Přejít na obsah


Fotka

Blesk k Pentaxu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
7 odpovědí na toto téma

#1 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 leden 2008 - 09:12:43

Vlastním Pentax MZ5n, ME Super a blesk s vysokým napětím na středovém kontaktu Metz 30BCT4.

Nevíte jestli je možné Metze použít na těchto fotoaparátech? U ME Super bych čekal, že asi ano u MZ5n se obávám, že nikoli. Můžete mi to někdo potvrdit nebo vyvrátit?

Jaký blesk byste mi doporučili? Blesky Pentax mi připadají buď jako nepovedené hračky (330FTZ a nižší) a nebo příliš drahé (500FTZ a výš). Takže přichází v úvahu asi něco od Metze....
  • 0

#2 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 25 leden 2008 - 10:16:45

Metz neznám, mám jenom mlhavou vzpomínku na metz 36 C-2 nebo jak se to jmenovalo (pouze středový kontakt), fungoval na MZ-6 i manuálních tělech.

Při výběru něčeho novějšího je třeba si ujasnit jednu věc: možnost TTL měření. AF Pentaxy mají TTL blesku snad všechny, v manuálech jenom LX, Super A/Super Program a Pentax 645. Dalším zádrhelem může být fakt, že Pentax vyráběl tři hlavní řady TTL blesků: AF***T, AF***FTZ a AF***FGZ. První řada je z dob MF těl, pracuje korektně na čemkoli (snad jen kromě tikitálů), jsou ale trochu pomalejší. FTZ řada spolupracuje JENOM s AF přístrojema. na MF foťácích je blesk odpálen středovým kontaktem na plný výkon (AF330FTZ), TTL ani informace o nabití blesku není podporována. Poslední řada FGZ podporuje obě dvě metody komunikace foťák-blesk, takže plně spolupracují s čtvrt stoletím starým tělem i s K20D. Starší foťáky komunikují analogově, kdešto AF těla digitálně, ne každej blesk podporuje obojí.
Prošel jsem od AF280T přes AF330FTZ a skončil u AF360FGZ na Pentaxech 645 (TTL), ME-Super, P30T a MZ-5N (TTL).

Nevýhodou 330FTZ je nemožnost vyklopení výbojky a absence vlastního čidla, takže nabízí pouze TTL režim nebo plný výkon (a 1/16, nebo něco takovýho). 360FGZ má naopak TTL s čímkoli, vlastní čidlo a manuální nastavení od 1/1 do 1/32 výkonu (režimy TTL, A a M, korekce bl. světla...), dále umožňuje vyklopení výbojky nahoru, bohužel nemá otáčení (to nabízí až 540FGZ nebo AF280T).

Podtrženo sečteno: pokud je blesk určen pro AF Pentax, měl by jít použít i na ME-Super ale asi jenom odpálení, další komunikace asi nebude možná (informace v hledáčku o nabití a přepnutí na synchro čas - pěkná sviňárna mimochodem, ME-Super se automaticky po nabití kompatibilního blesku přepne na 1/125 v A i M režimu - vyřešil to kus izolepy).
  • 0

#3 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 duben 2008 - 23:33:02

Posunul jsem se poněkud dále. Upravil jsem starého Metze 30BCT4 na nízké napětí a s úspěchem ho používám na Pentaxu MZ5n, MZ10 a ME Super. Zdá se, že jeho automatika je dost přesná i na digitální kompakt (Oly 5050).

Včera jsem vydražil Metze 40MZ-2 se základní SCA a SCA pro tuším Nikon. Čeká mě tedy shánění SCA 3702 pro Pentaxe. Na Aukru zítra končí SCA 3701. Předpokládám, že je to předchůdce SCA 3702. Nevíte zda je použitelný pro výše uvedenou kombinaci a případně jak se liší (co mu chybí) od 3702 ?
  • 0

#4 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 28 duben 2008 - 11:08:59

Já používám Metz 54-MZ3 s Pentaxem MZ3 k naprosté spokojenosti.
  • 0

#5 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 duben 2008 - 12:59:01

S jakým SCA?
  • 0

#6 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 28 duben 2008 - 14:44:50

SCA 3702
  • 0

#7 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 červen 2008 - 12:07:47

Neměl byste někdo prosím CZ nebo EN návod na Metze 40MZ-2? Po dvou večerech googlení se mi podařilo najít jen polský a pak anglický ale na 40MZ-3, který je sice podobný, ale přeci jen jiný.
  • 0

#8 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 15 říjen 2008 - 00:14:42

já mám pentax AF220T blikám s tím na MEčku aj na digi a jsem spokojený. už jsem si zvykl že to má jenom on/off a dycky do plikne na plné kule a člověk to pak musí korigovat odrazkama
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních