Přejít na obsah


Fotka

multičasovač do komory


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
84 odpovědí na toto téma

#1 RHfest

RHfest

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 5 leden 2008 - 20:20:56

Vážení přátelé na popud článku "Minutka (nejen) do fotokomory" jsem se rozhodl založit tohle vlákno.

Chtěl bych vytvořit ve spolupráci ze všemi elektroniky (kteří mají zájem) zde modulární systém do temné komory který by umožňoval:

Stopky ze zvukovou signalizací. 1 až 8 ks podle potřeby (podle počtu sestavených z modulů)

Spínačky pro zvětšovák.

Automatické překlápění vývojnice.

termostat.... + další nápady.

1krok: Modul stopek
modulek napájen 6V-18V měl by obsahovat display 4xčervenou sedmisegmentovku a čtyři tlačítka :
[min+] manuální nastavení minut,
[sec+] manuální nastaveni sekund,
[min-] manuální nastavení minut,
[sec-] manuální nastaveni sekund,
[start/stop] spuštění a zastavení,
[set] viz. popis dále

při držení déle než 0.5s tlačítek min+ či sec+ se rychlým přičítáním nastaví min či sec
při držení déle než 0.5s tlačítek min- či sec- se rychlým odčítáním nastaví min či sec
při stisku obou tlačítek současně dojde k vynulování

z modulu stopek budou vyvedeny tři výstupy (otevřený kolektor) a to:
jeden co bude sepnut po celou dobu odpočítávání (možnost ovládání zvětšováku),
jeden co bude sepnut 3s při začátku odpočítávání (puls pro otočení vývojnice),
jeden co bude indikovat konec odpočítávání (klasická signalizace proces vyvolávání atd. )

modul bude mít možnost připojení na seriovou sběrnici s ostatními moduly a volbou adresy 0-7 drátovýma propojkama

po seriové komunikaci bude umožňovat nastavit čas spustit/zastavit odpočet a zpět inidikovat že odpočet skončil a stisknuté tlačítko set.
(toto bude zatím použito pro řizení modulem pro automatické překlápění vývojnice)

modul bude možno použít samostatně (jako jednoduché stopky) nebo komunikovat s dalšími moduly pro vyší inteligenci.

2krok:
výkonný spínací modul pro ovládání zvětšováku.(myslím že není třeba komentovat)


3krok:
modul překlápění vývojnice
LCD display a tlačítka na nastavení programu překlápění.
Dále by sloužil i jako databáze předpřipravených časů procesů atd..
možná komunikace s PC pro možnost uploadu databáze pro překlápění či databáze časů procesů.

4krok:
mechanický modul s motorkem pro překlápění vývojnice ovládaný pulsem (princip stěračového motorku)

atd...

Cíl: vytvořit dokumentaci ,schéma,plošňáky,SW.
Plošňáky by se mohli nechat vyrobit hromadně a rozeslali všem zájemcům.
To samé z SW kdy jeden dobrovolník je naprogramuje do jednočipů a rozešle.

Šel by někdo do toho ?

p.s. Pokud né .Chytám se do toho sám ,ale časově to vypadá velmi na dlouho :( .
  • 0

#2 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 5 leden 2008 - 20:30:54

Jsem ochotný se podílet na něčem podobném. Můžu být užitečný z nějakými mechanickými díly.
  • 0

#3 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 5 leden 2008 - 20:56:29

Hlásím se jako koncový zákazník. Stlouct to dohromady bych zvládnul, ale na výrobě komponentů se podílet nemůžu. Navrhuju, že by příživníci jako já hradili materiál pro developery, minimálně...

Jako nápad se mi to moc líbí (RHfest, ne to co jsem teď napsal :( ).
  • 0

#4 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 5 leden 2008 - 22:59:24

Můžu hodně pomoci, zvlášť jako softwérák a i nějakej ten návrh elektroniky bych mohl zvládnout. Když už jsem se tím těch pár let živil a zrovna dal výpověď, aby mě to nezačalo chybět :) Takže, dávám se plně k dispozici. Chtělo by to, aby se nahlásili i zájemci o konečný produkt, abychom mohli udělat nějaký rozpočet třeba na výrobu plošňáků a tak....
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 leden 2008 - 23:01:51

Mne muzes pocitat.
  • 0

#6 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 5 leden 2008 - 23:06:27

Jinaj pokud by se využívalo mých služeb, vyhovovalo by mě využíti nějakých 40 pinových x51 procesorů, páč na nic jiného nemám doma vybavení. Osobně bych tedy možná použil i víc displejů. Já už nějaké podobné zařízení mám a hodil by se mi tam ještě jeden displej s volitelným zobrazením. Třeba aktuální teplota lázně a tak....
  • 0

#7 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 6 leden 2008 - 00:00:12

zajem by take byl...eminentni. bude tam i cidlo pro mereni teploty vyvojky a maly kavovarek ktery mi uvari kafe? :(

jinak obavam se ze muzu pomoct maximalne financne nebot jsem nikdy ani nepochopil princip stridaveho proudu, natoz cokoliv slozitejsi
  • 0

#8 RHfest

RHfest

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 6 leden 2008 - 08:53:04

Děkuji všem za zájem

Souhlasíte s danou koncepcí ?

já jsem pro moduly protože se dají současně vyvíjet nezávisle a třeba já osobně bych termostaty si postavil do samostatné vodotěsné krabičky a ne mít vše v jedné bedně Zvětšovák mám jinde než chemii a tahat x kabelů po koupelně ?.

Mohlo by se začít současně
1-stopky viz výše

2-termostat(display ,tlačítka,výstupy logické otevřený kolektor)

3-výkoný modul pro zvětšovák či topení (zde se jedná spíše o mechanické provedení) krabička se zástrčkou a vidlicí (nejlépe něco komerčního prostě zjistit kde se dá něco takového sehnat aby to bylo co nekkompaktnější prostě jak adaptér do zásuvky) a do něj optotriak či relé a kontrolka .

Na stopky bych si osobně dovolil navrhnout Pavla_P .
jeho úkolem by byl návrh zapojení bastldeska + SW pokud stím bude souhlasit (poprosil bych tě o takové návrh aby se jednoduše dali přehazovat piny podle potřeby aby se to dalo navrhnout na jednostrané desce) .V okamžiku kdy si vymyslíš zapojení tak bys mi ho poslal a já bych současně se snažil navrhnout finální desky (zajistit výrobu).Mám totiž myšlenku že by daná deska (jedna z desek) sloužila rovnou jako ovládací panel (jednoduchá kontrukce) do konkrétní dostupné krabičky GME.
Aby bylo využito 40pin dovoluji si navrhnout vymyslet rovno 3-4 časovače současně s tím se prostě ve finální verzi se kousek desky uřeže a zkrátí na potřebný počet časovačů :(

Pavle vyhovuje ti to tak ? jdeš do toho ?

chce se někdo dobrovolně připojit a pustit se do úkolů 2 a 3
  • 0

#9 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 leden 2008 - 11:37:43

vyhovovalo by mě využíti nějakých 40 pinových x51 procesorů, páč na nic jiného nemám doma vybavení.

Nerad bych tady rozpoutával diskusi na téme jestli je lepší x51 nebo AVR, nicméně za sebe bych šel radši do AVR (ATmega) - je to fakt trochu jinde. Na x51 jsem taky dělal různé konstrukce, ale koncepce (architektura řadiče) z roku 1978 se s AVR prostě srovnávat nedá. Je to jen o tom si zvyknout na rozdíly. Pokud nemáš zrovna kompletní HW emulátor 8052 (tedy emulační procesor s konektorem na zádech), tak všechno, co jde udělat na x51 umí AVR taky a navíc spoustu dalšího. Abych byl konkrétní, tak na x51 existuje jediný slušný překladač C - Keil, a ten stojí velké peníze (když tedy nechci pirátit), alternativa je jedině assembler a to pro větší projekty není moc produktivní. Na AVR je GNU gcc (open source), sice není dokonale přizpůsobený (adresní prostory atd.), ale jinak vyhovuje.
K programování AVR procesorů stačí úplně triviální zapojení a dají se programovat i v aplikaci (nemusí se tedy dávat do patice, aby bylo možno ladit nebo změnit program).
  • 0

#10 RHfest

RHfest

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 6 leden 2008 - 12:57:45

Máš pravdu musím s tebou souhlasit ALE:
AVR či x51 v tomto piko projektu není to jedno ? ať si sám vybere ten co bude dělat SW včem se mu to dělá pohodlněji.Blikat to bude stejně :(

Například ten modul databáze programu vývojnice a časů tomu by slušelo AVR protože se jednoduše implementují nové funce ,ale u jednoúčelových zařízení nako stopky myslím že to je jedno.
  • 0

#11 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 6 leden 2008 - 12:59:23

Mně je jedno na čem to bude :) Jen prostě na tohle mám doma hw i sw vybavení, všechno ostatní jsem musel vrátit :) Zbyl mě doma jeden isp programátor a klíč na Keila čtyřku. V práci už se používala sedmička, tak byl zbytný... Jestli to budeš programírovat ty, tak jen líp, když se použije něco lepšejšího....
  • 0

#12 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 6 leden 2008 - 13:29:25

Pánové, připadám si jako na kurzu starokorejštiny...
Vůbec nerozumím pojmům, které používáte :(
Pokud by ale byla výsledkem chytrá krabička, moc a moc by se mi jí chtělo! Můj podíl: půjdu do práce (nic jiného neumím), vydělám nějaké oběživo a přispěju na výkum a vývoj, jakož i výrobu.... Co?! Může být i příživník jako já "členem týmu?"
  • 0

#13 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 7 leden 2008 - 07:42:35

Nemaje vzdělání v tomto oboru nejsem pravděpodobně schopný pomoci. Ale chtěli jste vědět, kdo by měl případně zájem, tak se tedy hlásím jako konečný zákazník. A držím palce...
  • 0

#14 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 leden 2008 - 07:43:49

Též se hlásím o jeden kousek.
  • 0

#15 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 7 leden 2008 - 10:18:22

pokud muzu prispet aspon financni pomoci tak se hlasim,
to je jedine cim muzu prispet, ackoliv jsem kdysi obcas neco zbastlil ( na SS a VS ) ty doby jsou davno pryc :o

mel by jsme take zajem.
  • 0

#16 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 7 leden 2008 - 10:23:47

Hlasim se jako zakaznik. Pokud by v tom melo byt neco dreveneho tak klidne i jako vyrobce:-)
  • 0

#17 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 leden 2008 - 11:42:13

Řešil jsem a řeším podobný problém(y). Na rozdíl od Vás tápu i zadání. O časování zvětšováku a překlápění vývojnice jsem nikdy neuvažoval. Připadá mi, že investovaný čas se nemůže vrátit.

1 - Chtěl jsem trojité stopky pro časování negativního i pozitivního procesu a to černobílého i barevného. Chvílemi jsem koketoval i databází předvolených časů pro jednotlivé procesy. Nikdy jsem nechtěl nic spínat, jen časovat procesy a mít vizuální a akustickou indikaci.
Nakonec jsem upravil jakýsi původně regulátor s dvěma displeji na dvojité stopky bez předvolby. Zdaleka to není ono, ale bylo to hotové s krabičkou a zdrojem. Ten používám pro negativní procesy a pozitivní BW. Na RA4 používám spínací hodiny ke zvětšováku. Je to primitivní, ale účinné (a hlavně hotové).

2 - Termostat s měřením teploty hlavně pro barvu. Tento problém je navázán na mechanické řešení vytápění lázní. K vytápění misek jsem se nedostal, pořád váhám mezi vytápěním el. spirálou (podlahové topení, topné fólie) nebo vodní lázní. Navíc nemám jasno, jestli temperovat jen vývojku nebo všechny lázně. U negativního procesu už mám jasnou představu a všechny komponenty připravené, jen to složit. Použil jsem akvarijní topítko 200W a malé čerpadélko. Regulaci zajišťuje prostý komparátor s teplotním čidlem KTY210 a výkonový spínač CX240D5.
Existují topítka s CPU regulací. Nepodařilo se mi ale najít typ do 38 stupňů

Mým obrovským problémem je nedostatek času na cokoli. Váš projekt mě zajímá, ale nemůžu mu bohužel věnovat mnoho času. Umím x51 v assembleru.

Poznámky k projektu:

- volba x51 vs AVR, dovolil bych si lobovat za x51. Je patrně ještě rozšířenější (navíc ho umím :o ). Na druhou stranu to nebude zase takový problém, 40-ti pinové CPU jsou pinově kompatibilní, až na signál RESET (!!!), takže nebude problém navrhnout desku na oboje.

- termostat prosím počítat i pro barvu 38 stupňů

- krabičku s vidlicí a zásuvkou jsem našel u GM za 56kč

- jako výkonový spínací prvek je možné (u termostatu vhodné) použít SSR
se spínáním v nule. U GM je mají za cca 200kč

- kdybyste někdo věděl kde koupit v Čechách rozumný levný snímač teploty s nějakou sériovou sběrnicí (např SPI atd) s přesností aspoň 1/2 stupně nebo lepší, byl by vděčný. Našel jsem několik typů, ale nesehnal je v Čechách
  • 0

#18 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 leden 2008 - 22:52:52

Taky se hlásím, s hardwarem nepomůžu, moje znalosti by byly k užitku až kdyby bylo potřaba napsat komunikační program pro písidlo (a to doufám nikdo nechce).
  • 0

#19 Trinom

Trinom

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 14 leden 2008 - 10:25:39

A co ten šváb D něco od Texas Instruments? Ten byl myslí přesnej na desetinu stupně.
  • 0

#20 Trinom

Trinom

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 14 leden 2008 - 11:52:16

Už jsem to našel - http://hw.cz/teorie-...d-teplomer.html
Nakonec teda né Texas Instruments, ale Dallas Semiconductor :wink:
  • 0

#21 RHfest

RHfest

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 16 leden 2008 - 07:21:40

Vážení ,

Dovoluji si vás informovat že jsem právě dodělala prototyp HW + SW pro modul časovače.

Vlastnosti:

- časový rozsah 0.1 s až 9:59:59.9 .(desetiny sekundy jsou dostupné jen do celkového času 10s)
- zobrazení na 4mistných displejích ve formátech
M.SS.D např 5.59.3 (D desetiny sekundy)
MM.SS např 15.33
xH.MM např x1.22. kdy znak x indikuje svým blikáním spuštěný odpočet
např pokud se odpočítává z času jeden a půl hodiny tak displej nabude postupně všechny typy zobrazení podle aktuálního času
- počet časovaču 3
- binární výstupy :
signalizace ukončení odpočítávání (do stisknutí tlačítka)
výstup aktivní po celou dobu odpočítávání (zvětšovák)
výstup aktivní poslední 3sekundy odpočítávání(puls vývojnice atd..)
- směr počítání dolů i nahoru
Hw řešení jako foto ,deska plošného spoje atd. sdělím až po dokončení inteligentního modulu pro tento časovač protože je to již vyvíjeno do konkrétní mechanické podoby .

Inteligentní modul by mel mít vlastnosti:

volitelný program zvukové signalizace: např. (v posledních pěti minutách pípni co minutu a dlouze při třiceti sekundách před koncem atd…
volitelný program časů: např. bw proces v miskách. 3.5minut odpočet pípni minuta odpočet pípní šest minut odpočet pípni ukončení procesu.A např. u barevného procesu povel zhasni display
Každý ze třech časovačů se bude nastavovat samostatně pro něco jiného.
Tyto programy budou ve formátu skriptu který se po RS232 zapíše z PC.
Rozhraní: tlačítka a alfanumerický display LCD s řízením jasu.
  • 0

#22 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 16 leden 2008 - 08:13:33

RHfest: si dabel... :-P
  • 0

#23 RHfest

RHfest

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 2 únor 2008 - 18:35:00

hotovo teď to jenom sepsat :lol:


Vložený obrázek
  • 0

#24 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 2 únor 2008 - 18:53:52

:lol: Hezky...
  • 0

#25 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 2 únor 2008 - 20:37:14

Vážení ,

Dovoluji si vás informovat že jsem právě dodělala prototyp HW + SW pro modul časovače.



Ty jsi ženská?
  • 0

#26 RHfest

RHfest

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 2 únor 2008 - 20:48:54

Vážení ,

Dovoluji si vás informovat že jsem právě dodělala prototyp HW + SW pro modul časovače.



Ty jsi ženská?



Teď jsem se ještě jednou díval a NE. :lol: je to jen překlep.
  • 0

#27 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 2 únor 2008 - 21:11:43

můžu zaslintat a zatleskat?
tohle bych taky rád někdy uměl.... tyhlety číslicový obvody....
  • 0

#28 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 2 únor 2008 - 21:28:48

Jdu sežrat Seroxat nebo jiné antidepresivum... Připadám si zcela debilní
:lol:
Přijměte pokorné projevy obdivu!
  • 0

#29 Thomas

Thomas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 únor 2008 - 22:00:01

Hlasím se jako koncový odběratel, když nic jineho neumím. :D
Jaká by to vypadalo časově , převod peněz /banka a dodání hračičky.... skoro jsem se zamiloval,, :lol:
  • 0

#30 Thomas

Thomas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 únor 2008 - 22:05:40

Tak nevím já se STRAŠně rád přifařím, ale abych jako neměl narušenou tuhletu karmu.... přece jenom je v tom už trocha te mod. techniky.... :-) dělám si prču !
Máte můj obdiv, ja se učil dělat elektriku na baráku stylem dostanu ránu nebo to byla ta pojistka vedle? :(
  • 0

#31 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 3 únor 2008 - 01:37:49

prostě k neuvěření :-)
  • 0

#32 RHfest

RHfest

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 únor 2008 - 14:06:23

Vyrobit něco v našem právním prostředí je v malých počtech kusů takřka nereálně protože pokud bych měl prodat hotové zařízení potřebuji homologaci a třeba jenom elektromagnetická kompatibilita dosahuje desítek tisíc. Zvlášť je problém že na toto mám živnost takže pokuty by nebyli stokorunové pokud by se tu našel nějaký .....

Ale je tu jiné řešení a to vyrobit stavebnici komletně oživené desky jen si to dát do krabičky a tím pádem neprodám elektonický spotřebič a jsem z toho venku :-) . (aspoň myslím )

Pokud by opravdu o to byl vážný zájem jsem ochotný do tohoto řešení jít a to
a) desky (všechny součástky jsou dostupné v GM )
:( osazené a oživené desky
c) desky + všechny součástky + naprogramované procesory

Programátor není potřeba stačí čtyři odpory a připojit na LPT počítače

mechanické díly nemohu nabídnout protože jsem na to levý.

Asi bych řekl že nejnáročnější jsou desky plošných spojů (cenově)
pro tento prototyp jsem si je dělal doma ,ale to se nedá dělat v takovém množství .Cenově to slušně vypadá tak od 20Ks o u oboustravých tak 30-40Ks

Až sepíšu članek a představím co to je a jak to vlastě funguje.
se domluvíme
  • 0

#33 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 3 únor 2008 - 15:22:46

Kdy že bude ta stavebnice c) s naprogramovanými procesory k mání?
  • 0

#34 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 3 únor 2008 - 17:05:06

RHfest: kdyby bylo potřeba.... tak bych třeba mohl pájet na ty desky součástky... pro ty z náš temnokomorníků, co s páječkou neumí. tím by ses vyhnul problému s prodejem zařízení.... prodával bys jenom desky.
takže.... no.... jenom kdyby bylo potřeba. nejsem továrna, žejo.
  • 0

#35 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 3 únor 2008 - 17:14:57

Tak to vypadá na první pohled prostě geniálně. Myslim, že zájem určitě bude.
  • 0

#36 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 4 únor 2008 - 09:59:56

Teď sem si to přečet' 'eště jednou... chápu správně, že nebude problém si napsat skriptík, kterej bude nastavovat dobu osvitu podle osvitovejch čísel?
  • 0

#37 RHfest

RHfest

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 4 únor 2008 - 12:02:55

v podstatě ano ,ale je tu otázka "není to zbytečné komlikované ?" ve skriptu drátovat časy k osvitovemu číslu a vyhledávat v menu dané osvitové číslo no nevím . Spíš je otázka jesli není vhodnější vytvořit režim kdy by se údaj času zobrazoval v OČ (pokud bude zájem).

Což není problém

Já totiž jsem po párkrát co jsem to počítal a dělal proužky a jiné nesmysly to začal střílet z hlavy a výsledek byl lepší.

jak pracuji ?

podívám se jak přes ten zvětšovák to svítí střelim čas nastavim gradaci odhadem (podle podmínek jak jsem fotil) na barevne hlavě podle oka způsobem ... no chceto trochu žluté ... a vetšinou na třetí čtvrtý pokus to mám co očekávám.protože stejně proužek je na nic (aspoň pro mě) já většinou potřebuji sledovat několik míst na jednou např kousek obloby, kousek stínů, kousek fotografovaného daného objektu, .... .natrhám malé kousíčky a rozložím.
  • 0

#38 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 4 únor 2008 - 12:19:56

Pokud by to zobrazovalo čas rovnou v OČ, tak by to bylo úplně skvělý.

Já určuju expozici tak, že si udělam proužkovku na místě, vo který mi de nejvíc (používam MG filtry, takže přes papír položim několik proužků filtrů (mam je v takovym rámečku) a postupně vodkrejvam / zakrejvam - tim si najednou určim expozici i gradaci) a pak si eště pro jistotu rozházim papírky po ploše a ověřim, jestli je to všude OK.
  • 0

#39 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 4 únor 2008 - 12:32:34

Ja bych do toho zasáhl, nechtěl jsem dřív dokud RHfest neuděla to co si vzal za úkol v prvním bodě.
Hodiny s osvitovými čísly by měl být samostaný modul. Proč? Má představa je mít možnost nastavit osvitové číslo (přes jeden volič a na jednom displeji) a pak na druhem voliči přírustek ovitového čísla. A to z důvodu možnosti udělat jednu expozici dle prvního a pak přidat druhou podle druhého voliče a mít to definovano přes osvitové číslo (standart našich vipo hodin je 1EV=6OČ). Ono těch možností je víc, mám je v hlavě, ale ještě ne přesně formulované na papíře. Princip tohoto modulu je tedy úplně odlišný, nepracuje s časy ale v postatě s EV a hodí se pouze pro zvětšování...
Jo a taky mám v hlavě myšlenku na multigrade hlavu pro VC papíry s vysoce svítivými diodami. Ale s tím vylezu ven až si něco ověřím, pokud to bude fungovat tak bych poprosil RHFesta o pomoc s řidící elktronikou, tedy pokud bude chtít. (já umím jen bouchat do oceli za tepla)
  • 0

#40 RHfest

RHfest

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 4 únor 2008 - 14:39:44

Taky nevím proč samostatný modul.

Nevidím problém s realizaci této funkce.vipo neznám nemám

Barevná hlava z LED je podle mě blbost
1) každá led (kus od kusu je jiná ) jiná teplotní závislost jiné spekrum
2) jedná se o zdroj širokopásmový ne jedna barva (jak svádí katalogové údaje)
3) jak na koleně vyrobit kvalitní míchací komoru jak dokonale opticky navázat na kondenzor a rámeček
4) jak dosáhnout výkonu shodného s 100w halogenkou to mě vyjde levněli několik barevných hlav :-(
5) jak to zkalibrovat ? investice několik tisíc.
6) je třeba si uvědomit že když dám k sobě dvě ledky nebudou dohromady svítit dvakrát víc :) já si odvážím typnout tak 100 autoledek pro všechny barvy by to spravili.
  • 0

#41 erka

erka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 únor 2008 - 19:21:28

no něco vyšlo i v Amatérském Radiu můžu oskenit.....
  • 0

#42 Jiří Zámečník

Jiří Zámečník

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 únor 2008 - 20:52:14

Nevím jestli múžu do toho vstoupit ale není mi jasný jestli ta úžasná mašinka má aj spínání zvěčšováku exterňe.já sem si to dodelal na mojich hodinách a nevím si to bez toho představit.
Jen s praktického hlediska když sem pravák tak chci mít misky po pravé strane . a určite nechci mít drahé hodiny vedle misek nebo v blízkosti tekutých věcí - ono to furt negde stříkne aj když člověk dáva pozor-
Proto mám hodiny po levé ruce ale ovládání na prodlužovačce na pravé strane/na prodlužovačce je +, - ,statrt/Ušetří to velice mnoho pohybú a je to mnohem konfortnejší.
Nevím jestli sem se správne vyjádřil ale představte si že máte ovládání zvěčšováku volný a múžete ho položit kdekoliv na pracovní plochu/je to malá krabička/.
Ono to asi taky závisí na rozložení pracovní plochy a zvyku.!!?

A ešte neco obdivuju lidi kteří vědí myšlenku přetavit do reálu.Úžasná mašinka ,tiše závidím vědomosti a dovednosti.
O ten přístroj mám veliký zájem !!!!!
  • 0

#43 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 únor 2008 - 21:13:40

To je nádhera...
Rozhodně mě to zajímá, nejraději jako c), i když :) by bylo asi více "challenging", na a) v žádném případě nemám :-(
  • 0

#44 zuzanka

zuzanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 únor 2008 - 21:26:15

tyjo...jsem tu ani ne den a už čučim, jaký tu jsou chytrý lidi:) ne vážně... jestli něco podobnýho ještě nebylo vynalezeno, tak si to nechte patentovat:)) chválím chytré a sečtělé hlavy a zároveň sklápím hlavu a odcházím...jelikož se ani nemohu rovnat:)
  • 0

#45 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 4 únor 2008 - 22:18:31

RHfest: Barevná hlava néééé... Ale hlava na multigrade BW papíry ANO... to znamená papíry, které mají citlivost od 380 nm do 575 nm (ikdyž i foma už prý bude mít nové emulze, takže do 550). Takže v podstatě 5 diod se špičkami na 405, 440, 460, 505 a 530nm tak aby se dal řídit kontrast černobílého papíru plus jedna 584nm pro svícení před nadržováním a pro zaostřování. Chci si ozkoušet LUXEON K2 emitor a použít meoťáckou míchací komoru z barevné hlavy a to pro kinofilm. Něco co by vedlo k takovémuhle výsledku. To je velmi základní myšlenka.... a neřekl sem úplně všechno co by to mohlo umět.

K časovači.. Přesně popíšu co by to mohlo umět s osvitovými čísly, popíšu ti matematiku výpočtu časů a tak podobně.. pokusil bys se to pak dostat do něj? Jestli jo, budu moc rád ...

Další věc. Šel by k tomu udělat externí nožní spínač? Tedy hlavně pro spínání zvětšováku. Osvětlení důvodu proč: ruce plné mávátek na nadržování, časovač šoupnutý mimo desku zvětšováku (nejlépe na zdi) kvůli chvění (no jo zvyk z mechanických kdy se musí pořádně zmáčknout) a teď jak to sepnout.. aby to svítilo teď a okamžitě.

Ja vím.. taky sem si mohl vzpomenout dřív...
  • 0

#46 RHfest

RHfest

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 5 únor 2008 - 08:53:56

Kuva to osvitové číslo mi dává zabrat :lol:

logaritmus na jednočipu není žádná sranda
asi třetinu celého programu časovače zabere logaritmus.

Zatím dělám jen základní funkci kdy se údaj času zobrazí jako OČ a aby se do tohoto režimu překlopili i tlačítka pro nastavení .
  • 0

#47 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 5 únor 2008 - 09:36:49

... sem si vymyslel pěknou blbost, co?
  • 0

#48 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 únor 2008 - 10:20:11

koukám na snímek těch hodin a pak si vzpomenu na ty svoje osvitový hodiny s jedním kolečkem a druhým knoflíkem
já bych tohle snad ani neuměl používat :lol:
hezký to je, o tom není pochyb, ale to moje kolečko natřený balakrylem na černo taky není k zahození :x
  • 0

#49 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 5 únor 2008 - 20:37:22

simvás s těma LEDkama.... blbost!
stačí 2 druhy diod - jedny se spektrální špičkou v obliasti citlivosti "tvrdé" vrstvy (modrá?) a druhé se špičkou v oblasti té měkké složky emulze (zelená?). a dvy potenciometry (nebo vícepolohové přepínače, atd.) každý jeden pro jednu barvu, kterými by se regulovala nezávisle intenzita svitu - tudíž vzájemným poměrem zelené/modré by se dosáhlo požadované tvrdosti/měkkosti pozitivu. stejně, ajko to dělaj MG filtry.
a stačily by imho obyčejné Luxeony, ještě k tomu bych je raději hnal na nižší než jmenovitý proud, aby se málo hřály ztrátovým výkonem a tudíž se neměnil jejich svit s časem (v důsledku poklesu napětí anoda-katoda se vzrůstající teplotou přechodu PN).
další otázky ohledně polovodičových světloemitujících prvků doporučuji konzultovat v kapitole 6.12. skript ČVUT: Materiály pro elektrotechniku - kapitola 6.....
  • 0

#50 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 7 únor 2008 - 17:05:58

RHfest:
Mohl by tedy časovač mít v režimu Osvitových čísle tyhle funkce?
------------------
Předpoklad značení

vycházím z tvého značení T1, T2, T3 a pro displej si to teď označím jako D1, D2, D3, Volba minut M a volba sekund S... s přislušným indexem a +-.
------------------
Základní rovnice
OC=(6*ln((t)*2)/ln(2))+1
t - čas v sekundách
t = 0,5 * exp((OC-1)*ln(2)/6)
konstanta 6 říká že jedno EV je rozděleno na 6 dílů - dělení může být i jemnější třeba 8
-----------------
Funkce
D1, D2, D3 - zobrazují čas v Osvitových číslech (OC)

M1+-, M2+-, M3+- - nastavují čas v osvitových číslech

-+S2 - upraví D1 o hodnotu D2 (D1=D1+-D2), D2 zůstane stejné
-+S3 - upraví D1 následovně:
pro + D1=D1+D2+D3
pro - D1=D1-D2-D3

T1 - spustí čas D1
T2 - spustí čas odpovídající přírustku zobrazeného osvitového čísla D2
čas t2 = 0,5*(exp((D1+D2-1)*ln(2)/6)-exp((D1-1)*ln(2)/6))
T3 - spustí čas odpovídající přírustku zobrazeného osvitového čísla D2 a D3
čas t3 = 0,5*(exp((D1+D2+D3-1)*ln(2)/6)-exp((D1+D2-1)*ln(2)/6))

Důvod proč takové komplikace - využití pro proužkovou zkoušku
Při osvitových číslech musím každy proužek osvítit zvlášť - takhle je rozdělím do skupin po třech a při delších čase mi to zrychlí práci.
Příklad možné práce:
Když budu chtít udělat řadu 24, 26, 28, 30, 32, 34, 36 v Osvitových číslech tak si nachystám papír v rámečku na proužkové zkoušky. Nechám si tři odklopené, zbytek zakrytý.
Navolím na displejích 24, 2, 2
Exponuji časem T1 (7,12s), zakryju proužek č.1, exponuji přírustkem 2 OC přes tlačítko T2 (1,85s), zakryju proužek č.2 a exponuji přírustkem 2 OC přes tlačítko T3 (2,33s), zakryju proužek č.3 a odkryju proužky č. 4, 5 a 6. Zmáčknutím tlačítka +S3 vypočítám nový čas D1=D1+D2+D3=28.
Teď cely cyklus opakuji....
Obdobně si přes časy D2 a D3 můžu rozdělit nadržování do dvou různých pomocných časů....
----------

Je to tedy technicky možné zrealizovat tyhle představy? Myslím že takto promakané hodiny na zvětšovaní by mohly mít uspěch, ne?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních