Přejít na obsah


Fotka

Vinětace širokého skla na zvětšováku


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 31 leden 2008 - 10:04:45

Jak tady na temné čtu o WA sklech, určitě jste to už někdo řešil...
Mám na vyzkoušení 135/5.6 componon-s. Standardně dělám se 150 compononem. Předpokládal jsem, že rozložení světla u té 135 nebude tak optimální jako u 150. to se vcelku potvrdilo. blbé je to, že na f8 je ta 135 ostrá jako břitva, na f11 už měkne. takže řešit vinětaci přicloněním na f11 (kdy je úbytek světla ke krajům oproti f8 menší) není řešením. Nezkoušeli jste někdo nějaké graduální masky, kterými by se středu ubralo krapet světla?
Pokud ano, jak na to?
Díky
Těžké dilema, ta 135 je opravdu moc pěkná, navíc mi umožní na základní desku dělat větší plachty (mám proklatě nízký strop), ale ta vinětace oproti 150 je zřetelná. Pokud to nevyřeším, tak se holt té 135 budu muset vzdát :-)
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 31 leden 2008 - 10:11:15

ahojka,

mam podobny problem s S WA 60mm pokud pouziju box pro 6x7 tak je to jeste markantnejsi :(. Ale se S 135 je to bezproblemu.

Zklamu te ale reseni jsme zatim nenasel :-)
  • 0

#3 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 31 leden 2008 - 10:45:38

Pokud si vzpomínám tak Marty na svých stránkach tohle řešil zbroušením... zmatněním (mlečného?) skla uprostřed plochy na výstupu z míchací komory a psal jak se mu to podařilo snížít rozdíly střed verzus okraj na nějakých 0.1EV.
  • 0

#4 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 31 leden 2008 - 10:56:29

Tak jsem to našel: Martyho úprava zvětšováku a jiných zařízení v Temné komoře <- klikněte :-)
  • 0

#5 PetrH

PetrH

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 68 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 31 leden 2008 - 16:46:29

Pro zvětšováky se přímo z tohoto důvodu dělaly (nebo ještě dělají?) extra centrální filtry. Pokud nějaký máš (jakýkoliv), vyzkoušej ho, třeba bude mít správnou strmost.
Druhá varianta co mě napadá, je řešení ala první: zkusil bych dostat gradient na papír, naskenovat, v compu invertovat, vytisknout na průhlednou fólii nebo destičku podobně jako CD (ať se nekroutí) příslušné velikosti a tu nacpat do zvětšováku. Je to pracnější, ale na rozdíl od prvního řešení finančně méně náročné a šité na míru.
Petr
  • 0

#6 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 31 leden 2008 - 17:13:28

S mym WA objektivem takoveto problemy nemam, nejde tedy o VF zvetsovaci objektiv ale o kinofilm - APO Componon 40/2.8 - standartne clonim na 8 a je to OK

Centr filtr by toto mohl resit - akorat musi byt do supliku - tedy hranaty..
  • 0

#7 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 31 leden 2008 - 17:26:25

Rodagon 50/2,8 při použití se svitkem 6*6 taky trochu vinětuje:-D dokonce se to dá dobře využít na určité "věci"..
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních