Přejít na obsah


Fotka

Náhrada Agfy MCP/MCC


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 srpen 2007 - 15:53:15

Tento týden jsem se trochu věnoval zvětšování, a to mělo jeden nepříjemný důsledek, u Agfy MCP se téměř dívám na dno krabice a MCC na tom není o mnoho lépe. :-)

Otázka zní co dál? Prošel jsem si tady archiv a moc mi to situaci neulehčilo.

Chci aby ty papíry byly běžně sehnatelné v Česku (třeba u Škody). Tím mám výběr zúžený na Fomu, Ilford a Kentmere.

Potřebuji multigrady lesklé, jak baryty, tak RC a to vlastnostmi co nejbližší (blízkost MCP a MCC je zsi nedostižný ideál což?). Tím vypadává ze hry Ilford, který sem dováží v RC jenom X-press.

Takže Kentmere a Foma. O problémech obou je tady toho popsáno dost. U Kentmere by to bylo VC select RC a VC fineprint FB. Jak si jsou blízko netuším, u je často zmiňována problematická schopnost dosáhnout tvrdých gradací a občas i pořádného zčernání.

Poměrně nepřehledná se mi jeví situace u Fomy. Vlastní, nepříliš dobrou zkušenost mám s Fomaspeedy Variant, co dál je k dispozici v RC? Na baryt vím, že dělají Fomabrom Variant. Jaký je vztah (vizuální) k Fomaspeedům? Jaké jsou další možnosti od Fomy. Jakákoli praktická i teoretická zkušenost vítána.
  • 0

#2 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 srpen 2007 - 16:06:40

Stejný problém jsem měl před nedávnem. Jako náhrada se mi osvědčila RC Fomaspeed Variant koupaná v Ilford Multigrade klidně tři čtyři minuty. Při přímém porovnání s Agfama témeř k nerozeznání.
  • 0

#3 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 srpen 2007 - 16:07:24

Jde samozřejmě o lesk :-)
  • 0

#4 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 srpen 2007 - 16:09:27

Fomabrom Vriant III jsou velmi dobrý papíry, s klidným srdcem doporučuji. Kentmery jsou taky dobrý, ale ten problém s maximální dosažitelnou tvrdostí tam prostě je. Ilfordy MGIV se k nám podle mě v RC dovážejí, ale jsou to dost drahý bestie. Na RC ale nedělám, tak v tom neporadím.
  • 0

#5 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 16 srpen 2007 - 17:23:12

ta foma je vopravdu dobrá, pokud se bavíme vo fomabrom variantu III. případně fomatonech. ten zbytek si tak nějak netroufam hodnotit - moc na něj nedělam a moc mně nesedí. baryty vod ilfordu sou lepší to jo nechávam si je na výstavu, ale tak vobrovskej ten rozdíl zase nejni a když tak je tady amaloco t 50 extra max na dotažení černý. jediný co mně na fomách trochu vadí je, že se mně zdá, že maj takovej namodralej nádech. tak to přebíjim teplejma vývojkama
  • 0

#6 termitxx

termitxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 163 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 srpen 2007 - 15:42:33

ahoj lidi, když sme u těch papírů, rád bych se zeptal v čem nejradši koupat Ilfospeedy a Ilfobromy.Koupil jsem pár starších krabic těchto papírů a mám velké problémy dosáhnout černé.Vždycky je to jenom taková škaredá, šedá...Může být na vině fomácká LQNka?Nebo to bude spíše stářím papírů?Nemám právě velké možnosti, dostat se k solidním fotomateriálům, tak už jsem smířen s nákupem na netu.Díky moc :roll:
  • 0

#7 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 srpen 2007 - 16:54:00

fomácká elqéenka možná nepatří k úplný špičce, ale že by produkovala přímo šedivý fotky to se teda taky rozhodně říct nedá. chyba bude jinde. namátkově - papíry, vosvit, negativ... ale klíčový slovo bude, hádam, ve tvym případě starších papírů
  • 0

#8 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 18 srpen 2007 - 07:48:51

Termite posluchaj, estli ty papiry nechces rovnu vyhodit, toz to mozes zkusit vykupat v nejake tvrdsi vyvojce, treba fomacke reprograficke GD-L. Redenim upravujes tvrdost tej vyvojky. Inac ja standardne jedu v ilfordim multigradu, tu gd-l mam enom na specialni zalezitosti.
  • 0

#9 termitxx

termitxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 163 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 srpen 2007 - 09:13:30

Okej, jenom by mě zajímalo jaké má ta vývojka obchodní označení.Díval jsem se na fomácké stránky a nic takového jsem tam nenašel.Ale přeci jen mi připadne divné, když jsem koupil, jak bylo řečeno několik krabic jiných šarží a každý papír se chová stejně.Tak bych tipoval spíš tu vývojku.... :roll:
  • 0

#10 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 srpen 2007 - 09:37:39

GDL vývojka na webu Fomy je, ale v kategorii chemie pro grafické materiály :roll:
  • 0

#11 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 listopad 2007 - 20:09:35

Tak jsem to včera testoval, apokud to někoho zajímá, tak tady jsou výsledky, tak jak je interpretuji já.

Zvětšován byl negativ s plnou tonální škálou, použit kondenzorový zvětšovák s fitry Ilford, čerstvě namíchaná Ilford Multigrade (koncentrát byl už nějakou dobu otevřený). Použito červené osvětlení komory (požaduje Foma).

Nominováni byli Agfa MCP (už hodně letitá, inu Agfa, nikoli však výprodejová), Kentmere VC select a Fomaspeed Variant III, Kentmere a Foma z nedávného nákupu u Škody, vše lesklý povrch. Žádný z papírů neuváděl expiraci :D Zvětšováno na formát 24*30.

Pro každý papír provedena zvlášť expoziční zkouška. Překvapení číslo jedna, zkouška vyšla stejně, ač by dle letáku neměla. MCP uvádí ISO P 160, Kentmere ISO P 250, Foma neuvácí pro jistotu nic (vše pro použití filtrů). Gradační zkouška nedělána, použit osvědčený filtr 2.

Výsledky stručně: Agfa MCP nemá konkurenci

Výsledky podrobně: Hodnotil jsem jak já, tak jsem to dal jako opakovaný slepý test manželce, za různého osvětlení.

1. Foma je viditelně měkčí. Kentmere a Agfa vychází gradačně podobně, Agfa možná trochu světleji (což by možná odpovídalo rozdílu v ISO, ale subjektivně se mi to zdá mnohem méně než 1/3 EV)

2. Bílá je u Agfy Bílá (psáno s velkým :-P, a to při různém osvětlení (denní světlo, žárovka), Kentmere má bílou žlutou a Foma šedou. Tento rozdíl není velký, pokud bych viděl jenom Fomu, tak řeknu, že je to bílé, ale dám-li to vedle Agfy, tak je to šedé.

3. Maximální černá se porovnává špatně, ale je u všech třech vynikající. Možná u Fomy trochu slabší, ale to může být měkčí gradací. Tady nemám námitek proti ničemu.

4. Povrch totéž. Ale to u lesklého RC není žádná rocket science. RC lesk potěší, ale nenadchne.

5. Při pohledu zboku se zdá že Kentmere jde do žluta.

6. Stokrát jsem si v duchu nadal starych zviřat, co sa pasli v polu, a něbyli to lvi, že jsem někde nesehnal Ilford IV, aby test býval byl kompletní.

Pořadí dle mě
1. Agfa 2. Kentmere 3. Foma

Pořadí dle manželky (žena taky fotí, ale nechává mě to zpracovat, navíc má vyvinutější estetické cítění)
1. Agfa 2. Foma 3. Kentmere

Celkové pořadí, viz výše. Nerad bych,aby to vyznělo, že Foma a Kentmere jsou špatné, to v žádném případě, ale pokud se vedle nich dá Agfa, tak o nich nemohu prohlásit, že jsou vynikající.

Děkuji za pozornost a těším se na připomínky. :D
  • 0

#12 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 2 listopad 2007 - 20:18:11

Já před lety udělal něco podobného, ale se v řadě všemi filtry a to s RC papíry Agra/Ilford/Foma/Kodak

Vyšlo mi z toho, že Foma je nejšedivější, Kodak o něco lepší, ale do modra. Nelíbil se mi ani jeden.

Lépe vyšly Agfy a Ilfordy. Ilford měl jednoznačně hlubší černou, ale při některých gradacích byl trochu studenější. Agfa sice neměla tak hlubokou černou, ale byla teplejší a navíc v té době o 25% levnější. Takže jsem léta dělal na Agfu.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních