Přejít na obsah


Fotka

Zenith-80


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
77 odpovědí na toto téma

#51 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 2 July 2009 - 21:35:23

hmm.. tak jsem se seknul.. i ta ruska má ty vertikální pruhy (tochu jiné, ale dost podobné) a má K88, které podle mě kovovou závěrku vůbec neměly.
tak teď už fakt nevím, od čeho se to může odrážet.
ale co, to je celkem fuk. spíš by to chtělo vymyslet nějaké elegantní těsnění.
  • 0

#52 MR

MR

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationZpupná Lhota
Reputace: 283

Publikováno 3 July 2009 - 06:17:48

tím dotáčením by to mohlo být, tohle políčko jsem určitě dotáčel

poraďte, jak správně nastavit počítadlo, při zakládání filmu, abych dotáčet nemusel ?
taky mi to pak prodlužuje mezery mezi políčky

a ještě mám jeden problém, při focení drátěnou spoští, se to, zase někdy, sekne, už jsem vyměnil tu, kterou jsem koupil s Kijevem, za jinou, ale dělá to zas
  • 0

#53 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 July 2009 - 08:55:13

MR, máme koukám podobné problémy :)

Já mám také tu lesklou kovovou závěrku. Objevilo se mi to při testování nové kazety. Asi tam někudy jde světlo a odráží se od té závěrky na film - to by vysvětlovalo to zvlnění a polohu.

Při focení drátěnou spouští se mi objevilo několik neexponovaných políček, zcela náhodně.

Jinak to převíjení je prevít - kazeta musí jít zlehka. Převíjí se takovým upilovaným ozubeným kolečkem, které se díky této konstrukční zvláštnosti na konci ozubení trochu ojede. Když se potká kazeta jdoucí ztuha s případně opotřebovaným ozubením a opotřebované ozubení kolečka ve foťáku, může to převíjet s překryvem.

Pro správný začátek se na kazetě musí nastavit jednička počítadla a pak točit film podle okénka až na jedničku na papíru. Zvláštní je, že pak v kontrolním okénku svítí červená. Takže se musí nasadit kazeta na natažený foťák.
  • 0

#54 MR

MR

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationZpupná Lhota
Reputace: 283

Publikováno 3 July 2009 - 09:42:16

dík, zkusím :D
taky přemýšlím, že černou páskou olepím spoj mezi kazetou a tělem, protože když mi tam teče na povedeném záběru, tak to by mě piclo

on Kiev fotí, když fotí, podle mého dost pěkně, ale už jsem přemýšlel i o tom se ho zbavit, protože má na rozdíl od P-sixe a flexarety, co mám doma taky, hodně much, ten můj, když jsme ho kopil , tak zahájil tím, že nešla závěrka na delších časech, a teď zase teče :)
  • 0

#55 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 July 2009 - 11:04:52

Já mám čtyři kazety. Zkoušel jsem dvě: jedna šla ztuha, na druhé tyto efekty. Takže mi zbývají další dvě, kde jedna nejde zavřít (to snad půjde opravit - nejde otočit na doraz ten zajišťovací trn) a čtvrtou mi manželka někam uklidila, takže ji musím najít :)

Pokud bych oblepil kazetu, zbavil bych se možnosti změny objektivu na nataženém foťáku, protože u mého modelu to nejde.
  • 0

#56 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 July 2009 - 12:13:36

hyppnogen: ano ja vim, ze mam (ja Jan Mlcoch) kiev 80 a ze mi tam tece, obcas to zamerne vyvolavam, vtsinou se to snazim lehce eliminovat....btw. potesi to, kdyz o cloveku nekde pekne mluvej..:roll:)))))
mr: ja nejdriv nastavim filma pak na pocitadlo jednicku... jo a vychazi mi mezery dobre a dokonce tak, ze mam policek standardne pohotove 13...
  • 0

#57 MR

MR

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationZpupná Lhota
Reputace: 283

Publikováno 3 July 2009 - 12:21:58

dík, zkusím to, chce to asi nějaký čas na vychytání všech těch záludností
  • 0

#58 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 July 2009 - 12:43:12

Mmchdm. v čem by měla být plátěná závěrka lepší, než ta kovová, pominu-li světlý povrch? Je lehčí? Slyšel jsem totiž o přestavbách, ale to by mi za to asi nestálo....
  • 0

#59 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 3 July 2009 - 14:32:55

stoura: jaj :D tak to je haluz
btw. diky tobe jsem se dostal ke crossu a nakonec i ke kievu :roll:

jimmi: ona ta kovova zaverka ma podle me zase jednu vyhodu. ruku do ohne bych za to nedal, ale rekl bych, ze oproti platene (horlave) zaverce ustoji to, kdyz fotis (na stativu) neco proti slunci a zapomenes hned natahnout zaverku = vyklopit zrdcadlo.
oteccasu onehda psal, ze se mu uz takhle povedly propalit snad 2 zaverky na P6.
  • 0

#60 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 4 July 2009 - 13:22:23

...si myslím, že plátěná by mohla být tižší a taková kultivovanější, ale jak píšete, jde propálit. Mám taky kovovou, a taky mi funí světlo přez ní, bo nedovírá. Taky mi funělo do kazet, to ale díky nějakému dobrákovi, který se do nich asi snažil dostat šroubováken, protože nevěděl jak se otvírají. Tak ty škvíry přelepuju páskou a je to dobrý.
  • 0

#61 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 July 2009 - 06:14:11

hypnac: no aspn jednoho...:D
jinka hadrovka ma jeste jednu nevyhodu... mnohem snaze zamrza...
  • 0

#62 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 July 2009 - 08:37:04

MR, mám další stopu. Co takhle odraz od spodku pozdě sklopeného zrcátka....? Ještě to musím prověřit, ale zase jedna fotka na filmu má tyhle záhadné třásně, ale tentokrát tam je místo fotky jenom podivná šmouha.
  • 0

#63 MR

MR

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationZpupná Lhota
Reputace: 283

Publikováno 16 July 2009 - 09:23:46

nevím, ale i to je možné, zatím jsem s ním nefotil, takže žádný posun
  • 0

#64 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 July 2009 - 09:36:31

Já teď vyndal jeden film. Všechny fotky byly perfektní a čisté, kromě jedné, kde byl obraz proměněn v jakousi šikmou šmouhu a právě přes ní byl ten vroubkovaný závoj. Podívám se na zrcátko zespodu, jestli to má podobnou strukturu.
Jinak jedna zkažená fotka z dvanácti je u mě silný posun k lepšímu :)
  • 0

#65 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 July 2009 - 13:56:45

Tak jsem provedl následující důkladný pokus:
Sundal jsem kazetu. Nasadil jsem objektiv 120 mm, u kterého jsem jev pozoroval. Natáhl jsem závěrku, zmáčknul na B a držel závěrku otevřenou. Pozoroval jsem zezadu cesty světla.

Výsledek:
Pokud se vedle hlavního motivu (mimo zorné pole snímku!) objeví světelný zdroj, světlo z něj projde objektivem a dopadne na vnitřní boční stěnu aparátu. Ta není zcela matná (na rozdíl od dna, které je vybaveno matným sametem). Je opatřená svislým vroubkováním. A to je asi ten obrazec, který se pak od této stěny jako lichoběžník odrazí do roviny filmu (viz snímek od MR, nutno ještě vzít v úvahu obrácenou polohu filmu v kazetě).

Docela to koresponduje s tím, že na Kievy 80 staršího provedení se dělaly polepy vnitřku (někde jsem to našel na netu, ale už nevím kde). Navíc objektiv je novější konstrukce, již na Kiev 88. To by i vysvětlovalo, proč to se starým objektivem Vega nedělá - asi s tím konstruktéři nějak počítali.
  • 0

#66 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 July 2009 - 15:17:37

jimmi a kdyz fotis... dorovnavas filmy klickou podle cisel v pruhledu??? ja sazim furt na tohle, cimze dojde k odtazeni kazety od tela, blikne tam svetlo a odrazi se od zaverky....kdyby to melo bejt od vroubkovani v tele, tak jsou ty cary totiz rovny a ne vlnovky, jako jsou mozne odrazem ze zaverky...
  • 0

#67 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 July 2009 - 16:04:51

Ty máš ale 88mičku, ne?
Občas dorovnání provádím, ale pozorovatelný vliv to nemá. Nehledě na to, že odtažení kazety by se dělo při každé manipulaci.
Nicméně experiment se světlem jsem provedl důkladně a tvar toho obrazce přesně odpovídá (zkus si obrázek od MR otočit vzhůru nohama). Ty vlnovky spíše vznikají zkreslením odražených paprsků od ne zcela rovné plochy bočnic.
Pokud by světlo vnikalo dovnitř škvírou u kazety, bylo by více rozptýlené a nikdy by obrazec nebyl tak zřetelný..
  • 0

#68 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 July 2009 - 17:14:46

mam kiev 80, sklo pouzivam jen mir 65/3,5. Do protisvetla fotim pomerne casto at uz luminografii, pri atelierovym sviceni , nebo i venku. tak se mi to bezne nestava a kdyz se tady o tom zaclo bavit, tak jsem is uvedomil, ze to bylo jen u nekolika filmu, kde jsem dorovnaval na cisla, protoze jsem na pocitadle zapomel natocit jednicku do protismeru... ohledne kazde manipulace trochu nesouhlaism z toho duvodu, ze na tu klicku musis tlacit pomerne velkou silou a vznika tak torzni sila, ktera ti je schopna vytahnout hacky, jedna se o desetiny milimetru, ale i to staci...
jo a kdyz nedorovnavam, tak film mi vychazi na 13 krasne oddelenych snimku..
  • 0

#69 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 July 2009 - 18:03:19

Tu pětašedesátku mám taky. Sice mi už rok leží rozebraná na piáně :wink: , ale stačil jsem s ní nafotit dva filmy a neobjevilo se to ani jednou. I proto se kloním ke kombinaci objektiv - boční světlo.

Koneckonců můj pokus je snadno opakovatelný. Udělej to dle mého popisu v místnosti a namiř objektiv třeba vedle okna. Schválně, co to udělá.
  • 0

#70 MR

MR

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationZpupná Lhota
Reputace: 283

Publikováno 21 July 2009 - 19:02:31

vyndal jsem dneska matnici (na Kievu 80), protože pod ní bylo nějaké smetí, a teď nevím jak přesně ji dát zpět, jsou tam totiž titěrné plastové podložky tvaru L, které nevím jak patří, máte někdo zkušenost, jak na to ?
  • 0

#71 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 July 2009 - 20:07:38

mr: zapoj mozek a pinzetu, uvidis, ze je to logicky... mel jsem to pred mesicem sundany pred svatbou komplet a znovumontaz trvala 10 minut jen honeni podlozek, nicmene ostrost se nehnula..... L malym zoubkem dolu...

jimmy: dej an zadni stenu pauzak a digitalni to a zasli sem...
  • 0

#72 MR

MR

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationZpupná Lhota
Reputace: 283

Publikováno 21 July 2009 - 20:39:45

:wink: ano. to jsem tušil, a spodní deska rastrem nahoru, doufám
  • 0

#73 MR

MR

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationZpupná Lhota
Reputace: 283

Publikováno 21 July 2009 - 20:43:36

btw jsem narazil na tohle
http://www.korex.net...pic.php?p=24388
http://artscape.pl/kiev80/
  • 0

#74 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 21 July 2009 - 21:04:00

Na Araxu jsem našel matné polepy pro kievy, uvažuju, že si to koupím. A taky koupím asi tu novější matnici s klínem (pro k88) a ještě tu hasselblad šachtu s lepší (krytou) lupou. Vše by to mělo vyjít i s poštovným na nějakých 1500,- ..tak budu muset ještě chvíli šetřit.
Pokud by pak někdo něco taky chtěl, tak mu to přiberu, aby se ušetřilo na poštovném.

Btw. máte někdo s těmihle produkty, které zamýšlím koupit, nějaké zkušenosti?

Jo a ještě k té matnici.. tam mají být nějaké L-podložky? já je tam právě při koupi neměl a ostřilo to blbě, tak jsem to posílal p.Vítkovi a on to vyřešil tím, že matnici podložil sklem tak, aby to sedělo.
Ale přesto pořád to ostření není upe ok. Při zaostření objektivu na nekonečno pozoruju, že v dolní polovině matnice je obraz neostřejší než v horní, čili, když chci ostřit přesněji, tak musím skrž tu lupu umět spíš na tu hornější půlku.

Jo a jak to máte u kieva s přesností výsledného záběru ve vztahu k tomu, co jak jste komponovali na matnici? Spodek mám asi přesně a vrch mi ujíždí tak, že ve výsledku je na fotce zabráno zhora (mnohem) víc. (oproti crop rozdílům třeba P6)
  • 0

#75 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 July 2009 - 16:08:36

Na ty polepy je to tam dost natěsno. Běhá tam zrcátko a nedovedu si představit, jak by se tam vešly....
  • 0

#76 VanThomas

VanThomas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 February 2024 - 09:49:50

Ahoj vespolek,

oživím stařičké téma icon_razz.gif

Jeden celkem zachovalý Zenith se mi dostal do tlap. Fotí docela hezky, závěrka cvaká na všech časech, tak zkouším shrnout a zeptat se, co dělat, aby to chvíli vydrželo...

Je celkem jasné co určitě (ne)dělat, to jsem nasál z návodu i tady:

- Čas měnit jen s nataženou závěrkou.

- Objektiv sundavat jen s nenataženou závěrkou a úplně otevřenou clonou.

- Nesmí se spustit závěrka, pokud není nastavený čas - tedy je volič časů "vytažený"

K tomu se asi dá přidat, že čas by se měl měnit jen otáčením doprava, tak jako natažení. To sice v návodu nepíšou, ale dost často se to objevuje. I kdyby to nebylo nutné, tak proč ne, není nijak nutné točit s tím obráceně...

Co se naopak neobjevuje a v návodu je zmíněno jen jako doporučení, je natažení jedním plynulým tahem. Asi to taky není úplně nutné, ale celkem se dá chápat, že je to lepší, než to popotahovat na třikrát...

No a teď ty dotazyicon_razz.gif

Opět v návodu doporučují natáhnou závěrku ihned po každé fotce. Zároveň se tam ale píše, že pokud foťák "nějakou" dobu nechci používat, mám závěrku uvolnit. Dotaz tedy je, co je nějakou dobu? 

Pár dní asi vadit nebude, ale co když nic nevyfotím třeba měsíc? Je lepší  to nechat natažené, nebo uvolněné?

Druhý dotaz je, jestli někdo zkušeným okem pozná, kudy tam drobátko sákne. Spáchal jsem pár rychlých fotek a je vidět šmouha vpravo nahoře u všech. 

https://eu.zonerama..../Album/11040540

Tipnul bych kolem planžety, což by mohlo být řešitelné, Číňan prodává sadu nových sametek na hasselblad, což by asi mělo sedět i na bolševika...

Přiložený soubor  zenith80.jpg   65.59K   1 Počet stažení


  • 0

#77 sroub

sroub

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 9

Publikováno 11 February 2024 - 10:42:41

Ahoj,
mám Kiev 80, což je vlastně to samý, s jinym jménem. To natahování uzávěrky hned po fotce, platí když hned fotíš dál. Po natažení závěrky se sklopí zrcátko, a zakryje závěrku. Je to nejspíš proto, že některý modely mají plátěnou závěrku, a pokud si i nechtěně namíříš objektiv do slunce, vypálí to do ní díru. Ostatně, i ta kovová by to asi delší dobu nevydržela.
Jinak co dělat a nedělat s Kievem, je hezky shrnuté tady: https://kievaholic.c...osanddonts.html


  • 1

#78 VanThomas

VanThomas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 February 2024 - 11:24:40

Jo dík za ujištění, to dává smysl.

Na ten základní Industar 80 jsem si spáchal krytku, to taky může pomoct nešikovným rukámicon_razz.gif

Jde samozřejmě použít, jen pokud tam není našroubovaný vnitřní držák na filtry...

Přiložený soubor  zanith_krytka.jpg   24.42K   1 Počet stažení

Přiložený soubor  objektiv_krytka.zip   86.29K   4 Počet stažení


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních