Přejít na obsah


Fotka

Leštění fotografií


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
218 odpovědí na toto téma

#101 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 28 October 2014 - 16:46:30

Tak a teˇˇd jsem nechtěně odeslal kousek příspěvku...

Aˇˇt přemýšlím jak přemýšlím, postupoval jsem naprosto stejně jako již snad 100x a výsledek žalostný :-(

Nemáte nějaký nápad? Nezměnila fa vyrábějící W5 recepturu?


  • 0

#102 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 28 October 2014 - 18:12:39

jaké to jsou papíry? 

promiňte moji neznalost:  co je to  W5?

 

v posledních 14 dnech zvětšuju  a leštím své resty  od  ledna nezpracované,   dnes  nad  ránem  dokončena  třetí stovka  papírů  18x24   a  druhá stovka 13x18,  Ovšem,   nejsou  to  žádné  moderní, nové či  čerstvé papíry,  vše tzv. polokarton, neb slabý poctivý papír z doby krále  klacka,   něco Neobrom 2111,  většinou Forte  Bromofort.  

Po několika  marných pokusech  z  doby  -2 až  -3 roky dobře vyleštit nové barytové papíry Foma a Kentmere, značené  jako "lesk",  byť na  oboustranné leštičce Kovos s  chromovanými velmi kvalitními plechy,   jsem  rád,  že upgrade na  bubnovou leštičku  a  návrat  ke  kořenům,  tj.  přípravě  lázně pro leštění fotek, jak jsem byl zvyklý v 70. - 80. letech minulého století, funguje  bezchybně.    

Nejhorší  pro mě  byly předloňské pokusy  o  naložení  fotek do  roztoku  leštidla na nádobí.  Přilepilo se  to  naprosto natvrdo.  

Takže  prozradím   starý  osvědčený  a znovu ověřený a  aplikovaný  postup:  

Chromované plechy  či  buben   před  prvním použitím,  za  studena,   jsem umyl  roztokem obyč. saponátu na nádobí  a  měkkoučkým  hadříkem vytřel dosucha,  poté lehce  přejel ještě  čistým hadříkem namočeným v denaturovaném lihu.  

Lázeň pro fotky  připravuji:   roztok  převařené měkké vody, 2% smáčedla ORWO F905 a 2% glycerinu.  

Během seance  leštění  na  plechy, resp. na buben,  nesahám  ani rukou,  ani  hadrem,  prostě  je nijak nepucuji,  stejně jako  po  ukončení leštění.   

V případě,  že  před zahájením další  dávce práce -  po  1 či několika dnech -   vidím na  plechu či bubnu  stopy  (mapy) po krajích předtím leštěných fotek,   velmi lehce  vypucuji měkkým čistým hadříkem navlhčeným  v  denaturovaném lihu,   leštičku zapnu a začnu  normálně  leštit.  

Forte papíry  mi  rychle  docházejí,   tudíž  velmi  brzo  budu muset  zvětšovat na  nové baryty.. jsem zvědav,   jak dopadnu.  


  • 0

#103 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 28 October 2014 - 19:37:38

W5 je leštidlo do myčky na nádobí.

Je to zváštní - do dneška fungovalo naprosto bezchybně...?! Láhev jsem koupil v sobotu (snad 4. nebo 5. v pořadí).

F905 znám - kdysi bylo běžně k mání. Kde ho kupujete nyní?

No nic, vrátím se k EKG gelu :-)

Jenom mě to udivilo a chtěl jsem vědět, zda má někdo podobnou zkušenost z poslední doby.

Děkuji za podporu a zdravím!

P.


  • 0

#104 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 28 October 2014 - 20:11:17

Pane kolego,  pro Vás jako vyjímečnou osobnost temné komory se u mě půllitr F905 najde. Ozvěte se mi  zprávou nebo e-mailem. 


  • 0

#105 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 28 October 2014 - 21:56:22

Každý plech, jiný pech.


  • 0

#106 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 29 October 2014 - 08:08:49

oteccasu

Furt stejné plechy, cca 20 let....

Jo, kdysi, ty chromované.... to byla jiná káva. Ale nenašel jsem nikoho, kdo by mi je vyrobil. Včera odpoledne jsem objednal plechy z MACO, recenze dobré, ale rovněž leštěná nerezocel.

Uvidíme. Spíše mě zaráží chování toho smáčedla. Zkusím jiné, přidám glycerin a pak se uvidí. Možná bude návrat k EKG gelu.

Vždyˇˇt by to bylo všechno fádní, kdyby se pořád jenom dařilo, což?! :-)


  • 0

#107 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 29 October 2014 - 09:05:03

nerez  vs.  chrom.... no právě.   Mám  oboustrannou leštičku s  chromovanými plechy  již  42 let. Jelikož se mi po  delším  skladování v nečinnosti  a nečistotě (cca 17 let)  nezdály  už  moc  v dobrém stavu,  v r. 2010 jsem  na ni pořídil  fungl  nové plechy,  leštěný nerez.   A  s těmi je  leštění  čehokoli docela  trápení.  Takže  staré chromované plechy  jsem  přeleštil opatrně  sidolem  a  silichromem,  pár  večerů  s fotkama máčenýma  v láku  viz výše  a  už je to zase OK.   To  stejné  se  starou velkou bubnovkou,  která předtím,  než jsem ji  koupil  a  dovlekl  domů,  pár let  stála  v prachu  garáže...  komplet  rozebrat,  vyčistit,  promazat,  potrhané plátno  vyspravit,  vyprat,   buben  umýt,  vyčistit a  přeleštit -  tady stačil  saponát  a pak  líh,  a  lesk jak blesk, jak říkávaly  babičky...  a po  několikahodinovém,  spíš  několikadenním  provozu  lze  již  sušit  bez problémů  i  polomat,  rastr,  velvet  atd.  obráceně.   Ovšem,   je třeba hlídat teplotu a nepřehřát,   u  ploché leštičky to není problém,   tam  stačí plechy  vyndat  a nechat  trochu ochladit,  pak lípnout  fotky...  u  bubnovky  se  to  nasouvá na horký buben samo,   jak je  buben moc  horký  a  začne to  syčet a prskat na prvním přítlačném válci,  vzniknou  bublinky a mapy,   ale  stačí  fotku znovu namočit a znovu vyleštit.   Regulaci  teploty na mé bubnovce mám  max.  na  4 ze 6,  pak bez problémů  s  nejpomalejší  rotací bubnu. U  těžších gramáží  je nutno  po  natáhnutí  na buben  vypínat  motor  válce a nechat  to  chvíli stát,  vysušení tlustého papíru  trvá mnohem déle než  u  slabého "polokartonu".  prostě  po  vyjetí  z válce  fotka musí být  už  volná  a  odpadnout  sama,  jinak  by  mohl vznikat lasturový lom  (podobně u  ploché leštičky po  uvolnění krycího plátna).


  • 0

#108 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 29 October 2014 - 12:13:40

Firmu, která chromuje, jsem našel, ale z nějakého záhadného důvodu, nejsou ochotni (či schopni ?) pod vrstvu chromu nanést m졡d....  A také kvalitní (rovný) plech potřebné tloušˇˇtky není až tak snadno sehnatelný. No, uvidíme...


  • 0

#109 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 29 October 2014 - 12:15:01

Jo, v Berlíně prodávají ADOFLO, což by mělo být F905. Pokud bude příležitost, seženu. (Litr na 500,- Kč :-/ )


  • 0

#110 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 30 October 2014 - 11:15:25

Dobrá zpráva  po  večerní dlouhé  seanci: 

Kentmere  Fineprint WC 30x40cm,  máčený  10 min.(a více) v několikrát jetém smáčedle s glycerinem,   vyjel  z bubnovky s  chromovaným plechem,  teplotou na stupni regulace 4,25 kvalitně  vyleštěný.   (jen bylo  třeba  po natažení na rozehřátý buben   cca  na   6-8 minut vypínat pohon bubnu,  aby  pořádně papír vyschnul,   při nedokonalém proschnutí  vzhledem  k enormnímu  pnutí tohoto velmi silného a tvrdého kartonu hrozí výrazný lasturový lom!).


  • 0

#111 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 30 October 2014 - 18:47:12

teď si to po sobě čtu.   Fineprint WC.   Dobrý.   sice je na těch fotkách  ho.no,  ale nikoli po použití na WC.  To se nedá. Leda jako škrabka.


  • 2

#112 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 30 October 2014 - 19:56:01

Smáčedlo musí být to zmiňované F905, nebo jakékoliv?


  • 0

#113 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 30 October 2014 - 20:53:03

Nevím, jestli jakékoli, napsal jsem, jaké používám a s jakým mi to jde   (když mi  po  mecelém roce  zplesnivěl a zasmrádl načatý, v orig. lahvi zavřený Ilfotol - k leštění fotek nepomohl, stejně jako  drahý Mirasol -   už  ani  jiné smáčedlo než  F905 nechci). 


  • 0

#114 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 30 October 2014 - 22:07:54

Díky


  • 0

#115 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 3 November 2014 - 11:48:20

po několikadenní činnosti  v  temné komoře  jsem  konečně  po pár letech spokojen,  40ks 30x40 Kentmere Fineprint, 25 ks 24x30 Oriental Seagull,  mrtě moc Neobrom 2111 13x18 a  Forte Bromofort 18x20,  dobře  vyleštěných.  Akorát že s těmi  tlustými kartony je to  víc časově náročné.  Postup, jak jsem zde před pár dny popsal,  se  osvědčil:

- dokonale  vyprané fotky

- 10-15 minut naloženo v roztoku  2-3% smáčedla F905 a  2-3% glycerinu v  převařené vodě,  před  vložením do leštičky  1 min koupel v Agfa Sistanu.   Tento nálev  používám opakovaně,  během týdne jsem jej  při nalévání do 2l PET lahve  přefiltroval přes kávový filtr,   přeci jen tam bylo dost  bince  (prach),  který by dělal na  lesklém povrchu  drobné vady. 

- teplota  bubnu  nepřesahuje  75 stupňů. 

 

p.s.   Máte  někdo zkušenost  s leštěním, resp. sušením,  za tepla,  fotek,  projitých selenovým tónovačem?  Četl jsem  v  různých zdrojích varování,  že  se to nemá, ale  zatím  jsem sám nevyzkoušel.


  • 2

#116 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 10 November 2014 - 16:24:31

Obdivuju tě. Mně to furt a furt nejde. Lepí mi to jak sviňa.


  • 0

#117 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 11 November 2014 - 21:19:01

hidejoshi

jirin_ol

Tak se dařilo! Dnes mi dorazila zásilka - nikdy nepoužitá leštička KOVOS 30x40cm z roku 1985 s návodem k použití, nikdy nepoužitými plechy.

Kamarád Vašek mi do mé staré leštičky vmontoval termostat.

Sitol, etylacetát a další potřebnosti jsou rovněž k dispozici.

O víkendu budou orgie! 


  • 0

#118 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 12 November 2014 - 09:10:14

Tyhle leštičky vyráběl Kovos u nás v Teplicích. Ale rok výroby, zdá se že nezaručuje jiné než leštěné nerezové plechy. A právě nerezové plechy jsou většinou tím kamenem úrazu.
  • 0

#119 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 12 November 2014 - 10:16:43

Firmu, která chromuje, jsem našel, ale z nějakého záhadného důvodu, nejsou ochotni (či schopni ?) pod vrstvu chromu nanést m졡d....  A také kvalitní (rovný) plech potřebné tloušˇˇtky není až tak snadno sehnatelný. No, uvidíme...

 

našel jsem. :

http://www.ortnb.cz/...ravy/chromovani

 

pokud  našinec  skutečně  chce  i  nadále  leštit za tepla kvalitně a  bez problémů,  a  k tomu všemu  dlouhodobě,   tak by se  asi  úvahou  o  investici  do kvalitně  pochromovaných plechů asi zabývati měl.


  • 0

#120 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 12 November 2014 - 10:23:18

Za sebe musim rict, ze mi lesteni na nerezovem plechu fungovalo dobre. Pravda nebylo to dlouhodobe, jen par desitek fotografii, ale fungovalo to...


  • 0

#121 PetrPrejda

PetrPrejda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 12 November 2014 - 10:23:23

Když si vzponenu na hrůzné zážitky s leštěním v osmdesátých letech, jsem hrozně rád, že jsem se nyní naučil napínat baryty na sklo a sušit je pomocí lepící pásky na skle (emulze nohoru). Nepotřebuji silichrom, ani plechy pochybné kvality a zvětšeniny jsou jaksi kultivovanější a lesk povrchu hedvábnější bez charakteristických skvn od bublin.

a jak je to s formátem třeba 10x15 to muším taky každou fotku napínat na sklo ? 


  • 0

#122 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 16 November 2014 - 18:43:51

Tak:

ADOFLO(=F905) 1+40 + glycerin v téže koncentraci + Sitol na plech + regulovaná leštička (kamarád vmontoval přesný termostat) = PĚKNÝ LESK.


  • 0

#123 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 17 November 2014 - 09:24:57

dobrá zpráva.


  • 0

#124 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 17 November 2014 - 11:26:40

Ahoj, včera jsem poprvé leštil na leštičce. Dost mně (příjemně) překvapilo, jakou to některým motivům dodá brilanci. Na fotografiích se však objevuje takové "ojínění", miniaturní čárečky v shlucích či cestičkách. Je to vidět pouze při pohledu odrazem do přímého světla. Na některých fotkách více, na některých jen velmi málo. Jinak si toho při normálním prohlížení všimnout nelze. Fotky jsem před leštěním pouze namočil do Fomatolu (koncentrace odhadem 1+20) na 15 minut. Leštím na chromovaných pleších. Je fakt, že jsem příliš nedbal na čistotu lázně a ostatní rady v tomto vláknu - byla to první zkouška.

Budu vděčen za radu na co si dát pozor.
  • 0

#125 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 17 November 2014 - 12:52:11

Fomatol je vyvojka, skus to este raz preverit. Vyvojka do zaverecneho kupela nepatri.


  • 0

#126 tricky

tricky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 224 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 359

Publikováno 17 November 2014 - 13:41:14

Asi Fotonal, ne? :)


  • 0

#127 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 17 November 2014 - 13:42:59

Jasan, Fotonal.
  • 0

#128 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 17 November 2014 - 13:57:30

Potom ho tam treba dat mozno menej. Tak 1:100 az 1:1000. Menej je casto viac.


  • 0

#129 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 18 November 2014 - 07:24:15

Miniaturní a  četné čárečky  viditelné pod  jistým úhlem na  vyleštěné emulzi mohou být  také  otisky velmi  jemných, mikroskopických  škrábanců na plechu.  Pokud  se  objeví  puntíky,  ve shlucích či  cestičkách,   může  to  být  příliš horký plech, na který je  fotka  připlácnuta,  nedokonalé přimáčknutí válečkem,  tudíž  stopy  po  rychle se vypařující se vodě zbylé mezi emulzí a plechem. 


  • 0

#130 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 18 November 2014 - 11:05:05

Díky za reakce. Příště zkusím snížit koncentraci smáčedla, tentokrát tam dám Mirasol. A glycerin podle návodu výše - ten je předpokládám pro "změkčení" fotky. Tedy fyzické struktury, ne gradace.

Na fotce jsou spíše takové čárečky než tečky. Ale nezdá se mi, že by vytvářely nějaký opakující se vzorec, což by nasvědčovalo škrábancům. Nicméně leštil jsem 14 fotek na dvou pleších, takže je musím pozorně prohlédnout. Nicméně vím, že jsem to s válcováním moc nepřeháněl (válcoval jsem to skleněnou láhví a jedna strana byla válcovaná jen málo - ale nezdá se, že by tam byklo více vad) a další fotku jsem dával na plech když byl ještě teplý. Ne horký, příjemně teplý.

Ještě 196 fotek...
  • 0

#131 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 18 November 2014 - 12:58:16

jestli chceš,  přijď si to na P8 vyleštit na bubnovku... odsejpá to rychle :-)


  • 0

#132 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 18 November 2014 - 19:24:39

Dneska jsem poprvé sundal z bubnovky fotku, která se dá označit za vyleštěnou, tedy bez matných flíčků po bublinkách. Jirin_olův recept jsem silně zjednodušeně parafrázoval: baryt 18x24 jsem vykoupal ve vodě s kapkou smáčedla (Fotonal, přiměřeně) bez glycerínu či dalších přísad. Voda obyč kohotkouvá. Úplně mokrý jsem ho položil na plátno a nechal natočit na buben teploty 3 (tuším z 10 - leštička Družba). Uvnitř jsem to nechal péct - no dlouho, nechtělo se to odlepit. Stejně to neodskočilo samo, ale když už čekání přesahovalo všechnu míru (půl hodiny?), stačilo jen nehtem zatlačit na kraj fotky a krásně se odloupla. Jo buben jsem předtím utřel hadrem s izoprapanolem.

 

Doteď jsem radši sušil i lesklé papíry obrázkem k plátnu, ani nevím, co se mi líbí víc.


  • 0

#133 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 18 November 2014 - 23:03:02

jestli chceš,  přijď si to na P8 vyleštit na bubnovku... odsejpá to rychle :-)


Vyleštit ne, komoru mám na Vysočině. Ale přiučit se (jsa taktéž z 8čky), to bych moc rád.
  • 0

#134 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 6 December 2014 - 14:00:13

Tak:

ADOFLO(=F905) 1+40 + glycerin v téže koncentraci + Sitol na plech + regulovaná leštička (kamarád vmontoval přesný termostat) = PĚKNÝ LESK.

 

Můžu se optat jaká teplota by mohla být ideální, tedy na jakou teplotu regulovat termostat ? Jestli to tu někde je, přehlédl jsem a omlouvám se.

 Děkuji 


  • 0

#135 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 6 December 2014 - 19:27:13

LuzJi

Onen kamarád přes elektriku mě zval do dílny, kde měl připravené kontaktní teploměry a chystal se vmontovat systém, který by i dopředu dokázal "modelovat" nastávající teplotu. Včas jsem ho zarazil...!

Má zkušenost: když umístíte plech s fotografií pod plátno a naválcujete, teplota by měla být taková, abyste na plátně udržel dlaň ruky cca 15-20sec.

Tedy - podle tohu, jste-li houslista nebo horník v čelbě. Cca 70°C. Leštění barytu Foma pak trvá cca 10-15 min.

P.S. Uvědomuji si, že i v návodu k použití se o této teplotě psalo. Nemyslím si, že by to bylo kritické. Vyšší teplota je horší, než nižší, při nižší teplotě bude proces probíhat zbytečně dlouho. 


  • 0

#136 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 6 December 2014 - 21:59:48

Díky. To porovnání s rukou na plátně je mi povědomé, dělám to dost často. Ale většinou vnímám spíš to, jak je plátno ještě vlhké.

 

Asi taky bude rozdíl kde termostat bude snímat teplo.  Teoreticky a nejjednodušeji bych mohl použít příložný termostat zapojený mezi zásuvkou a zástrčkou. Ten pak jednoduše položený na leštičce a nastavený tak, aby přerušil el.proud pokud teplota stoupne víc než třeba.

Mám leštičky bez termostatů. Dvě malé, ty se nijak zvlášť nepřehřívají. Ale pak mám ještě velkou (asi 65 x 50 cm) a ta se rozehřeje docela fest a musím jí hlídat, někdy neuhlídám ... takže termostat zde bude vhodné řešení.  


  • 0

#137 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 December 2014 - 12:53:14

Tak přesně tohle kolega udělal - vmontoval termostat. Protože už tam byl, nechal tam ten přesný. V leštičkách s termostatem (z výroby) je údajně "žehličkový termostat"). 

Dokud jsem neměl leštičku s termostatem, nezbylo, než vypínat - zapínat. Šlo to, ale je to otravné.


  • 0

#138 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 23 January 2015 - 15:23:44

V knize Fotografické techniky od Jaroslava Šimka jsem narazil na odstavec, který se týká leštění.   Dovolím si ho zde odcitovat, třeba z toho něco někomu pomůže. Největší důraz je tam kladen na odmaštění plechu - hlavně proto to sem dávám. Je to kniha z roku 1969. 

Ale jak už tady bylo vícekrát zmíněno, bude také rozdíl, zda dnes používáme plechy nerez nebo chrom.

 

 

28a. Konečná úprava fotografií-leštění

Leštit můžeme jenom ty papíry, které jsou k tornu účelu upraveny výrobou.  Podle československého označení to budou papíry různé gradace označené čtyřmístným číslem 1111 nebo 2111.

Při leštění zatepla s použitím leštičky je podmínkou, aby byl plech dokonale odmaštěn. Odmaštění provedeme buď organickými rozpouštědly s výjimkou tetrachlóru, nebo roztokem sody. Nikdy k tomu nepoužijeme mýdla, protože i po dokonalém oplachu ulpí na povrchu plechu jemný film mastných kyselin. Při omývání plechu organickými rozpouštědly postupujeme tak, že nejprve otřeme povrch vatičkou zvlhčenou éterem (pozor na oheň!), potom vatičkou s lihem a nakonec opláchneme plech tekoucí vodou, která musí s jeho povrchu stékat v celých větších plochách. Stéká-li v praméncích, není plech dokonale odmaštěn. Papír vyjmeme z vody, položíme ho na filtrační papír a vlhkou vizkózní houbou setřeme s emulze kal usazený z vody. Potom papír jen krátce opláchneme pod tekoucí vodou a položíme ho na plech. Plech s fotografií položíme na rovnou plochu, přes fotografii položíme filtrační papír a gumovým válečkem vytlačíme lehkým přitlačením větší část vody. Filtrační papír vyměníme za suchý a válečkujeme s větším přitlačením vždy jedním směrem. Filtrační papír častěji vyměníme, neboť čím je fotografie více předsušena, tím je výsledek leštění zaručenější. Na papír potom přiložíme čistou, bílou a asi 2mrn tlustou plst nebo alespoň dvě vrstvy nepomačkaného filtračního papíru, načež vložíme plech do leštičky. Nikdy již nepřejíždíme plátno leštičky válečkem ani dlaní. Během sušení se ozývá praskání způsobené smršťováním papíru a leštění je u konce, jakmile toto praskání ustane. Po otevření leštičky musí papír sám od povrchu plechu odskočit. Je obvykle prohnutý a nebudeme ho násilím rovnat, mohli bychom způsobit popraskání emulze, nýbrž ho položíme nejlépe na mramorovou desku nebo na sklo, kde se v krátkém čase sám narovná pohlcením vzdušné vlhkosti. Důležitá je teplota při leštění, má být kolem 70 až 80 °C naměřených ve spodním krytu. Nikdy fotografie před leštěním nesmáčíme v lihu, který má vysokou tenzi par, a naopak podporuje tvoření nevyleštěných teček. Ty vzniknou všude tam, kde po vyválečkování zbyla pod papírem voda, která když se teplem přeměňuje v páru, způsobuje odfouknutí emulze od plechu. Aby fotografie zůstaly i po vychladnutí rovné a nekroutily se, přidává se před leštěním do oplachovací vody několik kapek glycerínu, na litr vody 10 kapek. Do téže vody se může v malém množství přidat také povrchově aktivní látka, jako filmpon, ale lze použít i pár kapek jaru nebo bílé tinktury ajatinu apod.

 

Leštíme-li zastudena, je k tomu výhodná asi 2 mm tlustá deska z organického skla s dokonale čistým nepoškrábaným povrchem. Povrch neodmašťujeme organickými rozpouštědly, ale jenom vatou smočenou ve zředěném roztoku sody a oplachem čistou vodou. Než fotografii položíme na sklo, otřeme jí zvlhčenou viskózní houbou jako v předešlém případě, stejným způsobem jí také válečkujeme. Na fotografii potom položíme asi 3 archy filtračního papíru a zatížíme prkénkem. Schnutí trvá do druhého dne a fotografie obvykle sama neodpadne, ne snad že by byla přilepena, ale je přidržována k povrchu elektrostatickými silami, takže jí musíme smýkavým pohybem s povrchu stáhnout.


  • 1

#139 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 23 January 2015 - 18:37:24

Jo, taky tu knížku mám a pamatuju, že už táta takhle postupoval, daleko dřív než tato knížka vyšla.
Jen jaksi nevím, zda jsou ještě k mání filtrační papíry rozměrů 30x40 a větší. A zda by byla i přijatelná cena Nemají totiž příliš velkou životnost.
  • 0

#140 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 23 January 2015 - 20:08:41

kapros1

Filtrační papíry jsou poměrně snadno dostupné v mnoha rozměrech - až po role šíře přes 1 metr. Pravda, kvalitní papír není nejlacinější.

Nemyslím si, že by právě filtrační papír byl pro odsávání vody z papírů (při leštění) nezbytně nutný.

Já mám nejlepší zkušenost s mikrovláknovou útěrkou, která se prodává v autokosmetice (ale viděl jsem ji i v Tesco), má sloužit k čistění (leštění ?) karoserií (a.j.). Vypadá jako semiš (ne jako froté hadr), je "hustá" a prodává se ve "dvojbalení" (hnědá a bílá). Již si nepamatuji, kolik stála, ale byla z těch dražších. Po vyprání a usušení perfektně saje a je hladká. 

Po použití je vhodné (a asi nutné) ji vyprat, protože po zaschnutí roztoků leštících přípravků by se asi její vlastnosti neobnovily.

Pozn.: dříve jsem ke stejnému účelu používal plátěný ručník - fungovalo to... Stejně fungovaly i "průmyslové útěrky", které mi věnoval kamarád, když rušil dílnu strojírenské výroby. Byla to velká role 40 cm široká a cca 10 kilo vážící.  


  • 1

#141 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 23 January 2015 - 20:26:41

Také velmi dobré:

http://www.vyroubal....erlan-prirezy,4

http://www.vyroubal....n-perlan-role,2

Pozn.: Nekupujte Perlan WP, ten je potažen folií - saje, ale jenom z jedné strany!


  • 0

#142 PAVEL C

PAVEL C

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 23 January 2015 - 22:02:00

Přátelé.

O leštění fotografií bylo již napsáno téměř tolik článků, jako o způsobu potírání korupce. A stejně marných. Věc je však naprosto jednoduchá. Záleží na materiálu leštící podložky a možná nepatrně i na kvalitě papíru. Takže, jaké jsou možnosti:

 

Starý, dobrý, mosazný, chromovaný plech. Není třeba zvláštních postupů k jeho čistění. Povrch je hladký, fotografie se proto nelepí. Radost leštit. Lesk občas nedokonalý, fotografie někdy zvlněné. Záleží spíše na pečlivosti fotografa nebo na kvalitě fotografického papíru.

 

Nerezový plech. Pomsta výrobců leštiček s cílem ušetřit výrobní náklady a zvýšit tím zisk. Můžete čistit čímkoliv chcete. Hrubou strukturu povrchu plechu ničím nezlepšíte.  Lepení fotografií se objeví i po nejdůkladnějším čistění. Lesk zoufalý a zvlněné fotografie budou téměř vždy. Hrůza všech hrůz.

 

Akrylátové sklo, dříve Plexisklo. Lesk naprosto dokonalý, fotografie rovné. Leštění na klasické vyhřívané leštičce při teplotě do 80 stupňů C. Neocenitelnou výhodou je naprostá kontrola a možnost odstranění ostrůvků vzduchu, (lze pouze prstem), které u kovových plechů vytvářejí ty zoufalé ostrůvky vzduchu, bránící dokonalému vyleštění. Nevýhoda spočívá jen v tom, že se prodlužuje proces leštění. Záleží na tlouštce Plexiskla. Při 3 mm je to asi o třetinu delší doba leštění, než při použítí klasického pechu. Výsledkem jsou ale dokonale vyleštěné a rovné fotografie.

 

Prosím nezapomenout: přes běžnou kuchyňskou utěrku jen velmi lehce válečkem zbavit fotografie přebytečné vody. Silné válcování zvětší rozměr papíru, což může být zdrojem problémů. Změřte si pro zajímavost papír mokrý a suchý. Budete dost překvapeni rozdílem hodnot.

Dále věnujte pozornost i směru položení papíru na Plexi. Každý papír se dle nařezání prohýbá jiným směrem. Na Plexi jej pokládejte souhlasně s prohnutím leštičky.

Při leštění neuslyšíte charakteristický praskot. Leštění končí suchým plátnem leštičky. Nádherně vyleštěná a rovná fotografie leží na Plexi, nepřilepená, pouze držená statickou elektřinou. Jemným uchycením za jeden roh fotografii lehce sejmete.

 

Popsaný elegantní a účinný způsob leštění není mým patentem. Byl již dávno popsán v ČSF. Znají jej však jen ti, kteří nespoléhají pouze na internet, ale čtou pozorně a pomalu i starší literaturu.

 

Pro toho, kdo chce vědět více, stačí napsat na: p.cernik.foto@centrum.cz nebo přijet na konzultaci.


  • 5

#143 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 24 January 2015 - 00:57:33

Úžasné. Je možno užít jakéhokoliv akrylátového skla, nebo máte dobrou zkušenost jen s konkrétními dodavatelem? Rád vyzkouším, chromované plechy nemám a práce s těmi nerezovými je to předobrazem muk očistcových.


  • 0

#144 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 25 January 2015 - 08:55:33

Také velmi dobré:
http://www.vyroubal....erlan-prirezy,4
http://www.vyroubal....n-perlan-role,2
Pozn.: Nekupujte Perlan WP, ten je potažen folií - saje, ale jenom z jedné strany!


Díky za tipy. Vysouším přes lněné ručníky. Mám ale pocit. že s těmi papíry byla lepší účinnost. Zkusím se podívat po těch autokosmetických utěrkách :smile: Možností opakovaného použití dělá cenu relativní.
  • 0

#145 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 25 January 2015 - 09:31:31

Já ještě stále držím rodinnou tradici a používám místo těch filtračních papírů novinový papír. Ten použitelný je ale dnes už docela obtížné získat.


  • 0

#146 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 25 January 2015 - 11:35:21

Aneb jak nás učí historie - jednou takle, podruhý makle. O leštění tu paralelně běží dvě vlákna, už se mi nechce hledat, v kterém bylo co, ale evidentně se osvědčují dva postupy: a) fotku před leštěním co nejdůkladněji vysušit, b ) nechat na ní co nejvíc vody se smáčedlem. Mně se spíš osvědčuje to druhé.


  • 0

#147 Kapro

Kapro

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
  • LocationPressburg/Prague
Reputace: 29

Publikováno 25 January 2015 - 12:15:38

Nech špekulujem ako špekulujem, nech skúšam akékoľvek postupy sušenia/leštenia fotografií (bubnová leštička, normálna leštička, sušiace rošty, lisovanie, vešanie, s glycerínom, bez glycerínu, s filtračným papierom, bez neho a čo ja viem čo ešte), nenašiel som doteraz dokonalejší postup, ako nalepiť fotografiu "slintacou" hnedou páskou na sklo. Jedine tak mi vystúpi z fotografie zvláštne čaro štruktúry a lesku/matu použitého papiera. Dokonca keď som poslal dve svoje fotky jednému renomovanému fotografovi/printerovi, tak sa pýtal, ako som to sušil.

Len keby sa po odrezaní fotografie na povel "páska zo skla dole" všetky zvyšky pásky zo skla samy odstránili...

Udivuje ma, že lepenie fotiek slintacou páskou nie je na západe veľmi rozšírené. Mám taký pocit, že to bol svojho času československý vynález.


  • 0

#148 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 25 January 2015 - 19:42:28

Len keby sa po odrezaní fotografie na povel "páska zo skla dole" všetky zvyšky pásky zo skla samy odstránili...

Mno, namísto slintacky tady někdo doporučil odstranitelnou pásku Scotch - je to v tomhle příspěvku: http://www.temnakomo...vu/#entry493828
Asi mel na mysli tuhle: http://solutions.3mc...5glVXPCM0NM5Xbl
  • 0

#149 Dany

Dany

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 42 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 26 January 2015 - 07:02:55

Nech špekulujem ako špekulujem, nech skúšam akékoľvek postupy sušenia/leštenia fotografií (bubnová leštička, normálna leštička, sušiace rošty, lisovanie, vešanie, s glycerínom, bez glycerínu, s filtračným papierom, bez neho a čo ja viem čo ešte), nenašiel som doteraz dokonalejší postup, ako nalepiť fotografiu "slintacou" hnedou páskou na sklo. Jedine tak mi vystúpi z fotografie zvláštne čaro štruktúry a lesku/matu použitého papiera. Dokonca keď som poslal dve svoje fotky jednému renomovanému fotografovi/printerovi, tak sa pýtal, ako som to sušil.

Len keby sa po odrezaní fotografie na povel "páska zo skla dole" všetky zvyšky pásky zo skla samy odstránili...

Udivuje ma, že lepenie fotiek slintacou páskou nie je na západe veľmi rozšírené. Mám taký pocit, že to bol svojho času československý vynález.

 

 

JJ ja jsem k radosti manzelky vcera nalozil vsechny skla do vany a odmacel ;) uz nebylo kam lepit.

 

Tenhle postup mi prijde take jako nejlepsi.Vylestene fotky z lesticky mi prijdou studene a navic skutecne zmizi struktura papiru nebo to neumim spravne vylestit. ;)


  • 0

#150 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 January 2015 - 10:15:20

na odlepení pásky se mi osvědčil mělký tác (smaltovaný příklop sporáku) a rychlovarná konvice

přelít vroucí vodou, povolí hned


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních