Přejít na obsah


Fotka

fotograficka emulze FOMA


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
93 odpovědí na toto téma

#1 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 listopad 2007 - 17:27:18

Ahoj,

ma zde nekdo zkusenost se zpracovanim fotograficke emulze?

www.foma.cz/Upload/foma/prilohy/Fot_emulze.pdf
http://www.paladix.c...anky/10160.html

predevsim mne zajima zda jeji uvadena kryci schopnost je minena ve smyslu bileho podkladu nebo jen ve zcernani. Jinymi slovy- je nutne pro cernoBILOU fotografii mit pod ni bily podklad?

Diky, Karel
  • 0

#2 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 listopad 2007 - 18:51:52

K podkladu - v tom článku na paladixu se píše, že ustálená neosvícená emulze je průhledná (což by taky dávalo smysl, je to pak vpodstatě jen tenká vrstva želatiny), takže pro černobílou fotku asi bude potřeba mít bílý podklad.
  • 0

#3 Meriamon

Meriamon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 6 listopad 2007 - 08:26:49

Asi před třemi (čtyřmi) lety byl o této emulzi podrobný článek ve Photo-Lifu.
  • 0

#4 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 duben 2008 - 22:16:19

Aky je vas nazor ohladom jej trvanlivosti po expiracii ? Ja som svoju plny nadsenia objednal koncom r. 2005 a expirovala dec.2006. Po celu dobu ju mam v chladnicke pri cca12C (Nepouzil som ju kvoli nahlemu zruseniu komory, posl. roky som len pri neg. procese). Diky..

michal
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 červen 2009 - 07:04:19

Zdar,

Nanaseni:
na libovolne povrchy kde se udrzi, papir, plech, drevo latky
chce to byt opatrnejsi pri praci je nachylnejsi k poskrabani nez normalni papir
chce to nanaset 2x
je mozne pouzit jak stetec tak valecek
Exponovani:
chova se (Mne) jako papir znaceni S tedy malicko mekci
ma bohatou skalu sedi a hodne prijemnou cernou
je nutne mit slusny negativ jinak to da extremne moc prace a stejne je to videt, zejmena podexponovany negativ neni vhodny
exponovuje se jako bezny papir, doporucuju udelat ustrizky ze stejneho materialu a na nich zkousku
Vyvolani a prani:
Ve vyvojce aspon 2 minutky
ustaluje a prerusuje beznym zpusobem
prat radsi chladnejsi vodou i pri pouziti tvrdidla ti pri teple vode odplave
obraz susit standartne
Zbytek je v navodu.
Nanaseno pouze jednou
http://www.temnakomo...80620083425.jpg
http://www.temnakomo...80620083520.jpg
  • 0

#6 Radza

Radza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 15 červen 2009 - 07:22:19

Zdravím,
já před časem nanášel emulzi na sololit (100x75) a dělal jsem to tak na 4x a nakonec jsem to "pro tentokrát" vzdal.

Chtěl jsem rovnoměrnou vrstvu a k tomu mi ani štětec ani váleček nedopomohl. Emulzi totiž musíš roztopit v teplé lázni, pak je teda tekutá a dost řídká (jako voda). Při nanesení na podklad, který měl pokojovou teplotu emulze skoro hned tuhla a výskedkem byla tlustá vrstva a po exponování znatelné tahy štetcen/válečkem.

Pak přišla na řadu stříkací pistole. Tam si myslím, že by mohla vést cesta, ale rozhodně ne s tou, co mám k dispozici. Je totiž tak debilní, že stříká strašně moc barvy za čas. Práce s tím musela být tudíž rachlá a i tak byla vrstva zase moc tlustá.

Ale už jsem se nedostal k polévání, to by šlo taky určitě vychytat...

Jinak exponování/vyvolání/ustálení je v klidu.

Jen si tak vybavuju, že ta vrstva nebyla moc tuhá, prostě takové želé (no měl jsem to v tlustší vrstvě) a to jsem používal i tvrdidlo. Prsty jsem to strhával z podkladu. Super destruktivní činnost.

Tož tak

Radza
  • 1

#7 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 9 září 2009 - 12:26:48

Tak se mi podařilo dovést komoru skoro do finálního konce. Hlavní je, že ji mohu mít zatemněnou 24 hod. za den. Jelikož ale není emulze levná záležitost, tak koukám na různé rady a dík všem moc za ně. Co jste ale opoměli je, zda-li nanášíte emulzi na papír ležící na stole a pak je takto sušíte. Nebo lze nanést emulzi a pak papír pověsit jak plinky ( omlouvám se mladí generaci. Nejedná se o pemprs systém). Tedy sušení vertikálně. Také jak jste bojovali s nasycením papíru a jeho pořípadném zvlění po nánosu emulze ?
Děkuji předem všem, co mi a dalším temnokomorníkům prozradí svoje finésy a tím mi usnadní začátek do tvorby.
Také by jsem chtěl přijít se svou troškou do mlejna. Pokud by byl zájem, tak by jsem mohl nabídnout katalog papíru od fi IGEPA k nahlédnutí. Je v něm cca 400 druhů papíru. Do Banskej nejedu, ale zaslal by jsem jej po někom.
Je někdo poblíž Trutnova, kdo se nátěrem zabejval? Třeba z Hradečáků a byl by ocheten mě předat pár rad? Rád dojedu.
Otec
  • 0

#8 Stráníková Olga

Stráníková Olga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 24 květen 2010 - 16:39:13

I já se jdu poptat,jestli někdo nepracoval s fotografickou emulzí.Mám pár výsledků,nanáším štětcem na akvarelový ruční papír,2*.Měla jsem takovou radost,podařilo se mi několik fotek a tak jsem se rozhodla,že se pustím ještě do tónování.A jak už tady bylo řečeno,destrukce veliká....Jak jsem musela dlouho prát při bělení a pak zase po tónování,všechny fotky mně nabobtnaly,takže výsledek několikadenního snažení je v háji....destrukce a deprese....Co s emulzí,aby se nechovala jako želé na dortu????Má někdo zkušenost....?Jinak já tedy suším ve vodorovné poloze,někde píší,že zaschnutí trvá 20-30 min...já teda nevím,mně první schnutí minimálně hodinu,ale je pravda,že příliš velké vedro ve fotokomoře nemám.Vše dělám v noci,abych zabránila vniknutí světla,když odcházím a přicházím...Takže několik nocí strávených ve fotokomoře bylo úplně nanic.Ve všech návodech popisují práci s emulzí jako pohodička,ale nevím,nevím,jestli mám tu správnou"emulzi".
Tak,tak to je s emulzí....
  • 0

#9 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 24 květen 2010 - 16:44:25

napadá mě asi jen větší utvrzení... čili buď přidat víc utvrzovače nebo přidat do utvrzovače nějaký extra kamenec. resp. hotovou fotku utvrzovat v roztoku kamence. (nevím, zda by šlo v tomto případě užít místo kamence formalínu)
  • 0

#10 Stráníková Olga

Stráníková Olga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 24 květen 2010 - 17:14:58

Děkuji za tak rychlou reakci.Taky mě to napadlo.V balení utvrzovač je,takže ho přidávám,snažím se vyjít s tím balením,co je,ale možná je to málo.Jinak mě to nadchlo,byla radost koukat,jak na ručním papíru vznikají fotografie...Pro ruční papír mám slabost...Zkusím tvrdidlem nešetřit,stejně jsem nic neušetřila :( ,těch papírů,emulze a chemie,co šlo vniveč :(
  • 0

#11 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 24 květen 2010 - 19:53:01

Zkusil bych trochu formalínu do vývojky - na bobtnající prošlé filmy to funguje, tady by mohlo taky.
  • 0

#12 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 24 květen 2010 - 20:37:02

Zkusil bych trochu formalínu do vývojky - na bobtnající prošlé filmy to funguje, tady by mohlo taky.


čas od času se mi odloupne kousíček emulze z 9x12 Fomy 100 (tak do 1mm^2), myslíž, že by to pomohlo? Musí se to dít ve vývojce nebo při praní, protože v ustalovači je už vymalováno.

Sorry za OT :), ale musel jsem se zeptat :).
  • 0

#13 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 24 květen 2010 - 21:00:29

Zkusil bych trochu formalínu do vývojky - na bobtnající prošlé filmy to funguje, tady by mohlo taky.


čas od času se mi odloupne kousíček emulze z 9x12 Fomy 100 (tak do 1mm^2), myslíž, že by to pomohlo? Musí se to dít ve vývojce nebo při praní, protože v ustalovači je už vymalováno.

Sorry za OT :), ale musel jsem se zeptat :).


Zkus to - tak 1-2ml formalínu do litru pracovního roztoku například stačilo na to, aby jedna z těch šílenějších verzí Shanghaivody nesundala z toho krásného čínského výrobku emulzi. Ale pokud to přeženeš, tak se emulze při ohnutí suchého filmu štípe a tříští - chce to vychytat pro konkrétní případ. Každopádně je to asi jediný způsob tvrzení, který se dá rozumně provést už při vyvolávání.
Ještě by šel glutaraldehyd (tvrdí poněkud civilizovaněji - používá se například na měkké želatinové tobolky (léková forma)). Navíc není tak těkavej. Ale zase se hůř shání.
  • 0

#14 Stráníková Olga

Stráníková Olga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 25 květen 2010 - 05:20:06

Děkuji,děkujiiii,už běžím do lékárny a vše pěkně vyzkusím.Nemůžu to přeci vzdát,že ne?
  • 0

#15 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 27 květen 2010 - 18:49:14

Ještě by šel glutaraldehyd (tvrdí poněkud civilizovaněji - používá se například na měkké želatinové tobolky (léková forma)). Navíc není tak těkavej. Ale zase se hůř shání.

entropy, a ten glutaraldehyd není to nějaký svinstvo?
  • 0

#16 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 27 květen 2010 - 22:55:30


Ještě by šel glutaraldehyd (tvrdí poněkud civilizovaněji - používá se například na měkké želatinové tobolky (léková forma)). Navíc není tak těkavej. Ale zase se hůř shání.

entropy, a ten glutaraldehyd není to nějaký svinstvo?



O nic horší než formalín. A je míň těkavej, takže se ho tolik nenadejcháš. akorát se bude blbě shnánět, protože je to surovina spíš průmyslová, než lékárenská.
  • 0

#17 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 28 květen 2010 - 06:09:31

hm, hm...no měla bych možná kde koupit asi, ale zatím nevím, jaké je koncentrace (100 ml cca 160 Kč, 900 ml cca 1050 Kč spíš o něco víc)
zřejmě se to více používá spíše kvůlivá dezinfekci, ale my bychom tu potřebovali využít ten druhej efekt, že jo :wink:

Jinak k těm potížím, co má Olga, nebudou způsobený spíš dlouhým mácháním? zkusila bych zkrátit praní a naopak bych zvýšila třeba teplotu
  • 0

#18 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 28 květen 2010 - 06:22:41

hm, hm...no měla bych možná kde koupit asi, ale zatím nevím, jaké je koncentrace (100 ml cca 160 Kč, 900 ml cca 1050 Kč spíš o něco víc)
zřejmě se to více používá spíše kvůlivá dezinfekci, ale my bychom tu potřebovali využít ten druhej efekt, že jo :wink:

Jinak k těm potížím, co má Olga, nebudou způsobený spíš dlouhým mácháním? zkusila bych zkrátit praní a naopak bych zvýšila třeba teplotu


Tak za tuhle cenu bych na to kašlal (i když na mírné utvrzení při volání stačí tak 0,5-1% (nechceme z toho dělat kámen, stačí aby to neuplavalo)). Formalín taky funguje.
  • 0

#19 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 28 květen 2010 - 06:40:46

no právě ani o cenách nemám ani páru :wink:
  • 0

#20 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 28 květen 2010 - 07:07:31

no právě ani o cenách nemám ani páru :wink:


Ta cena je normální. Spíš jde o to, že tohe se dá používat akorát, když ti to nějakej známej propašuje za pivo z fabriky nebo labiny :)
  • 0

#21 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 28 květen 2010 - 07:24:09

jj chápu :wink:
  • 0

#22 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 24 červen 2010 - 20:06:17

Vložený obrázek

Emulze i vývojka nanášena štětcem na papír Avanta Ultra 350 g/m2 (lepenka pro ofsetový tisk) - vypije toho skoro jako já :roll:
  • 0

#23 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 24 červen 2010 - 20:25:48

Pan Vanourek se hezky hraje... :roll: zitra to vem ukazat, na to jsem zvedavy!
  • 0

#24 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 26 červen 2010 - 03:26:13

Vložený obrázek
Prasox ultra: strojní lepenka 960 g/m2, 30x40 cm
  • 0

#25 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 26 červen 2010 - 07:47:22

Mooc pěkný pane Vaňůrek 8-O
  • 0

#26 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 4 září 2011 - 19:37:46

Ahojte, skúšali ste niekto tú emulziu nanášať na plech? Doma sa mi povaľuje totiž veľa zhrdavených plechov, povedzme že by som časť kde bude fotka najprv nasprejoval bielou farbou.

P.S. Na koľko 30x40cm papierov 350 gramáže vystačí to kilo tej foma emulzie? Mám totiž šancu zobrať jej 3kg čisto nová, 2 roky po záruke, skladovaná v pivnici za dobrú cenu.

Ďakujem.
  • 0

#27 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 5 září 2011 - 06:51:02

2 roky po záruke, skladovaná v pivnici za dobrú cenu.

v tomto případě doporučuji nejdříve vyzkoušet a nekupovat zajíce v pytli
  • 0

#28 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 5 září 2011 - 11:48:15

To by sa dalo vybaviť, ale ideu to naozaj o symbolickú cenu, eda vieš na koľko teda papierov môže vydržať 1kg tej želatiny? :D
  • 0

#29 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 5 září 2011 - 12:40:48

no nemám :D
ale bude to jistě individuální, jednak bude záležet na savosti vlastního papíru a také jestli budeš emulzi stříkat nebo nanášet štětcem
  • 0

#30 Alyx90

Alyx90

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 prosinec 2011 - 14:08:23

Ahoj,
myslíte, že by šla emulze natřít i na velmi tenký japonský papír. /něco jak průklepák)
Nedovedu si představit, jak by se to potom ještě vyvolávalo.
Asi bych musela předtím ten papír nějak naimpregnovat jinak by se ve vodě celý rozmáčel. Máte s tím někdo nějakou zkušenost?
Nebo existují nějaké emulze, které se jen natřou naexponují a obraz se sám objeví, aniž by se musela použít ještě vývojka?

Díky za každou radu, v životě jsem s emulzí nepracovala.
  • 0

#31 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 16 prosinec 2011 - 14:42:58

Ahoj,
myslíte, že by šla emulze natřít i na velmi tenký japonský papír. /něco jak průklepák)
Nedovedu si představit, jak by se to potom ještě vyvolávalo.
Asi bych musela předtím ten papír nějak naimpregnovat jinak by se ve vodě celý rozmáčel. Máte s tím někdo nějakou zkušenost?
Nebo existují nějaké emulze, které se jen natřou naexponují a obraz se sám objeví, aniž by se musela použít ještě vývojka?

Díky za každou radu, v životě jsem s emulzí nepracovala.

Obávám se, že materiál, který chceš takto zpracovávat musí snést namočení do vody a pak do vývojky a ustalovače.
Osobně jsem zkoušel kyanotypii na pauzák. Materiál namáčení vydržel a vypadalo to zajímavě, ale při sušení se mi zkrabatil, i když byl sušen mezi težkejma deskama. Abys nemusela řešit i tenhle problém
  • 0

#32 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 16 prosinec 2011 - 15:32:25

S timhle se potykal Vladimir Brunton, se kterym jsem o jeho postupu osobne mluvil a trvalo mu veeeelmi dlouho vsechno odladit a vychytat. Vysledek je nadherny, ale velmi pracny a ve vysledku i hodne drahy, nebot se musi pouzivat jen rukodelny japonsky papir konkretniho typu, ktery si musi nechat extra vyrabet a posilat do evropy. Jeho fotky k nalezeni na webu, tusim, ze brunton-foto.com, stoji za shlednuti. Jednu jeho fotku mam doma na zdi, ta je ovsem na platne, ne na papiru.

Ahoj,
myslíte, že by šla emulze natřít i na velmi tenký japonský papír. /něco jak průklepák)
Nedovedu si představit, jak by se to potom ještě vyvolávalo.
Asi bych musela předtím ten papír nějak naimpregnovat jinak by se ve vodě celý rozmáčel. Máte s tím někdo nějakou zkušenost?
Nebo existují nějaké emulze, které se jen natřou naexponují a obraz se sám objeví, aniž by se musela použít ještě vývojka?

Díky za každou radu, v životě jsem s emulzí nepracovala.


  • 0

#33 nemo2

nemo2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 prosinec 2011 - 20:10:47

Ahoj,
myslíte, že by šla emulze natřít i na velmi tenký japonský papír. /něco jak průklepák)
Nedovedu si představit, jak by se to potom ještě vyvolávalo.
Asi bych musela předtím ten papír nějak naimpregnovat jinak by se ve vodě celý rozmáčel. Máte s tím někdo nějakou zkušenost?
Nebo existují nějaké emulze, které se jen natřou naexponují a obraz se sám objeví, aniž by se musela použít ještě vývojka?

Díky za každou radu, v životě jsem s emulzí nepracovala.


Zkusil bych kouknout na modelářská fóra, kde se takové papíry používají na potahování malých modelů letadel - třeba tady: http://www.minimaket...Potah/index.php

Jak přesně se to bude chovat s emulzí je otázka, ale základní vlastnosti těch materiálů tam jsou a některé možná budou dostatečně vodovzdorné = vyvolatelné a následně vypnutelné (což je u letadýlek potřeba).
  • 0

#34 Aruru

Aruru

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 6 květen 2012 - 09:12:22

Ahoj.
Emulzi jsem si koupila. už jsem ji nanášela štetcem ale jsou tam hodně vidět tahy. Mám doma modelářskou pistpolku, kterou bych to chtěla nastříkat. přemýsšlím ale jestli by na to třeba nestačila fixírka. Nanáším to na sklo. Dneska budu vyvolávat ty zkoušky co jsem dělala stětcem, takže ještě nevím jak to bude vypadat. Každopádně bych časem potřebovala docílit co nejlepšího povrchu. Máte s tím už někdo větší zkušenost?
  • 0

#35 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 23 květen 2012 - 13:37:38

Pár postřehů k emulzi Foma a jeden malý dotaz.

Emulzi rozmíchávám v kádince, která stojí v 50°C horké vodě.
Podklad je dobré nahřát cca na 30°C. Pokud je chladný, emulze rychle ztuhne a nejde roztírat. Pokud je podklad příliš teplý, emulze rychle zasychá, hlavně na krajích.
Papíry jsem natíral dvakrát, pokaždé ve dvou směrech.
Pro nahřívání papíru je ideální ohřívadlo pro fotografické misky. Improvizovaně stačí velká fotomísa s hodně horkou vodou a přes ní položit nějakou rovnou desku, která teplem nepraskne a nezkroutí se. 4mm sklo to v mém případě nevydrželo. Zároveň ta deska nesmí být moc silná a musí vést dobře teplo. Dřevotříska se moc neohřeje.

Pro natírání se mi lépe osvědčil molitanový štětec (mají ve výtvarných potřebách). Jeho nevýhodou je, že se tu a tam odrolí malý kousek, který zůstane na emulzi. Jelikož má černou barvu, je dobře vidět, a tak ho prstem naberu a otřu do košile. To platí zvláště pro hrubší papíry. U nich se musí používat řádně namočený štětec, je velká spotřeba emulze a hůře se dosahuje rovnoměrné vrstvy.
Papír musí být vždy dobře klížený a vodě odolný. Dobré, ale drahé a relativně hrubé jsou akvarelové papíry. Tenké papíry jsou problematičtější než silné. U některých navíc vzniká vlivem proniklé želatiny flekatost v průsvit, která je někdy patrná i při běžném pohledu.
K emulzi je dobré přidat trochu IsoPropylAlkoholu. Snižuje povrchové napětí a zvyšuje snášivost povrchu. Emulze se pak lépe rozlévá po podložce.

Emulze Foma je i při použití dodávaného tvrdidla dost měkká a proto je třeba chovat se k ní něžně. Pokud se emulze během praní zdá být příliš rozměklou, je lepší ji nechat usušit, ona se zpevní a teprve potom dokončit praní. Mě to vycházelo vždy tak akorát.

V případě použití skla jako podložky je třeba sklo nejprve nepreparovat řídkou želatinou. Mají ji v laboratorních potřebách. Také se prodává potravinová, nevím ale, jestli neobsahuje nějaké příměsi, které by v budoucnu vadily stříbrnému obrazu.
Rozmíchejte cca 8g želatiny ve 200 ml studené vody. Počkejte cca půl hodiny, ona natáhne vodu a obsah krásně zrosolovatí. Pak se dá kádinka do teplé vody, obsah se zahřeje a zkapalní. Přidejte dvě lžičky cukru (zvláčňuje vrstvu, nevím ale, jestli nebudou příměsi v něm ovlivňovat trvanlivost) a trochu IPA.
Vrstvu na desce je možno utvrdit kamencem, který mají někdy v drogérii. Po utvrzení kamencem se musí použít kyselý ustalovač.
V pradávných dobách se na preparaci používalo prý také pivo J

Já dostal asi dva roky prošlou Foma emulzi a výsledky, co se obrazu týče, se mi vcelku líbily. Ale vrstva měla poměrně zažloutlou barvu. U malého formátu (10x15), který jsem natřel na 4 tahy se mi vždy povedla vrstva rovnoměrná s minimem kazů. I tady však nepěkný tón zažloutnutí vadil. U větších formátů (24x30) se přidala nerovnoměrná flekatost a různé bublinky.
Jelikož nejsem zastánce „uměleckého vzhledu“ ala Robert Vano a chtěl jsem si vlastním papírem nahradit na trhu jen těžko sehnatelnou variantu „ani ne lesklého ani ne matného papíru“ s pevnou gradací, výsledek se mi nelíbil.

Proto bych se rád zeptal: Dělá vám fotoemulze od Fomy také zažloutlé zabarvení (dobře patrné, pokud srovnáte přední natřenou a zadní nenatřenou stranu papíru)?
Nebo mám nějakou nepovedenou várku, nebo dělám nějakou chybu.

Díky V.
  • 0

#36 akyiia

akyiia

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 květen 2012 - 10:57:06

Ahoj.
Emulzi jsem si koupila. už jsem ji nanášela štetcem ale jsou tam hodně vidět tahy. Mám doma modelářskou pistpolku, kterou bych to chtěla nastříkat. přemýsšlím ale jestli by na to třeba nestačila fixírka. Nanáším to na sklo. Dneska budu vyvolávat ty zkoušky co jsem dělala stětcem, takže ještě nevím jak to bude vypadat. Každopádně bych časem potřebovala docílit co nejlepšího povrchu. Máte s tím už někdo větší zkušenost?

Ahoj holko,

ja jsem zrovna dodelala vetsi projekt, kde jsem nanasela emulzi stetcem na platno. Byla to celkem makacka, protoze vysledne fotografie jsou 90cm x 110cm. Se sklem jsem neexperimentovala, ale zkousela jsem plexi-sklo a vysledky byly mizerne, protoze to zanechalo spoustu bublinek. Taky jsem si poridila takove lepsi rozprasovadlo, ale nakonec jsem se to neodvazila pouzit, protoze jsem se bala, ze mi emulze zatuhne v hadicce co vede k trysce a budu v haji. Jinak jsem zjistila, ze nejlepsi kontroly mam u mensich povrchu a u papiru, spis nez u toho platna; jako papir jsem pouzivala normalni tapetu, nastrihanou na prouzky. Nicmene jsem s tahy nikdy problem nemela, krome toho plexi, protoze to je leskly povrch a myslim, ze tam bude velmi dobre videt. Papir a platno vse pohlti bez problemu. Take jsem zkousela houbicku na myti, ale myslim, ze stetec mi poskytnul daleko vetsi kontrolu. Asi bych opravdu zkusila tu pistolku na strikani, nebo namacet, ale myslim, ze to sezere spoustu emulze.
  • 0

#37 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 26 květen 2012 - 11:08:29

Nedáváš tam moc tvrdidla? Moje domácí emulze tuhla dlouho, zatuhnutí ve stříkací pistoli bych se nebál
  • 0

#38 akyiia

akyiia

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 květen 2012 - 11:53:47

Nedáváš tam moc tvrdidla? Moje domácí emulze tuhla dlouho, zatuhnutí ve stříkací pistoli bych se nebál

Tvrdidlo jsem nepouzila vubec, protoze k tomu 1Kg je jen takova malinkata lahvicka, ktera staci prave jen na ten 1Kg; ja jsem nikdy nepouzila vsechnu emulzi najednou a nevedela jsem jak to tvrdidlo presne odmerit. Nicmene to zadny vetsi problem nevyvylalo; alespon u tech mensich ploch.
  • 0

#39 Aruru

Aruru

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 26 květen 2012 - 17:11:30


Nedáváš tam moc tvrdidla? Moje domácí emulze tuhla dlouho, zatuhnutí ve stříkací pistoli bych se nebál

Tvrdidlo jsem nepouzila vubec, protoze k tomu 1Kg je jen takova malinkata lahvicka, ktera staci prave jen na ten 1Kg; ja jsem nikdy nepouzila vsechnu emulzi najednou a nevedela jsem jak to tvrdidlo presne odmerit. Nicmene to zadny vetsi problem nevyvylalo; alespon u tech mensich ploch.

No s tím odměřováním je to celkem jednoduchý. 1 mm by mělo být cca 10 kapek. Míchám to vždy v lékárenském kelímku na 100g. Na 100g emulze je potřeba 1,5 ml tvrdidla to je 15 kapek.Když je toho půlka tak by mělo stačit zhruba 7. Na natírání na to sklo je dobrý mít tu emulzi opravdu hodně rozehřátou a natírat to jemným plochým štětentcem, ona se pak celkem sline. Ale s tím roztřikovačem to zkusím. v nejhorším si myslím že lihem by se to mělo dát dobře vyčistit.
  • 0

#40 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 26 květen 2012 - 18:10:03

holky a co si koupit v lékárně injekční stříkačku? s tou v pohodě ten mililitr odměříte
  • 0

#41 Aruru

Aruru

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 26 květen 2012 - 18:47:02

holky a co si koupit v lékárně injekční stříkačku? s tou v pohodě ten mililitr odměříte

:mrgreen: jojo to mě taky napadlo, nebo třeba pipetu akorád v noci ji nepořídíš dyž už máš rozdělanou práci.
  • 0

#42 Aruru

Aruru

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 29 květen 2012 - 18:44:19

Tak pro přilepšení. Moje zkušenost s emulzí na skle.

Emulze na skle bez preparačního roztoku nedrží vůbec. S roztokem drží prefektně ale je třeba zacházet s ní citlivě pokud je mokrá, extrémě citlivá na otisky prstů.
Namíchaný roztok s kamencem, želatinou a lihem se dá používat opakovaně, je ale potřeba ho vždy trochu rozehřát, protože ta želatina tuhne i v takto malém množství. Je dobré ho dát dvě vrsty. Pokud použijete sklo s opískovaným, nebo jinak narušeným povrchem, drží ještě lépe je dokonce docela pracné dostat ho i s emulzí dolů, když se expozice nepodaří.

V komoře bych dopořučovala natřené plochy umístit do absolutně temné krabice, kde se alespoň dva dny nechá emulze vytvrdnout. Stalo se mi totiž, že do místnosti, kde byly krásně vyložené kousky, někdo přišel a začal větrat....
Nanášení se tu už probíralo. K tomu bych jen dodala, že jsou dobré dvě vrstvy křížem přes sebe pokud pracujete se štětcem, a ty nanášet s odstupem pul hodiny. Výsledný obraz je pak celistvější.

K exponování se mi zdá, že to chce tak o půl vteřiny déle než papír, protože je emulze průhledná a tudíž se zdá nedostatečně tmavá, takže je dobré ji vyvolávat víc kontrastně. Vyvolávat min 1,5 min nejlépe dvě minuty ve vývojce a dlouho ustalovat. Znovu připomínám je důležité na povrch nesáhnout, dokud emulze uplně neuschne. Tím že je na skle průsvitná je pak všechno hrozně vidět.

Tak snad vám to k něčemu bude, já si s tím zatím docela vyhrála :-)
  • 2

#43 akyiia

akyiia

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 červen 2012 - 18:17:13

Tak pro přilepšení. Moje zkušenost s emulzí na skle.

Emulze na skle bez preparačního roztoku nedrží vůbec. S roztokem drží prefektně ale je třeba zacházet s ní citlivě pokud je mokrá, extrémě citlivá na otisky prstů.
Namíchaný roztok s kamencem, želatinou a lihem se dá používat opakovaně, je ale potřeba ho vždy trochu rozehřát, protože ta želatina tuhne i v takto malém množství. Je dobré ho dát dvě vrsty. Pokud použijete sklo s opískovaným, nebo jinak narušeným povrchem, drží ještě lépe je dokonce docela pracné dostat ho i s emulzí dolů, když se expozice nepodaří.

V komoře bych dopořučovala natřené plochy umístit do absolutně temné krabice, kde se alespoň dva dny nechá emulze vytvrdnout. Stalo se mi totiž, že do místnosti, kde byly krásně vyložené kousky, někdo přišel a začal větrat....
Nanášení se tu už probíralo. K tomu bych jen dodala, že jsou dobré dvě vrstvy křížem přes sebe pokud pracujete se štětcem, a ty nanášet s odstupem pul hodiny. Výsledný obraz je pak celistvější.

K exponování se mi zdá, že to chce tak o půl vteřiny déle než papír, protože je emulze průhledná a tudíž se zdá nedostatečně tmavá, takže je dobré ji vyvolávat víc kontrastně. Vyvolávat min 1,5 min nejlépe dvě minuty ve vývojce a dlouho ustalovat. Znovu připomínám je důležité na povrch nesáhnout, dokud emulze uplně neuschne. Tím že je na skle průsvitná je pak všechno hrozně vidět.

Tak snad vám to k něčemu bude, já si s tím zatím docela vyhrála :)

Muzu se zeptat co je to ten preparacni roztok??
Jinak s tou expozici o pul vteriny delsi bych si nebyla tak jista. Myslim si, ze zalezi na tom jaky papir by jsi pouzivala, protoze ja mela u nekterych fotek expozici o 50% kratsi, nez na papire; proto jsem si musela zvlast nanaset emulzi na nastrihane kusy platna, abych si delala prouzkovky.. Ale taky asi zalezi na povrchu na kterem je to nanesene. I kdyz teoreticky by to mohlo byt jedno, protoze jeden 'batch' emulze by mel byt stale stejny.
  • 0

#44 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 5 červen 2012 - 08:39:33

Muzu se zeptat co je to ten preparacni roztok??

Píše se o tom cca 10 přízpěvků zpátky.
  • 0

#45 Aruru

Aruru

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 17 červen 2012 - 18:21:28

Muzu se zeptat co je to ten preparacni roztok??

Píše se o tom cca 10 přízpěvků zpátky.

Preparační roztok se používá před nanášením emulze na sklo. Samotná emulze totiž na skle nedrží, proto se porvch nejdřív natře preparačním roztokem. S tou expozicí takhle pracuju proto, že sklo je průhledný, nemá bílý podklad jako papír, takže je na něm méně vidět kontrast a celkově se černá trochu ztrácí. Vzorky ze stejného ateriálu jsou samozřejmě nutné taky, ale stejně vždycky začínám s papírem.
  • 0

#46 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 červen 2012 - 20:14:28


Muzu se zeptat co je to ten preparacni roztok??

Píše se o tom cca 10 přízpěvků zpátky.

Preparační roztok se používá před nanášením emulze na sklo. Samotná emulze totiž na skle nedrží, proto se porvch nejdřív natře preparačním roztokem. S tou expozicí takhle pracuju proto, že sklo je průhledný, nemá bílý podklad jako papír, takže je na něm méně vidět kontrast a celkově se černá trochu ztrácí. Vzorky ze stejného ateriálu jsou samozřejmě nutné taky, ale stejně vždycky začínám s papírem.

Domnívám se, že měl Vojta spíš zájem o recept na preparační roztok. Že samotná emulze na skle nedrží, je z níže uvedených příspěvků zřejmé.
  • 0

#47 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 19 červen 2012 - 11:46:47



Muzu se zeptat co je to ten preparacni roztok??

Píše se o tom cca 10 přízpěvků zpátky.

Preparační roztok se používá před nanášením emulze na sklo. Samotná emulze totiž na skle nedrží, proto se porvch nejdřív natře preparačním roztokem. S tou expozicí takhle pracuju proto, že sklo je průhledný, nemá bílý podklad jako papír, takže je na něm méně vidět kontrast a celkově se černá trochu ztrácí. Vzorky ze stejného ateriálu jsou samozřejmě nutné taky, ale stejně vždycky začínám s papírem.

Domnívám se, že měl Vojta spíš zájem o recept na preparační roztok. Že samotná emulze na skle nedrží, je z níže uvedených příspěvků zřejmé.



Tu otázku na preparační roztok jsem zkopíroval od akyiii, která se na to ptala (zapomněl jsem to ale napsat).
Já jí odpověděl, že se to řešilo v posledních deseti příspěvcích, takže to tam najde.
Omlouvám se za zmatek.
  • 0

#48 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 10 listopad 2012 - 17:36:55

Ta emulze se musí nanášet v absolutní tmě?
  • 1

#49 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 10 listopad 2012 - 17:58:50

Ne, stačí bezpečné osvětlení. viz technický list:

http://www.foma.cz/e...f66fec626da3-cs
  • 0

#50 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 10 listopad 2012 - 19:32:05

Skvělý. Jen ještě nevím, čo je to hentý "nesmáčivý povrch"??
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních