Přejít na obsah


Fotka

Názvosloví VF optiky??


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 PetrH

PetrH

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 68 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 leden 2008 - 20:50:24

Ahoj, když jsem psal pojednání o sklech pro VF, nechtěl jsem navazovat. Jenže červík zahlodal a nakonec jsem se rozepsal tak, že přidám možná ještě další tři povídání.
Teď mám češtinářsko-terminologický problém, jaké jsou správné české ekvivalenty těchto termínů:

angle of coverage
angle of view

Aby nedošlo k nedorozumění, zde jsou (mé vlastní) definice:

angle of coverage je úhel, který svírají paprsky vymezující kužel obrazového kruhu
angle of view je úhel mezi objektivem a koncovými body diagonály filmového formátu

V literatuře a na netu (české zdroje) jsem narazil na vzájemné záměny termínů. V současnosti jsou k "dispozici":

obrazový úhel
zorný úhel
zobrazovací úhel

Máte někdo tušení je to opravdu správně? Je vůbec česká terminologie směrem popisující VF optiku jednoznačná? Velmi bych přivítal příspěvek někoho, kdo se s názvoslovím potkal poslední dobou třeba na škole (Opava....) nebo má třeba přístup ke skriptům jsou-li jaká.

Osobně se mi zdá nejrozumnější tahle varianta:

angle of coverage=zobrazovací úhel
angle of view=obrazový úhel
zorný úhel=?? (častěji synonymum pro zobrazovací úhel)

V textu na nesrovnalosti v názvosloví upozorním, ale nerad bych napsal ptákovinu přímo do definice.

Díky za příspěvky

Petr
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 leden 2008 - 21:26:59

Ahoj, když jsem psal pojednání o sklech pro VF, nechtěl jsem navazovat. Jenže červík zahlodal a nakonec jsem se rozepsal tak, že přidám možná ještě další tři povídání.
Teď mám češtinářsko-terminologický problém, jaké jsou správné české ekvivalenty těchto termínů:

angle of coverage
angle of view

Aby nedošlo k nedorozumění, zde jsou (mé vlastní) definice:

angle of coverage je úhel, který svírají paprsky vymezující kužel obrazového kruhu
angle of view je úhel mezi objektivem a koncovými body diagonály filmového formátu

V literatuře a na netu (české zdroje) jsem narazil na vzájemné záměny termínů. V současnosti jsou k "dispozici":

obrazový úhel
zorný úhel
zobrazovací úhel

Máte někdo tušení je to opravdu správně? Je vůbec česká terminologie směrem popisující VF optiku jednoznačná? Velmi bych přivítal příspěvek někoho, kdo se s názvoslovím potkal poslední dobou třeba na škole (Opava....) nebo má třeba přístup ke skriptům jsou-li jaká.

Osobně se mi zdá nejrozumnější tahle varianta:

angle of coverage=zobrazovací úhel
angle of view=obrazový úhel
zorný úhel=?? (častěji synonymum pro zobrazovací úhel)

V textu na nesrovnalosti v názvosloví upozorním, ale nerad bych napsal ptákovinu přímo do definice.

Díky za příspěvky

Petr


Ahoj dle Milice Jiracka
je:
angle of coverage=zorny uhel
angle of view=obrazový úhel
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 leden 2008 - 21:29:51

Jeste jsme chtel podotknout ze se tesim :) na dalsi clanecek.
  • 0

#4 PetrH

PetrH

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 68 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 leden 2008 - 21:37:15

Dík za odpověď i důvěru :)
Taky mám dojem, že takto je to v pořádku, ale radši se přeptám, líná huba...
Mohl by jsi mi doplnit vzdělání, Milic Jiracek je kdo?
Petr :lol:
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 leden 2008 - 21:43:54

Dík za odpověď i důvěru :)
Taky mám dojem, že takto je to v pořádku, ale radši se přeptám, líná huba...
Mohl by jsi mi doplnit vzdělání, Milic Jiracek je kdo?
Petr :lol:


Kniha:
Fotograficka Optika
Milic Jiracek
Nakladatelstvi Orbis Praha 1960

========================
Ing.Milič Jiráček,CSc.

Narozen 21.10.1922 ve Vysokém Mýtě.

Vzdělání.

Absolvoval ČVUT, elektrotechnické inženýrství v r.1951, v r.1964 obhájil kandidátskou práci.

Zaměstnání.

Pracoval od r.1948 ve VÚFT, později VÚZORT jako vědecký pracovník (el. a opt.měřicí postupy a přístroje pro senzitometrii a optiku, jakost zobrazení), 1960-1982 ve VÚMS (prvky počítačů, aplikovaná optoelektronika, optické komunikace a holografické paměti), do r.1986 ve VZLÚ (průhledový zobrazovač).

Přednášel na PFŠ (1953-1964), FAMU (1954-1956), VÚT Brno (1977-1981) a na Palackého univerzitě v Olomouci (1977-1992). V r.1950 obdržel čestnou cenou za práci na stereoskopickém filmu, v r.1989 medaili K.Plicky, v r.2000 čestnou cenou Komory fotografů ČR. Je autorem samostatných i společných publikací, překladů, řady vědeckých a odborných prací a přednášek a velkého počtu popularizačních článků. Nyní publikuje především o fotografii, zvláště digitální, aplikované optoelektronice, zabývá se studiemi z dějin fotografie.

Publikace
  • 0

#6 PetrH

PetrH

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 68 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 30 leden 2008 - 18:21:38

Dík za obsáhlou odpověď, jeden se pořád učí :-)
Petr
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních