Přejít na obsah


Fotka

Pravda o papírech FOMA


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
218 odpovědí na toto téma

Anketa: Máte-li parádní snímek, zvětšíte jej: (105 uživatel(ů) vložilo hlas)

Máte-li parádní snímek, zvětšíte jej:

  1. beze všeho na FOMU (75 hlasy [83.33%])

    Procento hlasů: 83.33%

  2. na FOMU či jiný, případ od případu (15 hlasy [16.67%])

    Procento hlasů: 16.67%

Hlasovat Návštěvníci nemohou hlasovat

#51 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 December 2007 - 21:57:07

Prý je to kontrastní vývojka. Jak moc? Našel jsem čas volání 5-6 minut při 20 stupňích. To je dost, ne? Dejme tomu, že v komoře se mi teď drží tak něco kolem 23-25 stupňů. Jak to bude "asi" vypadat s kontrastem?


Kontrast se dá skvěle řídit ředěním. Mně na většinu případů vyhovuje ředění 1+5.
  • 0

#52 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 23 December 2007 - 21:37:20

Sraz uděláme patrně v polovině ledna, budu se snažit to udělat na pátek, abys mohl, Martine, s námi popíjet do noci :?


Zase se namažem jako posledně? My tě ale nosit domů pokaždé nebudem, předsedo...


Doufám, že mě to nevěříte. Tím se chci našemu Panu předsedovi omluvit. Už budu hodný... :-)
  • 0

#53 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 December 2007 - 21:48:07

Nevěříme, dostal jsi vyhubováno za to bonzování a teď se to snažíš zamaskovat!
  • 0

#54 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 December 2007 - 21:49:32

Prý je to kontrastní vývojka. Jak moc? Našel jsem čas volání 5-6 minut při 20 stupňích. To je dost, ne? Dejme tomu, že v komoře se mi teď drží tak něco kolem 23-25 stupňů. Jak to bude "asi" vypadat s kontrastem?


5-6 minut? To je celkem dost, když jsem si to zkoušlel(1+5, něco přes 20 stupňů, FB variant), vyšlo mi, že 2 minuty stačí. Snad si to ještě prověřím, nebo co...
Není to náhodou čas pro 542 fomatony MG? Tam by to tak být mohlo, ikdyž, taky je to dost.
  • 0

#55 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 24 December 2007 - 23:35:46

nojgi: Možná by nebylo špatné, kdybyste uvedl celou adresu prodejny, ve které prodávají špatné RC od Fomy - abychom se jí mohli vyhnout :?
Pravda, Agfa MCP byly lepší, ale jediný rozdíl (který jsem já zaregistroval) byl v hladkosti papíru a to se projevilo na hladkosti nanesené plastové vrstvy. Také jsem bojoval (po ukončení výroby MCP), ale stačilo: zvolit správnou vývojku (já nakonec zůstal u Neutolu a v poslední době u Amaloca pro MG), zcela přesně exponovat a nechat papíry "dojít" ve vývojce... (Nevím, kde se vzala legenda o tom, že MG RC stačí "protáhnout vývojkou" ? - možná si dělají špatnou službu i příbalové letáčky...) A také majzla na parazitní světlo - tyhle papíry jsou opravdu hodně citlivé.


Ono to bylo obecně na RC od fomy a ne na prodejnu. Buď používám špatné světlo a papíry jsou hodně citlivé nebo na ně neumím dělat. Vždy z toho vyleze šedivka. Z agfou nebo s kentmery se mi tohle nikdy nestalo. U agfy bylo navíc maximálně polotónů. Snad patent od agfy koupila nějaká malá německá firma Adox dokonce to tu bylo i někde na fóru, ale praktickou zkušenost nemám.
Papír vývojkou jen nepostraším, poctivé 2-3 minuty si v lázni užije a tendenci k zatažení světel měla bohužel jen foma. Experimentovat s vývojkami se mi podle toho na jaký papír zrovna zvětšuji moc nechce. Člověk si zvykne na nějaký standardní výsledek a ten si chce udržet a ne znovu laborovat, aby zvětšeniny opět vycházeli dle představ.
  • 0

#56 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 24 December 2007 - 23:49:47

Ještě jsem dělal na RC od Forte (matné normální gradace) a byla to nádhera. Bohužel měli u Škody jen balení po 10 kusech. Při přepočtu cca 20 Kč za list to nebyla zrovna láce.
  • 0

#57 Ra_do

Ra_do

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 99 příspěvků(y)
  • LocationOpava
Reputace: 4

Publikováno 25 December 2007 - 09:51:02

:? Fomu beru jako svoji základní řadu papírů na vyvolávání,nebýt toho ,že Ilford je cenově jinde. Musím potvrdit,že Fomácká emulze je opravdu citlivější na poškrábání.Nevím čím to je,ale poslední dobou se mi stalo škrábnutí i při opatrném setření přebytečné vody před sušením.
Od předvčerejška už nechávám Foma papíry jenom opřené na parapetu,ať si schnou samy bez mojí pomoci. Ra_do
  • 0

#58 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 3 January 2008 - 14:21:34

tak sem si včera zkušebně zvětšil na novej papír vod fomy - fomatone mg classic warm tone 532 a ještě teďka učurávam do kalhot. přátelé doporučuju
  • 0

#59 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 January 2008 - 14:27:58

tak sem si včera zkušebně zvětšil na novej papír vod fomy - fomatone mg classic warm tone 532 a ještě teďka učurávam do kalhot. přátelé doporučuju


Trosku to pribliz :lol:
  • 0

#60 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 January 2008 - 14:34:39

tak sem si včera zkušebně zvětšil na novej papír vod fomy - fomatone mg classic warm tone 532 a ještě teďka učurávam do kalhot. přátelé doporučuju


Trosku to pribliz :)


proste ma mokry kalhoty a bude si asi co nevidet muset koupit pleny :lol: :lol: :roll: 8-O
  • 1

#61 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 3 January 2008 - 14:36:14

vždycky sem měl za to, že je nutnej kompromis. buďto budu dělat na tyhle zajmavý speciální papíry a vono to bude takový to retro - takže plastičtější, nabouchaný polotónama, s povrchovejma efektama a tak, ale s menší brilancí, vostrostí, slabší černou, divnou bílou... a vono to de dohromady

zkuste si vodmyslet krémovou podložku u 542, trošku to šmrcněte povrchem už nevyráběný 545, ale jenom trochu, přidejte ilfordí wármtoňáckou hloubku černý a pomalu to je vono :lol:
  • 0

#62 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 3 January 2008 - 14:41:19

jo a muj "vobjev" co se týče těhlech a jim podobnejch "alternativních" papírů - doporučuju kondenzor, vytáhne určitý prokreslení při zachování celkově měkčího nádechu i tam, kde už multigradační kouzlení nestačí
  • 0

#63 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 January 2008 - 14:47:18

tak to je pěkné, mám za chviličku narozeniny, a nový typ multigrejdu je přesně ten dárek. - když to ještě spojím s dobrou lahvinkou a tatarákem ze svíčkový, který mi vždycky švára udělá...
přátelé, ještě tu elektriku do temný a prožiju ouplnou poluci :lol:
  • 0

#64 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 June 2008 - 14:19:50

Pročítal jsem tohle vlákénko a musím se tej Fomy zastat. Já naopak nic jiného než Fomu nepoužívám. Dělám na Fomácký negativy, používám fomáckou chemii a fomácký papíry. Myslím, že to jsou velice kvalitní materiály.
V sobotu jsem dělal portréty z negativu Foma 100 6x6 a zvětšoval jsem to na Fomaspeed normální gradace, matný povrch v rozměru 30x40cm. Je tam jak černá, tak bílá, polotóny, ostrost, že mohu počítat fousy na bradě...prostě nemám pocit, že by nefungovaly.
Moje zkušenost je taková, že používám Fomadon v ředění 1:6 až 7. Teplota tak nějak odhadem..no ono se to stejně ustálí pak na té pokojovce, že. Nejlepších výsledků na pevné speedy dosahuju při krátkých expozicích papíru. Někdy stačí i klidně 3 vteřiny bliknout a je to tam....máchat ve vývojce 3 až 4 minuty.
Fomabromy jsou bez diskuze, ale i ty speedy jsou fajn. Tvrdím, že Fomaspeed umí hlubokou černou i čistě bílou a celou škálu polotónů. Držím Fomě palce ať tu zůstane.
Kdykoli jsem měl vyblité zvětšeniny, byla chyba buď ve špatně exponovaném negativu nebo ve špatné expozici papíru. Nikdy né v papíru jako takovém...
Ilford a spol jsou jistě skvělé materiály, ale za ty prachy... :)
  • 1

#65 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 23 June 2008 - 17:47:06

Mám rád Fomatone lesklé 131 a pak strukturované 542 a 532 co se vyráběly ještě v loňským roce. Přijdou mi ty papíry těžko nahraditelný. Dají se s nima dělat kousky, i když negativ není úplně.. třeba tónováním. A navíc se dost dají dotahovat vývojkou - snesou dlouhý koupání v multigrade. Na Danyho dříve publikovanou radu jsem zkoušel i předsvítít a už mě to jednou zachránilo. Jsem trochu nervózní jestli se v budoucích letech ještě podobné vyskytnou.
  • 0

#66 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 23 June 2008 - 19:16:57

Mám rád Fomatone lesklé 131 a pak strukturované 542 a 532 co se vyráběly ještě v loňským roce. Přijdou mi ty papíry těžko nahraditelný. Dají se s nima dělat kousky, i když negativ není úplně.. třeba tónováním. A navíc se dost dají dotahovat vývojkou - snesou dlouhý koupání v multigrade. Na Danyho dříve publikovanou radu jsem zkoušel i předsvítít a už mě to jednou zachránilo. Jsem trochu nervózní jestli se v budoucích letech ještě podobné vyskytnou.


znamená to, že ty nové jsou horší? já jsem teď před 14 dny koupil první balení 542 a trošku mně to zklamalo. je to na mě moc do zelena. těžko řict, zda už mám ty nové nebo staré
  • 0

#67 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 23 June 2008 - 21:29:52

StanislavPleva: pane kolego, zrejme kazdy delame na jine papiry :), pro me je fomacky speed dost tezko stravitelna zalezitost i na obycejne kontakty. kdyz to srovnam s Agfou MCP, necht je ji zeme lehka, tak je to uplne nekde jinde. O Ilfordu ani nemluve.
Ale abych fomu jen nekritizoval, tak treba fomatony se jim dari velmi pekne, to si necham rict. jak leskle 131, tak i 532 a 542.
  • 0

#68 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 23 June 2008 - 21:33:23

takove speedy 311...to je mnamka...ten krasny "uslechtily" povrch, no proste posusnani :)

proti barytum nic nemam, jen znam mnohe lepsi
  • 0

#69 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 June 2008 - 21:50:01

tyhle věci je dobrý, nejlepší dát vedle sebe - to pak leccos co se tváří jako výborný, je už jen dobrý a vedle toho nejlepšího vobčas už i skoro mizerný...

fomatony sou zatim pro mně nenahraditelný, i když takovej kotón bergr taky nemusí bejt vůbec k zahození, žejo :)
  • 0

#70 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 23 June 2008 - 22:09:12

venca píše, že mu fomy jdou do zelena. zajímavý, mě varianty taky, ale vím stopro, že je to ilfordí vývojkou. s fomou vycházej tóny "teplejší".
  • 0

#71 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 23 June 2008 - 22:18:08

venca píše, že mu fomy jdou do zelena. zajímavý, mě varianty taky, ale vím stopro, že je to ilfordí vývojkou. s fomou vycházej tóny "teplejší".


normální varianty fomabrom mam neutralní, ale tyhle fomatone FB jsou prostě do žlutozelena, což jsem nečekal. použival jsem zatim amaloco 6006, která má mít myslim neutralni az teplý tón. zkusim ještě AM 2002 a GD-Lko

Saj se sehnat ještě podobné papíry od jiných výrobců? Koukal jsem, že toho dost dělali Kentmere (na vzorkovníku u Škody), ale ty už tu moc nekoupíme...
  • 0

#72 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 23 June 2008 - 22:32:19

...to gd-lko chci taky zkusit.
  • 0

#73 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 June 2008 - 06:07:40

jkzc:Však já taky nikomu Fomaspeed nenutím a netvrdím, že je potřeba ho vyvažovat zlatem. :wink:
Ale s klidným svědomím podepíšu, že Fomaspeed je kvalitní materiál, který umí jak hlubokou černou, tak zářivě bílou, včetně celé škály polotónu. Howg.
  • 0

#74 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 24 June 2008 - 06:57:49

znamená to, že ty nové jsou horší? já jsem teď před 14 dny koupil první balení 542 a trošku mně to zklamalo. je to na mě moc do zelena. těžko řict, zda už mám ty nové nebo staré[/quote]

Nové papíry určitě horší nejsou, jen se pro ně musí najít ta správná vývojka. Na Pekařské v Brně mají pro porovnání vzorek těchto nových papírů vyvolaný v různých, běžně používaných vývojkách. Na všech vzorcích jsou fotky trochu do zelena. Jen jeden vzorek není do zelena a to ten, který je vyvolaný ve vývojce Fomatol PW.
  • 0

#75 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 24 June 2008 - 06:59:37

znamená to, že ty nové jsou horší? já jsem teď před 14 dny koupil první balení 542 a trošku mně to zklamalo. je to na mě moc do zelena. těžko řict, zda už mám ty nové nebo staré


Nové papíry určitě horší nejsou. Na Pekařské v Brně mají pro porovnání vzorek tohoto papíru vyvolaný v různých vývojkách. Na všech vzorcích jsou fotky trochu do zelena, např. s vývojkou Ilford Multigrade. Jen jeden vzorek není do zelena a to ten, který je vyvolaný ve vývojce Fomatol PW.
  • 0

#76 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 24 June 2008 - 08:01:31

znamená to, že ty nové jsou horší? já jsem teď před 14 dny koupil první balení 542 a trošku mně to zklamalo. je to na mě moc do zelena. těžko řict, zda už mám ty nové nebo staré


Nové papíry určitě horší nejsou. Na Pekařské v Brně mají pro porovnání vzorek tohoto papíru vyvolaný v různých vývojkách. Na všech vzorcích jsou fotky trochu do zelena, např. s vývojkou Ilford Multigrade. Jen jeden vzorek není do zelena a to ten, který je vyvolaný ve vývojce Fomatol PW.


díky za info, zkusím ji
je tam ještě znát nějaký rozdíl v povrchu a pod? myslím staré vs. nové ?
na stránkách fomy v novinkách toho moc nepíšou
  • 0

#77 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 24 June 2008 - 08:32:53

díky za info, zkusím ji
je tam ještě znát nějaký rozdíl v povrchu a pod? myslím staré vs. nové ?
na stránkách fomy v novinkách toho moc nepíšou


Myslím, že nějaký rozdíl tam je. Zatím jsem tyto papíry nepoužíval, tak to nedovedu popsat. Jestli máš možnost, tak si zavolej na Pekařskou do Brna, tel. 543 212 155. Paní tomu rozumí a určitě ti bude schopná odpovědět na to, co potřebuješ vědět.
  • 0

#78 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 24 June 2008 - 11:24:55

znamená to, že ty nové jsou horší? já jsem teď před 14 dny koupil první balení 542 a trošku mně to zklamalo. je to na mě moc do zelena. těžko řict, zda už mám ty nové nebo staré


Nové papíry určitě horší nejsou. Na Pekařské v Brně mají pro porovnání vzorek tohoto papíru vyvolaný v různých vývojkách. Na všech vzorcích jsou fotky trochu do zelena, např. s vývojkou Ilford Multigrade. Jen jeden vzorek není do zelena a to ten, který je vyvolaný ve vývojce Fomatol PW.


díky za info, zkusím ji
je tam ještě znát nějaký rozdíl v povrchu a pod? myslím staré vs. nové ?
na stránkách fomy v novinkách toho moc nepíšou


ta zelena je lehounka, delaji to vsechny Fomatony (chlorbrom) a je to dane vyvojkou treba Multigrade a ja to mam rad a proto prilevam trochu cerstveho Multigrade i kdyz to neni jinak treba, vetsina divaku si toho tonu nevsimne, ze to je zelenkave

rozdily v generacich jsou rozdily v pouzitych papirech, Foma koupi varku papiru a na tu treba 2 roky dela a pak zas koupi vetsinou trochu jinej papir

me nejvic smakuje ten predposledni papir - je to imitace rucniho, ale to je subjektivni

za svoji 5 let kratkou praxi pamatuju treti generaci 542
muj kamarad rikal, ze na takovy papir cekal 20 let
  • 0

#79 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 24 June 2008 - 11:35:38

Já jsem hledal nějaký krémový papír, jako ten na který se dělali kdysi kontaktem portréty. Ten 542 je pěknej, ale ta "hrubost" je pro tyhle účely asi trochu přehnaná. Snad bych měl zkusit Chamois? Nebo raději tónovat? Jsem v tom naprostý neznalec...
  • 0

#80 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 24 June 2008 - 12:41:35

Já jsem hledal nějaký krémový papír, jako ten na který se dělali kdysi kontaktem portréty. Ten 542 je pěknej, ale ta "hrubost" je pro tyhle účely asi trochu přehnaná. Snad bych měl zkusit Chamois? Nebo raději tónovat? Jsem v tom naprostý neznalec...


Myslim, že tu Dany psal, že právě na portrét mu ten papír sedí (psal to asi o 532, ale ta je na stejném papíře), asi jde o velikost zvětšeniny
542 je právě Chamois
ale dřív (o dvě generace zpět) právě nebyl tak "hrubej", pak byl "hrubej" a ten současný je dle Fomy "s jemně třpytivým hladkým matným povrchem"

docela by mě zajímalo, jestli jsi ten papír 542 z předešlé generace ještě někde viděl v prodeji

jinak by tě mohl třeba zajímat papír
132 - pravý mat, chlorbrom, lehký ton
123 - nepravý mat, bílej a ten pak vzít do tónu třeba čajem
542 - poslední generace - není hrubej
  • 0

#81 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 24 June 2008 - 12:52:50

Já jsem hledal nějaký krémový papír, jako ten na který se dělali kdysi kontaktem portréty. Ten 542 je pěknej, ale ta "hrubost" je pro tyhle účely asi trochu přehnaná. Snad bych měl zkusit Chamois? Nebo raději tónovat? Jsem v tom naprostý neznalec...


Myslim, že tu Dany psal, že právě na portrét mu ten papír sedí (psal to asi o 532, ale ta je na stejném papíře), asi jde o velikost zvětšeniny
542 je právě Chamois
ale dřív (o dvě generace zpět) právě nebyl tak "hrubej", pak byl "hrubej" a ten současný je dle Fomy "s jemně třpytivým hladkým matným povrchem"

docela by mě zajímalo, jestli jsi ten papír 542 z předešlé generace ještě někde viděl v prodeji

jinak by tě mohl třeba zajímat papír
132 - pravý mat, chlorbrom, lehký ton
123 - nepravý mat, bílej a ten pak vzít do tónu třeba čajem
542 - poslední generace - není hrubej


díky za rady. bohužel zjišťuji, že celou dobu píšu o 532. Jedná se mi o malé kontakty, třeba 6x9 nebo 9x12. Ta 532 má pro tyhle účely povrch moc hrubý. Nechám si to na velké fotky.

omlouvám se, že jsem mystifikoval...

Ještě bych se zeptal na rozdíl pravého matného a nepravého matného povrchu.

Jinak ty Kentmere, které jsem viděl na vzorcích u Škody měly některé papíry moc pěkné. Hodně druhů... Nevím, zda se je ale vůbec v našich krajích kdy dalo sehnat.

čaj zkusím
  • 0

#82 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 24 June 2008 - 16:02:42

Já jsem hledal nějaký krémový papír, jako ten na který se dělali kdysi kontaktem portréty. Ten 542 je pěknej, ale ta "hrubost" je pro tyhle účely asi trochu přehnaná. Snad bych měl zkusit Chamois? Nebo raději tónovat? Jsem v tom naprostý neznalec...


Myslim, že tu Dany psal, že právě na portrét mu ten papír sedí (psal to asi o 532, ale ta je na stejném papíře), asi jde o velikost zvětšeniny
542 je právě Chamois
ale dřív (o dvě generace zpět) právě nebyl tak "hrubej", pak byl "hrubej" a ten současný je dle Fomy "s jemně třpytivým hladkým matným povrchem"

docela by mě zajímalo, jestli jsi ten papír 542 z předešlé generace ještě někde viděl v prodeji

jinak by tě mohl třeba zajímat papír
132 - pravý mat, chlorbrom, lehký ton
123 - nepravý mat, bílej a ten pak vzít do tónu třeba čajem
542 - poslední generace - není hrubej


díky za rady. bohužel zjišťuji, že celou dobu píšu o 532. Jedná se mi o malé kontakty, třeba 6x9 nebo 9x12. Ta 532 má pro tyhle účely povrch moc hrubý. Nechám si to na velké fotky.

omlouvám se, že jsem mystifikoval...

Ještě bych se zeptal na rozdíl pravého matného a nepravého matného povrchu.

Jinak ty Kentmere, které jsem viděl na vzorcích u Škody měly některé papíry moc pěkné. Hodně druhů... Nevím, zda se je ale vůbec v našich krajích kdy dalo sehnat.

čaj zkusím


532 a 542 mají ve stejné generaci stejný povrch, hrubost, podložky, papíru, naopak se ale liší tónem

čili asi i u 532 se koukáš na předešlou generaci, zkus se podívat na tu současnou

na 9x12 kontakt to asi hrubé je a v kontaktu by ten reliéf papíru působil lokální neostrost

pravý mat / nepravý mat je "moje" rozlišení
za nepravé považuji pearl, velvet, fain-grain atd - prostě se vlastně jedná o papír lesklý s velmi jemnou vytlačenou strukturou, moc mi to nesedí na mých fotkách, ale někdy na fotkách někoho jiného se mi to třeba líbí, "nepravé" maty dají asi lepší kontrast

pravý mat - nevím jak definovat, přímo vlastnost povrchu papíru je mat, bez následného dotlačení, je to sametově jemné, nádherné když se to povede a strašně rádo se to ve stínech slejvá, asi není moc výrobců mimo Fomu

Kentmere - je zřejmě převzato Ilfordem, zřejmě zastoupení u Škody končí, nakoupil jsem tam nějaké papíry s 50% slevou a teď se jich zbavuju - čistě bílý tón mi nesedí a i zčernání se mi nějak nezdá, nechci s tím dále expirementovat, takže nabízím něco málo krabic v té 50% slevě
  • 0

#83 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 24 June 2008 - 16:16:23

takže nabízím něco málo krabic v té 50% slevě


to by mne zajimalo...jake rozmery a povrchy? jde mi konkretne o lesky, ty finegrain ci co moc neprozivam (a nejake mam...)
  • 0

#84 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 June 2008 - 16:32:55

takže nabízím něco málo krabic v té 50% slevě


to by mne zajimalo...jake rozmery a povrchy? jde mi konkretne o lesky, ty finegrain ci co moc neprozivam (a nejake mam...)


žorži ty už nech taky toho syslení :lol:
kubikulo povídej :oops:
  • 0

#85 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 24 June 2008 - 16:40:34

Zítra napíšu. Musím se doma podívat, mám nějaká malá balení a max jedno 30x40. Bojím se že to bude víc ten velvet. Lesk jsem odvezl k p. Bartošovi...
  • 0

#86 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 24 June 2008 - 16:50:47

takže nabízím něco málo krabic v té 50% slevě


to by mne zajimalo...jake rozmery a povrchy? jde mi konkretne o lesky, ty finegrain ci co moc neprozivam (a nejake mam...)


žorži ty už nech taky toho syslení :lol:
kubikulo povídej :oops:


to vis, zajdo, ja mam takovou muzejnickou uchylku...prave ale provadim vyberove rizeni na mrazak ke skladovanim sbirek... :lol:
  • 0

#87 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 25 June 2008 - 09:47:03

takže nabízím něco málo krabic v té 50% slevě


to by mne zajimalo...jake rozmery a povrchy? jde mi konkretne o lesky, ty finegrain ci co moc neprozivam (a nejake mam...)


Kentmere
Fainprint VC double weight baryt
1ks 18x24/100ks lesk – 480,-
2ks 24x30/50ks faingrain – 427,-
1ks 30x40/50ks faingrain – puvodni cenu nevim, bude to 50% az ji zjistim

u Skody na eshopu maji jeste male velvety
  • 0

#88 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 25 June 2008 - 13:58:13

takže nabízím něco málo krabic v té 50% slevě


to by mne zajimalo...jake rozmery a povrchy? jde mi konkretne o lesky, ty finegrain ci co moc neprozivam (a nejake mam...)


Kentmere
Fainprint VC double weight baryt
1ks 18x24/100ks lesk – 480,-
2ks 24x30/50ks faingrain – 427,-
1ks 30x40/50ks faingrain – puvodni cenu nevim, bude to 50% az ji zjistim

u Skody na eshopu maji jeste male velvety


vzal bych 1ks 18x24/100ks lesk – 480,-
  • 0

#89 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 25 June 2008 - 15:04:21

takže nabízím něco málo krabic v té 50% slevě


to by mne zajimalo...jake rozmery a povrchy? jde mi konkretne o lesky, ty finegrain ci co moc neprozivam (a nejake mam...)


Kentmere
Fainprint VC double weight baryt
1ks 18x24/100ks lesk – 480,-
2ks 24x30/50ks faingrain – 427,-
1ks 30x40/50ks faingrain – puvodni cenu nevim, bude to 50% az ji zjistim

u Skody na eshopu maji jeste male velvety


vzal bych 1ks 18x24/100ks lesk – 480,-


Dobre, posli mi prosim mail nebo ICQ a domluvime se na predani.
  • 0

#90 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 August 2008 - 02:49:04

Možná jsem jenom trochu ňouma, ale nezdá se vám, že jsou nové Fomabromy Variant náchylnější na mechanické poškození emulze v mokrém stavu? Když si prohlížím dnešní (a včerejší) fotky, tak na každé druhé, třetí je nějaká dírka či rýžka a naexponovaný prach to není (v ustalovači tam nic nebylo, poznám prach). Jediné, co mě napadá, je teplá prací voda, holt ve tři ráno už jsem trochu pomalejší; ale že by až tak změkla, potvora?? Měl jsem s tím potíže už minule a předminule, ale sváděl jsem to na svou neopatrnost, navíc to byly "nástřely", kdežto teď sada "Best of" koš :roll: :lol:

JKCZ se někde zmiňoval o jakýchsi nepravostech u nové várky papírů v souvislosti s tónováním???
  • 0

#91 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 14 August 2008 - 09:50:56

jak je vidno, konečně nejsem sám voják v poli. ne že bych to přál i jiným, to v žádném případě!
takové ty jemné vrypy v želatině, které vidíš když je mokrá, by měly po uschnutí zmizet. nic to nemění ale na tom, že letošní polev (alespoň tedy jarní várka) se prostě nepovedl. Nechci malovat čerta na zeď, ale dost pochybuju, že by se to mělo nějak rapidně zlepšit. holt doba je zlá a lepší to nebude. stříbra čím dál míň a ani ta želatina už není taková jaká by měla být.

od fomy už používám jen z dřívějška nasyslené fomatony (131,532,542) a netrpělivě vyhlížím adox mcc. fomabromy dojedu zásoby a končím s nimi!
  • 0

#92 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 August 2008 - 10:06:52

Ne ne, tohle jsou sedřená místa viditelná i po uschnutí. Pokud je to ve tvaru nehtu, beru - může se stát, ale tečky nevyškrábu ani kdybych chtěl. Zjistil jsem spojitost s délkou praní. Ty papíry, které jsem nechal koupat nejdéle, mají problémy největší (možná je to ale způsobeno jen tím, že byla delší doba, po kterou mohly být poškozovány). Ovšem ještě před rokem se papíry rozpustily nejdřív po jednom dni koupání a ne po pár hodinách.

Mám ale dilema, co s tím. Zvětšovat znova se mi to opravdu nechce (asi by navíc už ani nebylo na co) a spokojit se s takovou prasečinou se mi taky příčí. Asi se budu fakt muset naučit retušovat grrrr. :roll: :lol:
  • 0

#93 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 August 2008 - 10:17:13

heleďte, já mám takovej jeden čerstvej podezřele škráblej záběr 20x30 taky a říkal jsem si, jak se tohle může podařit...
to by mě moc mrzelo, vyměnit dostupné papíry za nějaké jiné :roll:
zkusím zacházet s mokrými papíry opatrněji
  • 0

#94 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 August 2008 - 10:32:14

No ogaři, takej sem si měsíc zpátky pořídil novů padesátku papírů a rozčiluju sa nad nima strašně. Mě sa zdajů jakési o poznámí méň kontrastní (prošlů vývojků to není, tu sem si namíchal pěkně čerstvů). Udělal sem na ně zatim 3 nové fotky a u dvůch sem mosel použit nejtvrdší gradace, aby tam byl mňů chtěný kontrast. Tož sa mě teďkaj kvůli nim ani nechce do tej komory lozit a rozčilovat sa znovu...
  • 0

#95 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 14 August 2008 - 11:05:31

Ne ne, tohle jsou sedřená místa viditelná i po uschnutí. Pokud je to ve tvaru nehtu, beru - může se stát, ale tečky nevyškrábu ani kdybych chtěl. Zjistil jsem spojitost s délkou praní. Ty papíry, které jsem nechal koupat nejdéle, mají problémy největší (možná je to ale způsobeno jen tím, že byla delší doba, po kterou mohly být poškozovány). Ovšem ještě před rokem se papíry rozpustily nejdřív po jednom dni koupání a ne po pár hodinách.

Mám ale dilema, co s tím. Zvětšovat znova se mi to opravdu nechce (asi by navíc už ani nebylo na co) a spokojit se s takovou prasečinou se mi taky příčí. Asi se budu fakt muset naučit retušovat grrrr. :roll: :lol:

Jendo, posluchaj podle jedne tajne informace z fomy sa ty baryty maju prat maximalne 30min.
Ja kdyz sem tu cifru slysel poprve, toz sem byl na vyvrat.
takze mozes hledat cas na prani, kdy zelatina este jakz takz drzi a pritom je uz dostatecne baryt vyprany. mozes to zkusit nejak vybalancovat, ale jak rikam, ja sem s fomabromem skoncil.
kdosik mi rikal, ze nejlepsi zelatina je z jihoamerickych krav, toz to vypada, ze uz vsecky asi pozdychaly :lol:
  • 0

#96 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 August 2008 - 12:11:12

kdosik mi rikal, ze nejlepsi zelatina je z jihoamerickych krav, toz to vypada, ze uz vsecky asi pozdychaly :lol:


:roll: :lol:

Jenom 30 minut? Jak tak ale koukám na letáček, co jsem vyhrabal z koše, je tam nad 12st 35minut. Zkusíme to zkrátit. Navíc jsem ještě namíchal slabší přerušovač, co kdyby to bylo moc kyselé...
  • 0

#97 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 August 2008 - 12:13:57

Hmm, tak to jste mě chlapi moc nepotěšili. Nedávno jsem zrovna Fomabromy nakoupil. Mno uvidíme v komoře...
  • 0

#98 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 14 August 2008 - 12:18:13

pred cca 2 týždňami mi prišli fomabromy 18*24, pevná gradácia..mäkká, normálna aj tvrdá, robil som zatial na mäkkú a normálnu a problémy aké spomínate som nemal ani s jedným papierom..
  • 0

#99 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 14 August 2008 - 12:20:48

pred cca 2 týždňami mi prišli fomabromy 18*24, pevná gradácia..mäkká, normálna aj tvrdá, robil som zatial na mäkkú a normálnu a problémy aké spomínate som nemal ani s jedným papierom..


panove totiz pouzivaji multigrejdy, jestli jsem dobre rozumnel...toz tak to konci, kdyz nekdo pouziva temer digitalisticky vynalez, mozna pevne gradace budou v poradku...nebo mozna pevne gradace jsou jeste ze stare varky ;o)))
  • 0

#100 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 August 2008 - 12:33:43

Problémy se objevily u Fomabromu Variant 24x30 lesk, to samé akorát 18x24 - bez potíží. Zkouším něco předělat, odpoledne poreferuju.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních