Přejít na obsah


Fotka

Jak založit svitek do vývojnice?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
67 odpovědí na toto téma

#1 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 2 leden 2008 - 21:04:48

Mám (asi trochu směšný) dotaz. Mám před sebou svůj první exponovaný svitek 120 (začal jsem testovat SF na půjčené Flexaretě :wink: ). Jak ho založit do vývojnice a na co si dát pozor?

Stačí pouze (ve tmě) rozlepit pásku a odvíjet papírový pás, až se objeví začátek filmu? Nebo je to nějak přilepené (film a papírový pás) a budu muset něco někde ustřihnout?

Mám klasickou překlápěcí plastimatku, do které se vejde buď 2x kinofilm nebo 1x svitek.

Předem díky za trpělivost při vysvětlení takové banality.
  • 0

#2 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 2 leden 2008 - 21:15:01

Rozlepíte samolepku na papírovém obalu svitku, odvíjíte papírový pás, až se objeví film. Ten konec, ke kterému se dostanete prvně, není přilepený - je to vlastně konec filmu = ta část, na kterou jste exponoval 12. snímek.
Film šoupnete do drážek vývojnice a sunete tak, jak jste zvyklý u kinofilmu (některé filmy jsou na tenké podložce - např. Acros, takže se to bude zasouvat trošku hůře...). Jak dojdete na konec filmu, zjistíte, že je přilepený lepicí páskou k papírovému krycímu pásu. Buď odstřihněte, nebo prostě urvěte. Dotočte do cívky vývojnice a dále postupujte tak, jak jste zvyklý...
Hodně daru!
  • 0

#3 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 2 leden 2008 - 21:18:55

Perfektní, díky za vysvětlení. Jdu to tam nasoukat :wink:
  • 0

#4 erbis

erbis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 leden 2008 - 21:34:51

jak je ten druhy konec přilepeny, ja ho vždy raději ustřihnu. Nevím, zda by se nějak nerozpustil do chemie a taky se může stát, že se přilepí někam na zbytek svitku a to nebylo dobrý.
  • 0

#5 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 2 leden 2008 - 21:39:12

Záleží na filmu. U některých se ta páska snadno podéně roztrhne (barevné diáky), u ilfordu to jde hůř, většinou drží líp na filmu, tak ten zbytek ohnu a nalepim z druhý strany. Zatím bez potíží (vývojku používám jednorázově).

Jo a zastříhávat rohy netřeba, u Joba nestříhám.
  • 0

#6 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 2 leden 2008 - 21:58:37

ptal jsem se zde relativně nedávno na totéž. je dobré používat funkci "hledat" nebo si témata prostě projet manuálně (není jich tu zase tak moc)
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 leden 2008 - 22:30:11

U Fomy jde celkem jednoduše odlepit tu samolepku od filmu, takže netřeba stříhat. Delší dobu jsem nenafotil film jiné značky, takže jak je to u konkurence, nevím.
  • 0

#8 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 leden 2008 - 00:07:51

Vyvolal jsem zatím teprve dva svitky, ale dost mě překvapilo, když jsem začátek tak nějak "od oka" odstřihl, tak že na vyvolaném filmu jsem byl asi 3mm od prvního políčka, uf!
  • 0

#9 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 3 leden 2008 - 11:09:41

ilfordi maj tak dobrý pásky, že v případě, že chci volat dva svitky současně - do základního joba se vejdou do cívky za sebe - to první lepítko prostě nevodstřihnu, ale použiju ho na přilepení druhýho svitku (aby se v tanku nepřekryly). funguje to dobře. jenom je potřeba ten spoj v rámci možností v tý tmě udělat pokud možno plynulej - v jedný rovině :lol:
  • 0

#10 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 leden 2008 - 11:16:45

Voni ty zakladni Joba maj vopravdu vymakanou vychytavku. Voni tam maj vopravdu malej cervenej bazmek co funguje jako vopravdova zarazka. Vemu film, nasoukam, vemu zarazku, zarazim a von ten druhej vopravdu nemuze projit na ten prvni. Vopravdu to funguje, vopravdu!
  • 0

#11 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 leden 2008 - 11:41:35

jj to je pravda, červená zarážka tam je, ale jestlise dobře pamatuju, tak právě Mamiak ji tam nemá :lol:

Některý ty samolepky jsou odlepovat velmi dobře, viz Foma, ale u některých to chce pořádně zabrat.
Je u toho potřeba dát pozor, aby se svitek nevysunul při tom odlepování z vývojnice (občas se mi to částečně děje, nechám svitek zasunout do vývojnice skoro celej a pak už zbývá jenom ten kousek se samolepkou...raději svitek povytáhnu víc ven a až potom sundávám samolepku).
  • 0

#12 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 3 leden 2008 - 11:44:19

Jako zacatecnicka lama se nestacim divit, jaka je to veda oddelit papir od filmu :lol: No, aspon ten muj prvni dotaz nezni uplne hloupe :roll:
  • 0

#13 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 3 leden 2008 - 12:40:13

svýho času sem míval vobsedantní potřebu zbavovat se zbytku toho lepítka na filmu - aby mně nějak nezasvinil vývojku a následně i film. teď už to v souvislosti s vejš popsanym neřešim a mam dojem, že se nic neděje. máte někdo jinou/stejnou zkušenost? ta moje je platná zatim pro ilfordy, fomy a lucky
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 leden 2008 - 12:47:17

Pár filmů jsem taky vyvolal s tou páskou nalepenou a nepozoroval jsem rozdíl. Otázka je, co to udělá s vývojkou, když někdo volá opakovaně be stocku? Nebo je to šumák? Jinak momentálně volám svitky jen Foma, u kterých se pásky zbavuju. Vyvolávám tedy jenom jeden film ve vývojnici.
  • 0

#15 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 leden 2008 - 14:27:44

Božemůj proč už i pan Cheval píše jako Mamiak? Chudák čeština :lol:
  • 0

#16 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 3 leden 2008 - 14:43:31

hedgi: "gdó de pořád doprava, skončí vlevo, gdó de pořád na západ..." :lol:
  • 0

#17 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 leden 2008 - 15:16:22

himself: ani nahodou, jenom jsem si rikal ze to mamiyaka kopne a KONECNE toho necha. nekoplo, nenechal.
  • 0

#18 ellis

ellis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 leden 2008 - 19:11:24

Možná to tak děláte taky, ale před navinutím na cívku ten svitek napřed přemotám na druhý konec a tím se zbavím krycího papíru. Pak sloupnu přelepku a namotám film do vývojnice. Musím říct, že to jde mnohem líp, než když se to navíjí přímo a ten krycí papír překáží. Dělám to ve fotografickým rukávu, takže u toho můžu klidně koukat na televizi :lol:
  • 0

#19 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 leden 2008 - 20:40:56

Možná to tak děláte taky, ale před navinutím na cívku ten svitek napřed přemotám na druhý konec a tím se zbavím krycího papíru. Pak sloupnu přelepku a namotám film do vývojnice. Musím říct, že to jde mnohem líp, než když se to navíjí přímo a ten krycí papír překáží. Dělám to ve fotografickým rukávu, takže u toho můžu klidně koukat na televizi :lol:


Áno, dělám to rovněž tak. Nehrozí pak při odlepování pásky vytržení svitku z drážek cívky.
  • 0

#20 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 3 leden 2008 - 20:52:13

A já to tak nedělám, jelikož když odmotávám do cívky přímo z papíru, sahám na film o půlku míň než vy .)
  • 0

#21 ellis

ellis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 leden 2008 - 21:15:50

Pavel_P: Strana na kterou sahám nemá emulzi a tam to nevadí. Na stranu s emulzí nesahám vůbec.
  • 0

#22 Majlo

Majlo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 únor 2008 - 10:40:59

Ahoj. Vcera som vyvolaval Deltu 100 a po natoceni do cievky som zacal odlepovat tu pasku. Ake bolo moje prekvapenie ked som zistil, ze paska pri odlepovani svieti, ci skor fosforeskuje. Po vyvolani filmu bolo miesto kde bola povodne paska mierne exponovane. vtedy som si spomenul ze som to mal (to exponovane miesto v obrysoch pasky) aj na predchadzajucom Iford filme. Vtedy som si to nevsimol lebo som sa bud pozeral inde alebo som mal zavrete oci. Ale vcera ma to tak trochu zaskocilo. Hlavne ked si spomeniem co vsetko robim aby som kupelnu utesnil (mierna paranoja). Vsimli ste si to niekto?
  • 0

#23 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 únor 2008 - 10:45:03

taky mne to kdysi zaujalo. Ja to pozoroval, kdyz jsem (nemaje po ruce nuzky) jednou trhal kousky RC na prouzkovou zkousku. Roztomila vec. Myslim, ze by se tim nemel nejaky snimek znehodnotit.
K.
  • 0

#24 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 únor 2008 - 11:06:02

jj svítí to
trhejte pomalu, pak to nesvítí - ale asi to stejně nic nezpůsobí
já před zakládáním svitku jeho konec, co příjde do cívky jako první, požmoulám v ruce, abych ho narovnal, klidně i dvě minuty - jde pak líp nasouvat
  • 0

#25 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 únor 2008 - 11:08:35

jj, krásně to svítí :!: Docela spolehlivý řešení jsou nůžky :lol:
  • 0

#26 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 únor 2008 - 11:44:58

jenže já se na to trhání vždycky těším :lol:
trhám pooooomalu a říkám si - dneska správně, nesvítilo to...
  • 0

#27 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 13 únor 2008 - 13:18:50

jenže já se na to trhání vždycky těším :!:
trhám pooooomalu a říkám si - dneska správně, nesvítilo to...


...jo jo přesně tak. Taky si to užívám :lol:
Jinak když zasvítí a máte odlepovaný konec v blízkosti emulze, dělá to krásný černý pavouky. Vyzkoušeno :D
  • 0

#28 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 13 únor 2008 - 14:12:17

jenže já se na to trhání vždycky těším :evil:
trhám pooooomalu a říkám si - dneska správně, nesvítilo to...


...jo jo přesně tak. Taky si to užívám :-)
Jinak když zasvítí a máte odlepovaný konec v blízkosti emulze, dělá to krásný černý pavouky. Vyzkoušeno 8-)
  • 0

#29 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 13 únor 2008 - 20:08:36

V pondělí jsem volal svůj "druhý" svitek. (první v sobotu) Šokovalo mě, co to bliká na filmu v průběhu navíjení na cívku. Blikalo to při rychlých pohybech, když jsem zpomalil, tak to přestalo. Docela jsem se lekl.
  • 0

#30 benes

benes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 23 říjen 2015 - 15:59:25

Mám dotaz za který asi budu pranýřovanej. Koupil jsem si 2 starší plastimatky a najednou do nich prostě nejsem schopoen založit film. pořád by couval jen zpět, ale dopředu se mu nechce. Naopak když na něj na prasáka položím prst jde postupně nasoukat bez problémů. Kde je dělám chybu? u kamaráda jsem s tím nikdy problém neměl...


  • 0

#31 benes

benes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 23 říjen 2015 - 16:08:27

Mea culpa, ukázalo se, že jedna z přítlačných paciček byla ulomená...


  • 0

#32 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 23 říjen 2015 - 17:20:14

Tak to je trochu smola, ale aj tak sa to dá používať. Ja používam Plastimatky celý život a nič mi nechýba.


  • 0

#33 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 23 říjen 2015 - 18:24:43

"Pacičky" jsem nikdy nepoužíval. Jen kdysi jako novic a po propoceném triku se stále čouhajícím filmem, jsem přestal dbát návodů výrobce. Celou historii pak pomocí prstů, tyto, řádně laboratorně vycíděny nemají šanci filmu uškodit. Pochopitelně bůček jsem posvačil až po zavěšení mokrého negativu. ;-)  


  • 0

#34 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 23 říjen 2015 - 19:50:20

Mea culpa, ukázalo se, že jedna z přítlačných paciček byla ulomená...

Neboj se ulom i tu druhou pacičku a pak jen přitlačuj špičkou ukazováčků na střídačku ... a jde to jako po másle. Takhle jsme kdysi, když nebyly Jobo upravovali i nový Plastimatky. Zdařec Luigi :shock:


  • 1

#35 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 24 říjen 2015 - 07:25:52

Analyza vplyvu znacky a modelu filmu na komplikacie pri zakladani filmu:

Filmy Fomapan 100 Professional sli tak katastrofalne, ze som si odpustil vyhody, ktore prinasali oproti F21-ke (pamatam si aj N21 a som presvedceny, ze sucasne 100 Professional uz maju podlozku silnejsiu). Tri-X mi nikdy problemy nerobili. Ani Acrossy.

 

Ak je problem pri zakladani, treba si vsimat nielen typ vyvojnice, ale aj typ filmu.

 

Vyvojnice s kovovymi spiralami vyzaduju viac zacvicovania, ale nasledne su na type filmu nezavisle. Zalozit sa da vsetko. Aj s potrhanou perforaciou.


  • 0

#36 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 říjen 2015 - 16:24:25

pokud jde o svitek, tak jsem ani nikdy neřešil co je to za film a jakou má podložku, spíš jak vyhlíží na konci, co se nasouvá do cívky, když byl skoro rovný, tak nic, ale když byl zakroucen dovnitř, tak potmě před založením jsem prsty řádně požmoulal ten konec abych ho vyrovnal, něco jako když ohýbáte baryt přes hranu stolu, aby se nekroutil pod zvětšovákem, či jako hotová fotografie, takové vyrovnání mi pomohlo a od té doby si nevybavuju potíže při založení svitku u kina zase pro zajímavost - když se v těle film navíjí obrázeně, než do kazety, tak po zpětném převinutí nejde snadno do cívky, protože je "naučen" obráceně, tak jsem jej navinul obráceně, tedy ne emulzí dovnitř, ale ven - bez problému, cívky mám jobo různé stáří a to je dobrá investice v každém případě


  • 0

#37 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 25 říjen 2015 - 10:00:17

Měl jsem Plastimatku i starou rotační vývojnici. Chvíli jsem měl Kaiser vývojnici. Jak svitek tak kino, kino hůř, šlo do nich namotat. Koupil jsem nový Peterson tank univerzal 2x35mm  1x 6x6 a filmy do nich jedou pomocí kuliček bez asistence prstů. Svitek tam jede jak po másle a kino chce na konci posledních 15cm s citem. Už mě nebavilo po tmě v koupelně bojovat s kinem 15 min.


  • 0

#38 Pantik

Pantik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 25 říjen 2015 - 17:35:11

Abych byl upřímný mám 1 vývojnici plastimat na 2 kino nebo 1 svitek a potom 4 vývojnice plastik (rotační nějaká s bakelitovou spirálou, jiné s polystyrenovou) A mám u všech stejný problém: ten film tam leze 1/2 lehce a potom se zasekne a už leze jen po milimetrech, posledních 15cm kinofilmu (36snímků) tam prostě nejde dostat. Nevíte čím to? Žádný packy tam nejsou přidržuju to ukazováčkama...


  • 0

#39 Pantik

Pantik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 25 říjen 2015 - 17:36:56

Koukám čtu. Mám Praktiku MTL5 a ta namotává film obráceně... takže můžu zkusit i do té vývojnice ten film dát obráceně... samotné požmoulání konce nestačí.


  • 0

#40 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 25 říjen 2015 - 21:06:29

Mě se osvědčilo mít nějaký (třeba pokažený) film jako zkušební a tyhle věci jsem se nanečisto učil při světle. Na světle také zjistíš možnou příčinu, proč se to nedaří.

Investice do jednoho filmu se určitě vyplatí, zvlášť když máš uváděné potíže. A nechceš investovat do nějaké novější. 

Může to být i tak, že si na ten film nejprve něco zkušebně nafotíš (třeba zkouška objektivu, hloubky ostrosti, expozice apod. A po vyvolání filmu jej nebudeš stříhat, ale použiješ jako zkušební.


  • 0

#41 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 25 říjen 2015 - 22:49:43

Koukám čtu. Mám Praktiku MTL5 a ta namotává film obráceně... takže můžu zkusit i do té vývojnice ten film dát obráceně... samotné požmoulání konce nestačí.

Nech ten film po stočení do kazety den odpočinout. Nesnaž se ho namotat do vývojnice hned po vyndání z aparátu.

Na druhou stranu u slušné cívky (u mě Paterson) to lze dobře kdykoliv.


  • 0

#42 cilaman

cilaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 70

Publikováno 26 říjen 2015 - 08:54:07

Ja mam dve plastimatky s viacerymi cievkami a vsetky idu bez problemov. Zo zaciatku som so svitkami mal problem, ale to bolo stresom a mojou neskusenostou. Najlepsie je sa naucit to na svetle na cvicnom filme, ako tu uz bolo spomenute. No a podla mna dolezite je na svitku zastrihnut rohy a navijat film do suchej cievky.


  • 0

#43 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 26 říjen 2015 - 09:06:35

Ja mam dve plastimatky s viacerymi cievkami a vsetky idu bez problemov. Zo zaciatku som so svitkami mal problem, ale to bolo stresom a mojou neskusenostou. Najlepsie je sa naucit to na svetle na cvicnom filme, ako tu uz bolo spomenute. No a podla mna dolezite je na svitku zastrihnut rohy a navijat film do suchej cievky.

Teda, asi má každý svůj postup, ale na svitku (film šíře 6cm) jsem nikdy rohy nezastřihával.


  • 0

#44 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 říjen 2015 - 12:01:29

 

Koukám čtu. Mám Praktiku MTL5 a ta namotává film obráceně... takže můžu zkusit i do té vývojnice ten film dát obráceně... samotné požmoulání konce nestačí.

Nech ten film po stočení do kazety den odpočinout. Nesnaž se ho namotat do vývojnice hned po vyndání z aparátu.

Na druhou stranu u slušné cívky (u mě Paterson) to lze dobře kdykoliv.

 

!

a co když čekají v redakci na snímky?

:-)

-

samozřejmě žmoulání - rovnání konce filmu se týká jen svitku


  • 0

#45 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 26 říjen 2015 - 15:41:13

Já se natrápil s Jobo 1520. Navíjel jsem svitek "klasicky" střídavým otáčením, ale často se mi svitek v půlce navíjení seknul, nepřišel jsem na to proč (Foma, Ilfrord HP5). Teď používám ty dva prolisy na cívce a film pomalu posouvám za hrany prstama a bez problému.

V rukávu, film odmotám nejdříve celý, papír odtrhnu, na filmu pásku nechávám :)


  • 0

#46 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 57

Publikováno 26 říjen 2015 - 16:44:31

Já taky nejraději používám paterson film do toho leze opravdu hezky,má nastavení tří rozměrů,s možností otáčet i překlápět.


  • 0

#47 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 26 říjen 2015 - 20:32:35

Pokud je zde nějaký odborník na Plastimatky, tak mi prošly rukama dvě a každá měla trošku jinak provedené ty navíjecí špulky. Svitek mi šel celkem dobře do obou, ale kino šlo do té jedné o dost hůře.


  • 0

#48 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 29 říjen 2015 - 12:18:36

Pokud je zde nějaký odborník na Plastimatky, tak mi prošly rukama dvě a každá měla trošku jinak provedené ty navíjecí špulky. Svitek mi šel celkem dobře do obou, ale kino šlo do té jedné o dost hůře.

Myslím, že pokud je zde nějaký odborník na Plastimatky, tak tyto informace jsou pro jeho další růst v jeho oboru velice cenné. Jen by to chtělo rozvinout informaci o těch špulkách, aby se daly lépe zařadit do tabulek pro výpočty. Jistě by se hodil i podrobnější popis té "jedné" špulky.

A také by to chtělo lépe definovat stupnici pro všoupávání filmu do špulek (zase ty moje laické popisy - odborníci mi odpustí, jistě na to mají vypracovanou vhodnou terminologii). Protože kam a jak zařadit informaci že něco jde docela dobře nebo něco zase o dost hůř. 

Naopak zcela správně není rozvinuta informace jakého výsledku bylo nakonec dosaženo, to je v našem případě docela podružné.

 

Napadá mě v této souvislosti taková zajímavost - co podrobit studii co se děje v mozku navíječe v okamžiku, když se film, v půli namotán, náhle zarazí a konec.  

Pro temnokomorníky by bylo jistě přínosné mít v rukávu nějaká řešení jak se v takovém okamžiku zachovat. Pochopitelně že toto studium by muselo vycházet z rozličných situací (kde se děj odehrává, jaké má studovaná osoba morálně volní vlastnosti, jaký má dosažený stupeň vzdělání s ohledem na prováděnou činnost apod.)

Ale to již ponechme našim odborníků, kteří na to mají své metody.

;-)

No, možná to je od tématu už vzdálenější, admin to jistě uvede na pravou míru.  


  • 2

#49 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 57

Publikováno 29 říjen 2015 - 12:44:31

Pokud je zde nějaký odborník na Plastimatky, tak mi prošly rukama dvě a každá měla trošku jinak provedené ty navíjecí špulky. Svitek mi šel celkem dobře do obou, ale kino šlo do té jedné o dost hůře.

A taky by bylo dobrý popsat o jaký typy se jedná.


  • 0

#50 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 29 říjen 2015 - 14:57:16

Mohu špulku vyfotit, tedy tu co mám. Tu druhou, horší, již nevlastním. Možná bych ji mohl někde dohledat na internetu ve fotografiích, popřípadě někteří poznáte, že máte jinak provedenou.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních