Přejít na obsah


Fotka

Jaký zvětšovák na kino?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 losak

losak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 November 2007 - 00:56:53

Trochu přiblblý dotaz, ale snad mi odpustíte. Zvětšuju na Opemusu2, kterýžto nelze řádně vycentrovat, takže ho v brzké době nechám pohřbít na šrotiště. Jenže pořádně nevím čím ho nahradit.
Jednou z možností je magnifax 3a nebo 4
- ale: - špatně se shánějí navíc se mi nechce dávat víc než 2,5 klacku
- chci se věnovat hlavně reportážní fotografii, možná v daleké
budoucnosti zkusím střední formát, - někdo mi radil, že používat
magnifax na kinofilm je nesmysl, neboť je dělaný na střední a
velký formát, takže je pro kinofilm horší než třeba novější
opemusy - já myslím, že je to blbost, ale nevím
Další možností jsou tedy ty Opemusy
- ale: prej jsou problémy s plastovým měchem, který nemá až Opemus 7

Ještě dodám, že chci v nejbližší době zkusit zvětšovat na multigradační papíry, takže zvětšovák budu shánět i s barevnou hlavou.

Předem děkuju za Váš čas i rady.
  • 0

#2 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 November 2007 - 08:18:35

Magnifax je do maximálního formátu 6*9 (jestli vezme 6,5x9 netuším), dá se s ním samozřejmě zvěšovat i z menších formátů, pokud uvažuješ o barevné hlavě, tak pro různé formáty existují různé míchací komory (optimalizují světelný tok pro konkrétní filmy): 24*36, 6*6 a 6*9, každá stojí u škody asi 250 korun. S větší míchací komorou je možné zvětšovat z menšího formátu, obráceně to nejde. Myslímže Předseda se někde rozepsal o Magnifaxu 3/3a, mělo by to jít dohledat.

Opemus 6 má plastový měch, u kina jsem nějaké parazitní světlo nepozoroval, u 66 je při větším výtahu kolem maskovacího rámu vidět světlý kruh způsobený odrazem od vnitřní strany měchu. Zatím jsem nenašel čas s tím něco udělat; vzhledem k ceně si ale nestěžuju (byl za odvoz :lol: ).
  • 0

#3 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 14 November 2007 - 08:49:13

vobávam se, že dilema "stojí víc než dva a půl klacku" x nejde vycentrovat, chč.je z něj světlo.... blbě se s nim dělá ... nelze v tomdle případě vyřešit jinak než voproštěnim se vod jedný proměný :lol:
  • 0

#4 termitxx

termitxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 163 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 November 2007 - 09:02:20

No já dělám kino na obyč. Axomatu 4, mám tam nasazený Helios a nestěžuju si.Na půdě mám ještě od kamaráda v záloze Opemus 6, který je opravdu výborně zpracovaný, ale na kinu mi zkrátka překážely ty skla v rámečku a malé zvětšení.Po Vánocích, ale plánuju skočit do SF, tak ho půjdu pomalu oprášit... :lol:
  • 0

#5 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 14 November 2007 - 10:29:53

myslím, že Magnifaxy 3,4 jsou i na kino úplně v pohodě. Výhoda velké tuhosti oproti opemusu a větší zvětšení na základní desku. Měl jsem Op5a a Mag3a je proti tomu opravdu velikánský rozdíl
  • 0

#6 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 14 November 2007 - 10:52:57

hele lošáku a nechceš toho magnifaxe trojku z barevnou hlavou? já myslim, že do tisícovky eště furt bude. mam se ti zeptat toho starýho pána, co mně ho nabízel? z hradce do skalice je to kousek...
  • 0

#7 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 14 November 2007 - 13:40:26

někdo mi radil, že používat
magnifax na kinofilm je nesmysl, neboť je dělaný na střední a
velký formát, takže je pro kinofilm horší než třeba novější
opemusy - já myslím, že je to blbost, ale nevím
.


To je naprostej nesmysl, kdo to tvrdí, tak vůbec neví, co říká. Magnifax je dělanej na zvětšování filmů od kinofilmu po 6x9cm a svého času to byl v bývalém komunistickém Československu profesionální zvětšovák. Samozřejmě dnes, když to můžeme srovnat s různými Dursty a spol., tak je vidět, kolik má nectností, ale rozhodně mezi ně nepatří problematické zvětšování kinofilmu.

Sám mám Magnifax 3, dneska se dá s trochou štěstí pořídit i za tisícovku, i když normální cena je asi někde kolem 2 až 3 tis. Kč. Radim teď sehnal jeden za pětikilo a zachovalý, ale to je spíš výjimka. Zvětšuju s ním převážně kinofilm a nemám s tím žádný problém. Jen je třeba si rychle sehnat rámečky na kinofilm, dokud ještě jsou k dispozici (nové z Meopty na dobírku). Blbě se shánějí skla, v Meoptě jich už moc nemají a antinewtonové už nemají vůbec. Ale jinak má solidní konstrukci, vysoký výtah zvětšováku na tyči, takže se dá zvětšovat na základní desku i více než 30x40 cm, nevím, jak je to u těch novějších Opemusů, ale u jakéhosi starého typu, který jsem kdysi používal, to možné nebylo. Tam to šlo snad jen do 18x24 a pak už se muselo promítat mimo základní desku.
  • 0

#8 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 November 2007 - 13:47:08

U opemusu 6 můžu z kina 50mm objektivem nazvětšovat do 30*40 i s rezervou, u SF (645) a 80mm skla je to obdobné.
  • 0

#9 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 14 November 2007 - 13:51:38

Tip dne: :D

http://www.temnakomo...viewtopic&t=666
  • 0

#10 termitxx

termitxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 163 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 November 2007 - 14:51:32

To s těmi měchy Ti poradil taky ten někdo, kdo tvrdí že Magnifax je na kino nesmysl?Já nevím.Dřív sem používal Opemus 5, potom 6tku, teď mám zmiňovaný axomat, všechny mají(měl) plastové měchy a žádný problém.. :D Nevíš konkrétně v čem jsou ty plastové měchy tak špatné?Že sem si eště ničeho nevšiml :? Nebo su takový ocas, že to nepoznám :-) :-P
  • 0

#11 losak

losak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 November 2007 - 15:01:36

takže ještě jednou dík za rady, Mg3a je v jednání, tak si třebas do Vánoc stihnu i pořádně b/w zařádit.

Budu teda ještě nejspíš shánět barevnou hlavu, tak kdybyste někdo o nějakou přebytečnou zakopával, rád se jí ujmu.
  • 0

#12 losak

losak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 November 2007 - 15:10:19

To s těmi měchy Ti poradil taky ten někdo, kdo tvrdí že Magnifax je na kino nesmysl?Já nevím.Dřív sem používal Opemus 5, potom 6tku, teď mám zmiňovaný axomat, všechny mají(měl) plastové měchy a žádný problém.. :D Nevíš konkrétně v čem jsou ty plastové měchy tak špatné?Že sem si eště ničeho nevšiml :? Nebo su takový ocas, že to nepoznám :-) :-P


no třeba tady: http://fotopruvodce....ad&clanek=48931 - ale náprava je zjevně dost jednoduchá
  • 0

#13 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 November 2007 - 15:24:06

Já dělám kino na Magnifaxu 4 a nemůžu si stěžovat. Krása a navíc na něho krásně seženeš všechny možné díly eště
  • 0

#14 termitxx

termitxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 163 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 November 2007 - 15:32:43

Tos mi radši ani neměl říkat.Ikdyž sem to eště nijak nepocítil, ani sem si žádné degradace nevšiml, asi mě to bude docel žrát :?
Znáš to co oko nevidí to srdce nebolí... :D :-)
  • 0

#15 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 November 2007 - 15:43:08

kdyby někdo něco objednával z meopty, tak dejte vědět, kvůli poštovnýmu, jestli na opemusu 6 je blbej měch a může cosi způsobit, tak ho odstraním a nemusím nad tím moc přemejšlet viz ten odkaz a možnost použít na typu 6 měch ze 7, kterej je asi lepší konstrukce
opemus 6 není žádnej zázrak, ale když se upevní nahoře a zastíní světlo, co vyzařuje do všech stran z rámečku, tak se s ním dá pracovat :D
  • 0

#16 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 November 2007 - 16:09:14

jdi do magnifaxe, stejne casem prejdes na stredni format :D
  • 0

#17 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 November 2007 - 16:11:12

jdi do magnifaxe, stejne casem prejdes na stredni format :D


a abych nezapomel, zalezi na tom kterou verzi, ale ja koupil mg3a za 1200,-Kc pred rokem a pul. Je v pohode. K nemu muzes koupit anaret 50 za 300,-Kc.
  • 0

#18 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 14 November 2007 - 17:05:28

Ještě bych za sebe dodal, že když mg3, tak asi opravdu raději to áčko, jelikož posun po hřebeni je o dost pohodlnější, než třením po šikmotyčce.
  • 0

#19 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 14 November 2007 - 21:05:53

Ještě bych za sebe dodal, že když mg3, tak asi opravdu raději to áčko, jelikož posun po hřebeni je o dost pohodlnější, než třením po šikmotyčce.


S tou ozubenou částí výpovědi souhlasím, ale nesouhlas projevuji se šikmotyčkou - MG 3 má totiž tyč naprosto kolmou k základové desce (ne tedy jako u starých Opemusů s třecím posuvem, kde byla tyč nakloněná).
  • 0

#20 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 14 November 2007 - 21:27:13

Já mám Magnifaxe 3 a Opemus 5A. Zatím stále zvětšuju (z kina) s Opemusem i když je magnifax pevnější a stabilnější (nemám filtry do šuplíku). Jsem právě spokojen s tím jak je malý a lehký.
  • 0

#21 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 14 November 2007 - 22:43:01

Ještě bych za sebe dodal, že když mg3, tak asi opravdu raději to áčko, jelikož posun po hřebeni je o dost pohodlnější, než třením po šikmotyčce.


S tou ozubenou částí výpovědi souhlasím, ale nesouhlas projevuji se šikmotyčkou - MG 3 má totiž tyč naprosto kolmou k základové desce (ne tedy jako u starých Opemusů s třecím posuvem, kde byla tyč nakloněná).


Aha, z toho je vidět jak mám paměť děravou. A to jsem MG3 dal pryč teprve v létě.... Asi mě zmátlo to, že na kino teď používám Opemus 5. Na 6x7 mám MG4.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních