Přejít na obsah


Fotka

Kompatibilita SF objektivů a těl


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
28 odpovědí na toto téma

#1 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 říjen 2007 - 10:23:06

Zdravím,

nenarazili jste někde na nějakou pěknou tabulku použitelnosti různých SF objektivů na různá těla, event. i s použitím adaptéru?
Pochytil jsem třeba, že objektivy z Mamči RB se dají použít na RZ a ne obráceně, že P-six skla se dají na Mamču 645 (s redukcí), ale nevím, jestli na Bronicu, nevím, jestli na Hasselblady 200/2000 a tak dále.
Neviděli jste tohle někde pěkně pohromadě?

Díky
  • 0

#2 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 28 říjen 2007 - 11:44:45

Tak pohromadě jsem to nepotkal, ale P-six skla jdou na 645: Mamiya, Pentax a Contax, bronica má tuším centrální závěrku - tam bych byl opatrnější.
Pentax 67 skla nasadíš prakticky na jakoukoli 645 (zase ta Bronica??) a možná by se to dalo natlouct i na p-six (ale to jenom teoretizuju). Mělo by být taky možný namontovat Sonnar 180 (po mechanické úpravě) na Pentax 67; na vlastní voči jsem to ale neviděl.
  • 0

#3 atame

atame

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 říjen 2007 - 12:09:22

zpravidla skla z o stupen vetsiho formatu jdou s adapterem na telo s mensim formatem, protoze jednak vykresli vetsi kruh, a jednak byvaji dal od roviny snimani takze se vyrobce adapteru muze realizovat. Vetsinou je mozne pouzit adapter treba se shiftem, pokud je rozdil ve formatech dostatecny aby se to vyplatilo. Prehled by se dal nejspis najit treba u Zörka.
Obracene to logicky jde hure.

Jinak jsou ale ty adaptery ne vzdy levny, takze ne kazda kombinace tela a skla dava smysl.
  • 0

#4 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 říjen 2007 - 14:37:39

Díky za reakce. Nevím přesně, jak to se systémy, které mají centrální závěrku. Existují adaptéry? Vychází mi totiž, že tam se prostě jiné sklo použít nedá (viz zmíněná Bronica?)
Existuje třeba redukce z RB/RZ na M645?
  • 0

#5 atame

atame

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 říjen 2007 - 16:17:17

No, bez zaverky se foti obtizne :-) Kamery ktere ji vubec nemaji jsou logicky limitovane, nektere Hasselblady a vsechny Mamiye funguji s obema zaverkami, kdyz na to prijde. Ale ja nevim presne o co ti vlastne jde, sepisovat elaborat o kompatibilite kazdy s kazdym asi moc nema cenu... vetsinou je nejvyhodnejsi pohybovat se v jednom systemu, a teprve kdyz v nem neco neni mozne, lze se podivat po moznostech kterak jej doplnit napric znackami.
Nejlepsi informaci ziskas u nejakeho vyrobce tech adapteru, napriklad u vyse zmineneho Zörka.
Otazkou zustava, proc vlastne chces ty cizi objektivy pouzivat na jinych kamerach.

Pro mne jedinou motivaci proc bych se mel vzdat vyhod kompatibility objektivu s kamerou by byla krome nejakeho shift adapteru nejaka jinak nedosazitelna hvezdna kvalita, a popravde receno, ono vyjde u spickovych objektivu skoro levneji si k tomu "cizimu" objektivu koupit rovnou prislusnou kameru nez bastlit nejaky chimery, to je muj skromny nazor.
Co se shift adapteru tyce... ta myslenka zni lepe nezli jeji proveditelne inkarnace. Kdo chce opravdu poradne shiftovat, bez kompromisu ohledne opticke kvality nebo uhlu zaberu, tomu nezbyde nakonec nic jineho nezli nejaky kardan nebo sklopka, a cenove na tom mozna bude nakonec lepe nez se systemovymi resenimi ve strednim formatu.
  • 0

#6 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 říjen 2007 - 16:30:25

atame, díky,

ten Zörk je kdo a kde ho najdu?
Nešlo mi úplně tak o elaborát ... ale jeden ze základních úkolů pro mě byl právě shift (nebo i tilt). Druhý - když mám několik P-six skel, tak na jakém těle čtvercového formátu ho můžu použít. Z Pentaconu mám hrůzu hlavně kvůli celkové spolehlilvosti, kopání zrcadla a nemožnosti výměnných kazet ...
  • 0

#7 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 28 říjen 2007 - 16:38:59

Ten shift adapter bych zase až tak nezatracoval. Často bych potřeboval srovnat linie jenom maličko, nepotřebuju shift 5cm, stačí klidně centimetr. Ne vždycky je ideální vzít VF už kvůli vyšší ceně materiálu. Kolik stojí jeden 9x12 diák? dvě stovky? to je desetkrát víc než políčko na svitku (a to jsem dost drahej).
A nízká kvalita? toho bych se v případě SF moc nebál (nebo alespoň v případě objektivů SMC Pentax 67/6x7 ne), myslím že takový SMC Pentax 67 45/4 má dostatečnej úhel i po cropu na 645 :wink:

www.zoerk.com

nasadit to můžeš například na Hartblei 88CM (CM=six mount) nebo jak se jmenuje. viz www.hartblei.com
  • 0

#8 atame

atame

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 říjen 2007 - 17:28:44

no, ja shift na mamiyu mam, obcas s nim fotim, ale proste ve srovnani se symetrickym objektivem na kardanu je to cajicek. Shift na zrcadlo je vzdycky retrofokus, navic je limitovanej mensim kruhem a i kdyz je nadprumerne dobre korigovanej, s nejakym specializovanym VF sklem se to neda merit.
Druha limitace spociva v uhlu zaberu: ten muj je 50mm, to odpovida na kinu asi 35mm. Sirsi shift na SF nesezenes. Proste, je to dobry sklo, obcas se hodi, ale treba 35mm zabere najednou stejnej zaber, jakej tim shiftem jde osolichat, krome vetsiho meritka a lepsi korekce neziskas navic ani fous.

Ono je to celkem videt, jakmile se nekdo zivi focenim architektury, tak driv nebo pozdeji proste na tom kardanu uvizne :-)
  • 0

#9 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 28 říjen 2007 - 17:41:32

atame: to je sice pravda, ale tady se celkem asi nikdo focením architektury neživí, že ano. Navíc kardany/sklopky se shiftem nejdou použít z ruky (pominu-li speciality jako je Silvestri). Například na cesty je to prostě řešení obtížně použitelné.

Kromě toho ceny kvalitních širokoúhlých objektivů na VF jsou poměrně vysoké. Pokud by to mělo být na svitek 6x9 (aby se ušetřilo za materiál, protože diák 4x5 těžko pořídit pod 100 Kč), tak se cena za objektivy šplhá ještě výš (má-li to být opravdu široké - širší než 50mm za M 645).
  • 0

#10 atame

atame

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 říjen 2007 - 20:42:56

Fabius: Jasne, to je proste varianta kde jde o maximalni kvalitu. Problem je, ze stredoformat take neni uplne zadarmo, zvlast shiftove objektivy, a ten rozdil v cene uz potom neni takovy ale ve vysledcich je dost propastny. No, ted se na shiftovani vyrojilo nekolik konstrukci typu Alpa nebo treba Cambo wide, ktere vlastne ani kardan nejsou, ale zato umi velice extremni shifty a da se s nimi delat i z ruky. Take to nejsou VF kamery v pravem smyslu, spis na 6x9 nebo 6x13, nebo cokoli mensiho, jsou to takovy stavebnice. A v neposledni rade, i kdyz to sem moc nepatri, vsichni fotografove architektury ktere znam dozadu kazetu s filmem davaji jenom opravdu naprosto vyjimecne, kdyz si to zakaznik vyslovne preje. Momentalne maji spis backy od sinaru nebo Leafu, takze se ty naklady presunuly spis od materialu k porizovaci cene.
Ja tohle dilemma resim uz roky, v podstate speju k tomu ze jednoho dne vymenim SF zrcadlovku za nejakou takovou posunovaci obludu.
  • 0

#11 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 28 říjen 2007 - 21:51:57

Jen nevím, proč fotit architekturu z ruky. Kdybych architekturu fotil, neváhám ni vteřinu a jdu do velkého formátu, dle mého to zas tak drahý není, přecijen, těch snímků neuděláš za měsíc třicet. A za šift sklo na sf se stejně dá kupa prachů a nikdy s ním neuděláš to co s vf. Vše IMHO tedy....
  • 0

#12 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 28 říjen 2007 - 22:21:15

Pavel_P: "Jen nevím, proč fotit architekturu z ruky" - to ti řeknu raz-dva. Protože na řadě míst tě se stativem prostě vyhodí a není reálná šance to změnit - s tím mám poměrně DOST obsáhlé skušenosti.
  • 0

#13 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 28 říjen 2007 - 22:28:57

atame: "vsichni fotografove architektury ktere znam dozadu kazetu s filmem davaji jenom opravdu naprosto vyjimecne"

- možná ve Švýcarsku, ale u nás jsou asi trochu jiné poměry, protože pokud znám těch pár brněnských fotografů architektury, tak fotografují na diák 9x12 nebo Canon 5D.

Vynálezy jako Alpa, backy Sinar/Leaf prostě z našich cen za publikace fotek těžko zaplatit.
  • 0

#14 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 28 říjen 2007 - 22:32:30

Pavel_P: "Jen nevím, proč fotit architekturu z ruky" - to ti řeknu raz-dva. Protože na řadě míst tě se stativem prostě vyhodí a není reálná šance to změnit - s tím mám poměrně DOST obsáhlé skušenosti.


take te hnali z Fora Romana svinskym krokem po pokusu rozlozit stativ?

ja jsem s nimi vedl obsahlou debatu na tema mal tabulka ktere jsem si nevsiml...moc vtipny zazitek :( jinak jsem ale v Rime fotil se stativem vsude mozne. vrcholna predstaveni byly v Basilica Santa Maria Maggiore, San Luigi dei Francesi a Santa Prassede (Ludvik je baroko, pro Tebe nic, ale ty mozaiky z 5. stoleti v Sta Maria Maggiore by te take mohli zajimat...Sta Prassede ma mozaiky z 9.stoleti...takze asi prilis nove...)
  • 0

#15 atame

atame

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 říjen 2007 - 22:45:01

Fabius: za publikace fotografove tady taky nic moc nedostanou.
Ale treba kdyz nase kancelar neco nechava fotit, tak to moc levny neni. Posledne byla oferta na tri objekty, z kazdeho asi 5 fotek, celkem za 6500 CHF. Ta kamera kterou to Marc foti stoji min.

http://www.wehrlimue...c/000002.D.html

Ale chapu co mas na mysli. Ono se na ni ta kazeta s filmem da nasadit taky, to tema myslim neni ani tak zpusob zaznamu, jako spis jak tu informaci na to zaznamovy medium dostanu.
  • 0

#16 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 28 říjen 2007 - 22:48:38

Ten zákaz fotit se stativem platí i na archeologických lokalitách v Řecku. Někdy ho vyžadují, někdy ne. Já už to většinou ani nezkouším, pokud to není nezbytné. Bohužel třeba v těch kostelích to obvykle nutné je. Nejen v každé zemi, ale i v každém jednotlivém kostele k tomu přistupují jinak. Někde je jim to jedno, v řadě případů jim to možná jedno není, ale není tam nikdo kdo by to kontroloval, no a pak jsou případy, že tam opravdu někdo hlídá, aby snad proboha nějaký fotograf neuloupil vzácné snímky a královsky na nich nezbohatnul na úkor místní farnosti.
Komický výstup jsem zažil letos v Zadaru, kde v jednom kostele poněkud nervní hlídač vyskakoval jen, když jsem si s fotoaparátem u pasu zkoušel na kolik mi asi tak vyjde expozice. Pozoruhodné je, že v tom stejném kostele jsem v roce 1998 vesele fotil se stativem a nikomu to nevadilo. Asi si mezitím uvědomili jedinečnou hodnotu toho interiéru.

Naproti tomu loni v menším muzeích v Rakousku jsem fotitil vesele se stativem a nikomu to nevadilo.

Zkrátka přístup k tého problematice je velmi pestrý. Tuším že na FA byla na toto téma nedávno diskuse (focení se stativem na našich hradech - začal to tuším Rumcajz).
  • 0

#17 atame

atame

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 říjen 2007 - 23:03:00

ja se vetsinou snazim na foceni domluvit predem. Ze by to neslo vubec se mi jeste nestalo nikdy, i kdyz ted mi uz celkem dlouho vzdoruje thajskej velvyslanec, v jehoz rezidenci tu neco planuju delat. Ale je fakt ze architekturu nefotim tak casto a soustavne.
Z Rima mam spis zazitek kdy jsem v portiku Pantheonu na plynovem varici varil spagety. Carabinieri nas nejprve chteli zatknout, ale potom s moji zenou vymenovali recepty na sugo. To je ale uz dlouho, skoro dvacet let, a take tam asi hralo roli ze jeji babicka pochazi z Piemonte.
  • 0

#18 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 28 říjen 2007 - 23:04:45

atame: no právě - přesně jsi uhodl co mám na mysli. 6500 CHF je cca 104.000 CZK. Za 15 výsledných fotek jsi říkal? O tom to je - v Brně Ing. Teplý inkasuje za diák 9x12 (konkrétního objektu - tedy dělaný na zakázku, pro něj jinak nepoužitelný) kolem 1500 Kč a když je to na titulní stranu, tak snad 2000. Normální booky stojí 2500-8000 CZK (pokud vím).
I když započteme rozdílné životní náklady (technika je ovšem stejně drahá, že ano), tak rozdíl určuje přístup k modernizaci u nás a v jedné z nejvyspělejších zemí světa. To je prostě fakt. Je nutné z toho činit realistické závěry.

Navíc je to celé dost OT: původní dotaz zněl na kompatibilitu SF objektivů - aby se alespoň trochu ušetřilo. A to je dnes klasická SF výbava neuvěřitelně levná - zlatej digitál! Jenže pro průměrného amatéra je 20-50.000 pořád víc než dost a musí se hledat způsoby jak ušetřit. Jinak by většina úvah o rekdukcích, montování objektivů z NDR na M645 etc. vcelku postrádalo smysl.
  • 0

#19 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 28 říjen 2007 - 23:08:38

Jo, to se takhle kamarád snažil domluvit focení v Praze na hradě - z kanceláře mu odpověděli, že má zaplatit 10.000 tuším za půl hodiny focení.
  • 0

#20 atame

atame

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 říjen 2007 - 23:11:44

Fabius: vsak ja vim. Proste jsem se jenom snazil zminit tezi, ze je li za touhou po pouziti cizich objektivu na systemovych SF zrcadlovkach moznost shiftu a fotografii architektury, je mozna cesta vedouci pres VF schudnejsi, stejne financne narocna a vedouci nakonec k lepsim vysledkum. Ale samozrejme ma sve konsekvence i v dalsim zpracovani atd.

Proc jsem se ni uz davno nedal ti mohu take prozradit: kdybych fotil prevazne architekturu, tak nevaham. Ja ale preci jenom nejcasteji fotim lidi a tam je ten SF preci jenom trosku praktictejsi a univerzalnejsi. VF jsem si obcas pronajimal, kdyz nebylo zbyti.
  • 0

#21 atame

atame

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 říjen 2007 - 23:15:09

Jo, Hrad je drahej. Mne stal tehdy o neco min, ale oni jsou zhejckany, ponevadz tam kazdej treti pivovar chce ob tyden tocit reklamu. Nakonec jsme se dohodli asi na trech tisicich, myslim, ale problem byl, ze jsem chtel mit v rajsky zahrade lvy. To tu situaci trochu zkomplikovalo. Nakonec jsem fotil bez lvu, trochu jinej obrazek, zato s ptakem :-)

http://www.situation...choulena_hp.jpg
  • 0

#22 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 říjen 2007 - 23:18:04

Fabius naprosto přesně druhou částí svého příspěvku z 23:04 vystihl mé pohnutky k založení vlákna. Prostě zjištění možností a jejich následné ocenění, ideálně i parametrem kvalita/cena.
  • 0

#23 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 28 říjen 2007 - 23:34:56

Ten adaptér na shift se sice řešil vedle, ale to nevadí :( Ono to souvisí - himself prostě hledá nějakou schůdnou cestu k SF.
Také jsem původně uvažoval o VF právě kvůli možnostem se VŠEMI objektivy a také jsem si myslel, že to vyjde finančně podobně. Ale když jsem spočítal cenu za sytém 6x7 (byť s jediným shift objektivem - to je jasná nevýhoda) a za VF (4x5 nebo 6x9), tak z toho SF 6x7 v zrcadlovce (P67 / RZ) nakonec vyšel nezanedbatelně levněji. Vycházel jsem samozřejmě z cen eBay - o novém nemělo vůbec smysl uvažoval. Hlavní potíž je s kvalitními širokáči. Použitelnost pro moje potřeby (operativnost, focení z ruky) je jiná kapitola.

645 systém vyjde ještě levněji než 67, a protože na to lze použít objektivy ze Sixe (redukce M645/Six je pokud vím dobře dostupná; u P645/Six to nevím), tak lze cenu dále snížit.
  • 0

#24 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 28 říjen 2007 - 23:37:35

himself: něco jsem poslal místní poštou.
  • 0

#25 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 říjen 2007 - 23:41:25

Fabius, no to mě sice těší, ale
"Omlouváme se, ale tato část webu je přístupná pouze předplatitelům." :(
  • 0

#26 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 28 říjen 2007 - 23:53:57

Jo aha, tak to sorry. Poslal jsem to na adresu na centrum (našel jsem na fotografovani.cz). Na Centrum to někdy trochu trvá.
  • 0

#27 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 29 říjen 2007 - 00:17:40

Fabius, ještě nic nedorazilo. Mail je himself, pak takový ten znak a centrum.cz.
  • 0

#28 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 29 říjen 2007 - 00:21:07

jojo, tam jsem to poslal - moje Yahoo si tímhle serverem ale nějak nerozumí.
  • 0

#29 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 29 říjen 2007 - 00:27:33

Už je to tu, jdu studovat
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních