Přejít na obsah


Fotka

do kolika minus dela P-six ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 Kope

Kope

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 říjen 2007 - 17:59:39

Prosil bych radu, zkušenost,
dnes ráno jsem korsoval kolem většího rybníka, teplota tak kolem nuly. Střídám kino se sixem a najednou se mi zdá ta 1/250 nějak dlouhá, divnej zvuk. Už jsem to dorazil, nelepšilo se to ani při kratším čase, až poslední 2-3 políčka mi to "šplouchnutí" přišlo v normě. S divnou předtuchou jsem se jal máchati - dobrá půlka políček "ozdobena" nepřehlédnutelným proužkem. Tak jsem zmaten, zažil jsem bezproblémovej provoz v -13, ale to byla asi klika ? Existuje nějaký v tomto směru odolný MF?
Petr
  • 0

#2 RHfest

RHfest

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 14 říjen 2007 - 19:39:11

Byl jsem fotit z kolegou který ma six a zkušenost stejná .Já jsem měl Pentax 6x7 (baterku jsem hřál v ruce přes specialní káblík a i v -10 OK).Teď mám 645NII a taky vše ok (prý zaručujou -25 ještě jsem nevyskoušel).
Myslím že by měl fungovat každý přístroj z elektronicky řízenou závěrkou.(Z mechanicky časovaných přístroju bych asi nic nedoporučil ,ale pouze z principu funkce .V praxi nemám zkušenost.Jen informace od kolegů a jedna bába povídala)
  • 0

#3 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 14 říjen 2007 - 19:53:39

Jakým mazivem mažete, do tolika stupňů fotíte...
  • 0

#4 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 říjen 2007 - 20:00:39

presne tak. doporucuji nechat u zkuseneho opravare namazat necim jinym. pak tyto problemy zmizi.
  • 0

#5 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 14 říjen 2007 - 21:03:12

Tady je výtažek z rozhovoru Ladislava Kamaráda, kde se zmiňuje právě o P-Sixu.
____________________________________________________________
Jasně, já jsem si většinu foťáků, co jsem kdy měl, taky sám rozebíral, dělal různé úpravy, stavěl si objektivy. Pentacon six jsem znal jako své boty. Než jsem odjel, tak jsem ho rozebral, "vysypal" na stůl, odmastil a zase namazal speciálním netuhnoucím olejem pro kryostat na řezání hlubokozmražených preparátů. Ještě jsem to testoval tak, že jsem foťák překlopil kýblem, poléval tekutým dusíkem a on do - 80C ještě fungoval. Normální Pentacon vám často ztuhnul už v + 5C. Plátěná závěrka tehdy fungovala, ale občas nevydržely ocelové komponenty. Dnes již ověřuji funkci aparátů jen v mrazáku při - 35C.
  • 0

#6 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 14 říjen 2007 - 21:33:00

P-Six funguje korektne tak do +10°C. OK byvaji napr. centralni zaverky (Mamiya 23), z kina prezije i -25°C napr OM-1, OM-10/20 uz ale ne
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 říjen 2007 - 22:34:45

Četli jste někdo návod k P SIXovi? Já teda ne, ale paní Konečná říkala, že od výrobce tam je napsané do +5°C. To by mohlo odpovídat.
Ale taky by se to dalo celé odmastit od původního mazání a přemazat nějakým novým a moderním mazivem a pak by to nějký mínusek vydrželo.
  • 0

#8 Kope

Kope

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 říjen 2007 - 07:09:05

Děkuji všem za reakci,
jsem vyděšen ještě víc než před tím. Pan Ladislav Kamarád by asi o focení zastudena měl asi něco vědět...
Tak jsem si vzpomněl jak můj děd blahé paměti jednou namazal pendlovky nějakým rostinným olejem. Zatuhl dokonale. Pomohlo až nějaké drsnějsí rozpouštědlo a následná aplikace oleje na šicí stroje nebo co to tenkrát bylo po ruce |-)).
Do aparátu lezu až v terminálním stádiu, vždy mi něco zbude v krabiče na stole. Skóre mám tak 1:1, a toho sixe mi je ještě líto.
Dík, Petr
  • 0

#9 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 15 říjen 2007 - 08:06:16

jeden pán mi radil, když jsem od něj bral kieva, že nejlepší je jakýsi "kostní olej", který se dá koupit v prodejně se zbraněmi a lékařský benzín?. stačí pár kapek oleje do benzínu a tímto foťák "vypláchnout". samozřejmě ne plátěné věci. ještě jsem nezkoušel, tak jenom rada. prý to úplně stejně dělají u škody. jinak, co jsem vyzkoušel a nedoporučuji, je vypláchnout foťák obyč. technickým benzínem. u salyuta mi začala zlobit půlvteřina a čtvrtina, tak jsem ho vypláchl. no, než vyschnul tak ještě fungoval, ale potom :-) . tak jsem ho potom vypláchnul konkorem 8-) , co dodat....věřím, že vám někomu z toho čtení vstávají vlasy hrůzou na hlavě. salyut to přežil, fuguje. krom té půlvteřiny...tu mačkám odhadem. je to trochu historie, bo teď si hraju s olympusem a kinem, ale salyuta mám pořád nastartovanýho pěkně v batohu, jenom po něm šáhnout a jít :lol:
  • 0

#10 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 říjen 2007 - 08:52:47

Do zimy mám vyzkoušený Nikon FM2. Mráz kolem -20°C zvládá v pohodě, a to i dlouhodobě - třeba v batohu venku přes noc na sněhu.
Jenom je potřeba fotografovat v rukavicích. A raději pomalu přetáčet film a natáhnout až těsně před snímkem, aby se vše rozchodilo.
Jinak si myslím, že moderní fotoaparáty snáší zimu z mechanického hlediska v pohodě, slabinou je jedině vymrznutí baterie.
PL
  • 0

#11 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 15 říjen 2007 - 08:54:41

[quote name="otik"] . tak jsem ho potom vypláchnul konkorem :lol: , co dodat....quote]
-musím podotknout že konkor je řezný olej a že pravděpodobně ani sovětská technika tento zásah dlouhodobě nesnese.
takže pokud se s ním nechceš rozloučit tak ho honem vyčisti :-)
  • 0

#12 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 říjen 2007 - 09:19:59

AHoj, myslim, ze P-six je idealni k experimentum, protoze je levny, robustni a pokud se opravy/upravy povedou, tak to stoji za to. (viz muj komentar v jinem foru:
http://www.temnakomo...ht=karelj posun)

problemy se zaverkou jsem mel tez, ale jejiho rozebrani se obaval, tak jsem jen odstranil kryt a benzinem vypuliroval vse co slo a prolil nejakym netuhnoucim mazadlem. Patrne nebude idealni pro material (nektere oleje jsou agresivnejsi), ale aparat funguje uplne OK (v mrazu trochu pomaleji). Tim, ze posun filmu neni sprazen se zaverkou, muzu parkrat exponovat naprazdno s nasazenou krytkou a aparat tak "zahrat" pred vlastni expozici.
Hodne zdaru a kuraze!
KarelJ
  • 0

#13 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 15 říjen 2007 - 10:00:50

[quote name="zajda"][quote] . tak jsem ho potom vypláchnul konkorem :lol: , co dodat....quote]
-musím podotknout že konkor je řezný olej a že pravděpodobně ani sovětská technika tento zásah dlouhodobě nesnese.
takže pokud se s ním nechceš rozloučit tak ho honem vyčisti :-)[/quote]
dík za info, zkusím sehnat ty suroviny a o dlouhých zimních večerech to prubnu. jinak mi bylo řečeno, že problém konkoru je, že vysychá a časem přestane mazat a zatuhne taky. co je to ten řezný olej?
  • 0

#14 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 15 říjen 2007 - 10:18:28

řezný olej slouží většinou k hrubší práci, lze jej použít při vrtání, soustružení, frézování a řezání závitů do oceli a většiny neželezných kovů.
jeho viskozita, která nás asi zajímá nejvíc je nehodící se pro mazání jemných ozubení a mechanismečečků.
jinak co se týče toho vysychání tak to se děje postupem času u všech olejů :lol:
  • 0

#15 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 15 říjen 2007 - 10:48:10

v práci kluci při vrtání děr, třeba do nerezu, používaj hydrauliku. ale ta na foťáky opravdu není. je taková červená a pěkně žravá :lol:
  • 0

#16 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 11 listopad 2007 - 13:09:27

[quote name="zajda"][quote] . tak jsem ho potom vypláchnul konkorem 8-) , co dodat....quote]
-musím podotknout že konkor je řezný olej a že pravděpodobně ani sovětská technika tento zásah dlouhodobě nesnese.
takže pokud se s ním nechceš rozloučit tak ho honem vyčisti :D[/quote]
ahoj, tak jsem saljuta dneska vypláchnul, nejdříve čistým doktorským benzínem, aby jsem ho zbavil toho konkoru a potom jsem v benzínu rozpustil trošku olejíčku na zbraně a jemný mechanizmy co mi daroval kolega z práce. tím benzínem s olejem jsem ho zase pěkně vypláchnul. většina benzínu už se vypařila a pořád ještě funguje :)
  • 0

#17 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 20 listopad 2009 - 18:38:06

Moje zážitky a řešení zmrzlýho pentacona jsou trošku jiný než vaše ale když už tu sem, tak to sem napíšu.
Před třemi lety jsem šel fotit se školním pentagonem fotky do tehdejšího Cesofota.Byl myslím leden. Venku bylo asi -13°C a zrovna se udělalo hezky a do promrzlý ulice se rozsvítilo ostrý slunce. Šel jsem teda fotit kamaráda v černým kabátu , stojícího u lesklý kachličkový zdi. Jinými slovy: pro Fomapan 200 naprosto extrémní expoziční podmínky- teda jsem musel měřit i exponovat přesně.
Bylo mě jasný že je pentagon jak kus ledu a tak jsem mu nastavil sekundu a okometricky stopnul jakou udělá expozici. Na tu nastavenou sekundu exponoval cca 3sekundy. No a pak když jsem založil film a začal fotit tak jsem nastavoval vždycky trojnásobně kratší expoziční časy abych mu tu zmrzlost nějak vykompenzoval.
Dneska vím že je to uplná kravina která sice může, ale nemusí platit. Ale tenkrát jsem ten film udělal (třeba jen náhodou nebo štěstím) naprosto přesně.
  • 0

#18 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 20 listopad 2009 - 19:55:13

P-Six funguje korektne tak do +10°C. OK byvaji napr. centralni zaverky (Mamiya 23), z kina prezije i -25°C napr OM-1, OM-10/20 uz ale ne

Mohu potvrdit OM-1. Jednou jsem připravoval dvě těla nějakým nadšencům pro expedici na Sibiř. Majitel byl spokojen, fungovaly i v -40.
V obdobných podmínkách fungují (při použití správného maziva) i Zorkije a Kievy, takže určitě i Leicy.
  • 0

#19 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 20 listopad 2009 - 20:00:34

jeden pán mi radil, když jsem od něj bral kieva, že nejlepší je jakýsi "kostní olej", který se dá koupit v prodejně se zbraněmi ...

Ano, obecně jsou vhodné živočišné oleje, stejně jako v hodinářské praxi. Nejkvalitnější býval velrybí olej, ten je ale dnes z důvodu omezení lovu velryb prakticky nedostupný. Mně se osvědčil a mohu doporučit hodinářský olej č. 3.
  • 0

#20 jka2005

jka2005

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 listopad 2009 - 14:16:30

Já používám olej na kola a šicí stroje. Jedná se o medicinální bílý olej MBO 22 vyrábí Petrochema v Dubové a používá se i ve farmacii a kosmetice. Kosmetika se také používá v mrazu a agresivní na jemnou mechaniku určitě nebude. Je velice řídký. 75ml stojí kolem 35Kč a koupil jsem ho v prodejně kol a šicích strojů.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních