použila Fomaset R100 - film je v tom dobrý, že má číru podložku.


  • 0

#59 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 5 November 2016 - 20:00:56

 

Při větším počtu filmů se ovšem velmi vyplatí koupit si sadu a zpracovat doma, navíc je to nesmírně zajímavá činnost, část procesu probíhá již na světle. PL


Kolik kinofilmů se s tou vyvolávací sadou dá zpracovat?

 

8 ks kinofilmov 135/36, alebo 2 ks 2x8 mm/10,5 bm, alebo 1 ks 16 mm/30 bm


  • 0

#60 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,635 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 November 2016 - 08:48:17

Tahle zpráva mě dnes přišla z fomy-fomapan R 100 135-35mm (inverzní kinofilm) je zařazen do výroby v nejbližší době.Před koncem roku bude v prodeji na našem e-shopu.A pak že nerostou :)


  • 6

#61 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 7 November 2016 - 10:51:45

Když jsme u té inverze, nevíte jestli se s ní dají dělat velkoformátové diáky? Přes zvětšovák na orto kopírovací film, případně fomácké rentgenové medixy (které jsou výrazně levnější)?

 

Uvažoval jsem o alternativním tisku, přímo fotit velký formát pro mě není praktické. Tisknout si "negativ" na inkoustovce mi přijde jako podvod, tohle by mohla být schůdná alternativa...


  • 0

#62 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 7 November 2016 - 15:54:48

Když jsme u té inverze, nevíte jestli se s ní dají dělat velkoformátové diáky? Přes zvětšovák na orto kopírovací film, případně fomácké rentgenové medixy (které jsou výrazně levnější)?

 

Uvažoval jsem o alternativním tisku, přímo fotit velký formát pro mě není praktické. Tisknout si "negativ" na inkoustovce mi přijde jako podvod, tohle by mohla být schůdná alternativa...

čo vlastne potrebuješ? píšeš, že VF diapozitív - to si urob zväčšeninu. Ak chceš VF negatív, tak si ho nazväčšuj z diapozitívu - tak to robím ja: buď si z diáku nazväčšujem na RC papier a povystrihujem, čo potrebujem, alebo si nazväčšujem na sklenú dosku a mám VF negatív na kopírovanie kontaktov.


  • 0

#63 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 7 November 2016 - 21:16:59

V maximální stručnosti: mám negativ formátu 645, chci Van Dyke pozitiv formátu 24×30. Nebo pro začátek kyanotypii 18×24, ale to je pro mě z hlediska formátu minimum.

 

Takže potřebuju VF negativ, který nebudu získávat přímým focením (18×24 kamera je na mě moc velký hovado, o 24×30 ani nemluvím) ale budu muset jít přes zvětšovák. Uvažoval jsem variantu A = RC pozitiv překopírovat na film a variantu B = zvětšit negativ rovnou na film a vyvolat ho jako diák. Něco jsem si o tom přečetl od pana Moersche - http://www.moersch-p...development.pdf - ale na moje komornické znalosti je to příliš vysoká dívčí.

 

Ty jsi mě přivedla na variantu C = vyvolat jako diák "malý" negativ. Nad tím jsem původně nepřemýšlel, ale na pocitovku dává smysl dělat složitější proces s menším formátem a jednodušší si nechat na velký.

 

Budu nad tím nějakou dobu mudrovat, ani jedna z variant není lučba do rodinné koupelny; napřezrok chystám stabilní komoru a v ní se do toho pustím.

 

čo vlastne potrebuješ? píšeš, že VF diapozitív - to si urob zväčšeninu. Ak chceš VF negatív, tak si ho nazväčšuj z diapozitívu - tak to robím ja: buď si z diáku nazväčšujem na RC papier a povystrihujem, čo potrebujem, alebo si nazväčšujem na sklenú dosku a mám VF negatív na kopírovanie kontaktov.

 


  • 0

#64 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 8 November 2016 - 15:41:47

presne preto, že robím najmä alternatívu cez kontakty (kyanotypia, olejotlač), potrebujem veľké negatívy - a odmietam digitálne negatívy, hoci s tými som sa začínala učiť a niektoré viem ešte aj dnes použiť. najprv som fotila na agfa scala 200, potom na fomapan r100 a teraz fotím na čokoľvek a všetko vyvolávam len ako čb diapozitívy  (aj foma 100 zvitok, alebo foma 400 zvitok - používam mamču rb 67). z toho si zväčšujem rovno veľké negatívy. len pozor, papierový negatív je pre kyanotypiu dosť nevhodný, dá sa cezeň exponovať, no expozícia trvá na dennom svetle niekoľko hodín (aj 2 dni)


  • 0

#65 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 9 November 2016 - 10:55:23

Děkuju za inspirující komentář. Já o alternativě zatím spíše uvažuju než konám (mé dosavadní maximum je litprint, což je taková alternativa nealternativa). Asi si to taky vyzkouším napřed s tikitálním negativem, i když v tom srdce nebude :) Všechno ostatní je technicky složité, a jenom z ceny planů se mi protáčejí panenky...


  • 0

#66 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 29 June 2020 - 15:12:33

Nevíte někdo prosím časy vyvolání Adox Scala 50 a Adox Scala 160 ve Fomasetu/LQR?


  • 0

#67 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 5 March 2024 - 00:04:41

Ve vlákně „Zimní setkání v Českém Švýcarsku“ je řeč o diafilmech pro B+W.

Na zmiňovaný Fomapan R100 jsem začal fotit už před nějakými třemi roky, ale teprve loni jsem to spojil i s vyvoláním. Pro začátek s docela nadějnými výsledky.

Zkusil jsem i Foma 100 ve svitku a řekl bych, že nijak zvláštní rozdíl jsem nepozoroval, dopadlo to pro první zkoušku docela fajn, viz přiložené.

Ještě tu mám ve svitku také Aviphot Pan 80, ten se chystám také zkusit na dia. Má podložku ještě o něco čistější než Fomapan 100, tak očekávám, že by výsledek mohl být také slušný.

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#68 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,635 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 March 2024 - 09:26:49

Mimo Foma trhu je akorát Adox Scala 50 nezkoušel jsem ho.V befoto za 150 kč Škoda ho zlevnila na 155 kč.Agfa už nejspíš není?

ADOX Scala 50/36 ČB pozitivní film | befoto.cz


  • 0

#69 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 119 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 8 March 2024 - 15:10:42

Vyvolají mi v Befotu ČB inverzi? Třeba ten ADOX? Než se odvážím to zkusit sám.


  • 0

#70 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 8 March 2024 - 16:54:18

Nevypadá to..
https://www.befoto.c...anky/fotoprace/
Ale třeba to budou někomu schopni poslat. Š kosa to taky nedělal sám ale někomu to poslal, možná přímo Fomě. Ti to možná stále nabízejí.
  • 0

#71 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,635 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 March 2024 - 17:05:34

Befoto v nabídce mají jen proces E6 tedy barvu pokud vím tak to někam posílají.Škoda to v nabídce má v Praze by toho mělo být víc.

Vyvolání diapozitivních filmů | FotoŠkoda


  • 0

#72 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,635 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 March 2024 - 17:27:26

Vyvolání filmů | FOTOLABORATOŘ Ultralab&syn

Tady to mají taky.


  • 0

#73 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 119 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 8 March 2024 - 17:33:53

Dík.

Když vidím ty ceny, zkusím to asi zvládnout doma :)


  • 0

#74 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 9 March 2024 - 17:14:02

To je jasný. Sada od Fomy stojí cca 700 pro začátek se to dá, uděláš v tom 8 filmů. Je to úplně v pohodě, na jednom srazu v Adršpachu a taky myslím v Cikháji nebo Hanesově Mlýně jsme to dělali. Dobrý je, že se to dělá klasicky při 20 stupních, jenom je těch lázní hodně.
  • 0

#75 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 9 March 2024 - 17:17:54

A kdo je zvyklej používat jednorázovou vývojku a po vyvolání vylejt, tak tady ne, prosím!! :D použije se totiž dvakrát v jednom procesu. Viděl jsem na srazu chlápka, co si to hned vylil (vypadal úplně trochu jako já) a pak musel žebrat u ostatních.
  • 0

#76 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,635 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 March 2024 - 18:07:33

Tyhle věci se tu řešili.

Vyvolani Fomapanu R100 - cb inverze - Negativní proces - Temnakomora.cz - web pro milovníky červeného světla a vůně chemikáli

 

ČB negativ-dia - Negativní proces - Temnakomora.cz - web pro milovníky červeného světla a vůně chemikálií

 

Vyvoláváme černobílý negativ jako pozitiv - Články - diskuze - Temnakomora.cz - web pro milovníky červeného světla a vůně che


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních