Přejít na obsah


Fotka

stopky se zvukovým signálem


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
26 odpovědí na toto téma

#1 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 30 prosinec 2007 - 22:17:44

S budoucím příchodem VF (zatím u mě negativní proces - svitek - kromě namotání svitku do tanku, probíhá na světle a k tomu používám minutky, ovšem bez zvukového signálu) budu potřebovat nějaký měřák času se zvukovým signálem a nejraději i programovatelný (vývojka, přerušovat, ustalovač), abych vše zvládla po tmě - vyvolávat listový film hodlám v miskách.

Nemáte někdo typ na jednoduché a levné měřidlo se zvukovým signálem, které by spľňovalo výše uvedené podmínky?
  • 0

#2 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 30 prosinec 2007 - 22:50:59

Paterson něco takového dělá:

http://www.fotoskoda...y-do-fotokomory

ale zkušenosti s tím nemám, používám něco jiného, co jsem koupil před časem na eBay.
  • 0

#3 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 30 prosinec 2007 - 23:00:00

jednoduchá minutka - jako prodavač stejnojmenných sporáků jsem si objednal tuto
je to jen na jeden čas, ale zatím volám při světle v tanku, tak to neva
možná až budu volat potmě v misce, tak si koupím ještě jednu pro ustalování
umí to odpočet se zvukovým signálem a taky stopky od nula do hodiny a půl
  • 0

#4 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 31 prosinec 2007 - 07:12:39

můžeš si to časování namluvit a pak přehrávat nějakým mp3 nesmyslem. budeš tak mít i přesné časy na zakvedlání planem uprostřed volání třeba po minutě, nejenom info o konci. ja mám normální minutky a na ty si občas pod stolem bliknu červeným světlem tak, abych nesvítil na film. prý bezpečnější by mělo být zelené (přesnou vlnovou délku nevím), ale nepozoruji problémy, takže to neřeším...
  • 0

#5 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 31 prosinec 2007 - 11:30:52

Vyvolávání listového filmu v miskách je "ortodoxní", ale - přiznejme si - VELMI nepohodlné. Tank je asi opravdu lepší (buď "bedna" nebo dóza s cívkou).
Toho Patersona mám, ale nijak mě neuchvátil... Možná proto, že to prostě neumím správně používat. Pokud jej chcete, přenechám za přívětivý obolus.
  • 0

#6 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 31 prosinec 2007 - 16:21:12

Alespon kratke seznameni :D http://www.temnakomo...=article&sid=17
  • 0

#7 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 31 prosinec 2007 - 17:17:00

jkcz: ta mp3 zní zajímavě, asi to vyzkouším

Luda76: jj děkuji znám, četla jsem :D Původně jsem měla ve svých představách něco jednoduššího, ale nakonec z toho asi bude ten Paterson

zaujal mě tam kodlům příspěvek v diskusi:

Pouzivam to malinko jinak nez popisuje Luda, na T1 mam cas vyvolani, na T2 mam nastaveny preklapeni a na T3 dobu pro ustaleni. Casy zapinaj samozrejme jednotlive.

Jenom nevím, jesti by se mi to takto pěkně povedlo nastavit ...

Pentaxista: dejte mi tak týden na rozmyšlenou :D , ozvu se na SZ nebo mail
  • 0

#8 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 31 prosinec 2007 - 17:47:11

Eda: třeba dva :D
  • 0

#9 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 31 prosinec 2007 - 19:45:58

Nastaveni na tyhle casomerce je opravdu snadny...
  • 0

#10 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 1 leden 2008 - 16:28:46

Nemáte někdo typ na jednoduché a levné měřidlo se zvukovým signálem, které by spľňovalo výše uvedené podmínky?


Já jsem si takovou věc postavil, spíš z principu než že by se to nedalo koupit. Koho by zajímalo zapojení a program, rád poskytnu.
Na rozdíl od Patersona mám jen jeden displej, tedy může současně běžet jen jeden čas. Přístroj si pamatuje (permanentně, EEPROM) až deset procesů s až deseti kroky, přičemž pro každý krok se dá nastavit čas a volitelně perioda, po které to pískne při běžícím čase (používám na zamíchání resp. překlopení vývojky). Displej je červený LED, když se nestrká přímo k filmu, nevadí (běžně tím časuju při RA-4, u filmů, které se vyvolávají ve vývojnici, je to samozřejmě jedno). Výrobní náklady tak odhadem do 250 Kč (procesor ATMega8, 4 segmentovky, 3 tlačítka, krystal a pár dalších drobností). Navíc to umí měřit závěrkové časy teoreticky od cca. 50 mikrosekund po desítky vteřin - využit zbylý volný vstup procesoru.
  • 0

#11 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 leden 2008 - 16:53:32

pro nás neelektronické pracovníky se zdá velmi zajímavá ta možnost namluvit údaje na diktafon, to mě nenapadlo a bezpáskový diktafon mám už leta v šupleti nevyužitý :idea:
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 leden 2008 - 17:01:13


Nemáte někdo typ na jednoduché a levné měřidlo se zvukovým signálem, které by spľňovalo výše uvedené podmínky?


Já jsem si takovou věc postavil, spíš z principu než že by se to nedalo koupit. Koho by zajímalo zapojení a program, rád poskytnu.
Na rozdíl od Patersona mám jen jeden displej, tedy může současně běžet jen jeden čas. Přístroj si pamatuje (permanentně, EEPROM) až deset procesů s až deseti kroky, přičemž pro každý krok se dá nastavit čas a volitelně perioda, po které to pískne při běžícím čase (používám na zamíchání resp. překlopení vývojky). Displej je červený LED, když se nestrká přímo k filmu, nevadí (běžně tím časuju při RA-4, u filmů, které se vyvolávají ve vývojnici, je to samozřejmě jedno). Výrobní náklady tak odhadem do 250 Kč (procesor ATMega8, 4 segmentovky, 3 tlačítka, krystal a pár dalších drobností). Navíc to umí měřit závěrkové časy teoreticky od cca. 50 mikrosekund po desítky vteřin - využit zbylý volný vstup procesoru.


Jj to by mne zajimalo :!:
  • 0

#13 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 1 leden 2008 - 17:26:32

Jj to by mne zajimalo :!:

Kam to mám pověsit? Upozorňuju že lenost mi nedovolila udělat plošný spoj (můj prototyp je drátovaný na univerzální desce), ale byl by jednoduchý. Stejně je většina inteligence v programu, je libo zdroják nebo stačí binár (=k naprogramování procesoru)?

Vložený obrázek
  • 0

#14 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 1 leden 2008 - 17:52:59

khorak: také by mě ten časovač zajímal. Mám sice sestavu Wallner, kde se dá naprogramovat 9 procesů, které se spouštějí po sobě, ale nastavení se nepamatuje a ta možnost periodického pípání taky chybí.
  • 0

#15 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 leden 2008 - 18:36:59

khorak: no já takové udělátko nezvládnu :-P ani s podrobným návodem, ale někteří temnokomorníci určitě ano :? Což takhle nachystat názorný článeček a vylepit ho tady na temné komoře 8-O Nechtělo by se ti přijit ke slavným temnokomornickým spisovatelům? :!:
  • 0

#16 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 leden 2008 - 18:43:02


Nemáte někdo typ na jednoduché a levné měřidlo se zvukovým signálem, které by spľňovalo výše uvedené podmínky?


Já jsem si takovou věc postavil, spíš z principu než že by se to nedalo koupit. Koho by zajímalo zapojení a program, rád poskytnu.
Na rozdíl od Patersona mám jen jeden displej, tedy může současně běžet jen jeden čas. Přístroj si pamatuje (permanentně, EEPROM) až deset procesů s až deseti kroky, přičemž pro každý krok se dá nastavit čas a volitelně perioda, po které to pískne při běžícím čase (používám na zamíchání resp. překlopení vývojky). Displej je červený LED, když se nestrká přímo k filmu, nevadí (běžně tím časuju při RA-4, u filmů, které se vyvolávají ve vývojnici, je to samozřejmě jedno). Výrobní náklady tak odhadem do 250 Kč (procesor ATMega8, 4 segmentovky, 3 tlačítka, krystal a pár dalších drobností). Navíc to umí měřit závěrkové časy teoreticky od cca. 50 mikrosekund po desítky vteřin - využit zbylý volný vstup procesoru.



Zaujalo mě měření závěrkových časů. Mohl byste to trochu rozepsat. Zajímá mě čidlo, způsob osvětlení a tak. Programování CPU je mi jasné.
  • 0

#17 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 leden 2008 - 18:57:45

Zaujalo mě měření závěrkových časů. Mohl byste to trochu rozepsat. Zajímá mě čidlo, způsob osvětlení a tak.

Je to jen orientační, správně by tam asi měla být možnost nastavení prahu osvětlení, od kterého se považuje závěrka za otevřenou (platí zejména pro centrální). Čidlo je fototranzistor SFH309, "jen tak" - plastové pouzdro je vlastně čočka, takže je to směrové. Měří se tak, že namířím aparát s otevřenou zadní stěnou na rovnoměrně osvětlenou plochu, případně posvítím do objektivu zblízka baterkou, přiložím čidlo na vhodné místo za závěrku a spustím. Dá se tím měřit i nerovnoměrnost pohybu žaluzií (změřil jsem Pentacon Six - děs a hrůza). U novějších přístrojů výsledek odpovídá očekávání, u starších jsem se dost divil (odchylka +200% na času 1/1000s)...
  • 0

#18 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 2 leden 2008 - 20:36:28

Taky se hlásím o nákres zapojení těch hodin ... není nad to postavit něco sám :wink: Teď se chystám i na to měření závěrky, ale jako samostatný modul.
  • 0

#19 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 2 leden 2008 - 21:21:38

To měření závěrky mě enormě zajímá. Mám totiž VF objektiv v pneumatický závěrce, na ovladači jnejsou vidět čísla a asi by stejně neseděly. Jediný co vím je, že neuchází (resp. dává po různě dlouhý prodlevě stejný časy). Stačilo by mi třeba jenom zapůjčení, vyrábím toho momentálně až dost :wink:
  • 0

#20 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 2 leden 2008 - 21:25:45

Myslím, že o víkendu bych to mohl mít hotové tak dám pak vědět, jak to dopadlo (klidně i půjčím, když to bude fungovat).
  • 0

#21 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 leden 2008 - 23:07:50

Taky se hlásím o nákres zapojení těch hodin.

Tady je schéma:
Vložený obrázek
  • 0

#22 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 leden 2008 - 23:19:26

Nechtělo by se ti přijit ke slavným temnokomornickým spisovatelům? :wink:

Tak jsem to sepsal a poslal jako článek, uvidíme. Elektricky nic zajímavého a za načmárané zapojení se omlouvám, program je IMHO hezčí :D...
  • 0

#23 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 leden 2008 - 23:22:35

Elektricky nic zajímavého a za načmárané zapojení se omlouvám, program je IMHO hezčí :lol:...


Napsal jsem to i do článku, koho by zajímal program, pošlu mailem (zdroják samozřejmě). Na překlad je potřeba avr-gcc, kdo nemá Linux, půjde to i ve WinAVR.
  • 0

#24 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 5 březen 2008 - 16:29:43


Zaujalo mě měření závěrkových časů. Mohl byste to trochu rozepsat. Zajímá mě čidlo, způsob osvětlení a tak.

Je to jen orientační, správně by tam asi měla být možnost nastavení prahu osvětlení, od kterého se považuje závěrka za otevřenou (platí zejména pro centrální). Čidlo je fototranzistor SFH309, "jen tak" - plastové pouzdro je vlastně čočka, takže je to směrové. Měří se tak, že namířím aparát s otevřenou zadní stěnou na rovnoměrně osvětlenou plochu, případně posvítím do objektivu zblízka baterkou, přiložím čidlo na vhodné místo za závěrku a spustím. Dá se tím měřit i nerovnoměrnost pohybu žaluzií (změřil jsem Pentacon Six - děs a hrůza). U novějších přístrojů výsledek odpovídá očekávání, u starších jsem se dost divil (odchylka +200% na času 1/1000s)...


No pokud bys potřeboval pomoct s upravou na kalibraci, neni to nic slozityho, pomuzu. Ve skratce ATmega ma AD prevodnik, po stisku tlacitka ulozis konstantu. atd. Taky pouzivam vlastni produkt, hodne podobny, jen lcd a sirenku po uplynuti casu. LCD lehce podsvetleny po stisku klavesy na par sekund. Navod zaslu....
  • 0

#25 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 březen 2008 - 16:44:08

Když jsem začal vyvolávat barevné fotky a ploché filmy koupil jsem si na to zařízení JOBO. Ale už se tím nezabývám a zařízení jsem se ztrátou a s obtížemi prodal. Jsem stařec ale dobu kdy se vyvolávaly filmy v miskách jsem nezažil a zažít bych nechtěl.

Jinak ale, staří praktici co vyvolávali v miskách nevyvolávali na čas, ale měli v hubě téměř vyhaslou cigaretku a občas z ní potáhli a při tom světle zkontrolovali zčernání. :D
  • 0

#26 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 5 březen 2008 - 16:51:05

Když jsem začal vyvolávat barevné fotky a ploché filmy koupil jsem si na to zařízení JOBO. Ale už se tím nezabývám a zařízení jsem se ztrátou a s obtížemi prodal. Jsem stařec ale dobu kdy se vyvolávaly filmy v miskách jsem nezažil a zažít bych nechtěl.

Jinak ale, staří praktici co vyvolávali v miskách nevyvolávali na čas, ale měli v hubě téměř vyhaslou cigaretku a občas z ní potáhli a při tom světle zkontrolovali zčernání. :D


Halt jina doba. Ja v komore (koupelne) kourit nesmim...... zena rikala :(
  • 0

#27 Hroch

Hroch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 20 leden 2009 - 15:06:46

Časovač za 305,- Kč:
http://www.e-conrad....emecky dp54992/

Výpis z manuálu:

Ohlášení timeru
1) Více než 60 minut - každou hodinu
2) Méně než 60 minut - každých dest minut
3) Méně než 10 minut - každou minutu
4) Méně než minuta - každých 10 sec.
5) Méně než 10 sec. - každou sec.

Celý manuál zde: http://www.e-conrad....21250_navod.pdf

To by možná stačilo ne?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních