Přejít na obsah


Fotka

PŘESNÉ OSTŘENÍ ... JAK NA TO?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
60 odpovědí na toto téma

#51 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 12 březen 2014 - 09:58:16

Přátelé, s odkazem na toto vlákno hledám někoho, kdo má a používá zaostřovací lupu Peak (třeba typ 2000, model I. nebo II.). Mám ji a "něco" je špatně, potřebuji dobrou duši na konzultaci, asi přes SZ. S díky Luigi :shock:

Mám Peak model II, používám často. Když budu vědět, poradím.


  • 0

#52 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 12 březen 2014 - 14:01:41

Jiří (jkcz) a nlc ....... díky za reakci, ještě dnes napíšu SZ a budu rád za každý váš koment.

Zdařec Lugi :shock:

P.S. Jinak to nechvátá, už se s tím problémem, který vám popíšu peru rok, takže den sem, den tam ...


  • 0

#53 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 12 březen 2014 - 14:07:12

taky mám doma peak, když taka napiš sz


  • 0

#54 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 12 březen 2014 - 14:07:45

Jiří (jkcz) a nlc ....... díky za reakci, ještě dnes napíšu SZ a budu rád za každý váš koment.

Zdařec Lugi :shock:

P.S. Jinak to nechvátá, už se s tím problémem, který vám popíšu peru rok, takže den sem, den tam ...

A nechceš se podělit tady ve vlákně? Třeba by to bylo užitečné i ostatním...


  • 0

#55 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 12 březen 2014 - 14:18:20

 

Jiří (jkcz) a nlc ....... díky za reakci, ještě dnes napíšu SZ a budu rád za každý váš koment.

Zdařec Lugi :shock:

P.S. Jinak to nechvátá, už se s tím problémem, který vám popíšu peru rok, takže den sem, den tam ...

A nechceš se podělit tady ve vlákně? Třeba by to bylo užitečné i ostatním...

 

Jo, rád se podělím, ale Notoriusi, varuji před mojí rozvláčnou deskripcí problému. Tak jdu do toho. Luigi :shock:


  • 0

#56 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 12 březen 2014 - 14:22:59

Ctení kolegové "nlc" a Jiří "jkcz",

se zvětšovákem Durst z Němec jsem získal nádavkem i zaostřovací lupu Peak 2000, Model 1. Vím, že je to echt zařízení a tak jsem se vydal cestou k jeho používání. Nejdříve jsem pořídil z emerické BH nové zrcátko - to staré bylo prakticky zničené. No a začínají mé problémy a dotazy:
1) Při montáži zrcátka jsem zjistil, že jej zespoda přitlačují 2 pásové pružinky a po demontáži starého mi zbyl tenký plech, který jak jsem usoudil, musí být právě na spodní straně zrcátka a do něj se opírají ony pružinky. Aby se podle mne "nepojebalo" zrcátko zespodu.
2) jenže pak přišly mé pochyby pramenící z toho, že:
A) co když je zrcátko polopropustné
B)
jak to, že po výměně zrcátka nemám šanci zaostřovat,aniž by mi to nevypálilo díru do oka

Takže podrobněji:

k A:
Proč je v základně díra a bílý konus, když tam dle mého způsobu montáže stejně světlo z objektivu zvětšováku nedopadne a tudíž nevidím, ve které části obrazu základnu Peaku mám? A zase, kdyby tam ten plech přesně rozměrů zrcátka pod zrcátkem neměl být, tak proč ho tam bývalý Němec měl ?? (neřeším, že nad zrcátkem je ještě jeden plech na pantech, jako ochrana zrcátka)

k B:
Tak, jak to mám teď namontováno s tím plechem pod zrcátkem, tak mi jde do oka při zaostřování tolik světla, že se fakt bojím o zrak. Mám sice kondensor Durst 850 se žárovkou 150W, který svítí jak sniňa, ale pro zaostřování Peakem musím clonit objektiv na clonu 22 a ještě tam vrazit červený filtr, abych po zaostření mohl tak do 3 minut začít na oko normálně vidět. Vidím sice zrno negativu, ale vím, že něco je blbě. Především clona 22 je nanic, protože cloněním vlastně nevidím přesnou rovinu zaostření a navíc s červeným filtrem jsem out díky barevnému posunu spektra.

Kroucením očnicí nic nezměním, pouze si myslím, že je to zaostření eliminující vady mého oka - je to tak ???

Takže vážení kolegové, co je blbě ?? Jaký je správný postup používání Peak (tady v Jižních Čechách ho mám asi jediný...). Má být pod zrcátkem ještě ten plech, nebo to bylo jen „vylepšení“ němce, když měl zrcátko už slepé.

Když nad tím přemýšlím, tak kdyby tam ten plech neměl být, tak by mohlo zrcátko část obrazu propouštět na průmětnu a část by se odrážela a bylo by to vše vyřešené. Fakt je, že mě to napadá až teď, když to píšu. To by mi pak taky vysvětlovalo, proč je v základně ta kruhová díra ve které momentálně nic nevidím. Takže se MOŽNÁ celý můj dotaz redukuje na prosbu, zda tam máš pod zrcátkem plech. A možná mi řeknete, že kdybych půl hodiny nepsal tak dlouhý text , tak že za tu dobu bych Peak rozebral a vyzkoušel to v reálu. Taky pravda !

Budu vděčný za jakékoliv poznatky a připomínky na Peak i moji osobu (třeba jsem vůl a nechápu něco samozřejmého..). Omlouvám se za rozvláčný popis problému, to je normální úchylka učitele.

Zdařec Luigi :shock: 


  • 0

#57 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 12 březen 2014 - 16:18:24

S Peakem jsi možná v Jižních Čechách jediný, s jedním okem tu ale brouzdal už Honza Žižka, tak do toho bych se nehrnul ("Hr na ně" tedy nee).    

Jo, kdyby tenkrát Žižka fotil, věděl by, že Peak lupe je lepší než-li patch eye.  Tak to jen k Tvé osobě, jinak o tom vím p.r.d.


  • 0

#58 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 12 březen 2014 - 16:46:35

Takže podrobněji:

k A:
Proč je v základně díra a bílý konus, když tam dle mého způsobu montáže stejně světlo z objektivu zvětšováku nedopadne ....

k B:
Tak, jak to mám teď namontováno s tím plechem pod zrcátkem, tak mi jde do oka při zaostřování tolik světla, že se fakt bojím o zrak......

Kroucením očnicí nic nezměním, pouze si myslím, že je to zaostření eliminující vady mého oka - je to tak ???

Takže vážení kolegové, co je blbě ?? Jaký je správný postup používání Peak (tady v Jižních Čechách ho mám asi jediný...). Má být pod zrcátkem ještě ten plech, nebo to bylo jen „vylepšení“ němce, když měl zrcátko už slepé.
.....

 

Prohlédl jsem svůj Peak 2020 model II. Zrcadlo je nevýměnné, na spodní staně také se zrcadlovou plochou bez plechu. Rozhodně není polopropustné a to ani částečně (už z principu fungování by se mělo všechno světlo odrážet do okuláru). Díra v podstavě je zřejmě jen pro lepší "orietaci" při umisťování na papír, tak jsem to pochopil z návodu. Očnice u mě funguje jen jako dioptrická korekce. Ve zvětšováku mám 100W halogenku a kondensor .... při f2,8 a formátu 24x30 světla tak akorát .... takže bohužel netuším co by mohlo problém způsobovat :( - snad jen přílišný svit zvětšováku? Možná bych zkusil používat ten modrý filtr pro zaostřování černobílých negativů, který Peak doporučuje, zda by nepomohl.


  • 0

#59 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 12 březen 2014 - 19:10:01

modrej filtr nepomáhá, lidský oko má docela slušnou chromatickou vadu - osvědčilo se mi zaostřovat bez filtru.

zkus vyndat ten plech, co tak koukám na svýho Peaka tak tam nic podobnýho nejni (jen jednostranně pokovený zrcátko s odrazivou plochou navrchu).


  • 0

#60 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 12 březen 2014 - 20:51:41

Jasně, díky za vaše postřehy. Jak to vypadá, tak ten plech i když vypadá jako originál byla asi dobře ubastlená berlička němce na již "slepé" zrcátko. Samotné zrcátku kupodivu prodávají židé v  BH New Yorku. Tak teď mám nové. Vyzkouším a dám vědět. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#61 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 14 březen 2014 - 09:14:28

Vse bylo jiz receno, jen potvrdim, ze i u meho modelu (II.) zadny plech ze spodni strany zrcatka neni.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních