Přejít na obsah


Fotka

Pravda o papírech FOMA


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
218 odpovědí na toto téma

Anketa: Máte-li parádní snímek, zvětšíte jej: (105 uživatel(ů) vložilo hlas)

Máte-li parádní snímek, zvětšíte jej:

  1. beze všeho na FOMU (75 hlasy [83.33%])

    Procento hlasů: 83.33%

  2. na FOMU či jiný, případ od případu (15 hlasy [16.67%])

    Procento hlasů: 16.67%

Hlasovat Návštěvníci nemohou hlasovat

#101 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 srpen 2008 - 12:38:34

no jestli se tam v těch tmavých polejvárnách papírů střídaj u pásu lidi, jako na každým jiným nezajímavým pracovním místě, tak potěš :roll:
peru tak, že někdy nechám papíry i do rána ve vodě...

dobře, dohodněme se na půl hodině, mám mechanickou minutku se zvonkem a konečně zprovozním tu pračku na papíry
  • 0

#102 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 srpen 2008 - 12:43:04

pred cca 2 týždňami mi prišli fomabromy 18*24, pevná gradácia..mäkká, normálna aj tvrdá, robil som zatial na mäkkú a normálnu a problémy aké spomínate som nemal ani s jedným papierom..


panove totiz pouzivaji multigrejdy, jestli jsem dobre rozumnel...toz tak to konci, kdyz nekdo pouziva temer digitalisticky vynalez, mozna pevne gradace budou v poradku...nebo mozna pevne gradace jsou jeste ze stare varky ;o)))


Digitalisticky, rikas...:lol: Jsem zvedav, co na to Mamiak.. :roll:
  • 0

#103 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 14 srpen 2008 - 13:08:39

pred cca 2 týždňami mi prišli fomabromy 18*24, pevná gradácia..mäkká, normálna aj tvrdá, robil som zatial na mäkkú a normálnu a problémy aké spomínate som nemal ani s jedným papierom..


panove totiz pouzivaji multigrejdy, jestli jsem dobre rozumnel...toz tak to konci, kdyz nekdo pouziva temer digitalisticky vynalez, mozna pevne gradace budou v poradku...nebo mozna pevne gradace jsou jeste ze stare varky ;o)))

No Gorgi asi takto. U pevne gradace jsem zaznamenal obdobne problemy. A zvetseniny naseho kolegy ve fotoskupine, ktery na nic jineho nez pevnou (normal) gradaci nedela, ty bych ti pral videt!
  • 0

#104 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 14 srpen 2008 - 15:24:10

pred cca 2 týždňami mi prišli fomabromy 18*24, pevná gradácia..mäkká, normálna aj tvrdá, robil som zatial na mäkkú a normálnu a problémy aké spomínate som nemal ani s jedným papierom..


panove totiz pouzivaji multigrejdy, jestli jsem dobre rozumnel...toz tak to konci, kdyz nekdo pouziva temer digitalisticky vynalez, mozna pevne gradace budou v poradku...nebo mozna pevne gradace jsou jeste ze stare varky ;o)))

No Gorgi asi takto. U pevne gradace jsem zaznamenal obdobne problemy. A zvetseniny naseho kolegy ve fotoskupine, ktery na nic jineho nez pevnou (normal) gradaci nedela, ty bych ti pral videt!


takze je to jeste horsi....samotne multigrejdy v nepouzitelnem stavu by mi nevadili...tak daleko jsem stejne nedospel...ale i prevne gradace...no myslim, ze jsi to vystihl pred par prispevky presne - ADOX to resi...

Je mi lito, ale asi to znamena pa, pa Fomo (snad krome GD-L a eventuelne nekdy planfilmu) bo na testovani zda nekdo nevyrobiil divne papiry proste cas nemam. jestli zaplatim o trochu vic ci min...mne uz nezabije.

Napadlo mne, neni na tom nekde cislo sarze ci tak neco?
  • 0

#105 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 14 srpen 2008 - 15:25:42

no ja u fomy urcite zustanu v podobe fomatonu. 532 a 542 je pro me dost tezko nahraditelny. Stejne tak jsem si hodne oblibil 131. Ale zbytek vidim na ten adox.
  • 0

#106 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 14 srpen 2008 - 16:26:25

Musím to zaklepat na dřevo, ale žádné problémy nepozoruji a to peru dlouho - když v noci skončím, nahážu to do vody a nechám tam do druhého dne až přijdu z práce, pak to jdu teprve věšet nebo napínat a zatím bez problémů.
  • 0

#107 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 14 srpen 2008 - 17:36:41

Posledního tři čtvrtě roku jsem dost zvětšoval na Fomabrom Variant (do knihy, na výstavy...) 30x40. Postupně jsem nakoupil tyto papíry asi za 8-10t korun (jinak řečeno - nejrůznější šarže). Některé byly prány disciplinovaně půl hodiny, některé hodinu a mnohé (nejméně polovina) se válely ve vodě nejméně 8 hodin (do rána po odpoledním a podvečerním zvětšování).
Nikdy jsem nic zlého nezaregistroval...
  • 0

#108 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 14 srpen 2008 - 17:47:46

..taky jsem nic nezaznamenal, dělám hlavně na fomabrom, teď na lesklý o normální gradaci 18x24 s číslem 013048/07 a vše v pořádku. Poznáte někdo z toho čísla kdy byl papír vyroben?
  • 0

#109 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 srpen 2008 - 18:04:17

novou várku jsem pral +- 45minut a bez jediného kazu. číslo 013848/15. krabice 50ks. Předtím jsem měl několik obálek po 10ks a ty byly v pohodě. Ale už minule, co jsem začal tuhle krabici, se mi tam objevilo několik poškozených papírů, ale svedl jsem to na sebe.

Acer & Pentaxista: taky jsem doposavad pral raději déle, během seance jsem papíry sušit nedával a vytahal to až na konci, takže ten první tam mohl být klidně i 8 hodin.
  • 0

#110 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 18 srpen 2008 - 13:43:35

jak je vidno, konečně nejsem sám voják v poli. ne že bych to přál i jiným, to v žádném případě!
takové ty jemné vrypy v želatině, které vidíš když je mokrá, by měly po uschnutí zmizet. nic to nemění ale na tom, že letošní polev (alespoň tedy jarní várka) se prostě nepovedl. Nechci malovat čerta na zeď, ale dost pochybuju, že by se to mělo nějak rapidně zlepšit. holt doba je zlá a lepší to nebude. stříbra čím dál míň a ani ta želatina už není taková jaká by měla být.

od fomy už používám jen z dřívějška nasyslené fomatony (131,532,542) a netrpělivě vyhlížím adox mcc. fomabromy dojedu zásoby a končím s nimi!


no to mě poser. Tak přece nejsem sám. Přesně takové kazy mám taky!
Nejdřív se myslel, že si za to můžu sám, protože si papíry řežu z role. Ale posledně jsem si dal sakra majzla a řezal jsem jak v rukavičkách a stejně to tam bylo!

Upřímně, pěkně mě to sere, protože jsem dělal fotky, který jsem chtěl mít jako archivní a případně na výstavu...

Budete to nějak reklamovat? Já mám ještě 2/3 role, která mě stála skoro 3 tis. a představa, že na ní mám dělat svoje nej fotky a "ztratit" tak desitky hodin času mě dost deprimuje...
  • 0

#111 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 18 srpen 2008 - 15:01:50

jak je vidno, konečně nejsem sám voják v poli. ne že bych to přál i jiným, to v žádném případě!
takové ty jemné vrypy v želatině, které vidíš když je mokrá, by měly po uschnutí zmizet. nic to nemění ale na tom, že letošní polev (alespoň tedy jarní várka) se prostě nepovedl. Nechci malovat čerta na zeď, ale dost pochybuju, že by se to mělo nějak rapidně zlepšit. holt doba je zlá a lepší to nebude. stříbra čím dál míň a ani ta želatina už není taková jaká by měla být.

od fomy už používám jen z dřívějška nasyslené fomatony (131,532,542) a netrpělivě vyhlížím adox mcc. fomabromy dojedu zásoby a končím s nimi!


no to mě poser. Tak přece nejsem sám. Přesně takové kazy mám taky!
Nejdřív se myslel, že si za to můžu sám, protože si papíry řežu z role. Ale posledně jsem si dal sakra majzla a řezal jsem jak v rukavičkách a stejně to tam bylo!

Upřímně, pěkně mě to sere, protože jsem dělal fotky, který jsem chtěl mít jako archivní a případně na výstavu...

Budete to nějak reklamovat? Já mám ještě 2/3 role, která mě stála skoro 3 tis. a představa, že na ní mám dělat svoje nej fotky a "ztratit" tak desitky hodin času mě dost deprimuje...


kamrád už úspěšně reklamoval, trvalo to velmi dlouho, ale chovali se k němu slušně, reklamaci uznali a dostal papíry z dobré várky

přemýšlím, jestli není nějaká cesta jak utvrdit želatinu už během procesu a chyby se zbavit
  • 0

#112 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 13 únor 2010 - 14:08:12

byl by někdo té dobroty a stručně mi vysvětlil rozdíl mezi
Fomatone MG x FomaBrom Variant III a FomaBrom Variant IV.?

nebo je to jenom v teplosti fomatonu a velvetu čtverky?
zajímá mne především rozdíl MG a Variant
  • 0

#113 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 únor 2010 - 15:40:49

Fomabrom - papíry (teda emulze) jsou bromostříbrné
Fomatone - chloro-bromostříbrná emulze.

Takže to prostě vypadá jinak. podložky a povrchy jsou pak další téma.
  • 0

#114 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 únor 2010 - 16:25:33

byl by někdo té dobroty a stručně mi vysvětlil rozdíl mezi
Fomatone MG x FomaBrom Variant III a FomaBrom Variant IV.?

nebo je to jenom v teplosti fomatonu a velvetu čtverky?
zajímá mne především rozdíl MG a Variant

Mrkni kdyžtak na Jendův test. Určitou představu z toho můžeš získat. Samozřejmě nejlepší je to ale vidět v reálu, vyčkej do srazu. :o
  • 0

#115 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 13 únor 2010 - 17:32:30

mě se jednalo především jestli MG=Variant nebo ne
  • 0

#116 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 13 únor 2010 - 17:40:07

mě se jednalo především jestli MG=Variant nebo ne

tož na obou mám něco udělané, tak se stav podívat, jestli jsi ve Zlíně :o
  • 0

#117 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 14 únor 2010 - 08:34:23

Rozdíl mezi Fomabrom Variat III a Fomabrom Variat IV je pouze ten, že u Fomabrom Variat IV lze jako bezpečné osvětlěví používat tmavě zelené. Vzhelem k této vlastnosti mají Fomabrom Variat IV trochu omezenou škálu. Informaci jsem získal od pána z Fomaobchodu v Praze a lze jí najít i v popisu na stránkách Fomy.
  • 0

#118 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 14 únor 2010 - 08:36:55

Teď koukám, že jsem blbě pochopil otázku :o ..... no nic, třeba i tahle informace trochu pomůže.
  • 0

#119 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 14 únor 2010 - 11:14:52

mě se jednalo především jestli MG=Variant nebo ne

Předně jsou oba multigradační. (proto MG nebo Variant)
Každý je jiný, jiná emulze (MG musíš svítit mnimálně 2X tak dlouho)
MG jsou teplejší (obsahují nějaká barviva nebo co.)
  • 0

#120 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 14 únor 2010 - 13:32:51

Rozdíl mezi Fomabrom Variat III a Fomabrom Variat IV je pouze ten, že u Fomabrom Variat IV lze jako bezpečné osvětlěví používat tmavě zelené. Vzhelem k této vlastnosti mají Fomabrom Variat IV trochu omezenou škálu. Informaci jsem získal od pána z Fomaobchodu v Praze a lze jí najít i v popisu na stránkách Fomy.

tak tohle je ale velmi důležitá informace, to bych se pak se světle zeleným divil...
dík

btw. tome dorazila ta pošta?
  • 0

#121 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 15 únor 2010 - 15:10:50

Ještě mi to nedalo, tak jsem se podíval na tu barvu bezpečného osvětlení a materiály Fomy uvádí toto: FOMABROM VARIANT IV 123 se běžně zpracovává při žlutohnědém, žlutozeleném, červeném nebo oranžovém ochranném osvětlení s filltry.
Takže i to světle zelené by mohlo projít, ale jako vždy, je třeba to otestovat.
  • 0

#122 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 15 únor 2010 - 15:18:08

A kde je napsané, jestli je to variant III nebo IV? Já doma krabičku velvetových fomabromů mám, jenže jsem teď v Brně(takže to nemohu zkoumat), jsem s nimi spokojen, nepřipadne mi, že by měly horší stupnici. Podle informací na stránkách fomy se jako velvet dělá III i IV, variant IV má být navích chlorobromostříbrný, takže nevěřím, že by měl méně odstínů šedi?
  • 0

#123 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 únor 2010 - 15:29:12

ještě mi říkal pan krejčí, že potřebujou (fomabromy variant IV.) o půl minuty delší dobu ve vývojce pro dobré zčernání
osobně jsme žádné testy nedělal, poněvadž v misce to "chodí" pokaždý jinak dle teploty vývojky ředění atd.
  • 0

#124 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 20 únor 2010 - 18:19:38

FOMATONE MG Clas 542 II chamois. Dnes jsem dostal odvahu a vyzkoušel naostro. Po zkušenostech se 131 a 132 jem čekal příjemný papír, ale, že je to naprostá bomba to ne. Kdo na ně nedělal tak udělal velkou chybu :) Parádní papír s odstínem do příjemné teplé hnědé s hodně bohatou škálou polotónů. Povrch je matný, ale zatím schne a brilatnost nestrácí jako např. u 111. Mám z toho radost a stává se ze mě vlastenec :cry: Doufám, že už žádné změny u tohoto papíru nenastanou a mohu vesele pokračovat v sérii rozdělaného tématu.
  • 0

#125 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 6 duben 2010 - 15:50:33

Dělá někdo s Fomatone 542 II Papír je to skvělý, to si dovolím tvrdit stále, ale v rámci vážené vývojky mi jednou vylezli snímky do červena a teď v rámci jedné krabice do zelena. Vzhledem k tomu, že to má být pokračování série jsem z toho trochu v rozpacích.

Má někdo podobný problém s kupovanou vývojkou? Že jednou vyleze tak a podruhé jinak?

P.S. S chemií se namažu, tak může být problém i u mě. Používám např. starý uhličitan a první vývojka zda byla se starého, nového nebo mix netuším. Právě mě zajímá zda se Vám to stalo i u konfekce, kde by mělo být stále stejné.
  • 0

#126 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 6 duben 2010 - 15:54:01

Dělá někdo s Fomatone 542 II Papír je to skvělý, to si dovolím tvrdit stále, ale v rámci vážené vývojky mi jednou vylezli snímky do červena a teď v rámci jedné krabice do zelena. Vzhledem k tomu, že to má být pokračování série jsem z toho trochu v rozpacích.

Má někdo podobný problém s kupovanou vývojkou? Že jednou vyleze tak a podruhé jinak?

P.S. S chemií se namažu, tak může být problém i u mě. Používám např. starý uhličitan a první vývojka zda byla se starého, nového nebo mix netuším. Právě mě zajímá zda se Vám to stalo i u konfekce, kde by mělo být stále stejné.

to je spíš problém čerstvosti vývojky, někde se to tady už řešilo....
  • 0

#127 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 6 duben 2010 - 16:06:39

Dělá někdo s Fomatone 542 II Papír je to skvělý, to si dovolím tvrdit stále, ale v rámci vážené vývojky mi jednou vylezli snímky do červena a teď v rámci jedné krabice do zelena. Vzhledem k tomu, že to má být pokračování série jsem z toho trochu v rozpacích.

Má někdo podobný problém s kupovanou vývojkou? Že jednou vyleze tak a podruhé jinak?

P.S. S chemií se namažu, tak může být problém i u mě. Používám např. starý uhličitan a první vývojka zda byla se starého, nového nebo mix netuším. Právě mě zajímá zda se Vám to stalo i u konfekce, kde by mělo být stále stejné.

to je spíš problém čerstvosti vývojky, někde se to tady už řešilo....


V něděli namícháno (koncentrát) a dnes rozděláno. Od prvního snímku zelená :) Jestli je průser u mě tím lépe. Aspoň nebudu mít duhovou kolekci když udělám standart :D :D Původní načervenalá se mi líbila více a najednou toto :)

P.S. Jinak na papíry jsem nezanevřel. Moc hezky se mi s nimi pracuje. Nehraje se díky nižší citlivosti na vteřiny a to mám rád.
  • 0

#128 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 17 duben 2010 - 18:35:16

Jsem sám, nebo už se to někomu stalo?
Fomabrom Variant 111 - nějaký hnědý flek, jen jedna fotka z pěti, u všech postup stejný: Foma GD-L, přerušení vodou, TF-2, zase voda na předpírání.
Nicméně je to pěkná barvička, kdyby to tak chtělo být v celé ploše, nezlobil bych se, hezčí než Fomatone :?:

Vložený obrázek
  • 0

#129 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 17 duben 2010 - 18:39:08

Blbě přerušené tou vodou - tohle se mi stalo, když jsem si v ustalovači ohňápal papír rukama od vývojky. Akorát to mělo tvar prstů.
  • 0

#130 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 17 duben 2010 - 20:52:52

V té přeruš. vodě je to víc jak půl minuty a s neustálým překlápěním misky, stejně tak jako papíry předtím a potom, na kterých žádný flek není. Na papíře je fleků více, tento je nejvíc markantní. Pracuji s pinzetami a z každé lázně nechám papír dobře okapat, než jej dám do další. To bych tedy možná vyloučil.
  • 0

#131 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 17 duben 2010 - 20:54:39

V té přeruš. vodě je to víc jak půl minuty a s neustálým překlápěním misky, stejně tak jako papíry předtím a potom, na kterých žádný flek není. Na papíře je fleků více, tento je nejvíc markantní. Pracuji s pinzetami a z každé lázně nechám papír dobře okapat, než jej dám do další. To bych tedy možná vyloučil.


Pak je tu ještě náš oblíbený jev: U Fomy zase někdo něco posral :?:
  • 0

#132 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 17 duben 2010 - 21:12:41

vanourek
Také si myslím, že zůstala residua vývojky = nedostatečně přerušeno + nedostatečně ustáleno... V jakém množství ustalovače jste ustaloval? "Nevylézal" papír z lázně?
P.S. Přerušovač (obvykle cca 2% kyselina citrónová) měním relativně často - zvl. u barytů.
Ustalovač, který používáte, neznám (kapacita?).
  • 0

#133 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 17 duben 2010 - 21:18:18

Ustalovače 2 litry v misce 30x40, je to zásaditý ustalovač, kapacitu neodhadnu, vždy ho postupně regeneruji. Flek je cca uprostřed celé fotky (přiložený sken je jen výřez), tak bych to na vylézání z lázně neviděl, já si to hlídám, jsem pečlivý :?:) Přerušuji pouze vodou, jelikož chci mít celý proces zásaditý, vodu měním po každých 2 až 4 papírech.
Kažopádně děkuji za rady. Kupodivu, jak jsem psal, to udělal prostě jen jeden papír v sérii, ostatní před ním i po něm, i jiný druh papíru (542) jsou naprosto v pořádku, v tuto dobu už jsou i suché.
  • 0

#134 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2010 - 21:18:29

Je ta fotka jako poslední z té sady?
Různé fleky se mi objevovaly dřív taky. Do doby, než jsem se vykašlal na používání přerušovadla. Fotky z GD-L po okapání valím rovnou do TF-2. Poradil Bzencak.
  • 0

#135 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 17 duben 2010 - 21:21:22

Nene, je tak cca z prostředka seance. Já bych to taky valil rovnou do TF-2 ale nechci si ustalovač špinit, navíc jak jsem psal, přerušuji pouze vodou, kterou co chvilu měním.
  • 0

#136 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 17 duben 2010 - 21:23:37

vanourek
Také si myslím, že zůstala residua vývojky = nedostatečně přerušeno + nedostatečně ustáleno... V jakém množství ustalovače jste ustaloval? "Nevylézal" papír z lázně?
P.S. Přerušovač (obvykle cca 2% kyselina citrónová) měním relativně často - zvl. u barytů.
Ustalovač, který používáte, neznám (kapacita?).


Ten TF-2 je alkalický, což je samo o sobě při nedostatečném vyprání vývojky ("přerušení vodou") recept na pohromu - ty zbytky jsou v něm pěkně aktivní a dělají si, co se jim zlíbí.
  • 0

#137 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2010 - 21:45:34

Nene, je tak cca z prostředka seance. Já bych to taky valil rovnou do TF-2 ale nechci si ustalovač špinit, navíc jak jsem psal, přerušuji pouze vodou, kterou co chvilu měním.

JO, já taky přerušoval vodou. A právě od doby, co nepřerušuju, problém není. Jo, TF-2 se trochu zabordelí, ale žádná pohroma. :?:
  • 0

#138 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 17 duben 2010 - 22:36:30

Nene, je tak cca z prostředka seance. Já bych to taky valil rovnou do TF-2 ale nechci si ustalovač špinit, navíc jak jsem psal, přerušuji pouze vodou, kterou co chvilu měním.

Tak přerušuj vyčerpaným TF-2, tak jak to napsal Standa v Temnkomornickém občasníku. Chlapi... vice čtěte a nemyslete furt na ty baby. :?:
  • 0

#139 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2010 - 22:52:55

odjakživa se říká, že přerušování je škodlivé :?:
  • 0

#140 PavelS

PavelS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 červenec 2010 - 19:08:37

Mam problém, nedaří se mi dostat fotka na FB Varinat asi proto, že je z dost málo kontrastního negativu (Fomapan 200). Myslel jsem si, že to neni tak hrozný, když je kresba všude, ale nejde to ani přes filtr 5. Jeví se, že dvojitej osvit ani vykrejvání problém nevyřeší. Tak mě napadlo to vykoupat v nějakej kontrastněji pracujícící vývojce. Bohužel mam k dispozici pouze LQN, tak mě napadlo změnit třeba její teplotu nebo změnit koncentraci. Je možný, že to pomůže? Teplotu a koncentraci zvíšit nebo snížit? Nemam moc zkušeností...
  • 0

#141 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 2 červenec 2010 - 20:51:55

Zvys koncentraci, zakladne se to tusim redi 1:7 tak to zred treba 1:4 a ze zacatku hodne pohybuj papirem, az ti nabehnou stiny tak pohybovat prestan a jen nech dojet svetla, na nejake ohrivani se asi vyprdni, to by se tezko udrzovala teplota a vysledky pri zkouskach by nebyly konstatni...
Ale to musi byt nejaky hodne spatny negativ kdyz ani pres petku filtr to neni aspon prijatelne kontrastni...
  • 0

#142 PavelS

PavelS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 červenec 2010 - 15:06:38

Zvys koncentraci, zakladne se to tusim redi 1:7 tak to zred treba 1:4 a ze zacatku hodne pohybuj papirem, az ti nabehnou stiny tak pohybovat prestan a jen nech dojet svetla, na nejake ohrivani se asi vyprdni, to by se tezko udrzovala teplota a vysledky pri zkouskach by nebyly konstatni...
Ale to musi byt nejaky hodne spatny negativ kdyz ani pres petku filtr to neni aspon prijatelne kontrastni...


Já nevim no, mě ten negativ tak špatnej nepřijde, ale asi je.
Jo mam to teď 1:7, mam tu ještě jednu lahvinku LQN, tak to zkusím.
Přes tu pětku filtr, ne že by to nebylo přijatelně kontrastní, ale je to málo kontrastní. Dalo by se na to koukat, ale já potřebuju tak nějak průměrnej kontrast jako mam na ostatních fotkách co k ní mam do sady.

Díky za radu.

Ještě jedna věc. Ta fotka je focená ve stínu a velká její část obsahuje tmavší šedě a právě já bych potřeboval tyhle tmavý šedě rozčlenit na více kontrastnejších polotónů, než se mi to podařilo. Zatím mam tu fotku takovou... neni na ní ani čistě bílá ani úplně černá a ty tmavošedý místa, ikdyž je kresba všude, jsou hodně málo kontrastní. Nevim, jestli je to pochopitelný z toho jak to popisuju... :/
  • 0

#143 PavelS

PavelS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 červenec 2010 - 12:29:11

Zvys koncentraci, zakladne se to tusim redi 1:7 tak to zred treba 1:4 a ze zacatku hodne pohybuj papirem, az ti nabehnou stiny tak pohybovat prestan a jen nech dojet svetla, na nejake ohrivani se asi vyprdni, to by se tezko udrzovala teplota a vysledky pri zkouskach by nebyly konstatni...
Ale to musi byt nejaky hodne spatny negativ kdyz ani pres petku filtr to neni aspon prijatelne kontrastni...


Pomohlo to, díky!
  • 0

#144 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 5 srpen 2010 - 10:47:33

Možná jsem jenom trochu ňouma, ale nezdá se vám, že jsou nové Fomabromy Variant náchylnější na mechanické poškození emulze v mokrém stavu? Když si prohlížím dnešní (a včerejší) fotky, tak na každé druhé, třetí je nějaká dírka či rýžka a naexponovaný prach to není (v ustalovači tam nic nebylo, poznám prach). Jediné, co mě napadá, je teplá prací voda, holt ve tři ráno už jsem trochu pomalejší; ale že by až tak změkla, potvora?? Měl jsem s tím potíže už minule a předminule, ale sváděl jsem to na svou neopatrnost, navíc to byly "nástřely", kdežto teď sada "Best of" koš :lol: :lol:

JKCZ se někde zmiňoval o jakýchsi nepravostech u nové várky papírů v souvislosti s tónováním???


Mě se včera stalo v Fomabromem N111 něco podobného, vyvolán v Fomatolu PW, kyselý ustalovač, po cca 2 hodinách praní jsem zjistil, že je prací voda poněkud černá - šáhl jsem velmi zlehka na fotku a celou emulzi plošně setřel. Bylo to načaté balení 30x40, předchozí fotky ze stejného balení to neudělaly, ale všechny 4 ze včerejška jsou na koš a předělání. Nemáte někdo tucha, čím by to mohlo bejt? Cvaknul jsem to tikitalem, večer hodím fotku. Peru ve stojaté vodě, tak max 30 °C , bez žádných chemikálií ani smáčedel.
  • 0

#145 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 5 srpen 2010 - 10:52:59

...

Mě se včera stalo v Fomabromem N111 něco podobného, vyvolán v Fomatolu PW, kyselý ustalovač, po cca 2 hodinách praní jsem zjistil, že je prací voda poněkud černá - šáhl jsem velmi zlehka na fotku a celou emulzi plošně setřel. Bylo to načaté balení 30x40, předchozí fotky ze stejného balení to neudělaly, ale všechny 4 ze včerejška jsou na koš a předělání. Nemáte někdo tucha, čím by to mohlo bejt? Cvaknul jsem to tikitalem, večer hodím fotku. Peru ve stojaté vodě, tak max 30 °C , bez žádných chemikálií ani smáčedel.


Příliš dlouhé praní, ale že by emulze začala plavat už po dvou hodinách? Mysím, že té mojí to trvalo dýl :lol:.
  • 0

#146 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 5 srpen 2010 - 11:08:16

Příliš dlouhé praní, ale že by emulze začala plavat už po dvou hodinách? Mysím, že té mojí to trvalo dýl :D.


To bych neřekl, peru stále stejně - do rána. A nidky jsem nic podobnýho neviděl. Fomabromy mi nějak citlivý nepřijdou. To Fomaspeedy jsem poškrábal častěji.
  • 0

#147 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 5 srpen 2010 - 12:00:36

za co se ti výrobce zaručí máš v datašítu, do rána tam určitě není. fomabrom má půl hodiny.
  • 0

#148 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 5 srpen 2010 - 13:03:06

za co se ti výrobce zaručí máš v datašítu, do rána tam určitě není. fomabrom má půl hodiny.

taky jsem do toho koukal, bohužel v komoře nemám tekoucí vodu, tak mám několik lázní. vždycky emulze do rána bez problémů vydržela, proto mě překvapilo, když teď začala pouštět už po 2 hodinách.
  • 0

#149 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 5 srpen 2010 - 13:12:06

No ja používam Fomabrom Variant 111, 112 a vo vode ich nechávam aj 48 hodín keď sa mi nechce ich hneď prať.
A nikdy mi emulzia nezliezla.
  • 0

#150 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 5 srpen 2010 - 14:41:29

Taky se mi to stalo, ale bylo to snad az po dvou ci trech dnech ve vode...ktera uz byla lehce kontaminovana ustalovacem...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních