Přejít na obsah


Fotka

Podlepenie fotiek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 říjen 2007 - 13:28:59

Pomaly sa dostavam k tomu, ze by som si nejaku tu fotku aj doma zavesil. Zaujimal by ma postup na podlepenie barytovej zvacseniny. Rozmyslal som nad nejakym typom tenkej drevenej dosky na ktoru by som nalepil baryt. Skusal niekto nieco podobne? Nie je to blbost? Ak nie je, zaujimal by ma typ dosky (ako a kde ju kupit, ako sa oznacuje), a typ lepidla, pripadne nejaky specialny postup. Dik, Lubo.
  • 0

#2 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 říjen 2007 - 13:57:14

s podlepenim neporadim, myslim, ze je to tak trochu barbarstvi.
proc nepouzit standartni postup? fotka jako kazda grafika potrebuje ochranu - sklo, a distanci od nej- paspartu.
KarelJ
  • 0

#3 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 1 říjen 2007 - 14:15:06

Drevo neni moc vhodny. Vhodne desky by byly napr. Bainbridge Foam Board (nektere typy jsou i s lepidlem) nebo Crescent Fome-Cor nebo Kappa (ty nabizely na www.fotonova.cz), Kappa-fix ma i lepidlo tloustky jsou vetsinou 3, 5 a 10 mm, zalezi na vyrobci. Pro lepeni se pouzivaj lepidla ve spraji (vzdy vybrat nekysely) dela napr. 3M nebo Craft Smart (ten ovsem v CR asi nepujde sehnat). Pokud by na to mela prijit pasparta, pak je lepsi klih a ryzovej papir.
  • 0

#4 wolfram

wolfram

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 říjen 2007 - 15:38:49

Mám vyzkoušeno - karton + lepidlo ve spreji od 3M - použitelné jsou dva druhy - jeden je na papír a druhý přímo na fotky (ten se mi zdá, že snese větší zátěž). Doporučuji stříkat lepidlo na karton a ne na rub fotografie. Kraje radši přestříknout dvakrát. Fotku možno lehce uhladit válečkem na tapetování.
  • 0

#5 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 1 říjen 2007 - 17:07:24

Dle Milana Sýkory z Paladixu je naopak tak trochu barbarství překrývat sklem fotografie s nějakým "reliéfním" povrchem, čili mat, velvet..

Co se týče desky, tak není problém nakoupit SOLOLIT. To asi každý zná a v Baumaxu (atd) se prodávají sololity s hladkým bílým povrchem na líci. Cenově to vyjde docela dobře. Je to prakticky tatáž deska, která se používá v těch kupovaných skleněných paspartách.
  • 0

#6 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 1 říjen 2007 - 17:19:24

Co se týče desky, tak není problém nakoupit SOLOLIT. To asi každý zná a v Baumaxu (atd) se prodávají sololity s hladkým bílým povrchem na líci. Cenově to vyjde docela dobře. Je to prakticky tatáž deska, která se používá v těch kupovaných skleněných paspartách.


Docela by mne zajimalo za jak dlouho Vam zacnou u fotek na sololitu zloutnout okraje.
  • 0

#7 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 říjen 2007 - 18:11:44

Mám ráda klasickou adjustaci, tj. pasparta, rámeček, případně ještě sklo...(samo že také záleží na motivu)
Co se týče paspartovacího kartonu i kartonu podkladového, jdou dokonce sehnat i kartony vhodné pro archivaci a se vhodným lepidlem či lepící páskou (pro archivaci) je výsledek dokonalej a máte jistotu, že jste pro své obrázky udělali to nejlepší.

Na ten Kodlům rýžový papír jsem ošem ještě ve kšeftě nenarazila.

Tento postup je to o dost dražší, ale zase ...každou zvětšeninu na stěnu nevěšíte...nebo jo?
  • 0

#8 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 1 říjen 2007 - 18:23:20

Eda: ten papir se casto prodava pod nazvem japonsky nebo cinsky papir. Dela se bud v rolich nebo v jednotlivych listech - rucni.
  • 0

#9 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 říjen 2007 - 18:32:30

jj, tak to už vím, kterej to je...děkuji
  • 0

#10 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 1 říjen 2007 - 18:37:06

jj, tak to už vím, kterej to je...děkuji


Neni zac.

Jo a je lepsi si ho podle pravitka steteckem navlhcit, pres pravotko prehnout a utrhnout. Kraje se roztrepi a lip to drzi.
  • 0

#11 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 1 říjen 2007 - 20:44:20

Kapa desky se dají čas od času koupit "v akci" - já koupil asi hektar u HSW (nebo jak se ta firma jmenuje - prodávají i plotry a takové ty věci). Dodají i lepidlo (právě to 3M ve spreji), plastové rámy podle tloušťky desky (různých barev), spec. závěsné háčky a třeba i udělátka na rohy již adjustovaných fotek (např. pro přepravu v bedně, to je dobrá vychytávka pro výstavy nebo pro posílání poštou) a podobně.
Kapa se bezvadně řeže silnějším "lámacím" nožem podle dobrého (nejlépe kovového) pravítka. Jsou i desky potažené hliníkovou vrstvou, odloné povětrnosti atd.
Bezvadné je, že tyto desky jsou LEHOUNKÉ - mám totiž několik fotek nalepených už cca 30 let Herkulesem na 20mm dřevotřísce. Kupodivu se nic neděje, ale je to těžké jako s.... a kromě toho se schnutím (přesycháním) se vydrolují piliny.
Sololit fakt ne, třeba pro žloutnutí, ale i proto, že větší fotka se časem bezpečně pokroutí!
  • 0

#12 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 říjen 2007 - 07:25:48

Mam doma 16 fotiek v paspartach, vsetko baryty, nechal som si to ramovat normalne v ramovani. Podklad je nejaky karton, fotky su samozrejme len vlozene a kuskom pasky chytene o vrch pasparty. Co ma ale stve je, ze ten karton je ohnuty. Baryt je proste silny a kruti sa aj s tym slabym podkladom. Preto spekulujem nad niecim inym. Sklo nad barytom moc nemusim.
  • 0

#13 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 říjen 2007 - 08:52:49

Ante gustam non disputantur...

vse je otazka prijatelneho kompromisu. Ovsemze bez skla muze fotka pusobit bezprostredneji, ale nedela se to- je vystavena prachu, vlhkosti, mechanickemu ci chemickemu znecisteni. To si kazdy musi zvazit sam, nakolik si ji ceni.
Existuji specialni antireflexni skla- lze videt v muzeich (spise v zahranici)- u nich jsem musel vynalozit dost usili abych si byl jist, ze tam vubec nejake sklo je (odraz od primeho osvetleni je temne zeleny).
Nevim, kde se daji sehnat. V Cechach je mel treba Pinkava v Rudolfinu. Kdyz jsem se ptal ramare, kde je koupit a referoval k one vystave, tak mi tvrdil, ze na vystave taky byl a byl presvedcen o tom, ze tam fotografie byly vystaveny bez skel...:lol:

Vyhybejte se sololitu- ten veci na papire zabiji svou kyselosti. Alespon jej prekryjte folii a podkladovym kartonem.

to Hypnogen:
Matne antireflexni sklo barbarstvi je, ale o tom jsem prece nepsal.

Hodne zdaru, Karel
  • 0

#14 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 2 říjen 2007 - 09:03:48

Antireflexni sklo se da sehnat treba tady:
http://www.yourglass...o_ramovani.html
  • 0

#15 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 říjen 2007 - 09:27:22

pochybuji, ze jde o to prave.
Ja mam na mysli sklo s "antireflexnim, ale lesklym povrchem". Odkaz popisuje skla s nazvy Glamatt a Matobel. Budou nejspis matna obe.

K.
  • 0

#16 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 2 říjen 2007 - 18:29:22

Kapa desky se dají čas od času koupit "v akci" - já koupil asi hektar u HSW (nebo jak se ta firma jmenuje - prodávají i plotry a takové ty věci). Dodají i lepidlo (právě to 3M ve spreji), plastové rámy podle tloušťky desky (různých barev), spec. závěsné háčky a třeba i udělátka na rohy již adjustovaných fotek (např. pro přepravu v bedně, to je dobrá vychytávka pro výstavy nebo pro posílání poštou) a podobně.
Kapa se bezvadně řeže silnějším "lámacím" nožem podle dobrého (nejlépe kovového) pravítka. Jsou i desky potažené hliníkovou vrstvou, odloné povětrnosti atd.
Bezvadné je, že tyto desky jsou LEHOUNKÉ - mám totiž několik fotek nalepených už cca 30 let Herkulesem na 20mm dřevotřísce. Kupodivu se nic neděje, ale je to těžké jako s.... a kromě toho se schnutím (přesycháním) se vydrolují piliny.
Sololit fakt ne, třeba pro žloutnutí, ale i proto, že větší fotka se časem bezpečně pokroutí!



Na stránkách té firmy, ale jde kupovat jenom podnikatelům. Je nějaká možnost pro malodběratele a bez těch strašidelných přirážek za minimální odběr? Nebo jiná firma?
Jinak nabídka desek hezká.
Jaká tloušťka je dost pevná a vhodná na 30x40?
  • 0

#17 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 2 říjen 2007 - 22:12:48

ja to zopakuju.. ten sololit, ktery se pouziva v tech bezne dostupnych kupovanych paspartach (tentyz jde sehnat v Baumaxu na metraz) je z jedne strany povrchove upraven, cili nalakovan (na bilo). Takze problem s kyselosti by byt nemel.
  • 0

#18 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 3 říjen 2007 - 07:51:24

hypnogen: Jde o to cim je nalakovan. Mozna je to paranoia, ale na sololit bych to nedal i kdyby mi prodavac 100x tvrdil, ze je nekyselej a bez ligninu.
  • 0

#19 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 říjen 2007 - 08:54:38

Laku never hypnogene. Pro kratkodobe pouziti zadny problem, ale v dlouhodobem horizontu difuze funguje neuprosne. Pro cenne veci to za to opravdu nestoji.
Doporucil bych karton (ve vlhku se muze kroutit), plastovou desku, hlinikovy plech,..... co prijde pod ruku, jen ne sololit.
..........sypaje si popel na hlavu priznavam, ze vice jak pulka zaramovanych veci u nas doma jsou IKEA ramy se sololitem.....
mnoho zdaru, KarelJ
  • 0

#20 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 3 říjen 2007 - 17:58:49

Zatím nejjednodušší a hlavně nejlevnější se mi zdá postup Pentaxisty. Dřevotříska a nalepit herkulesem. Jemu to takhle slouží 30 let. A to co plánuji, mi stejně kluk až vyroste strhne a zahodí. Tak proč kupovat tak šíleně drahou, i když skvělou desku Kapa a lepidlo ve spreji za 450,-/0,4l.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních