Přejít na obsah


Fotka

Kterak nepoškrábat negativ při zvětšování


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

Anketa: Negativ poškrábu (26 uživatel(ů) vložilo hlas)

Negativ poškrábu

  1. cože? Nikdy! (1 hlasy [50.00%])

    Procento hlasů: 50.00%

  2. už nikdy ne. Bohužel mám jeden, dva škrábnutý. (0 hlasy [0.00%])

    Procento hlasů: 0.00%

  3. zřídka, drtivá většina je OK. (0 hlasy [0.00%])

    Procento hlasů: 0.00%

  4. sem tam, minimálně polovina je OK. (1 hlasy [50.00%])

    Procento hlasů: 50.00%

  5. to je jasná věc :-D (0 hlasy [0.00%])

    Procento hlasů: 0.00%

Hlasovat Návštěvníci nemohou hlasovat

#1 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 leden 2008 - 19:12:36

Povedlo se mi vyrobit na mém oblíbeném snímku hnusnou zahnutou rejhu. :(

Udělal jsem dříve jednu zvětšeninu a ta byla naprosto OK. Pak jsem jí daroval kamarádce a rozhodl jsem se pro sebe udělat druhej kus a ejhle. Negativ je hnusně škrábnutej. Škrábanec je z části rovnej a konec je zahnutej, vzdáleně to připomíná srp.

Mohl jsem to škrábnout asi jen při vyndavání ze zvětšováku. Vzhledem k zahnutému tvaru to asi nemohlo být při zasouvání do trezorku, to by bylo jen rovné. Ale o co jsem to škrábl? :)

Snad ještě při odstraňování prachu před druhým zvětšováním ?

A tak se raději ptám:

a, jak čistíš negativ, než ho dáš do zvětšováku
b, jak s ním manipuluješ ve zvětšováku
c, čistíš negativ nějak, než ho dáš do trezorku
d, očišťuješ negativ vždy a nebo jen když je na zvětšenině vidět prach (raději obětuješ papír navíc, než zbytečně manipulovat s negáčem)?

? Mám z toho depresi. Ve vedlejším vláknu jsem se dočetl, že nemá smysl retušovat čáry ,,,
  • 0

#2 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 5 leden 2008 - 19:20:56

Máš moji upřímnou soustrast. Taky jsem si škrábnul vzácný negativ :(

Jenža mě se to stalo, když jsem ještě neměl zkušenosti, zvětšoval na Opemusu II a film posouval v ramecku, který jsou pouze "odbrzdil". Od té doby to nedělám - když přecházím na nové políčko, tak rámeček vyndám ze zvětšováku.

S tím souvisí i prach. Před založením filmu do zámečku zvětšováku políčko ofouknu balónkem, pak přejedu mikrovláknem a ještě jeden ofuk. Tímto postupem jsem radikálně zmenšil počet prachových částic na pozitivech (do 3 ks běžne a to jsem to míval dost flekaté :) ).

Při zakládání do trezorku pouze vizuálně zkontroluji film a trezorek, zda tam nejsou velké části nějakého bordelu. To je vše. Jinak filmy poškrábané nemám.
  • 0

#3 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 5 leden 2008 - 19:27:41

je to trochu věc zvyku, cviku a pár grifů. když vidim v jakym stavu choděj filmy z labů, představuju si, že ty lidi tam nemaj ruce, ale pařáty, případně prasečí kopejtka... :(
  • 0

#4 termitxx

termitxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 163 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 leden 2008 - 20:10:26

Já bych ty pajtáše v labu nejradši pleštil!!!(cenzurováno)! :) Fotil sem bratránkovu svatbu a nechal jsem si je naskenovat, ale v jakém stavu sa mně negativy vrátily :(
  • 0

#5 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 5 leden 2008 - 20:17:57

Film před vložením do okénka rámečku, projedu naprosto lehounce mezi prsty a neustále ho při tom profukuji. To dělám několikrát za sebou.
Pro kontrolu již založený film povytáhnu jenom natolik, aby v odlesku světla bylo vidět na jeho povrch. V tom světle se skvěle leskne každá malá nečistota a prach.
Vím, že se tento způsob asi nebude líbit, ale já jsem si tím nikdy film nepoškrábal a pokaždé ho vyčistil.

Když ho posunuji, tak jenom prsty nadlehčím, roztáhnu rámeček a posouvám kam potřebuji. Taky jsem tím nikdy, nic neudělal a to s některými filmy poslední dobou neustále zvětšuji a experimentuji.
  • 0

#6 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 5 leden 2008 - 20:25:42

a) ofouknu, podívám se proti světlu, pokud tam je něco většího, otřu mikrovláknem a zase ofouknu
:( stejně jako armas - tedy neprotahuju zvětošvákem, posouvám mimo zvětšovák a vevnitř mírně upravím umístění
c) ne
d) ofukuju vždycky, pokud najdu něco lupou při ostření, vytáhnu podium (jak to někdo trefně nazval) a ofouknu nebo jemně inkriminovaný místo otřu utěrkou.

Nepoškrábat kino jsem se uspokojivě naučil až po zkušenostech se svitkem - změna návyků, preciznost... A i těď mám čas od času nevyčistitelněj prach, mikroškrábance (z pozorovací vzdálenosti takřka neviditelné, já vo nich ale vím - dílem za to asi může i kondenzor) a čas od času i znehodnocené políčko, co si budem nalhávat. Jsou to asi dva roky, co jem z toho byl už dost zoufalej... nakonec krize sama odezněla.

Naposled doslova zaprasenej negativ byl na podzim, udělal jsem si to ale sám při navíjení metráže (navíjím v ruce a nějak se mi to vymklo... metráží to není, jiný filmy jsou OK).
  • 0

#7 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 leden 2008 - 20:42:45

tak se stavem z minilabu bych svuj negativ nesrovnaval ... to byla skutecne prasarna, kdyz jsem si to kdysi nosil domu. :(

Koukam, ze taky pouzivate mikrovlakno. Ja jsem s nim velmi jemny, takze verim, ze s nim nemuzu zadnou drsnou ryhu zpusobit.

Tak asi jedine to posouvani z policka na policko ve zvetsovaku.
  • 0

#8 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 5 leden 2008 - 21:00:05

Předloni jsem koupil nové plechové vložky místo skel do rámečku a na nich byly v laku zastříkané kovové piliny. Navíc byly asi zmagnetizované a postavené na hranu. Z povrchu trčely špičky, pouhým okem skoro neviditelné. Zničil jsem několik filmů, než jsem na to přišel. Po opatrném přebroušení a přeleštění plechů a všech vnitřních částí rámečku už škrábance nemívám.
  • 0

#9 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 6 leden 2008 - 13:45:42

Já jsem měl několik šrábanců dokonce z rámečku opatřeného NOVÝMI skly v MG4a. Sklíčka jsou sice zabroušená a při změně zvětšovaného políčka VŽDYCKY vyjmu ze štěrbiny celý rámeček, ale "vycentrování" člověk zpravidla musí provést při "rozvolněné" štěrbině.
Nakonec nezbylo, než sáhnout do šuplíku a diamantovou leštící pastou a filcovým kotoučkem jsem hrany skla vyleštil (možno říci, že dokonce zaoblil).
K ofukování rámku i negativů používám stlačený plyn (koupil sem ho v Makru - na ofukování třeba počítačových klávesnic, je navc výrazně levnější, než "originál" z fotoprodejny). Dvě upozornění: Když je tlaková flaška plná (nová), zašploucháte jí a intenzívně fouknete, vyrazí z ní tekutina, která nechá na negativu flek. Takže přiměřeně přiměřeně... Tlak ve flašce je dost velký, několikrát jsem si z ruky negativ "vyfouknul", takže pevně držet a s rozumem!
Skla v rámečku buď ofukuji, nebo otírám mikrovláknovkou. Ale všimnul sem si, že po dokonalém vyleštění skel mi (hlavně Acros) dělá Newtonovy kroužky. A to je na zblbnutí... ¨
Na negativ používám mikrovlákno jenom tehdy, když nelze částečku odfouknout a to tak, že útěrku stočím do jakéhosi "cigára" a koncem ("filtrem") negativ jenom ometu. Tedy neprotahuji!
  • 0

#10 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 6 leden 2008 - 20:12:03

a, jak čistíš negativ, než ho dáš do zvětšováku
b, jak s ním manipuluješ ve zvětšováku
c, čistíš negativ nějak, než ho dáš do trezorku
d, očišťuješ negativ vždy a nebo jen když je na zvětšenině vidět prach (raději obětuješ papír navíc, než zbytečně manipulovat s negáčem)?

a) zajdi si do lékárny a kup si za pár korun balónek na klystýr. Tím se dají krásně ofouknout negativy a skla ve zvětšovacím rámečku od prachu. Ty mini speciální balónky se štětečkem, které nabízejí ve fotoprodejnách jsou na ... Žádný vzduch se do nic nevejde a tak ani toho prachu moc nesfoukneš. Kapek jsem se zbavoval jelenicovou jemnou kůží, ale teď raději negativ znovu vyperu a usuším. Přijde mi to bezpečnější než dýchat na emulzi a snažit se jí zbavit zmíněných kapek.

:o Neprotahovat film ve zvětšovacím rámečku mezi skly. Vyndání a otevření tě tolik času stát nebude.

c) už negativ dále netrápím, jen pokud dělám zvětšeninu tak sfouknu prach - viz bod a.

d) vždy

Mě se spíše stalo, že jsem si poškrábal komplet negativ kleštěmi na stahování přebytečné vody před sušením. Bohužel jsem zjistil, že můj oblíbený Kodak-Tmax400 má k tomuto poškrábání docela dobré sklony :o Nestalo se mi to poprvé. Se starým Orwem NP-7 jsem se nemazlil a poškrábat se mi jej nepodařilo. Holt smůla.
Pokud je ten poškrábaný snímek opravdu důležitý a nejde vyretušovat fotografie klasicky tak naštěstí existuje, i když to říkám nerad, cesta naskenování negativu a vyretušování elektronicky.
  • 0

#11 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 10 leden 2008 - 17:15:09

Jo, kleště na stahování vody JOBO mi také udělaly rýhy a pak jsem zjistil, že je musím před tím namaočit nejlépe v teplé vodě, aby změkla guma a pak minimálně sevřít.No a pak už to nedělaly.
Luigi
  • 0

#12 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 leden 2008 - 18:48:36

Koukam na odpovedi v ankete a zajimalo by me kdo na "negativ poskrabu" odpovedel "to je jasna vec :-D".

Tos me dostal, cece ;-)
  • 0

#13 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 10 leden 2008 - 20:22:51

Mimochedem, jaký to byl film?
  • 0

#14 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 11 leden 2008 - 21:35:51

Jo, kleště na stahování vody JOBO mi také udělaly rýhy a pak jsem zjistil, že je musím před tím namaočit nejlépe v teplé vodě, aby změkla guma a pak minimálně sevřít.No a pak už to nedělaly.
Luigi


Vždy je pečlivě properu i v teplé vodě, ale holt se nadařilo. Přeji dobré světlo.
  • 0

#15 Ra_do

Ra_do

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 99 příspěvků(y)
  • LocationOpava
Reputace: 4

Publikováno 12 leden 2008 - 22:01:41

Hedgi - hlavu vzhúru.Tohle si prodělal určitě každý z nás.
Můj Opemus II se o tohle snaží každou chvíli a opravdu nejlepším řešením
je každý snímek oprášit před vložením do zvětšováku.Já na to používám takový ten balonek se štětečkem.Základ je nikdy film neposouvat , ale jenom opatrně vkládat.

Ra_do
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních