Přejít na obsah


Fotka

LUXTRON


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 31 říjen 2007 - 10:12:49

zdravím,

našel jsem v komoře osvitoměr Luxtron - četl jsem návod a nějak nejsem moudrej, jestli je to co platné. Clonou se mi expozici řídit nechce. Chtěl jsem se zeptat, zda jej někdo používáte, případně na nějaký stručný postup. Pokud to za to stojí, dostuduju, naučím se. Jen váhám, jestli se do toho pustit. Zdá se, že je funkčně v pořádku.

DÍKY!
  • 0

#2 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 31 říjen 2007 - 12:47:31

Take ho vlastnim a obcas ho i pouzivam. Velmi se mi osvedcil v pripade, kdy delam nejdrive jednu fotografii na format 18x24 a potom tu samou na jiny format, treba 24x30. Najdu si nejake vhodne misto, seridim si Luxtron, zmenim format a pomoci sedeho filtru (mam barevnou hlavu) si dosteluju osvit tak, aby mereni na luxtronu sedelo. Nemusim tedy delat novou prouzkovku nebo slozite prepocitavat cas ci clonu. Dale se da dobre pouzit v pripade vice ruznych fotek stejneho motivu (napr, nekdo ma na sobe porad ten samy svetr). Muzu si tak v pohode srovnat celou serii fotek, aby mi sedel ton toho svetru. Postup je analogicky. Samozrejme, kdyz si odzkousite par veci, muzete pomoci luxtronu rovnou zjistovat expozicni casy a potrebny kontrast papiru.
Ziskal jsem ho zadarmo, takze si nemuzu stezovat :lol: Jen jsem si na nej udelal novou presnejsi stupnici. Ackoli pro vyse uvedeny postup je vlastne zbytecna.
  • 0

#3 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 31 říjen 2007 - 20:16:44

Jestli je to takový ten inštrument se zeleným indikátorem typu "magické oko", tak ten jsem tuhle koupil za pár korun v bazaru čistě ze zvědavosti, ale ukázal se prakticky nepoužitelný, protože je málo citlivý a dal by se používat snad leda tak, že by se měřilo na nejméně o 3-4 clony jasnějším obraze, než následná expozice. Zjevně byl dělaný v době, kdy papíry měly zlomek citlivosti dnešních. Navíc použitý fotoodpor má při slabém světle docela velkou setrvačnost a když se náhodou zapomene před rozsvícením zakrýt, Luxtron pak dost dlouho ukazuje úplně špatně.
Doporučil bych spíš nákup něčeho jako Meosix (ten na čb, je i Meosix Color s "analyzátorem" barev.). V bazaru jsem viděl za stovku.
  • 0

#4 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 1 listopad 2007 - 12:34:42

Hmm, musim se Luxtronu zastat, zadne problemy s citlivosti nemam. Jeho merici je velmi dobry. Setrvacnost ma, ale nikoli minutovou. Proste asi bude zalezet kus na kusu. pravdou je, ze v dnesni dobe poridite temnokomornicke expozimetry velmi levne.
  • 0

#5 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 8 únor 2010 - 21:09:11

Zdravím temnokomorníci !
Nenašla by se ochotná duše vlastnící alspoň manuál tohoto zařízení , která by jej oskenovala ? Dnes jsem k tomuto osvitoměru přišel doslova za dobré slovo , takže bych se rád pokusil jej využít i v praxi .
  • 0

#6 marten

marten

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 únor 2010 - 21:14:46

jestli se ti nikdo neozve,tak vydrž tak 14 dní a pošlu ti ho
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních