Papír jako diák?

#1 Karel2Kouril

Publikováno 11 leden 2008 - 15:34:56

Jen mě tak napadlo, nedal by se do VF kamery, nebo pinhole, naládovat papír, který by se pak vyvolal pozitivně? (vyvolat vybělit, osvít, vyvloat, případně ustálit, vyprat). Mohly by to být docela dost zajímavý obrázky... Zkoušeli jste to někdo?

#2 Gorgi

Publikováno 11 leden 2008 - 15:57:43

papir narvat jde a nejak to vyvolat take jde. clanky jsou nekde k nalezeni, zkus treba paladix, kopirovat to dale jde take - myslim ze o tom psal kodl - pres listove ortho filmy

#3 Gorgi

Publikováno 11 leden 2008 - 15:58:53

#4 Karel2Kouril

Publikováno 11 leden 2008 - 16:21:24

a volas to tusim jako klasicky papir, v klasicke pozitivni vyvojce.

O tom samo vím, jde mi o ten pozitivní postup - z toho co naexponuju vyrobím zrovna výsledný obrázek, ne negativ, takže žádné kopie, nic. Prostě pozitivně vyvolaný negativní materiál, se všemi specifiky, která to nejspíš bude mít... asi něco jako čb polaroid.

#5 Anonymous

Anonymous
  • Guests

Publikováno 11 leden 2008 - 16:34:46

Uz jsem na to nekolikrat myslel ale jeste nikdy neuskutecnil ani nevim proc?
:?

#6 Gorgi

Publikováno 11 leden 2008 - 16:34:49

a volas to tusim jako klasicky papir, v klasicke pozitivni vyvojce.

chces ladovat papir a mit z toho co?
Diak nepujde - neprosvitis to a aby jsi vytvoril negativ na papire? To by jit mohlo...ale k cemu to je? primo kontakt kopie na negativni film ktery bude vypadat vlastne jako diak?

#7 Gorgi

Publikováno 11 leden 2008 - 16:36:51

a vyvolat CB negativ jako diak celkem bezproblemove jde. vhodny je napr. Delta 100, FP4+ a Pan F+. Ilford ma nekde na strankach pdf s navodem, mam ho stazene na plose. Kdybys chtel experimentovat zrovna s timhle, tak jdu do toho.

#8 Karel2Kouril

Publikováno 11 leden 2008 - 17:46:48

a volas to tusim jako klasicky papir, v klasicke pozitivni vyvojce.

chces ladovat papir a mit z toho co?

"Jako diák" byl myšlen postup voláni. Chci ládovat papír a mít z toho pozitiv.
Ale nemám moc kam ládovat, takže se ptám těch, co už mají prostředky;)

#9 maaca

maaca

Publikováno 12 leden 2008 - 00:30:26

Jestli Tě to zajímá v barvě, tak IMHO hledáš něco, co se menuje ilfochrome / cibachrome... ale mezi objektiv a papír budeš asi muset narvat ňáký filtry

#10 Karel2Kouril

Publikováno 12 leden 2008 - 17:55:12

priznam se, ze na barvu jsem nemyslel, ale mohlo by to byt docela zajimavy...

#11 Ondrej1

Ondrej1

Publikováno 12 leden 2008 - 21:58:29

Nezkoušeli, ale máme dvě poznámky.

- Papír je daleko méně citlivý, čili vyjdou dlouhé expozice, u pinhole to bude celodenní projekt.

- Bude to v lepším případě ortochromatické, v horším tam nebude ani zelená.

Zajímavé to bezpochyby je, pěkně jsem si o takovýchto věcech početl v jedněch FAMáckých skriptech, zkusím dodat referenci.

#12 Ondrej1

Ondrej1

Publikováno 12 leden 2008 - 22:03:30

Mělo by to být:
Jaroslav Šimek, Techniky fotografie, Praha : Akademie múzických umění, 2003

K dostání v každé lepší knihovně.

#13 David

David

Publikováno 13 leden 2008 - 02:11:21

Četl jsem článek o pinhole. Tam se píše o exponování na fotopapír. Je málo citlivý, takže se doba expozice prodlouží, dle článku, 20-100 X.
Potom se pozitivně vyvolá a vznikne negativ. Na ten se kontaktně přiloží další fotopapír a prosvítí se. vyvoláním vznikne pozitiv.

Vše je jen má vyčtená teorie. Rád bych to vyzkoušel.
Ale.....když si řeknu, půjdu fotit. Tak to si neguji s tím, že bych se měl učit. A pak místo toho trávím čas nad teoretizováním a hledám článků na netu :lol:

#14 feromarcin

feromarcin

Publikováno 22 srpen 2011 - 10:27:25

Prikladám scan obrázku foteného na papieri SF "aparátom" Pionýr :) Fotený na papier Kodak Supra. Inverzné vyvolanie, druhý osvit pod neónkou. Až na tie mapy to nie je zlé, aj keď je to stranovo prevrátené. Nič vhodnejšie ako ukážku som nenašiel. Farebná korekcia nebola žiadna.

Na čb papier som robil podobné experimenty, výborne sa na to fotí v zime, keď je všade veľa snehu. Potom som robil kontaktnú kópiu. Žiaľ, ostrosť nie je potom nič moc, ale dá sa to. V prípade veľkoformátu by to bolo veľmi zaujímavé.

V knihe od L. Křivánka - Barevná fotografie, je vzadu recept na čb zväčšeniny z farebných diákov.

1. vyvolanie: vývojka s prísadou rodanidu draselného
2. pranie
3. dichrómanový bielič.
4. čistiaci roztok siričitanu sodného 5%
5. druhé vyvolanie v normálnej pozitívnej vývojke
6. ustálenie

Raz som to skúšal, ale výsledok ma nenadchol. Vložený obrázek

#15 mickael

mickael

Publikováno 22 srpen 2011 - 11:09:23

Och, tak on to taky nekdo zkousel :)

Postup jsem mel ale trosicku jiny:
1. vyvolani: standartni pozitiv CB vyvojka: foma lqn, kodak dektol... ZA TMY
2. preruseni kys. citronovou ZA TMY
3. poradne prani zaroven s osvitem
4. normalni RA4 proces

Vychazelo to, jen bylo nemozne odladit barvy tak, aby se aspon priblizily realite. Musel jsem exponovat s ruznymi filtry pred dirkou, ale stejne to moc nefungovalo. Dost jsem o tom hledal a lidem to vychazelo lip, ovsem mam podezreni na spatny papir, delal jsem na Kodak Supra endura VC DIGITAL, coz je papir optimalizovany pro digi osvit a jde na neho sice opticky zvetsovat, ale jsou o hodne vyssi filtrace nez s puvodnima papirama, cehoz se nedalo pri foceni v terenu nijak dosahnout. Ale zvetsovat na to z diaku by do jiste miry slo, zadne super spickove vysledky by to nebyly, ale mohlo by to vypadat celkem zajimave, nezkousel jsem, nemel jsem tehdy zadne po ruce. Ale ve zvetsovaku slo z toho papiru plnou filtraci vykouzlit neutralni odstin.