Přejít na obsah


Fotka

Olympus OM


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
908 odpovědí na toto téma

#51 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 27 July 2009 - 16:40:20

Souhlas s Botasem. Když už OM4 tak s Ti. A nebo aspoň s poslední tovární úpravou el. obvodů, a ta by se měla poznat tak, že při přepnutí na battery check si 30 s. píská a pak přestane, staré verze by měly pískat pořád. Aspoň tak nějak sem to někde vyčet. Jinak bez náhradních batterek nevycházím.
  • 0

#52 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 July 2009 - 16:43:29

Jinak bez náhradních batterek nevycházím.

oni dobře vědí proč píšou sugestivně "když dojdou baterky tak umře kamera"
8-O
taky takovej jeden přístroj doma mám
  • 0

#53 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 27 July 2009 - 18:04:43

Tak sem byl již skoro rozhodnut pro om2n,ale jak jste se rozepsali o těch om4ti,tak mi zas oživl brouk v hlavě.Om4ti sehnat u nás bude asi dost problém,našel sem jej až na ebay,kde jsem byl dnes poprvé.Vychází to cenově velmi dobře,levněji než om2n u nás,ale nedovedu si moc představit,jak budu komunikovat s prodávajícím atd.,moje angličtina stojí za velký prd.
  • 0

#54 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 27 July 2009 - 19:11:40

Ještě jsem se chtěl zeptat na to,jak moc je výdrž těch baterek u om4 tragická.Na paladixu jsem našel om4 i s širokáčem.Je tam uvedeno i sériové číslo v.č.1037972.Dá se podle toho něco poznat? Na kolik filmů cca ta baterka vydží? Nevím,zda-li to vzít,když se to takhle nabízí a těžko pak shání a ještě třeba s dovozem odkud si ze světa.
A ten systém měření na světla a stíny znamená,že mi todá například stíny do zony 3?? Ještě jsem se stím u fotoaparátu nesetkal.
  • 0

#55 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 July 2009 - 20:28:43

Punkomat : Ja som kúpil 90 % svojej výbavy na anglickom e-bay a som spokojný. Viem, že pred nejakou dobou boli na Paladixu na predaj hneď 2-3 ks OM 4Ti okolo 7000 - 8000 Kč. Teraz vôbec neviem, dlho som nič nesledoval. Myslím ale, že tá cena by sa nemala moc líšiť. OM 2n vidím tak okolo 3000 Kč. Vždy však záleží na stave, ja si za lepší stav rád priplatím. K tej výdrži, u mojej OM 4 to boli tak 2 filmy a pri použití blesku ani to nie. S tým výrobným číslom neviem poradiť, viem len, že u posledných kusov mali OM 4 už tú istú elektroniku ako OM 4Ti a tie už boli OK. Meranie na svetlá / tiene / funguje tak, že za teba fotoaparát robí kompenzáciu nameraných hodnôt. Napríklad fotenie snehu - na správnu expozíciu treba urobiť kompenzáciu EV a tu to foťák robí za teba a funguje to.
  • 0

#56 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 July 2009 - 20:47:58

Punkomat : Ešte k tomu, že si sa s OM 4 Ti nestretol, tak sadni na nejaký povoz príď do TN a môžeš vyskúšať OM 2 aj OM 4 Ti plus zopár skiel.
  • 0

#57 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 27 July 2009 - 21:03:11

Ještě jsem se chtěl zeptat na to,jak moc je výdrž těch baterek u om4 tragická.Na paladixu jsem našel om4 i s širokáčem.Je tam uvedeno i sériové číslo v.č.1037972.Dá se podle toho něco poznat?


Ta moje OM4 má číslo 10836XX a patří do těch co mají elektroniku shodnou s OM4Ti, nebo alespoň vyměněnou, jak je to přesně nevím, neboť ke mně došla z Německa. Spotřeba baterek je... nemám to na filmy, ale co půl až rok baterky vyměním, preventivně, abych nebyl zaskočen.

To co naměříš přes SPOT si můžeš tlačítky HI.LIGHT a SHADOW posunout o 2,5 EV požadovaným směrem. Více v manuálu
  • 0

#58 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 27 July 2009 - 22:50:37

u om2n si na výměnu baterek vůbec nevzpomínam.... :roll:
  • 1

#59 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 28 July 2009 - 08:44:59

Moc díky za rady,díky nim jsem se v tom zorientoval.Tu om4 prodává za 5000kč i s objektivem.Podle fotek ve slušným stavu,akorát chybí krycí sklíčko na matnici(to by nemělo vadit a snad se to dá i napravit) a objektiv zuiko je trochu ťuklej,údajně to nemá na funkci vliv.Ona je to stejně 50 a já mám v plánu používat hlavně širokáč.Ta funkce na stíny a světla mi tedy nepřijde tak potřebná,to si oty dvě EV můžu posunout sám,ale když ty om2n se prodávají (u fotoškody mají om2n v moc pěkným provedení) téměř za stejnou cenu,tak si myslím,že je lepší koupit už "vyšší" typ.Jen se musím zeptat,jestli už má vylepšený typ na ty baterie.Jelikož výdrž na pouze dva filmy :roll: je více než katastrofální...
  • 0

#60 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 July 2009 - 09:32:53

óemko je rozhodně dobrá volba v mnoha směrech, něco víc sem vo tom provokativně napsal do vlákna o dálkoměrech :)


No jako moderator bys tohle mel potirat a ne to sam delat. :evil:


pokud je to v kontextu, nevidim důvod. asi tě zmátlo to "provokativně" :roll:


Ne nezmatlo paklize pises do fora o dalkomerech neco jineho napriklad o OM tak to tam proste nepatri. Dej tam info ze tam a tam se da najit i jina moznost, pridej odkaz na forum o OM a hotovo. Moderatori jsou od toho aby udrzovaly poradek ve forech.
  • 0

#61 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 July 2009 - 12:06:43

Punkomat : Tiež sa pripájam k Mamiakovi OM 2, 2n, nežerú baterky vôbec. Na OM 2n som menil raz a mám ju asi 8 rokov. Ak nekúpiš tú OM4 a chcel by si OM4Ti, možno by som vedel pomôcť. Ozvi sa mi na e-mail.
  • 0

#62 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 28 July 2009 - 15:13:28

Punkomat : Tiež sa pripájam k Mamiakovi OM 2, 2n, nežerú baterky vôbec. Na OM 2n som menil raz a mám ju asi 8 rokov. Ak nekúpiš tú OM4 a chcel by si OM4Ti, možno by som vedel pomôcť. Ozvi sa mi na e-mail.


A jaký máš prosím email? Měl bych zájem. Prozatím ještě nejsem předplatitelem a tak nemohu zaslat zprávu. Můj je valazd@centrum.cz
  • 0

#63 marcelm

marcelm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 July 2009 - 19:19:54

Zdravim vsetkych na TK. Nemohol som odolat a zaregistroval som sa aj ja na Vasej stranke. Tymto chcem vsetkym podakovat za mnozstvo informacii a skusenosti, ktore tu nezistne odovzdavate takym zaciatocnikom ako som napr. aj ja.
Chcem Vas poziadat o radu ohladom Olympusu OM 20. Doteraz fotim OM 10 a mam moznost kupit tento dalsi model alebo OM 2 N. Cena OM 20 aj so Zuiko 28 f 2.8 je taka ako samotne telo OM 2N, tak zvazujem ako dalej. OM 10 mi velmi vyhovuje, ale Manual adapter je predsa len trochu vacsi a tak by mi kruhovy volic casov vyhovoval viacej. A tiez aj kompenzacia expozicie je trochu problematickejsia. Obidva fotoaparaty su podla majitelov vo velmi zachovalom stave. Viete mi poradit aky kvalitativny skok by mi priniesla kupa jedneho z tychto vyssich modelov?
Za odpovede dakujem.
  • 0

#64 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 July 2009 - 19:58:23

Punkomat : Už som napísal na e-mail.
marcelm : Sám som mal OM10 a OM 20 v ruke len veľmi krátko a tak sú to postrehy len z prvého dojmu. OM 10 vôbec nemal manual adapter a tak pre mňa nepoužiteľný. Rozdiel medzi OM 2n a OM 20. Kvalita tela, veľkosť hladáčika 97 % ku 93 %, jas hladáčika, spolupráca s T - bleskom v TTL auto. Tieto funkcie má OM 2n a OM 20 nie. Pre mňa jednoznačne OM 2n lepšia a objektív 28 / 2.8 tento rozdiel nevyrovná.
  • 0

#65 Lawrence

Lawrence

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 October 2009 - 09:37:10

Ahoj,
asi před dvěma měsíci jsem si pořídil OM-2n. V porovnání s mou OM10 se na první pohled zdála být perfektní, ale když jsem jí prohnal film, přišlo mi, že rovina ostrosti je trochu mimo. Při bližším zkoumání ostření se zdálo jako by byla matnice hnutá o cca 0.2 mm. Vzal jsem to na opravu k panu Maštalířovi. Ten mi řekl, že se ulomila zarážka zrcadla a že ji předchozí vlastník nahradil kusem drátu. Pro porovnání mi ukázal zarážku u OM10. Oprava prý nemá smysl.
Pár dní na to jsem poměrně levně vydražil další 2n a ta má jako zarážku přesně stejný kousek drátku jako ta má předchozí,viz obrázek.
Pokud OM 2n máte, mohli byste se prosím podívat, jak vypadá ta zarážka u vašeho stroje? Nechce se mi věřit, že bych byl takový smolař a koupil dvě stejně dobastlená Omka. Díky. Vložený obrázek
  • 0

#66 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 5 October 2009 - 11:57:39

ahoj kolego, já mam doma jedno tělo s odejitou elektronikou (čim taky jinym, žejo :wink: ) navíc... kdyby ti to nějak pomohlo - temnokomorník temnokomorníkovi bratrem... :idea:
  • 0

#67 Lawrence

Lawrence

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 October 2009 - 13:29:15

Děkuju za nabídku. Zatím o opravě neuvažuju. Prohnal jsem tím novým aparátem film a po vyvolání uvidím, jestli ostří správně. Ptám se spíš, jestli se pan Maštalíř nespletl, ta zarážka není taková, jak má být, a chyba v ostření toho prvního OMka není jinde. Nikde na internetu jsem nenašel, jak by měla vypadat.
Navíc mi přijde, že pokud by byla chyba v zarážce, měl by se špatný sklon zrcadla projevit v hledáčku náklonem roviny ostrosti.
  • 0

#68 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 5 October 2009 - 13:41:26

To, co je na té fotce, vypadá na chlup stejně, jako zarážka na mém funkčním a skoro novém OM-2n. Jestli se ti ten drátek zdá trochu uhnutý, tak to tak taky má být.

Spíš se mi zdá, že ten camprdlík je v té "zbytečně" velké díře posunovací/seřiditelný a někde ve foťáku je nějaký stavěcí šroubek, ale je zvláštní, že by se to tak samo rozštelovalo.

Zkus vytáhnout ven a vrátit zpět matnici, třeba si nějak blbě sedla na nějaký smítko.
  • 0

#69 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 5 October 2009 - 13:46:19

S tou matnicí to beru zpět. Teď čtu pozorně, že to je hnutý na filmu a ne v hledáčku.
  • 0

#70 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 5 October 2009 - 13:56:24

V mé OM2N ta zarážka vypadá úplně stejně, i v servisních manuálech je to tak stejně. Nevím jestli spodní poloha zrcadla může mít takový vliv na zaostření? Pokud by bylo v jiné poloze, tak je posunutý obraz v hledáčku, byla by vidět část šachty zrcadla nebo objektivu, alespoň se tak domnívám. Teoreticky by se mohlo stát že je matnice obráceně, pokud by nebyla originální, pak by to ostřilo jinam. Nebo nemusí být správně usazená, zkusil bych ji vyjmout a znovu nasadit.
  • 0

#71 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 5 October 2009 - 14:30:39

Mám jednu OM-2n, kterou jsem dostal a je u ní k vidění něco podobného. Když zaostřím s objektivem na matnici tak že mám na stupnici např. 0,5m, vzdálenost změřím a odpovídá, pak objektiv přendám na OM 1 nebo 4, dám na stejné místo na stativu, všechno vypadá úpně stejně, vzdálenost na stupnici, na matnici zaostřeno, jenom když bych z toho udělal fotku tak ty z OM1 a 4 budou ostré a ta z OM 2 bude neostrá. Vychází mi jedině posunutá rovina filmu, ale to je konstrukční záležitost, tak nevím.
  • 0

#72 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 October 2009 - 07:03:01

Tak mi to nedalo a podíval jsem se do servisního manuálu. Tam se píše že by měla být vzdálenost mezi přítlačnou destičkou a plochou příruby bajonetu 46,00mm +0,00/-0,02mm a vzdálenost mezi přítlačnou destičkou a vedením filmu by měla být 0,2mm +0,02mm / -0,01mm. Vyrovnává se podložkami o tloušťce 0,01 a 0,02mm, které se vkládají mezi přední díl s přírubou bajonetu a vlastní šasí kamery. Ale jak tohle udělat doma, to netuším...
  • 0

#73 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 October 2009 - 07:16:57

Ještě si dovolím se vrátit k poznámkám mezi OM-2 a OM-20, vlastním oboje, tu OM-20 již několik let. Ona OM-20 má také své výhody: Lepší uchycení blesku, protože nemá tu nasazovací patici a je tak možné nasadit i velký blesk. Hledáček je sice o trochu menší (ale oproti současnosti stále nadstandard), ale zase je lépe vidět expoziční čas, protože je zobrazen pomocí LED, také že je větší plocha kolem hledáčku, není nutné tolik používat nasazovací očnici. Věci, které mi OM-2N chybí je ten šroubovací grip, díky kterému se OM-20 mnohem lépe drží. A pak kupodivu OM-20 má předsklopení zrcátka při použití samospouště, což OM-2N nemá. Co se týče mechanické odolnosti, také už vydržela pěkných pár pádů i denodenní nošení, o kvalitě mechanismu závěrky a převíjení mluví i to, že při připojení winderu má stejný počet snímků za vteřinu jako OM-1,2, narozdíl od OM-10. No a také páčka převíjení má kratší chod než OM-2:-)
  • 0

#74 Lawrence

Lawrence

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 October 2009 - 08:30:46

Děkuju všem za pomoc. Nová OM ostří naštěstí dobře. Potěšilo mě, že ta zarážka není samodomo oprava a nemusím se strachovat, kdy upadne.

Achi: Matnice je originální, takže nejde usadit obráceně. Několikrát jsem jí pečlivě usazoval, ale nic nepomohlo. Přišlo mi, že by měla být asi o 0.2 mm níž. Pak teprve jsem s ní šel do servisu, ale odtamtud mě poslali pryč s tím, že je vadná zarážka zrcadla.

Jorge: Já jsem podobně přehazoval objektiv mezi OM10 a 2n, ale v mém případě bylo po přehození těl nutné objektiv přeostřit právě o ty cca 0.2 mm, abych měl ostrý obraz v hledáčku.
To zhruba odpovídalo tomu, co jsem viděl na fotkách, že např místo na 2 metry bylo zaostřeno na 2.5.
  • 0

#75 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 29 October 2009 - 19:17:25

Jak je to s baterkama do OM-2? Dle informací lze použít LR-44 nebo SR-44. Ty druhé, oxidostříbrné ale mají 1,55V každá, takže ve 2ks je to 0,1V navíc. Asi to nebude mít nějakej extra vliv na měření expozice, co?
  • 0

#76 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 2 November 2009 - 19:19:12

Tak jsem dneska s hrůzou zjistil, jak moc je měření expozice OM-2ky závislé na čerstvosti baterií.
Stav, kdy test baterií proběhne s blikající diodou jsem považoval za stav, kdy vše jede ještěě normálně, jen mě to upozorňuje na brzkou nutnou výměnu. Jenže teď jsem zjistil, že v tomto stavu měří expozici už zcela blbě, v mém případě dokonce o 2,5EV oproti stavu se zcela novými bateriemi. Takže jsem celý víkend o tuto hodnotu přeexponovával :roll: To budou výsledky.
Tak to jen pro info pro ostatní. Ale možná to všichni víte a jen já jsem žil v trapném omylu...
  • 0

#77 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 2 November 2009 - 20:19:46

JJ, taky jsem si to takhle musel vyzkoušet :roll:
  • 0

#78 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 2 November 2009 - 20:33:01

No, a že jsem šťouravej, tak jsem vytáhnul stejný baterky našemu prckoj z jakéhosi hracího vehementu a že vyzkouším, co se bude dít:
- v selftestu OM-2ky dioda plně svítí, baterky teda OK (ale jsou už použitý)
- v měření oproti zcela novým baterkám rozdíl 1/3-2/3EV

Docela tristní, nemyslíte?

Změřil jsem napětí baterií naprázdno:
- zcela nové: 2*1,6V= 3,2V
- mírně použité: 2*1,5V=3,0V
- staré baterie (blikající test): 2*1,35V=2,7V

Teď je otázka za jak dlouho klesne nápětí z 3,2 na 3,0V, kdy se už začnou projevovat rozdíly v měření. Měsíc? 1/2rok? Rok? Abych si rok nemyslel, jak si měřím krásně přesně a ono to bylo už úplně jinde.
  • 0

#79 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 November 2009 - 09:42:05

Podle mého názoru je právě u OM přesnost měření diskutabilní záležitost, protože to sice může měřit nepřesně, ale expozice může být korektní, protože u OM není vestavěný expozimetr spřažený s řízením závěrky. Nehledě na to že ty baterky také nestojí svět, sám je měním jednou ročně bez ohledu na to, jestli jsou ok nebo ne. Podle toho co vím tak to je právě rozdíl mezi OM-1 a OM-2, že OM-1 používá články s velmi plochou křivkou vybíjení, aby to dokázalo bez stabilizace napětí měřit korektně, protože OM-1 je na vestavěném expozimetru mnohem více závislá.
  • 0

#80 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 3 November 2009 - 10:11:21

nojó, zasejc technici a exaktní vědci mezi náma :roll: :wink:

nebejt vás, tak sem do smrti spokojenej...
... nevzpomínam si, že bych kdy z óemka vytáh film a řek si, že je špatně exponovanej :roll:
  • 1

#81 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 3 November 2009 - 10:13:17

nojó, zasejc technici a exaktní vědci mezi náma :roll: :lol:

nebejt vás, tak sem do smrti spokojenej...
... nevzpomínam si, že bych kdy z óemka vytáh film a řek si, že je špatně exponovanej :wink:


nojo, já si to teda říkám vždycyky až kdy film vytahuju z ustalovače, nezávisle na použitém fotoaparátu :roll:
  • 0

#82 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 3 November 2009 - 13:01:47

to bude těma vodama... :-)
  • 0

#83 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 3 November 2009 - 13:53:19

Tak mi to nedalo a podíval jsem se do servisního manuálu. Tam se píše že by měla být vzdálenost mezi přítlačnou destičkou a plochou příruby bajonetu 46,00mm +0,00/-0,02mm a vzdálenost mezi přítlačnou destičkou a vedením filmu by měla být 0,2mm +0,02mm / -0,01mm. Vyrovnává se podložkami o tloušťce 0,01 a 0,02mm, které se vkládají mezi přední díl s přírubou bajonetu a vlastní šasí kamery. Ale jak tohle udělat doma, to netuším...

Snad s podložením příruby bajonetu objektivu pomůže tento článek
http://olympus.demen...t/omadjust.html
Je to popis jak seřídit tělo tak, aby ostřilo správně.
Já u své OM10tky pozoruju neustálé sklony k front focusu a po vyvolání posledního filmu sem se rozhoupal k činům (opravdu dobře zaostřeno mám tak 5 fotek, zbytek fotek zaostřen před focený objekt).
Jestli sem to dobře pochopil tak v případě front focusu nepomůže podložení příruby bajonetu (tím frontfocus ještě zvětším), ale musím si pohrát s usazením matnice, což by mělo jít bez rozebírání foťáku...
  • 0

#84 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 3 November 2009 - 16:33:41

... nevzpomínam si, že bych kdy z óemka vytáh film a řek si, že je špatně exponovanej :-)

...jestli se ti po tom stejská, tak ho vytáhni v průběhu focení a hned si to řekneš :-P

OM-1 používá články s velmi plochou křivkou vybíjení, aby to dokázalo bez stabilizace napětí měřit korektně, protože OM-1 je na vestavěném expozimetru mnohem více závislá.

...jsem právě minule zapomněl ještě dodat, že u OM-1 byť měl "starý" článek "jen" 1,4V, tak oproti novému 1,6V jsem žádný znatelný rozdíl v měření expozice nepozoroval.
A právě ten rozdíl mezi chováním OM-1 a 2 mě vedl k tomu se zde svěřit, neb jsem se obával, že ta OM-2 má měření v pr...i. Ale zřejmě teda nemá, jakési vysvětlení zde padlo. Jen nevím, co si o tom myslet a jak s ní měřit. Spoléhat se na ni, nebo radši pořídit ext. expozimetr?

A k tomu naexpon. filmu: takže se domníváte, že film z víkendu focený s polovybitou baterií bude naexponován dobře? Uvidíme, co s tím AM74 udělá.
  • 0

#85 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 4 November 2009 - 12:39:58

nedělejme z toho vědu - prostě si nakalibruj proces na svoji novou krabici a už to neřeš :wink:
  • 0

#86 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 4 November 2009 - 19:19:42

OK
  • 0

#87 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 7 November 2009 - 20:47:42

Nepravidelně se mi osvětluje kousek filmu od okraje k perforaci (takovej čtvereček 5x5mm). Do snímku to nejde, tak dobrý, ale přeci jen .... Je to vždycky jen na cca 7-8 políčkách z 36, zcela nahodile. Kdyby to bylo u každýho políčka, předpokládal bych někde škvírku, ale když jen takhle sporadicky? Nesetkal jste se s tím někdo u tohohle přístroje?
  • 0

#88 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 7 November 2009 - 21:02:15

na jedné mojí OM-1n nedoléhají přesně záda - a na snímcích co tam film byl déle před tím než jsem exponioval mám také čmouhy na perforaci. prostě jde o to jak dlouho to má přetočeno na daném políčku.
  • 0

#89 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 7 November 2009 - 21:12:51

To by mohlo být, dvířka u té OM-2 taky nesedí zcela pevně po dovření. Dají se vždycky jakoby rukou ještě domáčknout nadoraz a ony pruží zase zpátky. No nic, když to zůstané na té perforaci, tak mi to tak vadit nebude. Díky.
  • 0

#90 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 9 November 2009 - 07:52:41

Doporučil bych vyměnit těsnění, na eBay se nechá sehnat celá sada a musím z vlastní zkušenosti potvrdit, že je perfektní, včetně návodu, takové tyčinky na odstranění starého těsnění z drážky, nové podložky pro tlumení zrcátka, návodu a pár kousků těsnění navíc, takže se nechá to utěsnění i zlepšit, například kolem zámku dvířek. Nejdříve jsem přemýšlel že bych to zkusil z vlastních zdrojů, ale vzhledem k tomu že to stojí 10 USD včetně poštovného a je to fakt dobře udělané, tak toho rozhodně nelituji. Jsou pro spoustu značek, ne jen pro Olympus. Tady je odkaz: http://cgi.ebay.com/...1QQcmdZViewItem
  • 0

#91 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 9 November 2009 - 18:07:28

Dík za odkaz, vypadá to dobře. Já mezitím zjistil, že těsnění chybí u pantu dvířek. Je úplně utržené pryč. Tak jsem tam dal proužek lepící mechovky. Už tam mám další film, takže až dofotím, uvidím, jestli se to zlepší. Ale ta těsnící sada se asi neztratí....
  • 0

#92 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 29 November 2009 - 22:57:30

Doporučil bych vyměnit těsnění, na eBay se nechá sehnat celá sada


Tak mi přišla sada těsnění z eBay, ale nekompletní. Už jsem to reklamoval, dorazí prý nová. Chci se zaptat ... ty 2 dlouhý kousky těsnění, ty se přilepují nebo ne. Ostatní těsnění v sadě jsou samolepící, tyhle 2 kousky ne. A co všechno přetěsnit ještě? U pantu, to je jasný. A u zámku jste to taky těsnili nějak?
  • 0

#93 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 November 2009 - 09:43:39

Ty dva dlouhý kousky těsnění se vkládají do drážek, ale nejdříve se musí vydolovat to staré těsnění, pokud tam ještě je, k tomu slouží to bambusové párátko. Nové těsnění se nelepí, drží v drážce úplně samo. U zámku jsem ještě dal těsnění navíc, není to originální řešení, ale je tam taková drážka na dvířkách a do ní jsem to vložil, bohužel to teď nemůžu vyfotit, mám založený film.
  • 0

#94 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 7 January 2010 - 12:01:35

Kucí, takovej dost teoretickej dotaz. MF už jsem dost dlouho nepoužil, tak to mám všechno dost jako posunutý. Když jsem ho ještě měl, tak jsem si myslel, že bez 50/1,4 nejde žít, páč cokoliv tmavšího pro univerzální záklaďák by bylo zlo. Nicméně dnes, kdy používá clonu 11 jako základ už mi to přijde krapet nepatřičný, honit se za tou půlclonkou. Člověk by mohl ušetřit a pořídit 50/1,8. Ten rozdíl zasejc není až tak propastnej, na druhou stranu. Tak se ptám, jak to vidíte vy?
  • 1

#95 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 7 January 2010 - 12:24:21

myslim pavle, že tvý předpoklady nejsou zcela správný viz sz
  • 0

#96 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 7 January 2010 - 13:36:09

Já mám Zuiko 50/1.8 a jsem nadmíru spokojen. Slyšel jsem různé zkazky o tom, že je lepší než to 50/1.4. Mamiaku co ty na to? 8-)

Pavle otázka v případě shodné kvality obou objektivů, budeš chtít fotit na plnou díru? Jediný důvod by byl zjasnění matnice teoreticky o 2/3EV.
  • 0

#97 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 7 January 2010 - 13:43:19

záleží na verzi, záleží na cloně, záleží na vkusovejch preferencích i žánru. specielně záklaďáků bylo ale strašně moc a dost se lišej. já mam taky 1,8 a sem upřímně nadšen. a to to ani náhodou není ta nejnej verze. moh bych někde najít ten link na ty tuny tabulek s testama zuik, ale vim, že pavel je zralej muž a nebude se timhle protodigi marastem přehrabovat 8-) když sem se kdysi prohraboval já, vycházela na největšim množství sledovanejch parametrů asi nejlíp ta 1,2 :)
  • 0

#98 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 7 January 2010 - 13:49:43

nezapomínej taky pavle, že se světelností ti roste velikost. a víš jaká je to frajeřina vytáhnout komplet profi systémovou zrcadlovku se záklaďákem z kapsy u bundy? :) a nebo nasadit stovkový tele, který má velikost záklaďáku vod nikonu, canonu apod. a to nemluvim vo tom, že kreslí jak leitz 8-)
  • 0

#99 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 7 January 2010 - 13:53:14

Můj dotaz fakt nebyl na tabulky, ale na to, jestli ty 2/3 clony a menší pocit v kalhotách jsou fakt takovej problém, jak jsem si to myslel dřív, nebo pohoda, jak si to myslím dnes. Ono to zní směšně, ale já už přes rok nevyfotil nic bez stativu. A tak nějak si jako vzpomínám, že když někde bylo málo světla, bylo ho tam stejně tak málo, že by mě to nezachránilo a když ho bylo dost, tak jsem stejně clonil. Je to prostě víc filozofická otázka, než technická. Jestli prostě měsíc po koupi 1,8 nebudu koukat po 1,4. (to jsou problémy, co? :)
  • 1

#100 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 7 January 2010 - 13:54:04

nezapomínej taky pavle, že se světelností ti roste velikost.

No vidíš, teď o tom píšu :)))
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních