Přejít na obsah


Fotka

Dobrý zvětšovací objektiv na 6x4,5?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 17 prosinec 2007 - 23:08:01

Ahoj, potůznu se to řeší ve více vláknech a taky jsem kdysi četl, snad i tady, docela obsáhlý rozbor na toto téma, ale najít ho už nemohu.
Jaký objektiv byste doporučili pro zvětšování primárně z 6x4,5 a také z 6x6?
O ceně nemám sice přesnou představu, ale pokud by někde byl nějaký cenový skok, rád se nechám poučit. Předpokládám 2-3 tisíce
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 prosinec 2007 - 23:18:36

Něco je zde: http://www.temnakomo...ghlight=rodagon
http://www.temnakomo...ghlight=rodagon
  • 0

#3 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 17 prosinec 2007 - 23:34:43

Paráda, to jsem měl na mysli. Díky
  • 0

#4 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 17 prosinec 2007 - 23:53:23

zkus mrknout na el-nikkory. Nemaj u nás takový jméno jako rodagony, ale jsou výborný. Osobně mám používám jenom je (mám řadu 50+75+105). A to jsem dělal i na Componony S a apo rodagony. Přišlo mi, že nikkory maj ze všech nejlepší kontrast. A jak všichni víme, vyšší kontrast zvyšuje dojem ostrosti :)

Jestli chceš, tak jeden nikkor 105/5,6 by byl na prodej. je sice primárně určen na 6x9, ale menší formáty samozřejmě hravě zvládne :lol:
  • 0

#5 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 17 prosinec 2007 - 23:59:10

Děkuji, pokusím se zorientovat v nabídce a cenách :lol:
  • 0

#6 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 18 prosinec 2007 - 11:10:44

když blbě - moc nakombinuješ třeba takový kondenzorový světlo, určitý negativy, vodu, papíry a ještě to dorazíš kontrastnim vobjektivem... vyjde ti z toho docela hrůza. pověstný a vošidný byly v tomhle směru například jinak skvělej focotary vod lejtze...

dobrá a laciná volba pro 645 a 66 zvěčování by moh bejt třeba takovej rodenštok eurygon 60, což je podle všeho starší obchodní označení rodagonu wa a protože to nejni tak úplně známý, tak ho koupíš za pár šupů a máš to samý...
  • 0

#7 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 prosinec 2007 - 11:20:51

Válí se mně v komoře nevyužitá osumdesátka od Vivitaru, co jsem koupil se zvětšovákem, ještě jsem ji nezkoušel, ale prý je to nějaký Schneider nebo Rodenstock, protože Vivitar si pry svoje zvětšovací objektivy nedělal.
Každopádně je mi k ničemu, mám Rodagona a nevidím důvod ho za něco měnit :lol: Jestli chceš, můžu ten objektiv ozkoušet a případně ti ho za mírný groš přenechat. Hádám, že šunka to nebude, padesátka, co jsem s tím zvětšovákem taky dostal, se mi docela líbí :)
  • 0

#8 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 18 prosinec 2007 - 11:31:21

...jo a eště... přidávat kontrast de vždycky snáz než navopak... :lol:
  • 0

#9 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 18 prosinec 2007 - 14:22:09

sbriza: za kolik by zhruba byl ten Nikkor 105/5.6?
  • 0

#10 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 18 prosinec 2007 - 15:36:49

K2K, mám Anaret 4,5/80 S, tak bych si chtěl polepšit ...
  • 0

#11 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 18 prosinec 2007 - 16:37:22

sbriza: za kolik by zhruba byl ten Nikkor 105/5.6?


3 tis. Je jako novej z obchodu, i s krabičkou a návodem :lol:
  • 0

#12 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 prosinec 2007 - 17:59:36

K2K, mám Anaret 4,5/80 S, tak bych si chtěl polepšit ...


Jestli tě na něm něco neštve, skoro bych se na to vykašlal, mezi anaretama jsou prý dobré kousky. Já si s tím Rodagonem taky polepšoval z Anaretu - ne že by to nebyl rozdíl, ale zvětšovat se dá s obojím a pokud člověk moc nedělá 30x40 a víc, tak to ani nemá imho moc smysl. Já bych spíš uvalil prachy třeba za pořádné otestování a poznání nějakého filmu - to si myslím na fotkách bude vidět víc.
  • 0

#13 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 18 prosinec 2007 - 20:36:46

No tak neštve, protože nemám možnost srovnat :)
Mimochodem, ví někdo něco o Nikkoru 4/75?
  • 0

#14 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 19 prosinec 2007 - 07:23:39

No tak neštve, protože nemám možnost srovnat :)
Mimochodem, ví někdo něco o Nikkoru 4/75?


jo, vím, mám ho doma.
Je to špička. Měl jsem souběžně componona s 80 i rodagona 80/4. Ostatní jsem prodal a nechal si nikkora...
  • 0

#15 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 19 březen 2008 - 14:33:11

Mamyak se na tomhle vlákně zmiňuje o Rodenstocku Eurygonu, že je to vlastně Rodenstock WA. Tak se ptám jeho a dalších znalců. Když mi ke zvětšováku přibalili Rodenstock Eurygon 80, můžu počítat s tím, že mám vlastně Rodenstock WA 80 a tudíž můžu zvětšovat tínhle objektivem bez problémů formát negativu 6x9 ( a tudíž fotky 50x60 na záklanu) ???

To by bylo skvělé. :)

Díky předem za odpovědi, dobré černokomor světlo všem LUIGI
  • 0

#16 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 20 březen 2008 - 08:54:33

myslim, že je to tak, že při stejnym negativu a výtahu enlágru budeš mít větší zvětšení na desce. tim většim negativem si nejsem moc jistej - ale neni nad to to vyzkoušet :oops:
  • 0

#17 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 20 březen 2008 - 11:34:29

No, to já si taky nejsem jistej tím rozměrem negativu, ale odvozuju to z datashettu Rodenstocka, kde udávají ve všech tabulkách, že Rodagon 80 WA je pro formát 6x9 (kdežto obyčejná je 6x6) a dokonce udávají i lepší zvětšení - tuším 15x (kdežto u klasického jen 10x). Z toho možná usuzují i někteří kolegové, kdy jsem v jednom vlákně tuším četl, že WA objektiv je kvalitou blíže APO než normálu.
Ale ten Eurygon fakt neznám a zatím jsem nic bližšího nenašel.
Jinak je fakt, že praktické vyzkoušení asi napoví víc, a zatím jej nemám a jedu do Německa pro zvětšovák za týden :oops:
LUIGI
  • 0

#18 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 20 březen 2008 - 11:58:12

no to větší zvětšení u rodenštoka je spíš asi kvalitativní parametr toho skla - jako jak vykreslí než co vykreslí...

mmch pro co si jedeš :oops:
  • 0

#19 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 20 březen 2008 - 13:45:06

Jedu si pro Durst M805, BW, kondenzor. Potřebuji něco slušného na 6x9.
Slibuji si stabilitu, solidnost a tak. Tedy mám tochu vítr z toho, že s kondenzorem budu mít až moc velkou ostrost a tudíž honičku se zvětšením nečistot a také vím, že asi budu mít potíže, pokud budu chtít dvojí filtraci. To asi v šuplíku (který tam snad je) nepůjde, protože bych to rozhýbal). Druhou starost mám z toho, abych se časem nepřeveksloval na větší VF a litoval, že jsem si nepřitlačil na Durst 1200. Ale je to teď dost o penězích, kdeže jsou ty časy, kdy tady přítomní VF říkali, že za 10 litrů se sežene 1200 Durst. Teď jsou všechny na e-bay tak za 650 E. Ona i 805 není tak levná, jak bych před tím myslel.
Ale když to porovnám s tím, že ještě v této době může každý koupit novou M805 u Light_Q za bratru 120 tisíc !!!, tak to se myšlení rázem posune do jiné roviny. :oops:
Tak tolik Mamiaku, vím, že Ty máš zvěšovací lahůdku, ale já mám fotkomoru vysokou jen 140 cm (tedy od desky ke stropu) a ani ta 1200 by se mi tam nevešla.
Zdařec LUIGI
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních