Přejít na obsah


Fotka

Olympus OM


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
908 odpovědí na toto téma

#851 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 18 November 2019 - 09:31:09

Minolta má obrovskou výhodu, protože je na tom kvalitou podobně jako Canon, Nikon nebo Olympus (minimálně objektivy), ale je oproti nim o polovinu levnější. Je pravda, že nedělala tolik "profi" těla, řada XM/XK/X1 nebyla tolik rozšířená, ale to stejně asi běžný uživatel nepotřebuje. Canony, Nikony a Olympusy holt hipsteři vyhnali cenově do výšin, na Minoltu se tak nějak pozapomnělo, za což jsem rád :-)


  • 1

#852 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 18 November 2019 - 09:32:44

Jo a ještě jednu super věc Minoltí těla mají: Acute matte matnici. Nic lepšího jsem neviděl, což může být subjektivní pocit, ale vzhledem k tomu, že ji od nich kupoval i Hasselblad...


  • 0

#853 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 18 November 2019 - 14:30:15

Ony ty novější matnice montované sériově do OM-3, OM-3Ti, OM-4 a OM-4Ti taky nejsou vůbec špatné :-)


  • 0

#854 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 18 November 2019 - 17:29:51

Jirin: pasují ty novější matnice do OM1/OM2? Znáš typové označení těch lepších matnic?

 

Jinak k těm F1.4 padesátkám - obecně F1.4, pokud není novějšího designu (např. Sigma Art), sestřeluje na plnou díru nebo těsně kolem ní sférická aberace, takže to sklo je prostě měkké, až někde od F2.8 solidně použitelné (na Nikonu tím trpí jak AF-D 50/1.4 tak i novější Géčko). Máslový bokeh i na F2.8. F1.8 slušně ostrá už na plnou, kde k F5.6 se to lehce zlepšuje, ale bokeh nervozní, tvoří patvary atd. Zuiko 50/1.4 jsem nikdy nezkoušel a v podstatě mě ani nic nenutká ho shánět, 50/1.8 je perfektní. Asi nejvíce charakterní 50ka co jsem měl byl Nikon AF 50/1.4D, ale chce to clonit na F2 nebo F2.8.


  • 0

#855 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 19 November 2019 - 07:38:30

OM matnice první řady (1-xx) jsou vzájemně záměnné (samozřejmě u těl  OM-1 až  OM-4, nikoli u low budget těl OM10-OM40 a OM2000(což vlastně není OM, ale Cosina),  ALE  ! POZOR ! matnice druhé řady (2-4 a 2-14)  ovlivní měření expozice u těl OM-1(n) a OM-2(n).   Všechno ohledně OM matnic je na  dedikovaných webovkách,  včetně  těch poznámek o kompatibilitě. 

např.

https://www.mir.com....eens/index1.htm


  • 0

#856 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 19 November 2019 - 07:41:25

Jinak k těm F1.4 padesátkám - obecně F1.4, pokud není novějšího designu (např. Sigma Art), sestřeluje na plnou díru nebo těsně kolem ní sférická aberace, takže to sklo je prostě měkké, až někde od F2.8 solidně použitelné (na Nikonu tím trpí jak AF-D 50/1.4 tak i novější Géčko). Máslový bokeh i na F2.8. F1.8 slušně ostrá už na plnou, kde k F5.6 se to lehce zlepšuje, ale bokeh nervozní, tvoří patvary atd. Zuiko 50/1.4 jsem nikdy nezkoušel a v podstatě mě ani nic nenutká ho shánět, 50/1.8 je perfektní. Asi nejvíce charakterní 50ka co jsem měl byl Nikon AF 50/1.4D, ale chce to clonit na F2 nebo F2.8.

Nejde to generalizovat.  Bylo by to na delší diskusi podloženou ukázkami,  jednou větou se to nedá.  


  • 0

#857 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 23 November 2019 - 21:11:56

Zdravím,

rád bych poprosil o radu co může způsobovat tyhle pruhy na negativu. Je to jenom na těchto fotkách. OM-2n + Zuiko 50mm 1,8, Fomapan 400. Může to být světelný únik.?

 

Moc děkuji

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#858 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 24 November 2019 - 07:56:07

Zdravím,
rád bych poprosil o radu co může způsobovat tyhle pruhy na negativu. Je to jenom na těchto fotkách. OM-2n + Zuiko 50mm 1,8, Fomapan 400. Může to být světelný únik.?
 
Moc děkuji


A jsou pouze v políčku, nebo se táhnou i přes perforaci? Mě se takhle objevují i v perforaci u Fomapanu 400 z role. Prvně jsem si myslel, že neumím navinout film do kazety, ale teď nějak věřím ve výrobní vadu... ☹
  • 0

#859 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 207 příspěvků(y)
Reputace: 76

Publikováno 24 November 2019 - 09:33:59

Zdravím,
rád bych poprosil o radu co může způsobovat tyhle pruhy na negativu. Je to jenom na těchto fotkách. OM-2n + Zuiko 50mm 1,8, Fomapan 400. Může to být světelný únik.?
 
Moc děkuji

Vypadá to na špatné těsnění dvířek. Dá se to otestovat na dvou kouscích filmu. První fotit s oblepenýma dvířkama (izolepou která nepropouští světlo - třeba hliníková) druhý fotit bez a zkusit jemně pevnost dvířek. Může tam foukat při mírném tlaku na dvířka.
 

...
A jsou pouze v políčku, nebo se táhnou i přes perforaci? Mě se takhle objevují i v perforaci u Fomapanu 400 z role. Prvně jsem si myslel, že neumím navinout film do kazety, ale teď nějak věřím ve výrobní vadu... ☹


Mě tohle dělá unavený Rodinal (Foma R09) - bromidové pruhy

40016273963_dddd2b014a.jpg


  • 0

#860 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 24 November 2019 - 11:33:19

 

Zdravím,
rád bych poprosil o radu co může způsobovat tyhle pruhy na negativu. Je to jenom na těchto fotkách. OM-2n + Zuiko 50mm 1,8, Fomapan 400. Může to být světelný únik.?
 
Moc děkuji


A jsou pouze v políčku, nebo se táhnou i přes perforaci? Mě se takhle objevují i v perforaci u Fomapanu 400 z role. Prvně jsem si myslel, že neumím navinout film do kazety, ale teď nějak věřím ve výrobní vadu... ☹

 

 

Přes perforaci ne, jen u těch kytek zasahují na negativu trošičku jakoby nad snímek. Ale všiml jsem si že na negativu je okolo perforace spousta tmavých míst, po celé délce. Dvířka jsou trošičku volná.

 

Orfanic: fotky jsou z foto kurzu, vývojka byla tuším Rodinal ale úplně čerstvá.

 

 

Moc děkuji za odpovědi. Baví mě tohle řešit  :-P

Přiložený soubor (y)


  • 0

#861 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 30 December 2019 - 21:50:25

Přátelé, budu prodávat celý svůj OM systém:
Těla OM1n a OM2n v krásném, sbírkovém stavu, samozřejmě plně funkční.
Dále 28/2.8 v top stavu, 50/1.8 v top stavu a 85/2 s pár smítky uvnitř.
Kdybyste to někdo chtěl, dejte mi vědět.
  • 0

#862 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 31 December 2019 - 08:35:00

Lukee,  a  co  zdejší bazárek?  a co  analog bazar na FB?   a jiné internetové bazary, aukro čí íbej?    Jsem optimistou velmi opatrným,  pokud bych měl  odhadovat,  kolik  návštěvníků a  zájemců na tk  v současnosti vlastně je :-)


  • 0

#863 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 31 December 2019 - 10:31:27

Pocitam s tim, vcetne Paladixu. Chtel jsem nejprve informovat o mem zameru ty nejzasvetenejsi :-)
  • 0

#864 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 31 December 2019 - 17:37:52

No jeje.. kupte to někdo dřív, než to koupim :D


  • 0

#865 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 31 December 2019 - 17:48:07

já bych to cizím nenabízel, taková výbava musí přijít do dobrých rukou, které ji budou stejně opečovávat

-

já dvě oemka mám a "stačí" :)


  • 0

#866 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 9 January 2020 - 14:12:29

nahodou 50mm f2 nemáš?


  • 0

#867 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 9 January 2020 - 21:37:05

nahodou 50mm f2 nemáš?

:-)


  • 0

#868 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 10 January 2020 - 13:38:24

:D


  • 0

#869 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 17 January 2020 - 18:14:30

Tak mě začíná zlobit moje OM-2n. A to tím způsobem že občas prostě nemohu zmáčknout spoušť po tom co natáhnu závěrku. Jako kdybych nenatáhnul úplně, musím tou páčkou znova pohnout, pak už to de. Nataženo mám ale úplně, na to si dávám pozor a když tou páčkou pohnu podruhý abych moch zmáčknout spoušť tak se vevnitř nic už neposune ( závěrka, film ), jen se nějak odblokuje ta spoušť. Někdy taky zmáčknout spoušť jde, ale jakoby přes odpor. Tenhle problém se vyskytuje jen když je vevnitř film, když si cvakám naprázdno tak to nikdy nedělá. Většinou de zmáčknout spoušť bez problému, ale občas to holt takhle zahapruje a mám dojem že to děla čím dál častěji.

Je jasný že foťák bude potřebovat servis, já jen jestli jste se s tím někdo nesetkal. Předpokládám že to je asi mechanický problém, fotí na výbornou.


  • 0

#870 MatchencoSouth

MatchencoSouth

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 June 2020 - 22:46:10

Ahoj!

Mám problém s mojou OM40. Často sa mi stáva, že po stlačení spúšte zrkadlo zostane zdvihnuté. Fotka je, samozrejme stratená. Film sa posunie o jedno políčko ďalej a aby som mohol fotiť, musím fotoaparátom jemne udrieť o dlaň, otočiť koliesko kontroly stavu batérie a až potom sa zrkadlo sklopí naspäť. Fotoaparát som mal už dva razy v oprave, ale nepomohlo. Máte niekto skúsenosti s tým, čo by to mohol byť za problém a ako by som ho mohol dať do poriadku?


  • 0

#871 belco

belco

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
  • LocationPartizánske, SK
Reputace: 7

Publikováno 11 June 2020 - 07:30:47

Ahoj!

Mám problém s mojou OM40. Často sa mi stáva, že po stlačení spúšte zrkadlo zostane zdvihnuté. Fotka je, samozrejme stratená. Film sa posunie o jedno políčko ďalej a aby som mohol fotiť, musím fotoaparátom jemne udrieť o dlaň, otočiť koliesko kontroly stavu batérie a až potom sa zrkadlo sklopí naspäť. Fotoaparát som mal už dva razy v oprave, ale nepomohlo. Máte niekto skúsenosti s tým, čo by to mohol byť za problém a ako by som ho mohol dať do poriadku?

Skus vymenit baterku, mal som podobny problem, aj ked fotak signalizoval, ze baterka OK, po vymene to prestalo. 


  • 0

#872 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 11 June 2020 - 08:22:05

Přidávám se k belcovi. Stejný problém, výměna baterie pomohla. OM-40 je nějak náchylná na slabší baterie a test není spolehlivý. Lépe nosit s sebou jednu sadu náhradních baterek.


  • 0

#873 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 11 June 2020 - 08:37:06

Mám stejný názor -  poslabší alkalické baterie,  kdy křivka vybití  (napětí)  jde postupně  dolů během života baterie a při zátěži napěti klesne až moc,   ve všech OM tělech raději používám  silveroxid baterie,  kde  napětí se drží  déle a téměř lineárně (a pak bateria umře naráz).  Sada čerstvých náhradních baterií je  povinná výbava pro procházky stejně jako dobré filmy :-)


  • 1

#874 MatchencoSouth

MatchencoSouth

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 June 2020 - 12:17:54

Ďakujem vám za super rýchle odpovede! :cool:  Tiež som si myslel, že je problém v baterkách, preto so sebou nosím ďalšie dva náhradné páry. Ale sú dobré a SR44. Preto mi napadlo, či niekto nemá podobné "nevyriešiteľné" problémy. Asi ho ešte dám do opravy vo FotoŠkoda. Všimol som si, že v bazáre majú veľa OM40, možno sa s týmto problémom už stretli.


  • 0

#875 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 13 June 2020 - 08:51:12

Co stoji oprava OM40? Ja jen, jestli se spise nevyplati kouknout po jinem a funkcnim tele (OM1, OM2)...


  • 0

#876 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 13 June 2020 - 09:10:19

Co stoji oprava OM40? Ja jen, jestli se spise nevyplati kouknout po jinem a funkcnim tele (OM1, OM2)...

Oprava OM40 bude stat niekde medzi cenou OM40 a OM1/2.


  • 0

#877 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 14 June 2020 - 07:33:09

Na Aukru je OM1/OM2 dost: https://aukro.cz/uzi...ky?text=olympus


  • 0

#878 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 14 June 2020 - 08:10:53

A jedna omlácená OM-4 (nevím esi Ti nebo nonTi) vč. 50ky myslím, se válí na prodej u Vavříka. Funguje.


  • 0

#879 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 23 December 2021 - 09:16:49

Dobry den,

 

mam dotaz na majitele OM fotoaparatu ... Dostala se mi pred nedavnem do ruky pekna OM-2ka. Jak nova ... jeste jsem s ni teda nefotil, ale ... vsechno (zda se) funguje, jen jedna vec mi vrta hlavou ... a to je natahovani a posun filmu. Kdyz vezmu za packu, nejde zcela "hladce". Jako bych tam citil ozubena kolecka. Mam i jine aparaty a u vsech je pohyb packy naprosto "hladky,", jen u Olympusu ne. Jak to chodi vam? 

 

Dik


  • 0

#880 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 23 December 2021 - 10:58:37

domluv se raději s panem  Vítkem z Terezína,   jestli  ti  to  vezme  na  prohlídku a servis.   Je velmi šikovný, spolehlivý a neproděláš. 

https://fotoservis-vitek.sluzby.cz/


  • 0

#881 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 10 January 2022 - 17:52:51

Předběžný servis je samozřejmě ku prospěchu věci ale že není natahování u těhlech OM úplně plynulý jako u ostatních foťáků a že to tak trochu zní jako kdyby uvnitř mechanismu byl písek je v pořádku, ty OMka jsou tím pověstný. U mojí OM2ky to natahovaní občas prokluzuje a někdy i po úplným natáhnutí nejde zmáčknout spoušť a musím znova trochu donatáhnout aby se spoušť odblokovala. Pro street fotku docela kritický. 


  • 0

#882 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 11 January 2022 - 08:54:37

Předběžný servis je samozřejmě ku prospěchu věci ale že není natahování u těhlech OM úplně plynulý jako u ostatních foťáků a že to tak trochu zní jako kdyby uvnitř mechanismu byl písek je v pořádku, ty OMka jsou tím pověstný. U mojí OM2ky to natahovaní občas prokluzuje a někdy i po úplným natáhnutí nejde zmáčknout spoušť a musím znova trochu donatáhnout aby se spoušť odblokovala. Pro street fotku docela kritický. 

Tohle se mi nezdá. Mám doma tři OMka (dvakrát OM-2n a jednu OM-40, což je mimochodem vynikající a podle mě dost podceňovaný foťák) a mechanicky šlapou velmi dobře. Spíš mi u jedné 2n odešla elektronika.


  • 0

#883 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 11 January 2022 - 09:18:42

Myslím že největší problém starých přístrojů s elektronicky řízenou závěrkou jsou přestárlé "časovací" kondenzátory (tantal nebo klasika elektrolytický), než nějaký tranzistor nebo integrovaný odpor (pokud tomu neuhnije nějaká nožička na špatné skladování). Vše se dá sice vyměnit, ale sehnat dnes kvalitní s prominutím nesračkové diskrétní součástky je fakt boj. Z toho důvodu se prostě prostě vyhýbám čemukoliv co nemá jen mechanickou závěrku a nebo to není už novější mašinka. Ano, OM-2 nebo OM-4, nebo i nějaká Minolta XD řady by se mi líbila, ale nejdu do toho.


  • 0

#884 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 11 January 2022 - 16:06:01

... a že to tak trochu zní jako kdyby uvnitř mechanismu byl písek je v pořádku, ty OMka jsou tím pověstný...

Jo, presne tak to je. Jinak to jde lehce, vsechno slape, nic neprokluzuje ... akorat tohle me trochu znepokojilo, jelikoz napr. F3 jde jak maslicko .. .


  • 0

#885 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 13 January 2022 - 07:50:00

.. jeste jeden dotaz. Nemate nekdo doporuceni na nejakou tasticku ci pouzdro? Original nemam, ani na nem netrvam... 

Dik


  • 0

#886 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 13 January 2022 - 07:55:13

.. jeste jeden dotaz. Nemate nekdo doporuceni na nejakou tasticku ci pouzdro? Original nemam, ani na nem netrvam... 

Dik

spěcháš?   mám jich plnou krabici (originály),  ale  ještě po stěhování  nemám dostavěno a  vybaleno.


  • 0

#887 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 13 January 2022 - 20:24:30

 

.. jeste jeden dotaz. Nemate nekdo doporuceni na nejakou tasticku ci pouzdro? Original nemam, ani na nem netrvam... 

Dik

spěcháš?   mám jich plnou krabici (originály),  ale  ještě po stěhování  nemám dostavěno a  vybaleno.

 

Kdepaaak ... ja uz dlouho nikam nespecham :) Pokud to bude v prvni rade funkcni .. event. i hezky a ne moc drahy, tak si rad pockam :-)


  • 0

#888 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 30 January 2022 - 17:52:10

V bazaru mám něco pro místní Zuikoholiky - prodávám celý OM set (dvě těla, tři skla).


  • 0

#889 pavelp

pavelp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 53

Publikováno 8 April 2022 - 11:27:40

neměli byste někdo prosím odkaz na český návod k OM-4 ???


  • 0

#890 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,635 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 April 2022 - 11:56:29

Olympus OM-4 a OM-4Ti - PALADIX.cz  nechá se tu najít spousty nejen návodů.


  • 0

#891 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 20 April 2022 - 14:43:42

Myslím že největší problém starých přístrojů s elektronicky řízenou závěrkou jsou přestárlé "časovací" kondenzátory (tantal nebo klasika elektrolytický), než nějaký tranzistor nebo integrovaný odpor (pokud tomu neuhnije nějaká nožička na špatné skladování). Vše se dá sice vyměnit, ale sehnat dnes kvalitní s prominutím nesračkové diskrétní součástky je fakt boj. Z toho důvodu se prostě prostě vyhýbám čemukoliv co nemá jen mechanickou závěrku a nebo to není už novější mašinka. Ano, OM-2 nebo OM-4, nebo i nějaká Minolta XD řady by se mi líbila, ale nejdu do toho.

Mám doma tři kusy OM s elektronickou závěrkou (2N, 4, 40) a všechny v pohodě, bez náznaku problému. Tantalové kondenzátory mi přijdou poměrně "věčné", klasické elektrolyty už jsou rizikovější, ale popravdě moc nechápu, v čem by při výměně byl problém se sháněním náhrady. Přijde mi to dnes pomalu jednodušší, mnohdy se dá "starý" elektrolytický nahradit malinkým moderním polymerovým, třeba i SMD, prostě se ke koncům SMD přiletují drátky. 

Obecně mi ale přijde, že elektronika v přístrojích této třídy (tedy defakto "analogové elektro", ještě bez nějakých CPU) má životnost velikou. Dokonce možná i lepší než ryze mechanické, zrovna elektronicky řízené závěrky mají leckdy jistou schopnost právě řízením kompenzovat mechanické opotřebení, přesnost časů u ryze mechanických bývá sporná.

A vůbec mechanické díly jsou téma samo pro sebe, zrovna asi před týdnem jsem opravoval Canon EOS50 - elektroniky mraky, ale s tím žádný problém, zato se řešila náhrada takového pitomého plastového dílku jak nic, který uzavírá prostor filmu :-(

 

Jinak zrovna u Olympusů bych celkem doporučil zvážit právě OM-40 Program, je to sice "dvouciferné" tělo, což má punc něčeho "amatérštějšího", zrovna OM-40 ale z této řady trochu vybočuje a má k profi řadě blíže, z druhé ruky přitom bývá levnější. Proti OM-10/30 má například tradiční řešení nastavování časů kolem objektivu, žádný opruz s manual adapterem. I provedení je poměrně slušné - přeci jen plastovější než třeba u OM-4, ale lepší než u zbytku amatérské řady (v tomto případě i než OM-20, který má aspoň ty manuální časy) . Navíc sice nemá bodové měření, ale zase má jednoduchou variantu "matrix" měření, což je popravdě pro některé situace spíš výhoda.

Není to tak kultovní přístroj "do vitríny", ale pokud někdo chce s OM opravdu fotit, tak pak naopak patří k vůbec nejlepším možnostem (a přitom cenově lepší).


  • 0

#892 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 20 April 2022 - 14:48:48

 

Myslím že největší problém starých přístrojů s elektronicky řízenou závěrkou jsou přestárlé "časovací" kondenzátory (tantal nebo klasika elektrolytický), než nějaký tranzistor nebo integrovaný odpor (pokud tomu neuhnije nějaká nožička na špatné skladování). Vše se dá sice vyměnit, ale sehnat dnes kvalitní s prominutím nesračkové diskrétní součástky je fakt boj. Z toho důvodu se prostě prostě vyhýbám čemukoliv co nemá jen mechanickou závěrku a nebo to není už novější mašinka. Ano, OM-2 nebo OM-4, nebo i nějaká Minolta XD řady by se mi líbila, ale nejdu do toho.

Mám doma tři kusy OM s elektronickou závěrkou (2N, 4, 40) a všechny v pohodě, bez náznaku problému. Tantalové kondenzátory mi přijdou poměrně "věčné", klasické elektrolyty už jsou rizikovější, ale popravdě moc nechápu, v čem by při výměně byl problém se sháněním náhrady. Přijde mi to dnes pomalu jednodušší, mnohdy se dá "starý" elektrolytický nahradit malinkým moderním polymerovým, třeba i SMD, prostě se ke koncům SMD přiletují drátky. 

Obecně mi ale přijde, že elektronika v přístrojích této třídy (tedy defakto "analogové elektro", ještě bez nějakých CPU) má životnost velikou. Dokonce možná i lepší než ryze mechanické, zrovna elektronicky řízené závěrky mají leckdy jistou schopnost právě řízením kompenzovat mechanické opotřebení, přesnost časů u ryze mechanických bývá sporná.

A vůbec mechanické díly jsou téma samo pro sebe, zrovna asi před týdnem jsem opravoval Canon EOS50 - elektroniky mraky, ale s tím žádný problém, zato se řešila náhrada takového pitomého plastového dílku jak nic, který uzavírá prostor filmu :sad:

 

Jinak zrovna u Olympusů bych celkem doporučil zvážit právě OM-40 Program, je to sice "dvouciferné" tělo, což má punc něčeho "amatérštějšího", zrovna OM-40 ale z této řady trochu vybočuje a má k profi řadě blíže, z druhé ruky přitom bývá levnější. Proti OM-10/30 má například tradiční řešení nastavování časů kolem objektivu, žádný opruz s manual adapterem. I provedení je poměrně slušné - přeci jen plastovější než třeba u OM-4, ale lepší než u zbytku amatérské řady (v tomto případě i než OM-20, který má aspoň ty manuální časy) . Navíc sice nemá bodové měření, ale zase má jednoduchou variantu "matrix" měření, což je popravdě pro některé situace spíš výhoda.

Není to tak kultovní přístroj "do vitríny", ale pokud někdo chce s OM opravdu fotit, tak pak naopak patří k vůbec nejlepším možnostem (a přitom cenově lepší).

 

OM-40 Program potvrzuji, používám ho oproti OM-2n téměř výhradně, navíc se o něj tolik nebojím.

Jenom upozorňuji, že elektronika v OM strojích samozřejmě nejsou nesmrtelná. Ve vitríně mám jednu krásnou 2n se chcíplým časováním závěrky - prý neopravitelné.


  • 0

#893 Ivo56

Ivo56

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 July 2022 - 10:00:44

Před několika týdny jsem koupi z eBay (Německo) velice pěkný OM-2n spolu s objektivem Zuiko 1,4/50mm. Po testech zjištěno, že fotí pěkně, jedno políčko jak druhé. Pouze mne mate, že ručička expozimetru občas "lítá" , tj. není plynulá i při drobné změně světelných podmínek.
Jak jsem řekl, moje nová hračka je ve velice dobrém stavu, téměř jako nová, vyvedena v chromu. Jen mi trochu vadí mírně zvlněná horní část jednoho pláténka.
Uvažuji o dokoupení bratříčka OM-2sp, nebo OM-4, ale v tak krásném stavu je už asi neseženu.


Sent from my iPad using Tapatalk
  • 0

#894 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 9 July 2022 - 12:40:06

Před několika týdny jsem koupi z eBay (Německo) velice pěkný OM-2n spolu s objektivem Zuiko 1,4/50mm. Po testech zjištěno, že fotí pěkně, jedno políčko jak druhé. Pouze mne mate, že ručička expozimetru občas "lítá" , tj. není plynulá i při drobné změně světelných podmínek.
Jak jsem řekl, moje nová hračka je ve velice dobrém stavu, téměř jako nová, vyvedena v chromu. Jen mi trochu vadí mírně zvlněná horní část jednoho pláténka.
Uvažuji o dokoupení bratříčka OM-2sp, nebo OM-4, ale v tak krásném stavu je už asi neseženu.


Sent from my iPad using Tapatalk

  S Óemkama je to jako s autama... NIkdo se nezbavuje bezchybného kusu.


  • 0

#895 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 11 July 2022 - 16:18:01

Ono je to bolest OM dvojek. Ručička si lítá kam chce ale auto expozice je v pořádku. Horší když se to přepne do manuálu a chceš měřit.


  • 0

#896 Ivo562

Ivo562

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 July 2022 - 06:42:48

Z eBay jsem si nechal poslat bratříčka - OM1n. Měl by být v pěkném stavu tak uvidím.
  • 0

#897 Ivo562

Ivo562

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 September 2022 - 09:07:56

WeinCell baterie, kterou mám aktivovanou asi měsíc mi po vytažení z mého om-1n a změření, ukazuje napětí přes 1,7V. Co se děje? nějaký vnitřní zkrat nebo poslední výkřik před vybitím? Mám obavy ji vložit zpět do aparátu. Podle různých zdrojů by měla vydržet několik měsíců.
  • 0

#898 Maxtor

Maxtor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 9 February 2023 - 13:55:25

Možná blbá otázka, ale netuší tady někdo, kde by se dala dnes taková OM1 servisovat? Potřeboval bych vyčistit hranol + vypadá to, že se mi zbláznilo měření. (takový ten poslední dotaz, než to rozeberu sám.. :) )


  • 0

#899 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 10 February 2023 - 10:44:28

Možná blbá otázka, ale netuší tady někdo, kde by se dala dnes taková OM1 servisovat? Potřeboval bych vyčistit hranol + vypadá to, že se mi zbláznilo měření. (takový ten poslední dotaz, než to rozeberu sám.. :) )

Základní opravy a diagnostiku ti udělají v Optimusu (https://www.foto-optimus.cz). Ale pokud ti blbne měření, bude nejspíš kaput elektronika a s tím si v Optimusu neporadí.

V Německu kdysi fungoval OM-Doktor (http://om-doktor.de/). Ten by měl umět opravit vše, ale upřímně nevím, jestli to je ještě aktuální. Protože moje němčina je mizerná, psal jsem mu před pár lety anglický mail a nikdy mi neodpověděl.

Mám tady totiž jednu OM-2n se chcíplou elektronikou - blbne měření.

Kdyby se ti podařilo se s OM-Doktorem spojit, dej prosím vědět. Díky.


  • 0

#900 PFMix

PFMix

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 5 July 2023 - 19:13:38

Ave,

 

Pan Timman stale zije, v kvetnu mi opravoval OM-4Ti (zapatlana od jabka + kompletni servis) a prodal dalsi OM-4Ti, skoro zanovni OM-2sP a 1.4 50mm. "predtim vs potom" jak "nebe a dudy".

 

S tou novou ctyrkou se vaze zajimava udalost - Odmitala posouvat film po ~10 snimcich. Nahral jsem to jako video Frankovi, ten zvolal "Tak to posli, uvidime co s tim je" a kdyz posilal zpatky, napsal "Tak tohle jsem jeste nevidel co to delam, od roku 1976". Vzhledem k tomu, ze panovi je asi 81 let, doporucuju od neho vysosat veskery sluzby dokud to jeste jde. Ted se objevil dalsi OM Servis v DE, ale zaboha si nemuzu vzpomenout na jmeno.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních