Přejít na obsah


Fotka

Kodak XTOL vývojka (na 5L)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
105 odpovědí na toto téma

#51 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 23 March 2017 - 17:36:00

X-Tol sa da pouzit dvoma sposobmi:

- opakovane v neriedenej - bezne spracovanie,

- one-shot - v riedenej forme - po pouziti sa vyvojka vyleje.

 

Oba sposoby su bezpecne.

Delta 100 nema vela idealnych vyvojok.  X-Tol jednou z nich.

Vyvolavacie casy - vid digitaltruth.

 

X-Tol je znamy syndromom nahlej smrti. Prva podmienka uspesneho pouzivania je pouzitie tej najcistejsej vody, demineralizovana z cerpacej staniece nemusi byt uplne ta najlepsia. Ale vsetci ciastocne hresime a ked nejde najst ine riesenie, pouzije sa aj ta z vodovodu.

 

Pre ekonomicke pouzitie vyvojky je dolezite si udrzovat aspon jeden liter pracovneho roztoku a regenerovat si ju pocas vyvolavania zasobnym roztokom (teda tym zvyskom po litri). Zasobny roztok sa nesmie pouzivat na vyvolavanie.


  • 0

#52 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 23 March 2017 - 18:54:10

Děkuji moc, mám rozdělaný stock 5 l po litrových lahvích. Použil jsem na něj destilovanou vodu z drogerie (výrobce snad Spolana Neratovice, teď nevím), tak snad jsem tomu dal dost. Zatím jsem používal jednorázově 1+1 a vylít.

Ale můj dotaz je ten, kdy od vývojky dostanu nejlepší vyrovnávací efekt. Jestli se mám pouštět až do ředění 1+3 dle digitaltruth? Exponovat na stíny, to vím, ale abych trochu stáhnul světla a neměl je tak přepálená. Ještě jednou díky.


  • 0

#53 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 23 March 2017 - 19:06:05

Riedenim sa straca jemnozrnnost a zvysuje sa mierne ostrost. Podobne tak funguje stand a semistand vyvolavanie. Okrem posuvania ostrosti (presnejsie - narast hranovej ostrosti) dochadza aj k moernemu vyrovnaniu.

Najviac vyrovnane vysledky dosiahnes tzv dvojlaznovym vyvolavanim. Existuje vela postupov, ako si dvojlaznovo film vyvolat. Jednym z nich je pouzit svoju oblubenu vyvojku ako roztok/lazen "A" a ako roztok/lazen "B" pouziit roztok boraxu (2g na 1000ml vody).  V roztoku A potom vyvolat film kratsiu dobu, ako obvyklu a v roztoku B potom dotiahnut tiene asi 3 minuty. Toto je natolko vyrovnavajuce, az sa cudujem, ze to malokto pouziva :) Je ale pravda, ze niektore dobre vlastnosti filmov, ci vyvojok sa tratia. Hold, nemozes mat vsetko.


  • 0

#54 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 23 March 2017 - 19:13:40

:-) Děkuji moc za radu, to zní až podezřele jednoduše. Ten borax je tetraboritan sodný? Jak mi tu napovídá google. Našel jsem 1 kg za 60 Kč, to by vydrželo na věky, pokud se nějak nekazí.


  • 0

#55 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 23 March 2017 - 19:31:17

Nekazi sa.

Samozrejme, X-Tol + 2%-ny roztok tetraboritanu chce trosku podexperimentovat a najst si vhodnu dlzku vyvolavania.

Este som zabudol, X-Tol sa v tomto pripade neriedi.


  • 0

#56 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 23 March 2017 - 19:42:02

Asi jsem řešil podobný problém, jako ostatní.... 5lt je moc a jak to namícht, když to nejde jen odvážit. Tak jsem poměrně dloho aplikoval můj postup - prášek na 5 lt. jsem rozdělal ve 2,5 lt. vody a těmi naplnil 10 láhviček 250 ml, zastříkal plynem a uložil. Když jsem šel vyvolávat, vzal jsme láhvičku, nalil do ní 750 ml. vody a tak jsem získal 1 Lt. vývojky 1:1. Vyvolal jsem s tím 4 filmy a vylil. Fungovalo to bezvadně až najednou jsme měl filmy dost podvyvolané. Asi po 1 roce namíchání. A pokusy ukázaly, že koncentrát 0,25 Lt asi nějak zmrtvil a vyvolává tak na 50%. Takže pro mne postup dobrý, jen kdybych spotřeboval všechno tak do 1/2 roku a nebo si vytvořil nějakou zkoušku a tu před vyvoláním vždy provedl. Fakt je, že jsem nepoužíval destilovanou vodu a pak možná ta náhlá smrt jak se o ní tady píše. Tož tak. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#57 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 23 March 2017 - 20:00:33

Všem děkuji za rady.

 

S tím boraxem zkusím trochu experimentovat.

O náhle smrti této vývojky jsem tu na fóru už četl. Chci se teď vyvolávání filmů trochu víc věnovat (jsem úplný začátečník), tak doufám, že do půl roku tuhle várku spotřebuji.


  • 0

#58 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 24 March 2017 - 11:57:01

K "náhlé smrti"...

Kdesi jsem se dočetl, že příčinou tohoto jevu nejsou kovové ionty ve vodě, ale voda sama. Napsal to nějaký Němec a potvrdili mu to jiní - které lze považovat za znalé.

Xtol (a jeho klony) mám rád a tak jsem "vodu vynechal". Namíchal jsem si vývojku velmi podobného složení do propylenglykolu a ředím ji do vody se siřičitanem. Zatím ji mám jeden rok, nijak se o ni nestarám a nepozoruji vůbec žádné změny v aktivitě a výsledcích. 

Trochu jsme bojovali s Acrosem (v originálním roztoku nebyl problém nikdy), ale vyšší teplota a stock to vyřešily. A když se přidá Rodinal 1+200 (Zvláště u HP5+@400-800 a Acrosu@100) u nepříliš kontrastních scén, je to lahůdka.


  • 0

#59 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 24 March 2017 - 16:04:05

Kazdopadne, X-Tol v zavretej 5litrovej nadobe z plastu pripraveny v destilke a bez namocenia jedneho jedineho filmu vydrzi niekolko mesiacov. Ak si clovek da na flasu datum, za mesiac spotrebuje, nemoze byt od neho stastnejsi :)


  • 0

#60 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 24 March 2017 - 17:15:26

Pentaxista? Hmm, ... Pentaxista?

Není to ten co pořád ďábla pokouší, louhy míchá a klidu nenalézá?

 

Člověku co sám píše, že je "úplný začátečník", bych raději hlavu nemotal. Nejlepší řešení je v takovém případě to nejjednodušší a nejsnazší, čili držet se standardu.

Osobně jsem kdysi taky aplikoval "kde-co" ale nakonec si našel tu svou, které jsem věrný a jsem s ní šťastný doposud. Vyrovnávání k plné spokojenosti řídím kineticky a ředěním.


  • 0

#61 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 25 March 2017 - 22:49:53

KIM

Inu, pokouším, pokouším...! Také bych rád našel vývojku, která se odleje z flašky, doředí se a volá se. Samozřejmě má neskutečně jemné zrno, kontrast jaký si vymyslím, na teplotě nezáleží, volá se univerzálním časem 4 minuty, hodí se pro všechny typy filmů, nebarví, není jedovatá či alergizující, je levná, vydrží neomezeně dlouho (nikdo neví jak dlouho - ještě se nikomu nezkazila), nesmrdí, nemorduje rybičky a žabičky (po použití se dá využít jako hnojivo na orchideje), atd. atd.

No, není... :-(

Tuším, že to řekl Edison, když hledal materiál na vlákno žárovky: řešení neznám, ale znám 2000 způsobů, jak to nejde. (Nebo to řekl někdo jiný...?)


  • 0

#62 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 26 March 2017 - 11:20:40

Pánové, jde mi z toho trochu hlava kolem, ale zkusím se v tom neutopit a budu ladit proces na jedné vývojce, maximálně dvou filmech a snad se to časem poddá. Zkusím to kinetikou, ředěním a později třeba i s boraxem. Je fakt, že bych si v tuhle chvíli neměl do procesu vnášet další proměnnou. Všem děkuji za rady a za váš čas.


  • 0

#63 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 26 March 2017 - 12:22:09

Koncentrat jsem si kdysi taky vyrobil. Mel jsem 2 litry misto peti, pres zimu, na chladnem miste, zastrikano plynem, vzdy odlito, pouzito naredene a pak vylite. Vydrzelo to od novembra do aprila, v kvetnu jsem v tom zariskoval jeste jeden film a pak uz to radsi vylil, ale vysedek dobry.

 

Voda je mekka, horska, zdrava s troskou mineralnich latek zasaditejsiho typu.


  • 0

#64 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 26 March 2017 - 14:06:08

Ako to uz naznacil p. Pentaxista, problemom budu skor kovove iony, ktorymi sa krmi askorbat, majuci v xtole prezervacny ucinok. Najzradnejsi bude asi ion zeleza, aspon Kodak to tak tvrdi a nie je dovod neverit tomu.

C vitamin vlastne redukuje zoxidovany dimesone a tak ho dostava napat do hry, pre ozivenie xtolu by stacilo pridat askorbatu. Nikdy som to neskusal :) Ale rad sa prizivim na skusenosti zufalca, nemajuceho vecer inej ako zlomenej vyvojky xtol ...

:)

P.S.: Sumivy celaskon, ani ACClong nefunguje


  • 0

#65 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 26 March 2017 - 18:48:18

Domníval jsem se, že askorban (askorbát) sodný je u nás nedostupný. Dám tipa: profikoreni.cz Balíčky od 50g (20,-Kč) do 5kg (1.400,- Kč).

Tahleta sloučenina se dává do klobásek (například). Jakmile otevřete sáček nebo krabičku, okamžitě zavane známá vůně. :-)


  • 0

#66 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 23 February 2018 - 12:50:07

Tak jako pro mnohé z vás, je pro mě pět litrů roztoku strašně moc. Jednak nevím v čem to rozmíchat, mám kádinku největší asi na dva litry a nevím, jak by se doma tvářili, kdybych si chtěl vypůjčit hrnce a vlastně ani nevím, jestli není hrnec taky závadný, protože je z kovu. :-)

 

Chtěl jsem se tedy zeptat, jestli je moje následující úvaha správná. Bohužel nejsem chemik, tak si nejsem jistý.

 

Uvažoval jsem: rozmíchám X-TOL na pět litrů v litru vody. Uskladním ten litr a pak až ho budu potřebovat vezmu 200 ml a doředím je vodou na jeden litr. Získám tím stock? Nebo se takhle nedá uvažovat?


  • 0

#67 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 23 February 2018 - 13:05:58

Úvaha je správná. Potíž může nastat s rozpustností takového množství chemikálií v malém množství vody. Sám zkušenost nemám.


  • 0

#68 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 February 2018 - 13:12:34

a jestli vyšší koncentrace pomůže-nepomůže-uškodí životnosti roztoku

koupil jsem pro tento účel dva pětilitrové oválné kbelíčky v domácích potřebách a je to v pohodě


  • 0

#69 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 23 February 2018 - 13:25:23

co kanystry od destilky...jsou na pět litrů...na toto míchání ideál. Osobně jich mám nadbytek, předpokládám, že ostatní rovněž


  • 0

#70 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 23 February 2018 - 13:25:45

Uvažoval jsem: rozmíchám X-TOL na pět litrů v litru vody. Uskladním ten litr a pak až ho budu potřebovat vezmu 200 ml a doředím je vodou na jeden litr. Získám tím stock? Nebo se takhle nedá uvažovat?

v 1 litru to nerozmícháš.  Je to  dáno  omezenou rozpustností siřičitanu sodného,  kterého je  v  té vývojce  až až....

jak  ve vláknu TK k vitamínovým vývojkám již před  8 lety  znalý chemik Lukáš poznamenal:  "rozpustnost siřičitanu sodného ve vodě je 269 g/l (20 °C).
tedy je jasný, že koncentráty se dělaj ze siřičitanu draselnýho (kterej navíc výrazně méně oxiduje vlivem atmosferickýho kyslíku) s rozpustností 1057 g/l (ačkoli to neni technicky realizovatelný...)"

(Kdysi dávno jsem  to  zkoušel,   dostal jsem se  na  2 litry v horké vodě,   ovšem  po  ochlazení  mi to  začalo krystalizovat ...
2,5L  je  asi hraniční limit.)


  • 2

#71 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 23 February 2018 - 13:43:31

Jirin_ol, moc díky za radu. Tohle mění situaci.

 

Jenom mě ještě napadá, a dá se to normálně nasypat do toho kanystru a rozmíchat v pěti litrech vody mající pokojovou teplotu? Nemám s X-tolem zkušenost. Všechny ostatní vývojky, co jsem kdy míchal nešlo rozpustit ve vodě kolem dvaceti stupňů.


  • 0

#72 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 23 February 2018 - 13:47:27

No třeba fomácká Excelka je vlastně klonem Xtolu a tam se doporučuje rozpouštět v teplé vodě (20 - 30 stupňů). Já to dělám v ještě teplejší a i tak mi vždycky zůstanou nějaké nerozpuštěné maličké krystalky nebo co to je, které je třeba odfiltrovat.

Počítám, že u Xtolu to bude podobné.


  • 0

#73 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 23 February 2018 - 18:35:28

Balení na 5 L Xtolu do 2,5-3 litrů vody.

V něčem to uskladnit musíte - tedy kanistr.

Chcete-li zabránit oxidaci (pro delší uložení), tak zafoukejte inertním plynem nebo na hladinu nalijte parafinový olej. Ve druhém případě, musíte odebírat buď hadičkou "ode dna", nebo je ještě lepší kanistřík s vypouštěcím kohoutem u dna.

Tak jako tak bych Xtol příliš dlouho neskladoval (ani stock ani "koncentrát"). Vystavujete se nebezpečí "náhlé smrti vývojky", která ale (oproti oblíbeným legendám) není způsobena kyslíkem ani (těžkými) kovy ve vodě, ale samotnou vodou. Smrti prostě nezabráníte! Problém je v tom, že nevíte, kdy nastane. V mnoha příspěvcích je to zde na TK popsáno... pondělí - super, úterý -také, středa - snad ještě lepší, čtvrtek - jako ve středu, pátek - NIC !!!!!

Nevím, kolik čeho vyvoláváte, ale domnívám se, že by pro Vás bylo lepší balení Excelu na 1 litr a hotovo. Ještě lepší je vlastní namíchání třeba Mytolu, Instant Mytolu, DS-10... což jsou klony Xtolu. Úplně nejlepší do propylenglykolu s TEA - a máte koncentrát, který snad ani neumí zdechnout.

Přeji úspěch!


  • 0

#74 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 23 February 2018 - 18:36:38

S touhle vývojkou jsem začínal. Kup 5 litrů destilky, v ní to rozmíchej podle návodu (voda kolem 30 stupňů). Měl jsem jí namíchanou necelý rok a nic mi nekrystalizovalo. Koupil jsem litrové lahve, které jsou v odkazu, a do nich jsem to rozdělil. Když jsem dopotřeboval lahev, vzal jsem další. Pokud je na tebe 5 litrů moc, tak se zkus s někým rozdělit. 

http://eshop.bricol....--1-00-hneda-d/


  • 0

#75 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 23 February 2018 - 18:43:35

S touhle vývojkou jsem začínal. Kup 5 litrů destilky, v ní to rozmíchej podle návodu (voda kolem 30 stupňů). Měl jsem jí namíchanou necelý rok a nic mi nekrystalizovalo. Koupil jsem litrové lahve, které jsou v odkazu, a do nich jsem to rozdělil. Když jsem dopotřeboval lahev, vzal jsem další. Pokud je na tebe 5 litrů moc, tak se zkus s někým rozdělit. 

http://eshop.bricol....--1-00-hneda-d/

Ale, ale, ale :???:. Chémiu do fľašiek od piva???!!!


  • 0

#76 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 23 February 2018 - 18:58:32

Pět litrů není moc, já spíš řeším, kde zahřát pět litrů destilky. Mám kádinku, která je maximálně na dva litry vody, tak jsem uvažoval, jak to vymyslet, když odvažovat, nebo míchat na dvakrát se nedoporučuje, jak jsem pochopil z předcházejících příspěvků a tak dávka je prostě na pět.

 

JInak co se týká Excelu, Mytolu a DS-10: Chtěl jsem se zeptat, jestli fungují jako X-tol. Zkouším pushnout nebo pushovat (nějak v té češtině plavu :-)) kodak T - Max, a dočetl jsem se, že X -tol je na takovéhle ekvilibristiky to pravé. Platí to i o Excelu, Mytolu respektive DS - 10?


  • 0

#77 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 23 February 2018 - 19:52:37

http://imaging.kodak...mistry/j109.pdf

 

Treba si vsimnut, ze Xtol ide regenerovat. Co je rgeneratorom? Cerstvy, nepouzity stock.
Ak v destilke rozrobim 5litrov stocku, jeden liter dam do oznacenej nadoby, zvysok budem pouzivat ako regenerator.

Ten jeden liter budem pouzivat znova a znova na vyvolavanie, po kazdom filme zregenerujem vyvojku 70ml z tych zostavajucich 4 litrov.
Casy budu mierene odlisne, treba sa riadit casmi v tabulke pre Large Tank.
Zivotnost roztoku, v ktorom sa nikdy film neocitol je niekolkonasobne vyssia, ako toho, ktoreho sa film co i len dotkol. Preto je regeneracny sposob pouzivania Xtolu vhodnejsi. A ako je to so zivotnostou toho litra pracovneho roztoku? Ta je nekonecna, pokial sa bude primerane rgenerovat. To je teda asi 10-15 filmov za mesiac. (70ml *13 filmov da cca 1 liter, co odpoveda vymenit objem cca raz za mesiac.)
Pre tych, co pracuju v mensom tempe, je naozaj dobre rozrobit celych 5 litrov a podelit sa s kamaratom. Ak treba do tanku 500ml pracovneho roztoku, nemusim mat cely liter a tempo vyvolavania sa zmensi na 5 - 7 filmov za mesiac ...
Regeneracne roztoky vydrzia 6 mesiacov. Ekonomika je potom taka, ze minimalne 30 filmov sa da vyvolat za 7 az 8€.

Pre narocnych uzivatelov:

- pracovny roztok je vhodne "sprznit" starterom, niekto to robi starsou vyvojkou v malom mnozstve, niekto (ako ja) na to kasle a casy spociatku skracuje o 10%; alebo aj nie
- zabudnut treba na akekolvek riedenie 1:xy

- regeneracia sa vykonava tak, ze odmerane mnozstvo regeneratora sa vleje do poloprazdnej nadoby pracovneho roztoku pocas vyvolavania; po vyvolavani sa pracovny roztok z tanku vleje do ploprazdnej flase po nejaku rysku, znacku, mozno po hrdlo ... zvysok z tanku putuje do odpadu


  • 0

#78 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 23 February 2018 - 20:14:32

S touhle vývojkou jsem začínal. Kup 5 litrů destilky, v ní to rozmíchej podle návodu (voda kolem 30 stupňů). Měl jsem jí namíchanou necelý rok a nic mi nekrystalizovalo. Koupil jsem litrové lahve, které jsou v odkazu, a do nich jsem to rozdělil. Když jsem dopotřeboval lahev, vzal jsem další. Pokud je na tebe 5 litrů moc, tak se zkus s někým rozdělit. 
http://eshop.bricol....--1-00-hneda-d/

Ale, ale, ale :???:. Chémiu do fľašiek od piva???!!!

Je v tom nějaký problém? Lahev jako lahev. Jsou popsané, bezpečné uložené, není to rozhodně běžná lahev od piva. Nehrozí, že by z nich někdo pil. V lednici je rozhodně nemám.
  • 0

#79 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 23 February 2018 - 20:15:32

 

 

 

Ale, ale, ale :???:. Chémiu do fľašiek od piva???!!!

Je v tom nějaký problém? Lahev jako lahev. Jsou popsané, bezpečné uložené, není to rozhodně běžná lahev od piva. Nehrozí, že by z nich někdo pil. V lednici je rozhodně nemám.

 

... z principu nie.


  • 0

#80 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 24 February 2018 - 19:29:23

Me to ve dvou litrech slo, po vychladnuti to nekrystalizovalo. Ale ve 2,5 litru by to melo byt bez problemu. Vodu dostan na 40 stupnu a nebudes mit problemy s rozpustenim.


  • 0

#81 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 25 February 2018 - 07:44:09

derossi
Mytol, Instant Mytol, Excel jsou v podstatě "okopirovane" varianty Xtol. DS-10 vymyslel Ryuji Suzuki a podoba se Xtolu, je ale jemnozrnnejsi. Se všemi vyvojkami lze pushovat, jde jenom o to, jaký film, jak exponovany a o kolik stupňů.
Pokud jste to jeste nedelal, je dobre si uvedomit: cim dele vyvolavate podexponovany film (push), tim vetsi ztraty kresby budete mit ve stinech.
  • 0

#82 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 25 February 2018 - 19:28:48

Dodatečně se omlouvám za "ten krasny češtin"... Koupili mi tablet (mně!!!) a neumím diakritiku, neumím nic.


  • 0

#83 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 25 February 2018 - 22:22:23

Pentaxista

 

Moc díky za rady. Snažím se tak nějak se naučit pushovat už delší dobu. Nejdříve jsem zkoušel kodak tri X v rodinalu. Teď nějakou dobu se pokouším pushnout HP5 pomocí microphenu a nejsem s tím tak úplně spokojen a teď jsem četl o T maxech, že se dobře pushují v X-tolu, tak to s touto vývojkou a filmem chci zkusit.

 

Chtěl bych ještě více kresby do těch stínů, tady posílám ukázku toho nejlepšího (sken negativu), co jsem dostal z HP5 a microphenu (6400 iso). Myslíte, že by to s tím t-maxem a X-tolem šlo lépe?

Přiložený soubor (y)


  • 0

#84 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 26 February 2018 - 06:05:49

derossi
Nekde je chyba (a velka)!
  • 0

#85 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 26 February 2018 - 07:08:13

řešení pro snahu vymačkat z filmu  vše, co možné jest:  R.A.F pyro-metol,   resp.  R.A.F pyro-metol-fenidon.


  • 0

#86 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 26 February 2018 - 08:02:40

Pentaxista

 

Že, jo? Taky jsem si říkal. :-)

 

 

No, jo, no. Že jsem si to ale naběh. :-) :-) :-)


  • 0

#87 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 26 February 2018 - 09:29:41

derossi

O naběhnutí bych nemluvil... Pokud napíšete, čím a za jakých světelných podmínek jste fotografoval, čím jste měřil a jak jste exponoval a jak vyvolával, lze se dopátrat toho, kde je zakopaný pes.


  • 0

#88 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 26 February 2018 - 10:31:53

Nevím, jestli se tím nedostávám ale mimo téma tohoto vlákna, jestli ano, tak se omlouvám.

 

Pentaxista

 

Světelné podmínky: Přátelské hokejové utkání, osvětlení asi na polovině standardního hokejového zápasu. Znalci z oboru záznamů sportovních utkání mě ubezpečili, že se jedná zhruba o deset procent ideálního stavu hokejového přenosu.

 

Expozice byla automatická s prioritou času (čas byl nastaven na 1/300). Fotoaparát Canon T90, objektiv Canon FDn 100-300/5,6. (Bohužel v tom zmatku jsi nejsem jist, jaký byl při expozici tohoto políčka zoom a ani jaká byla clona - domnívám se, že to bylo zoom 300 a clona 5,6)

 

Vyvolávání: film HP5, vývojka Ilford Microphen, použit čas na Digital Truth zjištěný: tedy stock 20,5 min. První minutu jsem překlápěl celou, pak každou minutu deset překlopení, asi deset vteřin. Přerušovač Fomacitro asi půl minuty. Ustalovač Ilford rapid fixer poměr 1:4 asi 3 minuty. Půl minuty praní v proudící vodě a pak smáčedlo fotonal asi 1,5 minuty.


  • 0

#89 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 26 February 2018 - 11:29:03

tak ti nevím...   hokej ...  co si matně pamatuji z doby,  kdy jsem  hokej  na  krytém stadionu s umělým osvětlením  fotíval ČB (už je to  45 až 28 let tamu nazad),   změřil jsem si  odražené světlo na  středně tmavou část  dresu v  nejslaběji  osvětlené části kluziště při nastavení expozimetru na  EI,  které jsem byl  schopen ještě  zpracovat bez ztráty  kresby ve  stínech (tehdy  ORWO NP7  na  EI  33DIN,   tj.  ISO1600).  A  takto jsem  fotil v manuálním režimu  nejkratším časem,  co mi  naměřené EV  dovolilo při  pevné  světelnosti skla, co jsem měl. Samozřejmě,  některé záběry jsem měl  lehce přeexponované,  ale  to  se  díky pružnosti filmu  lehce zvládnout  dalo.  

Podle mého názoru,   aniž  bych si změřil  předem  rozsah  světelných podmínek,   fotit  v automatice s prioritu  času  je v těch blbých světelných podmínkách   řešení nešikovné a riskantní,  páč  foťák ti  nemůže otevřít  clonu víc,  než je  dovoleno konstrukcí  objektivu,   a pokud  závěrka ignoruje  varování, že je podexponováno a cvaká vesele dál,  může to takhle  dopadnout.   (Taky musím přihlédnout  k tomu,  že  bílý led  zvrchu osvětlený halogenem pěkně  září  a  expoziční automatiku dokáže  zblbnout  pořádně (pokud  měřím   CW či  celoplošně),   přeci jen  je  expozimetr zvyklý  měřit na  střední  šedou,  že... )

p.s.  Dokud  nemám možnost vidět film,   nemůžu vyloučit i to,  že  ten tvůj film není fest podvolaný.   Nebo kombinace obého. 


  • 0

#90 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 26 February 2018 - 13:38:08

jirin_ol

 

Moc děkuji za rady. Foťák hlásí blikáním clonového čísla, že jsem se dostal mimo, pak nefotím. Samozřejmě problém je způsob měření expozice. Pokud bych to měl nějak shrnout a vrátit s k původnímu tématu vlákna. X - tol mi s tímhle pravděpodobně nepomůže. Problém je nutno hledat ještě před vyvoláváním. Rozumím tomu správně?

 

Omlouvám se všem, že pořád plevelím tohle vlákno, ale nemohu jinak. Je zvláštní, že já jsem měl problém s tím, že mi systém hlásil, že mám podexponováno a měl jsem iso 6400. Čili bez velmi světelného objektivu na hokej radši nechoti? Protože mi přijde, že fotit z ruky třístovkou časem 1/60 by byla totální blbost, ne?


  • 0

#91 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 26 February 2018 - 14:48:08

nastavit  si  v  těchto  podmínkách (víceméně  bílý led,  bílé mantinely)  ISO 6400 pro HP5+ a  měřit  celoplošně  nebo  cw,   blbost je.  

třístovkou z ruky  hokej  1/60  blbost není,   ale  musí  ti  panáček  jet  pěkně  kolmo k ose  objektivu a  ty ho musíš  přesně  sledovat.   pak  získáš  celkem  hezkou  studii  jedoucího hráče  s pěkně mázlým pozadím a  hezky  dynamicky mázlým švihem ruky a hokejky  k ráně.   :-D,   ale  i to  chce  docela  dost cviku.  

p.s.   v dnešní době  fotit  fotbal a hokej na film  je  docela  drahý koníček,  když si  vezmu,  že  obvykle  vyjdou  slušně  1-2 snímky  ze  40-50 cvaků.  :-D

p.p.s.   hodně  světelné sklo je  víc  než  doporučeníhodné, ale  to taky leze do peněz.   


  • 0

#92 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 26 February 2018 - 15:11:35

Tak - tak. Na sport, aktuality a podobenky v atelieri je digital mimoriadne vhodny.
Na serioznu pracu a dobru zabavu - teda to ostene je film najlepsi.


  • 0

#93 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 26 February 2018 - 16:03:15

Nevím asi jsem už moc starej, nebo to kouření; ale prostě třístovku na 1/60 fakt z ruky nedám :-) Možná bych měl začít posilovat, ale to už asi taky nedám. :-) A digitál jsem dal dětem na hraní :-) Budu se hold muset vrátit do lesa :-)

 

Každopádně moc díky za rady, s největší pravděpodobností mi to ušetřilo za nákup pětilitrového kanystru.


  • 0

#94 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 26 February 2018 - 18:40:00

Nevím asi jsem už moc starej, nebo to kouření; ale prostě třístovku na 1/60 fakt z ruky nedám :smile: Možná bych měl začít posilovat, ale to už asi taky nedám. :smile: A digitál jsem dal dětem na hraní :smile: Budu se hold muset vrátit do lesa :smile:

 

Každopádně moc díky za rady, s největší pravděpodobností mi to ušetřilo za nákup pětilitrového kanystru.

Ked ti neda vyhodit peniaze za Xtol, kup si HC-110. Je to koncentrat v (asi) trietanolamine, rozrobis, kolko treba a ten koncentrat vydrzi roky.
PUSH takej HP5 pojde na E.I. 25000 (dvetisicipatsto je iba s dvoma nulami, dvadsatpattisic potom - spravne - s tromi nulami). Chce to prax, ale ide to. A vysledok neurazi.
Keby si to vzdal, zvysok HC-110 pouzijes na normalne vyvolavanie.


  • 0

#95 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 26 February 2018 - 19:26:54

keko, nějak mě to zase mate. Z předchozího se mi zdálo, že chápu následující: můj problém není ve volbě filmu, ani ve způsobu zpracování, ale ve  způsobu exponování. Jinými slovy není problém na konci, ale na začátku. Pochopil jsem, že X-tol ani cokoli jiného mi nepomůže. Musím nějak zlepšit přístup k expozici. Je to tak? 

 

Nemůžu jinak než ještě malou poznámku: Trochu mě jen překvapilo, že na mě posíláte digitál. Úplně jsem se lek, takovej hnus :-). I vy Bruti :-)


  • 0

#96 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 26 February 2018 - 20:00:48

Ono můžeš exponovat blbě - a pak máš šedý led. To vede k rade - prodluz expozici. Ale když nemáš dost pevnou ruku, tak jsme zase u toho jak pushujes...musíš prostě pritlačit :D a jestli bych někomu tady veril...tak Pentaxista, jirinol a keko jsou mezi nimi na celnych mistech
  • 0

#97 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 26 February 2018 - 20:05:52

Tady je blbě všecko od začátku do konce.. tak snad polopaticky, jak volit správně:

 

Správná volba filmu - nikoliv klasická, ale kubická emulze. Kodak nyní znovu uvádí Tmax P3200, který je do těchto podmínek stvořen.

Správný způsob expozice - nejlépe změřit si dopadající světlo. Ano, i to na hokeji lze. Nebo mít dostatek zkušeností. Každopádně nevěřit jednoduché automatice. Expozici nastavit manuálně.

Správný vývojka - jemnozrnná kompenzující. Xtol je jen jedna z vhodných. Pár jich už zaznělo, přidal bych Atomal a jeho klony A-49.

Správné zpracování - na zkušebním filmu si odladit postup a ten aplikovat na důležité snímky.

 

Chce to jen čas, úsilí a peníze - výsledek se dostaví.


  • 0

#98 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 February 2018 - 20:32:48

tehdy mi přišlo komické, když jsme se na srazech před třinácti léty fotografovali porůznu navzájem

zpětně jsem za to rád! těžko na cvičišti, lehko na bojišti a sem tam vznikl i mimořádný snímek

těch mnoho trixů na 1600 na blbiny se osvědčilo při důležitých akcích, kdy už pak nedocházelo k technickým chybám

takže já bych taky radil nějaká ta cvičení před ostrým zápasem


  • 0

#99 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 26 February 2018 - 20:43:07

keko, nějak mě to zase mate. Z předchozího se mi zdálo, že chápu následující: můj problém není ve volbě filmu, ani ve způsobu zpracování, ale ve  způsobu exponování. Jinými slovy není problém na konci, ale na začátku. Pochopil jsem, že X-tol ani cokoli jiného mi nepomůže. Musím nějak zlepšit přístup k expozici. Je to tak? 

 

Nemůžu jinak než ještě malou poznámku: Trochu mě jen překvapilo, že na mě posíláte digitál. Úplně jsem se lek, takovej hnus :smile:. I vy Bruti :smile:

Ale to nie, bola to iba ironicka poznamka.
Nieco, ako ked cernoch rozprava rasisticke vtipy o belochoch.

Toto tu samozrejme o digitale (fuj) nie je, ale digital by som uplne nezahadzoval. Moze byt uzitocny napriklad, ked si chces odfotit ordinacne hodiny. Vsakano.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


  • 0

#100 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 26 February 2018 - 21:05:58

Kazdy to tu trosku zamoril nejakou dobrou radou.
Ale neexistuje jedno jedine a uplne najspravnejsie riesenie.

Kazdy ma malinko ine moznosti, malinko odlisne preferencie a je mierne odlisne prasteny.
Ako priklad s oblubou pouzivam isteho polskeho fotografa, ktory foti baletky v bazene pod vodou na velky format ...
Uvidis, ake uspokojive bude, ked zistis, ze ides spravnym smerom ...

A potom si uvedomis, ze riesenie bolo cely cas pred tebou.
Zatial sa vsetci zhodneme na jednom - film je dobra volba.
Je niekolko dobrych filmov. Ked si si vybral HP5, vybral si si jeden z nich. Ked si si vybral Xtol, urobil si tiez dobre. Ale je spusta inych dobrych filmov a inych dobrych vyvojok.
Ked chces dobry vysledok z hokeja, budes si musiet kupit permanentku. A idealne aj pre partnerku. A mozno bude faj vsetkym oznamit, ze najlepsim darcekom pre teba bude film, alebo paklik filmov. A to kazde jedny narodeniny i Vianoce.

Dobre miesto na fotenie ziskas snad tak,ze z kazdeho zapasu donesies do satne par peknych fotografii :)
Tak vela stastia.


  • 5




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních