Přejít na obsah


Fotka

světelné VF objektivy - váha a vůbec ...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 21 prosinec 2007 - 13:52:30

Dobrý den všem,včera jsem obdržel poštou po vydražení na Aukru z mého pohledu opravdu úchvatného Schneiderova Xenara 360/4,5 za 1500,-,samozřejmě bez závěrky.Clona klouže jak po másle,skla naprosto v cajku,no co mám povídat.Ovšem proč to píši .Že to bude urostlý kousek se dalo již z výchozích parametrů předpokládat.Ovšem že to bude až takové HOVADO jsem nečekal. Ta VĚC váží 2,2 kg,destička ,kterou k němu budu muset dodělat musí mít díru 11 cm.No prostě krása,konečně je ze mne velký kluk,sixe z 50 Flektogonem azi zapůjčím choti do kabelky.Je mi jasné,že je to spíše ateliérová záležitost / což mi nevadí naprosto,celkové pojetí konstrukce mého stroje i jeho využití je stejně směřováno tímto směrem/.Spíše by mne zajímalo,jak se s takovými světelnými skly vypořádavají někdy vcelku velmi odlehčeně vyhlížející cestovní komory.Dáváte na ně někdy něco takového ? Nebo jsou nejnovější skla celkově o mnoho lehčí ? Když např. vidím na netu řekl bych většinu podomácku zhotovených VF kamer ,jsem přesvědčen,že použité typy uchycení přední standardy ve vidlici a hlavně na koleji / kolejích/ nemůže zaručit s takovou krávou dostatečnou tuhost.Jsem fakt rád,že mám sklony věci trochu předimenzovávat. :-) A ještě jedna věc.Dá se někde z výrobního čísla zjistit datum výroby ? Moc děkuji za odpovědi.
  • 0

#2 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 prosinec 2007 - 14:34:54

ja mam ke 8x10 takove vyztuzne late, ktere zfixuji ram vytahu. Jsou orig. soucasti kamery a po jejich umisteni se baze pristroje chova, jako kdybych ji polozil na prkno. Kdyz pouziji Heliar stejnych parametru jako cocku o ktere pises, tak si hlavne musim kontrolovat stabilitu na stativu, jinak to pada kupredu... tzn, musim couvat se zadni standartou.
S cockami okolo 500 je to jeste horsi.... pokud to nejsou teleobj.

Stari si najdi tady:

"""http://www.schneideroptics.com/info/age_of_lenses/"""

uzij si, Karel
  • 0

#3 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 prosinec 2007 - 15:24:36

Proc atelier? Ja takovyhle skla pouzivam normalne venku. Mam Angulon 165mm co udela 8x10 s velkou rezervou, ma 2kg a svou vahou podstatne zvysuje stabilitu cele sestavy. Fakt je ze vybava i se stativem 25kg urcite udela, budu si to muset jednou prevazit.
  • 0

#4 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 22 prosinec 2007 - 18:07:24

Dík za reakce.U toho Angulonu bych to vzhledem k ohnisku ještě nějak / vcelku v klidu/ vzal,ovšem u 360 mm,pokud bych ostřil trochu blíž / řekněme 4 metry byly u mne u všech ohnisek i formátů,které jsem kdy používal většinou těžké nekonečno /,tak s výtahem kolem 450 a víc už to musí být opravdu fest dobrá a bytelná konstrukce,aby se to ani nehlo,což mi u velké části cestovních komor zase až tak nepřipadá.
  • 0

#5 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 prosinec 2007 - 18:38:00

No, s Apo Ronarem 520 jdu na maximalni vytah bezproblemu. Ten ma tak kilo, kilo a pul.
  • 0

#6 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 23 leden 2014 - 20:44:21

mám dotaz, nechce se mi kvuli tomu zakládat nové vlákno a žádné doopravdy vhodné jsem nenašel a doufám, že se to tu již neřešilo. koukám na xenotara/planara 2,8/100 a furt mi nejde do hlavy, jak to může být 2,8. pokud je světělnost dána ohniskovou vzdáleností (přesněji tedy asi flange focal distance) lomeno průměrem clony, tak dojdeme k závěru, že 95,3 / 30 (největší díra, co zvládá #1) je rovno 3,177, nikoliv 2,8. kde dělám chybu? jde mi o to, že jsem se stal hrdým majitelem jednoho takového planara a clona má ještě kus pohybu i za ocejchované krajní polohy, tak jsem si chtěl zjistit, kolik umí. https://www.schneide.../2,8-100mm.html ; http://www.skgrimes....shutters/compur
  • 0

#7 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 23 leden 2014 - 21:12:53

Nimrod: coto?

101,4 / 2,8 = průměr pupily cca 36 mm - pozor, jde o průměr vstupní pupily a ne clony!

"Flange Focal Distance" není ohnisková vzdálenost. To se zde nepoužije.
  • 0

#8 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 24 leden 2014 - 04:48:16

1) takže jde doopravdy o ohniskovou vzdálenost? já měl totiž dojem, že jde o aktuální vzdálenost optický střed objektivu - film, a podle toho jde i spočítat prodloužení expozičního času vlivem delšího výtahu. takže to je také blbost?
2) pravda, ono jde o vstupní pupilu, nikoliv nutně o clonu, to mi nedošlo. děkuji
  • 0

#9 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 24 leden 2014 - 05:34:52

nedalo mi to a pokusil jsem se změřil průměry otvorů při různých clonách:
f/2,8 22,6mm
f/4 16,2mm
f/5,6 11,5mm
f/8 8,6mm
f/11 5,5mm
f/16 4,1mm
f/22 3mm
pokud škrtnu oba největší extrémy a ze zbytku udělám průměr, dostanu se na číslo přibližně 64,8mm. nějak tomu nerozumím. při zaclonění bude už řídící clona, nebo ne?
  • 0

#10 hlodi

hlodi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
  • LocationBrno, Bratislava
Reputace: 2

Publikováno 24 leden 2014 - 09:07:16

Clonové číslo určuje pomer veľkosti vstupnej pupily k ohniskovej vzdialenosti, ako Fabius poznamenal. Vstupná pupila je zdanlivý priemer clonového otvoru pri pohľade zo strany objektu/subjektu. Keďže sa väčšinou pred uzlovými bodmi (kde by sa tú clonu patrilo mať) kužeľ lúčov rozširuje/zužuje, samotná clona bude mať takmer vždy iný priemer, ako je priemer vstupnej pupily. Príkladom budiž napr. Tessar: http://www.gnu.org/s...ssar_layout.png . Je zretelne vidieť, že okrajový lúč prechádza na prvej šošovke vo väčšej vzdialenosti od optickej osi, ako je clona a teda aj vstupná pupila bude mať vačší priemer, ako je priemer clony.
  • 0

#11 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 24 leden 2014 - 09:28:58

Ohledně ohniskové vzdálenosti, optického středu, kompenzace - hledej "pupilový poměr"

Naměřené hodnoty jsou dosti podivné! Jde opravdu o vstupní pupilu??
  • 0

#12 hlodi

hlodi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
  • LocationBrno, Bratislava
Reputace: 2

Publikováno 24 leden 2014 - 09:48:46

Toto má byť diagram objektívu Planar 100/2,8 pre 6x9:Vložený obrázek

Na obrázku má clona pomerne menší priemer. 100 mm/2,8=35,7 mm a nameraná clona má priemer 22,6 mm. Myslím si, že ten obrázok toto vysvetľuje. Nimrod asi (dúfam) uvádzal priemer skutočnej clony.
  • 0

#13 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 24 leden 2014 - 10:01:00

hlodi: to mě taky napadlo, ale v příspěvku 04:48:16 naznačoval, že podstatu pupily chápe :)


  • 0

#14 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 24 leden 2014 - 14:25:29

a jo, ráno jsem měl dlouhý vedení, pardon. díky
  • 0

#15 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 23 prosinec 2014 - 19:03:44

Začínam s veľkým formátom a mám otázku na veci okolo objektívov. Možno sa tu nájde skúsený dobrák a poradí ? :-)

Mám dva systémy na fotenie - Sinar Normu na 13x18 a Toyo Field na 9x12 cm. K obom som pri kúpe dostal pár objektívov... K Sinaru sú to sklá bez závierky na doštičke Sinar, na Toyo sú objektívy zo závierkou a doštičke Toyo. Našiel som na ebay adaptér na použitie Toyo doštičiek na Sinare a napadla ma myšlienka - uvažujem, či by nebolo výhodné sklá zjednotiť do doštičky Toyo so závierkami a používať jednu sadu skiel na obidva systémy... Stačilo by ich menej... Rozmýšľam zle?


  • 0

#16 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 prosinec 2014 - 19:30:23

Ne, já mám tři systémy (ani jeden Linhof) , všechny objektivy mám v Linhof destičkách a na fotoaparátech příslušné redukce... 


  • 0

#17 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 25 prosinec 2014 - 09:37:24

Vďaka za odpoveď, tak do toho pôjdem. Začnem asi kúpou redukcie a zabalením Sinar objektívov :-) :-) Ostatné ukáže čas. A predávať tie sinarové sklá asi zatiaľ nejdem, možno sa ešte pre ne nájde niekedy uplatnenie, ktovie, kam sa posuniem...

 

Občas sa tu mihne nejaké info o stretnutí temnokomorníkov, nebude v najbližšej dobe niekde blízko Slovenska? Taká Morava a podobne?


  • 0

#18 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 27 prosinec 2014 - 16:07:43

 

 

Občas sa tu mihne nejaké info o stretnutí temnokomorníkov, nebude v najbližšej dobe niekde blízko Slovenska? Taká Morava a podobne?

Já doufám, že něco malého bude v lednu. Pravděpodobně Zlínský kraj. Uvidíme jak se domluvíme. 


  • 0

#19 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 7 leden 2015 - 18:43:41

 

 

 

Občas sa tu mihne nejaké info o stretnutí temnokomorníkov, nebude v najbližšej dobe niekde blízko Slovenska? Taká Morava a podobne?

Já doufám, že něco malého bude v lednu. Pravděpodobně Zlínský kraj. Uvidíme jak se domluvíme. 

 

Tak to treba dať vedieť :-)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních