Přejít na obsah


Fotka

kaziace sa zvacseniny


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
119 odpovědí na toto téma

#1 chemo

chemo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 leden 2008 - 09:58:46

S hrozou pozorujem kaziace sa fotografie - na hranach medzi svetlymi a tmavymi plochami sa tvoria take leskle skvrny - idu az do zlata. Pri pohlade z uhla proti svetlu su velmi vyrazne, leskle. Suvisle tmave plochy su zatial bez zmeny. Jedna sa o RC papiere ustalene tekutym fomafixom ktore su zavesene na stene za sklom (nie na priamom slnku).
Neviete mi poradit kde som spravil chybu? Vdaka.
  • 0

#2 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 7 leden 2008 - 10:09:03

jak dlouho vypíráte?
  • 0

#3 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 7 leden 2008 - 10:27:25

já bych to řekl asi takto: nejvyšší čas přejít na baryty :o. Na rc jen nepodstatné věci. Když se podívám na své rc agfy, na kterých mám kontakty, tak po pár letech to jde všechno do kytek.
  • 0

#4 chemo

chemo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 leden 2008 - 10:46:26

fuha, kolko som to pral si nepamatam, ale predpokladam, ze asi tak 5-10 minut pod tecucou vodou.
Baryt som uz skusal, bol som prekvapeny, ze nejaky velky rozdiel v tonalite oproti RC som nevidel. Ale po objave ze RC mi degraduju uz pri baryte asi zostanem.
  • 0

#5 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 leden 2008 - 11:17:07

5-10 minut praní podle výrobce stačí, ale asi tam bude ta chyba.
  • 0

#6 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 leden 2008 - 11:20:31

Kdyz se kazi papiry tak sou 3 moznosti:
Malo ustaleno
Malo vyprano
Kontakt papiru s vyvojkou po/pri prani


Nikdy jsem ten problem nemel, az jednou. Delal jsem matce k sedesatinam album fotek z jejich prvnich narozenin. Nasel jsem ho nekde zalozenej. Vsechno parada a vecer pred oslavou jsem je chtel nalepit a pulka byla s ruzovejma flekama. Tak jsem to musel v noci predelat :o
  • 0

#7 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 leden 2008 - 11:20:52

Neviem ci to nejak nesúvisí s tým, že sklo bolo prilepené priamo na povrch fotky. Aspoň mne sa to stalo len na takých fotkách. Inak mám aj RC aj baryty v pohode, max 3 roky staré. Tie RC pod sklom sa skazili pomerne rýchlo.
  • 0

#8 chemo

chemo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 leden 2008 - 11:24:22

Je to aj na fotkach s paspartou kde sa sklo nedotyka papiera
  • 0

#9 wolfram

wolfram

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 leden 2008 - 11:35:40

při jedné předváděcí akci mě na problém "kazících se zvětšenin" upozornil firemní fotograf od od Fomy - stříbro z emulze reaguje s nějakým sajrajtem v rc podložce. Alespoň fomě se to zatím vyřešit nepodařilo. Jediným řešením je baryt. Pokud někdy budete mít cestu ke Škodovi, tak hned u pultu s filmy je panel s ukázkami fotek na fomáckých papírech - všechny fotky na RC jim šly do háje. Nevím, jestli tento případ je stejný jako u zakladatele místnosti, ale určitě je to důvod, proč pracovat s barytem.
  • 0

#10 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 7 leden 2008 - 11:44:48

ercéčko to je něco jako vnitřní nepřítel :o
  • 0

#11 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 7 leden 2008 - 12:15:31

ercéčko to je něco jako vnitřní nepřítel :o


ale kus. spis je to fajn zpusob jak nekomu dodat pozadovane fotky a moc se nenadrit, takovy trojsky kun. protoze dobre udelane RC treba od Ilfordu je porad tisikrat hezci nez fotka z labu z tehoz filmu nebo z tikitalu. delej se s 13x18 na baryt kdyz to je pro tikitalisty...to si nezaslouzim ani ja ani baryt.

PS: mam dalsi ukazky z AM20, ted je jen zcislicovat.
  • 0

#12 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 7 leden 2008 - 12:22:11

Kdyz se kazi papiry tak sou 3 moznosti:
Malo ustaleno
Malo vyprano
Kontakt papiru s vyvojkou po/pri prani

No a nebo je to jeste jinak - viz tento thread, hlavne poznatek CTein-a
http://www.fotopruvo...ad&clanek=44447
V podstate to odpovida mych zkusenostem s agfa rc.
Doporuceni jedine, nedelat na rc, pokud mi u fotky o neco jde.
  • 0

#13 chemo

chemo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 leden 2008 - 14:02:27

Uff, no to keby som vedel, tak RC nikdy nechytim do ruky.
X rokov vyvolávania na RC a teraz mozem cakat, kym sa mi vsetky fotky znicia :(
  • 0

#14 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 7 leden 2008 - 14:12:07

Uff, no to keby som vedel, tak RC nikdy nechytim do ruky.
X rokov vyvolávania na RC a teraz mozem cakat, kym sa mi vsetky fotky znicia :o

no presne mi pripominas kolegu. ten kdyz jsem mu to rekl, jak muze dopadnout tak byl na mrtvici. prodava fotky, zakaznikovi daval "zaruky", jak to vydrzi a ted tohle. taky nechapal...
  • 0

#15 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 7 leden 2008 - 14:54:16

sak budu odchadzat postupne..tk postupne to mozes prerobit na baryt..aspon sa nebude nudit :o
  • 0

#16 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 leden 2008 - 15:08:12

ercéčko to je něco jako vnitřní nepřítel :o


ale kus. spis je to fajn zpusob jak nekomu dodat pozadovane fotky a moc se nenadrit, takovy trojsky kun. protoze dobre udelane RC treba od Ilfordu je porad tisikrat hezci nez fotka z labu z tehoz filmu nebo z tikitalu. delej se s 13x18 na baryt kdyz to je pro tikitalisty...to si nezaslouzim ani ja ani baryt.

PS: mam dalsi ukazky z AM20, ted je jen zcislicovat.


No, zas ercéčko, kdybych potřeboval levně a rychle hromadu náhledů pro výběr, co dát na baryt, tak jo, ale jinak mi to nestojí za namíchání vývojky. Když mi někdo neocení baryt, tak mi prostě nestojí za to mu dávat fotky, ne? :o
  • 0

#17 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 leden 2008 - 16:33:03

zkusmo jsem dal synkovi na hraní několik obrázků na foma 111 a docela držej pohromadě a to je těžká zkoužka
dělám na 111 už i kontakty zaarchivovaných filmů
nevypínám je, ale uschnuté v chladu se moc nekroutí, tak je trochu požmoulám v rukách a zatížím knihou
to stačí
snad mi nyní bude odpuštěn ten číselnej teploměr!
:o
  • 0

#18 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 7 leden 2008 - 17:39:32

Mno tedyž já dělám na RC již několik let - bo su líné hovado a je s nimi opravdu o dost míň roboty - a žádnej podobnej degradační proces jsem nikdy nezaznamenal. Nedělají to třeba jen některé RC, nebo RC nějak speciálně zpracované? Skoro bych tu dal hlasovat kdo (už) zhnědnul a kdo (ještě) ne :o
  • 0

#19 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 leden 2008 - 17:44:49

A stejně si myslím, že v něčem byla chyba...
Mám 10-12 let staré zvětšeniny na RC, některé vystaveny světlu, některé zcela volně pohazované... nic s nima není!
Mé zásady:
1. Pracovat čistě - nepřenášet chemikálie do jiných (pinzety, ruce...)
2. Přerušovač - sledovat jeho účinnost. Od té doby, co používám přerušovač (Amaloco) s barevným indikátorem, někdy jej měním i v průběhu jedné zvětšovací seance! A to vždycky nechám fotku hodně dobře okapat.
3. Chemii do destilky nebo alespoň čistěné vody (aqua depurata) či podobné kvality.
4. Udržovat čisté misky.
5. Ustalovat v čistém a účinném ustalovači. Kamarád si vždycky spočítá plochu zpracovaných papírů a ... pak se diví. Ono hodně záleží na tom, kolik vývojky a přerušovače do ustalovače dopravíte!
6. Při ustalování pohybovat vývojkou či papírem.
7. Dodržovat alespoň přibližně teploty roztoků a neporacovat pod 20stC.
8. Prát v tekoucí vodě - raději vlažné, než studené.
9. Hlídat si kvalitu prací vody - třeba v Kroměříži nebo v Olomouci je voda tak tvrdá, že bych se nedivil, kdyby něco z vody reagovalo s něčím z emulze nebo chemie.
Baryt je pěkný, ale troufám si tvrdit, že RC papíry jsou mnohdy neprávem odstrkovány a haněny.
  • 0

#20 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 7 leden 2008 - 19:52:19

co jsou to ty "kaziace" ?
  • 0

#21 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 7 leden 2008 - 20:15:28

"kaziace sa fotky" - fotky, ktorych kvalita postupom casu a vplyvom vonkajsich a mozno aj inych faktorov vyrazne klesa... :o
  • 0

#22 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 7 leden 2008 - 20:40:53

Tam bude problem na 95% s tym TiO2 v podlozke. Neviem preco to este nevyriesili ked je to take jednoduche (vpodstate).
  • 0

#23 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 leden 2008 - 20:47:24

co jsou to ty "kaziace" ?

:wink:

česky: "kazící cí se"- ve smyslu zhoršující kvality postupem času
  • 0

#24 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 7 leden 2008 - 21:40:51

psycho slovo prostě :wink:
  • 0

#25 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2008 - 07:41:05

Mne takto odisli Ilfordy Multigrade Express IV, pod sklom, sklo priamo na nich v clip rame, behom par mesiacov. Dokonca to zreagovalo tak, ze mapy boli aj z vnutornej strany skla. Vyzeralo to na nejaku reakciu so striebrom. Fomy aj ilofrdy ktore mam v skatuli su v pohode. V praci mam normalne na svetle bez zaramovania nalepeny jeden nedostatocne ustaleny nepodarok, aby som videl ako to degraduje casom. Po vyse dvoch rokoch jemne taha do hneda. Rovnako tu mam baryty, len v paspartach, o oktorych si myslim, ze su slabo vyprate a su uplne bez problemov, tiez maju dva roky.
  • 0

#26 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 8 leden 2008 - 08:42:33

Souhlasím s pentaxistou. S RC také nemám problémy. Používám přerušovač (kyselina octová) a v čerstvém fomafixu nenechávám zvětšeninu déle jak 5 min (po 3 minutách by mělo být ustáleno - je to rychloustalovač). Pak důkladně fotky vyperu.

RC na archivaci samozřejmě není, ale vzhledem k ceně a snadné práci zatím u mě hraje prim. Časem si něco klasický baryt zaslouží, ale co je dobré ukáže teprve čas.
  • 0

#27 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 8 leden 2008 - 09:19:37

Mne takto odisli Ilfordy Multigrade Express IV, pod sklom, sklo priamo na nich v clip rame, behom par mesiacov. Dokonca to zreagovalo tak, ze mapy boli aj z vnutornej strany skla.


Jedi to muze byt zpusobeno vlhkosti, papir se proste prilepi ke sklu, videl jsem to i u barytu. Nekdy se to sloupne i s emulzi.
  • 0

#28 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2008 - 09:37:46

Tiez ma to napadlo, ale vobec to nebolo prilepene. Vlhkost by asi bola rovnomerne vsade nie prave na prechodoch tmava - svetla. Skor by som povedal, ze to bola prave ta reakcia, co sa spomina na fotopruvodce.cz v tom odkaze hore vyssie. Ale je mozne (a to len silne tipujem), ze papier ma nejaku vlhkost "nasatu" z okolia a ked sa da pod sklo a na svetlo bez pristupu vzduchu, tak sa to prejavi tou reakciou. U volne hodenych fotiek som to nevidel.
  • 0

#29 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 8 leden 2008 - 09:45:15

S rovnomernou vlhkosti jsem si to myslel taky, jenze pokud to navlhne a potom to zacne schnout, tak to schne od kraju, blize u stredu skla se to srazi, vlhkost se nedostane ven a navic se papir prohne. Sklo ani podklad nejsou uplne rovny takze nekde se fotka dotkne vic a nekde min. Tohle byl vlastne prvotni duvod proc se tisky zacaly davat do paspart, estetika byla zpocatku vedlejsi.
  • 0

#30 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 leden 2008 - 10:11:07

K tomu ustalovači - máte někdo ověřený postup, jak zjišťovat, že ještě spolehlivě ustaluje? Zatím si počítám plochu papírů (s rezervou něco přes 10%) a nerad bych se časem divil...
  • 0

#31 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 8 leden 2008 - 10:57:19

K tomu ustalovači - máte někdo ověřený postup, jak zjišťovat, že ještě spolehlivě ustaluje? Zatím si počítám plochu papírů (s rezervou něco přes 10%) a nerad bych se časem divil...

1.pocitac plochu
2."lakmusove" papirky - daji se koupit u Skody spolu se stupnici, ukazuji nasyceni stribrem. Nekdo likviduje u hranice 1.5g, nekdo 3g. Mam jeste variantu, ktera krome nasyceni stribra ukazuje i kyselost

http://www.fotoskoda...osti-ustalovace

3. kousek negativu - zmerim jak rychle se vycisti podlozka s cerstve namichanym ustalovacem. pak zmerim vycisteni podlozky s pouzivanym ustalovacem. likviduji po prekonani zhruba dvojnasobku doby
  • 0

#32 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 8 leden 2008 - 11:01:13

jeste jsem zapomnel, ze ustaluji dvoulaznove a ze obcas testuju kvalitu ustaleni za pomoci Kodak Residual Silver Test Solution ST-1, coz neni nic jineho, nez roztok siricitanu sodneho - viz prispevek v diskuzi
http://www.temnakomo...=article&sid=44
  • 0

#33 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 8 leden 2008 - 11:32:50

škodův lakmusovej papírek ukazuje vyčerpanost, když zčerná/změní barvu?
  • 0

#34 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 8 leden 2008 - 11:35:03

jo, tak nejak. podle ztmaveni a prilozene stupnice odhadnes nasyceni stribrem
  • 0

#35 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 leden 2008 - 12:21:27

diky, asi si ke Škodovi zajdu...
  • 0

#36 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 8 leden 2008 - 22:56:50

Vyčerpanost ustalovače zjistíš i vložením proužku starého filmu. Pokud zbělá do cca 2 min je ustalovač OK. Pokud mu to trvá déle tak je lepší rozdělat nový ustalovač.
  • 0

#37 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 12 leden 2008 - 12:26:51

Z hrůzou jsem zjistil, že připomínka od Mamiaka na srazu včera v pátek v HK byla oprávněná. Ano, některé fotky mám hnědé až narůžovělé.

A tím se chci zeptat, dá se s tím něco dělat? Nějak je zachránit? Jsou to Fomabrom variant (111) ustalované v Bzenčákovém ustalovači někdy až 10 minut a prané v tekoucí studené vodě asi 30-40 minut.
Prosím poraďte mi, jak je zachránit.
  • 0

#38 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 12 leden 2008 - 12:35:40

Bohužiaľ neporadím, lebo neviem ako..ale vcelku ma to zaujalo,tak budem sledovať.. a tiež by asi nebolo zlé prísť na to,kde sa mohla stať chyba. U barytu ma totiž niečo také vcelku prekvapilo...
  • 0

#39 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 12 leden 2008 - 13:31:32

MVano:

klííd, taky poslední dobou zjišťuju, že mám nestejné baryty. Když vezmu větší sadu a rozhrnu je tak, abych viděl jenom bílé okraje, některé jsou zářivě bílé, některé nepatrně do hněda. Ty bílé mi proti nim připadají zase nepatrně do růžova a nijak si nedovedu vysvětlit, čím by to mohlo bejt.
Vlastně jedna věc mě napadá. Co když jsou ty hnědé nedovyvolané??? Protože záběry, který jsem trápil ve vývojce dýl, jsou zářivý, ty ostatní trochu míň. Vyvolávám dvě minuty, typicky záběry s mlhou nechávám koupat dýl a snažím se dostat aspoň nějakou kresbu do světel. Ustalovač mít vliv asi nebude, po vývojce je sice proces dost variabilní, ale třeba v ustalovači se koupou i čtvrt hodiny a na nádech printů to myslím vliv nemá. Hodně dlouhý ustalování ano, ale do půl hodiny?

Fomatol lqn + fomacitro + fomafix rapid
  • 0

#40 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 12 leden 2008 - 14:10:02

jendo: Jenomže já je mám nestejnoměrné, flekaté. Vypadají jako špatně ustálené. Zkoušel jsem je ustálit znova a dokonce jsem zkoušel několik ustalovačů. Nemělo to žádný vliv. Bojím se, že my to udělají zvětšeniny určené na pověšení na zeď.
  • 0

#41 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 12 leden 2008 - 14:18:00

Jo tak fleky, to je jiná. Nic takového jsem naštěstí zatím nepozoroval.
Co to zkusit vyžrat ferrikyanidem a znova vyvolat/ustálit/vyprat?
  • 0

#42 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 12 leden 2008 - 14:21:51

To vůbec neznám. Popiš mi ti detajlněji.
  • 0

#43 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 12 leden 2008 - 14:30:19

nechtel bych kecat...ale neni to o cem pise Jenda vyzrani obrazu napr. pred jeho tonovanim/zesilenim? pak detaily v clanku o tonovani.
  • 0

#44 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 12 leden 2008 - 14:33:46

chlapi, vy mě děsíte, ještě že ty svý fotky skoro všechny rozdám, a nemám pak s čím porovnávat :?
  • 0

#45 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 12 leden 2008 - 14:35:57

po vyžrání a vyprání se to dá znovu vyvolat normální pozitivní vývojkou. Zkoušel jsem takhle upravovat kontrast u některých zvětšenin, ale bezvýsledně (asi to na multigrejdy nufunguje nebo co) - po vyvolání tvrdší vývojkou to vypadaklo stejně jako předtím :?
Moc bych si od toho nesliboval, ale zkusit by se to mohlo...

odkaz
  • 0

#46 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 12 leden 2008 - 15:10:07

Zkusil by jsem to rád, ale mám zásadní problém. Nemám ferrikyanid. :lol:
  • 0

#47 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 12 leden 2008 - 15:16:55

jendo: Tak jsem si ten článek i s komentářem přečetl dvakrát. Ten sépiový toner mám doma, ale je staršího data. Stejně to zkusím vybělit a pak znovu vyvolat.
Mám to vyvolat v té samé vývojce, nebo je to jedno? Ustaluji jako v komoře, nebo jinak?
  • 0

#48 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 12 leden 2008 - 15:27:55

Všechno probíhá na světle, na vývojce by snad ani nemělo záležet. Na něčem to zkus a uvidíš :lol: Jenom se nelekni, po vybělení na papíře zůstane žkutavý závoj a zbytky kresby ve stínech, něco se vypere, něco vezmou další lázně,
  • 0

#49 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 13 leden 2008 - 17:23:46

Vybělené, vyvolané ustálené. Obrázek výrazně světlejší a po usušení jsem neshledal rozdíl a žádný posun k lepšímu. Je to úplně stejné (fleky) a k tomu výrazně světlé. :lol:
  • 0

#50 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 leden 2008 - 20:02:07

Tak to je mi líto, další nápady bohužel (nebo naštěstí) nemám :lol:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních