Přejít na obsah


Fotka

Compur


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
63 odpovědí na toto téma

#51 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 21 leden 2011 - 10:11:27

Mno a to je právě ten problém - mám dvě předválečný rim-set compurky #0 (na jedné je ten Heliar v Bergheilu 6,5x9, vždyť jsi ho viděl a vsadím se, že stejná je na tvým Inosu), a u nich rozhodně není závit pro přední a zadní skupinu stejný (tedy těch M29,5-0,5)! Možná přední (sice jsem to zhruba měřil, ale už si to číslo nepamatuju), ale rozhodně ne oba. A mám navíc podezření, že to nesedí ani pro #1, ve které mi na Certotropu trůní Xenar 2,9/105. Přitom ten rozměr je zcela evidentně "standard", ale prostě jiný než ten poválečný. Možná poradí pan Vait. A koneckonců by se hodilo i kdyby někdo znal rozměry alespoň upevňovacích závitů do standardy u dial-set Compurek. Taky to nebyla "naprostá džungle", jak jsem se už přesvědčil, jen stupeň standardizace byl prostě menší. Ale ať hledám jak hledám, vždycky na mě vyběhnou jen ty čísla co píšeš. Ano, aspoň u těch rim-set se to dá snad celkem lehce změřit, závity by měly být metrický (sice nějaký mírný "nestandard" pro jemnou mechaniku a optiku, ale čert to vem), přesto by nějaká "oficiálnější" informace nezaškodila.
  • 0

#52 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 21 leden 2011 - 10:25:45

Uprimne se obavam, ze pokud by si clovek sam nebo ve spolupraci s jinymi nedelal nejakou vlastni "statistiku" a vyzkum (treba dle zancek fotoaparatu nebo objektivu), tak nejka relavantni oficialni data nenajde :-)
Priznam se, ze u Inose jsem jeste objetivove bunky nezkousel prohodit. Navic v nem ted mam film, takze to ani okamzite vyzkouset nemuzu.
  • 0

#53 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 21 leden 2011 - 12:16:00

Ale jistě, o vlastním a týmovém výzkumu nepochybuju. Jenže třeba ty rozměry pro Synchro Compurky a Copaly pokud vím pocházejí z oficiálních materiálů výrobce. A tak nějak si myslím, že podobný materiál musel existovat i pro nějaké předválečné verze Compurek - minimálně pro ty, co už fungovaly na principu "běžně děláme tohle provedení, za cokoli jiného si připlatíte...". Fakt ale je, že nějaký takový "prospekt" (spíš v tomto případě manuál pro výrobce optiky) bude poněkud nedostupný pro běžného smrtelníka. No nic, jak budu u svých mazlíků, trochu to proměřím a uvidíme, co se dozvíme. Možná by nebylo marné zkusit dát dohromady nějakou tabulku, kam by se ty data shromažďovaly...Něco vymyslím, ať taky něco udělám pro věc. Osobně by mě teď asi nejvíc zajímalo, jestli předválečná #00 měla stejné závity jako poválečný standard.
(Toho rozdílu v závitech jsem si všiml při čištění Compurky s Tessarem, a původně jsem si řekl - hmm, nestandardní provedení. Jenže pak jsem u Heliaru narazil na stejné provedení závitů, přitom Compurky se i v konstrukci mírně lišily - trochu jiný tvar některých vnitřních dílů - a vrtalo mi to hlavou tak dlouho, dokud jsem si neověřil na dalších dvou objektivech, že se tyhle závity u předválečných rim-set compurek opakují.)
  • 0

#54 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 říjen 2011 - 20:59:41

heleďte mám sklo v téhle závěrce, vidíte není to ani tak stará práce a co se mi stalo - objektiv byl se závěrkou na celkovém léčení před pár měsíci u dobrého opraváře, samospoušť, bé té, dlouhé časy chodí skvěle, ale pětina je už rychlejší a kratší časy10, 25,50 a možná setina se zdají jít stejně rychle - asi tou stovkou :twisted: a to taky může znamenat čirej negativ, když si chtěl pětadvacetinu
co by to mohlo být? cosi vyskočené? nebo je to závěrka kde půjde béčko, vteřina a pak nejrychlejší čas a nedá se na zbytek spolehnout? výměna asi nepřichází v úvahu neboť je to na plasmatický objektív a má tři clonové stupnice - ale v té kompatibilitě se nevyznám
těžko od oka radit, jen co si o tom myslíte
časy kolem deset- dvacetpět - padesátiny jsou totiž klíčové pro strýt a portrét při denním a bez nich nemohu pracovat
čtvrtinu bych už béčkem dával

Vložený obrázek
  • 0

#55 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 1 říjen 2011 - 21:37:07

Je asi tak 5 možností nastavení:
1. a 2. - oboustranné polohovatelný zpožďovač
3. - odpor segmentu zpožďovače má 4 nastavitelmá ukotvení odporového
pérka
4. - Ten segment má ještě prožinu, které lze upravit tah
5. - Nedejbože pokud nějaký Váš předchůdce již dříve vyřešil problém příliš se prodlužujících čásů úvahou o vytahané natahovací pružině a jejím násladném zkrácení
Když tak se event. hlásím do služby
  • 0

#56 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 1 říjen 2011 - 21:41:07

To je taková hrůza, že to posílám ještě jednou. A to jsem prosím nepožil žádný alkoholický nápoj
Je asi tak 5 možností nastavení:
1. a 2. - oboustranně polohovatelný zpožďovač
3. - odpor segmentu zpožďovače má 4 nastavitelná ukotvení odporového
pérka
4. - Ten segment má ještě prožinu, které lze upravit tah
5. - Nedejbože pokud nějaký Váš předchůdce již dříve vyřešil problém příliš se prodlužujících čásů úvahou o vytahané natahovací pružině a jejím následném zkrácení
Když tak se event. hlásím do služby
A teďka du okoštovat burčák
  • 0

#57 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 říjen 2011 - 11:51:28

aha čili někde tam něco je prohlídce
  • 0

#58 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 19 únor 2015 - 09:16:56

Zdarec pánové.

Věděl by někdo na koho opravdu spolehlivého se obrátit se servisem závěrky Compur?

Respektive na kterou část střev a jak se soustředit při zpomalování bržděných časů posledního a předposledního typu Compuru 0?

Starší typ (viz obr. RHx) jsem hravě zvládl - tam bylo přímo hmatatelné znečištění zatuhlým starým olejem. Závěrky 70-90 léta jsou však na pohled v pořádku a jaksi "prázdné" jen s několika hodinářskými pididílečky. tak se bojím, abych něco nepolámal...

Díky za případnou inspiraci!

p.s.

při hledání jsem narazil jen na náladového p. Maštalíře a Z. Kováře z Fotoburzy, kterého neznám. 


  • 0

#59 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 19 únor 2015 - 14:28:06

pan doležal


  • 0

#60 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 22 únor 2015 - 20:15:00

Tak jsem to nakonec zmáknul sám. Soustředil jsem se na díly související s brzděním a je hotovo. Dva kusy Compuru 0 po cca 15-20 min. hraní/ks, chodí jak za mlada. Nimrodovi díky, kontakt se určitě hodí.


  • 0

#61 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 22 únor 2015 - 22:53:41

Tak jsem to nakonec zmáknul sám. Soustředil jsem se na díly související s brzděním a je hotovo. Dva kusy Compuru 0 po cca 15-20 min. hraní/ks, chodí jak za mlada. Nimrodovi díky, kontakt se určitě hodí.

...a opraváŕi nebudou mít co žrát...


  • 2

#62 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 23 únor 2015 - 05:00:57

Tak jsem to nakonec zmáknul sám. Soustředil jsem se na díly související s brzděním a je hotovo. Dva kusy Compuru 0 po cca 15-20 min. hraní/ks, chodí jak za mlada. Nimrodovi díky, kontakt se určitě hodí.

šikovnej. já si s ní hrál jen jednou (se starou synchro), byly rozsypaný lamely závěrky. dal jsem je nazpátek, ale už mi nefungoval bulb, chodil jako cirka 1/60, a 1/500 byla moc dlouhá, pružinka v háji. tak musela k panu doležalovi, to bylo nad mé síly


  • 0

#63 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 23 únor 2015 - 07:37:37

...a opraváŕi nebudou mít co žrát...

Tak černě to zas nevidím. Už to bude třičtvrtě roku, co jsem svěřil aparát do opravy svému profesionálnímu opraváři a pořád asi má co žrát, protože to nechce udělat. Druhý pohled je, že se takto třeba naučí nová generace opravářů. To je určitě dobře, protože většina opravářů co znám, je na hranici důchodu. Nevím kdo mi bude opravovat hračky za 10, 20, 30 let...
  • 1

#64 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 31 březen 2019 - 12:05:01

Ahojte,
Ako sú na tom so spoľahlivosťou (opraviteľnosťou) Synchro Compur 00?
(Konkrétne k Super Angulonu 47/5.6 49mm závit čiže asi roky 70te).

Vďaka
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních