Přejít na obsah


Fotka

55/4 (6x7) + GG25% + Y


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
27 odpovědí na toto téma

#1 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 30 červenec 2007 - 21:21:52

Jen tak... pro zajímavost.
V neděli jsem se dostal na pár hodin - po poledni - do lesa. Hustý les (="tma u země"), svítilo slunce (=hodně světla v korunách stromů). Fotil jsem 55kou (P67) na svitek Acros exponovaný jako 80ASA, žlutý filtr SMC Pentax. Nezbytně nutně to chtělo šedý gradual 25% (2EV) B+W.
Měl jsem strach, zda sestava nebude vinětovat - nevinětovala. Tahle kombinace se opravdu vyplatila! Navíc - vyvoláno v Instant Mytolu 1+3 (9:45 při 24stC) - nádherně vyrovnané negativy. Myslím si, že se z nich bude dobře zvětšovat.
Zítra vyvolám poslední film - FP4+. Jsou na něm dva záběry s modrým filtrem Tiffen + GG25%. Jsem zvědavý...
P.S. Modrý (pro černobílou fotografii) filtr se mi začíná čím dále tím více líbit. Kromě snížení kontrastu získává fotka "zvláštní podání". Musím zapřemýšlet, jak to popsat. Zcela určitě to není totéž, jako třeba vyvolat kratší dobu nebo v ředěné vývojce a už vůbec ne jako žlutě filtrovat v pozitivním procesu.
P.S.2 : Kontrolní otázka: Jak bude vypadat záběr se "sendvičem" modrý + žlutozelený filtr? A také mě mrzí, že neexistuje fialový nebo tyrkysový filtr... :)
  • 0

#2 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 30 červenec 2007 - 22:04:46

existuje, neni nic "jednodušího" než si ho udělat. sám sice taky nejsem kdovíjakej bastlíř, ale vrazit správně naexponovanej barevnej inverzní celulojd do příslušný vobroučky nemůže bejt zas až tak složítý :)

jinak díky za zajmavej tip
  • 0

#3 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 červenec 2007 - 22:07:23

A neděla se fialovej filtr jako konverzní pro barevnou fotografii pro focení s filmem na denní světlo při žárovkovém (či snad naopak)? Určitě jsem ho viděl, dokonce s bajonetem pro P67.
  • 0

#4 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 31 červenec 2007 - 14:03:01

Add filtry:

má doma krabici (krabičku) želatinových filtrů Kodak, používám z nich jenom zlomek, je to pro mě dost okrajová záležitost, ale občas jimi nepohrdnu (pro čb, jemné konverzní).

Pro focení pod žárovkou na denní film se používají filtry řady 80 - modré konverzní. Posunují teplotu z ca 3200K na 5500K a méně (80A, 80B...). Naopak pro focení venku na žárovkový film je nutný silný hnědý konverzní, tentokrát z řady 85. Odstínem se docela podobá BW 041, posunuje barevnou teplotu z ca 5500 na 3200K. Pak jsou CC filtry (colour compensating) - červené, zelené, modré, purpurové, žluté a azurové. Jsou spíš slabší, pro černobílou by se snad daly použít verze tak 20 nebo spíš 30. 5 a 10 jsou slaboučké, určené pro jemnou úpravu barevnosti pro diáky, převod do odstínů šedi by asi neovlivnily. Ovšem ani ta nejsilnější verze červeného co mám (CC30R) je prd proti 25A, R2 nebo 090.
Naopak jsou tu i zajímavé kousky pro BW, Žlutý No. 8 má odpovídat 021/022, Červený No. 25 je totožný s 090 a R2, potom mám taky No. 58, což je zelený filtr, takovou barvu jsem ještě ale neviděl. co do odstínu by mohla být řada Hoya X0/060 - X1/061 - chvíli nic a pak 058. Je to strašně silnej filtr, ze svěžezelené krajiny dokáže udělat až zdání infra záběru. Docela rád bych viděl křivku propustnosti. Dám-li přes sebe 090 a 060/061, pořád je to červený filtr, jenom maličko tmavší, pokud to samé učiním s 090 a No. 58, tak skrz není vidět skoro nic. Propustnost těhle dvou filtrů se prakticky nepotkává, navíc nesnižují množství některých vlnových délek, oni je snad blokují :-)
  • 0

#5 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 1 srpen 2007 - 20:48:46

Chlapi koukněte se do B+W katalogu na stránce 61 mají grafy propustností pro černobílé a infra filty, když si to v hlavě dáte dokupy, tak získáte představu co vám jejich kombinace tak zhruba propustí.
Tady je přímy odkaz na vybránou čast katalogu http://www.schneider...ndbook56_65.pdf
  • 0

#6 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 2 srpen 2007 - 21:14:32

Tak jsem "analyzoval" lupou (12x) na prosvětlováku slíbenou FP4+ (exp. jako 100ASA) s tou prapodivnou kombinací modrého Tiffenu a B+W GG25%.
Vyvolal jsem v Instant Mytolu 1+3 při 24stC (pohyb 30sec. a pak 2x co 30sec.) po dobu 10,5min.
(Pokud bych exponoval na 125ASA a vyvolával 9,5 min, měl bych dosáhnout (dle Kodaku) g=0,58. Pokud bych exponoval 250ASA a vyvolával 11min., pak by se g pohybovalo kolem 0,65.)
Tak jsem si "tipnul" a asi dobře! Líbí se mi to!
Podotýkám, že IM pracuje o pověstný a opravdu pidichloupek měkčeji než X-Tol a já zvětšuji difusním světlem (pro který se doporučuje g=0,70)... Pro kondenzor to bude asi trochu jiak.
  • 0

#7 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 srpen 2007 - 11:33:14

Pentaxista: nemáte náhodou kombinaci dvou filtrů vyzkoušenou i na širším ohnisku? jestli to nevinětuje?
  • 0

#8 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 3 srpen 2007 - 15:53:02

Eda: T.č. nemám, bude vyzkoušeno v neděli (pokud nebudou padat trakaře...). Domnívám se ale, že délka ohniska asi nebude tím nejdůležitějším faktorem, co ovlivňuje vinětaci. Např. o kinofilmové FA 20/2,8 je známo, že nevinětuje skoro s ničím. Měl jsem na ní naraženy i B+W filtry v prehistorických obroučkách (ne F-Pro ring) a nic se nedělo.
Ani SF 45ka (ekvi. kinofilmu 24mm) nevinětuje.
Ale u Pentax objektivů je "nevinětace" asi standardem... :D
  • 0

#9 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 srpen 2007 - 18:39:02

Pentaxista: děkuji
Zatím ještě nemám žádný filřík (objednané nějaké jsou, ale němčouři si dávají na čas :D ) na širokáč 43mm (prům. filtru 67mm), tak mě to dost zajímá.

Ale je pravda, že konstrukce objektivů pro RF kameru je asi jiná. Stejně mi nezbude, než to vyzkoušet. Ten přechoďák 25% chci každopádně (i když nevím, jestli nebude až moc silný), ale u Škody momentálně nemají :D , a to se za chvíli blíží podzim, stromy bez listí....

Mluvila jsem s prodavačem z Fotoškoda a říkal mi, že ty přechoďáky od B+W jsou skleněné - to mě překvapilo 8O
  • 0

#10 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 3 srpen 2007 - 20:55:46

Eda: Jeden z B+W filtrů GG25% jsem kupoval u Oehlinga a byl do cca 10 dnů.
V nabídce cosi je: http://www.oehling.c...b-w-prechodove/

Skleněný-neskleněný:
Skleněný filtr je ten, který má probarvenou hmotu skla. Proto je to tak těžké - rozptýlit barvivo zcela přesně (s tím vzestupem nebo poklesem denzity) je asi fakt oříšek.
Jednodušší možností je šoupnout plastovou folii mezi skla.
Nevím zda nejjednodušší, ale třetí možností je probarvení plastu.
Zcela suverénně nejjednodušší je samozřejmě nabarvení plastu - v podstatě vytvoření tiskového rastru.
  • 0

#11 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 5 srpen 2007 - 20:19:38

Pentaxista: díky
v pondělí tam zavolám, mám u nich objednané nějaké svitky, tak by mi to mohli zaslat současně ;)
  • 0

#12 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 6 srpen 2007 - 08:50:02

V Oehlingu měli zdá se poslední kousek přechoďáku o průměru 67mm, zítra nebo pozítra by měl dorazit.
Tak alespoň jeden filtřík budu mít na širokáč, jupí :(
  • 0

#13 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 6 srpen 2007 - 16:49:36

Blahopřeji! Tolik radosti ze škélka... :( Pravda, také jsem hopsal, když se mi podařilo splašit modrý pro č.b. v rozměru 82mm
  • 0

#14 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 6 srpen 2007 - 17:38:02

no, ono taky 82mm už se opravdu špatně shání (a cena je také někde jinde :( ), ale slouží dobře, že? :(
  • 0

#15 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 6 srpen 2007 - 17:40:25

Slouží dobře a i když nemá antireflexní vrstvy, zatím s tím nebyly problémy (a to jsem HODNĚ zmlsaný SMC od Pentaxu).
Poslal jsem Vám soukromou zprávu... Nebojte, nic pikantního!
  • 0

#16 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 6 srpen 2007 - 18:33:22

čekám, čekám, zatím žádná SZ nedorazila :(
  • 0

#17 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 srpen 2007 - 19:39:59

Přechodový filtřík B+W už mám doma, ale něco se mi na něm nepozvádá.

Na jedné straně filtru zdá se mi přechod z šedé moc ostrý a mám obavu, že to bude mít vliv na výsledný obrázek. Ráda bych, abyste se na filtřík koukli. Filtřík jsem vyfotila a pokusím se sem během večera vložit (až najdu, jak má být vkládaná fotka velká)...abych to neposílala zpět do obchodu na výměnu zbytečně.

teď raději vypnu PC, žene se na nás pořádná bouřice 8O - to jsou blesky :wink:
  • 0

#18 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 srpen 2007 - 20:30:01

tak zkusím vložit obrázek - ten přechod je vidět od spodu Vložený obrázek
  • 0

#19 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 srpen 2007 - 20:31:46

a ještě zkusím druhou fotku filtru - akorát na těch fotkách to není tak markantní jako ve skutečnosti Vložený obrázek
  • 0

#20 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 srpen 2007 - 20:33:03

no, jak na tu druhou fotku koukám, tak na ní vidím ještě barvičky, ale ty tam nejsou - filtr je opravdu šedý
  • 0

#21 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 7 srpen 2007 - 20:40:19

Ja nevím ale pokud se ti zdá že má ostrý přechod vadit to prvděpodobně nebude. Jednou jsem zkusil použít přechoďák obráceně. Hrana nejtmavšího místa byla ve středu objektivu. Zaostření do dálky to natolik rozmazalo, že to nebylo vůbec znát.
Mě by to nikdy nenapadlo, ale poradil mi to někdo na netu, už nevím kde, možná digitálisti... :wink:
  • 0

#22 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 srpen 2007 - 20:59:29

MVano: hm, hm, to je zajímavý

no, na té druhé fotce to moc vidět není, ale na první jo - ten přechod není po celé délce filtru, ale jenom tak z 1/3 a navíc je před koncem přechodu ještě světlejší místo, tak se mi to zdá divný.

Ale jestli myslíte, že je to blbost, tak si filtřík samo ponechám :wink:
  • 0

#23 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 7 srpen 2007 - 21:16:28

Nový filtr by měl být v perfektním stavu, já jsem chtěl říct že asi to vliv nebude mít, ale taky by se mi to nelíbilo.
  • 0

#24 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 srpen 2007 - 21:59:58

ještě zkusím vložit jeden obrázek, jestli bude stát za houby, tak pak poprosím danyho, aby ho smazal :wink: Vložený obrázek
  • 0

#25 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 8 srpen 2007 - 05:44:27

Vložený obrázek
Trochu jsem potahal za krivky ve photoshopu, aby to trochu vylezlo. Je pravda, ze tam nejaky flicek na prave strane je. Castecne bude asi zpusobeny i pri foceni toho filtru - osvetleni by muselo byt uplne perfektni, aby to nekde nehazelo stiny. Kazdopadne si myslim, ze na konecnych fotkach to asi moc videt nebude. Ale nikdy jsem s temito pulenymi b+w neprisel do styku, takze nevim, zda je to bezna situace, nebo skutecne vyrobni zmetek.
  • 0

#26 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 8 srpen 2007 - 07:15:09

jkcz: díky za pomoc

Jak na ty svý obrázky teď koukám v práci na LCD, tak tam toho mnoho nevidím - zobrazovací schopnost běžných LCD je opravdu mizivá :wink:
  • 0

#27 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 srpen 2007 - 19:35:02

No, ať se snažím jak se snažím, nejsem schopen to posoudit...
Zkusil bych jednoduše vyfotit např. šedou plochu a na fotce to bude znát úplně nejlépe...
Asi nejjednodušší by bylo, požádat nějakého digitalistu - nebude třeba čekat na výsledek.
  • 0

#28 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 8 srpen 2007 - 19:38:41

ano ano, přesně to mám v plánu, vyfotím to přes víkend a když tak v pondělí odešlu na výměnu
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních