Přejít na obsah


Fotka

Mamiya RB67 Pro S - zkušenosti, rady


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
679 odpovědí na toto téma

#1 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 25 August 2007 - 20:45:15

Přátelé kamarádi,

mám možnost pořídit si tohle monstrum za velmi dobré peníze. Ovlivněn jednak čtením toho webu, přirozenou touhou pořídit si tenhle formát (pánové velkoformátníci prominou, ale dál už nejdu, to už je masochismus :) a pak taky praxí s PSixem a hlavně skly od CZJ (mám Biometara 80tku, 120tku a Flektogona 50tku, vse MC) váhám, jestli ji nevyužít.

Popíšu situaci. Kino už mi prostě nestačí. Klidně přiznám, že něco jako Mamiya 645AFD by se mi libilo, ale ten čip je prostě stejně nějak malej a ty vobrázky co z toho lezou jsou až moc sterilní a dokonalý. Tak jsem si pořídil PSixe. Žádná sláva, já vím, ale mě to nepřijde špatný. Fotí se mi s tím docela dobře. S výsledky jsem vcelku spokojenej. Ale mechanicky je to málo spolehlivý. Ne že by to nefungovalo, ale s 6x6 už to nejsou většinou výcvaky, jak na kinu. Tady už vo něco jde a mě se nechce svěřovat tyhle okýnka do libovůle nějakýho NDRráckýho pánaboha.

Takže jak z toho ven? To co můžu koupit je set tělo RB67 Pro S, waist level finder a 2x back 120. Čili komplet, ale bez skla (blesky a ty další serepetičky jako měřící prisma nechci, páč je nepotřebuju, měřím expozimetrem).

Takže má s tím někdo zkušenosti? Nejlíp někdo, kdo má i toho PSixe? Nebo ho asi spíš měl, že_ :)

To nejdůležitější. Použití je tak z 80% na krajinu a přírodu. Zajimavý by bylo použití na makro (zbylých 20%, ale to je pro začátek asi moc velký sousto. Jinými slovy žádný akční focení, všechno stativ a času dost na to to poštelovat.
Skladba materiálu je z 80% bw (FP4 a HP5, Foma 100 a 400) a zbytek dia, většinou Provie, Velvie. Printy prakticky jen z cb zatím 30x40, ale chtěl bych zkusit 50x60.

A ted mraky otázek:

1. Jak velká a těžká kráva to je? Jak blbě nebo dobře se s tím ve srovnání s tím PSixem pracuje? Unese to vůbec můj Manfrotto 055PROB? Six je celkem v pohodě, klidně bych se jěště i omezil.

2. Co za skla se k tomu dá za rozumný peníze pořídit? Hlavně teda nějaká slušná širočina (až potom bych řešil základák). Vím jen, že existuje Sekor 50/4.5 C, ale jak je to dobrý netuším. Má smysl vůbec takhle uvažovat? Nejsou všechny skla v tomhle segmentu, kterej byl určenej pro profi použití, prostě dostačující?

3. Nedaly by se náhodou použít skla na PSixe? Myslím, že tohle asi nepůjde, co? Nevím, jestli ty Zeissy jsou schopny to vykreslit, resp. jestli náhodou tady už jsou třeba objektivy výhradně s centrální závěrkou?

4. Jak je to s dostupností příslušenství u nás? Sklo bych řešil zřejmě přes Ebay, kde je výběr vcelku slušný (teda ve aspoń ve Státech) a ceny příznivé.

5. Mají všechny backy schopnost otočit se o 90° kvůli komponování na výšku a nebo to umí jen některé? Neumím si představit otáčet tělo s šachtou. U čtverce tohle řešit nemusím.

6. Co za základák by jste doporučili?

7. No a nakonec to makro. Dělá to tady někdo.... Dělá to vůbec někdo?

Jinak co jsem tak koukal, tak systém je to vcelku zajímavý. Variabilní. Docela se mi chce říct, že by to mohlo uspokojit moji SF touhu jednou pro vždy. Ale vím, že je to blbost. :)

Byl bych rád za jakýkoli (tedy i negativní) reakce, postřehy, zkušenosti. Samo nejlíp od lidí, který ji tu maj a nebo o tom něco vědí. :D

Jinak další věci s tím související, jako že mám jen Opemuse do 6x6 a 80tku Componona nechám ma další vlákno až podle toho, jak se to vyvine.

Zatím díky moc

Kjuba

P.S. Skara, jsem se rozepsal. Gratuluju všem, který to dočetli až sem :D
  • 1

#2 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 25 August 2007 - 20:53:34

Jo a ještě jedna věc. Dost podstatná. Je tohle vůbec věc, která je vhodná pro řekněme pokročilého začátečníka v SF. Uplný tele nejsem, ale abychom si rozuměli, jsem nadšenec, člověk, kterýho to baví, rád se učí nový věci, ale nejsem profík co se tím živí a nebo fotí s SF 20 let. Třeba je to celý nesmysl. Když jsem si šel pro řidičák, taky jsem chtěl Ferrari, ale chápu, že to nejní dobrej nápad. :)

Kjuba
  • 0

#3 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 25 August 2007 - 23:45:59

tak začnu od konce :) . Componon, pokud je to nová 80/4 po zaclonění na f11 6x7 vykryje, ovšem Opemus na to nestačí. Pravděpodobně mimo rámečku bude problém v kondenzoru a nevysvícení rohů negativu.
  • 0

#4 Prox

Prox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 August 2007 - 10:08:14

Jaka je ta dobra cena? :) Jinak vyberove..je to krava ale na foceni krajinek ze stativu myslim moc prijemny, skla ze Sixe fakt asi dost tezko vzhledem k tomu ze RB skla maji zaverku v sobe. Ohledne stativu rekl bych ze v pohode, s 127/3,8 to ma..ted nevim 4,5kg? tenhle manfrotto ma max 7kg. Otaceci backy maji vsechny..proto je to RB - revolving back. Vubec, doporucuju http://www.mamiya.co...67_Pro-S_v7.PDF
  • 0

#5 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 26 August 2007 - 10:40:29

Cuba: jo? Ja myslel, že na 6x7 je třeba už 90tka nebo spíš 105ka. Ale asi to máš vyzkoušený. Otázka je, jak to bude v těch rozích vypadat. Jinak nemám kondenzor, ale Opemus 6 s hlavou Color 3. Ale nemá to rámečky, takže je to stejně buřt. Musel bych sehnat Magnifaxe. A Componona 105 bych si dokázal zatím aspoń půjčit.

Prox: No za to, co jsem psal (tělo RB67 Pro S, 2x back a šachtu) bych mohl pořídit za 4.500 Kč. Sakum prásk v kvalitě 8/10. Předpokládám u toho kámoše původ z Ebay. On to asi koupil a zjistil, že mu to nevyhovuje. Ale nemá sklo, takže bůhví, jak k tomu přišel. Mě to přijde jako málo. Otázka je, co bude stát slušný sklo. Ceny jsem atím moc nezkoumal. Nabídku jsem dostal včera. Dnes mrknu na Ebay, co by to stálo. Jinak jsem teda předpokládal správně, že to má centrální závěrku. To se nedá nic dělat. Z manuál díky, už jsem si ho taky stáhnul, takže to študuju.

Díky za postřehy. Někdo další please? Třeba Ty Mamiaku? Ty jsi tu asi nejpovolanější. :)

Kjuba

P.S. Jěště bokem. Tohle tělo nemá předsklopení zrcadla? Já to nikde nenašel, nebo jsem to přehlíd. To mě zaráží. Nejní s tím problém? Jestli u Sixe to zrcadlo mlátí, jak vzteklý, jak to bude tady? A nebo to vzhledem k hmotnosti sestavy nehraje roli? :)
  • 0

#6 Prox

Prox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 August 2007 - 10:51:01

Za tuhle cenu bych do toho sel i kdybych to nechtel :) Ohledne ceny skla, pokud bych na to spechal tak cca kolem 100USD za zakladak jako je 90mm nebo 127mm, ja tu moji 127mm koupil za 60 i s postovnym s tim ze je v nem vule, slacilo dotahnout a hotovo :) na predsklopeni zrcatka je treba dratova spoust - na skle se to prepne a pak to funguje tak, ze klasicka spoust sklopi zdradlo a ona dratova namontovana v objektivu aktivuje zaverku, nicmene ten system expozice mi prijde vyresenej tak, ze se zadny rany nekonaji je to sice pomalejsi ale setrny..to se musi videt :)
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 August 2007 - 10:51:23

na 6x7 je standartně 90 objektiv. Ale např. Rodagon 80/4 dle výrobce i ohlasů uživatelů spolehlivě vykreslí i 6x7.
  • 0

#8 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 August 2007 - 10:52:14

Mám RZ67, RB jsem si ale už párkrát osahával.
Nevýhody oproti RZ jsou - design (to je o vkusu), trochu matnější matnice, zrcadlo a back mají oba zvlášť přetáčení - RZ má jen jednu páku na všechno, RB je o drobek těžší, RB je však také mnohem levnějí a je plně mechanická - nepotřebuje baterku, nemůže se ti posrat elektronika .) Výměna backů je na RZ rychlejší, pro RZ však bohužel neexistuje back 6x8, což je na RB veliká mňamka.

Takže k tvým otázkám
1 - Psix jsem neměl, ale dělá se s tím hezky, měch je super věc, jen musíš myslet na víc věcí, není to point and shoot :) 055ProB je IMHO tak nějak na hraně.

2 - Všechny skla co k tomu jdou - tedy Sekor C jsou skvělá skla, není potřeba o tom přemýšlet, stačí si jen vybírat ohniska. Alternativu stejně nemáš :)

3 - Ne

4- U nás už je toho vcelku dost, ale ze států to je zadarmo, takže...

5 - všechny mimo speciálu 6x8

6 - tady nevím, já mám 110/2,8 která pro RB asi není, asi bych ale bral tu 127čku, to však záleží na vkusu, pro někoho to na záklaďák může být už moc dlouhý

7 - k makru si musíš pořídit extension tubes, měch sám o sobě moc nestačí, i když ta padesátka ostří už od pár cm. Zvětšení však nijak oslnivé. Nevím jestli je i na RB, ale na RZ mám speciální makro sklo s korekcí difrakce
  • 0

#9 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 26 August 2007 - 10:53:51

pokud máš COLOR3, tak stačí jen míchací komora 6x9, cca za 300,-. Otázka zůstává, zda ti vůbec negativ 6x7 vleze do skel rámečku a zda to zvládne měch opemusu
  • 0

#10 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 August 2007 - 12:00:27

mám trochu lehčí stroj, ale té 055 stativu bych se nebál ani na RB. Ten to unese. Důležitá je hlava!!!
  • 1

#11 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 August 2007 - 12:25:30

Koukam ze tu nekdo ma zmatek. Jiste ze zada 6*8 jdou otacet, sam mam dvoje. Rodagon 80/4 vykresli spolehlive i tech 6*8. Ohledne stativu: Bez problemu, ja na nej davam i VF (s jinou hlavou). Cena je lakava, ja bych vsak radeji koupil ProSD, na kterou jde 6*8, nebo jeden z poslednich ProS, ktery to umoznujou taky. Ne vsechny ProS to umi. Zada jsou na baterky, toci samy. Makro fotit jde, pochopitelne, koupis krouzek a je to. Ja to pouzivam pri foceni portretu. Nejlepsi sklo je Mamiya KL 127mm.
  • 0

#12 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 August 2007 - 12:37:28

Díky za opravy a doplnění!
  • 0

#13 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 26 August 2007 - 13:28:23

Tedy těmi zády 6*8 jste mně málém zlomili. Koukal jsem na ně na netu, asi nebudou zrovna nejlevnější, když jsou motorizovaná. Nicméně formát je to pro mně hodně lákavý. Ještě že jsem si koupil filtry o průměru 67mm (celou sadu od BW na černobílou fotografii) a zařek se, že nad tento průměr nikdy nepujdu. A zakladní sada objektivů na RB má průměr 77mm. Jupí .. mám klid... a nebo nemám? :)
  • 0

#14 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 August 2007 - 15:48:11

Nemas. A az uvidis bokeh te Mamiye 127mm, to budes valit oci. Zada 6*8 jsou k nezaplaceni. Nedavno nekdo prodaval na Paladixu set, komplet vybava za tusim 45tis.? Kdybych to uz nemel tak kupuju :)
  • 0

#15 Prox

Prox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 August 2007 - 16:04:43

45 a 4,5 je krapet rozdil :)
  • 0

#16 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 August 2007 - 16:14:40

telo s backem a komplet vybava s 3 skly, backem 6*8 a spoustou prislusenstvi (tusim hranol.hledacek) je taky rozdil. jenom back 6*8 je za 300euro.....
  • 0

#17 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 August 2007 - 16:16:59

jeste to tam visi: http://www.paladix.c....php?adid=21315
  • 0

#18 Prox

Prox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 August 2007 - 16:18:41

no ne ze bych chtel popirat kvality onoho setu, ale to je jako kdyby se nekdo ptal jestli si ma koupit ojetyho forda a bylo mu nabizeno nove bmw :)
  • 0

#19 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 August 2007 - 17:55:34

jeste to tam visi: http://www.paladix.c....php?adid=21315


To je moc pěkná nabídka!
  • 0

#20 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 August 2007 - 19:18:56

no ne ze bych chtel popirat kvality onoho setu, ale to je jako kdyby se nekdo ptal jestli si ma koupit ojetyho forda a bylo mu nabizeno nove bmw :)


:) Ja mu nabizel nejaky set? At si to ctu jak chci tak to nemuzu najit....
  • 0

#21 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 26 August 2007 - 20:17:12

Mamiya mě neoslovila (hlavně proto, že jsem se k ní nějak nedostal, nepátral, nebyla, nebyly peníze...). Ale formát 6x8 "bysem moc chtěl" :) A ještě RB... to je na hranici orgasmu!
Tak jenom ke zvětšování: na 6x7 lze čas od času splašit levný Opemus 7, Magnifax 4 (nebo 3) je pravda o něco málo dražší.
Když jsem řešil zvětšovací objektivy, devadesátka byla téměř nedostupná (a když ano, tak za příšerné peníze). A protože Componon S 80mm opravdu na 6x7 nestačí (nebo s výhradami), koupil jsem za nevelký peníz Componona S 105 mm. Ten je super. Teprve později jsem se dostal k APO Rodagonům 80mm a 105mm. Oba jsou "bohovské" (stopětka ještě lepší, než 80ka), ale o nějakém "rozdílu třídy" oproti Componou 105 vůbec nelze mluvit!!! Tedy: pokud nemáte v plánu obří zvětšeniny a nechcete investovat do značně dražších variant, jděte do Compononu S 105mm a myslím si, že budete nadmíru spokojen.
  • 0

#22 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 August 2007 - 21:00:34

Na Paladixu se devadesátka občas objeví, já osobně zvětšuju s Anaretem 90/4,5 Na Magnifaxu 3 mi byla 105 moc dlouhá, ale na čtyřce by to asi stačilo. Nevím kolik bys měl na zvětšovák, ale možná bych se rovnou koukal po Durstu, MG4 je sice skělá věc, ale Durst je jinde.
  • 0

#23 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 26 August 2007 - 21:34:07

Pavel_P: No kolik bych měl na zvětšovák to nejni správně položená otázka. :) Nejdřív se musím (s vaší pomocí) přesvědčit, že to pro mě má cenu do ty mamči vůbec jít. Pak mě začne trápit to, že sice s tím fotím a už to umím i celkem ovládat, ale nemám to na čem zvětšit. Teda celý políčko. Výřez samo půjde, ale kvůli tomu jsem si to nepořizoval, že jo. Až pak budu řešit, jakej zvětšovák.

Ale jinak samo mě ta myšlenka už napadla, jít do Dursta. Ale vůbec se v nich nevyznám. A nejní jich tu podle mě zase tolik jako Magnifaxů, takže je malá dostupnost. A co když něco rozflákám. Seženu na to díly? A nejni to nejlevnější. Navíc už mám tu barevnou hlavu. Já vím, že Dursta bych s ní koupil taky. Ale já si neztěžuju. Ano mechanicky není ten Opemus žádná sláva, ale dělat se s tím dá. Ted jen, jestli mi stojí za to dávat třeba 10-15 tisíc za Dursta jenom za to, že se s tím pohodlnějc dělá. To ty prachy radši vrazím do zvětšovacího objektivu. Ale ono za ten Magnifax tak bůro taky dám. Takže pokud by se ten Durst dal sehnat levněji, tak to možná alternativa je. Ale jak říkám. To je zatím hudba budoucnosti.

Jinak co se objektivů týče, tak já slyšel pět samou chválu na APO Rodagon 90/4. Ten by měl 6x7 vykreslit v pohodě. Informace, že ta APO 105tka je ještě lepší mě dost překvapila. Ale nemám zkušenost. Používal jsem jen a pouze na kino APO Rodagon 50/2.8 N, Componon S 50/2.8 a El Nikkor 50/2.8 a pak na 6x6 tu 80tku Componon. Sqělý je prej i APO Componon 90/4.5 a APO Componon HM 45/4. Ale to už je hodně peněz. Jinak samo jsem četl vlákno Pentaxisty a tudíž vím, že dospěl k tomu, že ten Componon 105 je za slušný prachy výbornej, takže tudy se asi budou ubírat moje další kroky.

Díky všem za příspěvky a těším se na další

Kjuba
  • 0

#24 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 August 2007 - 21:59:22

Na Paladixu se devadesátka občas objeví, já osobně zvětšuju s Anaretem 90/4,5 Na Magnifaxu 3 mi byla 105 moc dlouhá, ale na čtyřce by to asi stačilo. Nevím kolik bys měl na zvětšovák, ale možná bych se rovnou koukal po Durstu, MG4 je sice skělá věc, ale Durst je jinde.
  • 0

#25 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 August 2007 - 22:06:33

ah, pardon, blbne mi net, poslalo se to ještě jednou :)
Co se týče toho zvětšováku - on ten Magnifax postačí, ale stejně bych doporučoval spíš tu čtyřku, nebo alespoň 3a.

Co se týče Mamči - pokud jsi ochoten akceptovat váhu a větší rozměry, špatně rozhodně neuděláš. Je to skvělý, prověřený a spolehlivý foťák se kterým by se daly i krovy přitloukat. Jo, ještě jedna věc mi trochu vadila, ale ta se dá řešit v klidu několika způsoby - objektivy mají nedelší jen jednu sekundu. RZ má 8 sekund.
  • 0

#26 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 26 August 2007 - 22:34:57

Pavel_P:hmm hmm, tak to mi nedocvaklo. Jěště, že jsi to napsal. No to by mohl bejt problém. Prosím nakopni mě. Jak to řešíš? Mě napadá jen rychlejší film nebo vícenásobná expozice. U filmu může bejt problém v tom, že na celej svitek vždy nemám jen jeden motiv za podobnejch světelnejch podmínek (teda aspoń na 6x6, je jasný, že tady bude míń expozic na svitek) a u multiexpozice je zase problém, že ne vždy je motiv úplně statickej. Třeba větve stromů v popředí za i slabýho větru. To by mě zajímalo. Samo těch 8s už by asi stačilo.

Kjuba
  • 0

#27 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 August 2007 - 22:42:25

Tak máš tam ještě mód T. Tím si uděláš jakej čas chceš .) Jen s tím je víc práce. Jestli má RZ "b"čko nevím. Nejlepší bude, když si stáhneš návod.
  • 0

#28 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 August 2007 - 09:35:25

Pavle, dvakrat mer a jednou rez! 8-)
  • 0

#29 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 August 2007 - 10:03:17

Pěkný povídání o RB67 je zde:

http://www.photoethn.../equipment.html

Jinak ještě chvilku a neudržím se. Jsem v podobné situaci jako Kjuba. SIX+Opemus6. Ta Mamča vypadá moooc lákavě. Jen k tomu zvětšovák 8-) I když na Paladixu teď je inzerát na Dursta s bar. hlavou na 6x7 i s třema objektivama za 9k, což není podle mě zas tak špatné. Vzhledem k tomu, že dva z objetivů jsou Rodagony...
  • 0

#30 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 August 2007 - 12:36:37

Vlákna, jako je tohle, byla jistě stvořena pro testování pevnosti mých strategických rozhodnutí...
  • 0

#31 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 27 August 2007 - 13:39:49

Hihi, jojo chlapi, je to boj. Ale asi jste mě zlomili. Teda zlomil jsem se samo sám, ale musím to na někoho hodit, že jo. 8-) Jinak do manuálu jsem se díval jen zběžně, ale režim T jsem nenašel. Ale večer to zkouknu pořádně. Ale pokud říkáš, že se to dá řešit tak jo. Ještě mě napadlo nějaký udělátko na drátovou spoušť. Nějakej strojek, co by dokázal na Bčko 2x sepnout. Ale to je asi blbost.

Jinak díky
  • 0

#32 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 28 August 2007 - 13:16:53

Teď jen na Paladixu Magnifax 3a za 1500,-
  • 0

#33 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 28 August 2007 - 22:43:37

Pevel_P:jojo, diky. Paladix sleduju prakticky denne jiz drahne let. Ale ja si pockam asi na 4ku. 8-)
  • 0

#34 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 28 August 2007 - 22:54:48

Třeba Ty Mamiaku? Ty jsi tu asi nejpovolanější...

:lol: :lol: :lol:
já ti jako mamiak můžu poradit jediný. na to na co to chceš, je vopravdu nejlepší velkej formát :lol:
a masochismem bych to v případě srovnání s toudle krávou ani tak moc nenazýval 8-)
  • 0

#35 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 7 September 2007 - 20:48:29

Vy škaredí světlo zatmivající temnokomornicí. Ja se asi vydám na Thaiwan, bo tam teď mají nějaké přebytečné záda 6x8 na RB mamču. Potom co jsem dvě noci studoval internet, tak mně láka si je pořídit a už je mi úplně jedno jestli k nim dokoupim tu mamču nebo si spichnu velkoformatovou kamerku na středoformatový film.
Mohl by mi někdo z vás, kteří jste už dávno prohlídli, prozradit na co je třeba si dávat u těchto 6x8 motorized back pozor? Dík...
Prasátko bude asi kvičet....
  • 0

#36 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 11 September 2007 - 08:23:12

Si z tohohle vlákna udělám malou zpovědnici.
Tak jsem zhřešil - tedy tak by to viděla žena. Koupil sem si jedny motorizované záda 6x8 na RB 67 a 6ks 4x5 Fidelity Elite Double Dark Slides, přes ebay naprudko BuyItNow za 156 USD... tak teď jsem zvědav co mi z Japonska přiletí. A taky kdy si k tomu pořídím nějaký foťák :)
  • 0

#37 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 11 September 2007 - 11:22:45

jo to je dobrej začátek. moji rodiče si kdysi takhle koupili teploměr do auta - asi dvacet roků před vlastnim vozítkem :)
  • 0

#38 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 September 2007 - 12:02:47

Já si takhle koupil stativ :)
  • 0

#39 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 11 September 2007 - 12:20:53

hm, chlapi, já ještě nemám k VF nic...a jak to s tím VF vlastně vypadá? I když tako otázka patří určitě do jiného vlákna. :)
  • 0

#40 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 11 September 2007 - 12:25:52

já budu mít během podzima tu svoji kamerku s komplet vybavenim. no a pak dam vědět co a jak a kdo bude mít vo tendle muj konkrétní model zájem, tomu ji prostě necham vokopčit u toho svýho kamaráda, co to umí s tim dřívím :)
  • 0

#41 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 September 2007 - 12:43:53

já budu mít během podzima tu svoji kamerku s komplet vybavenim.


Už na srazu, nebo pozdějc?
  • 0

#42 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 11 September 2007 - 13:08:11

Mamiak: to je ten model "němec"?
  • 0

#43 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 11 September 2007 - 13:14:28

němec a zřejmě až po srazu, bo pude eště po technický generálce taky do vzhledový - šelakový politůry, mosaz a tak. ale uvidim, kdyby náhodou dopad dřív, vezmu ho s sebou kvůlivá vám - zrobime dyž tak skupinovu fotoprezenčku :)
  • 0

#44 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 11 September 2007 - 16:51:51

jo to je dobrej začátek. moji rodiče si kdysi takhle koupili teploměr do auta - asi dvacet roků před vlastnim vozítkem :-(

Buď v klidu, když jsem začal s Olympusem OMkem, tak jsem si nejdřív koupil Zuiko 35-80/2,8 a teprv pak jsem scháněl foťák. A ten jsem měl do měsíce. No ale teď to takové žhavé nebude, vidím to nejdřív na dírkovou kameru :-) s těmi motorozovanými zády to bude pěkně pikantní :cry:
  • 0

#45 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 11 September 2007 - 18:30:35

důležitý je vědět, co člověk chce :cry: případně na to vlastní cestou přijít - mně dirkon s motorovejma zádama vlastně vůbec nepřijde divnej :-(

jo a vóemka sou skvělý, co? už mam doma tři :-)

jakej je ten tvuj zůům. ta světelnost je úžasná na tu dobu. já měl teďkonc pučenej 65-200 a ani sem s nim nakonec nefotil, bo je to kráva jak sviňa a na ty moje strýtovky tim pádem dost k prdu
  • 0

#46 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 11 September 2007 - 19:41:40

důležitý je vědět, co člověk chce 8-) případně na to vlastní cestou přijít - mně dirkon s motorovejma zádama vlastně vůbec nepřijde divnej :-(

Vím naprosto přesně co chci, akorát nevím jak to všechno stihnout. Ty záda použiju buď na RB nebo si postavím jednoduchou VF kamerku na formát 6x8, starýho tessara z děravé sklopky už mám.

jo a vóemka sou skvělý, co? už mam doma tři :-)


jj .. Taky mam tři kousky :cry:

jakej je ten tvuj zůům. ta světelnost je úžasná na tu dobu. já měl teďkonc pučenej 65-200 a ani sem s nim nakonec nefotil, bo je to kráva jak sviňa a na ty moje strýtovky tim pádem dost k prdu

V tom zoomu není žádny problém, tedy až na jeho velikost oproti normálním pevným Zuikum, obzvlášť těm z prvního období. Je to ostré, přenos kontrastu skvělý, takže ani nemám pevnou 35tku a 85tku, si vystačím s tím zoomem. Je třeba na něm mít sluneční clonu, to přední sklo je takové teměř rovné a když sem s ním fotil první film, tak sem na jednom záběru chytil takový zvláštní úhel od sluníčka .. v protisvětle to ještě nebylo, ale chybějící clona v kombinaci tehdy s OM-2SP se projevilo závojem. Nikdy potom už jsem to nechytil. Na takovou reportáž je to ideální nástroj. Doporučuju ovšem na OMko namontovat motorový převíječ, o dost líp se to pak drží. Jo a mám taky ještě jednoho jeho ED bratříčka 8-O
Dlouhé sklo je u mně 80-250/5. to je taky taková roura. Nedávno sem ji vytáhl na focení koncertu a kámoš mi říka "ty máš nový foťák?"... Tak sem mu to vymluvil, že nemám, že mi jen image vylepšuje jiný objektiv :-)
Tak, vcelku slušně jsme tohle vlákno zprznili :-)
  • 0

#47 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 11 September 2007 - 19:48:29

hehe našel jsem fotku svého stádečka na OMko... :-( Vložený obrázek
Až se Mamiak vynadíva, tak to Dany smaž.
  • 0

#48 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 September 2007 - 22:21:30

hehe našel jsem fotku svého stádečka na OMko... :-(
Až se Mamiak vynadíva, tak to Dany smaž.


Proc je to hezky :-) asi sem taky prihodim svoje sekor stado :cry:
  • 0

#49 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 11 September 2007 - 23:22:49

8-O vono to tady už jednou bylo, žejo, sám sem napomínal :-( ale na todle se vopravdu nedá říct nic jinýho než hajzle, hajzle, hajzle :cry: :-)

co tam máš konkrétně za kousky? já kromě záklaďáku (toho nejvobyčejnějšího, ale i tak skvělýho) si momentálně ujíždim na fantastický 2,8/100 a celkem nechávam doma nudnou a tmavou 3,5/28
  • 0

#50 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 12 September 2007 - 07:49:23

8-O vono to tady už jednou bylo, žejo, sám sem napomínal :-( ale na todle se vopravdu nedá říct nic jinýho než hajzle, hajzle, hajzle :cry: :-)

co tam máš konkrétně za kousky? já kromě záklaďáku (toho nejvobyčejnějšího, ale i tak skvělýho) si momentálně ujíždim na fantastický 2,8/100 a celkem nechávam doma nudnou a tmavou 3,5/28


ja se take musim pridat... zuiko 24/2.8, 35/2.8, 50/1.8 a jakysi zoom kdyz jsem liny...35-70/3.5-4.5. mel jsem jeste 28/3.5...neni zly...a 75-150/4 (prodano...neb je to tele...) jo, a taky mam Kiron 28/2...coz je navzdory pomerne nezname znacce bajecny objektiv....podle testu srovnatelny s zuikem 28/2...coz dle mych zkusenosti by mohlo i odpovidat...tak je dobry
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních