Přejít na obsah


Fotka

Lisování malých pozitivů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 19 leden 2008 - 05:07:53

Ogaří a cérko, včilkaj sem vylézl z komory a vytáhl sem ze šuplíku papír co eště používal můj tatínek při zvětšování espiračnáhůta byla mysím nekdy eště v osmaasmdesáém. Sů to baryty 10x15. Tož tak mi jich nejak bylo líto vyhodit, a že si na ně prubnu nejaké náhledy. Do vývojky sem sypnul trocha bromidu, zamíchal vařečků a ejhle ono tam vážně eco je a nevypadá to věru špatně.
No včilkaj se to kúpe v bedničce, je tam sňád padesát kúskú, ale problém je v tom, že tento rozměr napínat na skléčkoch,tož to bych mysím zešedivěél.
No kdysi sem slyšel o nejakém lisování v knížkách, že sa ty baryťúčky pchají mezi listy, ale nic moc nevím, ba spěšéj nic než moc a nikdy sem to nedělál.
Potřeboval bych s tymte poradit, abych nemusél tahat sušičku a leščit pléšky. Nejde mi o to aby to bylo rovňúčké jak prkénko, enem aby sa na to dalo čučet a nelvlnilo se mi to v prackách jak splašená zmija. Prostě taková nejaká rychlovka, vijú?

Tož děkuju všeckým dopředu za rady. Když to bude rychle zlobit sa nebudu. Včilkáj lezu do pelechu, ale jak rozevřu ráno šprůdláky, tož to mosím vydělat z vody a nejak to provést, bo by mi s teho slezla aj ta stříbrná emulza.
  • 0

#2 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 leden 2008 - 09:29:12

někdo mi povídal o síťovině, co se dává do okna proti mouchám
položí se to na rovnej hadr, na to částečně uschlé obrázky emulzní stranou dolů a na ně asi taky hadr a zatížit
na tu síťku by se to nemělo nalepit
ale nezkoušel jsem osobně!
síťka by byla asi lepší z nějaký uměliny, ne kovová
  • 0

#3 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 leden 2008 - 09:34:23

Řekl bych, že nejjednodušší a nejrychlejší je vypucovat plechy Sidolem (dnes Sitolem) a vyleštit na leštičce.
  • 0

#4 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 19 leden 2008 - 09:41:05

s tou síťovinou, nedělal to tak ještě Márty?
  • 0

#5 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 leden 2008 - 10:01:37

taky to zmínil kolega na srazu, ale nevím od koho myšlenka pochází a trčím v práci, tak si ani kousek umělý siťky v železářství nekoupím a ani kousek papíru ke zkoužce nenamočím 8-O
  • 0

#6 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 19 leden 2008 - 10:06:53

Myslím, že ten postup popisloval i někdo tady na temne, ale nemůžu to teď najít, jenom co ci pamatuju bylo, že to chtělo nechat zatížené hooodně dlouho, třeba i týden a dýl - ale asi se měly na mysli větší printy
  • 0

#7 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 19 leden 2008 - 10:11:14

Fotečky nechám klidně uschnout. Až mám čas, znovu je na pět minut namočím, mezi papíry zhruba vysuším a pověsím za rožky. Když jsou suché tak že již emulze nelepí dávám je mezi skla tak že dám kancelářský papír, na něho fotku obrazem dolů a zatížím dalším sklem. Na všechno nakonec položím něco těžšího. Papíry je potřeba několikrát vyměnit. Aby zůstaly rovné je důležité je i po usušení ještě nějakou dobu skladovat určitým způsobem. Nějak zatížit atp.
  • 0

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 leden 2008 - 10:11:37

u těch malých o nic moc nejde a asi bych i pomohl zdrojem tepla mírnějším a vidělo by se
  • 0

#9 more

more

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 63 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 leden 2008 - 10:45:36

jednoduše nechám usušit. Pak, až potřebuju, mamočím a nechám zavadnout. Ze spodní strany je pak podkládám novinama ( dobře to odsaje vodu a schne ). Z horní strany zatížím nějakým polohladkým tvrdým papírem ( nejraději používám časopis PhotoArt :roll: ). Z horní strany se povrch přece jenom trochu otiskne z toho časopisu, ale právě ten PhotoArt má povrch docela fajn. Lze samozřejmě stohovat na sebe a a nahoru to pak zatížím hromadou katalogů. Takhle to dělám i s 18x24 a celkem to funguje. Není to teda rovné jako když střelí, ale je to použitelné a hlavně jednoduché.
  • 0

#10 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 leden 2008 - 12:15:20

Já takové fotky suším na leštičce, tj. bez plechu, obrázkem k plátnu. Pro takové účely to dostačuje a jde to rychle.
  • 0

#11 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 19 leden 2008 - 14:24:54

Také by mělo fungovat uschlou fotku navlhčit pouze z rubové strany a zatížit. Případně toto několikrát zopakovat pro lepší vyrovnání.
  • 0

#12 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 19 leden 2008 - 23:41:24

Ogařiska zlatí, děkuju všeckým, použil sem metodu Pavla K a vypadá to dobře, ale vzhledem k rychlosti eště vyzkúšám tzv Papovu metodu :roll:

Děkuju za ochotu odpovědět.
  • 0

#13 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 leden 2008 - 10:12:44

Opravdu nikdo neleštíte na leštičce obrázkem na plechu?
  • 0

#14 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 20 leden 2008 - 15:24:30

Opravdu nikdo neleštíte na leštičce obrázkem na plechu?


Když jsem to takhle naposledy dělal, tak mi zůstaly všechny fota přilepený emulzí na kovu. ... Prej nevyzrálá emulze, říkali ve fomě. Vod tý doby to (když už) dělám jako papo. jen je potřeba mít dobrý plátno, jinak máte fotky ze semiše :roll:
  • 0

#15 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 21 leden 2008 - 11:04:32

ale dou (většinou :-o ) voprášit, ne?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních