Přejít na obsah


Fotka

ze tmy do světla, ze světla do tmy a ze tmy do světla a ze..


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 losak

losak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 září 2007 - 00:27:08

vážení dámy a vežené pánové,

ve zvětšování jsem mula (zatím temnokomorník-tupec), takže budu mít i tomu odpovídající dotaz: Jak řešíte kontrolu zkoušek a zvětšenin na normálním světle? Většinou zvětšuju v noci a zkoušky jakožto i zvětšeniny kontroluju někdy tak, že si v komoře rozsvítím nebo se přesunu do vedlejší místnosti a rozsvítím si tam. Zajímá mě za jakou dobu můžu, po vhození do ustalovače, prohlížet fotku při rozsvíceným světle, abych ji neublížil. A taky, jak kontrolujete zk a zvětšeniny, zda namáháte oči jako já neustálým rozsvěcením a zhasínáním, nebo jestli to dáváte jen při červeným resp. zeleným ochr. světle.

A ještě jeden dotaz z jinačího soudku. Zahlíd jsem tu debatu o tričkách. Dají se už koupit? By se mi jedno totiž docela hodilo, bych si ho vždycky oblík tak hodinu před zvětšováním a doma by už věděli, že maj 60 minut
na to aby si ze sklepa a prádelny vyzvedli, co potřebujou neb se tam pak budou několik hodin dít tajemný rejdy a temnokomornický čáry.

zmar a síru

losak
  • 0

#2 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 4 září 2007 - 01:55:55

Losak: Vitaj ogaro mezi nama, temnokorníkama!!! Tož teďkaj k tym dotazom.

1) Kontrolu řeším tak, že si rozvítím a mrknu sa jak to vyšlo. Dlabu na sušéní papíru atd.

2) K ustalovaču. Ono záleží jaký ustalovač používáš, estli ten rychloustalovač, nebo ten normální. U teho rychloustalovača stačí minutka, u teho pomaluustalovača to nechávám tak neco přes dvě minutky a pak už enom hledím jak mi to nevyšlo a dělám další prožkovky.

3) K tým očám. Očí namáhám, ale pro jistotu si dám co každů zvětšeninu kalíšek halůzkovej a ono to pak de dobře. Enom pak nemožu vylézt schody a moja mrmle cosi o tem, že je to v ložnici jak v pálenici. Ale oči mám dobré, aj doktor mi to potvrdil, když okoštovál moju kořalku.

4) K tym světlom. Ono zelené světlo se hodí spíš enem na ty pevné gradace, ale pokud používáš ty multicosi papíry, tož by mělo byt spíš takové to jantarové nebo červené co má ty jakési spektra posunuté nad tych 580 stupňů pana nanometra.

5) Ty k temu tričku. Tož já nevím jak to dopadlo, ale já v komoře používám řeznický jankl (takový ten kostičkovaný), protože mi už moja zakázala v něm chodit ven na světlo světa. Chodil sem v něm aj na výstavy a společenské akce, ale když mi ho chtěla spálit, tož jsem sa stáhl do ústraní a nosím ho enem v komoře.

Tož aj takový je život temnokomorníka.
  • 0

#3 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 září 2007 - 06:50:36

Zdarec, já odnedávna už suším, teda jenom zkoušky, hlavně ty "dolaďovací", přeci jen je to docela rozdíl, mezi suchým a mokrým papírem - při posuzování mokrého vidíš kresbu v černé a po uschnutí se ti to slije, někde je tu o tom vlákno (zkus hledat třeba "dry down", to by mohlo být slušné klíčové slovo). Pro oči je to ale makačka, to máš pravdu. V ustalovaču stačí chvilka - minuta, aby se převedl AgBr na nějaké ty ještě nerozpustné soli, to na pár minut životnosti stačí. Pak to ještě potahám v čisté vodě abych neměl od ustalovača mikrovlnku, občas se v ní přeci jen vyskytne nejaké jídlo...
  • 0

#4 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 4 září 2007 - 09:13:57

A ještě jeden dotaz z jinačího soudku. Zahlíd jsem tu debatu o tričkách. Dají se už koupit? By se mi jedno totiž docela hodilo, bych si ho vždycky oblík tak hodinu před zvětšováním a doma by už věděli, že maj 60 minut
to je hezky ultimativní přístup :D
shoda neexistuje, to je asi normální, tak si stáhni logo a dones ho do tričkový firmy a oni ti ho udělají, nebo si nějaký vymysli sám

sežeň si nějakou žárovku, nebo svítidlo "daylight" - mám takové a postačuje
po jeho rozsvícení se dívám chvíli jinam a zvykám oči a pak pohlédnu na snímek
jak radili ve starých knihách, není špatné mít vedle hotovou fotografii a koukat na zkoužku a tuto hotovou zároveň
já suším zkoužky fénem, usuším a potom podívám, no a je li venku ještě den, tak vyjdu na dvorek
  • 0

#5 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 4 září 2007 - 10:31:00

jo sušit je dobrý ale ne nutný - po čase se to naučíš vodhadovat, ale pro jistotu je to někdy dobrý i tak. třeba když máš nový papíry nebo unavený voko...

jináč vítej. už s vohledem na tvůj jazyk bych řek, že z tebe bude dobrej temnokomorník - takovej voriginální. no jako venkonc všichni tady, že jo :D :lol:
  • 0

#6 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 4 září 2007 - 11:57:30

ohledně toho sušení, já na ty matný proužky většinou vejrám tak dlouho, že mi uschnou v ruce.
  • 0

#7 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 4 září 2007 - 12:07:11

Hodil bych doplňující dotaz - pro vejrání v komoře je nejlepší jaký druh světla? Chtělo by to asi něco s denní barevnou teplotou. Momentálně mám v lampě pro komoru 150W halogenovou klasickou žárovku. Je trochu studenější, ale zdá se mi víc odhalující, než žárovka klasická. Je něco lepšího, co by se na tenhle účel hodilo?
  • 0

#8 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 4 září 2007 - 12:09:25

JJ to mně taky zajímá.. jaké osvětlení na sledování fotky... tedy v komoře.. a přirozené světlo vynechte..v místnosti bez oken se ho nedovolám....
  • 0

#9 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 4 září 2007 - 12:17:33

já by jsem to vzal čistě prakticky, když by mě při práci bolely oči, tak by sem si tam dal silnější žárovku. jinak jde jenom o zvyk.
  • 0

#10 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 4 září 2007 - 13:23:10

V komoře mám maloformátovou diaprohlížečku značky Hama (tak 10x15). Má to bílý difuzní světlo a dá se s tím svítit kde potřebuju. Když hodnotím zkoušku tak po několika sekundovém ustálení bez sušení na ní asi z 30 cm posvítím. To se mi osvědčilo jako vzdálenost ze které jasy a kontrasty působí poměrně shodně s výsledkem. Samozřejmě když chci posoudit jestli je černá opravdu černá, nebo jestli nemám přepálená světla, tak si svítím s trochu větší blízkosti.
  • 0

#11 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 září 2007 - 14:14:17

Koupil jsem v CTK zarovku co dela denni svetlo a mam to v komore.
  • 0

#12 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 září 2007 - 14:19:29

Hodil bych doplňující dotaz - pro vejrání v komoře je nejlepší jaký druh světla? Chtělo by to asi něco s denní barevnou teplotou. Momentálně mám v lampě pro komoru 150W halogenovou klasickou žárovku. Je trochu studenější, ale zdá se mi víc odhalující, než žárovka klasická. Je něco lepšího, co by se na tenhle účel hodilo?


V OBI jsem koupil žárovku Daylight. Myslím, že od Philipsu. Žádná drahota.
Na barvu ji fakt potřebuju, dřív jsem vylejzal z komory s fotkama, se kterýma jsem byl spokojen a na denním světle byly všechny studený, modrý...:)
  • 0

#13 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 5 září 2007 - 14:40:15

Ok, zajdu tam :o) Díky.
  • 0

#14 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 září 2007 - 16:59:26

nebo v jiný elektře, nebo velkoobchody, dělají většinou i drobnej prodej a rozdíl je tak 30 procent
  • 0

#15 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 září 2007 - 15:05:15

Radime, to sice jo, ale Obi má Pavel prakticky přes ulici:) Tak aspoň vytáhne paty z domu...8-)
  • 0

#16 poly

poly

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 9

Publikováno 8 září 2007 - 05:43:25

ohledně toho sušení, já na ty matný proužky většinou vejrám tak dlouho, že mi uschnou v ruce.

Dost dobrá hláška!

Já zkoušky nesuším, ale u multigrade je to zrádnější než u barytu. Hlavně nehodnotit fotky položené v ustalovači. Ty jsou tak nádherně brilantní a černá je černá. Pak to necháš uschnout - a děláš znovu.
  • 0

#17 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 září 2007 - 07:04:52

Já zkoušky nesuším, ale u multigrade je to zrádnější než u barytu.

A co teprv MG baryt :lol:

Když jsem teď naposledy zvětšoval (a právě MGB), tak jsem se na zkoušky s odpuštěním vyignoroval - udělal jsem tak dvě na začátku a pak jsem fotky zvětšoval podle toho jak mi přišel negativ, většinou byly v pohodě už na první pokus :lol:

Samo, není to vrcholná ukázka mých printérských schopností, ale krásně jsem si to užil, nazvětšoval z celého filmu co mi přišlo jen trochu zajímavé a už v jednu šel spát (do komory jsem se dostal kolem deváté).

Na náhledy asi optimální postup.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních