Přejít na obsah


Fotka

flexaret, nějaké rady do začátku?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
638 odpovědí na toto téma

#51 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 9 January 2009 - 15:31:38

bitovod: Tesco matnici za 0,- Kc rozhodne vyzkousim :-) Uz jen z hecu.


Na seřízení dobrá, jinak na nic, samozřejmě. Jinak - kdo říkal, že je za 0Kč??? Když tam pro ní pojedu, tak tam nechám nejmíň patnáct stovek :)
  • 0

#52 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 January 2009 - 15:56:20

nesmíš se dát, jezdím do hypernovy, co je kilometr daleko i pro nákup za stovku
ale musíš mít klapky - nevidím, neslyším a rovnou k rychlokase :wink:
  • 0

#53 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 9 January 2009 - 16:28:23

Mirar II není úplně to samé co Belar, i když optická konstrukce byla dost podobné. Kvalitou by Belar měl být o dost lepší. A Mirar 4,5, jak autor uvádí, by naopak měl být velice slušně ostrý objektiv, i když je jen tříčočkový. Takto popsaná závada by ukazovala na obrácenou či dokonce nepůvodní čočku v zadním členu - zvlášť pokud má aparát nejasnou minulost, bazarový původ a pod. Některé exempláře bývaly za účelem zbavení se sběratelských přebytků splácávány z ledasčehoz. Nabízím event. pomoc, mám optiku
  • 0

#54 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 8 April 2009 - 14:06:13

Zdar a sílu temnokomorníci.
Jsem tu nový a tak se krátce představím.
Fotit jsem začal s nástupem digitálů. První cvakátko byl kompakt Sony DSC (dobrá věc pro fotky tipu - "byl sem tam"), pak to byl ultrazoom Panasonic EVF FZ5 a teď se peru s DSLR Canon 1000d.
Skla sou drahý, tak sem jen tak z hecu pořídil pár M42 kousků a s redukcí fotím na digitálu. Je to pěkná zábava (i když ostřit na DSLR je semtam problém - malý hledáček) a nejlepší fotky teď vznikají s M42 objektivama.
No a jak tak pořizuju M42 skla, tak semtam dorazí s nějakým analog tělem navíc - Pentax Spotmatic, Praktica MTL5, Zenit xxx. I dostal sem nápad, že zavzpomínám na dětská léta, kdy tatík cvakal Zenitem a v koupelně prováděl alchymii nejhrubšího zrna - dělal vlastní fotky. Tak sem pořídil pár filmů, a nabil Prakticu (jen na tu sem zatím sehnal baterku). Analog je sranda, zalíbilo se mi to a rozhodl sem se zkusit větší formát filmu (6x6) - takže v našich podmínkách připadá v úvahu snad jen flexaret, nebo Zenith 80 popř jiná kopie Hasselu.

A teď k Flexaretu : Dostal se mi do ruky zachovalý Flexaret VI a rád bych testnul jestli ještě fotí.
Otázka : Kde sháníte svitkový filmy? Vím, že jde o označení "120" a na netu sem něco našel (Foma, atd.). Jak je to s vyvoláváním? Zvládne to úplný amatér v domácích podmínkách, nebo mám radši nechat vyvolat negativ ve fotolabu?

s díkem
Tom
  • 0

#55 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 8 April 2009 - 14:28:16

vítej na TK! Jistě zde všichni rádi vidí nového temnokomorníka - do začátku Ti radím pročíst vlákno negativní proces a pak pozitivní proces, ale HLAVNĚ SE DO TOHO DÁT! Pak ti vyleze v hlavě hromada otázek a jistě na všechny najdeš odpovědi zde na TK - používej tlačítko HLEDAT, páč tu je takové kvantum rozumů a rad, že Ti z toho půjde hlava kolem!
Vyvolat film je sranda - film koupíš u Škody nebo Pazdery na netu - http://www.fotoskoda.cz/
tak i ostatní chemii - vývojku, přerušovač, ustalovač, smáčedlo.....
Na první kroky si pročti v článcích Klasikovou školku - taky jsem tak začínal a hooodně mi to pomohlo. Pro začátek toho máš až kam, tak hodně zdaru!!
  • 0

#56 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 April 2009 - 14:31:53

nejdřív bych procvakal závěrku a díval proti světlu, tuším to jde i naprázdno s otevřenýma dvířkama, jestli na všechny časy pracuje - nejhorší zklamání je když na prvním svitku nic není
jinak vyvolání filmu je snadný úkon, nejrychlejší je zeptat se po okolí, jestli by někdo nepředvedl na živo
rozmístění temnokomorníků:
http://www.temnakomora.cz/mapa.php

nebo studovat návody na síti, číst starší literaturu a pustit se do toho sám
jinak svitky jsou dostupné v některých fotoprodejnách, rozhodně v e-shopech, o dost levnější jsou po větším počtu zde při tzv. hromadných nákupech - tak o 15-40%
  • 0

#57 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 April 2009 - 17:11:02

čas na B clonu na 3,5 otevřít vrata od flexy cbvaknout a držet spoušt a kouknout skrz snímací sklo uvidíš vše co na čočkách ulpělo,jestli je to škrábly a tak.Vatička na špalku vofukátko a podobně a skusit opatrně vyčistit.NO a pokud to bude v pohodě ,nabít a skusit nacvakat,vyvolat skouknout,vyprdnout se na lab sehnat plastimatku,rodinal je za 90,fomafix za 60 smáčedlo za 50 a ocet asi 15 +-.zhasnout zatmavit a jedem.Do začátku stačí dobře nafotit a vyvolat tak aby to šlo zvětšit.(Dobře ustálit aby nedošlo ke zbytečnému zděšení;-) ) NO a potom už nebudeš moct jinak a budeš se tam furt zavírat
  • 0

#58 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 8 April 2009 - 19:59:15

Oóo děkuji Vám za cenné rady..sem nevěděl, jestli tohle vlákno ještě vůbec žije....a ono žije, né že né.

Pozitivní i negativní vlákna pročtu...zatím bych to viděl spíš na negativ, ne? Pozitiv je dobrý jen na diáky, ne?

U Škody sem objednal zatím dva svitky (fomapan 400/120) - tohle vyřešeno.
Zvětšovák a jiný blbosti mám zamluvený u tatíka - ještě to nevyhodil, ale bojím se, že to bude jen na 35mm kinofilm (je to nějaká sovětská sada). Komoru budu mít nejspíš ve sklepě - trošku problém bude s prašností, protože se tam ukládá všelicos.

Flexaret je slušně zatuhlej. Ostření jde HODNĚ ztuha, Závěrka jde snad korektně po 1/5 sekundy..pak se hodně zpomalí.
Z režimu "Bulb" se někdy zavírá okamžitě, někdy až po chvíli....tohle by chtělo pročistit. Čočky samozřejmě zasraný jak jetel, ale minimum škrábanců - takže čistitelné. Na matnici otisky prstů, takže se k tomu někdo choval dost nepěkně. Chybí šroubek na boku snímacího objektivu - asi se to někdo snažil rozebrat. Polepy ale vypadají původně...takže to asi rychle vzdal a snad chybí jen ten šroubek. Clona běhá příkladně. víc sem toho zatím nezjistil.

Ještě musím sehnat FUNKČNÍ expozimetr (nevíte o něčem?) Na odhad časů si zatím netroufnu.
  • 0

#59 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 8 April 2009 - 20:02:07

to s tim pozitivem je dost dobrej fórek ;-)
  • 0

#60 Myshak

Myshak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 April 2009 - 20:14:25

U flexa si treba dat hlavne bacha na to ako sedia sosovky a ci v zavite ostrenia nie je piesok a pod a potom este na skvrny na sosovkach si treba trosku dat bacha. Ja sam uzivam Flexaret VI-a a nemozem si vynachvalit tento stroj. Nema sice korekciu paralaxy ale pri trosku treningu sa to da zvladnut. Podla mna je jeho najvacsim plusom jeho neskutocne nadherny bokeh. A s predsadkami na blizke ostrenie este neskutocnejsi. :)
  • 0

#61 Myshak

Myshak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 April 2009 - 20:17:16

+ pri pouziti spravneho fotomaterialu a chemie z flexa dostanes krasne ostru kresbu, nech si kto chce co chce hovori, za peniaze za ake flexa kupis je to skvost.
  • 0

#62 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 8 April 2009 - 20:25:42

Myshak: Já bych s tou cenovou výhodností zase tak nesouhlasil. Já tu svou pořídil za 700,- (zaručeně funkční - funkční je, to je pravda, ale chtělo by to generálku). Nějakou Prakticu s Pentaconem 50/1.8 máš za podobný peníz a při troše štěstí plně funkční.
flexaret sem pořizoval hlavně kvůli tomu formátu 6x6 - jsem zvědavej, co z toho jde vymáčknout..hlavně v oblasti portrétů, malé hloubky ostrosti, atd.

kdoco: Jak vidíš, nemám v tom jasno, tak proto ta moje hláška o pozitivu. Je to tak, že negativ má obrácený barvy a pozitiv je prostě zmenšená fotka s reálnýma barvama? (jako diapozitiv).
  • 0

#63 Myshak

Myshak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 April 2009 - 07:29:16

Ja som svoj kupil za 1200 a mam k nemu farebne filtre, redukciu na 35 mm film, adaptery na kratke ostrenie (dve sady na rozne vzdialenosti), slnecnu clonu na objektiv, hladacik pre 35mm film a puzdro...a v 100%
  • 0

#64 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 9 April 2009 - 08:05:48

Tome flexu Ti vyčistí pan Ulman za 3 - 4 stovky a bude chodit, jak po másle - rozhodně se ta investice vyplatí - když mu ji pošleš, tak za 2 - 3 dny ji máš zpět hotovou. Do té doby si seženeš chemii a připravíš komoru. Ten pozitivní proces je vlastní přenášení obrazu z nagetivu na papír - to nejkrásnější, když Ti vyleze obrázek na papíru ve vývojce :)
Pokud nemáš zvětšovák na 6x6, doporučuji (dle finančních možností) nějaký Opemus 5 nebo 6 popř. přidat peníz a pak jít do Magnifaxe apod. Ten Opemus, vč.objektivů vyjde bratru mezi 500 - 1000,-Kč Já ho koupil za 1000,- vč.celého vybavení komory! Pak ještě doporučuji filtry do zvětšováku - nejlépe se mi osvědčily od Ilfordu - a pak vesele jedeš pozitivní proces v multigrejdu. Ale to se dočtěš v klasikově školce..
jukni na články - je jich tam mraky a dost Ti to pomůže:
http://paladix.cz/se...v-temne-komore/
http://www.temnakomo...ews&new_topic=2
  • 0

#65 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 9 April 2009 - 09:12:17

musím podepsat tu flexu. mám VI - je prostě skvělá. když nepočítám VF, tak je to vlastně můj nejoblíbenější aparát - rychla snadná práce s předvídatelnými výsledky. poměr cena / výkon pro mě stále nejlepší vůbec.

ohledně zvětšováku - obejvije se momentálně dost magnifaxů 3 za velmi solidní peníz. myslím, že to není špatná volba.
  • 0

#66 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 9 April 2009 - 09:16:51

to: kdoco - hoď mi link, kde se vyskytují. Taky po něm pošilhávám...
  • 0

#67 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 9 April 2009 - 09:31:01

flexy? MG3ky?
  • 0

#68 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 9 April 2009 - 09:35:02

http://www.paladix.c....php?adid=84094
  • 0

#69 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 9 April 2009 - 09:35:15

Magnifaxe - Flexi mám 2 :)
  • 0

#70 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 9 April 2009 - 09:52:39

http://www.paladix.c....php?adid=84094
  • 0

#71 MaMi

MaMi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationSokolov
Reputace: 0

Publikováno 9 April 2009 - 17:24:31

Já jsem objevil v tom mojem "bordýlku" po dědovi Flexu II s objektivem Prontor SVS. Jediný co jsem musel udělat je závěrku, optiku vyčistit..... Jediný, co mi mrzí, že jí chyběl "čudlík" na přetáčení, ten jsem si musel vyrobit. Zatím jsem s ní udělal jeden svitek a obrázky jsou opravdu pěkný. I ženušce se líbí, a to říkala, že mě s tím vyhodí... 8-) Ale já se nedám... :?:
  • 0

#72 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 9 April 2009 - 19:07:08

Flexu II s objektivem Prontor SVS.......Ale já se nedám... :?:


rozhodně se nedej, ale prontor je závěrka ne objektiv 8-)
  • 0

#73 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 April 2009 - 19:25:17

kdo je z Moravy mužu doporučit na flexy pana Hermana z přerova,starší pán v duchodu,celej život v meoptě a 300 dá dohromady cokoliv :?:) 604577906
  • 1

#74 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 April 2009 - 19:28:28

jinak se šestkou flexou jsem taky spokojenej,ted jsem si koupil jašku 124G a i když je lepší matnice ,příjemější ostření a má to aspon orientační expozimetr na těle ,tak určitě na flexu nezanevřu ,spíš asi budu používat obě těla tředbas na rozdílné filmy ,flexa je určitě rovnocená a jde dobře použít a čtverec to je vám tak nádherná věc :?:)
  • 0

#75 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 442 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 9 April 2009 - 22:43:48

kdo je z Moravy mužu doporučit na flexy pana Hermana z přerova,starší pán v duchodu,celej život v meoptě a 300 dá dohromady cokoliv :?:) 604577906


neni z Prerova, ale kousek od, je to muj dvorni opravar cehokoliv 8-) ted treba delal z krasnogorska 16mm kamery sirokouhlou zalezitost, ne mne
  • 0

#76 MaMi

MaMi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationSokolov
Reputace: 0

Publikováno 16 April 2009 - 19:28:17

Flexu II s objektivem Prontor SVS.......Ale já se nedám... :wink:


rozhodně se nedej, ale prontor je závěrka ne objektiv :D

Ano, samozřejmě, špatně jsem se vyjádřil. Děkuji za opravu. Objektiv je tam Mirar II 80/f3,5.
  • 0

#77 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 16 April 2009 - 19:30:59

Ogaři, měnil nekdo z Vás na Flexe zrcadlo? Jak to pak vypadalo z obrazem v hledáčku po tejto výměně a vyčištění?
  • 0

#78 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 April 2009 - 19:34:13

kdo je z Moravy mužu doporučit na flexy pana Hermana z přerova,starší pán v duchodu,celej život v meoptě a 300 dá dohromady cokoliv :wink:) 604577906


neni z Prerova, ale kousek od, je to muj dvorni opravar cehokoliv :D ted treba delal z krasnogorska 16mm kamery sirokouhlou zalezitost, ne mne


No jo ta víska se jmenuje Želatovice ,to mi tu bereme jak Přerov ,pán je to tuze šikovný

kraken:neměnil osobně,ale víše uvedený pán mi to čistil se spoustou dalších věcí když jsem flexičku koupil a změna to byla náramná :D :D ,časem to ale asi zase trochu zajde
  • -1

#79 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 16 April 2009 - 19:49:25

Tak jsem pokročil o kus dál
Zatím jsem pročistil optiku (zepředu a zezadu - zatím se žádné rozebírání nekonalo) a rozchodil jsem mechanismus ostření (kápl jsem kapku silikonu na závit a dělá to zázraky. nabil jsem svitek a co nejdřív dofotím testovací sadu - musím zjistit, jestli závěrka cvaká správně. Focení je dost komické, protože nejdřív vytasím zrcadlovku (DSLR), změřím expozici, pak vylovím flexana a snažím se něco chytit na stínítko (to zrcadlové přetočení je opravdu lahůdka)...celý tento proces mi trvá cca 2minuty, takže pohotový fotograf rozhodně nejsem.

Na aukru jsem pořídil tanky na vyvolávání, teď už jen pročíst hromady materiálu a zjistit, co je nejlepší na vyvolání Fomapanu 400....asi půjdu do toho, co doporučuje Foma.

Taky sháním zvětšovák na 6x6, ale to jen tak rychle nepůjde. Zatím je v hledáčku Meopta Magnifax 3a, ale prodejce se nějak nehlásí...

Děkuji za typ na človíčka od Přerova, jestli budu mít problém se závěrkou, tak určitě kontaktuji.
  • 0

#80 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 April 2009 - 19:56:25

Taky sháním zvětšovák na 6x6, ale to jen tak rychle nepůjde. Zatím je v hledáčku Meopta Magnifax 3a, ale prodejce se nějak nehlásí...


Byl teď dlouho jeden u Škody asi za 750,- Zkus tam zavolat.
  • 0

#81 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 16 April 2009 - 20:16:35

No to me taky nee,dostal sem k jezisku flexaretu III s mirarem II,necekal jsem zadnej zazrak na clonu 4 je to slusne.....HP5@1600


Achtung, Achtung, Mirar II je belar, tedy český tessar, mirar sám je jen triplet. Název mirar II byl ryze obchodní, kvůli kontinuitě při vývozu(alespon jsem to tak pochopil - ale nejsem odborník, tak byla možná příčina jiná). Každopádně při cloně 11 a více kreslí pěkně i Ljubitěl, popsaný případ s "tunelem" ostrosti je volaký čudný.
  • 0

#82 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 16 April 2009 - 20:24:12

Ajaj, zas jsem chtěl být strašně chytrý a nevšiml jsem si, že ta má moudra už tu jsou a navíc lépe napsaná. Tak mě nemějte za chytráka, to jenom nikdo není dokonalý, že...
  • 0

#83 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 16 April 2009 - 22:18:39

Tak jsem pokročil o kus dál
Zatím jsem pročistil optiku (zepředu a zezadu - zatím se žádné rozebírání nekonalo) a rozchodil jsem mechanismus ostření (kápl jsem kapku silikonu na závit a dělá to zázraky. nabil jsem svitek a co nejdřív dofotím testovací sadu - musím zjistit, jestli závěrka cvaká správně. Focení je dost komické, protože nejdřív vytasím zrcadlovku (DSLR), změřím expozici, pak vylovím flexana a snažím se něco chytit na stínítko (to zrcadlové přetočení je opravdu lahůdka)...celý tento proces mi trvá cca 2minuty, takže pohotový fotograf rozhodně nejsem.

Na aukru jsem pořídil tanky na vyvolávání, teď už jen pročíst hromady materiálu a zjistit, co je nejlepší na vyvolání Fomapanu 400....asi půjdu do toho, co doporučuje Foma.

Taky sháním zvětšovák na 6x6, ale to jen tak rychle nepůjde. Zatím je v hledáčku Meopta Magnifax 3a, ale prodejce se nějak nehlásí...

Děkuji za typ na človíčka od Přerova, jestli budu mít problém se závěrkou, tak určitě kontaktuji.

Tomasi s tim silikonem radsi vopatrne. Tusim OtecCasu tu sveho casu durazne varoval pred jeho uzivanim bo udajne casem zpusobuje slepnuti optiky

Jináč vo F400 je tu samostatný podnětný vlákýnko. Doporučuju než se do toho pustíš proštudovat
Fomapan 400
  • 0

#84 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 16 April 2009 - 23:25:02

...Tomasi s tim silikonem radsi vopatrne. Tusim OtecCasu tu sveho casu durazne varoval pred jeho uzivanim bo udajne casem zpusobuje slepnuti optiky
...


Nejen Oteccasu, varují před tím i výrobci veškeré optiky :roll: Budu opakovat, co už bylo napsáno, ale jak se i jen odpařenej silikon jednou dostane na optiku, nikdo ho beze ztrát na kvalitě dolů nesundá. :?:
  • 0

#85 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 17 April 2009 - 06:42:31

No děkuji za informace.
Příště napíšu příspěvek předem...něco jako : "Příští týden se chystám kápnout trochu silikonu na ostřící závit...". Byla to opravdu jen kapka, navíc z venkovní strany, tak snad se to na optiku nedostane. Ještě mám olej do šicích strojů, takže příště na rozhýbání použít radši tento?

Vůbec s mazivem do objektivů mám problém. Nikdo neporadí, nebo jsou to rady typu : speciální mazivo od Pentaxe, Jakýsi zbytek od známého z NASA, Braycote, nebo micro-tools.com...ale všechno je buď nesehnatelné, nebo dost drahé (braycote, microtools).
Nakonec jsem objednal plastická maziva (AK2, K3, G3) a budu testovat, co je nejvhodnější (AK2 - odolná klasika, další s příměsí grafitu, poslední do vysokých tlaků a pod vodu). Základní vlastnosti (stálá tuhost, teplotní rozsah -30 až 100st.celsia, uvidí se, jak to bude s výpary) nevypadají věru zle.
  • 0

#86 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 17 April 2009 - 07:57:37

Ahoj,
s tým mazivom som sa dočítal, že fajn je niečo ako "white lithium grease", po československy neviem. Kúpil som si na skúšku na eBay, tuším z nejakého cykloshopu, existuje to v tubách, tuším aj v spreji. Už som aj mazal, vyzerá dobre, ale odborník nie som. Možno sa niekto vyjadrí ku vhodnosti/nevhodnosti, kto rozumie lepšie?

linky:
pouzitie - odrolovat dole

porovnanie cien US

Ď.
  • 0

#87 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 17 April 2009 - 08:14:41

No já zkoušel bílé mazivo s příměsí kalcia AUTO GREASE od RETECHU (Vyrobeno na bázi kalcia, široké teplotní rozpětí -20 až +160, odolává tlakové vodě včetně slané vody, výborná přilnavost, Neobsahuj silikon. a mohu vřele nedoporučit. Chod je krásně plynulý, ale mazivo jakoby "brzdí" pohyb (tzn, že pomalé otáčení jde lehce, ale pokud chcete pohnout rychleji, tak to klade až moc velký odpor. Zajímavost - Mazivo se jakoby "vsákne" do kovu a pouhým okem to vypadá, jako by ani nebylo namazáno.

Nevím, jestli příspěvkama o mazivech zbytečně nezasíráme vlákno o Flexaretu (i když to souvisí s údržbou).
  • 0

#88 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 17 April 2009 - 12:16:05

pokud použiješ olej na šicí stroje, nic špatného neuděláš. Hele není ten Magnifax ze Slovenska??
  • 0

#89 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 17 April 2009 - 12:19:18

ke Krakenovu dotazu - s výměnou zrcadla zkušenost nemám - ale jak jsem spolu řešili - mám vyměněnu matnici za novější a zrcadlo pořádně vypucované. Obraz se moc nezesvětlil, ale je čitelnější /jakoby ostřejší/. Takže se lépe ostří na detaily..
  • 0

#90 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 17 April 2009 - 12:30:30

To mi ogařin neříkajte, že to nejde dat do rychtyku? Vzpomíná si, že obzaryzy v hledáčku flexy byly velmi dobré a to i verzí, kde nebyla fresnelka, které později žlutla. Podle mne to nejak mosí jít...
  • 0

#91 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 17 April 2009 - 12:38:27

Vyčistit hledáčkový objektiv? :-D No já u své pětky vyčistil co se dalo včetně zrcadla a matnice a obraz se zjasnil a zčitelnil, ale zase takovej skok v kvalitě to nebyl. No a po čase se na zrcadle zase objevil bordel - netuším odkud, ale přes objektiv je jasně vidět. Tož tak.
  • 0

#92 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 5 May 2009 - 21:08:12

Tak hlásím, že mám za sebou první nafocený svitek.
Sehnal jsem vývojnice, nějakou chemii od Fomy, ale na první svitek jsem si netroufnul a radši jsem to svěřil laboratoři (potřebuji ověřit, jestli ten můj Flex fotí dobře a chtěl jsem vyloučit chybu ve vyvolávání.
Ale řeknu Vám - byla to fuška. Je to dost nepohodlné, protože musím zatím nosit dva foťáky...jedním měřím expozici a Felxem pak fotím. Expozimetr je na cestě, ale i tak.....
jaké jsou další varianty focení na střední formát (myslím novější stroje s měřením expozice)?
Napadá mě Pentacon six (který se dá sehnat za rozumný peníz, ale ty rozměry nejsou o moc skladnější, nevíc nevím jestli měří expozici) a Kiev 80/88 (popř Hassel), kde to leze do velkých peněz.
  • 0

#93 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 5 May 2009 - 21:18:06

chlapíku gratuluji. ale nepouštěj se do toho tak po hlavě! zblázníš se :? těch možností je mnoho od stroječků primitivních až po drahé, úžasně... a drahé. relativně!!! skok mezi kievem a hassem je trochu velký, pokud jsi na čtverce, je mezi tím třeba bronica sq, kde je rozumný poměr cena/rozměr/příslušenství a kvalita. má jí tu mnoho lidu a jistě poradí. jinak SF není samo jen o čtverci :)

ale klidně bych zůstal nějaký ten rok u flexarety, pokud je v pořádku, stejně uvidíš, že expozice se měří jen občas a třeba expozimetr sverdlovsk IV je vynikající a opravdu kapesní. a výsledky budou velice pěkné. jinak labu nedávat nic, viz. vlákno o škodovi.
  • 0

#94 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 5 May 2009 - 21:35:57

A přidávám malý bonbónek...dokument z CT2 (Zaslapane projekty - dil 12 - Flexaret)
Je to bez hesla

http://rapidxxxxx.com/files/215056928/Zaslapane.projekty.12.IPTV-XrX.part1.rar
http://rapidxxxxx.com/files/215056890/Zaslapane.projekty.12.IPTV-XrX.part2.rar

  • 0

#95 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 5 May 2009 - 21:44:37

no hlavně Danyho to jistě potěší
  • 0

#96 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 5 May 2009 - 22:12:40

tomáš_tnt: jestli chceš můžu ti přivézt brony ukázat
  • 0

#97 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 5 May 2009 - 23:20:00

tomáš_tnt: jestli chceš můžu ti přivézt brony ukázat

Nic mu neukazuj ypresu! Zblázní se do techniky stejně jako my a s focením bude šmitec!

Mrtě informací je ve středoformátnickém fóru, již se to tu řešilo nejednou.

Flexaret je super strojek, momentálně se po nějaké té šestce poohlížám.

A tomášu dik za ten dokument! Skvělý počin!
  • 0

#98 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 5 May 2009 - 23:24:00

mě ty linky nefakčí
  • 0

#99 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 6 May 2009 - 09:35:59

cuba : No já, vím, že to správci moc rádi nemají, zkusím se ho optat, ale je to v tagu "code", což se většinou toleruje a navíc adresa je "zkomolena".

ypres_bass : Nazdar Zlíňáku. Díky za nabídku, ale mám teď trochu problém s časem...nestíhám fotit ani tím, co se mi doma povaluje :lol: M42 Skel na vyzkoušení je taky dost, jen ten čas kdyby byl. (Máme 9ti měsíční mimčo, tak na "zálibi" moc času není). Kdyžtak napiš o jaký model se jedná, zkusím pohledat alespoň na netu (uvítal bych něco skladnějšího jak flexaret a možnost měření expozice by taky nebyla marná, výměna objektivů ení až taková nutnost .... zatím mi jako ideální řešení pro střední formát příjde Hassel, popř Kiev 88 s TTL hranolem).
Jo, ten link není správně schválně - kvůli vyhledávačům. Chyba je v názvu serveru. Místo xxxxx dej "share" a mělo by to jet.

berraneck : No, vidím, že ty už jsi něco někdy stahoval a nápovědu na dokončení linku tím pádem nepotřebuješ (modří už vědí) :D
  • 0

#100 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 6 May 2009 - 14:43:41

Kdyžtak napiš o jaký model se jedná, zkusím pohledat alespoň na netu (uvítal bych něco skladnějšího jak flexaret a možnost měření expozice by taky nebyla marná, výměna objektivů ení až taková nutnost .... zatím mi jako ideální řešení pro střední formát příjde Hassel, popř Kiev 88 s TTL hranolem)

no bavilo se tady o čtveci - tudíž SQA

skladnost - flexa je cca stejně velká jako tělo beze skla a bez hranolu a bez gripu, ale těžší

vztah s HASSEM první bronicy byly defacto předělané Hassy
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních