Přejít na obsah


Fotka

Olympus OM


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
908 odpovědí na toto téma

#1 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 listopad 2007 - 21:02:45

Hoj ahoj,
nedávno jsem si pro radost koupil Olympus OM-1. Mám s ním ale teď nějaké technické potíže, tak trochu jsem si je způsobil sám :) Nicméně, už když jsem ho kupoval, chtěl jsem ho jen na osahání, stav není kdovíjaký, ale stál jen 11 doláčů, tak proto. A navíc mi ten hajzlík pěkně učaroval :)

Ale k otázce. Už před pořízením jsem si říkal, že pořídím OM-2SP. Dnes jsem ale zjistil, že mám problémy s tím, že velmi rychle vybíjí baterie, což se mi nelíbí - člověk aby sebou furt tahal náhradní a v nejhorší chvíli ho to zradí. Pak problém s tím, že má menší hledáček než jednička, což se mi už vůbec nelíbí. Tak teď nevím, jestli si prostě jen nekoupit znovu jedinčku a hotovo. (spíš tedy už verzi n) Takže, jaké je dle vás nejlepší tělo? 1, 1n, 2n, 2sp????? (trojku nebo čtyřku nechci - už jsou pro mě zbytečně drahé)

Dík
  • 0

#2 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 15 listopad 2007 - 21:26:00

Rozhodně si pořiď OM-1n s úpravou na baterie SR-44, případně vyměněným těsněním okolo zadní stěny a bez těsnění v hledáčkovém hranolu.
OM-2SP mám taky, bylo to mé první tělo od Škody z bazaru. Na tehdejší dobu levné (7tisíc... ) ale volič času jde nápadně lehce, to by u všech OM mělo jít tak nějak ztuha. No a po čase se začal zasekávat (někdy 2 filmy klid, a někdy 2 záběry za sebou) , zrcátko jde dolů, otevře se závěrka, a pak nic.. v tom nic samozřejmně cucá baterky a pomůže až přepnutí na červenou 60. Měl sem ji u dvou opravářů... ale ani jeden nebyl schopen přesně říct v čem to je (odkazali to někde do oblasti elektroniky)... natož ji opravit.. tak je to taková ruská ruleta. Naštěstí mám i OM-4, ta je bez problémů.
  • 0

#3 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 15 listopad 2007 - 21:44:19

Pavle, cos s tim delal?
  • 0

#4 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 15 listopad 2007 - 21:48:09

Pavle, cos s tim delal?

Jo to by mne taky zajímalo :-)
  • 0

#5 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 listopad 2007 - 22:03:28

Kontrolova jsem stav pod spodním deklem a všiml si, že přívodní drátek k plíšku u baterky je ve velmi špatném stavu - celé včetně toho šroubku bylo zkorodované. Tak jsem sundal šroubek, očistil a drátek bez sebemenšího zaváhání upadl. Bohužel, měl jsem hrozné problémy s pájením toho plíšku, cín se na to nechytal. Když už se to konečně povedlo po úpravě šílenými tavidly, byl bohužel přívodní drátek o dost kratší :) Tak jsem ho musel nastavit. Nevím co se kde změnilo, je to snad normální drátek s normálním (žádným) odporem. Každopádně to prostě teď měří blbě. Asi o pět clon.
  • 0

#6 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 listopad 2007 - 22:06:53

Jinak Toffe - uvedl jsi jen problémy s určitým kusem, mohl jsi mít prostě smůlu. Beru je na vědomí, ale dál by mě spíš zajímaly rozdíly v tom, jak se do toho kouká, jak se s tím manipuluje a tak. Dík :)

(já vůl jsem si už stihl i koupit novou matnici :)
  • 0

#7 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 15 listopad 2007 - 22:12:19

No ja chtěl jen naznačit že mechanicky foťák je mechanický... a může fungovat i bez baterky. I ta tvoje OM-1 šlape i přes tvůj zásah. Akorát to teď potřebuješ externí expozimetr.
  • 0

#8 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 listopad 2007 - 22:17:45

Jo, to je mi jasné. Ok, teoreticky - naprosto skvěle fungující a bezchybná těla 1n vs 2sp - co mi k tomu řekneš, po jakým mám šáhnout - teoreticky :)
  • 0

#9 blacklight

blacklight

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 listopad 2007 - 22:38:16

Ber jednicku, ja ju mam a uplna spokojnost.
  • 0

#10 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 15 listopad 2007 - 22:45:50

Já bych si to seřadil takhle: OM-1n, OM-2n, OM-2SP
Pořadí se ti může změnit, pokud např. fotíš ze stativu delšími časy - pak ber OM-2n s automatikou, kdy se měří i během expozice a koriguje se čas. OM-2SP pak měří i bodově. OM-1n a OM-2n mají stejný hledáček. Víc se mi líbí ručička od expozimetru než diodky v OM-2SP.
  • 0

#11 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 listopad 2007 - 22:49:50

Dlouhé časy nepotřebuju. OM2sp jsem chtěl hlavně kvůli bodovému měření. Ok, dám na tebe a počkám si na nějaký OM1n v černé barvě. (v té černé je fakt krásnější .)
  • 0

#12 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 15 listopad 2007 - 22:56:06

Za to si ale připlatíš... viděl sem teď inzerát na OM-1n za 1500...
  • 0

#13 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 15 listopad 2007 - 22:56:06

asi tak...ber to jake potrebujes mereni...kdyz srovnam vysledky mereni z OM-1 a OM-1n s OM-2000 (ktera ma bodove mereni)...tak je to fakt rozdil. jednicka nema nic moc mernei, dvojka je lepsi, ale bodak u 2SP, 4, 2000 to neni...

SP ma tusim mirne mensi hledacek, ale stejne obrovsky
  • 0

#14 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 listopad 2007 - 23:06:38

Gorgi, ty zlý chlapče, ty mi tedy spíš doporučuješ tu 2sp?

Toff - já vím, ale pokud existuje i nejmenší možnost, musím mít foťák černej. (To OM co mám teď doma je taky černý)
  • 0

#15 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 listopad 2007 - 23:10:25

Asi by se hodilo říct, co s tím chci fotit - Na vážné foto mám středoformát, na cvakání dálkoměr. Potřeboval jsem zrcadlovku na takové to vážnější focení, kde se ale středoformát nevyplatí, nebo nehodí nosit. Ze stativu tedy asi nic, to bych si vzal mamču. Tzn ani dlouhé časy či jakékoliv jiné fajnšmekroviny. Hlavně tedy portréty. (kvůli nim se mi právě nejvíc líbil ten spot)
  • 0

#16 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 15 listopad 2007 - 23:26:15

Pavle, tu SP jsem vcera vydrazil na ebayi. tak chvilku pockej, sleduj si ceny, nakupuj OM skla...a pak ti ho treba po jirkovi poslu na ohmatani...kdyz bude ochotny poslouzit jako posel...
  • 0

#17 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 15 listopad 2007 - 23:28:12

PS: myslim ze to s cenou neni tak zle...SP v nebezvadnem stavu se da sehnat za cca 60 az 80 Euracu, 4 bez TI tak za 100-120. ceny v Cechach jsou obcas dost mimo...
  • 0

#18 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 16 listopad 2007 - 08:59:45

myslim, že můžu celkem zodpovědně doporučit om-2 ev. om-2n. dokonce i když si překoktam zahraniční fóra na todle téma, vycházej z toho dvojky podstatně líp než espéčka ev. jedničky. je to kromě jinýho zřejmě i ten správnej kompromis mezi vybaveností a spolehlivostí na týhle úrovni

jestli budeš potřebovat nějaký vážnější argumenty - zkusim dodat. jestli mi budeš věřit, můžu ti dodat jedno ze svejch dvou nadbytečnejch dvojkovejch těl :wink:
  • 1

#19 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 listopad 2007 - 20:09:34

Mamiaku, docela by mě dvojkový tělo zajímalo (teda spíš 2n). Mimochodem můj OM-G (tuším je to ekvivlent OM20 akorát pro emerický trh) dělá podobné věci jako popisoval ToFF - občas se otevře na několik sekund závěrka a foťák při tom slabě bzučí :x
  • 0

#20 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 30 listopad 2007 - 00:32:44

tak mam konecne v rukach OM-2SP a je to opravdu mazel. mam ho v krasne zachovanem stavu s minimalnimi znamkami pouziti, od prvniho majitele za velice dobrou cenu. mereni vypada dobre, hledacek stale velky ale mensi nez u OM-1...coz je pro nas brejlovce jen vyhode. zaverka uz nezni tak pekne jako u OM-1...ale stejne...je krasny.

(co budou delat baterky...to nevim...pak vas informuju. nastesti SR44 jdou koupit skoro vsude...horsi to byva napr. s PX28 do jinym aparatu (napr. nekterych Yashic a Contaxu) nebo 4LR44 do Mamiye 645...)

Carliku, Pavle...jestli se na nej chcete podivat...napiste, nejak to domluvime. (pro Pavla - je CERNY)
  • 0

#21 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 listopad 2007 - 09:08:34

Mrknul bych se, teď o víkendu jsem v Práglu, jindy už si asi moc čas neudělám... ikdyž, nikdy neříkej nikdy ;)
  • 0

#22 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 30 listopad 2007 - 10:37:13

...tomu nadšení z om-ka rozumím, nejdříve jsem koupil jedno a potom nevydržel a koupil druhý, to samý. jedno na stovku a druhý na 1600. to je foťáček-mazel. ajť ti dobře slouží.
  • 0

#23 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 30 listopad 2007 - 12:17:55

...tomu nadšení z om-ka rozumím, nejdříve jsem koupil jedno a potom nevydržel a koupil druhý, to samý. jedno na stovku a druhý na 1600. to je foťáček-mazel. ajť ti dobře slouží.


je jich mam uz 6:
OM-10
OM-20
OM-2000
OM-1
OM-1n
OM-2SP
  • 1

#24 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 1 prosinec 2007 - 13:16:56

Karle, pokud mas cas, tak zitra rano, cca kolem pul devate nekde v centru na metru...v 11,50 odletam...takl abych to jeste stihnul domu pro veci.
  • 0

#25 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 prosinec 2007 - 15:15:42

Spis nekdy priste, ted zrovna bojuju s chorobou...
  • 0

#26 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 3 leden 2008 - 13:48:58

dnes jsem učinil objev :lol: ,om-4 bez baterek(nebo vybitýma) s nastavenou mechanickou šedesátinou a s cvakajícím přišroubovaným winderem 2(motor) fotí, ale musím cvakat spoušť na foťáku(i ho natahovat ručně). při focení motorem to sice cvaká, film se přetáčí :roll: , ale závěrka jenom přejede a nastavený čas neregistruje, tak že na filmu místo naexponovaných políček je jenom krásně vyvolaná, průhledná podložka 8-O . těch políček bylo jen šest, tak velkou schízu z toho nemám. včera jsem pro změnu vyvolal fomu 100 u který se mi zdálo, že jsem jí nějak moc rychle převinul do kazety. a protože už uplynul nějakej čas, co jsem jí dofotil, tak jsem jí prostě vyvolal, a zjistil, že jsem ten film blbě založil :lol: :) .
  • 0

#27 halibut

halibut

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 říjen 2008 - 10:46:06

Chtěl bych se zeptat zkušených majitelů OMek zda by mi mohli doporučit nějaký servis na tyto přístroje a druhá otázka, zda má někdo zkušenost z posíláním do opravy mimo území EU. Jde mi o vrácení opraveného stroje a případné problémy s celnicí a celních poplatků popř. i DPH. Objevil jsem docela dobře a solidně vypadající servis v USA (alespoň podle jejich stránek) a teď nevím jak to dopadne tady u nás při návratu vyfešákovaného foťáku.
  • 0

#28 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 říjen 2008 - 12:10:33

Zo servismi nemám moc veľké skúsenosti. Ešte tak 2 roky dozadu som komunikoval zo servisom Olympusu v Prahe a viem, že oni servis ešte zabezpečovali. Zisťoval som ale výmenu elektorniky a cena bola vysoká. Na ich obranu ale musím povedať, že podobnú cenu mi zistil aj priateľ vo Švajčiarsku. Celkovo vychádzam s toho, že servis u OM neriešim. Ak by sa mi pokazil niektorý z nišších modelov kúpim na ebay druhý. Rozmýšlal by som len u OM4 Ti, OM 3 alebo OM 3 Ti.
  • 0

#29 halibut

halibut

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 říjen 2008 - 17:24:16

Dnes mi přišel OM2SP, na první podhled vypadá dost slušně, ale...! Nejde sklopit zrcátko a ani nejde pohnout přetáčecí páčkou. Baterky byly vybité, vyměnil jsem za nové, zkoušel jsem i manuální režim + 60 +B lock, nic nepomáhá. Nechce se mi věřit, že by poslal poškozený aparát. Spíš někde dělám chybu, jen nevím kde a jakou. Došel bez filmu a film nejde založit, páč nejde pohnout tou převíjecí páčkou. Nevíte , kde by mohl být zakopán pes?
  • 0

#30 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 14 říjen 2008 - 20:38:21

halibut: podle mne žádnou chybu neděláš. Jsem vlastníkem problematické OM2SP, ale vždy případné visení zrcátka a otevření závěrky vyřešilo přetočení voliče časů na červené B nebo 60, kdy to všechno spadne zpátky. Viděl bych to na nějaký mechanický problém. Pokud by si byl z Ostravska, tak bych ti nějaké opraváře poradit mohl.
  • 0

#31 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 říjen 2008 - 21:09:04

Zdravím
Nevite někdo jak je to s použitim M42 na OM? Našel jsem izerát na redukci s optickym členem a nevím jestli to nebude dělat nákou mišinu.
Dost přemíšlím o OM2,Petruška mi v zimě zamrzá, a prozatím bych chtel použít skla které mám.
  • 0

#32 halibut

halibut

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 říjen 2008 - 22:08:17

halibut: podle mne žádnou chybu neděláš. Jsem vlastníkem problematické OM2SP, ale vždy případné visení zrcátka a otevření závěrky vyřešilo přetočení voliče časů na červené B nebo 60, kdy to všechno spadne zpátky. Viděl bych to na nějaký mechanický problém. Pokud by si byl z Ostravska, tak bych ti nějaké opraváře poradit mohl.

Toto jsem již použil a nic, bydlím na druhém konci republiky (severní Čechy).
Již jsem psal původnímu majiteli.
  • 0

#33 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 leden 2009 - 16:23:32

Ahoj,
chtěl jsem se zeptat majitelů, kterým zůstávalo viset zrcátko, jestli to zkoušeli nějak úspěšně řešit. Já jsem koupil na ebay OM 2n, je v krásným stavu, ale ať nastavím jakejkoliv čas, tak se závěrka otevře a už se nezavře. Nevím jestli na to má vliv to, že v něm nejsou baterky.

Díky za odpověď a případné rady na řešení
  • 0

#34 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 15 leden 2009 - 18:30:38

Závěrka by se bez baterek měla jenom otevřít. V takovém případě se přepínač dá do polohy reset a závěrka se zavře.
  • 0

#35 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 15 leden 2009 - 19:09:10

hádam, že to bude přesně tenhle problém - já sem kdysi za jedenáct euro koupil vod pani z hamburku skoro nový óemko s vybitejma baterkama jako nefunkční - byl to sice risk, ale "závadu" popisovala přesně jako ty... a bylo to vono ;)
  • 0

#36 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 15 leden 2009 - 23:07:39

Ty chybějící baterky pohání závěrku... bez nich to prostě nejde... tedy jde... ale jen na červenou šedesátinu... a na Bečko... což už chce kreativní přístup :lol:

Ahoj,
chtěl jsem se zeptat majitelů, kterým zůstávalo viset zrcátko, jestli to zkoušeli nějak úspěšně řešit. Já jsem koupil na ebay OM 2n, je v krásným stavu, ale ať nastavím jakejkoliv čas, tak se závěrka otevře a už se nezavře. Nevím jestli na to má vliv to, že v něm nejsou baterky.

Díky za odpověď a případné rady na řešení


  • 0

#37 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 leden 2009 - 10:41:14

Díky za odpovědi, dneska ráno jsem do toho nakoupil baterky a běží jako po másle. No jak se tu již zmiňovalo je to mazel a pro mě velký pokrok, když to srovnám se zenitem :lol:
  • 0

#38 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 leden 2009 - 12:09:06

Voproti zenitu je to nepochybně pokrok. Ja mel ještš mezistupeň Petri TLL,akorát mě mimulou zimu dost pozlobil zanrzající 30tinou a delšíma...Tak mám taky OMko 4tyřku.
Tyky bych mel dotaz. U petruše jsem používal na makro mezikroužky.Teť zvažuji jastli k OMku nepořídit spíš predsádkové čočky.Ja Ký máte nazor???Objektivy mám se záviten 49.
  • 0

#39 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 16 leden 2009 - 12:37:48

Ono vždy záleží na objektivu s kterým to chceš kombinovat, myslím tiím jeho ohniskovou vzdálenost a taky kdo ho vyrobil... a v neposlední řadě, taky co tím chceš za makra fotit. Osobně zcela obecně bych dal přednost makrobjektivu s mezikroužky či měchem nebo makrotubusem...

Tyky bych mel dotaz. U petruše jsem používal na makro mezikroužky.Teť zvažuji jastli k OMku nepořídit spíš predsádkové čočky.Ja Ký máte nazor???Objektivy mám se záviten 49.


  • 0

#40 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 leden 2009 - 13:06:31

kombinoval bych to s žákladákem OM spíš na nákej vetší detajl než vyloženě makro.
  • 0

#41 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 leden 2009 - 13:07:57

macrofil nejsem abych si pořizoval nacro objektiv
  • 0

#42 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 26 červenec 2009 - 14:22:23

Tak jsem nakonec upustil od koupi bessy,jelikož nemám s dálkoměry zkušenost, tak nevím, jak by mi sedla a ani nemám možnost si ji někde zapůjčit.Plně jsem se teď zaměřil na olympus a jejich system om. Jen ještě nevím,zda-li zvolit OM-2N nebo OM3 a vyšší.Na paladixu jsem četl o té dvojce a nějak se mi nezdá způsob měření světla,jak jej tam popisují.Tedy,že způsob měření závisí na použitém čase.Zatímco u té torjky se mi líbí zvolení způsobu světla např. na světla či na stíny atd. Máte někdo s OM3 či OM4 zkušenosti? Je tam velký rozdíl oproti dvojkám? Ptám se proto,že om trojky a čtyřky jsou špatně sehnatelné a navíc v nic moc stavu,tak jestli se mám snažit hledat dál anebo vzít dvojku.
  • 0

#43 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 26 červenec 2009 - 18:48:09

óemko je rozhodně dobrá volba v mnoha směrech, něco víc sem vo tom provokativně napsal do vlákna o dálkoměrech :-)

z mnoha důvodů mnoho lidí považuje za jakejsi zlatej střed tohohle systému om2 ev om2n. ostatní stroje v systému nabízej nejrůznější jiný výhody, ale i nevýhody a dá se říct, že tady je pravděpodobnost šlápnutí vedle asi nejmenší. legendární je spolehlivost a neuvěřitelná výdrž tý jediný mrňavý baterky. om1n mam doma taky - mechanika je holt mechanika, ale kupodivu, blbne jí právě měření. om4 (v ne"ti" verzi) sem rozsáhle testoval a musim říct, že dvojka je prostě tak nějak příjemnější. nevim o nikom s om3 nebo dokonce om3ti, ale špatnej stroj to asi taky nebude. v podstatě je to přebastlená óem jednička s kratšim časem a delší cenou... ale esli se chystáš fotit na pólu nebo sibiři, je to stejně tutová volba jako hasy na měsíci... :lol:
  • 0

#44 VORECH

VORECH

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 červenec 2009 - 20:18:06

Ahoj lidi,uz delsi dobu fotim OMkem se zakladakem a rad bych dokoupil dalsi skla asi 24mm a 135mm .Mohl by nekdo napsat par slov o vlastnostech skel na OM ? Jakoze ktera jsou jako britva a ktera se zase tak moc nepovedla apod. Diky moc za vsechny .
  • 0

#45 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 26 červenec 2009 - 22:29:15

Ahoj lidi,uz delsi dobu fotim OMkem se zakladakem a rad bych dokoupil dalsi skla asi 24mm a 135mm .Mohl by nekdo napsat par slov o vlastnostech skel na OM ? Jakoze ktera jsou jako britva a ktera se zase tak moc nepovedla apod. Diky moc za vsechny .


Přehled Zuiko skel
Vše co správný OMkář ma znát
Přehled skel Zuiko i s fotečkami - srovnávají se na stránce vždy stejná ohniska
Lens coatings
Měření ostrosti jednotlivých Zuiko skel

Osobně mám 24/2,8 single coated - což je malý mazlík a 135/2,8 což je větší mazel. Přímé osobní srovnání s dalšími Zuikami v těchto ohniscích nemám. Když je srovnám ostatními, tak tedy rozhodně nikterak nekulhají. Na druhou stranu, přiznávám že nedělám žádné výrazné plachty. Tož tak
  • 0

#46 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 červenec 2009 - 10:11:09

óemko je rozhodně dobrá volba v mnoha směrech, něco víc sem vo tom provokativně napsal do vlákna o dálkoměrech :-)


No jako moderator bys tohle mel potirat a ne to sam delat. :lol:
  • 0

#47 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 27 červenec 2009 - 10:40:11

Díky za rady.Také jsem tak nějak zaznamenal při prohledávání různých diskuzí,že se málokdy objevuje někdo s om3 a více.U té om3 mne zaujalo možnost nastavení meření na světla či stíny.Vzhledem k tomu,že se chystám s tímto strojem fotit spíše rychlejší akce,tak nevím,zda-li bych to využil.Asi tedy zvolím onu zlatou střední cestu om2.
  • 0

#48 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 27 červenec 2009 - 12:14:23

óemko je rozhodně dobrá volba v mnoha směrech, něco víc sem vo tom provokativně napsal do vlákna o dálkoměrech :-)


No jako moderator bys tohle mel potirat a ne to sam delat. :-)


pokud je to v kontextu, nevidim důvod. asi tě zmátlo to "provokativně" :lol:
  • 0

#49 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 červenec 2009 - 15:03:09

Punkomat: Ja som to už niekde písal, ale neviem presne kde. Mám osobne OM2, OM 2n a OM 4 Ti. Mal som, alebo používal OM 2SP, OM 4 a OM 3. Osobne sám preferujem OM 4Ti, je oproti OM 2, 2n podľa mňa o dosť lepšia : bodové meranie svetla, meranie na svetlá alebo tiene, využitie blesku F 280 - synchronizácia záblesku zo všetkými časmi a pre mňa aj príjemnejšie ukazovanie expozičných hodnôt. OM4 bez Ti nebrať, tragická výrdž bateriek. OM 3 Ti veľmi drahá záležitosť a málo rozšírená. Ináč ak nepotrebuješ vyššie uvedené vymoženosti OM 4Ti, tak OM 2n aj OM 2 sú úplne v pohode. OM 4 Ti čo som držal v ruke boli vždy vo výbornom stave, čo u OM 2 nemôžem povedať. Na druhej strane moja OM 2n je ako nová.
  • 1

#50 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 červenec 2009 - 15:14:27

Vorech: Z 24/ 2.8 som fotil krátko na mňa moc priširoká, ale podľa mňa veľmi dobrá. S portrétových skiel mám rád 100 / 2.8 výborné sklo za pár korún a potom 135 / 3.5. Je to objektív za smiešny peniaz a mám ním robenú fotku na stene 40 x 60. Veľmi chválená 85/2 mi nedala nič viac ako tá 100 / 2.8, ale cena bola výrazne vyššia. Ja sa moc nezaujímam o testy skôr preferujem vlastný pocit zo skiel, ale jedno viem OM sklá mi vyhovujú.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních