Přejít na obsah


Fotka

Moskva 5


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
69 odpovědí na toto téma

#1 KajaMarik

KajaMarik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 leden 2008 - 09:47:24

Cus,

Nemate nekdo tento fotak? Ja jsem ho dostal, akorat tam nebyla ta maska na 6x6 tak jsem se chtel zeptat jak to vypada a jake jsou tam rozmery. Ja bych si ho udelal sam. V bazarech se mi to nedari sehnat.

Kuju, Marek
  • 0

#2 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 29 leden 2008 - 11:28:13

Kájo, napiš mi na e-mail adresu, já ti ju pošlu, to by sa špatně dělalo:-)
  • 0

#3 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 29 leden 2008 - 11:28:55

Jo a pokud na to nespěcháš, tak ti přivezu na ten sraz na Pulčiny.
  • 0

#4 KajaMarik

KajaMarik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 leden 2008 - 12:08:29

email je m.hajduk@seznam.cz

no na sraz, jeste nevim jestli se tam vejdu.... a celkem bych uz i fotil :-)

moc dekuju!!!! Marek
  • 0

#5 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 leden 2008 - 12:18:02

vzdyt muzes fotit 6x9, nebo ne? 8 snimku je tak akorat :-)
  • 0

#6 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 leden 2008 - 12:18:34

aha 6x6 kvuli zvetsovani, ze?
  • 0

#7 KajaMarik

KajaMarik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 leden 2008 - 12:25:38

jj venco....

bohuzel 6x9 do zvetsovaku sice narvu, ale vidim jen 6x6 :wink: co z je trochu smula, ikdyz posledni svitek jsem se snazil komponovat na 6x6.

ale ty 3cm zamrzej :)
  • 0

#8 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 leden 2008 - 13:30:58

nojo, ale těch 6x9 na negativu ma něco do sebe, že? teď byl na paladixu Magnifax 4 za 600,-
  • 0

#9 KajaMarik

KajaMarik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 leden 2008 - 14:17:34

skoda ze nestiham koukat na vsechny bazary, jinak bych tech 600 za magnifax dal....prece jen 6x9 je krasne policko,

skoda jen ze ta moskva nema lepsi objektiv.... a ostreni je taky trochu krkolomne....hlavne to ze ostris pravou rukou ale spoust mas na levou ruku :) :wink:
  • 0

#10 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 leden 2008 - 14:39:43

ad inzerát: ten Magnifax tam možná ještě bude. je to ale v Žilině a stojí to 500 korun českých...koukni na paladix.cz

ad Moskva: myslím, že u těhle kamer s to s ostřením příliš nepřehánělo. ale pokud se nemýlím, tak 5ka má už i dálkoměr, ne? já Ti půjčím svojí Ikontu z 20.let, tam není ani pořádnej hledáček. to se ti potom bude s Moskvou ostřit nádherně :wink:
na 6x6 bych se asi vykašlal...ten objektiv na to fakt asi nebude...na to jsou jinačí strojky! zkus se domluvit s tim Magnifaxem, třeba ti to tam nechá do temnokomornickýho sjezdu, do žiliny už by to nemělo být daleko
  • 0

#11 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 29 leden 2008 - 17:04:50

Ten zvětšovák je určitě nejlepší řešení. Byla by přece škoda s tím fotit jen na "půl plynu" a nevyužít výhodu většího formátu. Navíc pro formát 6x6 je ohnisko 105mm takové nijaké, ani ryba ani rak.
Objektiv na Moskvě rozhodně není špatný, jen nemá rád protisvětlo. Daleko větší vliv na kvalitu obrazu má nešťasně vyřešené spouštění. Páčka spouštění závěrky klade trochu odpor a když na ni mechanizmus zatlačí, objektiv se malinko vychýlí z osy. Při spuštění odpor povolí a objektiv se vrátí do původní polohy zrovna během expozice. Snímky jsou potom rozhýbané. Při časech kolem 1/10 ze stativu to umí udělat i zdvojený obraz. Chce to během focení z ruky trochu stlačit vzpěry a na stativu něčím zatížit objektiv, potom jsou snímky solidní.
  • 0

#12 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 29 leden 2008 - 18:05:32

Šmarja ale ten žilinskej M4 vypadá fakt luxusně a za 5ti kilo to je zadara! Rvu si vlasy že sem ten svuj koupil za trojnásobek :wink: Běž do něj KajoMariku , inzerat tam furt ještě je
http://www.paladix.c....php?adid=52199

Jinak co se týče Moskvy onehdá jsem si jeden exemplář odnesl od Pazdery a mám problém s viditelně nižší ostrostí pravé strany obrazovýho pole, patrno i při vyšších clonových číslech a jen v právě v cca 1/5 vpravo. Je možný aby to bylo zpusobený tím vychylovánim objektivu od mechanismu závěrky? To se mi nějak nezdá....
  • 0

#13 more

more

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 63 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 leden 2008 - 20:21:43

Já bych do té Moskvy taky nevkládal přílišné naděje. Mám ji už teď jenom ve vitríně. Ten formát 6x9 mi taky ze začátku učaroval, ale vyzkoušel jsem par svitků a nějak jsem se s tím strojem nedokázal domluvit. Zaostřit s dálkoměrem bylo nad mé síly, závěrka taky jak kdy a pokud vše vyšlo, tak se mi ten výsledný obraz zdál strašně měkký i na vysokou clonu. Pak jsem dostal starou Bessu po pradědovi, tak někdy z roku 40, a rázem bylo po problémech. Ostří to i bez dalkoměru a závěrka je akurátní a snimky 6x9 vypadají fajn. Mimochodem jsou z tohoto formátu docela roztomilé kontakty :wink:
  • 0

#14 KajaMarik

KajaMarik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 leden 2008 - 00:04:41

Njn, tak jste me ukecali... Teda zatim nevim jestli to budu ja kdo si ten zvetsovak odnese, uvidime. ale jdu donej.

Zatim co jsem zvetsil z Moskvy 5 pres Opemus 5 nebylo tak spatne. je to celkem funkcni. Urcite jsou i lepsi fotaky nez tento. Me se libi, navic jsem byl nedavno fotit dceru jak haze housky labutim na nabrezi v Praze. Bylo tam par sikmo okych touristu, a vsichni (kolem krku digose) cuceli na tu krabici (moskvu) cim jsem fotil. a na par xsichtel bylo vydet ze by ho chteli taky....

JEste jednou diky za rady... Pokud se dostanu na sraz tak par zvetsenin vemu sebou. Jo a kontakty jsou roztomile....
  • 0

#15 KajaMarik

KajaMarik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 leden 2008 - 01:53:25

tak jsem psal tomu manikovi na ten magnifax4. jeho cena se preu uz vysplhala na 2500Sk. Ma to tu cenu? Da se pridat barevna hlava na 4ku?
  • 0

#16 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 30 leden 2008 - 06:12:07

tak jsem psal tomu manikovi na ten magnifax4. jeho cena se preu uz vysplhala na 2500Sk. Ma to tu cenu? Da se pridat barevna hlava na 4ku?


Ha! Vida ho, kosa. Zjistil ze podstřelil a teď již asi rozhoduje pověstná neviditelná ruka trhu. Férovej chlapík :lol: :lol:
Jinak ale za těch aktuálních 2500 Sk resp. nějakých 1900 káče to myslím je furt dobrej kauf. Vypadá vopravdu dost zachovale a ta originální krabice, to je skoro rarita :D

Barevná hlava se samolitr přidat dá.
Více o tom hír :) http://www.meopta.cz...id=120&lang=cz#
  • 0

#17 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 30 leden 2008 - 07:02:22

Ještě k tomu M4 :
:) http://www.meopta.cz...4a-pdf-5828.pdf
  • 0

#18 ondrax

ondrax

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 listopad 2008 - 22:17:44

Nevíte jestli jde na moskve 4 seridit dalkomer?Na kratke vzdalenosti (cca.do 5 metru)to ostri za objekt.Nevite o nekom kdo to dela?
  • 0

#19 mvrba

mvrba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 16 listopad 2008 - 22:23:28

Nevíte jestli jde na moskve 4 seridit dalkomer?Na kratke vzdalenosti (cca.do 5 metru)to ostri za objekt.Nevite o nekom kdo to dela?


U Škody v Praze - pan Maštalíř to dělá dobře :D
  • 0

#20 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 17 duben 2009 - 22:46:55

může mi někdo vysvětlit jak se ostří s moskvou 4? točím vším možným a furt nic nevidím - když je to dálkoměr, tak by to mělo mít ty tva obrazy ne?
  • 0

#21 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 duben 2009 - 11:16:31

může mi někdo vysvětlit jak se ostří s moskvou 4? točím vším možným a furt nic nevidím - když je to dálkoměr, tak by to mělo mít ty tva obrazy ne?


Stačí vyklopit pacičku s čočkou u objektivu nahoru (do pracovni polohy) a pak už jen koukat kukátkem vedle hledáčku. Ostří se kolečkem u objektivu. Objektivem to jde ale také a je to pohodlnější. Nevím ale jestli se to smí.
  • 0

#22 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 18 duben 2009 - 13:55:10

Smí se to :roll: Dlouho jsem nechápal, proč bych měl ostřit kolečkem. Jenže ona je Moskva(Super Ikonta) tak trochu potvora z hlediska ergonomie. Z půlky pro praváka, z půlky pro leváka a chvílema by to chtělo třetí ruku :roll: Pokud si člověk na kolečko zvykne, je to celkem prima. A navíc to umožňuje jemnější ostření. Jo a taková základní Ypresi, musíš při ostření koukat do dálkoměru-u pozdější čtyřky a pětky je to tuším to okýnko víc vlevo(doufám,že jsem tě takovou banalitou neurazil).Ale komponovat přes hledáček! Dá se na to zvyknout a dá se s tím fotit i dost rychle. No a packu s klínkama(nejsou to čočky, to jen pro přesnost) člověk nesmí zapomenout ani vyklopit, ani zaklopit při skládání měchu. A skládat šetrně. Mno a to je zatím vše.
  • 0

#23 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 19 duben 2009 - 21:39:11

Smí se to :wink: Dlouho jsem nechápal, proč bych měl ostřit kolečkem. Jenže ona je Moskva(Super Ikonta) tak trochu potvora z hlediska ergonomie. Z půlky pro praváka, z půlky pro leváka a chvílema by to chtělo třetí ruku :!: Pokud si člověk na kolečko zvykne, je to celkem prima. A navíc to umožňuje jemnější ostření. Jo a taková základní Ypresi, musíš při ostření koukat do dálkoměru-u pozdější čtyřky a pětky je to tuším to okýnko víc vlevo(doufám,že jsem tě takovou banalitou neurazil).Ale komponovat přes hledáček! Dá se na to zvyknout a dá se s tím fotit i dost rychle. No a packu s klínkama(nejsou to čočky, to jen pro přesnost) člověk nesmí zapomenout ani vyklopit, ani zaklopit při skládání měchu. A skládat šetrně. Mno a to je zatím vše.

no po asi 15letech ležení je to celé tak zatuhlé že s tím nepotočím a na to vyklopení jsem přišel, ale já tam prostě ten druhý obraz nevidím...
jo a s tím komponováním - na to jsem ani přicházet nemusel to mi přišlo tak nějak normální
  • 0

#24 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 19 duben 2009 - 22:35:53

Smí se to :!: Dlouho jsem nechápal, proč bych měl ostřit kolečkem. Jenže ona je Moskva(Super Ikonta) tak trochu potvora z hlediska ergonomie. Z půlky pro praváka, z půlky pro leváka a chvílema by to chtělo třetí ruku :!: Pokud si člověk na kolečko zvykne, je to celkem prima. A navíc to umožňuje jemnější ostření. Jo a taková základní Ypresi, musíš při ostření koukat do dálkoměru-u pozdější čtyřky a pětky je to tuším to okýnko víc vlevo(doufám,že jsem tě takovou banalitou neurazil).Ale komponovat přes hledáček! Dá se na to zvyknout a dá se s tím fotit i dost rychle. No a packu s klínkama(nejsou to čočky, to jen pro přesnost) člověk nesmí zapomenout ani vyklopit, ani zaklopit při skládání měchu. A skládat šetrně. Mno a to je zatím vše.

no po asi 15letech ležení je to celé tak zatuhlé že s tím nepotočím a na to vyklopení jsem přišel, ale já tam prostě ten druhý obraz nevidím...
jo a s tím komponováním - na to jsem ani přicházet nemusel to mi přišlo tak nějak normální


Jsi jeste v Praglu? muzu ti to ukazat, mel jsem super ikontu, a jestli to soudruzi okopirovali dobre, tak je to 1:1 :wink:, jinak pokud nic nevidis tak to je blby, vidis aspon v dalkomeru to zlute kolecko? nektere tyhle stare dalkomery casem slepnou.

Kdyz otocis objektivem tak by se ti v tom vyklopnem ramenku melo otacet to sklicko co tam je. Pokud se neotaci je to spatne.
  • 0

#25 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 20 duben 2009 - 08:40:19

asi je to špatně!

ale ověřit to nemůžu protože už jsem na kolejích a nevlezlo se mi to už do batohu.
  • 0

#26 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 20 duben 2009 - 09:47:29

Hele, jestli jsi tento tyden jěště v Praze, tak ti můžu pro kontrolu ukázat svou Moskvu 2, abys měl porovnání. Ono upřímě řečeno jediný, co může na dálkoměru moskvy jít opravdu výrazně do háje je právě ten převod objektiv-rotující prizmátka. Hranol, co vede světlo od druhýho okýnka snad není nikde stříbřenej. no a pak je taky svině prach.
  • 0

#27 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 20 duben 2009 - 09:54:02

Smí se to :wink: Dlouho jsem nechápal, proč bych měl ostřit kolečkem. Jenže ona je Moskva(Super Ikonta) tak trochu potvora z hlediska ergonomie. Z půlky pro praváka, z půlky pro leváka a chvílema by to chtělo třetí ruku :!: Pokud si člověk na kolečko zvykne, je to celkem prima. A navíc to umožňuje jemnější ostření. Jo a taková základní Ypresi, musíš při ostření koukat do dálkoměru-u pozdější čtyřky a pětky je to tuším to okýnko víc vlevo(doufám,že jsem tě takovou banalitou neurazil).Ale komponovat přes hledáček! Dá se na to zvyknout a dá se s tím fotit i dost rychle. No a packu s klínkama(nejsou to čočky, to jen pro přesnost) člověk nesmí zapomenout ani vyklopit, ani zaklopit při skládání měchu. A skládat šetrně. Mno a to je zatím vše.

no po asi 15letech ležení je to celé tak zatuhlé že s tím nepotočím a na to vyklopení jsem přišel, ale já tam prostě ten druhý obraz nevidím...
jo a s tím komponováním - na to jsem ani přicházet nemusel to mi přišlo tak nějak normální


jeste jedna vec :
proc to kupujes kdyz o tom nic nevis, a kdyz o tom nic nevis tak proc se nezeptas nez to koupis ?? Pak bys asi neresil takoveto problemy :!:
  • 0

#28 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 20 duben 2009 - 09:56:28

No jestli se nepletu, tak Ypres psal, žě ji dostal darem...
  • 0

#29 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 20 duben 2009 - 09:57:39

No jestli se nepletu, tak Ypres psal, žě ji dostal darem...


tak to je pak jina :wink:
  • 0

#30 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 20 duben 2009 - 10:35:13

No jestli se nepletu, tak Ypres psal, žě ji dostal darem...


tak to je pak jina :wink:

ano, dostal jsem ji darem
vzhledově je ve ýstavním stavu potmě na záchodě jsem svítil baterkou do měchu a nikde nic - akorát tam furt nikde nevidím ten druhý obraz co se má prolnout a za tu dobu co to nikdo nepoužíval je to zatuhlé že s tím ostřením nejde otočit.
  • 0

#31 Lawrence

Lawrence

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 duben 2009 - 11:54:44

Není zas takový problém ten objektiv rozebrat, vyčistit závity a promazat. Seřizoval jsem si ostření u Moskvy 5. Návod k rozebrání je na http://www.dvdtechca....com/info/1.htm . Nejvíc času mi zabralo sehnání šroubováku k povolení těch drobných šroubků na objektivu.
  • 0

#32 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 20 duben 2009 - 17:14:56

No ono to seřizování zas až taková sranda není. Už jsem o tom někde tady psal. Rozhodně nejsu nešikovnej, ale seřídit dálkoměr u Moskvy je fakt pěkná blbárna. Není to komplikovaný, ale přesný seřízení chce téměř božskou trpělivost.Pravda je, že se to vyplatí.

Mno a Ypressi, to že nevidíš žádnej druhej obraz i s vyklopenýma prizmátkama je fakt divný, ztuhlý ostření-neztuhlý ostření.Ten musí být vidět, i kdyby tam nebyl objektiv :lol: Prostě jak je ta packa vyklopená, měl bys mít uprostřed dálkoměrnýho okýnka druhej obraz. Výrazně slabší, ale aspoň nějakej "flek" by tam měl být.Bez ohledu na to, jestli se hejbe nebo ne. Pokud tam není, je chyba někde v hranolu, co vede obraz do dálkoměrnýho okýnka.Jak jsem pochopil, v Praze asi tento týden už nejsi, tak ti můžu jen doporučit, aby se ti na tu Moskvu mrkl někdo, kdo s nějakou(nebo Super Ikontou, samozřejmě) má nějakou zkušenost. Řešit to takhle korespondenčně asi fakt nemá moc smysl.
  • 0

#33 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 duben 2009 - 21:24:24

Seřizování klínů triviální asi opravdu nebude. Koupil jsem Moskvu 5 u Škody a měl jsem výškově rozlezlé obrazy (stranově seděly). Nechal jsem to v záruce opravit a pan Maštalíř nevypadal vůbec nadšeně. Výsledek je dobrý, ale na blízko by to mohlo být lepší.

Zlatý dálkoměr v Kievu.

Dva obrazy opravdu musí být vidět po vyklopení páčky s klínky bez ohledu na cokoli ostatního.
  • 0

#34 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 20 duben 2009 - 21:40:17

No ono totiž výškově rozlezlej obraz u Moskvy/Super Ikonty znamená, že packa s prizmátkama je nakloněná dopředu/dozadu, nebo je tak zkřivená celá přední standarta. Někdy to chce jen dotáhnout a někdy je třeba nasadit hrubší sílu, ale to je tak o strach. U mé Moskvy stačilo všechno dotáhnout. Mimochodem ono seřizování nablízko je právě kámen úrazu - nějakou dobu mi trvalo, než jsem pochopil, že díky pověstné ruské přesnosti výroby buď bude sedět nekonečno, nebo blízký objekty. No ale nakonec jsem to nastavil podle nekonečna a jsem spokojenej v celým rozsahu. Vono totiž díky světelnosti 4,5 u Industaru 23 je nějaká hloubka ostrosti i na plné díře, a zase tak moc mimo ten dálkoměr nablízko není.
  • 0

#35 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 leden 2010 - 09:55:50

používám existující vlákno:


dále mám dnes slavnostní pocit, první negativ ze šestdevítky
je to jiný, ani malý, ani velký a jak dám na čtverce... tak tohle je zajímavý
stupnice je úplně mimo, ale udělal jsem si tu zkoužku s pauzákem a zaostřený to snad mám dobře

Radime, máš nějakou sklopečku, nebo ?



ano , obyč sklopka z 1930 +/- od plociho voigtl inos
ale mám už stopovej extrovní dálkoměr od bohouška, tak to jen musím zeznámit vzájemně
chtěl jsem se zbavit stop a dát tam metry, ale proč? je jich víc do jednoho metru a tak je ostření přesnější

a mám tedy dotaz na to seřízení ostření
můžu to nechat jak je a použít opravné koeficienty a nebo pohnout tím dorazem, co určuje polohu objektivu při vysunutí "click"
asi bude lepší to seřídit a jak to jsou jenom šroubky, tak to možná s pomocí pomocné matnice zvládnu sám
jaký je nejlepší postup?
nastavit dle stupnice 2,7 m a dorovnat doraz abych měl za 2,7 zaostřeno? nebo dát nekonečno a zaosřit takhle tím štelováním nekonečno? kolik metrů řádově?
a potom, při bližších vzdálenostech se měří k přední čočce, nebo k rovině filmu ta vzdálenost?

fakt si připadám jak mechanik seřizovač, snad prní úkon na světě, co dělám na jemných strojích sám :)
je v jiné závěrce, ale ty mechanismy ostření a seřizování jsou takovýhle:
Vložený obrázek
vůbec, co se vyznáte v jemný mechanice a umíte tejbltop, mohli byste napsat článek na seřízení stupnice, nebo dálkoměru pomocí pomocné matnice s otevřenými dvířky
jen vlastnictví vf mě k tomu poňouklo, poněvadž teprve s ním jsem viděl jak jsou to vlastně s těma hejblátkama jednoduchý souvislosti
ale já jsem spíš na kladivo, chopit se toho nemůžu...
  • 0

#36 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 24 srpen 2010 - 19:06:27

Všechny vás nenávidím, podlehl jsem mámení a zakoupil. Za to vás budu prudit stupidními dotazy.
  • 0

#37 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 24 srpen 2010 - 21:16:43

Tak zasypávej, já mám sice dvojku, ale čtyřky a pětky jsem už držel v ruce taky a principielně je to pořád dokola totéž.
Pevné nervy a pevnou ruku (oboje bude zapotřebí) :wink: :D :twisted:
  • 0

#38 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 25 srpen 2010 - 12:03:57

snad to nebude taková hrůza. Už jsem fotil s retinou I bez fungujícího posunu filmu.
  • 0

#39 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 25 srpen 2010 - 12:08:37

To můj kámoš kdysi na potlachu fotil i bez filmu.Do té doby nežm nám třetí den bylo divný kolik se tam vleze fotek :twisted:
  • 0

#40 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 25 srpen 2010 - 12:36:27

Tak to snad u Moskvy nehrozí :twisted:.
  • 0

#41 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 25 srpen 2010 - 12:39:48

Už ani nevím co to bylo ,je tomu mnoho let. :twisted:
  • 0

#42 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 srpen 2010 - 12:39:50

Tak zasypávej, já mám sice dvojku, ale čtyřky a pětky jsem už držel v ruce taky a principielně je to pořád dokola totéž.
Pevné nervy a pevnou ruku (oboje bude zapotřebí) :) :D :lol:


S pětkama už je moc práce. I když, vlastně docela hezký práce .)
  • 0

#43 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 25 srpen 2010 - 13:20:10

Pavle, bavíme se ještě pořád o Moskvách? :twisted:
Jinak Kelfíku, já reagoval ještě na hidejoshiho příspěvek. Holt občas i pracuju 8-). Fotit s Moskvou bez filmu taky jde, ale nevšimnout si toho lze jen stěží (posun podle čísel na krycím pásu). U filmů z Šanghaje pak naopak reálně hrozí cvakání jakoby na prázdno s filmem uvnitř :D
  • 0

#44 tequil

tequil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 srpen 2010 - 13:28:42

ste me nakazily GASem, asi si nejakou Moskvu taky sezenu :twisted:
  • 0

#45 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 25 srpen 2010 - 14:26:01

Ježišmarjá, doufám, že mě pak nepřizabijete... Zase takovej zázrak to není.
  • 0

#46 tequil

tequil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 srpen 2010 - 14:33:52

to je mi jasne, ja uz jednu sklopku mam, ale ta moskva mi v kategorii 6x9 prijde nejdostupnejsi
  • 0

#47 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 25 srpen 2010 - 17:47:02

Já nevím, myslím že to byl Ploci co říkal že udržet 1/125 na Moskvě je téměř nemožný. :twisted: 8-)
  • 0

#48 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 25 srpen 2010 - 18:20:13

Já nevím, myslím že to byl Ploci co říkal že udržet 1/125 na Moskvě je téměř nemožný. :twisted: 8-)


Nevím jak na Moskvě, ale na Super Ikontě 6x9 se spouští na závěrce bych s tím souhlasil. Míval jsem jednu s Compurem do 1/250 a to byl problém. Setina se udržet nedala a dvěstěpadesátina se natahuje dvojitým perem, takže víc mlátí a mám pocit, že i spoušť jde víc ztuha, takže to taky nebylo stoprocentní. Teď mám kus s Compur Rapidem do 1/400 a to je lepší. Zpravidla používám dvousetinu, která se natahuje jedním perem a většinou to z ruky roztřesené není (ale občas také je). Mám ještě Super Ikontu na 4,5x6 se spouští na těle a to je mnohem lepší. Tam lze občas udržet i padesátina.
  • 0

#49 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 25 srpen 2010 - 19:26:54

Anžto jsem notorickým nosičem stativu, nemůže mne nějaká střední, ale opakuji střední pecka ohrozit. Prostě jí odpružím.
  • 0

#50 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 25 srpen 2010 - 19:34:02

Rychle a kulantně - co se udržitelnosti časů na Moskvě týká, záleží doslova od kusu - jak je vyběhanej systém spouště na těle, jak je na tom samotná závěrka, a v neposlední řadě, jak jsou na tom fotografovy ruce. Fakt je ten, že pro focení z ruky je na výběr v podstatě padesátina a setina. Největší roli ovšem stejně hraje celková "rozviklanost" stroje - moje je celkem oběhaná, ale všechno si po otevření pěkně "sedne". S tou neudržitelnosí setiny je to drobátko přehnaný-tam jaksi bude problém jinde než ve vlastní závěrce, to už jsem ale Plocimu říkal. Navíc porovnáním na Temnoexpresu s Enthropyho pětkou jsem zjistil, že závěrka Moment-24 na pětce má mnohem klidnější chod než Moment-1.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních