Přejít na obsah


Fotka

Větrání temné komory.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
60 odpovědí na toto téma

#1 Rumcajz

Rumcajz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 98 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 August 2007 - 22:05:44

Ahoj, budu budovat stálou temnici a řeším větrání. Vzhledem k plánované dispozici bych chtěl aktivní větrání přímo ven z baráku. Řešil jse někdo problém světlotěsnosti větrání temnice? Pár nápadů bych možná měl, ale spíš neurčité, tak by se mi hodil příklad konkrétního řešení.
díkes.
  • 0

#2 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 August 2007 - 09:23:49

A bude to mít nucený, nebo přirozený odtah? Asi by to v každém případě stejně chtělo nucený. Já bych to asi řešil tak, že bych použil hranaté "trubky" na rozvod ventilace - takže na díru ve zdi přechodka z kulaté na hranatou, 90 stupňů, pak to hnát kus nahoru a tam dvě kolínka 90 stupňů a otočit to zase směrem k zemi. Na to ještě krytku. A použít ten větrák co se dává přímo do trubek a zasadit ho do té kulaté, ve zdi. Jen takový nápad, no .) Jo a natřít to na černo, dělá se to z bílého plastu, což by asi moc vhodné nebylo.
  • 0

#3 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 August 2007 - 09:25:04

Ty hranaté bych tam měl kvůli vzhledu a úspoře místa - jsou zhruba 15x6cm nebo jak.
  • 0

#4 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 August 2007 - 14:57:47

větrám dveřma nebo oknem...
  • 0

#5 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 10 August 2007 - 16:22:56

Ahoj, budu budovat stálou temnici a řeším větrání. Vzhledem k plánované dispozici bych chtěl aktivní větrání přímo ven z baráku. Řešil jse někdo problém světlotěsnosti větrání temnice? Pár nápadů bych možná měl, ale spíš neurčité, tak by se mi hodil příklad konkrétního řešení.
díkes.

Vzhledem k tomu že si přestavuji celý dům a počítám dopředu s venkovním zateplením v pozdější době, a tak v rámci vnitřní přestavby sem se rozhodl pro nucenou cirkulaci vzduchu v celém domě kvuli snížení případné vlhkosti. No a když už sem vyšetřil místo v podkroví na stálou temnou komoru, napojení na odtah vzduchu do jednotky s rekuperací není problém.
Pokud by si to chtěl řešit jen dvěmi dírami a u jedné nějaký ventilátor, tak udělej ty díry lomené a budeš mít jistotu že ti světlo neproleze dovnitř.
  • 0

#6 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 13 August 2007 - 14:59:19

Mam jen pruraz skrz 30cm zed. Do kulate trubky jsem dal nekolik prepazek (kolo s useklym vrchem - cca o 30% prumeru) tak aby vzduch (a svetlo) muselo preonat nekolik pravych uhlu - vzduch to zvlada a svetlo ne --> funguje to
Na strane komory mam maly (prumer 15cm) ventilatorek, ktery vysava vzduch z komory ven - na moji komoru 1,2x1,6 ma ale o neco mensi vykon nez by bylo zadouci (cca za 4h se zvedne teplota o 3°C)
  • 0

#7 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 23 July 2010 - 20:10:54

Vážení, využiji tohoto vlákna ke svému dotazu.
V podkrovní sociálku mám zbudovanou komůrku (v prostoru dříve myšleného sprchového koutu, ale přesvěčil jsem zatím ostatní, že časté mytí je nezdravé ... :-) )

Všechno bezva, jen problém se zatemněním střešního okna. Doposud jsem to řešil přímým zakrytím skla a ještě soustavou černých hadrů apod. Okno je ale na západ, tak to moc nefunguje, pokud chci alespoň trochu dýchat kyslík - pootevřením okna tam nějak proniká světlo.
Včera jsem tam s jedním školáčkem dělal v rámci výchovy kádrů pár fotek, ale ta skoro hodina byla utrpení - pot se řinul nejen ze mě a dýchalo se těžko ...

Vložený obrázek

Teď mám v hlavě řešení, že udělám kolem okna rám, do kterého budu vsazovat desku. Bude to rychlejší a utemnitelnější a zbývá tam prostor, aby okno mohlo být pootevřené.
Takže teď už jen vymyslet to větrání přes tu desku. Do razantního větrání střechou nějakým větším ventilátorem nechci jít.
Snad by stačily dva ventilátorky, asi něco jako je v počítačích, jeden nahoře by foukal ven a jeden dole by přifukoval dovnitř. Myslím si na ně taky proto, že by nemusely být tak hlučné, jako jsou klasické ventilátory do stěn.
Myslíte že by to mohlo stačit? Místnost je půdorysně cca 170 x 240 cm
Ty ventilátory asi taky nějaké světlo propustí, to by snad řešilo nějaké překrytí s přepážkami.
Takže by zbylo ještě připojení ventilátorů. Jak je vidět na obrázku, tak s přívodem proudu problém nebude. Ale nevím zda ty ventilátory jsou dosažitelné také na 220 V, nebo je nutné nějaké trafo. To asi ale také dám dohromady.
Proč to tedy vlastně píšu, že ?

No přeci abych nedělal nějakou blbost, když to máte někdo vyřešené jinak, elegantněji a nebo kdyby vás nějaké takové řešení napadlo.

Za každou poznámku budu vděčný !!!


Ještě, když jsem nakousnul tu výchovu kádrů, tak něco na ukázku - je to sken z negativu, papírové pokusy si mladej ráno odnesl (10 let, půjčil jsem mu OM-1 a 50/1,8, Ilford P3). Fotil poprvé, byl s babičkou na ochotnickém divadélku. Takže na to byl sám, já u toho nebyl. Jen jsem mu dal předem pár rad. Jestli ho to ale chytne - když u toho zvětšování byly takové podmínky ... snad si nebude myslet, že to bez toho potu nejde :lol:
Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 1

#8 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 23 July 2010 - 20:38:54

Dobrý večír! Tož ty větráčky počítačového typu se dělají i na 230 V AC, třeba ZDE.
Rovněž jde zakoupit i krycí mřížka s filtrem, poté by už stačil snad jen nějaký "labyrint" na polámání světla pronikajícího zvenčí.

Já mám v komoře trošku jiný, nasazený do hliníkové flexotrubky, spotřeba je tuším 17 W, takže v případě větší vlhkost ho nechávám běžet nonstop a nemám výčitky kvůli vysokému účtu od Eonu :-) Akorát to už chce díru do zdi, pač vzduch té koupelničky by to za hodinu vyměnilo tak 10x :lol:
  • 0

#9 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 23 July 2010 - 20:47:46

PC větráky se dělají i přímo na 230V (např. zde) a myslím, že 2 by mohly stačit - aktivní odtah i přítah. Světlotěsnost kolem ventilátoru jsem taky jednou řešil a "labyrint" z kartonu vystříkaný na černo celkem fungoval, ale asi dost zvyšoval statický tlak, který ventilátor musel překonávat - tzn. menší průtok vzduchu. Co nemám vyzkoušeno, ale mohlo by to fungovat je alu-flexová roura používaná právě pro vzuch (digestoře apod.), taktéž vystříkaná černým matným sprayem. V dostatečné délce a třeba se 2 záhyby by snad byla vhodnější než nějaký slepenec z kartonu. Navíc pokud jsem to dobře pohopil, tak by to stějně chtělo nějaké vedení mezi krytem pootevřeným oknem aby se vzduch netočil jen tam v tom prostoru.
  • 0

#10 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 23 July 2010 - 21:09:28

Koukám, že jsem byl předběhnut :-) .
Ještě doplním o něco takového. Tyto ventilátory by snad měly mít takový průměr, aby se těsně vešly právě do té alu roury. Určitě budou výkonnější co se týká výměny vzduchu ale také prevděpodobně o dost hlučnější..
Jo a ty hliníkové roury se dělají, pokud vím, v tvrdém a měkkém provedení. Měkké jsou jen z hliníkové folie vyztužené drátkem (snadno se tvarují do malých poloměrů, ale v místech záhybů se dělají malé dirky). Ty tvrdé jsou pak myslím stáčeny a lisovány ze slabého Al plechu (o dost hůř se tvarují a zdaleka se nedají ohnout do tak malého poloměru, na druhou stranu drží tvar).
  • 0

#11 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 23 July 2010 - 21:14:20

Pánové díky za rychlé reakce a Vaše předbíhání se - a hlavně za pomocné rady, tyhle ventilátorky jsou asi to co jsem si představoval - bezva.

Fill : to s tím honěním vzduchu dokola je pravda - dobrá připomínka. To by asi mohla vyřešit nějaká ta flexi hadice u odtahu, vytažená hlouběji do místnosti a ukončená někde u stropu.
A abych nevracel špatný vzduch zase za deskou spodem zpátky, to by mohla řešit kolmá deska, dotažená ve středu okna jakoby k pantům.

Co se výměny vzduchu větší než je třeba týče, to by snad asi řešil vypínač ...
A nebo i možná bych popřemýšlel o nějakém relátku, kterým by se dala regulovat rychlost otáček, pokud to jde. To kdybych zjistil, že to moc víří vzduch, jak moc pomůžou ty filtry nevím. A dalo by se tím i regulovat to množství obměny vzduchu.

Fill : ten větší ventilátor už mi připadne moc robustní. A pokud je to ten, co se používá i třeba jako doběhový na sociálech, tak ten je opravdu dost hlučný. To bych tam nechtěl.
  • 0

#12 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 23 July 2010 - 21:47:07

ten, co se používá i třeba jako doběhový na sociálech.

Ano, jsou asi nejvíc podobné těm koupelnovým ventilátorům, jen nemají tu přírubu s mřížkou aby se daly instalovat do potrubí.

Co se týká regulace, tak tam by byly vhodnější asi pro změnu ty ventilátory na 12V + trafo + jednoduchá proudová regulace (tranzistor + potenciometr :-) nevím, zase tak moc se v elektrotechnice nevyznám), nebo zůstat u 230V a použít triakový regulátor výkonu. Ale jak říkám, toto není zrovna moje parketa a sám to vyzkoušené nemám, tak radši ať se vyjádří někdo fundovanější :lol:
  • 0

#13 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 23 July 2010 - 22:02:41

ten, co se používá i třeba jako doběhový na sociálech.

Ano, jsou asi nejvíc podobné těm koupelnovým ventilátorům, jen nemají tu přírubu s mřížkou aby se daly instalovat do potrubí.

Co se týká regulace, tak tam by byly vhodnější asi pro změnu ty ventilátory na 12V + trafo + jednoduchá proudová regulace (tranzistor + potenciometr :-) nevím, zase tak moc se v elektrotechnice nevyznám), nebo zůstat u 230V a použít triakový regulátor výkonu. Ale jak říkám, toto není zrovna moje parketa a sám to vyzkoušené nemám, tak radši ať se vyjádří někdo fundovanější :lol:


s tim tranzistorem bacha, aby po prvnim zapnutí náhodou neopustil sluneční soustavu...

triakovej nebo tyristorovej regulátor je lepší řešení, nicméně je třeba podotknout, že aby neprodukoval zároveň i rušení do sítě, pak je potřeba mít ho slušně navrženej. a to znamená nekoupit ten nejlevnější za dvě kila v obi (to píšu jenom pro jistotu). určitou alternativou je zapojit ventilátor do serie s tlumivkou (sice je to trochu prasox, ale je to odzkoušeno a funguje to) čímž se snížej otáčky.
  • 0

#14 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 23 July 2010 - 22:05:24

joa abych tady jenom nematlal hovadiny, tak bych se asi přimluvil za nějakej levnej 12V DC spínanej zdroj (maj je třeba v GESu) a ventilátor do PC (arctic cooling prodává za málo peněz dost slušný typy). většinou bejvaj tišší. ono se to zdá bejt jako zanedbatelná drobnost, ale při delšim pobytu v místnosti, kde něco neustále hučí, je to velmi nepříjemná "drobnost".
  • 0

#15 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 23 July 2010 - 23:14:39

LuzJi: s tou "naddimenzovanou" výměnou vzduchu v místnosti bych to tak neřešil, raději vzduch vyměň za hodinu pětkrát, než jednou, už jen aby sa líp dýchalo. Samozřejmě na druhou stranu taky když je všeho moc, tak to škodí - to jen abys neměnil vzduch 300x za hodinu a nelétal někde vzduchem i Ty se zvětšovákem pod paží :-)
Zítra Ti vyfotím jak to mám zařízené já, bylo tedy potřeba udělat jeden otvor do zdi, ale jinak to funguje dobře, v komoře dokonce kouřím a nejde to takřka poznat.
  • 0

#16 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 24 July 2010 - 11:16:51

LuzJi: s tou "naddimenzovanou" výměnou vzduchu v místnosti bych to tak neřešil, raději vzduch vyměň za hodinu pětkrát, než jednou, už jen aby sa líp dýchalo. Samozřejmě na druhou stranu taky když je všeho moc, tak to škodí - to jen abys neměnil vzduch 300x za hodinu a nelétal někde vzduchem i Ty se zvětšovákem pod paží ;)
Zítra Ti vyfotím jak to mám zařízené já, bylo tedy potřeba udělat jeden otvor do zdi, ale jinak to funguje dobře, v komoře dokonce kouřím a nejde to takřka poznat.

Já tím omezováním výměny vzduchu myslím kromě nezvyšování si prašnosti, že jde také o udržení nějaké teploty, především v zimě. To není třeba tolik větrat a vyháněl bych si teplo. No a nekouřím, to leda někdy člověk něco nezdravého ale dobrého sní a pak je třeba taky větrat, že ... :-)
Také uvažuji o kombinaci, kdy budu mít možnost zapínat třeba jen jeden ventilátor. Pokud bych při tom mohl ještě regulovat otáčky. Ale abych tam neměl velín jak v Temelíně :lol:
  • 0

#17 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 July 2010 - 12:02:18

Proč to tedy vlastně píšu, že ?

No přeci abych nedělal nějakou blbost, když to máte někdo vyřešené jinak, elegantněji a nebo kdyby vás nějaké takové řešení napadlo.

Za každou poznámku budu vděčný !!!


tajdle jsem řešil vzduchotechniku, je to jinej případ, ale třeba se něco z toho hodí i pro podkroví
vzduchotechnika v komoře
  • 0

#18 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 24 July 2010 - 13:15:21

tajdle jsem řešil vzduchotechniku, je to jinej případ, ale třeba se něco z toho hodí i pro podkroví
vzduchotechnika v komoře

Díky za připomenutí. To vlákno jsem přečetl. Není to ouplně o tom samém, ale je pravda, že nějaké postřehy jsem tam s povděkem také zaznamenal.
A hlavně róchající se Krakének mi zvednul koutky k uším.
A připomněl jsi mi tak ještě nabídku, kterou tam má oteccasu, tak ho možná zkusím.
  • 0

#19 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 24 July 2010 - 22:12:19

No já používám podobnej systém. Dříve ventilátor pro digestoř. Bez regulace, teď 24V ventilátor podobných parametrů. Plymulá regulace, jen pozor na mezní ztrátový výkon tranzistoru a u větších ventilátorů i na proud bází. Darlinkton se vyplatí...... Světlotěsnost vyřešena ohybem větrání.
  • 0

#20 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 26 July 2010 - 11:53:57

Nabízím temnokomorníkům větší množství ventilátorků z počítačových zdrojů. Nehlučej a postačej. Zdroje by se taky nějaký našly.
  • 0

#21 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 26 July 2010 - 12:06:55

Mam jako odtah pod stropem jeden "koupelnovy" ventilator (je docela hlucny) a jako privod u podlahy 2x 60mm pocitacovy ventilatorek zasazeny v novodurovem koleni.
Kdyz byl jen ten odtah tak se teplota v komore (120x160cm) za hodinu zvedla asi o 2°C a po dvou zde bylo nedychatelno. Ted po pridani tech privodnich ventilatoru se to zlepsilo a nepouzitelne je tam asi az za 3h
--> porad to nestaci:-(
  • 0

#22 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 July 2010 - 17:03:45

dneska večer snad po pár týdnech konečně opět provětrám komoru. už začala být cítit zatuchlinou.
  • 0

#23 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 14 October 2010 - 15:48:08

Tak nějak jsem dodělal konečně zatemnění střešní okna v komůrce včetně větrání. Ještě to má před sebou drobná doladění a došlechtění, řádné napojení káblíků k větrákům. Ale první vozkoušení naznačuje, že by to tam mohlo být s přivětráním dobře udýchatelné. Mám tam v okně osazené dva ventilátorky, jeden fouká spodem dovnitř, druhý vrchem ven. Použil jsem ohebnou hadici, uvnitř jsem to vystříkal matovou černou, ale když svítí fest sluníčko, stejně to je ještě málo.
Ještě chystám dát větrací mřížku do dveří, abych v zimě jen odváděl vzduch a přivětrával se mi teplejší z chodby.
V nejparnějších dnech v létě to myslím nebude stejně moc fungovat, to bude přijatelné asi jen na noc.
Vložený obrázek Vložený obrázek
Tady ještě pohled na zbývající prostor, kde je hlavní koutek, taky ještě čeká na drobné úpravy.
Vložený obrázek
  • 1

#24 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 14 October 2010 - 17:24:24

LuzJi, obdivuju Tvoji třetí fotku - také zvažuji instalaci záchodu do své komory, jelikož se také kolikrát míním posrat z těch svých výtvorů, jak jsou děsné...
  • 4

#25 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 14 October 2010 - 18:35:44

LuzJi, obdivuju Tvoji třetí fotku - také zvažuji instalaci záchodu do své komory, jelikož se také kolikrát míním posrat z těch svých výtvorů, jak jsou děsné...

:( :D tak to já zatím ještě nemám ani moc z čeho...
Ale je to taky přidružený důvod, proč tam tlačím tu ventilaci .....

Ona je to původně koupelna s WC, ale protože děti vylítly z domu dřív než jsem tam stačil udělat sprchovej kout, tak teď je místo něj temná :(. Ještě tam koukají připravené vývody pro baterii, myslím že já už jí tam montovat nebudu.
  • 0

#26 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 December 2014 - 08:49:28

v posledních letech není výjimkou, že ve větších lednicích pro domácnost je uvnitř za poličkama  ventilátor pro trvalý chod

malý příkonem, tichý a v dobrých ložiskách

nedávno jsem takový darem získal a umístil jej do komory na přetlakové větrání

skvělý výsledek

jestli vyhazujete lednici, pohlédněte není li tam větrák, jistě jej smíte před likvidací výrobku uzmout

-

mě ho dal opravář chladniček, když viděl, jak při bourání v bytě odsávám mezaxialem prach rourou skrz okno, "že by se mi mohl na něco hodit a on ho nepotřebuje" a taky že jo

tisíc a pět set děkovných dopisů tomu pánovi


  • 0

#27 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 17 December 2014 - 11:36:19

Mám v komoře ventilátorek z tiskárny. S ohledem na prašnost z půdy nasávací vzduch filtruji vzduchovým filtrem z auta. Jen dodávám, že ventilátor by měl být umístěn vysoko a neměl by mít moc veliký fuk. Jinak víří prach. S dofukem komory musí být zajištěn i odfuk. Ten je vhodné umístit dolu u podlahy.
  • 0

#28 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 November 2015 - 14:53:23

s nástupem zimy jsem řešil opětně větrání a zároveň temperování komory v době mojí nepřítomnosti

mám ji v "chladné" části baráku, kde teplota v zimě klesá k 5-0°c

zapojil jsem selský rozum a na podlahu dal 25w žárovku, ta svítí trvale a v intervalu 3 hodin v horní části komory odsávám vždy jednu hodinu vzduch pryč

nasává se jinými otvory, případně netěsností ve stěnách

hle! vzduch je svěží a celé to funguje neobyčejně dobře


  • 1

#29 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 26 November 2015 - 18:55:06

s nástupem zimy jsem řešil opětně větrání a zároveň temperování komory v době mojí nepřítomnosti

mám ji v "chladné" části baráku, kde teplota v zimě klesá k 5-0°c

zapojil jsem selský rozum a na podlahu dal 25w žárovku, ta svítí trvale a v intervalu 3 hodin v horní části komory odsávám vždy jednu hodinu vzduch pryč

nasává se jinými otvory, případně netěsností ve stěnách

hle! vzduch je svěží a celé to funguje neobyčejně dobře

 

 

No člověče, to je podnětná myšlenka s tou žárovkou. Na kolik stupňů to dokážeš takovým způsobem vytemperovat ?


  • 0

#30 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 November 2015 - 22:12:54

no odhadem o 3-7° (čili namísto 4 je tam 10°c), ale to není rozhodující, rozhodující je, že vzduch se hýbá, mění za čerstvý, spolehlivě

když jsem jen vháněl intervalově čerstvý vzduch, chladný, zimní, tak tam ty vrstvy zůstávaly a u země jsem cítil jemně plíseň

projektanti přes topení tohle jistě dovedou vysvětlit fyzikálně od boku, izolace, úbytek tepla v čase při určitých teplotách atd, jakou žárovku-topné těleso dát, aby teplota dělala co má

mě primárně nešlo to výslednou teplotu, ale výměnu vzduchu


  • 0

#31 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 26 November 2015 - 22:27:42

Když jsem u toho větráčku - tak já to vyřešil nákupem většího větráčku do PC, nějakého kvalitního, který má mít 30000 hodin provozu a tak když to dám přes časové spínací hodiny a starý zdroj z mobilu, tak by mi to mělo vydržet asi na 100 let. Větráček jsem namontoval přes molitanové podložky, takže vůbec není slyšet. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#32 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 November 2015 - 22:30:36

právě jsem se vrátil

z kontroly a venku jsou 2°, přes noc mrzne a v komoře se to drží kolem 9°c trvale

pod miskama mám ohřev, tam je kolem dvaceti a z devíti na patnáct okolních se to před zvětšováním vytáhne za chvilku v celý místnosti

komoru mám z osb desek kolem kterých je ještě vata 10 cm pak mezera a pak vnitřní zeď starý uhelny, takže taková buňka v uhelně je ta moje komora

žárovka je v plechové nádobě a zároveň mi temperuje kanystr destilované vody


  • 0

#33 Buba

Buba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
  • LocationBrno, Ruprechtov
Reputace: 72

Publikováno 26 November 2015 - 22:32:17

Pánové, kolegové.-)

padla tu spousta nápadů.. moje trocha do mlýna, tedy do komory... ve které jsem, o Vánocích to bude skoro rok, dlouho nebyl, ale nedávno jsem řešil odvětrání nové temné v dokončovaném rd, v jeho suterénu. Průraz zdí 110*55, plastové potrubí čtyřhranné, 2x pravý úhel. Prozatím ukončeno v místnosti těsně pod stropem dílcem se zpětnou klapkou, v plánu je rozvod v komoře nad pracovní stůl s odsáváním vložením přechodového dílu z 4hranného potrubí na kulaté, ventilátor a něco na způsob malé digestoře... momentálně spíš ale řeším topení v celém domě po nalití podlah a zrádné počasí.... komora možná po Vánocích.... hodně zdaru!

materiál zde, cena není nijak závratná, ano chápu, v rozpočtu stavby se ztratí... řeknete si...   https://www.elektro-...ventilatory-vko

 

Buba


  • 0

#34 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 26 November 2015 - 22:37:00

já větrám v komoře  docela  často průvanem.   vždycky,  když si pšouknu,  musím  na chvilku vyvětrat,  to se jinak nedá. 


  • 0

#35 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 26 November 2015 - 22:48:45

No, jinak nedá    -   my říkáme "smrádek, ale teploučko"    ;-)

 

Ale kuš, to jsem se zas chytl tématu


  • 0

#36 Buba

Buba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
  • LocationBrno, Ruprechtov
Reputace: 72

Publikováno 26 November 2015 - 22:52:00

jinak se to říká.- ) na smrad ještě nikdo neumřel, ale kolik už jich umrzlo....


  • 0

#37 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 26 November 2015 - 23:01:36

nojo,  ale jinak by taky mohly závojovat papíry.


  • 0

#38 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 26 November 2015 - 23:13:24

Já prostě otevřu okno pod stropem, které vede do tzv. anglického dvorku a je začerněné a dveře do průvanu a je to. Spíš mně zaujala možnost levně temperovat teplotu. V zimě tam mám tak 15 stupňů a když se mi podaři dostat to na těch dvacet, tak nemusím topit pod miskama bo vodu, vývojky a ustalovač mám v kanystrech v komoře, takže má stejnou teplotu. Zatím jsem přitápěl radiátorem, ale ten točí hodinama celkem fest. Ta žárovka bude asi levnější varianta.


  • 0

#39 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 27 November 2015 - 09:51:26

To je dobrý nápad. Jdu hledat  žárovku. Zdalipak ještě nějaká někde zbyla? :-)


  • 0

#40 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 November 2015 - 10:05:34

žárovka jako zdroj tepla, nápad starý, jak svítící lidstvo samo

mám takovou, co dávám do auta, hodiny ji sepnou po ránu a žena ráno nemá na dvoře zamrzlé auto zevnitř, když potmě vyjíždí vstříc pracovnímu dnu

atd


  • 0

#41 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 27 November 2015 - 12:11:43

Někdo topí žárovkou  vylíhlým  kuřátkům, někdo manželce  v  autě.  Příkladná starostlivost, to tě ctí. 


  • 1

#42 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 27 November 2015 - 14:14:39

Nicméně jsi mne Radime přivedl k jedné myšlence (jako už několikrát - jdeš na to exaktně a to mi vyhovuje) jak změnit "tok vzduchu" v mé komoře. Zatím to mám blbě, ale stavebněkonstrukčně s tím nic neudělám. Mám tam radiátor topení a větrák do komína asi 1/2 metru nad zemí, ale pod stolem kde zvětšuji se drží zima, vlhko a možná i náběh na plíseň jak uvádíš i ty. A v létě když se netopí je to ještě horší, komora je ve sklepě. Takže Tvoji 25W žárovku asi zmutuju na 40W topný ohebný panel pro terária spínaný časově hodinami a to by bylo, aby se mi i pod stolem zvětšováku neměnil vzduch a nevysušovala zeď - teď tam dávám ten sr..áč Ceresit nebo jak se ten bazmek jmenuje - ty tablety z Tesca (samozřejmě v době, když v komoře nebudu nic dělat a nebudu ani sušit filmy). Tak to je má úvaha díky Tvé 25W žárovce. Uvidím. Ahoj Luigi :shock:


  • 0

#43 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 27 November 2015 - 19:51:44

Tak temná komora už není temná. Svítí a přihřívá tam žárovka :-)  Bylo tam 6st. C tak uvidím ráno. 


  • 0

#44 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 29 November 2015 - 12:33:44

Tak na moji komoru bude asi ta 25W žárovka málo. Teplota, přesto, že přes den se venkovní drží okolo 3st.. a v noci  max na - 2st. poklesla vnitřní na 4,1st.

Větráno přes den vždy cca 1 hod. nuceným oběhem  zabudovaným ventilátorem. Příznivě to zapůsobilo na vlhkost, která před "topením"

žárovkou dosahovala 7O%.   Poklesla na 6O% a myslím, že po několika cyklech půjde ještě trochu dolů. Budu muset přijít na optimální dobu a četnost větracích cyklů.


  • 0

#45 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 November 2015 - 22:04:09

Nicméně jsi mne Radime přivedl k jedné myšlence (jako už několikrát - jdeš na to exaktně a to mi vyhovuje) jak změnit "tok vzduchu" v mé komoře. Zatím to mám blbě, ale stavebněkonstrukčně s tím nic neudělám. Mám tam radiátor topení a větrák do komína asi 1/2 metru nad zemí, ale pod stolem kde zvětšuji se drží zima, vlhko a možná i náběh na plíseň jak uvádíš i ty. A v létě když se netopí je to ještě horší, komora je ve sklepě. Takže Tvoji 25W žárovku asi zmutuju na 40W topný ohebný panel pro terária spínaný časově hodinami a to by bylo, aby se mi i pod stolem zvětšováku neměnil vzduch a nevysušovala zeď - teď tam dávám ten sr..áč Ceresit nebo jak se ten bazmek jmenuje - ty tablety z Tesca (samozřejmě v době, když v komoře nebudu nic dělat a nebudu ani sušit filmy). Tak to je má úvaha díky Tvé 25W žárovce. Uvidím. Ahoj Luigi :shock:

po řá d říkám, že krandáním o blbinách přijde se nakonec na něco fungujícího

v této souvislosti, umíš si představit, jaké bylo moje nadšení, když jsem získal za celých sto korun tento ifrazářič 500 w s termostatem! termostat je sice línější, zvláště při použití na zemi, ale to nevadí, takový detail snadno řešíme termostatem jiným a jinde

přitom vlákno, resp. jeho vnější plášť  při tomhle příkonu "skoro nesvítí" stačí ho zastínit a můžeš při tom zvětšovat

Přiložený soubor  infra.jpg   138.2K   4 Počet stažení

krásný zdroj tepla při práci, v tuto chvíli se za zády nasává vzduch studený, směšuje se s teplým od infrazářiče a odsává se zase nad miskami

uloven byl v bazaru u cesty poblíž týniště nad orlicí

 

Tak na moji komoru bude asi ta 25W žárovka málo. 

to je jasný, na všem záleží, já mám komoru slušně izolovanou a v podstatě "ze dřeva"

 

-

ještě připomenu, když máte na jedné fázi zvětšovák a topné těleso 2000w, pozor na to, když vám mezi zkoužkou a zvětšeninou to topení sepne, tak poklesne napětí a osvit bude jiný a rozdíl se může projevit na zvětšenině, dělal jsem kdysi na to testy

 

 


  • 0

#46 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 29 November 2015 - 22:20:25

No kdybyste nekdo podobny infrazaric chteli, mam doma jeden nevyuzity. Chtel jsem jej vyhodit.
Jinak ja pouzivam v komore/pradelne/sklepe takovy mensi prumyslovy infrapanel 2000 W a je to naprosto v pohode, zadne vyzarovani ve viditelnem spektru...
Rizene vetrani nemam zadne, ale objem mistnosti je nastesti dost velky na to, aby vypary z chemie prilis neobtezovaly.
  • 0

#47 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 30 November 2015 - 00:09:33

nechci zdržovat technickými detaily, ale ta žárovka o síle 25W stačí. Max. by jsem ji nahradil 40W.  To pro oběh vzduchu stačí. Ještě by jsem chtěl upozornit, že některé zářiče  mohou na přímo vydávat "světlo" pod kterým papíry šednou!!!!!!!!!!!!!!!!!


  • 0

#48 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 30 November 2015 - 11:47:26

kdykoli jsem umístil infrazářič, udělal jsem zkoušku, hodně používám foma 131 a ty moc citlivé nejsou

-

jinak šikovné malé topné tělésko na topení během práce je i v sendvičovači, dokonce dvě po 300 w, kdo by si chtěl přihřívat záda, ale musí se tomu udělat škatulka

jistěže mám taky olejový radiátor


  • 0

#49 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 30 November 2015 - 15:57:05

nechci zdržovat technickými detaily, ale ta žárovka o síle 25W stačí. Max. by jsem ji nahradil 40W.  To pro oběh vzduchu stačí. Ještě by jsem chtěl upozornit, že některé zářiče  mohou na přímo vydávat "světlo" pod kterým papíry šednou!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Pro oběh vzduchu určitě stačí, to dokazuje i pokles relativní vlhkosti. Ale pro udržení teploty nad bodem  mrazu to pro mne stačit nebude .

 

Asi ani 60W. Myslel jsem, že by mě to uchránilo před stěhováním tekuté chemie anevole mé ženy, když to stěhuji do baráku :-)


  • 0

#50 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 30 November 2015 - 21:21:37

"že by mě to uchránilo před stěhováním tekuté chemie anevole mé ženy"

počítám šedesátku žárovku trvalý svit při vysoké sazbě a jsem asi na 65,- kč týdně, tak chemii sestěhuj kolem žárovky, vzduch bude dobrý a nezamrzne to jistě

a

máš klid!


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních