Přejít na obsah


Fotka

Zeiss Ikonta a Fomapan N 17


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
23 odpovědí na toto téma

#1 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 15 leden 2008 - 19:17:51

Zdravím!

Dostal se mi do rukou fotoaparát po pradědečkovi Zeiss Ikonta na formát 6x9. Zdroje na internetu mnoho nenapovídají, takže konkrétní model nedokážu přesně určit. Objektiv Novar 10.5cm f/6,3, závěrka Derval (časy se nastavují kolečkem bez známek aretace, jsou zde 25, 50, 100 a T). Mám tři dotazy.

Jak ověřit, že měch není děravý? Žádnou vadu sice nevidím, ale po delší době může asi hrát i malá dirka velkou roli, že?

Je možné, že jdou časy nastavit do mezipoloh? Natahuje se a exponuje zároveň jediným plynulým pohybem páčky. (To mě dostalo asi nejvíc)

Byl v tom film fomapan N 17. Byl tam sice asi dost dlouho (odhaduji někdy od 80. let), ale přesto věřím 9vzhledem k malé citlivosti), že by na něm mohlo něco být. Víte někdo, jak se tenhle film vyvolával v Rodinalu?

Předem díky, Venca
  • 0

#2 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 15 leden 2008 - 20:16:55

Ad měch: nabij film, postav pod lampu na delší čas, vyvolej a uvidíš, esli tam bude závoj.
Ad film: Foma N 17 je DIN17 čili ISO40 a je to klasická emulze..takže vyvolání jako Foma100@40 by mohlo fungovat a tutonc najdeš čas, jinak bych zagooglil, a rozhodně bych čas eště trochu prodloužil
  • 0

#3 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 15 leden 2008 - 20:41:47

diky, jeste nekde psali,ze Rodinal na tyhle stary filmy neni nic moc.nejsem tak zbehlej v chemii, abych pochopil proc, ale kupovat jinou vyvojku se mi kvuli tomu moc nechce. jestli, tak jakou? jsem v podstate zacinajici temnokomornik, u Rodinalu jsem zustal, abych v tom ze zacatku nemel prilis mnoho neznamych. mozna uz je ale cas. co je vhodne zkusit ted?
  • 0

#4 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 leden 2008 - 22:00:16

než bych dostal dobrou odpověď, nebo koupil vhodnou vývojku, tak bych ten film nechal v lednici
pár tejdnů už mu neuškodí
přeju, aby tam byl nějakej pěknej záběr historický hodnoty
já odpověď nevím, tehdy jsem ještě nefotil ....
  • 0

#5 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 leden 2008 - 22:19:26

diky, jeste nekde psali,ze Rodinal na tyhle stary filmy neni nic moc.nejsem tak zbehlej v chemii, abych pochopil proc, ale kupovat jinou vyvojku se mi kvuli tomu moc nechce. jestli, tak jakou? jsem v podstate zacinajici temnokomornik, u Rodinalu jsem zustal, abych v tom ze zacatku nemel prilis mnoho neznamych. mozna uz je ale cas. co je vhodne zkusit ted?


Osobně bych byl pro něco, co líp využívá citlivost, třeba AM74 by nemusela být špatná, a je to taky voda, jak Rodinal. Nebo něco dvoulázňovýho (zde ale nemám zkušenosti) tam je navíc výhoda, že tak moc nezáleží na (neznámém) vyvolávacím čase.
  • 0

#6 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 leden 2008 - 22:46:07

Ještě trochu laického zdůvodnění. Starý film asi bude mít ten problém, že zárodky latentního obrazu už pravděpodobně podlehly částečné zkáze, takže emulze je teď ve stavu, který nejspíš připomíná podexpozici. Vývojka vpodstatě nedělá nic jiného, než že rozkládá bromid stříbrný za vzniku stříbra. Aby tahle reakce mohla rozumně proběhnout je potřeba aby v tom rozkádaném krystalku AgBr už bylo nějaké vyloučené stříbro - zárodek vzniklý při expozici rozkladem AgBr pomocí světla. Vývojky se liší tím, jak malý zárodek jim už stačí k tomu aby mohla začít reakce - čím menší zárodek stačí, tím lépe vývojka využívá citlivost.
Vzhledem k tomu, že nevíš, co z latentního obrazu na filmu zbylo, je dobré mít vývojku, která to dokáže využít co nejlépe - má co nejlepší využití citlivosti (čímž Rodinal zrovna neproslul). Další věc pak ale je, že krom degradace latentního obrazu asi došlo i k samovolnému rozkladu AgBr, což nejspíš bude mít za následek větší závoj (tím větší, čím líp vývojka využívá citlivost). Ale to je podle mě rozumná cena za maximum zachráněné informace.

Jo, taky mě napadá - úplně na kraji svitku asi nebude žádný obrázek, dal by se tam kousek(pár mm) odstřihnout a použít pro zkoušku vyvolávacího času ve vybrané vývojce.
  • 0

#7 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 leden 2008 - 00:25:47

díky oběma za postřehy,
ten svitek určitě ještě něco vydrží (pokud ovšem vydržel doteď, byl v kameře v krabici ve sklepě, takže teplota dobrý, ale vlhkost nevim nevim), to spíše já mam co dělat...

z těmi vývojkami se rozhoduji tak, abych tu investici využil i do budoucnosti na další focení. rád zkusím něco jiného než osvědčené kombinace. Ta AM74 vypadá zajímavě, trochu mě zarážejí ty časy - Foma 100 - 3,5 minuty. To bych tam tu N 17 (ISO 40) sotva namočil a už bych ji zase vyndával. nebo je vhodné ředit jinak než 1+7?
pak se mi (podle popisků, nikoliv zkušeností) zdá možný Ilford Microphen a Foma LQN. jaké ale dávají výsledky netuším.

mimo tuto konkrétní aplikaci (ona Foma N 17) bych v tom rád vyvolával FP4+ nebo třeba Foma 100.

jinak Ikonta zdá se funguje. dnes jsem tim prohnal FP4+ a negativ schnoucí teď vedle mne vypadá fajnově. 6x9 - to už skoro nemá smysl zvětšovat! akorát s tím záběrem je to trochu loterie. ta centimetrová čočka a zrcátko hned vedle objektivu, to je opravdu hledáček?
  • 0

#8 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 16 leden 2008 - 02:13:15

Podle doporučení výrobce se volalo při 20°C v následujících vývojkách
- Fomadon N 6-8 minut
- Fomadon R 6-8 minut
- Fomal 6-8 minut
- Universal 1:3 8-10 minut.

Já jsem volal v A49 (Atomal).
  • 0

#9 Meriamon

Meriamon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 16 leden 2008 - 04:21:32

Já jsem používal Fomu 17 velice často a spolu s A 49 (u Škody mají ještě její klon Fotomal) dávala výtečné výsledky. Takže - v Atomalu stock - 8 minut při 20 stupních.
  • 0

#10 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 16 leden 2008 - 10:21:24

volal jsem take nejaky Fomapan 17 zapomenuty ve Flexarete, pouzil jsem ID-11 stock, cas cca 15 minut a neco (docela dost) tam bylo. Jen jedno upozorneni - za tak dlouhou dobu se ti "otiskly" cisla z kryciho pasu na film.
  • 0

#11 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 leden 2008 - 15:24:57

tak u Skody mi dnes uz bohuzel Fotomal neprodali. Pravda je, ze tam byl nejaky pan, ktery to jmeno nikdy neslysel.

tak snad jedine zde: http://www.fotoinfo....hop.php?sekce=3
ale co s 35 litry? nechtel by nekdo napul?

tak jsem zatim koupil AM74 (kterou ten pan take neznal...) neb je na nej vsude jen sama chvala. akorat s tim casem si tedy nejsem jisty. je-li na FOMAPAN 100 cas 3.5 minuty, tak na @40 to bude opravdu kratke vyvolavani. Kdo s tim pracujete, jak se to da jeste redit? a jak potom prodlouzit cas?
  • 0

#12 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 leden 2008 - 15:27:35

Gorgi: no bojim se, aby tam nebyly jenom ty cisla. ale pravda je, ze cervene sklicko (pro kntrolu spravneho posunuti filmu bylo velmi peclive zakryto alobalem a prelepeno naplasti...
  • 0

#13 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 16 leden 2008 - 16:22:25

Gorgi: no bojim se, aby tam nebyly jenom ty cisla. ale pravda je, ze cervene sklicko (pro kntrolu spravneho posunuti filmu bylo velmi peclive zakryto alobalem a prelepeno naplasti...


neni to osvetlenim z onoho okenka, ale tim ze se ta barva chemicky rozklada - uvolnuje se z ni tusim chlor a pak to dela neplechu.

jinak Fotomal jsi sehnat u Skody nemohl, onehda jsem vykoupil zbytek. Osobne bych s AM74 neexperimentoval - neni druhy pokus - a zkusil od nekoho vyskemrat nejakou tu D-76. Cas na volani - podivej se na fotopruvodce, nekde ve foru to tam XGAS resil. a mne to po jeho rade celkem vyslo.

(odkud jsi? D-76 bych nejakou mohl nejspis poskytnout.)
  • 0

#14 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 leden 2008 - 16:36:03

no diky! jsem z Prahy, ale nijak na to vyvolavani rodineho pokladu nespecham, navic pokud je ta D-76 zajimava alternativa k tomu rodinalu, tak bych klidne koupil i cele baleni. ono se to asi neztrati. rad bych to tak nejak vzal na jednou: tenhle konkretni film a zaroven prechod (samozrejme jen castecny) na neco noveho, co by davalo zase jine pojeti nez muj oblibeny Rodinal
  • 0

#15 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 16 leden 2008 - 17:00:26

nechci se podbízet, ale tu D-76 bych ti v Praze mohl namýchat, chemii doma ještě mám.... tak.... 25 kč za litr? akorát teď nemám destilku a flašky.... kdybys měl zájem, tak mi napiš na hexagen (zavináč) seznam.cz . míchám si to takhle i pro sebe a funguje. zatím .)
  • 0

#16 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 leden 2008 - 19:05:44

tak ted uz si jen vybrat a nikoho pri tom neurazit, ze?

lukas_87: poslal jsem ti mail

gorgi: diky moc, poslal jsem mail Lukasovi

:lol:
  • 0

#17 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 16 leden 2008 - 19:18:03

V POHODE... :lol:
  • 0

#18 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 16 leden 2008 - 19:48:49

Lukaš 87: Není ID 11 jako ID 11!!! Pozor!!! Co do toho chceš dávat za chemii? Sám mám z míchání ID 11 své zkušenosti, alepokud to bude ta čtyřsložková varianta, asi oproti konfekční moc nepotěší.
Oni do tych dnešních míchájů nejaký prevít, že ta vývojka lépe využívá citlivost. Já od ní po dlouhé době upustil a začal jsem si míchat klon, kerý je dle mě o cosi lepší, ale skládá se asi z osmi lučebnin.
  • 0

#19 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 17 leden 2008 - 00:32:48

Lukaš 87: Není ID 11 jako ID 11!!! Pozor!!! Co do toho chceš dávat za chemii? Sám mám z míchání ID 11 své zkušenosti, alepokud to bude ta čtyřsložková varianta, asi oproti konfekční moc nepotěší.
Oni do tych dnešních míchájů nejaký prevít, že ta vývojka lépe využívá citlivost. Já od ní po dlouhé době upustil a začal jsem si míchat klon, kerý je dle mě o cosi lepší, ale skládá se asi z osmi lučebnin.


opravdu? já to moc neřeším....
metol, siřičitan sodný (bezvodý), hydrochinon, tetraboritan sodný.... dáš informace k tomu tvému klonu? já jsem s tím jinak celkem spokojený, jenom mi ty negativy přišly možná malinko méně černé, než z kupované ID-11.... uvažuji o sehnání proklatě drahého Fenidonu (nechce někdo koupit pár gramů napůl?) a mýchání Mytolu, jestli je to opravdu takový zýzrak....
  • 0

#20 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 19 leden 2008 - 04:54:20

Teď to nemám u sebe, klon se jmenuje Konica SD 28, pokud si vzpomínám je tam nějaký bromid draseklný navíc, kvůlivá závoji a ještě kys. botirá na úpravu Ph atd. Gooogli mysím, že to někde nejdeš.
Pokud ne, zkusím to někde vyhrabat.

Tož tak
  • 0

#21 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 19 leden 2008 - 10:39:32

kraken: tož děkuju. je to na tejhle stránce sivergrain.org - photoTech - D-76, včetně hromady dalších modifikací. moc jsem se tím nezabýval, protože mi ta původní D-76 přišla taknějak dobrá, mno. díky moc, mrknu na to a zkusím.
  • 0

#22 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 28 březen 2008 - 11:57:47

říkal jsem si, že by se slušilo napsat, jak dopadlo zde diskutované vyvolávání 20 let zapomenutého filmu ve staré Ikontě.

inu, nechtělo se mi kupovat žádnou novou vývojku, tak jsem to vypral v LQN 7 min a nedopadlo to tak špatně. bál jsem se, že vyvolávám prázdný negativ a hle! byly tam fotky! dokonce 7 z 8 možných. sice né žádně historicky cenné, ale docela povedené. vkládám jednu ukázku. moc se mi zalíbil efekt obtisknutého papírového vzoru do negativu.

Vložený obrázek

tímto se přidávám k názoru, že bazarové přístroje je nutno otevírat opatrně
  • 0

#23 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 březen 2008 - 13:06:44

škoda, že na záběrech nebyly žádný lidi, to pátrání po identitě by bylo zajímavý
  • 0

#24 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 28 březen 2008 - 17:46:25

no jo, taky mi to bylo líto. Chtěl jsem tam vidět babičku za mlada nebo jak řikáš nějaký cizí lidi. Mohl bych pak za nima poslat pošťáka Ondru, žejo?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních