Přejít na obsah


Fotka

Prohráváme 5:0 ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
30 odpovědí na toto téma

#1 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 9 říjen 2007 - 16:01:34

Právě jsme asi přišli o poslední eso schované v rukávu, a tím byl baryt. Bylo jen otázkou času, kdy výrobci tiskových zařízení najdou odpovídající náhradu a už je to tady. Viz. článek v posledním PL: Digitální fotografie na barytu.
Máme ještě šanci, nebo už je to na vhození ručníku?
  • 0

#2 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 9 říjen 2007 - 16:15:10

ne, neni to na hozeni rucniku.

musime se smirit ze klasicka fotografie uz nikdy nebude "consumer" produkt. ale pouze neco jako "umelecka" produkce. malirstvi (ani portretni) nezaniklo s vynalezem a rozsirenim fotografie...stejne tak jako klasicka fotografie by nemela zaniknout s rozsirenim digitalni cesty
  • 0

#3 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 říjen 2007 - 16:40:25

Máme ještě šanci, nebo už je to na vhození ručníku?
dej sem v pěti větách o co tam šlo - jakej postup, já si ten časopis nekupuju, ale jsem zvědavej, co pan vydavatel vymyslel za cestu
  • 0

#4 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 9 říjen 2007 - 16:50:13

ne, neni to na hozeni rucniku.

musime se smirit ze klasicka fotografie uz nikdy nebude "consumer" produkt. ale pouze neco jako "umelecka" produkce. malirstvi (ani portretni) nezaniklo s vynalezem a rozsirenim fotografie...stejne tak jako klasicka fotografie by nemela zaniknout s rozsirenim digitalni cesty

...má pravdu, předsedo :wink: .
  • 0

#5 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 9 říjen 2007 - 17:20:06

Máme ještě šanci, nebo už je to na vhození ručníku?
dej sem v pěti větách o co tam šlo - jakej postup, já si ten časopis nekupuju, ale jsem zvědavej, co pan vydavatel vymyslel za cestu


Tisk monochromatickými inkousty na nový druh papapíru s gramáží 295g s prý "ušlechtilým" povrchem nerozeznatelný od barytu.
  • 0

#6 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 9 říjen 2007 - 18:17:45

Ja se tedy radši tisknu k děfčatům a ne monochromaticky na papír.
  • 0

#7 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 9 říjen 2007 - 18:26:01

Tak zle nebude. Vyrobcum se nemuzeme divit, my je neuzivime tak se snazej udelat neco pro to aby vydelali. A dokud budou vyrabet i to co potrebujeme my tak nas to tak moc trapit nemusi.
  • 0

#8 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 říjen 2007 - 18:35:31

Dobrý, flusačka, která zvládne i trošku gramážnější papír. A nový inkousty... Stejně mně nahrazení barytu libovolným digipostupem přijde asi tak zajímavý, jako vegetariánovi propad cen kuřeciho masa po ptačí chřipce :wink:. Ale někomu to jistě radost udělá.

Ono je to vpodstatě o dvou filosofiích: Ta první říká, že důležitý je jen výsledek, druhá že i cesta může být cíl. Vyznavačů té první holt bude mezi klasiky ubývat, druzí jsou vůči takovýmto novinkám imunní.
  • 0

#9 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 9 říjen 2007 - 18:53:45

mně přijde kouzelný to věčný srovnávání se, ta samotná snaha, aby to bylo jako z klasiky, z barytu, k narozeznání... to je výmluvný samo vo sobě. samozřejmě, že to stejný nikdy nebude. stejně jako fotorealistická malba neni fotka a navopak, rozmazaná fotka s volejovym efektem na plátně neni malba a virtuální soulož na netu má se skutečnym sexem společnýho přesně tolik, co digitální výstřik se stříbrnym vobrazem. nehodnotil bych, co je lepší. to může bejt do značný míry votázka vkusu a módy. tvrdim jenom, že sou to dneska už dva diametrálně vodlišný přístupy k věci, přičemž kdovíproč je ten jeden furt tak nějak jakože referenční a ten druhej často ke svý vlastní škodě ten puberťácky si dokazující, že už taky umí, může, dokáže... a von jo - umí, může, dokáže a jednou skoro určitě nejenže dohoní, ale von i předhoní a pak už to možná pro počítálky nebude pět nula ale pětset nula, ale porád to budou dva rozdílný světy a vo tom to je. že my si tady sme v tom svym vlastnim světě a přejem i s tou trochou vobčasný jízlivosti a popichování těm druhejm zas ty jejich světy a dokonce sme za ně rádi, protože, ty naše vlastní se pak stávaj tim zajmavější no a ty jejich nakonec vlastně taky, žejo. to je to na tom světě dobře zařízený :wink:
  • 0

#10 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 říjen 2007 - 19:08:30

Nevím co psali v PL, ale zajímavé čtení je tady

Cituji ze závěru: With Germany now the only source of photographic baryta, Brierley of Harman says, with a touch of irony, that the long-term availability of gelatin silver papers may well be secured by increased demand for baryta, driven by the success of the Harman Gloss and Matt inkjet papers.

Paradoxy :wink:
  • 0

#11 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 9 říjen 2007 - 19:18:15

Ogaři, no já sa v tem teda nejak moc nevyznám, ale zatým sa tu moc nelúvilo o tem, jak dlúho ty tiskoviny s tyma super ingústama vydržíja. Ono šak nejde enom o ten povrch, nééé. Byrat je baryt a žádný cvakálista ně nepřesvědčí o opaku. Šak taky ti potróblí binární mistři ně něëkolikrát přesvedčovali o tem, že cédečko vydrží aj sto rokú a prej aj hřebíkem ho možeš škrábat a pořád je jak nové. Včil su v takém stádiu, že aj moju svatbu nemožu přehrát a to ně stálo toklikých chechtákú, že sem sa chtěl hledkaj aj rozvést. Nu a dnes je z teho hovno. Já su klidný, ať si ti cvakaři melú co chcú. Já sem byl vždycky enom potrefený Valach:_)
  • 0

#12 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 říjen 2007 - 19:26:51

no tak ať si tisknou, ať si tam i přimyšovávaj zrno dle tabulek, co jistě na druhy zrna mají, nebo budou mít i kdyby to udělali stejněvypadající, ten pocit, že obraz je zatím k nevidění, cestou domů promejšlet vývojku a volání, pak ten stisk tanku a představa o obrazu při každým překlopení.........ále nechám toho, co bych nosil dříví do lesa
  • 0

#13 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 říjen 2007 - 19:35:16

Já bych sa toho nebál. Stejnak by mňa zajmalo, kolik těch cvakalů si to nechá na ten baryt udělat. Většina lidí co znám, si nechává dělat obrázky 10x15 po třech korunách za jeden. Nic většího v životě nedělali (kromě max svatby). Ono sa jim nechce dávat 100Kč za najaků źvětšeninu - eště kolikrát zmrvenů z labu. A když potom vidíja moje baryty a ptajů sa kolik mě ta jedna fotka stojí a já jim řeknu že cca 40Kč - tož hnedka zvatlajů jeden přes druhého, že to přeca má neco do sebe
  • 0

#14 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 9 říjen 2007 - 19:37:31

Při projíždění autorských galerií nejen na internetu nemám ani náznakem pocit, že bychom jakkoliv prohrávali. Digi je humus a basta .)
  • 0

#15 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 9 říjen 2007 - 19:41:35

digi mám, tiskárnu taky, ale v tý koupelce mě to prostě víc baví :lol:
Dějou se tam věci nepopsatelné, které s tiskárnou rozhodně nezažívám :wink:
  • 0

#16 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 9 říjen 2007 - 19:49:12

digi mám, tiskárnu taky, ale v tý koupelce mě to prostě víc baví :lol:
Dějou se tam věci nepopsatelné, které s tiskárnou rozhodně nezažívám :wink:

Tak tohle prožívám úplně stejně.
  • 0

#17 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 říjen 2007 - 19:52:51

digi mám, tiskárnu taky, ale v tý koupelce mě to prostě víc baví :lol:
Dějou se tam věci nepopsatelné, které s tiskárnou rozhodně nezažívám :wink:


Asi tak nějak.
  • 0

#18 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 říjen 2007 - 20:04:45

mně přijde kouzelný to věčný srovnávání se, ta samotná snaha, aby to bylo jako z klasiky, z barytu, k narozeznání... to je výmluvný samo vo sobě. samozřejmě, že to stejný nikdy nebude.


Nihil novi sub sole. Jak dlouho trvalo fotografii, než přestali piktoralisté napodobovat malíře a než přišla f/64 a nastolila paradigma převažující de facto do dneška. A vy byste po digitálistech chtěli, aby postavili Řím za den.
  • 0

#19 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 říjen 2007 - 20:05:12

Mě docela zaujal ten Mamiakův postřeh o vlastně až škodlivé snaze digitální technologie napodobit tu klasickou (teda snaze lidí, technologiím je to putna). Ona vlastně i fotografie v začátcích dělala něco podobného, když vznikaly složité montáže které měly vypadat jako obrazy... Chvilku to trvalo, než lidem došlo, že jsou to prostě odlišné postupy, s odlišnými možnostmi. Teď se to vpodstatě jenom opakuje. Nevíte někdo o podobném "vzorci" v jiných oborech?
  • 0

#20 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 9 říjen 2007 - 21:26:30

já bych řek, že podobnej jev de dneska napříč veškerejma voborama. tam kde je totiž primární jenom si usnadnit cestu a to jenom zdůrazňuju a podtrhuju, neni možný nakonec ani dojít do žádnýho slušnýho cíle. to platí asi pro úplně všechno na tomdle světě. neřikam změnit, zlepšit, zjednodušit a tak dále, ale ta samotná snaha něco vodrbat, aby to vypadalo jako... jakože to vodrbaný nejni, to je vono, to co tam potom je vidět, cejtit a co je možná většinou neměřitelný, ale dycky patrný. proč dělat baryty jakože baryty - k čemu je to dobrý? to bude stejně nakonec něco úplně jinýho než ten hendmejd, když je to dotýkaný lidskejma rukama, pokaždý trochu jiný, nedokonalý, ale zároveň lidský a voriginální. na efáčku teďka zrovna chytrolíni řešej, že největší nevýhoda klasický cesty spočívá v její defakto nevopakovatelnosti. bych řek, že to je velká výhoda, ni?
  • 0

#21 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 říjen 2007 - 23:41:06

"nevopakovatelnosti..." - jo, to je vono. né to sekat jak Baťa cvičky, že jo :!:
  • 0

#22 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 říjen 2007 - 07:13:48

No ja neviem, ale atramentový výtlačok bude atramentový výtlačok na čom kolvek. Stačí trochu zaškrabkať skalpelom :!:
  • 0

#23 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 říjen 2007 - 07:18:48

Ono tedy stejně dostat digitální obrázek na baryt jde už pěkně dlouho, psal o tom už Marty blahé paměti. Jmenuje se to, tuším, Lambda osvit nebo tak nějak a dělá to někdo ve Śvýcarsku(nebo Německu). Ale že bych to bral jako prohru pro klasickou cestu, to tedy ne.
  • 0

#24 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 říjen 2007 - 08:11:32

že největší nevýhoda klasický cesty spočívá v její defakto nevopakovatelnosti. bych řek, že to je velká výhoda, ni?
já jsem například prohlásil rodině, že "nemůže mít každej všechny fotky" - myslím rodinný, prostě udělám jednu sadu, rozdám je na tři místa a když si chtějí ty snímky prohlídnout všichni, tak se musí prostě sejít, nebo alespoň jeden druhému to album, nebo obálku se se snímky donést
ne že by to nešlo udělat skoropodobně víckrát, ale tak si toho budou víc vážit a já budu mít čas i na něco jiného, třeba na ježdění s dřevěným vláčkem s následníkem
  • 0

#25 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 říjen 2007 - 14:33:20

Máme ještě šanci, nebo už je to na vhození ručníku?
dej sem v pěti větách o co tam šlo - jakej postup, já si ten časopis nekupuju, ale jsem zvědavej, co pan vydavatel vymyslel za cestu


Tisk monochromatickými inkousty na nový druh papapíru s gramáží 295g s prý "ušlechtilým" povrchem nerozeznatelný od barytu.


a taky to vydrzi 100 let? :oops:
  • 0

#26 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 10 říjen 2007 - 14:40:15

Já jsem také překvappen že by to byla novinka, vždyť LCD hlavy na zvětšovák jsou tu už pár let. Lambda osvit taky, ale kdo má tohle ve fotokomoře? Je to ještě zábava? Pěkný papíry do fototiskárny už taky vyráběj nějakej ten pátek, doopravdy pěkný. Skoro bych řekl, že bejt takový baryty, tak bych je rád zkusil.
Jenže komora a film, to je paráda co?
  • 0

#27 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 říjen 2007 - 14:45:48

Pokud srovnám papír, jak leze z tiskárny a pomalu se zjevující obraz na papíře ve vývojce, tak mám zcela jasno. Ten pocit nelze nahradit.
  • 0

#28 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 11 říjen 2007 - 08:44:48

Myslím, že spousta digitálně smýšlejících fotografů se o tom ani nedozví a pokud ano, nebudou to používat. Bude to určitě drahé a je to taková divná cesta - osvit digitální cestou na baryt mi připadá, že by měl být kvalitnější a asi i trvanlivější - všelijaké testy výrobců v tom smyslu, že inkoust do té a té tiskárny vydrží 100 let - jenže jak to testovali? Není to reklamní canc? Z vlastní zkušenosti známe fotografie svých dědečků staré desítky let, které vypadají stále jak nové, žádné vybledlosti, ztráty tonality (jak jsem nedávno pozoroval u některých mých barevných fotek z minilabu, 10 let starých a již vybledlých!!!)
  • 0

#29 milanulrich

milanulrich

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 říjen 2007 - 10:46:24

Ja jsem teda hlavne zvedavej kolik stupnu sedi na ten papir dostanou z tech digi zrcadel:o) Zatim co film jich ma de facto nepocitane, digital je porad omezenej bitovym zpracovanim:o) a asi tak 256 odstinama sede:o) Uplne vidim tu dechberouci kvalitu tisku na dechberoucim fotopapiru a jak si rikam..hmmm to je uplne jako baryt. ehm LOL
  • 0

#30 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 15 říjen 2007 - 08:43:15

se borci na efá už taky vytasili s převratnou novinkou :lol: ...tak mi to nedalo si zase trochu nerejpnout 8-) :

nepředpokládam, že by vod bigotního analogisty někdo snad vočekával náhlý prozření a tak se pokusim uspokojit případný vočekávání do mně vkládaný :-)

nedávno sem v nějakym poměrně serióznim tisku čet rozsáhlý a velmi vodborný pojednání vo budoucnosti kybersexu. frekvence mně nesrozumitelnejch pojmů nápadně připomínala ten tomášův text. ale nic, to je vo mně, respektive vo mý nedovzdělanosti.

hlavní myšlénka ale byla zhruba taková - v blízký budoucnosti už nebudete muset vůbec nic... teda kromě užívání si. dlouze se snažit, usilovat, dobývat, riskovat neúspěch, selhání, lidskej faktor, ženskej faktor.... zabejvat se hygienou, nemocema, nechtěnym těhotenstvim.... všechno to bude dokonalý, sterilní, kdykoliv k mání a bez rizika. to bude krásný co?? senzory na pupíku, senzory na pytlíku, hlavě i zadku a svět bude hned dokonalejší. napravíme co chybující Stvořitel pokazil a je to.....digitální!

ale jinak sem rád, že si to budou moct zkusit i lidi, co by si jinak třeba ani nebrnkli. a když se na tom nestanou závislý, tak třeba časem přídou na to jaký je to pěkný dovopravdy a svobodně si vyberou to pro ně lepší. třeba?

pěknej den
  • 0

#31 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 15 říjen 2007 - 10:34:34

já jsem začal foti před nedávnem... a fotím na klasiku... Otázka je, proč mě oslovila právě klasika a ne digi (levnější, jednoduší, dostupnější, kreativnější... a další reklamní plky..)
Co myslíte? Není to to samé, jako uvařit si klasickou svíčkovou a ne zmražený polotovar z Tesca??
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních