Přejít na obsah


Fotka

flexaret, nějaké rady do začátku?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
638 odpovědí na toto téma

#551 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 22 January 2015 - 15:43:27

FF (plne policko) je velikost policka kinofilmu, FX taky, ale jen se to tak jmenuje u nikonu. APS-C u nikonu je stejne jako APS-C filmove policko, u canonu je to o neco mensi.


  • 0

#552 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 22 January 2015 - 16:00:32

možná by bylo dobré vrátit se k tématu flexaret, nějaké rady do začátku.


  • 1

#553 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 22 January 2015 - 16:42:29

Ja bych si dal pozor na brasnu, jestli je tam nekde neco povoleneho, doporucuju sesit, jakmile se nejaky rozek uvolni, zacina se to dosti rychle rozpadat. Ta nit je sice dobra, ale klouze a rychle se povoluje. Na delsi ture pak clovek muze zazit neprijemne chvilky.


  • 1

#554 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 1 February 2015 - 14:30:27

Kdyby jste někdo hledal elegantní popruh k Flexaretě VI, černošedý, dorazil mi tento a vypadá fajn za ty prachy:

http://www.ebay.com/itm/171578060609

Mně se prostě ty origo obaly nelíbí, já chci ty krásné foťáky vidět. Ano, je tu nebezpečí, že ho o něco rozmlátím, ale s tím musím počítat a myslet na to.


  • 1

#555 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 1 February 2015 - 14:56:46

K flexe mi nejak sedi prosge kozeny reminek obal nosim jen kdyz ho prevazim na foceni reminek prendam na flexaret a jdu.
  • 1

#556 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 1 February 2015 - 16:27:49

Ano, patří to k ní, jen já nemám osobně rád celkově originální popruhy i ty co jsou k zrcadlovkám. Řeže to do krku po delší době nošení, je to často hodně úzké. Proto to nahrazuji neoriginálním a pohodlnějším popruhem. Jo a pro "fajnšmekry" tu jsou i krásné a velmi kvalitní popruhy na míru, sám jsem ho dostal na narozeniny:

http://www.bobidesig...opruhy - Straps


  • 1

#557 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 1 February 2015 - 16:50:22

A tak to je ale pekne, snad mi neproda pan o4igo mamiyí popruh ktery je docela kvalitni. Ale to sem nepatri zase nejsme u flexaret.
  • 0

#558 PetrPrejda

PetrPrejda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 1 February 2015 - 17:01:04

Nevím já pokud nemám statyv tak fotím z ruky i 0.5s a vetšínou to je docela ok chce to zadrzet dech a když je se o co opřít tak eště lepe:D
  • 0

#559 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 1 February 2015 - 18:21:03

Karfíku, ty jsi ale debil...

 

Ohnisko je pořád to stejné! To co se mění se změnou velikosti políčka je úhel záběru.

 

A ty kecy o digitálu nechápu proč sem cpeš. Já předpokládám, že všichni co tu jsou, vědí že to existuje, a pokud se o tom budou chtít něco dozvědět, tak si to najdou na serverech, které se tomu věnují. Tady se ale chtějí věnovat klasické fotografii. Co je na tom těžkého k pochopení?


  • 0

#560 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 1 February 2015 - 21:14:58

Drevorubče, tvůj nick tě omlouvá za tvá slova.

Ono zde není co chápat, spíše je problém v tom, že zde někteří, třeba jako ty, neumějí číst. Vše začalo dotazem ohledně toho, jaký čas jsme schopni udržet z ruky, že je nějaké staré pravidlo ohnisko vs čas. A to co jsem psal dále, bylo jen k tomu pravidlu a bylo to přirovnáno k stávajícím čipům v DSLR. To že někteří si přečtete jen některý příspěvek bez celé posloupnosti je bohužel Váš problém. Já jsem se odpověď dozvěděl, od těch, co to pochopili a Vaše urážlivé poznámky jsou jen ukázkou Vaší slabosti.

Je mi osobně líto, že toto sem musím psát, že lidi jsou i zde hulváti.


  • 0

#561 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 1 February 2015 - 21:50:46

Přátelé i nepřátelé,

 

mám dotaz. Měl by někdo zájem o sklíčko ND8 do filtru s bajonetem B36? Objednal jsem sklíčko ND8 pro Cokin a měly by z toho vyjít vyřezat čtyři sklíčka. Jen jestli si mám uřezat jen jedno či více.

Sehnat dnes N2 filtr je asi nemožné, tak jsem koupil barevný a sklíčko si vyměním. Tedy doufám, že sklenář je schopný to vyříznout.

Cena by byla asi minimální, pokud sklenář za to nebude požadovat nějakou nepřiměřenou sumu.

 

Pěkný zbytek večera


  • 1

#562 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 2 February 2015 - 08:42:45

Přátelé i nepřátelé,

 

mám dotaz. Měl by někdo zájem o sklíčko ND8 do filtru s bajonetem B36? Objednal jsem sklíčko ND8 pro Cokin a měly by z toho vyjít vyřezat čtyři sklíčka. Jen jestli si mám uřezat jen jedno či více.

Sehnat dnes N2 filtr je asi nemožné, tak jsem koupil barevný a sklíčko si vyměním. Tedy doufám, že sklenář je schopný to vyříznout.

Cena by byla asi minimální, pokud sklenář za to nebude požadovat nějakou nepřiměřenou sumu.

 

Pěkný zbytek večera

No, nevím jak to bude sklenář řezat. Mám Cokin, přechodový a podařilo se mě růžek ulomit. Není to sklo ale plast. Jestli jde řezat jako sklo o tom trochu pochybuji.


  • 0

#563 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 2 February 2015 - 09:11:53

To už i filtry šidí a dělají z plastu. No já stále doufám, že je to skleněné a uřežou/vyřežou mi to ve sklenářství. No dám vědět, jak to dojde.


  • 0

#564 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 2 February 2015 - 09:16:17

Plastove Cokiny lze s uspechem rezat. Takto jsem si nechal u sprateleneho optika zasadit do obroucek 105mm celou sadu barevnych cockin filtru.


  • 2

#565 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 2 February 2015 - 09:54:37

Drevorubče, tvůj nick tě omlouvá za tvá slova.

Ono zde není co chápat, spíše je problém v tom, že zde někteří, třeba jako ty, neumějí číst. Vše začalo dotazem ohledně toho, jaký čas jsme schopni udržet z ruky, že je nějaké staré pravidlo ohnisko vs čas. A to co jsem psal dále, bylo jen k tomu pravidlu a bylo to přirovnáno k stávajícím čipům v DSLR. To že někteří si přečtete jen některý příspěvek bez celé posloupnosti je bohužel Váš problém. Já jsem se odpověď dozvěděl, od těch, co to pochopili a Vaše urážlivé poznámky jsou jen ukázkou Vaší slabosti.

Je mi osobně líto, že toto sem musím psát, že lidi jsou i zde hulváti.

 

Karfíku,

buď tak hodný a přečti si můj příspěvek ze 21 ledna 2015 - 12:45:31, (http://www.temnakomo...-11#entry493749). Tam jsem ti odpověděl na původní dotaz a od té doby se nejen já, ale i jiní pokoušíme ti vysvělit, že nás tu digitály nezajímají a nemáš je sem cpát. Po dobrém to nezabralo. Takže Karfík je ten kdo neumí ani číst, natož pochopit psaný text...


  • 4

#566 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 2 February 2015 - 16:37:11

Tvou odpověď jsem četl a děkuji za ni.

To, že tebe to nezajímá, neznamená, že to nezajímá všechny! Jsou lidé, kteří se chtějí dozvědět i nové věci, pokud se v DSLR nepohybují. Porovnání formátů DSLR čipů není žádné cpaní digitálů, je to jen vysvětlení k mé otázce. Kdybych zde napsal, že místo kinofilmu foťte na DSLR, pak jsem opravdu "debil"! Takže to opravdu nechápu a asi ani nikdy nepochopím.

Včera jsem cvakl pár snímků s Flexaret a to je prostě paráda. Než si to člověk nachystá, natáhne, zaostří, nakomponuje, což mi trochu s obráceným obrazem dělá problém, změří expozici, nastaví a pak cvakne. To je prostě vyloženě uklidňující focení. Fascinuje mě ten jakoby 3D obraz na matnici. Nevím, zda jen blbě vidím, ale je to jako kulisy naskládané za sebou, krásně člověk vnímá tu hloubku obrazu.

Včera jsem zase četl Kulhánka, byla tam sekce o slunečních clonách, sám je používám na všech objektivech (nejen jako ochrana proti bočnímu světlu, tak i jako ochrana přední čočky při pádu či nárazu). Hledal jsem sluneční clonu s bajonetem a cena 400Kč, ale nedá se, asi nedostatkové zboží. Ono i ty bajonetové filtry stojí dost. Kdyby je někdo sháněl, je jich nyní na aukru dost:

http://aukro.cz/foto...-0819&buyUsed=1


  • -2

#567 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 2 February 2015 - 16:49:35

To je ale to, že se Karfíku prostě pleteš. Nezajímá to tu nikoho, dokonce proběhlo v tomto směru hlasování. Čili je to tak, že to tu nikoho nezajímá a ty tvrdošíjně to nechceš brát na vědomí. Věř tomu, že lidi co fotěji na film mají NAPROSTOU představu o různejch formátech a školení v tomto ohledu z tvé strany je směšné a to je to, co si neuvědomuješ a to, co tu lidi dráždí. Přestaň blbnout a vezmi na vědomí, že tu prostě řeči o digitálech nikdo nechce. 

 

Můžeš pak z fora těžit, informací je tu dost. Vždy se najde někdo, kdo poradí... Ale prostě si nedělej z těch lidí nepřátele tím, že je/nás nechceš respektovat...

 

PS. Normálně se do flejmů nepouštim, ale musel sem se zastat Stereopředsedy :smile:


  • 12

#568 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 10 February 2015 - 09:56:38

Tak došel filtr a je to fakt plast. Sklenář mě poslal ..., že to on neřeže. Naštěstí poradil firmu u nás, co řeže plast laserem, tak ti že mi to udělají. Dnes jsem jim to tam vezl, tak jsem zvědavý. Nikdo se neozval, řežu tedy jen jeden.


  • 0

#569 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 10 February 2015 - 15:53:42

Skelnářství je blbost, optika si s tím poradí. většina brýlových skel je dneska  plastu (mě už si optička pamatuje že vždycky trvám na opravdovém skle :-)).

 

A nebo je taky druhá možnost, a to polepit filtr maskovací modelářskou páskou, případně ještě pěnovou folií, nakreslit kolečko a lupenkovou pilkou to ožižlat a pak pilník upnout do svěráku a hranu filtru krouživými pohyby dorovnat na potřebný rozměr. Není to tak těžký jak to vypadá, o Vánocích jsem si takhle vyrobil z čtvercového Cokin 007 obroučkový 77mm a z KOOD GG2 přechodový 39mm. Ani jeden jsem zatím nepoužil :).


  • 1

#570 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 10 February 2015 - 16:04:52

Za to může ten zatrolenej G.A.S.  Když si něco pěkného pořídím, hned koukám čím bych to ještě došperkoval. I když vím, že to stejně asi nepoužiju. Mnohdy shánění těchhle drobných doplňků zabere tolik času, že na focení už žádný nezbude ...


  • 3

#571 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 10 February 2015 - 16:07:33

Tak došel filtr a je to fakt plast. Sklenář mě poslal ..., že to on neřeže. Naštěstí poradil firmu u nás, co řeže plast laserem, tak ti že mi to udělají. Dnes jsem jim to tam vezl, tak jsem zvědavý. Nikdo se neozval, řežu tedy jen jeden.

obejít optiky a domluvit se tam, kde ještě řežou ručně, v Brně se mi zadařilo už mnohokrát


  • 1

#572 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 10 February 2015 - 16:16:33

Filtrů, co by takto potřebovali předělat mám mrtě, ale tu obroučku vezmu kde?


  • 0

#573 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 10 February 2015 - 17:45:20

Filtrů, co by takto potřebovali předělat mám mrtě, ale tu obroučku vezmu kde?

z jiných nepotřebných low-shit filtrů za tímto účelem koupených. Např v E39 obroučky mám za pár eur B+W asi 5ks a jako bonus KR3 filtr uvnitř :). A 77mm obroučku mám z jakéhoso UV filtru co byl na objektivu když jsem ho koupil. Nelíbila se mi jeho kvalita (podezřele moc se lesknul), ale obroučka byla pěkná, v Pentax stylu (šroubovací, ne žádná pružinka).


  • 0

#574 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 10 February 2015 - 20:41:48

Do optiky mě zajít nenapadlo, v Uherském Hradišti sice žádná velká není, ale třeba to někde umím. Je pravda, že plastová "skla" do brýlí taky přizpůsobují na míru obroučkám různých velikostí a tvarů. Uvidím co ti plasťáci a laser, třeba to dají.

Koupil jsem oranžový filtr B36, ten vyhodil a do obroučky dám ten ND8 vyřezaný na stejný rozměr. Ano, je to drahé, ale jinak to nejde. Kdyby tam byl závit a nemusel jsem shánět B36, bylo by to jednodušší. Popřípadě jak píše Jenda, na závitové filtry nakoupit na ebay za pár korun nějaké shitové filtry a vyměnit skla. Ale ty plastová bych tam osobně pro nějakou solidní práci nedával, tam bych si připlatil za kvalitu Hoya/Kenko/BaW. Popřípadě kdo oželí značku, jsou tu slušné filtry VF foto:

http://www.vffoto.com/filtry/

Filtr budu mít jen tento jeden, co mám praxi z focení, tak při ISO200 a cloně f2,8 budou za sluníčka vycházet časy kolem 1/2000-1/4000s. Takže s ND8 to srazím teoreticky z 1/3200s na maximální 1/400s. Flexaret má f3,5, tak to bude o něco méně. No už se těším jak malý kluk.


  • 0

#575 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 10 February 2015 - 21:00:24

Vis ze jde na B36 coz je bajonet flexy sehnat redukci na zavitovej filtr? Nebo na bajonet R1
takhle prasit filtry ktere uz nikdo delat nebude je celkem prasarna
  • 2

#576 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 10 February 2015 - 22:01:27

Vis ze jde na B36 coz je bajonet flexy sehnat redukci na zavitovej filtr? Nebo na bajonet R1
takhle prasit filtry ktere uz nikdo delat nebude je celkem prasarna

Naprosty souhlas, je mi z toho smutno.
Napr. Skoda prodava redukce z B36 na standardni zavitovy 49 mm. Ta redukce i s novym 49mm ND filtrem by te Karfiku dohromady vysla asi levneji nez ten B39 filtr, ktery jsi zprasil a rezani toho plastu laserem :-(
  • 0

#577 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 February 2015 - 22:51:40

Pokud si správně patuju, ty adaptéry jsou  vyprodaný.

 

http://www.fotoskoda...r-flexaret-m49/

 

Použitou sežene podle mě ještě hůř, než ten filtr, co chtěl.

 

Leda někde nechat udělat na zakázku. Levněji by asi nevyšla.

Zase bych to tak nedramatizoval.

Fotografové si svépomocí pomáhali odjakživa a překopání jednoho sklíčka na jinou barvu bych neviděl úplně jako důvod jako k veřejnýmu lynči ;-)


  • 1

#578 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 11 February 2015 - 08:23:42

Pánové hoďte se do klidu a nedělejte tady z toho drama, jak píše borda. Trošku nad vším kladně popřemýšlejte, než něco napíšete, svět není tak černý, jak Vám se zdá :-).

Nic neprasím, vše je vratná změna, je to jen výměna jednoho sklíčka za jiné "sklíčko", vždy tam to původní mohu za minutu vrátit. Redukce nejsou u Škody, zjišťoval jsem. Takže jiné řešení není jak získat ND filtr na Flexaret. A sehnat filtr N2 se mi nepovedlo.

Já chci pracovat s HO, tedy nechci clonit i za cenu měkčí kresby, proto ten ND filtr. Fotím moc rád portréty což bude většina fotek s Flexaretou a líbí se mi, když se pěkně odpíchnou od pozadí. Samozřejmě portrét nebudu cvakat na sluníčku, ale lepší je mít rezervu.


  • -2

#579 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 11 February 2015 - 18:44:00

 ....ale bude jiná HO (hloubka ostrosti).

Když už tak DF pane ( depth of field ) :-P


  • 0

#580 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 237

Publikováno 11 February 2015 - 20:36:54

Karfíku, ale určitě se takhle dal předělat nějaký UV filtr, který je mnohem lépe sehnatelný a tolik se nevyužívá, než takto rozebírat oranžový, který už je vzácnější. 


  • 0

#581 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 11 February 2015 - 21:53:50

Blacku, když už, tak anglicky je to správně DoF. A pak to jde napsat ještě v dalších 100 jazycích. Jsem Moravák, píšu to česky HO a HOtovo :-)!

Tess_redo, budeš se divit, ale první filtr, na který jsem narazi, byl oranžový, tak jsem ho koupil a nepřemýšlel jsem nad barvou. UV jsem třeba nikde neviděl. Klidně pokud chceš, vyměním oranžový za UV. Mně je to jedno. Teď je jeden žlutý na Aukru:

http://aukro.cz/flex...5062508523.html


  • 0

#582 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 13 February 2015 - 15:11:01

Blacku, když už, tak anglicky je to správně DoF. A pak to jde napsat ještě v dalších 100 jazycích. Jsem Moravák, píšu to česky HO a HOtovo :smile:!

Tess_redo, budeš se divit, ale první filtr, na který jsem narazi, byl oranžový, tak jsem ho koupil a nepřemýšlel jsem nad barvou. UV jsem třeba nikde neviděl. Klidně pokud chceš, vyměním oranžový za UV. Mně je to jedno. Teď je jeden žlutý na Aukru:

http://aukro.cz/flex...5062508523.html

Tož to je jiná ogare. A to FF, :-P  teda jak píšeš full frame je přesně nářečí z které moravské vísky ?

Se mi zdá že jak se na moravě praví pleteš baně s kulama


  • 1

#583 seyo

seyo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 July 2015 - 15:40:37

Zdravím vospolok, možno sa opytam hlupo,ale holt:

" Pro zrcadlovku Flexaret se vyráběly dvě sady předsádkových čoček, pro fotografování předmětů vzdálených od snímacího objektivu 1m-0,5m a 0,5m – 0,33m. Před pořízením snímku se nasadily čočky stejné hodnoty na snímací i na hledáčkový objektiv. Později byly hledáčkové čočky opatřeny optickým klínem. Do té doby se nesmělo zapomenout po zaostření zvednout přístroj o rozdíl výšky mezi hledáčkovým a snímacím objektivem."

dnes som obdrzal 2 rovnake predsadky a nechapem asi tu korekciu zdvihnutim..to jako zaostrim,podvihnem a cvak? kompozicne to nebude asi úplne ono..a o aky rozdiel to zdvihnem? o medzeru mezi objektivmi ci o vzdialenost stredov objektivov?
  • 0

#584 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 24 July 2015 - 16:19:11

Jde o to, že kompozici vybíráš pomocí horního objektivu, tedy v jeho rovině. Skutečně zobrazované pro expozici je ale v rovině spodního objektivu. Takže abys to srovnal, musíš aparát pozvednout o výšku rozdílu mezi osami obou objektivů, o tzv. paralaxu. To je potřeba hlavně pro snímané objekty blíž něž cca ten metr.  No, ale to vše asi víš.

Takže jak jsi uvedl - zacílíš, zaostříš, pozvedneš a exponuješ.

Používáš-li stativ, dá se využít toto  http://www.paladix.c...php?adid=332052


  • 0

#585 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 237

Publikováno 24 July 2015 - 20:02:50

Jde o to, že kompozici vybíráš pomocí horního objektivu, tedy v jeho rovině. Skutečně zobrazované pro expozici je ale v rovině spodního objektivu. Takže abys to srovnal, musíš aparát pozvednout o výšku rozdílu mezi osami obou objektivů, o tzv. paralaxu. To je potřeba hlavně pro snímané objekty blíž něž cca ten metr.  No, ale to vše asi víš.

Takže jak jsi uvedl - zacílíš, zaostříš, pozvedneš a exponuješ.

Používáš-li stativ, dá se využít toto  http://www.paladix.c...php?adid=332052

 

 

šlo by to využít i na Mamiya C330? 


  • 0

#586 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 24 July 2015 - 20:22:38

Mamia to má taky asi ve třech modelových řadách.


  • 0

#587 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 24 July 2015 - 20:31:11

 

Používáš-li stativ, dá se využít toto  http://www.paladix.c...php?adid=332052

 

 

šlo by to využít i na Mamiya C330? 

 

Je to pro Minoltu Autocord, ale použitelné to je na cokoliv a to i tehdy, když to není potřeba :-P . Prostě se to postaví mezi stativ a foťák a hopsá se nahoru-dolů. Můžu to vzít do Žirovnice na okuk, snad na osah.


  • 0

#588 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 25 July 2015 - 08:41:30

 

Jde o to, že kompozici vybíráš pomocí horního objektivu, tedy v jeho rovině. Skutečně zobrazované pro expozici je ale v rovině spodního objektivu. Takže abys to srovnal, musíš aparát pozvednout o výšku rozdílu mezi osami obou objektivů, o tzv. paralaxu. To je potřeba hlavně pro snímané objekty blíž něž cca ten metr.  No, ale to vše asi víš.

Takže jak jsi uvedl - zacílíš, zaostříš, pozvedneš a exponuješ.

Používáš-li stativ, dá se využít toto  http://www.paladix.c...php?adid=332052

 

 

šlo by to využít i na Mamiya C330? 

 

Hledej Mamiya Paramender, nejlépe ve verzi č.2. Mám a je s tím radost dělat.


  • 0

#589 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 25 July 2015 - 20:27:27

A nebo na stativu si vyjíždět o potřebnou osovou vzdálenost pomocí takové té horní vysouvací tyčky (co se nemá používat, že snižuje tuhost stativu :-)).


  • 0

#590 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 237

Publikováno 26 July 2015 - 17:50:55

 

 

Používáš-li stativ, dá se využít toto  http://www.paladix.c...php?adid=332052

 

 

šlo by to využít i na Mamiya C330? 

 

Je to pro Minoltu Autocord, ale použitelné to je na cokoliv a to i tehdy, když to není potřeba :-P . Prostě se to postaví mezi stativ a foťák a hopsá se nahoru-dolů. Můžu to vzít do Žirovnice na okuk, snad na osah.

 

 

Určitě to vem, zkusíme to. ;)


  • 0

#591 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 26 July 2015 - 18:04:51

 

 

 

Používáš-li stativ, dá se využít toto  http://www.paladix.c...php?adid=332052

 

 

šlo by to využít i na Mamiya C330? 

 

Je to pro Minoltu Autocord, ale použitelné to je na cokoliv a to i tehdy, když to není potřeba :-P . Prostě se to postaví mezi stativ a foťák a hopsá se nahoru-dolů. Můžu to vzít do Žirovnice na okuk, snad na osah.

 

 

Určitě to vem, zkusíme to. ;)

 

On to bude fungovat. Jenom bych si pohlídal to, že Autocord je přece jen subtilnější přístroj, takže vzdálenost os obou objektivů bude (asi) menší než u C330. Nedokážu odhadnout, jak moc se to projeví. U snímků se zaostřením na blízko (a že C330 umí zaostřit sakra blízko), to možná už vliv mít bude.


  • 1

#592 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 237

Publikováno 27 July 2015 - 10:37:59

 

 

 

 

Používáš-li stativ, dá se využít toto  http://www.paladix.c...php?adid=332052

 

 

šlo by to využít i na Mamiya C330? 

 

Je to pro Minoltu Autocord, ale použitelné to je na cokoliv a to i tehdy, když to není potřeba :-P . Prostě se to postaví mezi stativ a foťák a hopsá se nahoru-dolů. Můžu to vzít do Žirovnice na okuk, snad na osah.

 

 

Určitě to vem, zkusíme to. ;)

 

On to bude fungovat. Jenom bych si pohlídal to, že Autocord je přece jen subtilnější přístroj, takže vzdálenost os obou objektivů bude (asi) menší než u C330. Nedokážu odhadnout, jak moc se to projeví. U snímků se zaostřením na blízko (a že C330 umí zaostřit sakra blízko), to možná už vliv mít bude.

 

 

Moc děkuji za přínosnou radu, aspoň si to vyzkouším, nějak mi zcela nedochází ten princip focení s ním. A pak bych se podívala po tom, co mi doporučuješ.  Aspoň zjistím, jestli to vůbec budu potřebovat. ;)


  • 0

#593 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 27 July 2015 - 10:53:44

 

 

 

 

 

Používáš-li stativ, dá se využít toto  http://www.paladix.c...php?adid=332052

 

 

šlo by to využít i na Mamiya C330? 

 

Je to pro Minoltu Autocord, ale použitelné to je na cokoliv a to i tehdy, když to není potřeba :-P . Prostě se to postaví mezi stativ a foťák a hopsá se nahoru-dolů. Můžu to vzít do Žirovnice na okuk, snad na osah.

 

 

Určitě to vem, zkusíme to. ;)

 

On to bude fungovat. Jenom bych si pohlídal to, že Autocord je přece jen subtilnější přístroj, takže vzdálenost os obou objektivů bude (asi) menší než u C330. Nedokážu odhadnout, jak moc se to projeví. U snímků se zaostřením na blízko (a že C330 umí zaostřit sakra blízko), to možná už vliv mít bude.

 

 

Moc děkuji za přínosnou radu, aspoň si to vyzkouším, nějak mi zcela nedochází ten princip focení s ním. A pak bych se podívala po tom, co mi doporučuješ.  Aspoň zjistím, jestli to vůbec budu potřebovat. ;)

 

Na snímky na blízko nebo s teleobjektivem je to velmi vítaná pomůcka. Fotí se s tím jednoduše. Komponuješ, když je to dole, na expozici s tím vyjedeš nahoru. Tím eliminuješ chybu vlivem paralaxy, u portrétu například ti to neořízne hlavu. Už při ohnisku 135 je tam posun znát silně.


  • 0

#594 Shras

Shras

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha 11
Reputace: 4

Publikováno 8 August 2015 - 14:14:41

Dobry den, 

omlouvam se ale mam hloupy dotaz (zacinam fotit na film),

Kde ma Flexaret VI. umistene lamely clony? 

 

koupil jsem si Flexaret VI, zalozil film (kupodivu se to povedlo), ale jak jsem tak koukal do objektivu. Tak  si rikam, ze vubec nevidim  pohyb clony,  kdyz soupu s tou packou. Tak jen jesi je to rozbite nebo zbytecne strasim.

diky.


  • 0

#595 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 8 August 2015 - 15:01:49

pokud si dobře pamtuju, je pod závěrkou. takže abys ji viděl, musel by sis držet bulb.


  • 0

#596 Shras

Shras

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha 11
Reputace: 4

Publikováno 8 August 2015 - 15:09:30

Diky moc .. 


  • 0

#597 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 7 February 2016 - 23:16:26

Zdravím, chci se jen zeptat, už někdo viděl originál filtr B36 P (Polarizační)? Mají ho všude v tabulkách, ale i google mlčí. A nemáte někdo navíc R1 (červený) a N1, N2 (šedé) ? Děkuji velice  :oops:


  • 0

#598 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 10 February 2016 - 15:30:26

Taky bych nejake B36 filtry bral, viz muj inzerat v bazaru.
  • 0

#599 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 10 February 2016 - 15:43:57

Na aukru jsou dost často, takhle jsem tam postupně pořídil všechny barvy.


  • 0

#600 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 10 February 2016 - 16:56:55

Myslim i na tebe Tome neboj poprosim o totez.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních