Přejít na obsah


Fotka

Opemus 6 + EL Nikkor 50/2.8 - ostrenie?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
22 odpovědí na toto téma

#1 blacklight

blacklight

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 September 2007 - 10:04:26

Zdravim,

potreboval by som poradit s nasledovnym problemom. Zadovazil som si Opemus 6 s farebnou hlavou Color 3, cez net som kupil EL-Nikkor 50/2.8, znicil jednu halogenku ked som ju pripojil do 220V, kupil druhu, kupil trafo, vsetko vycistil a pozapajal a chcel sa dat do zvacsovania - ale s tym Nikkorom sa neda zaostrit obraz na maskovacom rame.

Nech hybem ako hybem, v ani jednej polohe to nie je ostre, este najviac ked je ten objektiv uplne tesne pri drziaku negativu, ale aj tak to ma daleko do ostreho. Na druhej strane s 80-kou Anaretom sa zaostrit da, aj ked tiez ledva ledva. Neviete cim by to mohlo byt? Mozno je to nejaka uplne jednoducha vec a budem za blba, ale tak lepsie sa opytat :)

Diky
  • 0

#2 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 September 2007 - 10:10:09

Ten Nikkor máš předpokládám našroubovaný v takový redukci. často to bejvá mistička - zkus misku otočit, aby byl objektiv zapuštěnej. Ty dva, tři centimetry udělají přesně to, co potřebuješ.

BTW: jak se ti povedlo nacpat atypickou vidlici do zásuvky? :) :)
  • 0

#3 blacklight

blacklight

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 September 2007 - 10:14:55

Ten Nikkor máš předpokládám našroubovaný v takový redukci. často to bejvá mistička - zkus misku otočit, aby byl objektiv zapuštěnej. Ty dva, tři centimetry udělají přesně to, co potřebuješ.

BTW: jak se ti povedlo nacpat atypickou vidlici do zásuvky? :) :)


ano, v takej misticke, skusim to otocit, dik. no, nie do zasuvky, vsak som zobral snuru s vypinacom, pekne napojil drotiky, pripojil do prudu, cvakol vypinacom, spravilo to take PUFF! no a potom som postupne prisiel na to, ze na halogenku treba trafo :)
  • 0

#4 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 September 2007 - 11:43:25

spravilo to take PUFF! no a potom som postupne prisiel na to, ze na halogenku treba trafo
:) :) :)
  • 0

#5 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 3 September 2007 - 08:29:46

no, nie do zasuvky, vsak som zobral snuru s vypinacom, pekne napojil drotiky, pripojil do prudu, cvakol vypinacom, spravilo to take PUFF! no a potom som postupne prisiel na to, ze na halogenku treba trafo :(

Nic si z toho nedelej - ja pracne predelal tu atyp vidlici na klasickou (a pri tom si brucel co je to za blby vynalez) a dopadl uplne stejne:-) Jeste jsem pri tom PUFF koukal do te zarovky...
  • 0

#6 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 3 September 2007 - 19:52:00

no, nie do zasuvky, vsak som zobral snuru s vypinacom, pekne napojil drotiky, pripojil do prudu, cvakol vypinacom, spravilo to take PUFF! no a potom som postupne prisiel na to, ze na halogenku treba trafo :D

Nic si z toho nedelej - ja pracne predelal tu atyp vidlici na klasickou (a pri tom si brucel co je to za blby vynalez) a dopadl uplne stejne:-) Jeste jsem pri tom PUFF koukal do te zarovky...

:lol: :D :D
  • 0

#7 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 3 September 2007 - 20:00:55

No tak abych se teda taky přiznal.

Taky jsem na to trochu vejral, ale naštěstí je v baráku hned několik odborníků, nechal jsem si poradit. Bez nich bych ale smažil taky :D
  • 0

#8 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 3 September 2007 - 20:13:43

ja mel take tisic chuti vrazit zvetsovak s barevnou hlavou do zasuvky...odradilo mne ze na tom nikde nebylo 220V...a take ze se zvetsovaky casto rpodavaji s trafem...stacil email do nemecka...a bylo jasno....
  • 0

#9 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 31 December 2007 - 17:51:15

Mam podobnej problém, jako blacklight.

Když na muj Magnifax 3 našroubuju Meogon 5,6/50, tak formát 30x40cm prostě nezaostřim. S Anaretem to dam celkem v pohodě. Mističku tam mam strčenou správně.

Zajímá mě: jak předem (než ho koupim) poznam, že bude ten objektiv na Magnifaxu zaostřovat, jak má?
  • 0

#10 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 31 December 2007 - 18:51:37

maaca: co je to "správně"? Ona ta "miska" se musí otočit podle použitého ohniska zvětšovacího objektivu....
Čili: obě polohy misky (konkávní i konvexní plochou k objektivu) jsou správné - jenom každá pro jiné ohnisko!
  • 0

#11 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 31 December 2007 - 19:25:43

"správně" sem myslel tak, že je miska v poloze, ve kterej je objektiv bliž k filmu
  • 0

#12 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 1 January 2008 - 16:34:39

Čili: obě polohy misky (konkávní i konvexní plochou k objektivu) jsou správné - jenom každá pro jiné ohnisko!

Jo, ale do některého zvětšováku se široký objektiv v obrácené poloze misky vůbec nevejde! Příklad: Do Axomatu 5 se EL-Nikkor 4/50 vejde, standarta i miska jsou dost velké. Ale do Opemusu II to žádným způsobem nejde, původní miska (z vnější strany smaltovaná) vůbec nejde obrátit a ta k tomu určená je moc úzká (jen pro závit M24 a M39 by tam nevlezl ani se správnou miskou).
  • 0

#13 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 15 October 2008 - 07:44:00

Problém: Magnifax 3 je moc velkej, díky tomu je Meogon 5,6/50 moc daleko od filmu a nejde tedy zaostřit při větším zvětšení.

Můj nápad, jak to řešit: sehnet hlubší misku. Teď tam mám asi 1,5cm hlubokou, ale mohla by mít klidně i 4cm.

Otázka1: Je to naprostá kravina?
Otázka2: Setkal se s tím někdy někdo?
Otázka3: Kdo (a za kolik asi) by to dokázal udělat?

Poznámka: Pořízení menšího zvětšováku by znamenalo k němu koupit ještě sadu MG filtrů a to už jsme cenově moc vysoko.
  • 0

#14 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 October 2008 - 10:03:48

Je to nějaké prapodivné.... ještě příležitostně změřím hloubku originální misky a dodám údaj. Známý dělá v této kombinaci naprosto běžně a je vše OK
  • 0

#15 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 15 October 2008 - 10:27:12

Myslim, ze miska je original. Meogon je starsi typ koupeny na Aukru. Vetsi foto, nez 24x30cm proste neudelam. Tezko rict, jestli s nim predchozi majitel neco delal, ale kresli opravdu skvele - na 1. pohled lepsi ostrost i kontrast, nez Anaret.
  • 0

#16 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 October 2008 - 11:18:55

misku jsem měřil, má 1,5cm, Takže OK. Takže chyba musí být někde jinde. Zkus se podívat na kondenzor, horní čočka by měla být menší než spodní. Jinak bych viděl problém v objektivu.
  • 0

#17 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 October 2008 - 11:30:12

I já řeším podobný problém s padesátkou anaretem na Magnifaxu 3a. Bylo mi poraděno, abych tam prsknul hlubší misku, ale zatím se mi ji nepodařilo sehant. Pokud na něco narazím, tak se ozvu, kdyby měl někdo tip, tak ať ho sem hodí:wink:
  • 0

#18 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 15 October 2008 - 12:08:56

misku jsem měřil, má 1,5cm, Takže OK. Takže chyba musí být někde jinde. Zkus se podívat na kondenzor, horní čočka by měla být menší než spodní. Jinak bych viděl problém v objektivu.


Kondenzor mam spravnej.
  • 0

#19 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 October 2008 - 12:11:03

Kondenzor s ostrostí nesouvisí, chjo....
  • 0

#20 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 15 October 2008 - 12:36:43

I já řeším podobný problém s padesátkou anaretem na Magnifaxu 3a. Bylo mi poraděno, abych tam prsknul hlubší misku, ale zatím se mi ji nepodařilo sehant. Pokud na něco narazím, tak se ozvu, kdyby měl někdo tip, tak ať ho sem hodí:-)


S Anaretem problem nemam... s tim udelam 30x40 a jeste mam dost velkou rezervu. Ale Anaret je malinkej a v podstate se celej vejde do misky, ven kouka jenom kousek. Nema to neco spolecnyho s optickym stredem soustavy?
  • 0

#21 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 October 2008 - 18:32:24

Kondenzor s ostrostí nesouvisí, chjo....


je mi jasný... ale nevhodný kondenzor nebo chybějící může vyvolat dojem divného ostření. A tolik dílů, kde by mohl být problém zvětšovák zase nemá. Možná jen prostě netrefili tenkrát v meoptě ohniskovou vzdálenost meogonu a dostali se někde ke 40mm.
  • 0

#22 lomihnat

lomihnat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 52

Publikováno 26 April 2019 - 15:06:49

Oživujem 10 rokov mŕtve vlákno, ale riešil som rovnaký problém - kúpil som Nikkor 50/2,8 na Magnifax 3 a nemohol som zaostriť foto väčšie než ca. 10x15. Problém bol v mechu, ktorý sa jednoducho nedal stlačiť tak, aby bol objektív dostatočne blízko k filmu. Preto som (s výdatnou pomocou mojej ženy) vyrobil jednoduchý, ale účinný širokouhlý mech, ktorý sa dá stlačiť tak, že objektív je najvyššej možnej polohe a zaostrí pri akomkoľvek zväčšení.

 

Zuqz3xI.jpg


  • 5

#23 Janim

Janim

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 27 April 2019 - 10:27:55

To je přesně ono. Hlavně starší kusy z druhé ruky mají měch ztuhlý a nepoddajný a prostě nejdou víc stlačit, aby se dalo s padesátkou kvalitně zaostřit. Dost pomůže měch vyndat a napustit přípravkem na ošetření obuvi ... podle materiálu. Nechte si poradit od vašeho obuvníka :mrgreen:


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních