Přejít na obsah


Fotka

Jiná matnice pro P6


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
34 odpovědí na toto téma

#1 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 7 leden 2008 - 20:41:56

Co obnáší vyměnit matnici u psixu?
Zamlouvala by se mi ta dálkoměrná (s klínem), ale nepotřebuje nějaký extra dálkoměrný mechanismus?
Kolik to tak stojí? Dá se sehnat (a kde)? Jak je náročná montáž?
Popř. znáte ještě nějaké jiné UŽITEČNÉ matnice u P6?
viz:
Vložený obrázek

dík za info
  • 0

#2 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 leden 2008 - 21:58:39

snad se někdo ozve
onehdá jsem uvažoval o výměně matnice na tlr a jediný návod jsem dostal: - kup si ji na íbeji za dvacet dolarů a vyměň si ji sám
to neumím, tak tam mám stále matnici původní

v sixu mi vyměnil matnici zdejší opravář za cenu 1000,- :wink:
před dvěma lety asi
je s čočkou uprostřed - dnes bych dal asi přednost klínu, ale takovou mi nenabídl
  • 0

#3 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 leden 2008 - 22:25:16

na six existuje fresnelka. mela by vyrazne zlepsit svetelnost a tim komfort pri zostrovani.
Kdysi jsem ji shanel, ale nesehnal... stavala okolo 700 -1000 po bazarech.
myslim, ze ta jedina za to stoji, neb vse ostatni je hrozne tmave

k.
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 leden 2008 - 23:19:25

Kdysi sme se domlouvali s Petrem Beránkem (ještě na FA), že koupíme na eBay dvacet kusů matnic do P6- po menším to neprodávali. Asi se mrknu, jestli to tam někde je...
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 leden 2008 - 23:30:18

No jo, ale z Taiwanu...
click
  • 0

#6 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 8 leden 2008 - 00:26:54

jednu ted meli u Skody, pokud vim
neco kolem 800,- ale to jen hadam
  • 0

#7 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 8 leden 2008 - 00:35:47

mimochodem, ja bych bral tu s klinem, pokud by nekdo mel, diky
  • 0

#8 seykb

seykb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 148 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2008 - 08:18:00

co třeba tohle: http://rick_oleson.t.../index-175.html
  • 0

#9 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 8 leden 2008 - 11:13:54

No to nevypadá vůbec špatně. 30USD is poštovným je luxus (vyhne se to zřejmě clu). Dokonce tam je hezká nabídka těch gridů. Stejně nechápu, jak může fungovat ten klín bez nějakého dalšího mechanismu. Jsem si vždycky myslel, že v dálkoměru je ještě jedno zrdcátko nebo tak něco (je tam přeci otvůrek navíc).
  • 0

#10 seykb

seykb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 148 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2008 - 11:17:09

já mám od toho Ricka Olesona matnici pro Minoltu Autocord, ale ještě jsem ji nenamontoval (trochu se obávám, že rozhodím ostření a bude to složitější operace) - až to budu mít po kupě, tak dám vědět, jak budu spokojený s kvalitou...
  • 0

#11 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 8 leden 2008 - 12:24:29

No to nevypadá vůbec špatně. 30USD is poštovným je luxus (vyhne se to zřejmě clu). Dokonce tam je hezká nabídka těch gridů. Stejně nechápu, jak může fungovat ten klín bez nějakého dalšího mechanismu. Jsem si vždycky myslel, že v dálkoměru je ještě jedno zrdcátko nebo tak něco (je tam přeci otvůrek navíc).


Dálkoměr je založen na vznešném učení pana Pythágora. Je lhostejno, zda je dálkoměrný mechanismus vytvořen rozdvojením obrazu pomocí zrcátka, či dvou optických "klínů". Princip zůstává zachován, trojúhelník jako trojúhelník .)
  • 0

#12 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 8 leden 2008 - 12:26:47

Tedy u klasického dálkoměru se používá pravoúhlý a u klínové matnice rovnoramený .)
  • 0

#13 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 8 leden 2008 - 12:34:57

takováhle věc by se mi taky líbila.... jenže fresnelka a bez toho pitomýho klínu uprostřed (sem na tyhle kraviny děsně háklivej a vždycky mě to tam ruší)
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2008 - 14:05:04

No to nevypadá vůbec špatně. 30USD is poštovným je luxus (vyhne se to zřejmě clu). Dokonce tam je hezká nabídka těch gridů. Stejně nechápu, jak může fungovat ten klín bez nějakého dalšího mechanismu. Jsem si vždycky myslel, že v dálkoměru je ještě jedno zrdcátko nebo tak něco (je tam přeci otvůrek navíc).


Dálkoměr je založen na vznešném učení pana Pythágora. Je lhostejno, zda je dálkoměrný mechanismus vytvořen rozdvojením obrazu pomocí zrcátka, či dvou optických "klínů". Princip zůstává zachován, trojúhelník jako trojúhelník .)


"Aků rečů ste terazky hovorili? Neni vy ste ten americký špión?"
  • 0

#15 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 leden 2008 - 15:28:30

priznajte sa!
  • 0

#16 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 8 leden 2008 - 15:41:54

U nás v Indii se odjakživa mluvívalo česky .)
  • 0

#17 seykb

seykb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 148 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 březen 2008 - 09:31:24

Tak jsem tu před pár týdny slíbil napsat referenci na matnici od Ricka Olesona (http://rick_oleson.tripod.com/) pro Minoltu Autocord - musím objektivně uznat, že za tu cenu jsem spokojenej, matnice je jasnější, než originál, která utrpěla léty... Fresnelka sice nic moc, ale ostřím pomocí klínu.
Dokonce se mi tím (jakoby sám - nebylo třeba nic seřizovat) vyřešil problém s front focusem, takže to byl jednoznačně krok dobrým směrem.
Ještě teď nechám znovu postříbřit zrcátko a bude to dokonalé:oops:
  • 0

#18 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 20 březen 2008 - 10:12:27

Tak jsem tu před pár týdny slíbil napsat referenci na matnici od Ricka Olesona (http://rick_oleson.tripod.com/) pro Minoltu Autocord - musím objektivně uznat, že za tu cenu jsem spokojenej, matnice je jasnější, než originál, která utrpěla léty... Fresnelka sice nic moc, ale ostřím pomocí klínu.
Dokonce se mi tím (jakoby sám - nebylo třeba nic seřizovat) vyřešil problém s front focusem, takže to byl jednoznačně krok dobrým směrem.
Ještě teď nechám znovu postříbřit zrcátko a bude to dokonalé:)


Taky mam čerstvě na sixovi matnici od pana Olesona a pod sekybův příspěvek se klidně podepíšu. Za ty prachy je to fakt paráda... konečně je six použitelnej i s hranolem, nebo když je trochu míň světla. Klín je perfektní - nikdy sem si nemyslel, že by se mi povedlo vyfotit sixem naší kočku... teď s naprostym klidem.

Akorát pořád zápasim se seřízenim tý matnice. Sice to furt neni vono, ale už se blížim k optimálnímu stavu... Teď sem ale s hrůzou zjistil, jak moc mam posunutý ostření na jednotlivejch sklech.

PS: netušíte někdo, jak se nastavuje podložka pod matnicí vepředu? Vzadu sou šroubky, to je mi jasný, ale vepředu je ta pacička na ňákym závitu, ale nepochopil sem, jak s nim votočit... ale nechce se mi to rozebírat, izolačka kdyžtak poslouží dobře.
  • 0

#19 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 březen 2008 - 12:26:58

Pochopil jsem dobře, že Olesonova matnice je ta nabízená z eBaye odkaz george z 7.1.2008 ořízlá na požadovaný rozměr a vyfrézovanými drážkami?

Maaca: Jaká byla koncová cena s poštovným a clem? Opravdu těch 30$?
  • 0

#20 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 20 březen 2008 - 12:48:20

Pochopil jsem dobře, že Olesonova matnice je ta nabízená z eBaye odkaz george z 7.1.2008 ořízlá na požadovaný rozměr a vyfrézovanými drážkami?

Na první pohled to vypadá, že by to mohla být ona.

Maaca: Jaká byla koncová cena s poštovným a clem? Opravdu těch 30$?

Clo 'sem neplatil (přišlo to v obálce a většina obsahu byl návod a ňáký kecy okolo, tak si toho celníci asi ani nevšimli). Takže 30USD byla cena se všim všudy...

Jinak 'sem to zaplatil ve čtvrtek večer a v pátek ráno mi přišel mail, že mam matnici hotovou a že už je na poště.
  • 0

#21 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 březen 2008 - 13:24:28

Zní to docela dobře.
Jde do toho někdo? S radostí se přidám! (pokud si do té doby nekoupím Hassiho...)
  • 0

#22 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 20 březen 2008 - 14:16:33

Eště dodam, že fresnelka je docela hrubá a je trošku vidět... mně to nevadí. Pan Oleson píše, že komu by to vadilo, tak může posadit tu matnici obráceně (fresnelkou dolu, klínem nahoru)... Zkoušel sem to - obraz je pak krásně sametovej, ale bojim se, že ten klín při čištění poškrábu, navíc by se pak ta matnice musela posadit vo hodně hloub a asi by tam nedosáhly ty pacičky, který to držej zezhora.

Teď sem vyhrabal obálku, ve kterej mi to přišlo - poštovný (z USA) dělá 1.80$ - nevim, jestli by se vám povedlo ukecat skupinovou slevu, ale posílat to najednou kvůli poštovnýmu mi nepřipadá až tak výhodný.
  • 0

#23 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 březen 2008 - 15:16:12

Je tam také nějaké matované pole? Dá se pohodlně ostřit i mino klín? Nějak se mi poslední dobou zdá, že se mi líp ostří na čísté matnici než s klínem.

Za ty peníze to ale asi zkusím. Vidím to asi na typ 6603.

Neměl byste někdo tip na nějakou pěknou čistou matnici?
  • 0

#24 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 20 březen 2008 - 16:17:09

Vidím to asi na typ 6603.

Tu sem si vybral taky.

Je tam také nějaké matované pole? Dá se pohodlně ostřit i mino klín?

Okolo klínu je normální matnice. Ta fresnelka ale trochu zhoršuje "rozlišovací schopnost matnice" (to je dost blbej výraz, ale je to tak). S hranolem je to úplně v pohodě. Když se ale koukáš přes lupu, co je na šachtě, tak vidíš ten obraz rozkouskovanej fresnelkou.

Takže: matový pole tam je, ostřit se na něj dá, ale jestli chceš ostřit primárně na matnici a ne klínem, možná bych se zkusil kouknout po něčem jinym.... Ale pro mně to byla 100% dobrá volba.
  • 0

#25 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 březen 2008 - 17:15:30

To mě kazí náladu. Okolo klínu je hned fresnelka nebo je tam matné mezikruží a nebo dokonce ještě mikrorastr?
Asi stejně zkusím tuto. Kdyby nevyhověla, tak by se vidělo dál. Sám si
teď nejsem jistý, co by se mi líbilo nejvíc. Tak asi nezbyde než zkoušet.

Jakým způsobem jsi to objednal? Dohodl jsi se s ním napřed mailem nebo jsi to rovnou zaplatil? Nějak úplně jsem to nepochopil. Připadá mi to jako, kdyby se při platbě paypalem do nějakého vzkazu měl napsat požadovaný typ matnice. Předchozí dohoda mailem asi bude jistota, že?
  • 0

#26 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 20 březen 2008 - 21:34:37

Okolo klínu je matný mezikruží - ale přes to sem zatim nezkoušel zaostřovat.

Asi dva dny po tom, co sem si objednal tuhle se na ebayi objevila verze s klínem okolo kterýho byl mikrorastr - ta by se mi bejvala líbila trošku víc, ale když už byla tahle na cestě...

Sem normálně kliknul na tu ikonku PayPal... tam je někde políčko (asi zpráva pro příjemce), tam sem napsal, že to má bejt na sixe a že chci 6603. To je všechno.
  • 0

#27 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 březen 2008 - 22:12:00

S tou zprávou jsem si to tak myslel. Už jsem mu poslal mail z dotazem. Uvidím, co odpoví.

Ta matnice s mikrorastrem, to byl jednorázový prodej nebo trvalá nabídka? Neměl bys odkaz?
  • 0

#28 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 20 březen 2008 - 22:25:24

Ta matnice s mikrorastrem, to byl jednorázový prodej nebo trvalá nabídka? Neměl bys odkaz?

Myslim, že to byla spíš jednorázová záležitost. Odkaz uloženej nemam. Jestli se Ti bude chtít to hledat: bylo to buď na ebay.com, nebo na ebay.co.uk. Našel sem to buď jako pentacon six, nebo p6.
  • 0

#29 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 březen 2008 - 22:29:30

Tak jsem znovu a lépe pohledat na eBayi a našel jsem nabídku z Ukrajiny také za 30$ s poštovným. Píše, že se jedná o novou matnici z Arsenalu. Očekával bych, že by mohla být lepší než ta čínská z Ameriky. Nechám si to ještě projít hlavou, ale skoro se kloním k tomu Arsenalu.
  • 0

#30 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 20 březen 2008 - 23:00:35

Tak jsem znovu a lépe pohledat na eBayi a našel jsem nabídku z Ukrajiny také za 30$ s poštovným. Píše, že se jedná o novou matnici z Arsenalu. Očekával bych, že by mohla být lepší než ta čínská z Ameriky. Nechám si to ještě projít hlavou, ale skoro se kloním k tomu Arsenalu.


jj, taky bych tipnul, že od Arsenalu bude lepší.... oni to prodávají i normálně, když se podíváš třeba na stránky Hartblei nebo Arax.... a měli by umět udělat i matnici bez klínů a podobnejch kravin (který třeba mě spíš překážej)....
kdyby se něco mělo objednávat a posílat, mohl bych se přidat? třeba by tam vyšlo levněji poštovné.... bohužel transakce do zahraničí a paypal jdou mimo mne :/
  • 0

#31 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 20 březen 2008 - 23:05:31

Jj, to je ta matnice, na kterou sem koukal. Myslim, že bude malinko lepší.
  • 0

#32 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 21 březen 2008 - 10:56:59

měl bych zde jeden matnicovej dotaz:
mám tady aparát s nápisem ljubitel 2 a na jeho matnici je naprosto brilantní obraz
vidím s ním za dne i skoropotmě
co je to za úkaz?
je to zjednodušenou konstrukcí toho přístroje, že se neostří fakticky, ale odhadem vzdálenosti?
nebo tam soudruzi z eseseser dávali matnici, která má obras jasný, tak, jako nový externí hledáček pro moji dálkoměrnou pětadvacítku?
uprostřed matnice je taková šedá ploška
jsem z toho jelen
  • 0

#33 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 21 březen 2008 - 11:14:27

U této světlé matnice u Ljubitěle lze ostřit pouze na tu šedou plošku uprostřed. Okolo je nematovaná plankonvexní čočka, která dává jasný obraz, ale ostřit se na ni nedá (obraz je ostrý pořád).
  • 0

#34 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 21 březen 2008 - 14:50:36

to je zajímavý a není to tak hloupá konstrukce
při běžné rodinné a turistické fotografii z té doby se stejně clonilo na 11 a hloubka ostrosti to pokryla
stojí některý z ljubitelů za zakoupení a vložení filmu? co jsem tak viděl, tak ceny jsou kolem 150-300,- a to je přijatelná cena i za to, kdyby pak ležel na polici
  • 0

#35 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 březen 2008 - 10:52:11

Tak jsem objednal matnici od Arsenalu z Ukrajiny. Dám vědět, jak vypadá.

BTW: Nevíte náhodou, co jsou to redemption codes v Paypalu? Psalo mi to při platbě, že jsem jej už vyčerpal a dál ho nemůžu použít.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních