Přejít na obsah


Fotka

Pextral


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
89 odpovědí na toto téma

#1 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 22 leden 2008 - 13:37:35

Mám na něj recept z Kulhánka, vychází mi jako pro mě dokonalá vývojka - laciná, vyrovnává, je trvanlivá. Závojování a hrubší zrno nejsou u formátu 10x15 podstatné. Jen by mě zajímalo, jestli s ní tady někdo má praktickou zkušenost a je ochoten se o ni podělit.
  • 0

#2 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 13 leden 2009 - 10:27:31

Zdravím, také jsem si něco přečetl o Pextralu v Koblicově knize: Nezvyklé fotografické předpisy. Tam uvádí Pextral, ale nerozepisuje se obšírněji s tím, že odkazuje na brožuru, která měla vyjít později o pextrálním vyvíjení. Nemáte ji někdo, prosím? :)

Na této vývojce se mi líbí: není závislá na teplotě a ani čas není nutno hlídat tak přesně, úplně využívá citlivosti, dá se stejně tak použít k vyvolání papírů.... vše přesně dle autora Koblice.
Určitě nějaký háček nebo spíše hák tu bude :) , protože by byla už nejoblíbenější vývojkou všech zdejších odborníků temnokomorníků :D
  • 0

#3 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 13 leden 2009 - 14:39:51

Já už ji mám odskoušenou - čtvrtinová expozice nestačí, ale jinak má všechny skvělé vlastnosti, jaké si člověk jen může přát. Akorát je při vyvíjení nutný zuřivý pohyb, aby nevznikly skvrny. A trošku závojuje, není to však příliš výrazné, a u kontrastních scén je to jen dobře.
  • 0

#4 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 13 leden 2009 - 15:32:26

Ploci, skvělé.... díky za rady. Ještě pár dotázků jsem poslal SZ :-)
Jak je to s tou expozicí, přesně dle nominální hodnoty?
  • 0

#5 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 13 leden 2009 - 15:55:49

osobně mi to vychází takto fuji acros jako iso 400 a ilford hp5 jako iso 1000...exponuju na stiny
  • 0

#6 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 13 leden 2009 - 16:00:32

osobně mi to vychází takto fuji acros jako iso 400 a ilford hp5 jako iso 1000...exponuju na stiny


Taky dobrý, heleďme se ..... už se to začíná provalovat :-)
  • 0

#7 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 14 leden 2009 - 23:25:51

osobně mi to vychází takto fuji acros jako iso 400 a ilford hp5 jako iso 1000...exponuju na stiny


Taky dobrý, heleďme se ..... už se to začíná provalovat :D


toz davide, kukni sem :


kuk
  • 0

#8 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 15 leden 2009 - 01:44:11

Jestli to z toho aukra budete někdo brát, tak sem napište, ať se nepřetahujeme - jinak po té knížce půjdu já, taky po ní dlouho toužím. Vezme-li ji někdo jiný, rád bych se domluvil na oscanování - určitě bych nebyl jediný zájemce.
  • 0

#9 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 15 leden 2009 - 12:14:57

Jestli to z toho aukra budete někdo brát, tak sem napište, ať se nepřetahujeme - jinak po té knížce půjdu já, taky po ní dlouho toužím. Vezme-li ji někdo jiný, rád bych se domluvil na oscanování - určitě bych nebyl jediný zájemce.


Souhlasím :D
  • 0

#10 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 15 leden 2009 - 12:15:39

osobně mi to vychází takto fuji acros jako iso 400 a ilford hp5 jako iso 1000...exponuju na stiny


Taky dobrý, heleďme se ..... už se to začíná provalovat :D


toz davide, kukni sem :


kuk


Vlčáku, ty jsi borec :D
  • 0

#11 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 leden 2009 - 00:13:05

Do Koblicovy knihy o Pextralu jsem nahlédl ve studovně Národní knihovny v Klementinu. Předpis jsem vyzkoušel, vyvolal jsem asi 5 filmů a nebyl jsem z toho nijak nadšený. Dost to závojuje, na méně kontrastní motivy se nehodí, navíc tam občas byly skvrny. Celkové ztmavnutí a kontrast není možné ovlivnit dobou volání, pouze mírně lze dosáhnout vyšší teplotou roztoků. Experimentování to ale bylo poměrně zajímavé. Pozor na Pyrokatechin, je dost toxický.
  • 0

#12 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 16 leden 2009 - 09:23:45

Jak závojování tak kontrast se dají ovlivnit především koncentací roztoků, pro určité věci navíc ani není nutné použít pyrokatechin, pextrální vyvíjení je možné i s jinými vyvíječi. Pextral se navíc hodí spíše pro méně citlivé filmy, které mají tvrdší gradaci. S těmi méně kontrastními motivy to ale může být problém, pravda. Všechno je ale věcí zkoušek, já tu knížku nemám, a proto jsem musel experimentovat. Jinak k toxicitě pyrokatechinu - pyrokatechin není nijak zvlášť nebezpečná látka, přesněji není o nic nebezpečnější, než ostatní vyvíječe. Pokud ho nebudeme pít a celý se v něm denně koupat, je docela neškodný. Nedivím už se ale, že se občas nabízejí různé ekovývojky bez hydrochinonu, metolu, a čehokoliv normálního, jenom aby se nám nic nestalo. Pánové, nejsme přece malé děti, chemie se netřeba bát a základy bezpečnosti práce v laboratoři se učí na základní škole.
  • 0

#13 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 leden 2009 - 11:17:55

No jako jiné vyvíječe Koblic zmiňuje pouze Metol (Mextral) případně směs pyrokatechinu a metolu. Nicméně s metolem je to údejně ještě víc vyrovnávací.

Exponometrické zkoušky mi navíc potvrdily poměrně plochou a slabě stoupající křivku v oblasti stínů, takže k tvrzení, že výrazně zvyšuje citlivost jsem skeptický.
  • 0

#14 dm

dm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 16 leden 2009 - 19:15:08

Jestli to z toho aukra budete někdo brát, tak sem napište, ať se nepřetahujeme - jinak po té knížce půjdu já, taky po ní dlouho toužím. Vezme-li ji někdo jiný, rád bych se domluvil na oscanování - určitě bych nebyl jediný zájemce.

Brožuru mám pár týdnů za pár pětek z antikvariátu. Jestli vám to na aukru nevyjde, dejte vědět, ňák to oskenujem. Koukal jsem orientačně na webu do ceníků, ten pyroněco neni moc běžný, co.
  • 0

#15 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 17 leden 2009 - 00:41:52

Jestli to z toho aukra budete někdo brát, tak sem napište, ať se nepřetahujeme - jinak po té knížce půjdu já, taky po ní dlouho toužím. Vezme-li ji někdo jiný, rád bych se domluvil na oscanování - určitě bych nebyl jediný zájemce.

Brožuru mám pár týdnů za pár pětek z antikvariátu. Jestli vám to na aukru nevyjde, dejte vědět, ňák to oskenujem. Koukal jsem orientačně na webu do ceníků, ten pyroněco neni moc běžný, co.



Byl bych moooc vděčný za kopii. :lol:
  • 0

#16 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 23 leden 2009 - 14:06:59

Koblic tam píše:
Ve vývojnici však dávají roztoky, které jsou zde předepsány jako základní, výsledky až značně odlišné. Negativy jsou totiž značně hustší, se sklonem k závoji a s hrubším a černějším zrnem, otáčíme- obvyklým způsobem, takže v louhu stále ponoření.

a pak popisuje jak na vývojnici
  • 0

#17 dm

dm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 31 leden 2009 - 18:58:19

Brožura je oskenovaná. Jestli to někdo chcete, napište na mail.
  • 1

#18 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 1 únor 2009 - 21:53:45

Brožura je oskenovaná. Jestli to někdo chcete, napište na mail.


No já bych taky rád, jen tu nikde tvůj mail nevidím...

Takže jestli to budeš posílat, tak prosím prosím, taky jednu kopii na bitovod(zavináč)prelude(tečka)cz.

Díky moc.
  • 0

#19 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 1 únor 2009 - 22:10:47

Brožura je oskenovaná. Jestli to někdo chcete, napište na mail.


No já bych taky rád, jen tu nikde tvůj mail nevidím...

Takže jestli to budeš posílat, tak prosím prosím, taky jednu kopii na bitovod(zavináč)prelude(tečka)cz.

Díky moc.


Já bych taky moc prosil o jednu kopii. Mail je snad vidět, ale pro jistotu bret3(zavináč)seznam(tečka)cz
  • 0

#20 mvrba

mvrba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 2 únor 2009 - 17:31:50

Děkuji kolegovi dm za luxusní scan Koblicovy knížky!
Vyzkouším co nevidět ;)
  • 0

#21 zahradnik

zahradnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 2 únor 2009 - 17:38:05

Poprosil bych také o kopii na:
zahradnikB(zavináč) seznam.cz
Díky
  • 0

#22 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 2 únor 2009 - 17:45:52

Taky bych poprosil o kopii. Jan.Lukas(at)seznam.cz
Děkuji.
  • 0

#23 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 únor 2009 - 17:53:43

Taky bych poprosil. Mail v profilu.
  • 0

#24 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 únor 2009 - 18:03:17

jestli na to nespěcháte...jednám z nejvyšším adminem o tom, že bychom scan knížky šupli do "ke stažení", ale zatím se mi ohledně toho neozval ;)
  • 0

#25 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 2 únor 2009 - 18:40:12

jestli na to nespěcháte...jednám z nejvyšším adminem o tom, že bychom scan knížky šupli do "ke stažení", ale zatím se mi ohledně toho neozval ;)


No nevím, mám ale pocit, že to lehce naráží na autorský zákon......
  • 0

#26 dm

dm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 únor 2009 - 18:52:06

jestli na to nespěcháte...jednám z nejvyšším adminem o tom, že bychom scan knížky šupli do "ke stažení", ale zatím se mi ohledně toho neozval ;)


No nevím, mám ale pocit, že to lehce naráží na autorský zákon......


Bez nejmenší ironie, jestli se v tom někdo vyznáte, jak to je? Tahle brožura je z r.1947. Matně si vybavuju nějaký 50 letý limit, možná je to jinak?
  • 0

#27 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 únor 2009 - 19:04:31

jestli bude tento týden čas, tak se mrknu v práci do ASPI...jak jsou tam ty časový limity a na co všechno se vztahujou...
  • 0

#28 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 2 únor 2009 - 19:10:19

jestli na to nespěcháte...jednám z nejvyšším adminem o tom, že bychom scan knížky šupli do "ke stažení", ale zatím se mi ohledně toho neozval ;)


No nevím, mám ale pocit, že to lehce naráží na autorský zákon......


Bez nejmenší ironie, jestli se v tom někdo vyznáte, jak to je? Tahle brožura je z r.1947. Matně si vybavuju nějaký 50 letý limit, možná je to jinak?



Je to specifikováno 70ti lety od úmrtí autora. viz... http://aktualne.cent...phtml?id=625107

Takže zbývá zjistit, kdy zemřel p. Ing. Koblic. Doufám, že nám v našem počínání drží palce. Určitě by byl rád, že jeho vývojka i po tolika letech neupadla zcela v zapomnění.
  • 0

#29 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 2 únor 2009 - 19:24:41

jestli na to nespěcháte...jednám z nejvyšším adminem o tom, že bychom scan knížky šupli do "ke stažení", ale zatím se mi ohledně toho neozval ;)


No nevím, mám ale pocit, že to lehce naráží na autorský zákon......


Bez nejmenší ironie, jestli se v tom někdo vyznáte, jak to je? Tahle brožura je z r.1947. Matně si vybavuju nějaký 50 letý limit, možná je to jinak?



Je to specifikováno 70ti lety od úmrtí autora. viz... http://aktualne.cent...phtml?id=625107

Takže zbývá zjistit, kdy zemřel p. Ing. Koblic. Doufám, že nám v našem počínání drží palce. Určitě by byl rád, že jeho vývojka i po tolika letech neupadla zcela v zapomnění.


No je to 70 let od umrti autora. Prave proto na tohle upozornuji. Volne ke stazeni je problem. Ale existuji vyjimky, treba pro umelecke ucely. Ale nemuze to byt volne ke stazeni. Nejsem proti, ale nechci admina dostat do problemu.....
  • 0

#30 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 2 únor 2009 - 19:30:47

Takže jsem našel toto: Koblic, Přemysl /1892 - 1955
(čes. fotograf, publicista, redaktor a organizátor)

........ takže volný a právně bezproblémové to bude bohužel až po roce 2025.
  • 0

#31 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 2 únor 2009 - 19:31:13

Hm, tak to si asi jěště chvíli počkáme. :roll:

P.S. Mimochodem dneska se mi po úplně zkaženým dni podařilo náhodou v antikvariátu najít Koblicovo Využití vadného fotografického materiálu(1951). 40 káčé opustilo peněženku a už si v tom čtu. To je hotovej dobrodružnej román. Doufám že někdy najdu čas a volnej scan a provedu převod do jedniček a nul.
  • 0

#32 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 2 únor 2009 - 19:34:43

Hm, tak to si asi jěště chvíli počkáme. :roll:

P.S. Mimochodem dneska se mi po úplně zkaženým dni podařilo náhodou v antikvariátu najít Koblicovo Využití vadného fotografického materiálu(1951). 40 káčé opustilo peněženku a už si v tom čtu. To je hotovej dobrodružnej román. Doufám že někdy najdu čas a volnej scan a provedu převod do jedniček a nul.



Tak to ti závidím. Na aukro se draží dost draho... A i v některých větších antikvariátech mají nabídku kolem 400 i víc. V malých se pohybuje do stovky.
  • 0

#33 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 2 únor 2009 - 19:42:44

Však jsem na to nejdřív koukal jak puk :roll: Chvíli jsem hledal nějakou novější a vyšší cenu :cry:, jiná tam ale tužkou nebyla. Tak jsem to sbalil a mazal k pokladně. Jo a bylo to v antikvariátu na Bělehradské v Praze.
Jinak jak jsem říkal, jak se k tomu dostanu, tak to zpracuju podobně jako dm Pextral. Jen to asi bude chvíli trvat, protože nějak nemám po ruce funkční scanner.
  • 0

#34 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 únor 2009 - 19:44:21

nevím, jestli to, co mám doma je poslední znění...

§ 27

(1) Majetková práva trvají, pokud není dále stanoveno jinak, po dobu autorova života a 70 let po jeho smrti.

(2) Bylo-li dílo vytvořeno jako dílo spoluautorů, počítá se doba trvání majetkových práv od smrti spoluautora, který ostatní přežil.

(3) Majetková práva k dílu anonymnímu a pseudonymnímu trvají 70 let od oprávněného zveřejnění díla. Je-li pravé jméno autora díla anonymního nebo pseudonymního obecně známo nebo se autor takového díla veřejně prohlásí (§ 7 odst. 2) v průběhu doby podle věty prvé, řídí se trvání majetkových práv k takovému dílu podle odstavce 1, a jde-li o dílo spoluautorů, i podle odstavce 2. Ustanovení tohoto odstavce se použije i na kolektivní dílo (§ 59), s výjimkou případů, kdy autoři, kteří dílo jako takové vytvořili, jsou u díla nebo na díle při jeho zpřístupnění veřejnosti jako autoři označeni; v takových případech se trvání majetkových práv ke kolektivnímu dílu řídí ustanovením odstavce 1 nebo 2.

(4) U díla, u něhož není pro počítání doby trvání majetkových práv rozhodná smrt autora a které nebylo zveřejněno během 70 let od jeho vytvoření, majetková práva uplynutím této doby zanikají.

(5) Doba trvání majetkových práv k dílu audiovizuálnímu se počítá od smrti poslední přeživší z následujících osob: režisér, autor scénáře, autor dialogů a skladatel hudby zvlášť vytvořené pro užití v audiovizuálním díle.

(6) Je-li pro počítání doby trvání majetkových práv rozhodné zveřejnění díla a dílo se zveřejňuje po určitou dobu ve svazcích, dílech, na pokračování nebo v řadách, počítá se doba trvání majetkových práv pro každou takovou část díla samostatně.

(7) Doba trvání majetkových práv se počítá vždy od prvého dne roku následujícího po roce, v němž došlo k události rozhodné pro její počítání.

Pokud došlo ke změně aut. zákona během cca 1 roku, tak ta lhůta se, předpokládám, asi neměnila
  • 0

#35 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 3 únor 2009 - 09:28:31

Takže jsem našel toto: Koblic, Přemysl /1892 - 1955
(čes. fotograf, publicista, redaktor a organizátor)

........ takže volný a právně bezproblémové to bude bohužel až po roce 2025.


Davide, nevypátral by si kdy zemřel generál David? To by mohlo být už volné ne?
  • 0

#36 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 únor 2009 - 22:10:11

Generál Ludwig David zemřel roku 1930. Vím to jistě.
  • 0

#37 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 únor 2009 - 22:14:11

Takže jsem našel toto: Koblic, Přemysl /1892 - 1955
(čes. fotograf, publicista, redaktor a organizátor)

........ takže volný a právně bezproblémové to bude bohužel až po roce 2025.


A kdo by tu byl žalobce? Koblic by měl radost, kdyby byl užitečný i tak dlouho po smrti, příbuzní by to snad chápali, stejně by nic nevysoudili, když se jedná o tituly dnes nevydatelné, což by nebyl problém dokázat. A aby se to nekdo dozvěděl, musel by tu být udavač a zrádce věci. A toho bych, pokud by o to potěšení neměli zájem jiní, rozpustil v rodinalu 8-)
  • 0

#38 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 10 únor 2009 - 14:56:14

Generál Ludwig David zemřel roku 1930. Vím to jistě.


Davidův rádce by v Internetové knihovničce určitě neměl chybět.
  • 0

#39 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 18 únor 2009 - 00:14:23

Přátelé, nyní je na Aukru Pextral od Koblice.....Prosím o solidaritu, mám o něj zájem :roll: Sice mám kopii, díky Davidovi. Ale rád bych měl i originál, pokud se nevyšplhá nereálně.
Díky David
  • 0

#40 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 26 únor 2009 - 13:41:33

Včera jsem zkoušel máchat listy 810 v tanku JOBO 2830/2840. Volal jsem spolu najednou 15let prošlou Fomu100 a čerstvou Fomu T200. Výsledek mi přišel povzbudivě dobrý a vyrovnaně podobný.

Zdá se že 300ml Pextralu, který běhá ve velkém rotujícím tanku je dobrá volba. Nejprve jsem zkoušel lázně A i B něco přes 2 min, pak jsem to zkusil krátit skoro na 1,5min.

Lázeň A 300ml jsem použil opakovaně na 6 listů (3x 2ks). B jsem dával vždy čerstvou.
  • 0

#41 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 26 únor 2009 - 14:14:49

Včera jsem zkoušel máchat listy 810 v tanku JOBO 2830/2840. Volal jsem spolu najednou 15let prošlou Fomu100 a čerstvou Fomu T200. Výsledek mi přišel povzbudivě dobrý a vyrovnaně podobný.

Zdá se že 300ml Pextralu, který běhá ve velkém rotujícím tanku je dobrá volba. Nejprve jsem zkoušel lázně A i B něco přes 2 min, pak jsem to zkusil krátit skoro na 1,5min.

Lázeň A 300ml jsem použil opakovaně na 6 listů (3x 2ks). B jsem dával vždy čerstvou.


........ snad něco na tom Pextralu bude. Vsadil jsem na něj. Ale po konzultaci se Zdeňkem ho budu používat na scény se sluníčkem. Jinak se pokorně vrátím k Rodinalu.
Na Pextralu mě taky mimo jiné těší, že je český a funguje.
Slyšel jsem od jednoho fotografa, že jeho známý s ním dělá všechny světelné situace. Avšak musel vychytat vzájemné poměry.
Já mám při nekontrastním světle měkké negativy.
  • 0

#42 kucera.jar

kucera.jar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 únor 2009 - 19:43:26

Ahoj pratele,

nasel jsem ke koupi Davidova radce a tak kdoz mate zajem, zkuste se na to mrknout.

http://www.kacur.cz/...117&record=7187

Generál Ludwig David zemřel roku 1930. Vím to jistě.


Davidův rádce by v Internetové knihovničce určitě neměl chybět.


  • 0

#43 dm

dm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 28 únor 2009 - 19:12:03

zkusil jsem Pextral rotačně v Jobo 2553, dva svitky najednou Foma 100 a 400. 4dl roztoku, 2,5 pyrokatechinu,, 4 g sodného louhu a siřičitanu po 0,8g. 3 min áčko, 1,5 min béčko. Filmy byly oba z Panoramu. F100 vyšla pěkně, F400 taková celá šedivá. Tak dál asi spíš s tou 100.
  • 0

#44 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 12 březen 2009 - 17:06:43

Já zkoušel Pextral (s louhem).
Film jsem dle návodu exponoval o dvě clony více.
Negativ hnědej, dobře krytej, ale se závojem.
Značku filmu si nepamatuju a nemůžu ho najít.
Ani s citlivostí si nejsem jistý, ale nejspíš 100ASA.

V povídání k Pextralu kdosi (snad Ing.Papsa?) říkal, že v první lázni se materiál nechá nasáknout stoprocentně a ve druhé lázni se veškerý vyvolávač spotřebuje. Na každý úkon jsou 4 min. dostatečnou dobou a charakter vyvolávání závisí jen na složení prvního a alkalitě druhého roztoku. Vysloveně tam upozorňuje na to, že ovlivňovat proces pomocí času je chybné. Toto je ovšem v rozporu s vývojkou Emofin od Tetenalu.


Na Pextral je odborník David. On to má pročtený.
Já si s tím spíš tak hraju.
Nesedí mi ale to exponování o dvě clony více.
Mi to vychází o clonu méně, ale těch nezmámejch mám teď hodně a taky nejsem schopen něco testovat přesně. Prostě mi to tak vychází.
  • 0

#45 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 12 březen 2009 - 19:41:03

Co jsem zkoušel, tak se doopravdy vyplatí řídit se Koblicovou radou a vyvolávat protahováním. Když jsem dělal s pextralem první pokusy divil jsem se, že na planu mám negativy brilantní a na svitku šedivé. Pak se ukázalo, že aby pextral fungoval , potřebuje zřejmě doopravdy, aby se film občas stýkal se vzduchem. Nejsem chemik, takže nevím proč, ale je to tak.
  • 0

#46 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 12 březen 2009 - 20:10:26

No, ja mam vyzkousenej pextral, namichanej podle Kulhanka: Cernobila fotografie, na acrosu a HP5, acros je, pro muj proces, idealni exponovat jako 400, fomu 100 jako 400 a HP5 jako 1000, expozici merim na stredne sedou ve stinu, vyvolany film ma jemny hnedy zavoj. Volam tim svitky, ve vyvojnici je necham nasaknout, ale pak vyndam z civky a protahuju v taliri. Kdyz jsem volal ve vyvojnici tak mel film moc zavoje a kdyz jsem to zkousel tak, ze v otevrene vyvojnici jsem pistovym pohybem namacel civku do louhu, se delaly na krajich filmu, tam kde byl v civce tmave fleky. Nejdriv sem myslel, ze mi fouka do fotaku, ale tim to nebylo. Koblic pak vymyslel i verzi pextralu do tanku, ta ma jine pomery a nevyuziva tak citlivosti.
JInak mam stejne pocity jak Kubikula, negativy jsou zaroven stavnate, ale i vyrovnane a ackoliv negativ vypada hodne kontrastne je presto zvetsovatelny.
TADY jsou nejake fotky volane v pextralu
  • 0

#47 Lama

Lama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 březen 2009 - 09:10:57

2 pignon paradne fotecky mas. A nasiel som tam chorvatsko 2007 dovolena na ostrove brac. Aky film a aky proces si tuna pouzil? Pekne to mas.
  • 0

#48 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 13 březen 2009 - 11:21:27

Mi se ty fotografie taky líběj.

Já se tím pokouším máchat plany 8x10".
Dělám to v tanku řady 2800 se nejvíce 300ml roztoku
a kutálím na hladině. Styk se vzduchem je dokonale zajištěn.
Mám trochu potíže s mapama/foukáním,
ale zdá se, že dokonale nerovnoměrné pohyby to řeší.
Točím to chaoticky tam a zpět a hodně s tím kejvu.

Zkouším i Diafine, roztoky B Borax, Kodalk, Louh. Ještě nemám vyzkoušený vliv přítomnosti a nepřítomnosti siřičitanu v B.
Upřímně řečeno je to poprvé co se trochu patlám ve vodičkách. Ona by se z těch dvoulázňovek asi dala udělat taková stavebnice kombinací A a B.
  • 0

#49 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 březen 2009 - 11:39:33

Potvrzuju zkušenost diafine ve verzi s boraxem. POužitelné na scény s velkým jasem. Do normálních až míň kontrastních to opravdu není. Možná vezmu ukázku na sraz.

edit: tohle jsem měl dát asi do jiného tématu. :roll:
Na pextral se teprve chystám. :evil:
  • 0

#50 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 13 březen 2009 - 14:46:57

Pro Kubikulu:
O dvě clony více = větší clonové číslo = více zacloněný objektiv.
(Asi to jde pochopit i opačně)
Takže podobně jako Pignon, namísto 100ASA exponovat jako 400ASA.
Vyzkoušel jsem vyvolat asi 3 filmy, perforace byla skvrnitá, ale okének se to nedotklo. Volal jsem v tanku.
Přijde mi, že negativům chyběly jemné přechody.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních