Přejít na obsah


Fotka

6*6


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
56 odpovědí na toto téma

#1 Bedrun

Bedrun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 54 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 září 2007 - 20:43:57

Poradíte mi nějaký fotoaparat formátu 6*6 s výměnými skly a rozumnou cenou. Tento formát mám kvůli zvětšováku nechce se mi už nic přezbrojovat.
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 září 2007 - 20:51:27

Tak co? Kdo první plivne směrek k DDR??? :D
  • 0

#3 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 3 září 2007 - 20:51:33

Bronica SQ-A
  • 0

#4 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 září 2007 - 20:52:02

asi záleží, co si od 6x6 slibuješ a co bys s tím chtěl fotit
  • 0

#5 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 3 září 2007 - 21:28:16

a na velikosti investice.

Zrcadlovka, jedno- nebo dovouoká? či snad dálkoměr?

Jenooká zrcadlovka:
Kiev 88 (+ výměnná záda, víc user-friendly proti K80, u některých možno použít P-six skla; - nemusí být 100% spolehlivý, malinko těžší)
P-six (komentář nechám pro majitele)
Bronica SQ-* (+výměnná záda 66 i 645, slušná skla, kupa příslušenství, nejspolehlivější)

Dvouoká zrcadlovka:
Mamyia C330 (dražší)

Dálkoměr:
Mamyia 6 (teda doufám že je to 6x6)

Jinak nepřijde mi zrovna jako nejlepší důvod pro čtverec nedostatečná kapacita zvětšováku.
  • 0

#6 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 září 2007 - 21:45:23

Taky jsem si myslel, že mi na čtverci chybí možnost měnit objektivy, teď už bych to ani tak neviděl +/- 90% fotek ze sixe mám se záklaďákem, případně se záklaďákem a mezikroužky. Pak s 50 a 120, fotky se 180 bych snad i spočítal na prstech... Vážně víš, že chceš měnit objektivy?
Pokud jo, tak bych právě toho sixe zvážil - až na malou temnou malou matnici a nepředsklápěcí zrcátko je to bezva strojek za pusu. Navíc, vzhledem k tomu, že ke čtverci tě netáhne ani tak kouzlo toho formátu jako spíš přezbrojovací lenost, nepouštěl bych se hned do větších investic. Mimochodem se zvětšovákem na 6x6 se určité dá dělat i 645 :D

Jediné na co se ten six podle mě nehodí, jsou věci ze stativu, když vychází časy 1/30-5s, protože na to, abys udržel to zabudované kladivo na uzdě, ti jen tak nějaká trojnožka nestačí...

Mazivo prý zamrzá a o spolehlivosti se taky mnoho dobrého nedočteš, osobně jsem s tím foťákem (zatím) takovýto problém neměl (ale mám ho cca 3/4 roku).
  • 0

#7 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 4 září 2007 - 02:02:16

Ty Bendrune, poslúchaj, já su zvědavý jak sviňa. Proč zrovna "BEDRUN"??? Ono mi to neco připomíná. No k tej tvojí otázce, no když si mluvil o tem zvětšováku tož také myslím, že by mohl přijít h uvahu i formát 6x4,5 , ne? Hnedkaj by sa ta paleta aparátu rozšířila. K tým návrhom kolegů bych sa přiklonil k tej mamci c 330, je krásná, něžná a dívá sa na svět dvůma kukadlama.
  • 0

#8 kkral

kkral

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 září 2007 - 08:30:35

Zdravím, jeden P-six se mi doma nevyužitý povaluje ve skříni, jsou k němu i slušná skla "50" "80" "120" mezikroužky, šachta a obyčejný hranol. Pokud by jsi měl zájem je volný, cena je na naší dohodě, ale zbohatnout rozhodně nechci. Jo tělo je cca dva roky po opravě a má nafoceno "celý " jeden film. Už je to tak, zlákal mne Linhof 6x9 a Minolta Autocord 6x6, tož proto.
  • 0

#9 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 4 září 2007 - 10:23:45

já ti ani nevim přesně proč, ale u všech mejch formátů sem vobčas hodně rád za nejrůznější skla a sklíčka, co jich k nim mam. kromě jedinýho ... 6x6. tam se mi zdá, že snad ani nejsou potřeba, ale nevim... :D
  • 0

#10 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 září 2007 - 13:38:47

čtverec mi nějak neleze do oka, s kompozici bych mel trochu problem. Ale kdybych se pro nej nahodou rozhodl, tak urcie Zenza Bronica SQ-A. Měl jsem ji v ruce a tak nějak se mi i víc líbí než třeba Hasi:)
  • 0

#11 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 září 2007 - 14:23:07

já ti ani nevim přesně proč, ale u všech mejch formátů sem vobčas hodně rád za nejrůznější skla a sklíčka, co jich k nim mam. kromě jedinýho ... 6x6. tam se mi zdá, že snad ani nejsou potřeba, ale nevim... :)

S tim plně souhlasim, a to dokonce tak moc, že jsem se rozhodl prodat všecky svoje sixoskla krom záklaďáku...
  • 0

#12 Bedrun

Bedrun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 54 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 září 2007 - 14:52:40

Převážně fotím krajinu (třeba krajinka v zimním hávu) a ze stativu, je to takový útěk ode všeho a právě 6*6 je největší formát co zvládne můj zvětšovák(Opemus 6). Snad by šla i varianta 645. Samozřejmě nejraději co nejlevněji. Jo a zajímal by mě důvod proč používáte u čtverce převážně záklaďák? :)
  • 0

#13 Bedrun

Bedrun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 54 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 září 2007 - 14:54:37

Ty Bendrune, poslúchaj, já su zvědavý jak sviňa. Proč zrovna "BEDRUN"??? Ono mi to neco připomíná. No k tej tvojí otázce, no když si mluvil o tem zvětšováku tož také myslím, že by mohl přijít h uvahu i formát 6x4,5 , ne? Hnedkaj by sa ta paleta aparátu rozšířila. K tým návrhom kolegů bych sa přiklonil k tej mamci c 330, je krásná, něžná a dívá sa na svět dvůma kukadlama.


Je to zkratka mého příjmení
  • 0

#14 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 září 2007 - 15:10:54

Jo a zajímal by mě důvod proč používáte u čtverce převážně záklaďák? :)


Upřímně řečeno, taky by mě to zajímalo :)
Ono to samozřejmně není bez výjimek, ale to jsou typicky věci, kde se nedá jít dál nebo blíž...
  • 0

#15 Bedrun

Bedrun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 54 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 září 2007 - 20:27:20

tak hoďte sem i nějaké 645 formáty :)
  • 0

#16 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 4 září 2007 - 21:15:46

V 645 bych zase bral Mamiyi 645 Pro
  • 0

#17 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 září 2007 - 21:16:43

http://www.temnakomo...c&highlight=645

Kdo hledá, najde...
  • 0

#18 erbis

erbis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 září 2007 - 22:22:42

Zdravím, jeden P-six se mi doma nevyužitý povaluje ve skříni, jsou k němu i slušná skla "50" "80" "120" mezikroužky, šachta a obyčejný hranol. Pokud by jsi měl zájem je volný, cena je na naší dohodě, ale zbohatnout rozhodně nechci. Jo tělo je cca dva roky po opravě a má nafoceno "celý " jeden film. Už je to tak, zlákal mne Linhof 6x9 a Minolta Autocord 6x6, tož proto.


Kolik chceš za P6+příslušenství?
  • 0

#19 kkral

kkral

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 září 2007 - 05:43:06

Zdravím, jeden P-six se mi doma nevyužitý povaluje ve skříni, jsou k němu i slušná skla "50" "80" "120" mezikroužky, šachta a obyčejný hranol. Pokud by jsi měl zájem je volný, cena je na naší dohodě, ale zbohatnout rozhodně nechci. Jo tělo je cca dva roky po opravě a má nafoceno "celý " jeden film. Už je to tak, zlákal mne Linhof 6x9 a Minolta Autocord 6x6, tož proto.


Kolik chceš za P6+příslušenství?


Tak asi 6 000 kč , pokud máš zájem ozvi se na:
karel.kral.&seznam.cz
  • 0

#20 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 16 září 2007 - 20:46:54

já ti ani nevim přesně proč, ale u všech mejch formátů sem vobčas hodně rád za nejrůznější skla a sklíčka, co jich k nim mam. kromě jedinýho ... 6x6. tam se mi zdá, že snad ani nejsou potřeba, ale nevim... :lol:

poprvé se mi to nepovedlo odeslat, tak to zkusím ještě jednou zkráceně, když je více lidí pohromadě, tak pětašedesátka někdy není špatná volba. ahoj
  • 0

#21 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 21 březen 2009 - 23:29:30

já ti ani nevim přesně proč, ale u všech mejch formátů sem vobčas hodně rád za nejrůznější skla a sklíčka, co jich k nim mam. kromě jedinýho ... 6x6. tam se mi zdá, že snad ani nejsou potřeba, ale nevim... :)

poprvé se mi to nepovedlo odeslat, tak to zkusím ještě jednou zkráceně, když je více lidí pohromadě, tak pětašedesátka někdy není špatná volba. ahoj

já jsem třeba 66 volil proto že se mi to na čtverec víc líbí a zadruhé jsem nepotkal (kromě eRZety) stroj orientovaný na výšku a přiznejme si že pokud člověn nemá hranol, tak se mu s otočeným foťákem musí pěkně blbě pracovat. měl jsem párkrát v rukou Maminu 645 a na výšku byla divná(ona je celkově nějaká divná - ale kvality jí nelze upřít)

zatím jsem teda bronicou moc svitků neprotáhl ale na tom čtverci se mi líbí i to že výborně koresponduje s bleskem (mám blesk "na šibenici" ať už bleskám ze kterého chci směru, tak se s tím dycky domluvím - ono bleskání s SQA s gripem a postavenou naštorc že blesk který je normálně vpravo je nahoře je úžasný pocit.)
  • 0

#22 karelveprik

karelveprik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 březen 2009 - 23:42:28

čus. fotím na čtverce, taky mám prd prachy, takže: kvůli měkkýmu sklu - flexaret, no a pak výměna skel - pentacon six, měl jsem štěstí, musím zaklepat, mazivo zatím nezamrzlo a fotil jsem s nim v zimě v totál vánici v noci cca 1 minutu v kuse/1 snímek a gut. akorát byl problém u psixe, že překrýval políčka. to jsem na radu kámoše vyřešil - prostě jsem do něj zezadu vyvrtal vrtačkou díru, dal přes to červené sklíčko, takže v poho - vidím čísla snímků atd. takže six a flexaret - moje nej 6x6. no a pak holga .-))))

snímek č.1 . flexaret

Vložený obrázek

snímek č. 2 - psix


Vložený obrázek
  • 0

#23 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 22 březen 2009 - 10:22:40

George, zasloužil bys pár na zadek!

A teď k dotazu. Pokud si někdo chce 6x6 zkusit, naopak P-Sixe doporučuji. Výborné objektivy a tělo taky slušný. To vše za směšný peňauze. Nemá smysl hned vyhazovat peníze, aby pokud vás tenhle formát "nechytne" ležel drahej foťák ve skříni...
Nechte si fotoaparát seřídit a hlavně promazat, naučte se založit film a bude vám sloužit spolehlivě a věrně. Je nanejvýš jasné, že pokud je někdo hovado, rozpadne se mu v rukách jakýkoliv přístroj...

Tak co? Kdo první plivne směrek k DDR??? :)


  • 0

#24 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 22 březen 2009 - 10:54:42

sem zjistil, po dlouhodobym zkoušení, že to na ten čtverec prostě neumim nakomponovat. snad kromě portrétů, ale ty skoro nefotim
tak mi teď doma leží 100% funkční psix s 80 a 50mm sklama ve výtečnysm stavu, co nepřekrejvá a nasází na svitex 13... a má hodně, hodně tichou závěrku /na to, že je to six/
  • 0

#25 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 107 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 22 březen 2009 - 14:36:51

Asi jsem úchylnej, nemoderní, nevzdělanej.....prostě fotím na Praktisixe. Koupil jsem jej asi před 10ti lety od pana Hnika, kterej jej měl po dědoj. Skla 50, 80, 120, 180. Nevím koli stovek špulek prošlo přístrojem. Fotí stále. Závěrka sice byla dvakrát propálená od sluníčka, ale to se spravilo.
Mám dojem, že závěrka jde mnohem klidněji a s lepším zvukem než-li Psixy.
Domnívám se, že pro začátek je Psix dostatečně dobrý. Nyní šilhám po Bronice, ale jen asi ze stejného důvodu jako když ženská chce novou sukni a vy víte, že jich má plnou skříň.

Otec.
  • 0

#26 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 22 březen 2009 - 14:57:45

Asi jsem úchylnej, nemoderní, nevzdělanej.....prostě fotím na Praktisixe. Koupil jsem jej asi před 10ti lety od pana Hnika, kterej jej měl po dědoj. Skla 50, 80, 120, 180. Nevím koli stovek špulek prošlo přístrojem. Fotí stále. Závěrka sice byla dvakrát propálená od sluníčka, ale to se spravilo.
Mám dojem, že závěrka jde mnohem klidněji a s lepším zvukem než-li Psixy.
Domnívám se, že pro začátek je Psix dostatečně dobrý. Nyní šilhám po Bronice, ale jen asi ze stejného důvodu jako když ženská chce novou sukni a vy víte, že jich má plnou skříň.

Otec.


On má Praktisix proti Pentaconu six jednu nevýhodu, která ale v praxi je asi spíš výhodou. Posun filmu je totiž řešený jednodušeji, prostě vždy otočí cívkou o stejný počet otáček, odpadají taková ta kolečka, která se odvalují po filmu. Takže sice nejsou z principu mezery mezi políčky pořád stejné, ale na druhé straně je menší riziko totálního selhání posunu filmu s nějakým překryvem políček atd.
Takže tě rozhodně za nějakého úchyla nepokládám, mě se Praktisix taky líbí skoro víc než "nový" Pentacon six a jeden kus tu jako sběratelský taky mám (asi už nefunkční).
Na druhé straně si ale myslím, že pokud si tu Bronicu koupíš (celkem fuk zda 6x4,5 ETR anebo 6x6 SQ, tak zažiješ lehký šok a za ty teorie o zbytečných sukních si s trochou nadsázky dáš pár facek - ono je to opravdu někde úplně jinde než jakýkoli psix a dovolím si říct, že nejen v komfortu, ale i v kvalitě, třeba rázy zrcadla u sixe prostě plně neodstraníš nikdy a ani kvalita té DDR optiky není zdaleka tak vysoká, jak si lidé občas namlouvají :)
  • 0

#27 DavidS

DavidS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 85 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 březen 2009 - 15:53:20

ani kvalita té DDR optiky není zdaleka tak vysoká, jak si lidé občas namlouvají :)


Řekl bych, že ta optika je lepší než všechno, co jsem mohl kdy vyzkoušet od značek Hasselblad, Bronica nebo Mamiya. Zatímco tahle skla se od sebe liší hlavně počtem čar na mm a na fotce člověk většinou houby pozná, tak "rukopis" Biometarů 80 a 120 nebo Sonnaru 180 poznám velmi dobře - za předpokladu, že jsou cloněné max. na 5.6 a ostřené max. na tři metry. Ale až budu někdy dělat zvětšeniny metr krát metr, pak možná tu moderní optiku docením - ovšem za předpokladu, že se mi podaří dobře zaostřit :)
  • 0

#28 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 22 březen 2009 - 16:03:44

On má Praktisix proti Pentaconu six jednu nevýhodu, která ale v praxi je asi spíš výhodou. Posun filmu je totiž řešený jednodušeji, prostě vždy otočí cívkou o stejný počet otáček, odpadají taková ta kolečka, která se odvalují po filmu. Takže sice nejsou z principu mezery mezi políčky pořád stejné, ale na druhé straně je menší riziko totálního selhání posunu filmu s nějakým překryvem políček atd.


Jak to přesně funguje, aby se vešlo 12 políček? Můj Pentacon Six je totiž momentálně také tímto způsobem upraven a vejde se mi políček jen 8.
  • 0

#29 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 22 březen 2009 - 16:51:57

.... a ani kvalita té DDR optiky není zdaleka tak vysoká, jak si lidé občas namlouvají :)


mno a to já si zasejc dovolím tvrdit, že rozdíl v kvalitě optiky Psixu a těch ostatních není zdaleka takovej, jak se to lidi snaží tvrdit. Když se dívám na svý negativy a fotky co jsem pořídil třebas 50kou flektogonem, tak jako nevím co víc bych už měl po podobným SF skle chtít. M7 se kterou mám též tu čest má třeba já nevím kolik čar/mm ale na fotce to fakt vidět není. Jedna věc je teorie a druhá reálnej svět kdy fotku větší jak 30x40 stejně málokdy uděláš. Navíc mám dojem, že se občas zapomíná, že taková foma 100 kupříkladu má (v ideálním případě!) nějakejch 110 čar/mm. Navíc třeba bokeh toho flektogonu to je hodně pěknej příběh :) :D Takže souhlas s DavidemS. Skla určitě nejsou důvod proč se Sixu vybejbat :)
  • 0

#30 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 22 březen 2009 - 16:54:33

Jak to přesně funguje, aby se vešlo 12 políček? Můj Pentacon Six je totiž momentálně také tímto způsobem upraven a vejde se mi políček jen 8.


To se mě moc ptáš, už jsem s tím nefotil x let. Fakt ale je, že to na začátku filmu mělo mezeru pár mm a končilo to někde u centimetru - plynulý nárůst. Celkem ale nevidím důvod, proč by to mělo v tomto režimu umět jen 8 snímků, to se musel autor úpravy opravdu hodně jistit, pokud by se měl snížit počet políček, tak nejvýš o jedno či dvě.
  • 0

#31 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 22 březen 2009 - 16:54:59

Měl jsem tu čest s P-sixovými skly 50, 80, 120 a 180 a souhlasím, že jsou velmi dobrá
  • 0

#32 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 22 březen 2009 - 17:07:15


Jak to přesně funguje, aby se vešlo 12 políček? Můj Pentacon Six je totiž momentálně také tímto způsobem upraven a vejde se mi políček jen 8.


To se mě moc ptáš, už jsem s tím nefotil x let. Fakt ale je, že to na začátku filmu mělo mezeru pár mm a končilo to někde u centimetru - plynulý nárůst. Celkem ale nevidím důvod, proč by to mělo v tomto režimu umět jen 8 snímků, to se musel autor úpravy opravdu hodně jistit, pokud by se měl snížit počet políček, tak nejvýš o jedno či dvě.


Zapomněl jsem slovo "úprava" dát do uvozovek. Jde samozřejmě o poruchu. Jelikož se tloušťka cívky s filmem s každým odfoceným políčkem zvyšuje, roste i její obvod a tedy i délka filmu, kterou na sebe cívka navine. Pokud není v aparátu nejaký mechanismus, jak film brzdit (jako je to u pentaconu sixe)... Jelikož je ale tento mechanismus u p-sixe velice nešťastný, třeba by byl praktisix dobrá předloha pro nějakou modifikace, nad kterou uvažuji.

Zatím zvažuji zpomalit převjení tím, že odstraním pár zubů z převodu u přetáčecí páčky. Následně vytvořím otvor s červeným sklíčkem a budu dopřetáčet první snímky, které by se jinak překrývaly. Má někdo jiný nápad? Ještě je tu možnost vyměnit jeden spodní knoflík za přetáčec kolečko např. z poničeného Ljubitela.
  • 0

#33 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 22 březen 2009 - 17:21:40

Zatím zvažuji zpomalit převjení tím, že odstraním pár zubů z převodu u přetáčecí páčky. Následně vytvořím otvor s červeným sklíčkem a budu dopřetáčet první snímky, které by se jinak překrývaly. Má někdo jiný nápad? Ještě je tu možnost vyměnit jeden spodní knoflík za přetáčec kolečko např. z poničeného Ljubitela.


Myslím že nejlepší řešení by bylo koupit lacino někde tělo, který má to převíjení v háji a udělat brutální úpravu spočívající ve vyrabování celýho toho mechanismu a následný inštalaci kolečka místo páčky s převíjením podle čísel na pásu sledovaných ďourou v zádech. Kruciální problém celýho sixe by tak byl na daným těle provždy odstraněn. Toto "konečné řešení Sixovské otázky" už tu mnohokráte padlo, nevím ale zda-li ho někdo realizoval :)
  • 0

#34 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 22 březen 2009 - 17:44:21

Ona právě ta úprava zase tak brutální být nemusí, řekl bych. Mě by stačilo dosáhnout toho překrývání políček - pak už je to hračka: udělat díru v zádech a přilepit červené sklíčko. Natahovat se bude normálně spřaženě s převíjením, ale po té se dopřetočí film s kontrolou čísel vzadu.

Já jsem zatím vyrobil MLU a odendal počítadlo snímků (natahování jde nyní hladce).
  • 0

#35 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 22 březen 2009 - 19:30:47

Jak to přesně funguje, aby se vešlo 12 políček? Můj Pentacon Six je totiž momentálně také tímto způsobem upraven a vejde se mi políček jen 8.

zajdi do Fotoškoda, do servisu, a máš to do 14 dnů opravený. měl sem stejnej problém. ve většině případů je to prasklá pružinka. teď se mi jich an svitek vejde 13. s jistotou a bez překrejvání.
  • 0

#36 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 22 březen 2009 - 22:41:13

Praktisix má převíjení řešené tak, že se na začátku filmu ručně vynuluje tlačítkem počitadlo a potom přístroj přibližně zohledňuje tloušťku navinutého filmu. Takže zpočátku se navíjecí cívka otáčí téměř po celou dobu pohybu převíjecí páčky a jak se blíží 12, délka záběru se zkracuje. U Praktisixů, které mi prošly rukama, to vcelku spolehlivě fungovalo na rozdíl od Pentacon sixů. Problém ale bývá závěrka, která často po těch zhruba padesáti letech od výroby (1956-66) prosvítá, pokud nejsou vyměněná plátna.
  • 0

#37 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 23 březen 2009 - 07:52:41

Ona právě ta úprava zase tak brutální být nemusí, řekl bych. Mě by stačilo dosáhnout toho překrývání políček - pak už je to hračka: udělat díru v zádech a přilepit červené sklíčko. Natahovat se bude normálně spřaženě s převíjením, ale po té se dopřetočí film s kontrolou čísel vzadu.

Já jsem zatím vyrobil MLU a odendal počítadlo snímků (natahování jde nyní hladce).


Six a MLU to by mě zajímalo? Jak jsi to vyřešil venco. Nemáš někde foto toho tvojého Sixíka?
  • 0

#38 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 107 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 23 březen 2009 - 10:10:21

Měl jsem tu čest s P-sixovými skly 50, 80, 120 a 180 a souhlasím, že jsou velmi dobrá

Když Člověku stačí, tak co řešit. Zapomínáme, že technická kvalita objektivů je dostatečná a smysl fotky tkví v jejim obsahu. Sám jsem taky technohračička a tak skoro zbytečně se ženu za lepším. No což. Kdos bez viny, hoď mamiyou.
  • 0

#39 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 23 březen 2009 - 10:22:40

Kdos bez viny, hoď mamiyou.

je povoleno ji chytit a hodit po tobě něco jiného? :oops:
  • 0

#40 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 březen 2009 - 11:06:25

na střednim formátu je krásný právě to, že tady už má smysl pídit se po sklech s "rukopisem" namísto skel s "čarama" ....

jinak je to na diskuzi někde do diginefu, jestli už digitál dohonil a nebo předhonil sf - to je úplně mimo :oops:
  • 0

#41 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 23 březen 2009 - 11:16:10

já jsem třeba včera své přítulce vysvětloval rozdíl mezi rastrovým zobrazením a vektorovým právě na rozdílu digitálu a analogu...
  • 0

#42 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 23 březen 2009 - 11:25:24

já jsem třeba včera své přítulce vysvětloval rozdíl mezi rastrovým zobrazením a vektorovým právě na rozdílu digitálu a analogu...


rozdil mezi cim a cim ???:oops:)))
  • 0

#43 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 březen 2009 - 11:28:34

jestli to pochopila :cry: tak musí bejt škaredá jak noc :oops: v opačnym (a předpokládanym) případě ti nad těma klasickejma určitě řekla něco jako: já ti nevim proč, ale tyhlety sou takový nějaký hezčí, co??? :lol:
  • 0

#44 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 107 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 23 březen 2009 - 11:33:32

já jsem třeba včera své přítulce vysvětloval rozdíl mezi rastrovým zobrazením a vektorovým právě na rozdílu digitálu a analogu...


Chudák ženská.??
Na co ty ženský dnes letěj??

Z mého mládí =
.....................To já by jsem spíše zatoužil být rukavičkou na Tvé dlani, aby jsem mohl hladit Tvoji tvář.........( Shakespeare ).
  • 0

#45 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 23 březen 2009 - 13:18:49

jestli to pochopila :cry: tak musí bejt škaredá jak noc :oops: :lol:


Znal jsem jednu slečnu co chodila do začouzenejch hospod, pila pivo a rum a při třetím štvrtým škopku se začasté rozpovídala o Heisenbergově principu neurčitosti či podobnejch subtilních záležitostech a přitom byla krásná jak madona zbraslavská. Ale možná že byla tou pravidlo potvrzující vyýjimkou :-(
  • 0

#46 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 březen 2009 - 14:20:23

no esli to nebyla vona.... z tý zbraslavě. jinak si to těžko vysvětlit :oops:
  • 0

#47 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 březen 2009 - 15:08:42

někdy v hospodě funguje technický zaměření - zmínil jsem se nějaký slečně tehdy na diskošce o "grafu, či austenetický struktuře oceli" - ani tehdy jsem pořádně nevěděl co to bylo za graf, neboť jako automechanický učedník jsem spíš nejtoval obložení, ale velmi jsem stoupl v jejích očích a celý večer je ze mě nespustila a užasle se tvářila!
byla to nějaká nalíčená strojařka, či co
  • 0

#48 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 23 březen 2009 - 16:49:44

jestli to pochopila :cry: tak musí bejt škaredá jak noc :oops: v opačnym (a předpokládanym) případě ti nad těma klasickejma určitě řekla něco jako: já ti nevim proč, ale tyhlety sou takový nějaký hezčí, co??? :lol:

vysvětloval jsem jí to asi čtvrt hodiny a použil mnohá připodobnění a názorné ukázky. ale až na tom rozdílu digi/film to pochopila (ona je totiž fanoušek filmu, ale fotí digi protože to mejdlíčko se schová do kabelky líp)
  • 0

#49 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 23 březen 2009 - 16:58:15

jestli to pochopila :cry: tak musí bejt škaredá jak noc :oops: v opačnym (a předpokládanym) případě ti nad těma klasickejma určitě řekla něco jako: já ti nevim proč, ale tyhlety sou takový nějaký hezčí, co??? :lol:

vysvětloval jsem jí to asi čtvrt hodiny a použil mnohá připodobnění a názorné ukázky. ale až na tom rozdílu digi/film to pochopila (ona je totiž fanoušek filmu, ale fotí digi protože to mejdlíčko se schová do kabelky líp)


tak jí kup dálkoměr - takovej HI-matic není o moc větší než ty digi křápy..
  • 0

#50 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 březen 2009 - 17:40:21

A zpět k tématu, ju? :oops:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních