Přejít na obsah


Fotka

kaziace sa zvacseniny


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
119 odpovědí na toto téma

#101 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 18 listopad 2019 - 14:09:44

Jestli to dobře počítám, tak 500 g rhodanidu vystačí na 2,5 litru smáčedla - to je zásoba na hódně dlouho :-)


  • 0

#102 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 18 listopad 2019 - 14:28:27

Asi bych se také přidal. Nějaký hromadný nákup?


  • 0

#103 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 18 listopad 2019 - 16:24:50

jen bych chtěl upozornit,  že  ten rhodanid sodný je  velmi silně hygroskopický.  Z prvního nákupu  někdy v r. 2008 po  cca 6-7 letech ve  vzduchotěsně uzavřené lahvičce z trochy,  která tam  zbyla byla už mokrá  máčka.  Ale  na funkci to  vliv nemělo,  pouze na hmotností poměry -  voda  v tom něco váží.  Já to nějak neřeším...  

 mám pocit že to má být draselný a né sodný ;)

jinak u objednávky z Verkonu pozor na výrobce...lach- ner je u stejného produktu o více než 100kč dražší než Penta.


  • 0

#104 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 18 listopad 2019 - 16:26:07

Asi bych se také přidal. Nějaký hromadný nákup?

Jsem taky z Ostravy a budu objednávat půl kilovku...mohli bychom se poté někde domluvit a polovinu (tj. 250g) bych ti odprodal ;)


  • 0

#105 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 18 listopad 2019 - 16:31:34

Ano, výrobky od Penty mají levnější než od Lach-Neru. A dodací lhůty jsou skutečně 1 - 2 týdny a je potřeba to brát na IČ, soukromým osobám neprodávají.

 

Pokud budete objednávat a 100 g byste mohli postrádat, rád je odeberu :-)


  • 0

#106 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 19 listopad 2019 - 09:23:42

 

jen bych chtěl upozornit,  že  ten rhodanid sodný je  velmi silně hygroskopický.  Z prvního nákupu  někdy v r. 2008 po  cca 6-7 letech ve  vzduchotěsně uzavřené lahvičce z trochy,  která tam  zbyla byla už mokrá  máčka.  Ale  na funkci to  vliv nemělo,  pouze na hmotností poměry -  voda  v tom něco váží.  Já to nějak neřeším...  

 mám pocit že to má být draselný a né sodný ;)

jinak u objednávky z Verkonu pozor na výrobce...lach- ner je u stejného produktu o více než 100kč dražší než Penta.

 

Omlouvám se,   samozřejmě  chyba !  překlep! Blbé přeřeknutí! 


  • 0

#107 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 19 listopad 2019 - 14:41:05

Poslána SZ.

 

 

Asi bych se také přidal. Nějaký hromadný nákup?

Jsem taky z Ostravy a budu objednávat půl kilovku...mohli bychom se poté někde domluvit a polovinu (tj. 250g) bych ti odprodal ;)

 


  • 0

#108 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 19 listopad 2019 - 16:08:22

Taky jsem poslal SZ.


  • 0

#109 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 19 listopad 2019 - 20:48:02

Objednáno až to dorazí nějak se podělíme.

Jen ještě otázka...jaké smáčedlo použijete/me?

Já přemýšlím, že přikoupím Ilfordí a namíchám to z něj...je mi líto Tetenalu, který už se horko těžko shání.


  • 0

#110 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 19 listopad 2019 - 20:56:02

Tetenal by měl normálně fungovat dál. Jen to bude Tetenal New nebo tak nějak. A někde jsem četl, že chtějí dokonce oprašovat staré recepty kterých mají údajně dost a dost. Takže to snad bude dobře i pro nás. Na FB se mají ohlašovat fotografové a dávat jim podněty co by jako chtěly. A že s tím něco vymyslí. Takže Tetenal není mrtvý. 


  • 0

#111 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 19 listopad 2019 - 22:01:24

Pro zacatek pouziju obycejny Fotonal, na papiry to bude OK. Na filmy uz pouzivam jenom Tetenal Mirasol a Jirin_ol ho na michani Sistanu spis nedoporucuje. Ale treba se tady k tomu vyjadri sam :-)
  • 0

#112 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 20 listopad 2019 - 06:52:55

No mi je toho mirasolu taky líto.. používám pouze na filmy. Vezmu toho ilforda stejně budu teď od Škody objednávat nějakou chemku.
  • 0

#113 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 20 listopad 2019 - 10:11:30

Pro zacatek pouziju obycejny Fotonal, na papiry to bude OK. Na filmy uz pouzivam jenom Tetenal Mirasol a Jirin_ol ho na michani Sistanu spis nedoporucuje. Ale treba se tady k tomu vyjadri sam :smile:

S dovolením upřesním to,  co jsem napsal v soukromém vzkazu,  zjednoduším to:

"tetenal mirasol 2000  obsahuje  docela velkou dávku  biocidních chemikálií  (když si k němu čuchneš,  necítíš  chlór či jakou máriu?).     Nevím,  jestli není škoda ho  vyplácat na papíry,  a už  vůbec nevím,   jak  reaguje  s  rhodanidem."   That´s all, folks. 

Doporučení či nedoporučení tudíž žádné.   Je na každém jednotlivci,  jak naloží se svými příjmy :-D

Osobně si myslím,  že není  nic  třeba dramatizovat.  Ty fotky na kvalitních čerstvých papírech,  pokud  jsou  dobře ustáleny a  poté dobře vyprány,   vydrží  taky.


  • 0

#114 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 listopad 2019 - 12:41:11

Když jsme vybírali Sudkovy fotky do knihy, našli jsme v umprumu hodně (patrně) zkoušek, které byly flekaté a zažloutlé. Samozřejmě baryty.

Když jsme v Brně vystavovali fotografie a MG přijala některé fotky do svých sbírek, upozorňoval jsem, že z nedostatku času jsou na RC papírech. Lidi, kteří to archivují, nám sdělili, že o "netrvanlivosti" RC papírů slyšeli a ví o ní, ale setkali s s tímto jevem ojediněle. Nějaký člověk, který se zjevně vyznal, tvrdil, že si myslí, že jde vesměs o kvalitu prací vody (resp. to, co je v ní rozpuštěno) a praní.

Já nemám "POSTIŽENOU" ANI JEDNU RC FOTOGRAFII - a to na RC dělám moc a moc let.

Mohu-li ale udělat něco, o čem je známo, že prodlouží životnost, a ještě za minimální peníze,, tak proč bych to neudělal...?! Ať se na dědovy fotky mohou podívat i vnoučata mých dcer.  Možná budou jedna z mála, kdo se osobně seznámí s fotografií vzniklou mokrým procesem.... :-P


  • 5

#115 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 21 listopad 2019 - 07:49:08

Víš že jsi mi tím úplně sebral naděje na zlepšení neřklu-li na odstranění žloutnoucích fotek? To máme přerušovač, smáčedlo, praní a ve finále mi leží v hlavě jestli když máčím rcéčka ve vývojce cca 4min. jestli to není náhodou tím. To je hrozně moc neznámích na mou hlavu.
  • 0

#116 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 21 listopad 2019 - 08:20:39

re:  "když máčím rcéčka ve vývojce cca 4min. jestli to není náhodou tím"  

pokud  se  jedná o máčení v  ředěné kyselé amidolové vývojce,  je to  občas  tak akorát. :-)


  • 0

#117 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 21 listopad 2019 - 08:28:45

No sláva. Alespoň něco nedělám úplně blbě. Jen mimochodem kiselina citronová kilo za 400. Tak to jsem hodil zase hezky zpátečku ze dveří ven a v uctivé pokloně honem rychle pryč. ;)
  • 0

#118 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 21 listopad 2019 - 08:52:58

Calone,  cože?  

dával jsem ti  link na obchod,  který bys mohl v čb najít -  na webovkách si objednat s dodáním k vyzvednutí na prodejně.

https://www.balshop....avinarska-1-kg/

nebo:

https://fichema.cz/k...2861006038.html

V tomto obchodě je spousta pro temnou komoru užitečných, čerstvých ingrediencí za ceny přijatelné.  


  • 0

#119 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 21 listopad 2019 - 09:42:58

Ano ano vím. Tohle bylo v té první drogerii.
  • 0

#120 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 26 říjen 2021 - 21:52:26

S koloidním stříbrem v ustalovači už jsem se setkal, šedý prášek na papíru. Vyčerpanost ustalovače se testuje jodidem draselným, ale ten mi došel, tak testuju kouskem osvícenýho materiálu.

Rhodanid se nejlíp skladuje v 20% roztoku, je to i v Kulhánkovi.

Takže, jestli to dobře odhaduju, Sistan je v pracovním roztoku 1% rhodanid a smáčedlo? A potom bez oplachu dát fotku sušit?


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních