Přejít na obsah


Fotka

Prosím o radu - kde jsem udělal chybu?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 Nikec

Nikec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 prosinec 2007 - 08:32:59

Ahoj zkušenější kolegové,

měl bych na vás dotaz. Fotil jsem v blbých světelných podmínkách na Ilford Delta 3200, film vyvolal (stock ID11) a po celé jeho délce jsou pruhy (viz. přiložené foto č. 1) a horní část filmu je evidentně tmavší než spodní - zase po celé délce. Aby toho nebylo málo, tak jedno políčko má ty pruhy jiné (viz. foto č. 2)

Fotím Nikonem F70 a vývojnici používám obyč Plastimatku - nikdy mi to zatím neudělalo a jsem z toho zmaten.

Dalo by se určit z vašich zkušeností, kde je chyba? Je to nějaký parazitní světlo v procesu?

Vložený obrázek

Vložený obrázek
  • 0

#2 milanulrich

milanulrich

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 prosinec 2007 - 08:44:36

100% to tvrdit nemuzu, ale rekl bych ze je to stejkanim stribra od perforace. preklapeni bylo? u ty ID11 pokud je starsi a nekolikrat pouzity, se usazuje stribro, a myslim ze to by mohl byt zrovna problem stejkajicich stribrnych usazenin. vyvojka byla cerstva?preklapeni bylo?:)))
  • 0

#3 Nikec

Nikec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 prosinec 2007 - 08:58:12

Vývojka byla nová .. max je možný, že jsem blbě vymyl láhev od staré a nějaké usazeniny tam byly, to už nevím ... ale možná máš pravdu, protože to jde přesně od perforace a kopíruje ji. Mám starou vývojnici co se s jejím středem rotuje a ano, motal jsem :)))

Děkuji Milane, myslím, že jsi na to kápl
  • 0

#4 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 prosinec 2007 - 09:10:47

Rotačnú vývojnicu preč, ja mám starého plastika, tiež som v ňom zo začiatku vyvolával a tiež to bolo na nič. vývojka sa tam zle mieša. Keď nevieš zohnať druhú postup je ľahký aj s rotačnou:
Vždy keď treba preklopiť (zvyčajne na začiatku každej minúty vyvolávania), PO TME otvor vývojnicu a špirálou pohýb hore-dole aby sa vývojka premiešala. Zas to zavri a minútu s tým nehýb až do ďalšieho preklápania. Ja tak vyvolávam zvitky. Alebo si proste zožeň preklápaciu plastimatku alebo JOBO.
Po naliatí vývojky ju treba hneď premiešať a riadne otrieskať tank o zem aby sa na filme nedržali bubliny. Pri ustalovaní tiež treba ustalovač miešať preklápaním.
  • 0

#5 Nikec

Nikec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 prosinec 2007 - 09:44:13

Lubo, díky .. to vše dělám .. rotuji, klepu, neboj, to zvládám .. nidky mi to zatím takový pruhy neudělalo, proto jsem nevěděl co to je a myslím, že Milan to popsal dobře.

Mám i jednu překlápěcí vývojnici na dvě kina, ale fakt jsem zatím neměl problém s touto rotační. Uvidím u dalšího vyvolávání a když tak pujde do šmelcu.

Robert
  • 0

#6 poly

poly

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 9

Publikováno 12 prosinec 2007 - 10:38:41

Hned do šmelcu, nenič si filmy a navíc, co kdybys něco solidního vyfotil? I to se občas stane!
Poly
  • 0

#7 NektarLektvar

NektarLektvar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 12 prosinec 2007 - 15:25:04

Jednou jsem si podobný proužky na filmu vyrobil nedokonalým ustálením. Po "přeustálení" v čerstvém ustalovači zmizely.
  • 0

#8 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 prosinec 2007 - 15:53:33

Používal jsem plastik docela dlouho na kino i na svitek. Nesetkal jsem se s podobným problémem ani s nehomogenitou vyvolání. Postupně jsem přešel na pohodlnější překlápěcí plastimatku. Také mě nahlodaly názory mnoha o nerovnoměrnosti vyvolání.
Mám jich několik a první skoro letěla z okna, neb jsem do ní nemohl dostat film. Posléze jsem zjistil, že existují (minimálně) dvě provedení cívek. Jedny jsou měkčí a do těch se mi nedaří dostat skoro žádný film ani se zastřiženými růžky. Do tvrdší cívky to jde poměrně bez problémů, u svitků růžky většinou ani nezastřihuji. Do starého plastiku šel film navinout ještě o něco snadněji. Než jsem zjistil, že existuje více provedení plastimatky, uvažoval jsem o úpravě cívky plastiku pro plastimatku.

Nezdá se mi, že chyba ve vyvolání by byla způsobena rotační vývojnicí. Vypadá to na nedostatečný pohyb ve vývojce (asi jedno jestli rotační nebo překlápěcí).

Starý plastik by možná mohl být výhodnější při potřebě co nejmenšího míšení vývojky při speciálních postupech vyvolávání. Přeci jen, opatrně se trnem cívky otočit nechá, ale překlopit opatrně nejde. Při běžném vyvolávání bych se držel spíše překlápění.
  • 0

#9 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 prosinec 2007 - 17:25:55

No já nevim, ale jak říká Nekvar, mohlo by to byt aji ustálením. Známý to měl na pár filmoch. Sem mu říkal, že v tom fomafixu nemá ustalovat víc než 10 filmů a on že tim to nebude. No a když zkusil čerstvý ustalovač, hnedka byly pruhy pryč. Tak potom ustaloval nekolik filmů znovu
  • 0

#10 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 12 prosinec 2007 - 17:30:48

Podle naprosté pravidelnosti těch pruhů to je něco, co jde od perforace, pravděpodobně opravdu nedokonalé míchání lázní ve vývojnici. Tu rotační jsem nikdy nepoužíval, ale mohlo by to být ní, prý se to v ní míchá mnohem hůře než v překlápěcí.
  • 0

#11 TomV

TomV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 prosinec 2007 - 11:22:11

Na vině je jednoznačně vývojnice, rotační pohyb nestačí dokonale promíchat vývojku. V místě perforace se vývojka promíchává intenzivněji což se projeví silnějším zčernáním vrstvy tzv. bromidovými pruhy.Další specialitou rotačních vývojnic je to že film ve středu vývojnice může být provolán méně než na okraji. Doporučuji pořídit překlápěcí vývojnici. T.V.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních